Lezersactie Peel en Maas Schouwburg Venra F Jan Rot trakteert Muziek voor Miljoenen Komische kijk op het fenomeen musical Peel en Maas lezers gaan met z'n tweetje naar de schouwburg voor de prijs van Drie kunstenaressen in galerie De Lochting CD-presentatie tijdens Hazepaeper Peel en Maas naar de schouwburg Zittingsavonden De Karklingels Sinterklaas in de Evenaar Pokken- bestrijding Sprookjes PEEL EN MAAS Donderdag 13 november 2003 - Pat Sm ■an Jan Rot trakteert op neder pop van Schubert in zijn pro gramma Muziek voor Miljoenen. 'Maar weten de mil joenen dat wel?' Vraagt hij zich in de subtitel af. Rot pre senteert Muziek voor Miljoenen op dinsdag 9 december in Schouwburg Venray. Aanvang 20.00 uur. Enkele klassiekers van de 19e eeuwse componist, Franz Schubert, ontdoet Jan Rot van hun 'air van heiligheid'. Met Nederlandse teksten, gitaar en pianobegeleiding van Jakob Klaasse maakt hij er miljoenenmu- ziek van. Een CD met alle dertien Schubert en zeven nieuwe(re) klassiekers is het resultaat. 'Liedjes worden veel leuker in het Nederlands' roept de rocker-caba retier enthousiast uit. Maar dan wel met de restrictie dat die lied jes een behandeling krijgen, zoals de selectie in dit programma. Dat kan nog veel aangenaam en veel zijdig repertoire opleveren, getui ge de variëteit waarop de zanger trakteert. Vrolijke en ontroerende vertalingen van onder andere dus Schubert maar ook Elvis en Randy Newman. Aan de piano topmuzi- kant Jakob Klaasse. Jan Rot werd bekend als rocker, begon een tweede leven als cabaretier en zet nu de derde stap in zijn loopbaan: als virtuoze zanger. Wat heette hij vroeger 'ontwapenend en eigen zinnig', de laatste recensies spre ken van 'subliem'. Het is net de wonderlamp van Alladin. Je pakt een oud lied, blaast liefdevol het stof eraf, poetst drie keer met je mouw en de geest komt tevoor schijn in al zijn oorspronkelijke kracht. Jan Rot heeft er een kunst van gemaakt. Met zijn vertaling van Schuberts Winterreis(e) lijkt de sneeuw vers gevallen. De sch lager Du wordt Doe, een oproep om trouw te blijven aan je eigen ding. Muziek voor miljoenen. Jan Rot 'hertaalde' Schubert en de bariton Maarten Koningsberger zong er een cd mee vol, die bij Het Kruidvat liep als een trein. En Rot is bepaald geen fatsoensrakker, dus werden Schuberts liederen van 'schalkse' en luchtige teksten voorzien. 'Knaapje zag een roosje staan' kenden we al langer, maar Rot heeft als tw eede regel 'Roos uit Hoogerheide' en die lust er wel pap van. 'Das Wandern' wordt in de Rot-versie een knap in elkaar gezette tekst over de vakantie. Een aantal van die liederen uit Winterreise zingt Rot, begeleid door pianist Jacob Klaase, nu ook zélf in het theater. Aangevuld met vertalingen van ondermeer Beachboy Brian Wilsons 'God Only knows' (God sta me bij), Elvis Presleys 'Are you lonesome tonight' (Valt de avond je zwaar. Denk je: was hij hier maar. zeg eens eerlijk, ben je ook zo alleen?.), nummers van Bruce Springsteen. Burt Bacharach, Steven Sondheim, David Gates en Jimmy Hendrikx (Hé Jaap)" Je moet een goed tekstdichter zijn om dergelijke zwaargewichten uit de pophistorie van geheel nieuwe teksten in de moerstaal te voor zien. Waarbij het origineel vanaf de eerste gezongen regel tot de laatste, niet in de weg gaat zitten voor de luisteraar. Muziek voor Miljoenen is het tweede theater programma waarin Rot de pro ducten van zijn huisvlijt laat horen. Muziek voor miljoenen is het tweede theaterprogramma waarin Rot de producten van zijn huisvlijt laat horen. Erik Brey, Frédérique Slüytemian van Loo en Gerrie van der Klei steken in Musical - de cursus de draak met hun eigen beroep. Musical - de cursus met opvallende cast Drie acteurs hebben de han den ineen geslagen en bieden een komische kijk op het pop ulaire fenomeen musical. Erik Brey, Frédérique Sluyterman van Loo en Gerrie van der Klei steken in Musical - de cursus de draak met hun eigen beroep zonder dat het avond vullende programma in Forbidden Musicals ontaardt. Ook is het geen anti-musical, maar satire. De voorstelling is te zien op donderdag 27 november