Meerlo-Wanssum Literatuur om te Smullen bij Tante Jet tecialisten in reken gerbera's eel en Maas in lleerlo-Wanssum 'Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst' Tank in tuin De Zandhoek officieel geopend €18, jis voor Sport Pastoor Kemmerekoor Geijsteren iM MAAS Donderdag 13 november 2003 - Pagina 11 Een jaarabonnement kost u slechts Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. 0 es: ;in- ïst aan 'code Woonplaats: i ï>s machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld "lijn bank- of girorekening af te halen. betekening Bankreknr te bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) Op vrijdag 12 december repe teert het Pastoor Kemmere koor de Mozart Mis in de parochie kerk te Geijsteren. Aanvang 20.00 uur. Pianist Marden Maas is dan ook aanwezig zodat ruim voor de uitvoering de pianist weer kan wennen aan het koor, maar ook en vooral aan dirigent Frans Verhofstad, die het koor in de nachtmis dirigeert. De volgende repetitie is op donderdag 13 november om 20.00 uur. Aansluitend aan de repetitie is er een korte bespre king voor de groep die wil deel nemen aan de knalavonden van de carnavalsvereniging in Geijs teren. Donderdag 20 en vrijdag 21 november is voor de derde keer in successie in het Veer huis van Tante Jet aan de Maas in Blitterswijck een avondvul lend programma met de naam Literatuur om te smullen. Met medewerking van het Literair Café Venray met gedichten en verhalen door columnist Jo Wijnen, journalist René Poels, Neerlandicus Paul van Doe- sum en redacteur Toos van Ooi. Met toestemming van René Poels mogen wij zijn histo risch verhaal over Blitterswij ck en zijn bijzondere ontmoe ting met Siska Nab, dat hij vorig jaar voordroeg, publice ren aan de vooravond van een nieuwe editie van Literatuur om te smullen. "Siska Nab. Mijn freule! De aankleding van restaurant Tante Jet is iets anders dan andere jaren: aan de wanden hangen foto's van belangrijke personen die ooit kasteel Blitterswijck bewoonden. De Heeren van Blit terswijck en hun dames waren van adel en hadden het hier voor het zeggen. Blitterswijck, één van de zes kerkdorpen van de gemeente Meerlo-Wanssum. was vroeger een heerlijkheid met alle rechten en plichten. De Heeren van Blitterswijck vormden het plaatselijk bestuur en hadden ook de rechtspraak in handen. Dit veerhuis was destijds tevens gerechtshuis. Blitterswijck was een belangrij ke plaats aan de Maas met een eigen kasteel en, wat weinig men sen weten een missieklooster. Honderd jaar geleden kwamen de Franse zusters Trappistinnen hier en vestigden zich in het kasteel. Ook de paters van Cadier en Keer hebben er onderdak gehad. Door de crisis eind dertiger jaren werd het kasteel/klooster verkocht aan Alfons Cremers. Lang heeft Cre- mers er niet van kunnen genieten omdat vlak voor de oorlog het kasteel mobilisatievesting werd voor Nederlandse militairen en terugtrekkende Duitse troepen het kasteel in november 1944 opbliezen. In documenten van 1300 is al sprake van Kasteel Blitterswijck. Het kasteel lag aan de oostzijde van het dorp, achter de kerk, hier vlakbij. Op Veerweg zijn de res tanten van de kasteelmuur nog te zien. Het was een statig gebouw met dienstwoningen, een koets huis en een prachtige grote tuin. Daarvan is alleen nog maar een hoopje stenen over, deels onder de grond en deels bedolven onder stuikgewas, nog te weinig om het een ruïne te noemen. De bewoners waren van adel en maakten lange tijd deel uit van het geslacht Van Blitterswijck later de Van Lyndens en die had den weer relaties met de families Van Hamelberg en De Cocq van Haeften. Om hun geschiedenis levend te houden zijn enkele stra ten naar hen vernoemd: zoals de van Lynden- en Van Hamelberg straat in Blitterswijck en de Cocq van Haeftenstraat in Meerlo. In de Cocq van Haeftenstraat woonde ruim dertig jaar geleden juffrouw Siska Nab. Dochter van de tuin man van de Heeren van Blitters wijck en erfgenaam van deze rijke familie. Siska, zoals ik haar mocht noemen, was de trotse eigenares van de prachtige japon van de freule barones Margareta de Cocq van Haeften. Ze woonde aanvan kelijk in het statige en monumen tale pand Huize Nab, thans huize Meerlo genaamd en de ambtswo ning van de burgemeester. Later woonde ze een hoekwoning in een huizenrij in De Cocq van Haeftenstraat. Ik kwam geregeld bij haar. Juffrouw Nab was tachtig jaar en ik amper negentien. Op zekere dag nodigde ze mij uit om haar te volgen via de trap naar haar slaapkamer. Terwijl ik voor zichtig plaatsnam op de rand van haar antiek ledikant haalde ze de mooie japon uit een grote kast tevoorschijn. Een werkelijk fraaie japon van blauw brokaatachtige stof met zijden garens en een bij passend zijden hoedje. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld trok ze deze sierlijke japon aan. Tijdens de verkleedpartij bekeek ik quasi nonchalant alle hoeken van haar slaapkamer. Ik dorste geen blik in haar richting te wer pen. Minuten later stond ze voor mij te stralen, de oude dame Siska. Mijn freule! Als een manne quin showde ze de antieke japon. Ik bloosde en wist niet wat me overkwam. In het dorp waar ooit de De Cocqs van Haeften de lakens uit deelden hebben tegenwoordig de koks van Tante Jet veel in de pap te brokkelen. Daarvan gaan we zo aanstonds genieten tijdens Litera tuur om te smullen." en Peter Weijs winnen eerste prijs op tuinbouwvakbeurs tri" 51' 'n(| uwsblad Peel en Maas is *d gelezen abonnemen- id voor de gemeente en omgeving met rond •000 abonnees. In de ijkse krant wordt het uit de regio Venray en i>-Wanssum belicht, enteraadsvergaderingen, lissievergaderingen, tjes, interviews en ach- ndverhalen passeren wekelijks de revue. Daarnaast heeft Peel en Maas een aantal pagina's gereserveerd voor sport-, kerk- en verenigings- nieuws uit de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum. Aankondigingen van activitei ten, agenda's van clubs en de laat ste nieuwtjes van bijna alle vereni gingen (muziek, sport, carnaval, cultuur, etc) krijgen op de pagi na's van de krant een mooi plekje. Door het sterk groeiende aantal abonnees van Peel en Maas in de gemeente Meerlo-Wanssum heeft de redactie haar werkterrein uit gebreid. Wellicht stuurde u in het verle den uw berichten alleen naar het plaatselijke dorpsblad of naar andere week- en/of dagbladen, uw berichten (het liefst per e-mail in Wordbestand), ook bij Peel en Maas van harte welkom. Ook voor leuke tips (achter grondverhalen. jubilea, bijzonde re activiteiten, etc.) houdt de redactie zich aanbevolen. Peel en Maas Grotestraat 68. 5801 BH Venrav Tel: 0478-582727 Fax: 0478-510916 E-mail: redactie@vandenmunckhof.nl Presentatie jeugdplan SV Meerlo-VV Wanssum laten Hans en Peter beker aan de verslag- [ien. Met een brede h op z'n gezicht slaat rits het tafereel gade. ijk jj ots op zijn twee zonen, als hij dagelijks uren dpi iin de weer zijn in de Jm as aan de Boltweg in Uini rijek. Het kweken van e s is Hans (21) en Peter issen de PaPlePel inSe8°" i bel eno lof >0,5 rapic wordt al snel duide- 1450 der F"ts leer<*e z*)n af- de fijne kneepjes van Dat de twee jeugdige 5 anno 2003 heel goed benen kunnen staan, de afgelopen week leert ens duidelijk. Op de 581 iwvakbeurs Horti Fair (I in Amsterdam sleep- 923 ifoers met hun gerbera raki (mini) namelijk de ran irijs in de wacht, ensb item e 85 inzendingen kregen era's van de gebroeders Ie enige deelnemers uit de meeste punten (9-57 van de jury. die bestond vaste keuringscommissie le gerenommeerde kwe- de keuring werd onder ^Jkeken naar uniformiteit P iloemen. de (rechte) ste- liameter van de bloem en cklvan de gerbera's :t hanje van de tien bloe de vaas moet even groot >313 gt Hans uit. "We hebben soorten aan de keuring aan, met één soort heb- de eerste prijs gewon- imei wonnen de broers Weijs al de tweede plaats tijdens een groot opgezette vakbeurs in de Keukenhof Met miniem ver schil grepen ze toen naast de eer ste plaats. De jonge Blitterswijckse kwe kers nemen al jaren deel aan lan delijke keuringswedstrijden. "Het is goed om mee te doen, wedstrij den houden je scherp. Je ziet bij voorbeeld hoe het met de kwali teit van de bloemen van de andere kwekers is. En als je wint is het natuurlijk ook prima recla me voor je eigen bedrijf', grijnst Peter Weijs. De broers zijn met recht trots op hun eerste prijs. Want ze wer ken met hart en ziel voor een goede toekomst van hun bedrijf. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zijn ze in de kas aan de slag. Zelfs op zondagmorgen steken ze nog enkele uurtjes de handen uit de mouwen. Hans en Peter zijn echte praktijkjongens, leerden het vak vooral van hun vader Frits. Ze kweken vijftien Hans en Peter Weijs tonen de beker die ze wonnen tijdens de tuinbouwvakbeurs in Amster dam. soorten gerbera's in alle kleuren en maten, vertelt Peter. "We heb ben ook enkele gespecialiseerde soorten. Dat is ook onze kracht, want de aanvoer is groot. Onze gerbera's gaan naar de veiling in Naaldwijk. Tachtig procent van de bloemen wordt naar Engeland geëxporteerd." hem lagelijkse praktijk van turen van een sportver- Hi g levert de laatste jaren meer knelpunten op. pcifenemende druk in de ran regeltjes en wetten, minder vrijwilligers en was minderde betrokken- lij de leden. Het Huis Ie Sport Limburg kan u K IT 'anl r luis voor de Sport Limburg eert dit jaar voor de twee- een verenigingsavond. Tij- se avond kunnen bestuur- l0rl1 in sportverenigingen (en '"W belangstellenden) een aan- G^ tshops bezoeken. e:" middel van deze works- ie ingaan op verschillende tf icrpen, wordt geprobeerd verenigingen aan te spre- t herkenbare praktijkcases Km beelden. Onderwerpen als lonsoring, vrijwilligersbe- jeugdgericht werken, 692§aangelegenheden. wet- en ooi ving en het maken van een zullen hierbij uitge- inde orde komen, dit jaar is gekozen voor aantrekkelijke sportieve modaties Op 18 november Huis voor de Sport vanaf te gast in de gerenoveerde stadion De Koel in Venlo. 24 november in het Parkstadstadion in Kerkrade. De organisatie is ook dit jaar weer in handen van het Huis voor de Sport Limburg, met enkele goede partners: VW en RodaJC. In Venlo wordt de avond geo pend door de ex-topscorer van WV, Maurice Graef, in Kerkrade zal Erik Meijer, voormalig speler van o.a. MW, PSV, Liverpool, HSV en thans Allemania Aachen, als openingsspreker fungeren. Het Huis voor de Sport Limburg is een provinciaal sportinstituut dat zich inzet om het sportklimaat in Limburg te verbeteren. Naast o.a. advisering naar gemeenten, het initiëren van pilotprojecten en het informeren van de verschil lende groepen in de sport biedt het Huis voor de Sport Limburg ook verenigingsondersteuning aan. Naast de begeleiding van ver enigingen. organiseren de vereni- gings-ondersteuners ook regelma tig cursussen en proberen ze- de onderlinge samenwerking tussen verenigingen te bevorderen. Voor meer informatie over ver enigingsondersteuning of over de informatiebijeenkomst kunnen verenigingen contact opnemen met John Wijts of Henri Elbersen 046-4770592/4770593. De fusie*is er al enkele jaren. Na een moeizaam begin ruim vier jaar terug inmiddels tot grote tevredenheid van de jeugdafdelingen van SV Meer lo en W Wanssum. Vrijdag avond kreeg de samenwerking een officieel tintje met de pre sentatie van een heus jeugd plan. Ook werden de nieuwe trainingspakken en winterjas sen voor de begeleiders van de jeugd, gesponsord door enke le lokale bedrijven, trots aan het publiek gepresenteerd. Bijna zestig voetballiefhebbers woonden de bijeenkomst in zalencentrum 't Brugeind in Meerlo bij. In de tuin van een van de hui zen in de Meerlose Van Alden- bruggenstraat staat sinds vorig week een heuse groene legertank. Aan de loop van de tank hangt een bordje met de naam: Janou. Inderdaad, Debbie Kuijpers (27) en Frank Kusters (28), hebben begin november en zoon gekre gen. De aangekondigde komst van de baby was voor de kameraden van het paar aanleiding om iets in de tuin te plaatsen. Maar wat? De vrienden hoefden niet lang na te denken. Kameraad Frank is mili tair en heeft de afgelopen maan den in Bosnië gezeten, om precies te zijn in de regio Bugojno. Ter wijl Debbie in haar eentje in Meerlo achterbleef waakte Frank voor de goede zaak in Bosnië. Gelukkig voor iedereen was Frank net op tijd thuis om de geboorte van hun dochtertje mee te maken. Ondertussen hadden de kamera den zich verdiept in alle soorten tanks en werd in de vrije uurtjes een tank gebouwd. Korte tijd na de geboorte van Janou was er sprake van een heuse invasie. Compleet met tank kwam een peloton vrienden aangemar- cheerd en werd pal voor het huis van de boreling halt gehouden, (foto: Marijn Poels) Jeugdspelers' van SV Meerlo en W Wanssum presenteerden vrij dagavond de nieuwe outfit voor de begeleiders van de jeugd van beide verenigingen. kleedlokalen en velden