era Norma en Kunst Cultuur rookjes van Pater oeskroen eeuwen Zusters van Liefde Jubilarissen bij de Peelklank Ysselsteyn Expositie Sebastiao Rodrigues Aura Classica in het Theehuis Harmonie Oostrum naar eredivisie Hinderlijk blij Vrijwilligers maas Donderdag 13 november 2003 - Pagina 13 [amma Schouwburg Venray De Venrayse Vrouwenraad houdt in samenwerking met de KBO, ANBO, het KVG en de emancipatiewerkgroep Meerlo- Wanssum de theatervoorstelling Hinderlijk blij door Mary Michon. Michon belicht op een cabare teske manier verschillende aspec ten van het ouder worden. Mary Michon werkt al meer dan 30 jaar bij de televisie. Zij produceerde vele televisieprogramma's en documentaires. Daarnaast speelde en danste zij o.a. met Jos Brink en Frank Sanders in verschillende met Hester Black Grace een verrassing in een jasje, Alleen op de Remi, een prachti- van Vincenzo Bellini met Pater Moesk- Venray laatste weken van iber heel wat culturele rMacrander gaat in Weet lop zoek naar waarheden, ,jc in-deze prachtige wcl- hoogontwikkelde samen- als ploeterend sterveling iet( ibeetje aan vast kunt hou- litel doet het ergste ver ged n! Hoe blijf je gezond in vol overdaad? Hoe vJeje relatie en je gezin in in een maatschappij vol j Cq uen. die alles uit het leven erin zit? En wat is van alsmaar hogerop, of het is bijzonder drukke tweeverdie- kinderen, die geen tijd ook nog uit te gaan. houdt ervan als gebeurt in de int als ze kan improviseren haar best. Er wordt veel aan de muzikaliteit en u zult verrast zijn door de visu ele grapjes. De voorstelling op donderdag 13 november begint om 20.00 uur. Black Grace is een tropische verrassing in een hedendaags jasje, ook een aanrader voor jon geren. Energiek, bruisend, jong en vernieuwend. Termen die bij zonder opgaan voor deze sensatie uit de South-Pacific. Onder leiding van Neil leremia heeft Black Grace zich ontwikkeld tot zeer toegankelijk en spectaculair dans gezelschap. In Nieuw Zeeland schreef de pers over deze voor stelling: 'Black Grace brengt een zeer afwisselend programma, een mix van humor, passie en char me', Een tropische verrassing in een hedendaags jasje. Vrijdag 14 november in Schouwburg Ven ray, aanvang 20.00 uur. Wie kent ze niet: Remi, Vitalis, moeder Barbarin, de honden en het aapje Joli-Coeur? De bekende figuren uit Alleen op de Wereld komen tot leven in deze nieuwe musical.gebaseerd op de wereld beroemde bestseller van Hector Malot. Het prachtige boek dat zoveel indruk maakte op ieder van ons, groot en klein, rijk en arm. Alleen op de Wereld is een musical met pakkende melodieën, schitterende teksten en verrassen de elementen. Het garandeert een avond vol spanning, humor en emotie, waarin speciaal getrainde dieren een hoofdrol spelen. Alleen op de Wereld, een fami liemusical met live orkest (geschikt vanaf 8 jaar) begint zaterdag 15 november om 19.00 uur. SPROOKJES Norma uit 1831 is.de sterkste en mooiste opera van Vincenzo Bellini. Centrale figuur in de opera is de priesteres Norma die uit woede en wraak haar eigen kinderen en de nieuwe geliefde van haar partner wil vermoorden. Uiteindelijk wint Norma's moe derliefde het van haar rancune en verzoent zij zich met haar rivale, net als Norma zelf een karakter- vrouw. Een aangrijpend verhaal over liefde die botst met politiek en maatschappij, een nog altijd actueel thema. De internationaal vermaarde Opera van Krakow komt met deze geheel nieuwe voorstelling naar Nederland. De voortreffelijke cast telt solisten als Temi Kambu- rova, Galia Ibrigimova, Pawel Wunder en Ernesto Grisales. Dit is een eigentijdse voorstelling van de makers van de succesvolle en overal geprezen regisseur Mat thias Remus en Ekkehard Kröhn. Dinsdag 18 november in Schouwburg Venray, aanvang 20.00 uur. De band Pater Moeskroen, die bekend werd met een eigentijdse bewerking van Roodkapje, komt in voor hen alweer het tiende theaterseizoen met de reprise van het succesvolle theaterpro gramma Sprookjes. Een