om 20.00 uur in de Schouwburg van Venray. De afgelopen tien jaar heeft Nederland zich massaal bekeerd tot de musical. Groots opgezette spektakelshows zijn ongekende hits, zoals Les Misérables, Cats of Miss Saigon. Nederlanders willen alles zien en weten over musical. De show Everything you always wanted to know about musical but were afraid to ask voldoet in hoge mate aan die behoefte. Het is vooral een programma óver musicals en de achtergronden. Aan de hand van wereldberoem de fragmenten uit producties als The Sound of Music, West Side Story of My Fair Lady (om enkele toppers te noemen) gaan de samenstellers in op vragen als: Wat is er zo leuk of ontroerend aan sommige musicals? Wat is er soms ook zo raar aan? Wat heeft de schrijver of componist eigen lijk bedoeld? Hoe moeilijk is het om tegelijk te zingen en te acte ren? Kortom, een programma waar iedereen wijzer en vrolijker uit komt. De samenstelling van de cast is verrassend en opvallend. Alle drie spelers hebben een eigen 'rol' binnen Nederland-musicalland. Gerrie van der Klei mag zich met recht de vedette noemen In Musical - de cursus kan ze hon derduit vertellen over vroeger en blijkt dat zij alles wel zo n beetje heeft gezien. Frédérique Sluyterman van Loo is een duide lijke exponent van de hedendaag se musical. Zij is lid van de zoge naamde 'incrowd' en weet dan ook tot in detail alles te vertellen over het reilen en zeilen in het wereldje. Erik Brey verwondert zich en denkt alleen: 'Raar, waar om moet iedere conversatie weer eindigen in een lied of beginnen de mensen zo maar ineens te zin gen?' Tegen inlevering van deze bon bij de kassa van Schouwburg Venray kri- jgtu als lezer van Peel en Maas bij de aankoop van één kaart- je van Musical - de cursus (donderdag 27 novemberl of Muziek voor Miljoenen (dinsdag 9 december) het tweede entreekaartje Dus twee halen, één betalen. Beide voorstellingen begin nen om 20.00 uur. Naam Adres Woonplaats: Kaart voor de voorstelling: Maar denk eraan vobvol en Peel en Maas heeft slechts een beperkt aan tal kaarten weten te bemachti gen. Per bon kunt u voor slechts één voorstelling intekenen. De bon kunt u tot uiterlijk 22 novem ber inleveren bij de kassa van Schouwburg Venray. Openingstijden ma. t.m. vr. 10.00- 15.00 uur en één uur voor aanvang van elke voorstelling. hie rM op jci ho De titel doet wellicht anders vermoeden, maar Musical - de cursus is geen workshop Vele ingrediënten van de musical komen voorbij Er wordt bijvoor beeld stil gestaan bij de audities in Les 321A. Hierin wordt de jaar lijkse zenuwslopende afvalrace bekeken. Een voor velen onbe kend fenomeen, want in welk vak moet je ieder jaar weer je kunsten vertonen, terwijl vrijwel iedereen je kwaliteiten kent? Musical - de cursus is een initia tief van Erik Brey. Hij ven 115 naast de actrices ook hen ve team om zich heen teksten is een beroep gei!D' Petra van der Eerden, diet :re' de musicalnummers lc Nederlandstalige tekst Michael Diederich is als cof1™ regiegebied betrokken musical, terwijl Huib Elic: a' verantwoordelijk is vod e^- geluidsontwerp. De kof^' zijn van de hand van Hintum. Van 16 november tot en met 21 december is er weer een nieuwe expositie in galerie De Lochting. De exposanten zijn: Christa Dohmen, Wilma Schipholt en Jose van der Heyden. Christa Dohmen maakt abstrac te schilderijen. De wereld zoals wij die kennen, de taal die we spreken en schrijven, de conven ties en zelfs de kunst waarmee we ons omringen is een kwestie van afbakening. Met al onze afspraken en regels proberen we ons bestaan veilig te stellen en in te kaderen. Deze afbakening zorgt tegelijk voor een soort bewust zijnsvernauwing en verhindert ons om "over de grenzen heen te kijken" om te zien wat zich achter de dingen bevindt, het waarom. Christa Dohmen wil deze omka dering met haar werk doorbre ken.. Zij probeert haar bestaan in haar schilderijen te visualiseren. Zij is op zoek naar evenwicht in spiritualteit en aardse veranke ring. De gelaagdheid van haar werk dwingt de toeschouwer om dieperliggende waarden en bete kenissen te ontdekken, wellicht