is geen geld. De clubs beseffen hoe hoog de nood gestegen is en dat pijnlij ke ingrepen niet bij voorbaat uit gesloten zijn. Maar met meerdere clubs in hetzelfde sportpark spe len -of een fusie tussen clubs- ligt gevoelig binnen een gemeen schap en vooral bij de (oude) leden. Ook vrijdagavond kon geen concreet antwoord worden gegeven op de vraag of en wan neer ook de senioren van Wans sum en Meerlo met elkaar gaan fuseren. En dat terwijl de samen werking tussen de twee jeugdaf delingen van beide vereniging tegenwoordig op rolletjes ver loopt. Met als positief uitvloeisel het vrijdag gepresenteerde jeugd plan. TOEKOMST 'Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst': een besef dat bij de jeugdcommissieleden van SV Meerlo en W Wanssum duidelijk leeft. Dit besef leidde enkele jaren geleden al tot de samenwerking en leidde nu ook tot de realisatie van het jeugdplan. Het jeugdplan is een basisdocument dat als mid del voor de jeugdcommissie dient om structuur aan te brengen bin nen de afdeling jeugdvoetbal van de beide verenigingen. "Door het jeugdplan wordt het leidinggeven aan trainers, leiders en spelers eenvoudiger. Met name duidelijkheid geeft houvast aan onze kaderleden", meent Koolhof. "Maar de jeugdopleiding van SV Meerlo en W Wanssum moet ook in staat zijn om de persoonlijke doelen van jeugdspelers te realise ren. Voor de een is dit plezier, voor de ander is dit het bereiken van een zo hoog mogelijk niveau." Een jeugdplan voor Ajax, PSV, Feyenoord, VW-Venlo of een gro tere amateurvereniging met een brede regionale uitstraling als Venray oké. Maar een jeugdplan voor dorpsclubs als SV Meerlo en W Wanssum? Het lijkt in eerste instantie wat overdreven, maar is volgens André Koolhof, lid van de technische commissie van de gezamenlijke jeugdcommissie van beide verenigingen, toch bittere noodzaak. Uit eigen ervaring, de Meerlo- naar was onder andere trainer bij Vitesse'08, SSS'18 en Wittenhorst en is nu hoofdtrainer bij SV Ven ray, weet Koolhof dat een goed opgezet jeugdplan prima kan hel pen bij het -bij voorbaat al- uit de weg ruimen van misverstanden en het scheppen van duidelijk heid. Op zowel organisatorisch als voetbal technisch gebied. "Het is gewoon goed om met elkaar van te voren spelregels af te spreken waaraan iedereen zich te houden heeft: bestuur, trai ners, leiders, ouders én voetbal lers. En die spelregels ook op papier te zetten. Ik denk dat het jeugdplan zoals we dat vandaag gepresenteerd hebben, een duide lijke richtlijn biedt aan iedereen die bij het jeugdvoetbal in Meerlo en Wanssum betrokken is. Maar een boek kan nog zo dik zijn, als we er niets mee doen en het alleen in de kast zetten, is dat ont zettend jammer. Dit jeugdplan is niet een doel op zichzelf, maar slechts een middel om de gestelde doelen te kunnen bereiken." Net als de vier andere voetbal clubs in de gemeente Meerlo- Wanssum zitten ook Meerlo en Wanssum in de problemen. Met moeite kunnen de verenigingen het hoofd boven water houden en voor dringende verbeteringen aan Vele belangstellenden kwa men zaterdag tijdens het open huis een kijkje nemen in het vernieuwde en verbouwde café en partycentrum De Zandhoek in hartje Wanssum. "Het was gezellig druk", zegt Marin Hofmans, exploitant van De Zandhoek, die net als zijn vrouw Anneke tijdens de receptie heel wat handen moest schudden. Bij deze feestelijke gelegenheid werd het bestuur van de stichting De Zandhoek tevens formeel overgedragen aan een nieuw samengesteld bestuur, bestaande uit Piet Poels (voorzitter), Anne- Marie Berkhout (penningmees ter/secretaris) en Jan Rutten (bestuurslid). Na de officiële opening maakte Martin Hofmans bekend dat De Zandhoek start met een vereni- gings-/stempelactie, die loopt tot en met 8 november 2004, en bedoeld is om wat extra geld in het laatje te brengen van de Wans- sumse verenigingen. Het regle ment voor deze actie is te verkrij gen in het verbouwde gemeen schapshuis aan de St. Leonards- weg 1 in Wanssum. De uitbetaling aan de clubs vindt plaats op zon dagmiddag 14 november in De Zandhoek. Martin en Anneke Hofmans konden zaterdag tijdens de receptie in het vernieuwe gemeenschapshuis heel ivat vrienden en bekenden de hand schudden.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 11