Meerlo-WanssurP Belastingen Meerlo-Wanssum minder omhoog 'Boete brengt havenbedrijf in gevaar' Het hoge meidengehalte van Wap-ln Gemengd koor presenteert kalender Grote textiel- en schoenenactie Dorpstoernooi Service »w, rubriek j* Donderdag 13 november 2003 - Pag Fors minder geld naar toerisme De rioolbelasting in de gemeente Meerlo-Wanssum wordt in 2004 niet verhoogd. De gemeenteraad zag maan dagavond tijdens de behande ling van de begroting af van éen stijging van het rioolrecht met 12,50 euro. Inwoners betalen in 2004 net als in 2003 176,14 euro in plaats van de 188,64 euro die in de begro ting was opgenomen. Ook maakte wethouder Derikx (CDA) bekend dat de afvalstoffen heffing, die was begroot op een stijging van 10 procent, volgend jaar slechts met 2 procent hoeft te stijgen. Na een herberekening van het milieustation in Venray ble ken de kosten van afvalverwer king lager uit te vallen dan begroot. De inwoners van Meerlo- Wanssum gaan in 2004 104,28 euro betalen in plaats van de in de begroting opgenomen 112,80 euro. Dit jaar betaalden ze nog 102 euro. Het voorstel van de PvdA om de rioolbelasting in 2004 niet met 12,50 euro te verhogen werd gesteund door alle partijen, met uitzondering van het CDA, met vijf zetels de grootste partij in de raad. Volgens woordvoerder J. Kuijpers stemde het CDA tegen het voorstel, omdat de partij niet weet waar ze het geld voor de rio lering anders vandaan moet halen "De dekking ontbreekt. Ik vind een voorstel prima, maar dan moeten ze wel aangeven waar het geld dat we nu missen vandaan moet komen." De verhoging van het riool recht, die is gekoppeld aan het aanleggen van riolering in het bui tengebied-. werd dit voorjaar door de gemeenteraad vastgesteld op maximaal 25 euro. De helft daar van - 12.50 euro- zou worden doorberekend in het tarief voor 2004, dat dan zou uitkomen op 188,64 euro. Maar op voorstel van de PvdA besloot de raad om de rioolbelasting niet te verhogen. De fracties willen dat de verho ging van het tarief pas doorge voerd wordt als de exacte kosten van de aanleg van de riolering in het buitengebied nauwkeurig in beeld zijn gebracht. Dat is wel zo eerlijk naar de burger toe, vonden PK. PvdA. WD en GP'94. De onroerendezaakbelasting (ozb) gaat in- 2004 met niet meer dan 9.5 procent stijgen De raad haalt ruim 66.000 euro uit de gemeentelijke reservepot om een grotere ozb-stijging te voorko men. Ook werd afgesproken dat de ozb na 2004 jaarlijks 'slechts' met circa 3 procent mag worden verhoogd. "Het streven is om de OZB zo laag mogelijk te houden, in de richting van de 3%. Dat voorstel willen wij volledig onder steunen, rekening houdend met onzekerheden", verklaarde.!. Kuij pers (CDA). In het voorjaar gaat de raad bekijken op welke posten bezuinigd kan worden om de beperking van de ozb-stijging in de jaren 2005 tot en met 2007 financieel mogelijk te maken. TOERISME De gemeenteraad besloot maan dagavond verder om in 2004 euro 50.000 euro te bezuinigen op de post toerisme, tot voor kort nog een belangrijk speerpunt van de gemeente Meerlo-Wanssum. PK Meerlo-Wanssum probeerde nog wel de bezuiniging van tafel te vegen, maar het voorstel van frac tieleider T. Francken kreeg met zeven zes stemmen tegen vijf net geen meerderheid. CDA en GP'94 stemden tegen het idee om de bezuiniging op toerisme terug te draaien. PK. PvdA en WD voor J. Kuijpers (CDA) vond dat de gemeente moet kiezen voor klein schalige