een spirituele ontdekkingsreis. Jose van der Heyden exposeer de enkele jaren geleden in De Lochting. Zij is in haar schilderij en steeds bezig geweest met de mens en zijn betekenisgeving. Aanvankelijk vond ze inspiratie in archetypische figuren en in de geschiedenis van de Egyptische oudheid. Nu vindt zij haar inspiratie op haar wandelingen "terug naar haar jeugd", verstilde, poëtische en geheimzinnige plekjes in de Kempen, maar ook een steen, boomstam of grillig gevormd object in de natuur. Voor haar is mens-zijn; onderzoeken. Haar werken, het schilderen, een poging om wat zich binnenin roert naar buiten te laten komen en er vorm aan te geven. En uiten- delijk: een zoektocht naar "Arcardia" Wilma Schipholt schreef o.a. over haar werk: "Of mijn werk kunst is weet ik niet, hoef ik niet te weten, de toeschouwer bepaalt dat. Waarbij ik vurig hoop dat hij de diepgang herkent achter mijn werken. Want dat doe ik: werk maken dat prettig is voor het oog, maar altijd met een lading, een verhaal erachter. Daar krijgt mijn werk zijn ziel, wordt het span nend. wordt het iets van mij, dat ik delen wil, als vraag, als uitroep, als these. Dat is zalig:reacties oproepen, provoceren, uitdagen, mensen laten zien hoe ze zijn, hoe ze in elkaar zitten. Allemaal invalshoeken die telkens andere uitdaging opleveren voor de toe schouwer, als die zich tenminste mee laat nemen door mijn werk. En als die toeschouwer dat dan kunst noemt, heb ik kunst gemaakt. Maar dat is iets tussen mij en hem of haar. En het klopt dat humor daarbij een grote rol speelt. Omdat humor voor mijzelf zo'n onmisbare levenselixer is. Maar niet altijd en nooit hetzelfde. Vaak verkeert mijn humor in cynisme, soms ligt ze verborgen en vaak is ze er niet. Nooit hetzelf de, omdat het de telkens wisse lende gevoelens en waarnemin gen zijn, waarmee ik het maak. Werk van drie gedreven kunste naressen, dat nog beter tot zijn recht komt als u het zelf bekijkt en ervaart in de mooie expositie ruimte van galerie De Lochting. Tijdens de openingsmiddag op zondag 16 november zijn de kun stenaars vanaf 13-30 uur aanwe zig. Galerie De Lochting, Laaghcidseweg 16 in Venray. is open zaterdag en zondag van 13-30 tot 17.00 uur en na afspraak. Op 21 en 22 november worden de jaarlijkse zittingsavonden gehouden in gemeenschapshuis D'n Oesterham aan de Watermolenstraat. De organisatie er weer in geslaagd een geva rieerd programma neer te zetten. De optredens tijdens de zittings avonden, die beginnen om 20.00 uur, worden dit jaar verzorgd door: Andy Marcelissen (Brabants buuttekampioen 2003), Heej en Weej (o.a. bekend van Circus Mók), Joekskapel Ut Göt uit Oostrum, Zes Stuks (6 dames uit Deurne e.o.), Vol en Romig (jong talent uit Oostrum), Hub Stassen (Limburgs buuttekampioen 2002), Trio Ongeplök uit Bom en als afsluiter V.C. De Fles met 'Vette pech" (Het winnende liedje van de liedjesmiddag 2003). De muzikale omlijsting van de avond wordt verzorgd door de Eikenhofkapel uit Oostrum. De vrije verkoop van de kaarten start aanstaande zondag 16 november. Dan zijn van 12.00 uur tot 14.00 uur kaarten a 11,00 euro te koop bij het Allemanscafé. Daarna kun nen de kaarten worden gekocht bij Dave Moorrees, Randenrade 13, telefoon 513185. Leden kun nen daar nu al terecht voor hun entreekaarten. U kunt natuurlijk ook voor 16,00 euro lid worden van CV De Karklingels. Daarmee steunt u de vereniging en heeft u vrij toegang tot alle activiteiten, inclusief de zittingsavond. Tevens krijgt u dan 15% korting op de cd van de liedjesmiddag. Liedjesfinale 2003, uitverkocht huis in de Witte Hoeve. De elf liedjes, die door de voorselectie zijn gekomen, worden voorgedra gen. De jury en publiek zijn er klaar voor. Zenuwachtige artie sten, 'n goede sfeer en een zinde rende spanning. Uiteindelijk wor den de vier winnende liedjes bekend gemaakt. Voor wie het niet meer weet, hier de uitslag. Nummer 1 de Serpetientjes met Wette wat, nummer 2 Dave Cavis met Ik vuul mij geweldeg, num mer 3 John Derix Bart van der Sterren met D'n tel kwiet en num mer 4 Urn 't aeve met Laeve urn te laeve. Onlangs zijn de