nieuwe versie van Sneeuwwitje of Klein Duimpje mag echter niet ver wacht worden (hoewel....?). Met Dick Hauser als regisseur, een zeer uitgebreid arsenaal aan ins trumenten en een gezonde dosis humor staan de zeven muzikan ten weer garant voor een verras sende avond. Onder het motto: de waarheid mag een goed ver haal niet in de weg staan hoeft u in deze show niet alles te geloven wat er gezegd wordt, maar u kunt zich wel laten meeslepen door mooie melodieën en feeste lijke deunen, u laten ontroeren of eens lekker lachen, maar bedenk wel: het zijn maar sprookjes. Pater Moeskroen is op woensdag 19 november in Venray, aanvang eveneens 20.00 uur. Vers ingevlogen vanuit zijn ate lier in Rio de Janeiro zullen de 25 nieuwste schilderijen van de Bra- ziliaansetopkunstenaar Sebastiao Rodrigues voor een kortstondig verblijf in Venray zijn. Tijdens de normale winkelope ningstijden op vrijdag 14 en zater dag 15 november en zondag 16 november van 13 00 tot 17.00 uur zullen in de galerie van Santé Craem aan de Wilhelminastraat de nieuwste werken te zien zijn. Sebastiao Rodrigues is een van de meest gerenommeerde kunste naars van Brazilië. Zijn werken zijn in vele Braziliaanse topgale- rieën een vast item. Daarnaast exposeerde hij in de Verenigde Staten, Frankrijk en Nederland. Op de in september georganiseer de megaexpositie in het oude raadjiuis in Venray speelde hij met zijn spectaculaire schilderijen een hoofdrol in de hoofdzaal. Sebastiao Rodrigues is inmiddels hard op weg in Europa naam te maken. Een groot deel van de schilderijen gaan daarna door naar galerieën in Rotterdam, Frankfurt, Hillegom en Arnhem. Het Venrayse publiek wordt ech ter de mogelijkheid gegeven alle werken drie dagen samen te bewonderen op de tweede ver dieping van Santé Cream tijdens de gebruikelijke Venrayse winkel openingstijden én op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De nieuwste werken van Rodrigues kenmer ken zich door een verdere abs tractie van de mensfiguren die in zijn werken een centrale rol inne men. Een harmonieuze kleur/vorm verdeling zorgt voor meer rust in zijn werk. Zijn uitge breide techniek en materiaalge bruik zorgt echter nog altijd voor spectaculair schilderwerk. De nieuwste werken zijn ook te zien op www.AbrahamArt.com en voor inlichtingen kunt u kontakt opnemen met Bram Reijnders 0621566995. Harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum heeft afgelopen zondag onder leiding van dirigente Betty Bartels deelgenomen aan het bondsconcours van de KNFM in de Maaspoort in Venlo. De beide uit te voeren werken Cobra van J. Bosveld en Gulliver's Travels van B. Appermont werden door de jury, die bestond uit Rob Goor- huis, Leon Adams en Alex Schil lings, gewaardeerd met een pun tentotaal van 91,92 punten. Dit betekende een eerste prijs met promotie en lof der jury. Bij terugkomst in Oostrum werd het orkest onder grote belangstelling ingehaald door het tamboerkorps, waarna in het gemeenschapshuis de promotie van de afdeling uitmuntendheid naar de ere-divisie nog tot laat in de avond gevierd werd. Op zater dag 29 november zal dit behaalde resultaat nog met een receptie gevierd worden en tevens wordt dan het 85-jarig bestaan van de vereniging gevierd. Drie internationaal bekende musici uit Midden Europa komen op 16 november in Venray het derde concert verzorgen in de zondagmiddagserie. Het concert begint om 15.30 uur. Viloist Laszló Paulik was con certmeester onder andere van het Belgische orkest Anima Eterna dat opgericht is en geleid wordt door Jos van Immerseel. Hij trad solis tisch en als chambrist op met musici als Simon Standage. Howard Arman, Miklós Spanyi en Jos van Immerseel; opnames wer den gemaakt voor het Zweedse BIS en NCA Hungaroton waar in 2002 de eerste opname ontstond van G. Tartini' s vioolconcerten. Sergei Istomin is eerste cellist in Anima Eterna, trad als solist en als kamermuzikant op in Aix-en-Pro- vence, Beaune, Brugge, Nantes, San Francisco, Met