initiatieven, die bij Meer lo-Wanssum passen. Maar PK- woordvoerder T. Francken noemde de bezuiniging 'zonde' "Als er nu iemand komt met een goed plan, hebben we niets." De gemeente Meerlo-Wanssum wil toerisme voortaan grotendeels overlaten aan particulieren. Voor kleinschalige toeristische projec ten zoals toeristische fietspaden blijft in 2004 een bedrag van zes duizend euro beschikbaar. Verder wordt er komend jaar 7500 euro onder meer bezuinigd op de muziekschool, 7500 euro op kinderopvang en worden ver enigingssubsidies bevroren op het huidige niveau. Verder worden de straten in de gemeente Meerlo- Wanssum volgend jaar één keer minder geveegd (twaalf in plaats van dertien keer), wat 4000 euro oplevert. Ook Synthese, organisa tie voor zorg en welzijn, ontvangt 6000 euro minder subsidie en de subsidie van het jeugdparlement (ruim 4500 euro) wordt stopge zet, nu in alle kernen de jeugdde- batten inmiddels zijn afgerond. Tevens wordt het pc-netwerk in het gemeentehuis in 2004 niet vervangen, waardoor 38.000 euro wordt bezuinigd, en komt er een alternatieve bibliotheekvoorzie ning die 10.000 euro minder kost. De leges stijgen volgend jaar met 3 procent. Tenslotte wordt de toeristenbelasting verhoogd met 0.03 euro per overnachting NIEUW BELEID Meerlo-Wanssum maakt ook geld vrij voor nieuw beleid. Er is voor de jaren 2004 en 2005 bij voorbeeld 165 000 euro beschik baar voor het verbeteren van de buitensportaccommodaties in de gemeente. Na een gesprek met de betrokken verenigingen volgt in de komende maanden een nadere uitwerking van de plannen. In Blitterswijck wordt volgend jaar een kunstwerk geplaatst, waar voor een bedrag van 13-650 euro is gereserveerd. Ook wordt het budget voor onderhoud van de bermen en onverharde wegen in het buiten gebied structureel met 10.000 euro verhoogd en wordt de kwali teit van het openbare groen ver beterd op basis van het nieuwe groenbeheersplan, De kwaliteit van de Ooijenseweg wordt in 2004 verbeterd, met name de ber men worden aangepakt. De opknapbeurt van de weg kost de gemeente 115.000 euro. De WD vroeg zich af of de renovatie van de Ooijenseweg niet uitgesteld kon worden. L. Cremers vergeleek de weg met een racebaan, die nu nog aantrek kelijker wordt gemaakt voor hard rijders. Maar de overige partijen wilden absoluut niet bezuinigen op de Ooijenseweg. Volgens hen is een opknapbeurt van de weg - uit veiligheidsoogpunt- hard nodig. Wethouder Derikx vertelde dat de gemeente van plan is om gras betonblokken te plaatsen ter bescherming van de weg. "De Ooijenseweg krijgt een 'totale rehabilitatie'. Vanuit Blitterswijck hebben we ook het verzoek gekregen om tussen 't Roeken bosch en Blitterswijck fietssugges- tiestroken aan te leggen." Verder worden ook de plattegrondkaar- ten in de gemeente komend jaar vervangen, wat een investering vergt van 6000 euro. In 2004 wordt tevens een bedrag van 27.500 euro uitgetrokken voor de aanstelling van een parttime gemeentelijke communicatieadvi- VVD maakt zich zorgen over toekomst EIT De WD in de gemeente Meerlo-Wanssum maakt zich zorgen over de toekomst van het containeroverslagstation European Inland Terminal (EIT) Wanssum, nu de gemeente Meerlo-Wanssum het bedrijf sinds 1 september een dwangsom van 5000 euro per dag heeft opgelegd voor elke dag dat het bedrijfster rein niet geheel verhard is. Desnoods gaat de gemeente het bedrag- dat inmiddels in de tonnen loopt- via de