(irand' op Vincent van Gogh Instituut eerlingen Raayland ollege dichten 't Podium Harold öf LENSSEN Bernie van Lierop Europees onderscheiden Op weg naar tiende hobbymarkt op EZORGEN? Niets! Vrijwilligers- centrale Synthese (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum jimingsoefening geslaagd leegstaand woonge- op de locatie iingel (Annaterrein) tt Vincent van Gogh it in Venray werd vori- k woensdagavond een P de ontruimingsoefe- j gouden. Op de tweede van een gesloten g was een (gesimuleer- 2, and ontstaan met een gen pjge rookontwikkeling. H handicap daarbij was nog enkele patiënten rd in bed lagen of in ^fctoel zaten. Zij moesten ru je hulpverleners met Be naar beneden gebracht zonder gebruik te maken van de lift. ;ndt 1 werden de hulpverle- geconfronteerd met verwarde 'bewoners', hen waren ook enkele slachtoffers, speciaal ide acteurs die zorgden extra, maar zéér ;d\i Ische moeilijkheids- ndj b» ip. aviljoen St. Jan op het ter- het voormalige St.Anna. lagavond half acht. Buiten anker en kil. Binnen is het end personeel druk bezig. U :rs lopen rond over de of zitten op hun kamer enkeling ligt al op bed. ps galmt het schelle :clran de brandsirene door de hol klinkende gangen. De Gcc crs v'uc^ten ^un kamer n wijl een enkeling rustig 2ié [gang blijft lopen. Op de verdieping, waar een ontstaan, ontwikkelt zich els een dikke rookwolk, uren op de afdeling staan waardoor de rook zich erg rspreidt over de hele ver- e receptioniste van het van Gogh 0 Instituut gaat ■ken het brandalarm over. wordt de bedrijfshulpver- :<Kl organisatie van het tvan Gogh Instituut gealar- Automatisch wordt ook wiü het Venrayse brandweerkorps opgeroepen. Vanwege de omvang van de brand en de situatie ter plaatse, met veel patiënten, scha kelt de alarmcentrale ook de brandweer van Meerlo-Wanssum BHV Van paniek is geen sprake bij de getrainde bedrijfshulpverleners (BHV'ers). Ze zorgen voor een juiste alarmering en zetten al snel een spoedige en veilige ontrui ming op gang. Als de brandweer arriveert weten de BHV'ers gericht de juiste informatie over te dragen. Verder zorgen zij voor een veilig en beschermd onderko men voor de bewoners en verle nen ze eerste hulp en nazorg. De begane grond is snel ont ruimd. Op de eerste verdieping doet zich dan een ernstige valpar tij voor. Maria, een bewoonster, valt. Het bloed spuit letterlijk in de rondte. Ze heeft een slagader lijke bloeding aan haar boven been, dat ook rpog gebroken is. Een verpleegster lukt het om de bloeding te stoppen. Een manne lijke (bewoner) maakt zich zor gen en wijkt niet van haar zijde, ondanks de hectiek om hem heen. Op de tweede verdieping, waar de brand is ontstaan, hangt onder tussen een dikke rookwolk. Het gezichtsveld is vrijwel nihil. Vanwege het risico, de gangen en kamers hangen vol rook en brand den hevig, laten de BHV'ers de tweede verdieping links liggen: het is onverantwoord om de gan gen te betreden. Zij concentreren zich op de eer ste verdieping en zorgen ervoor dat daar iedereen geëvacueerd wordt. Kamer voor kamer wordt gecontroleerd: elke deur, douche en toiletruimte. Zelfs de kasten worden in ijltempo nauwkeurig en systematisch gecontroleerd. De tweede verdieping zal de brandweer voor haar rekening moeten nemen. SLEEPMATRAS De brandweer arriveert. De lei der van de BHV informeert de bevelvoerder van de brandweer omtrent de stand van zaken. Hij is degene die de brandweer precies kan aangeven wat er aan de hand is en kan vertellen hoeveel bewo ners en hoeveel gewonden er nog in het pand zijn. Ook meldt hij dat er al diverse personen elders in veiligheid zijn gebracht. De informatie van de BHV is voor de brandbestrijding onmisbaar, want de brandweer kan nu gericht aan de slag gaan, zo blijkt al snel.De achtergeble ven patiënten op de tweede ver dieping worden door de brand weerlieden adequaat en veilig naar beneden gehaald. Ook de bewoner, die van de brand op zijn kamer zo erg was geschrokken dat hij zich in zijn kledingkast had verstopt, wordt tijdig in veiligheid gebracht. Terwijl er aan de ene kant van de gang wordt geblust, wordt aan de andere kant een bedlegerige bewoner door twee BHV'ers en twee brandweerlieden op zijn dekens getild. Vervolgens