liedjes in de studio in Heeze opgenomen. De muzikanten en artiesten mogen weer trots zijn. De liedjes staan er perfect op. Dit keer geen medley op de ceedee maar als extra vijf karnavalskrakers, uitgevoerd door de Band op Bezoek, beter bekend als de BOB-band. De liedjes zijn door de BOB-band geheel opnieuw gearrangeerd en in een nieuw, verrassend jasje gestoken. Het is een ceedee geworden die je persé hebben wil. Zoals de traditie wil, staat ook dit jaar de Hazepaeper in het teken van de presentatie van de nieuwe vastelaovesceedee. Maar natuurlijk wordt er, óók traditio neel, de Wakkere Piélhaas uitge reikt en zal er een jubilerende joekskapel optreden. Als gastartie- sten zijn de Pepper Cats uitgeno digd. Dit is een viermans bandje van boven de grote rivieren. Kunnen ze daar wel feest maken? Nou, laat u maar eens aangenaam verrassen! Ik zou het bijna verge ten; traditiegetrouw zal de hofka pel deze middag muzikaal omlijs ten. Ook voor de inwendige Piélhaas is gezorgd. Zo is er lekke re hazepaeper en voor de haze- keutels broodjes knak. De Hazepaeper begint om 14.55 uur in partycentrum Witte Hoeve. De deuren gaan om 14.30 uur open. Voor kinderen tot en met tien jaar zullen mevrouw mevrouw, meneer meneer en tante tante deze middag een leuke invulling geven. Voor kindervermaak is dus gezorgd en als de ouders zelf een oogje in het zeil houden, dan zal dit ook voor de kleinsten een onvergetelijke middag worden. Zondag zal Sinterklaas, na zijn ontvangst op de Grote Markt, een bezoek brengen aan café De Evenaar in Venray. Het is dan voor alle Venrayse kids mogelijk om sinterklaas en zijn pieterman nen van dichtbij te begroeten. Kinderen die een voordracht wil len doen kunnen zich van te voren aanmelden. Op maandag 17 november houdt de Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray en omgeving een dialezing met als onderwerp: de geschiedenis van de pokkenbestrijding in Limburg. De lezing wordt verzorgd door dr W. Rutten, medewerker van het Sociaal Historisch Centrum in Maastricht. Eind achttiende eeuw werd door een Engelse arts, Edward Jenner, een vaccin tegen het gevaarlijke pokkenvirus ont dekt. De pokken, misschien wel de ergste van alle kwellingen, waren sindsdien volksvijand nummer één. Grootscheepse inentings campagnes gingen van start, waar bij van overheidswege pressie niet werd geschuwd. De opmars van de pokkenvaccinatie ging evenwel niet overal van een leien dakje. In streng gereformeerde kringen is vaccinatie trouwens nog steeds taboe. In Limburg maakte de pokkenvaccinatie zijn debuut in de Franse tijd. Eén van de pioniers in het noorden van Limburg was dr. H. Blumenkamp uit Venlo. Tot circa 1870 liet de voortgang van de inentings-campagnes ech ter heel wat te wensen over, ook in het katholieke Limburg. De inentingscijfers lagen in onze pro vincie ver beneden het nationaal gemiddelde. Hoe komt dat? De Limburgers waren toch niet aan gestoken door ideeën uit hoek J eugd vastelaovendsveret De Hazekeutel houdt op valszondag 22 februari 200 de traditionele kienderof Afgelopen jaren was er dii sprake van een flinke op De stoet was bonter dan ook het aantal deelnemen! trof de verwachtingen. Dö g dens willen zij komend voortzetten en zij roepen alle kinderen uit Venray mee te doen. Vele zullen lx dat het samenzijn, voor (It bereiding en het knutselen, zo gezellig is. Het thema voor het seizoen is Sprookjes. Dit is geen verplichting en iedci vrij om zelf een keus te hoe hij of zij mee wil doet neem het initiatief en dot Voor nadere inlichting kaa contact opnemen met Claessens, telefoon 0478-51 woutclaessens@hotmail.c( www .piélhaas. nl/hazekeutt ere van de zwartekousenl» j Tegenwoordig bestaan de p niet meer. Het is de eerste tieziekte die door mensef wereldwijd is uitgeroeid, bestaat de angst dat bioterro het levensgevaarlijke opnieuw in omloop zullen ,et gen. De lezing vindt plaatsi Het Trefpunt van verplet nh( Beukenrode (Beukenlaai [eg Aanvang: 19.30. Zoals get lijk is de lezing ook voor stellende niet-leden gratis w lit! kelijk.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 12