alle grote barokorkesten heeft hij gespeeld en hij heeft opnames gemaakt o.a. Sony Classical. Met Viviana Sofro- nitzki heeft het publiek in het Theehuis al eerder kennis kunnen maken, o.a. met het succesvolle Gassenhauer Trio (klassieke klari net, pianoforte en violoncello). Viviana brengt een bijzonder geslaagde pianoforte mee van de hand van Paul McNulty naar een Walter vleugel. Uiterst minutieuze studie van techniek en houtsoor ten heeft tot dit schitterende ins trument geleid waarvan de kwali teit door deskundigen hoog wordt aangeslagen. Het oude instrumentarium van het trio maar vooral de ervaring met oude speeltechnieken laten een geluidsbeeld ontstaan dat recht doet aan de intimiteit van de klassieke en vroegromantische klaviertrio's. Op het programma staan werken van Mozart, Beetho ven en Schubert. Nog enkele kaar ten zijn verkrijgbaar a 15,- bij de ingang van het Theehuis of per telefoon 0478 582472. Iden van Servaas (12) I TZM^ oude wijdvallende week geen beelden van ^18. de aandacht gaat uit naar tressen van Sint Anna. de r> van Liefde die in 1991 1 voorgoed hebben verla- tmber is voor de zusters bijzondere maand. Op 4 toer 1803 werd in België de tgatie van de Zusters van van Jezus en Maria opge- Het initiatief voor de tong was van de priester die drie vrouwen bereid had gevonden om aan zijn initia tief mee te werken. Na een plech tige dienst in de parochiekerk van Lovendegem werden de drie vrouwen, Maria Lammens, Catha rine Wieme en Anna Convent, naar hun nieuw huis gebracht dat Triest voor hen had gehuurd. De vrouwen waren er zich allerminst van bewust, dat hun keuze zou leiden tot het ontstaan van de wereldwijde organisatie van de Zusters van Liefde. De stichtings datum werd in latere jaren nog verschillende keren gebruikt als opstartdatum voor andere nieuwe initiatieven. Zo ook voor het ini tiatief in Venray, waar op 4 november 1908 de eerste zusters arriveerden die het nieuwe krank zinnigengesticht voor vrouwen zouden gaan leiden. Het jaar daarvóór -in 1907- was de bouw van het Sint Annagesticht van start gegaan en tegen het eind van 1908 waren de eerste gebouwen klaar. De zusters, onder leiding van Moeder Chrysanthe. moesten De stichteressen van Sint Anna heel wat pionierswerk verrichten alvorens in december de eerste patiënten konden worden opge nomen. De eerste religieuzen die in Venray arriveerden waren moe der Chrysanthe en de zusters Scholastique, Orphanie, Lucille, Lydie, Willibalde, Wilhelmina, Boniface en Constant. Zes van deze fondatricen -zoals ze werden genoemd- staan op bijgaande foto afgebeeld. Ze gaan nog gekleed in het oude wijdvallende gewaad, met de grote wijde mouwen. De zusters reisden per trein van Gent naar Venray en vanaf het station in Oostrum ging de rit naar het dorp met de koets. Onderweg kwamen ze voorbij het nieuwe Servaasgesticht dat kort tevoren door de Broeders van Liefde was gebouwd. De zus ters kwamen ogen te kort om alle indrukken te kunnen opnemen. Enige hilariteit was er. toen een van de jongste zusters een oude kennis uit het verleden herkende. Ze riep: "Daar heb je Jan Houben op de fiets, daar heb ik vroeger nog mee gedanst'. Helaas ver meld de historie niet. om welke zuster het hier gaat en ook niet wie deze Jan Houben moet zijn geweest. In ieder geval niet de ons bekende Jan Houben uit Ysselsteyn, want noch Jan noch Ysselsteyn bestonden toen al. De zusters hebben na hun zegenrijk werk Venray inmiddels weer ver laten en is dit alles verleden tijd. Maar ze hebben ons een rijke erfenis nagelaten, de Sint Anna- inrichting, een monument van nationale betekenis. Initiatieven worden ontplooid om delen van de inrichting tot beschermd gezicht verklaard te krijgen. Nadat de plannen voor de herin richting zijn afgewezen omdat ze te weinig geld opbrachten, wordt momenteel in alle stilte gewerkt aan een nieuw stedenbouwkun dig plan waarvan niemand weet wat de gevolgen kunnen zijn. Laten we hopen, dat respect wordt getoond