willen de spuitgasten de man op deze manier naar beneden brengen. Maar dat plan valt in duigen, omdat de trap te smal is. De BHV'er wil terug naar boven. Hij weet het probleem op te lossen door gebruik te maken van een sleepmatras. Vervolgens kan de patiënt, getrokken door één persoon, vrij eenvoudig en veilig naar beneden gebracht wor den. Buiten ontstaat nog even enige hilariteit als een LOTUS-slacht offer met flinke brandwonden met water gekoeld moet worden. Eigenlijk is het einde oefening, maar dit slachtoffer blijkt een ras acteur. Omdat de fotograaf graag een realistische foto wil maken smeekt hij om water om zijn brandwonden te kunnen koelen. Enigszins aarzelend draait de brandweerman de waterkraan van die grote brandweerauto open... all-mag-inspr:Doelstelling van deze realistische oefening was het vergroten en verbeteren van de samenwerking tussen de Bedrijfshulpverlening (BHV) van het Vincent van Gogh Instituut en de gemeentelijke brandweer. Het hoofddoel van de actie was het uitvoeren van een veilige en snel le redding/evacuatie van patiën ten, medewerkers en overige aan wezigen vanuit gesloten en open afdelingen, en het op een veilige en efficiënte manier bestrijden van de vuurhaard. Brandweerofficier Theeuwen: "De brandweer is ten dele afhan kelijk van de BHV. Op het moment dat de brandweer arri veert loopt het incident al enige tijd. Die tijd is zeer belangrijk om bewoners en eventuele slacht offers al uit het pand té krijgen." Observator Peter Kleuskens van de Regionale Brandweer: "De brandweer kreeg hier te maken met afwijkend gedrag van bewo ners, wat zorgde voor een extra belasting. Verder is de communi catie tussen de brandweer en de BHV zeer belangrijk gebleken." Deze oefening was volgens de initiatiefnemers ook van belang voor andere gezondheidszorgin stituten in Venray, want ook daar kunnen zich natuurlijk vergelijk bare situaties voordoen. Zodoende waren er ook vertegen woordigers van ziekenhuis VieCuri, TBS-kliniek de Rooyse Wissel, De Wendel, het Vincent van Gogh Intituut, Beukenrode, het Schuttersveld en 't Raayke (Meerlo-Wanssum) aanwezig Naast de brandweer van Venray en Meerlo-Wanssum deed ook het Venrayse Rode Kruis mee aan de (geslaagde) oefening. gra is poëzie eigenlijk? Welke ten spreken jou aan? Moet cp3 t altijd rijmen? Hoe is een btfl hi opgebouwd? Met deze en N i vragen hebben VW05- tafl de: bc Wil jij eel en maas of andere bladen zoals 1(lE3 JOURNAAL iTEKENDLOOP >E TELEGRAAF pi dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" vö- Tel. 582877 jfoorderhof 6 Venray leerlingen van het Raayland College zich afgelopen tijd bezig gehouden in de lessen Nederlands. Als afsluiting van het poëzieproject vond vorige week donderdag een poëzieavond plaats in café 't Podium in Venray. Tientallen leerlingen droegen voor uit eigen werk. Presentator en voordrager Akemi Salden: "Het werkt stimulerend bij het zelf dichten als je weet dat je moet voordragen. Je gaat dan toch auto matisch meer aandacht besteden aan je gedicht." Als hoofdact traden de Nederlandse kampioenen 'woord- dansen' Jeroen Naaktgeboren en Arie Hordijk uit Rotterdam op. In ruim een half uur kregen de leer lingen op een zeer eigentijdse wijze een wervelende poëzie- show voorgeschoteld. Medepresentator Björn Smeets: "De meeste mensen hebben een stoffig beeld van poëzie. Op deze manier verdwijnt dit imago wel een beetje." Gijs Philipsen: "Ik vond het vooral gaaf om te zien hoe de dichters ter plekke een gedicht maakten op woorden die de zaal aangaf." De woorddansers waren erg blij met de aandacht die ze uit de zaal kregen. De leer lingen lieten een enthousiast applaus horen "Het geeft een heel ander effect om poëzie te horen dan te lezen. Je wordt meegezogen in de woor denstroom die op je afkomt. De klanken en het ritme doen hun werk. De inhoud van de gedich ten was divers; soms aangrijpend, dan humoristisch. Het is echt een nieuwe vorm van poëzie. Er wor den uitgebreide wedstrijden gehouden in het land, de zoge naamde 'poetryslams'. Het publiek bepaalt dan welke dich ter doorgaat naar de volgende ronde," aldus Brechje Jeuken, docente Nederlands. Tussendoor trad Puch Maxi op, een band bestaande uit drie leer lingen. Rond tienen liep het offi ciële programma ten einde en konden de leerlingen nog nage nieten van muziek verzorgd door DJ's van eigen bodem. "Wij zijn erg tevreden. We hopen dat deze avond volgend jaar navolging zal krijgen," laat Annette Corzilius, eveneens lid van de sectie Nederlands, weten. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Bernie van Lierop, vice-voorzit- ter van Schutterij 't Zandakker Gilde Sintjan uit Venray, is afgelo pen vrijdag tijdens zijn huwelijk met Tanja Bos, onderscheiden met de gouden medaille in de Nobele Orde van de Papegay, een van de hoogste Europese schut- tersonderscheidingen. Bernie van Lierop ontving deze onderschei ding voor zijn vele verdiensten voor het schutters- en gildenwe zen in het algemeen. De Nobele Orde van de Papegay is een orde die al vele jaren bestaat in het Europese schutters- en gildenwe zen. De orde bestaat uit personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor het schutters- en gil denwezen in het algemeen. Naast de Belgische leden (alwaar de Orde in Antwerpen is gehuisvest) kent het personen, welke zijn onderscheiden uit Nederland, Engeland, Zweden, Polen, Italië, Duitsland en nog diverse andere landen. Elk jaar vindt de investi tuur plaats in het Rubenshuis te Antwerpen, echter voor één keer werd dus deze onderscheiding uitgereikt bij het huwelijk van Bernie van Lierop en Tanja Bos. Temidden van diverse prominen ten en schuttersvrienden reikte de kanselier van deze orde, de heer Bob Wuijts, de onderschei ding uit aan Bernie van Lierop. Van Lierop, pas 28 jaar oud, is geen onbekende in de schutters- wereld. Hij is inmiddels ruim 23 jaar lid van de Venrayse schutterij. Bernie van Lierop kreeg tijdens zijn huwelijksdag met Tanja Bos een van de hoogste Europese schuttersonderscheidingen alwaar hij sinds twee jaren de bestuursfunctie vervult in de vorm van de vicevoorzitter. In de overkoepelende schuttersbond Juliana, waarvan twintig vereni gingen deel uitmaken, is hij sedert zeven jaar actief in de functie van secretaris/penningmeester, is hij de voorzitter van het Dekenaal- De Reumapatiëntenvereniging Venray e.o. hield afgelopen zon dag haar jaarlijkse hobbymarkt in hotel Asteria aan de Maasheseweg in Venray. Hobbyisten toonden en verkochten hun zelfgemaakte produkten. De revenuen van de organisatie kwamen ook nu weer ten goede aan de reumapatiënten vereniging. Muzikaje medewerking werd verleend door de Vocal Group Enjoy Together uit Ysselsteyn. Volgend jaar houdt de vereniging voor de tiende keer de hobby markt. Schuttersfeest Venray en Horst, aangevuld met de verenigingen van Siebengewald en Blerick, voorzitter van de Schutterscombinatie Noord- Limburg. redactielid van het Limburgs Schutterstijdschrift en als laatste webmaster van de over koepelende schuttersfederatie van de provincie Limburg (Belgisch- en Nederlands Limburg), de Oud Limburgse Schuttersfederatie. Naast zijn schuttersleven is hij ook nog actief als fractiesecretaris van de plaatselijke politieke partij, Samenwerking Venray. Nog nooit is het voorgekomen dat een schutter op een dergelijke jonge leeftijd een dergelijke onderschei ding heeft ontvangen en dit is toch een prestatie waar de Venrayse schutterij trots op mag zijn. Natuurlijk zal Bernie van Lierop zich de komende jaren nog sterk in blijven zetten voor het voortbestaan van het schutters- en gildenwezen. De Vrijwilligerscentrale Venray vraagt voor de Wendel, Nieuw Spraeland een vrijwilliger die het een uitdaging vindt om samen met een 28-jarige verstandelijk gehandicapte jongeman activitei ten te ondernemen. Zijn interesse gaat uit naar wandelen, fietsen, winkels bekijken, bibliotheek bezoeken, rommelmarkten aflo pen, theater bezoeken etc. in Venray. Men moet affiniteit met verstan delijk gehandicapten hebben; dui delijk en consequent zijn; struc tuur bieden en begrip kunnen tonen. De werktijden zijn in gezamen lijk overleg. Meer informatie: Vrijwilligers centrale, Marktstraat 8, 5801 BM Venray, tel. 0478-516995, e-mail: wcvenray@synthese.nl. Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKENINRICHTING advies aan huis, ook 's avonds igifl j[j MAAS Donderdag 13 november 2003 - Pagina 23

Peel en Maas | 2003 | | pagina 23