reclv- ter opeisen. WD-raadslid Leo Cremers vroeg zich maandag avond tijdens de raadsverga dering echter af of de gemeen te Meerlo-Wanssum wel voldoende rekening houdt met de financiële consequen ties van de handhavingsmaat- regel voor ondernemer L. van de Lande. "Het bedrijf zou al financiële problemen hebben en komt nu nog verder in de problemen. Zo komen we van de regen in de drup. Wat is het beleid van de gemeente als het bedrijf in zwaar weer komt?" De gemeente Meerlo-Wanssum gaat echter zeker door met de dwangsomprocedure, verklaarde wethouder Derikx (CDA). "Het bedrijf moet voldoen aan de milieu-eisen. De maatregelen die genomen moeten worden zijn ook belangrijk voor de toekomst van het bedrijf. Wij moeten nu eenmaal de milieuregels handha ven, desnoods met dwang en wij ken niet van die lijn af We kun nen nu alleen maar afwachten hoe het bedrijf reageert." Volgens de gemeente Meerlo- Wanssum heeft ze lang genoeg gewacht op de maatregelen van de ondernemer, die het terrein niet verder verhard en niet -betaalt. De ondernemer zou geen geld hebben om het terrein te ver harden. Dat verharden- hetzij door asfalteren, hetzij door er een afdichtend laagje over te sprayen- is nodig om te voorkomen dat met het regenwater allerlei schadelijke stoffen in de bodem terecht komen. Ook moet door die maatregel de stofoverlast voor omwonenden worden beperkt. x Meerlo-Wanssum controleert sinds begin september wekelijks of het bedrijf inmiddels aan alle eisen heeft voldaan. Volgens de gemeente blijft de ondernemer echter in gebreke. Een deel van het terrein is inmiddels wel ver hard, een ander deel echter nog niet. De gemeente Meerlo-Wans sum blijft de vinger aan de pols houden totdat het hele terrein verhard is. De dwangsom kan oplopen tot 420.000 euro, zo bepaalde de Raad van State, die de ondernemer afgelopen zomer nog drie maanden uitstel voor het afdichtingswerk gaf. Maar nadat de ondernemer begin september nog niet was begonnen met het verharden van het terrein, besloot de gemeente Meerlo-Wanssum de dwangsomprocedure tegen het containeroverslagbedrijf in gang Handboogsportvereniging 't Trefpunt Tienray houdt op 12, 13 en 14 december wederom een handboogdorpstoernooi voor buurten, verenigingen, besturen, personeelsclubs of gewoon een viertal vrienden of vriendinnen in de overdekte accommodatie aan de Nehobolaan. De opzet is hetzelf de als andere jaren. Er vinden een aantal voorrondes plaats, waarna de hoogste acht teams worden uit genodigd voor de grote finale, die wordt gehouden op zondag 14 december om 17.00 uur. Tijdens de voorrondes worden vijf proef- pijlcn met aansluitend vijftien wed strijdpijlen gegooid. De finale wordt verschoten volgens een knock-out-systeem, team tegen team, waarbij de kwartfinale, halve finale en finale telkens over vijf wedstrijdpijlen gaan. Inschrijven voor zondag 7 december. Informa tie, Jos Wismans, tel: 691693- n o] rits Verloskundigenpraktijk H ols Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de! Meerlo-Wanssum Margo Vermazeren, Almt "|c makers, Marie-Therese vai 5 Marlon Theunissenet U kunt in alle gevallen bel1 w tel.nr: 077-3981451 der. Voor het maken van afsp kunt u het beste bellen o; dag, woensdagmorgen ofi 5 a: dag nbj HBi in d Huisartsenpraktijk Meer! jens toor Janssenstraat 3,58é iwv; Meerlo, tel: 69136" \l ii Spoedgevallen: tel: 6923 broe dens de uren dat de prah (o pend is. Artsen: J.F.H. van prijs bergen, F.J.P. van Arensb Spreekuren uitsluitend f85 afspraak ifra'- Apotheek Maasdorpt ^e.e Beatrixstraat la, 5864 AG e lo, tel: 530080 ,vaJ Openingstijdens ma-vrij va va 17.30 uur. za van 10 00-12 en van 17.00 tot 18.00 u van 12.00-13 00 uur, spoe [1 ten: Apotheek Antoniusvi tionsstraat 60d Venn vf rid a EHBO: sh; Secr: Oude Heerweg 30.5 de v Blitterswijck, tel. 531} h Fysiotherapie: tjaan Praktijk voor fysiotherapie lo-Wanssum, Constantijnsi n ra( 5864 BJ Meerlo, tel: 691".' 