voor dit rijke cul turele erfgoed. En voor ons allen geldt: "Rooj, let op uw saeck". Met dank aan de zusters, Twan van Els Ook dit jaar telt muziekvereni ging de Peelklank uit Ysselsteyn weer jubilarissen die hun sporen binnen de vereniging meer dan verdiend hebben. Harrie Willem- se viert zijn vijftigjarig lidmaat schap bij de vereniging. Als tam boer maakte hij deel uit van de eerste lichting van de drumband van de Peelklank en kan hij terug kijken op vele muzikale maar ook plezierige hoogtepunten en bele venissen uit de beginperiode van de drumband. Vanaf 1975 ging Harrie daarnaast ook de grote trom bespelen bij de fanfare iets wat bij vandaag de dag nog steeds doet. Met dien verstande dat het "slaan "van de grote trom tegen woordig nogal wat anders is dan in de beginperiode. Behalve het bespelen van de grote trom wordt ook verwacht dat nog tal van effectinstrumenten bespeeld wor den. De gouden jubilaris kent als geen ander het belang van het wekelijkse repetitiebezoek en is in de afgelopen 50 jaar dan ook zelden afwezig geweest. Behalve bij de drumband en de fanfare heeft Harrie ook 30 jaar bij de blaaskapel de Smeleblaozers en haar voorganger de grote trom bespeeld en is hij hiermee letter lijk en figuurlijk mede maatge vend geweest voor de muziek in Ysselsteyn. Ook op organisato risch gebied heeft de gouden jubi laris zijn sporen binnen de vereni ging verdiend. Zo was hij gedurende vijftien jaar de organi sator van de oud ijzer actie en was zijn erf de innameplaats voor het oud ijzer waarbij hij met zijn loader de zaak altijd de goede kant op wist te duwen. Harrie had ook acht jaar zitting in het bestuur waarbij hij de nodige taken op zich nam en ook tot een goed einde bracht. De tweede jubilaris Gerard Spreeuwenberg viert het feit dat hij 25 jaar lid is van de Peelklank, Gerard is begonnen op de trompet en heeft dit instru ment ook nooit meer losgelaten. Want behalve dat hij bijna nooit een optreden of repetitie mist kun je Gerard ook bijna iedere avond thuis horen repeteren op zijn trompet. Als muzikant is hij een perfectionist met een uitge sproken mening en liefde voor de muziek hetgeen duidelijk te horen is. Als muzikant is hij veel eisend voor zich zelf en verwacht hij een dergelijke inzet ook van anderen. Behalve bij de fanfare maakte Gerard zich verdienstelijk bij de Smeleblaozers. het gelegen heidscombo dat optrad bij de revue t.g.v. van 75 jaar Ysselsteyn en de laatste jaren bij Going La Paz. Als trompettist maakt ij onlangs ook nog deel uit van het gelegenheidscombo van klaterg- old. Als lid van de muziekcommis- sie is hij medebepalend voor de te spelen werken van de Peelklank- Als vaste solist heeft hij zich ook reeds vele jaren laten horen bij de dodenherdenkingen door het spe len van een perfecte Last Post. Beide jubilarissen zullen gehul digd worden op de jaarlijkse feest avond van de Peelklank op vrijdag 14 november. Op deze avond zul len tevens A. Tielen en Henk Deters benoemd worden tot ere lid van de Peelklank. De Vrijwilligerscentrale Venray vraagt voor de Wendel een vrij williger die het een uitdaging vindt om samen met een 28-jarige verstandelijk gehandicapte jonge man activiteiten te ondernemen. De werktijden zijn in gezamen lijk overleg. Meer informatie: Vrij willigerscentrale, Marktstraat 8, 5801 BM Venray. tel. 516995, e- mail: vwcvenray@synthese.nl. musicals onder andere Heerlijk duurt het langst, Maskerade en Amerika, Amerika. De recensies in de landelijk bladen zijn zeer lovend over de voorstelling Hin derlijk blij. De Venrayse Vrouwen raad nodigt vrouwen én mannen van harte uit voor deze theater voorstelling. De voorstelling wordt gehouden op woensdag 26 november in de nieuwe zaal van De Witte Hoeve, Gasstraat 5 in Venray. Er is geen mogelijkheid om kaartjes vooraf te bestellen. De voorstelling begint om 20.00 uur en de zaal is open vanaf 19.00 uur. De entree bedraagt 2,50 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13