692626, e-mail: fysiomeeri net.nl Psycholoog/ -therape Jj Mw A.G.M. van Mieghem renburg, Legert 15, 586< Swolgen, tel: 692532, e mieghem "vi irldonlinr Spreekuur: volgens afsp RIAGG. itur< RIAGG Noord-Limburg, Hc ig le' 99, Postbus 242, 5900 AF me tel: 077-3550222. Geopen «ne t/m vr 8.30-17.30 uur. In stichting zijn ondergebrad m der- en jeugdzorg, volwas inn zorg, ouderenzorg, prevee [jij dienstverlening. Praktijk voor psychothen L bewustzijn, mw D Van! Mgr Aertsstraat 51. 58ót Swolgen. tel: 0"T7-463L1 eert een Kruisvereniging Het Groene Kruis Noord 3n s burg, Drie Decembersingi Postbus 3165, 5902 RGV yK Bureau Klantenservice: bf mj baar tijdens kantooruren (i jje sief ledenadministratie), td rern 3209595. Ven Rode Kruis: Nederlandse Rode Kiu "ee afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstni 5864 CP Meerlo. tel: 692 m Secretaris: W. Baken. Hoof ™1 40a, 5864 BG Meerlo phi van Tandartsen S. H. Tan, De Kievit 8a, 58f Meerlo, tel: 692231 Spred m( volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 08006 (dagelijks bereikbaar van tot 20.00 uur) i SOS Telefonische Hulpdï 077-3548888 Buro Slachtofferhulp No« Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderi 5804 BV Venray, tel: Si- Advies- en Meldpunt Kindi uw handeling, Postbus 219.59i &ed Venlo, tel: 077-387582? ad CAD Noord-Limburg, verslf jye, zorg, tel: 077-354820ft Ziekenvervoer: 077-357? Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek N Tienray-Swolgen, Secitf I.B.A. Arts, Generaal Dei straat 215866 BM Swolgen 0478-692028. Voor bezoeki tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 596 Horst, tel. 077-3978500,8 3978505, email: unithorst@synt www.synthese.nl Ouderenadviseur vooï matie, advies en bemiddel Voor tel. afspraak 077-39j Steunpunt voor M; gers. Inloopbijeenkomstj derde dinsdag van de m; 10.00- 12.00 uur. Tevens dag avondopenstelling van 21.30 uur. fanc Algemeen Maatschap! Werk. Voor tel. afspraak 3978500. Spreekuur op maandag t/s dag van 09 00-10.00 uur. d( Vrijwilligcrscentrale. ningstijden: ma., di. en do 10.00-12.30 uur PEEL EN MAAS team. weg talenten. Dat is jam mer. maar dat is nu eenmaal het lot van een dorpsclub." Lensen merkt wel dat ex-leden op latere leeftijd weer terugkeren. "Als ze midden dertig zijn. dan hebben ze weer zin om een balle tje te slaan. Geen competitie, geen verplichtingen, geen extra taken, maar lekker, een uurtje per week achter de tafel staan. Dat is prima, het is leuk dat oud-leden terugkeren. Maar de praktijk is dat je als vereniging niet over deze sporters beschikt als ze tussen de pakweg 20 en 35 jaar oud zijn. En dat is juist de leeftijd dat mensen veelal de beste sportprestaties kunnen leveren." SLUIMEREND BESTAAN Wap-ln is een vereniging met twee histories. Deel 1 voltrok zich in de jaren 1972-1978. Daarna leidde de club ruim vijf jaar een sluimerend bestaan. Deel 2 begint in 1984 en duurt nog voort. De breuklijn wordt veroorzaakt door gebrek aan een accommodatie. "Toen we in 1984 in De Zandhoek terecht konden, kwam de club weer tot leven. De maandag is onze trainingsavond- We trainen in drie verschillende groepen: beginners, jeugd en senioren. Op donderdagavond wordt er ook getraind, maar dan is het een gemengde avond in de zin dat we geen onderscheid in tijdstip en groep maken." Het eerste team van Wap-ln komt in de recreatie- competitie uit. De club telt verder vijf jeugdteams. Jack Lensen zelf is wedstrijdleider, maar werkt zijn eigen competitieduels af voor een andere vereniging: Koningslust. "Enkele jaren geleden telde Wap- ln vijf spelers voor één team. Dat betekende dat twee spelers bui ten de boot vielen, want we kon den geen tweede team op de been brengen. Ik werd toen bena derd door Koningslust met de vraag of ik geen interesse had om voor die vereniging in competitie verband te gaan spelen. Dat'had ik wel en in Koningslust speel ik inmiddels voor het derde jaar." Een overstap naar Red Stars in Venray was voor Lensen geen optie. "Mijn voorkeur gaat uit naar dorpsclubs. De sfeer, gemoede lijkheid en uitstraling van een dorpsclub spreken mij aan. En Red Stars kom ik nu tegen als tegenstander. We hebben onlangs gespeeld tegen Red Stars 4." Ledenwerving is een continue uitdaging voor Wap-ln. dat een veertigtal leden telt. Om de jeugd uit de gemeente Meerlo-Wanssum te enthousiasmeren voor het tafel tennissen, houdt de club jaarlijks Wedstrijdleider Jack Lensen: "Wij hebben het voordeel dat er in Wanssum voor meisjes in sportverband niet veel aanbod is". een instuif voor leerlingen van de groepen vijf tot en met acht uit het basisonderwijs uit de gemeen te Meerlo-Wanssum. "Het verle den heeft geleerd dat het belang rijk is dat een of twee leerlingen uit een klas lid of proeflid wor den. Want dan volgen er meer Wim Poels (voorzitter, red.) en ik hebben ooit actief een aantal meisjes benaderd om lid te wor den. De dochter van de voorzitter en de dochter van de penning meester. Zij namen proeflessen. Binnen de kortste keren was de helft van de klas lid, dertien mei den. Kinderen brengen vaak zelf nieuwe leden aan: vriendjes en vriendinnetjes, broers en zussen. En wij hebben het voordeel dat er in Wanssum voor meisjes in sport verband niet veel aanbod is. Er zijn dan ook relatief veel meisjes' lid van Wap-ln. Totdat ze elders gaan studeren, dan haken ze af. En hoe we als club dat moeten counteren? Ik weet het niet. Ik merk dat ook andere dorpsclubs daar geen antwoord op hebben. Misschien moeten wij ons daar maar bij neerleggen." In de wereld van het tafel tennissen is de term pingpon gen een vies woord. In Wans sum echter niet. De naam van de plaatselijke tafeltennisver eniging is zelfs deels geba seerd op het woord pingpon gen. Wap-ln is een speelse combinatie van de woorden Wanssum en pingpongen. Het tekent, zo beaamt wedstrijdlei der Jack Lensen, de sfeer bin nen de club: geen poespas, geen onbereikbare idealen, geen franje. Doe maar gewoon. En zo kan het ook gebeuren dat Lensen lid en wedstrijdleider is van Wap-ln, maar zelf competitie speelt in Koningslust. Het dilemma van iedere dorps club: hoe bind ik jongeren aan de vereniging als ze elders gaan stu deren? Met die vraag worstelt ook i Wap-ln. Het juiste antwoord is nog niet gevonden. Tot leedwe zen van de club. die enkele jaren geleden een zeer talentvolle lich ting meisjes naar alle windstreken zag uitwaaien. "De meisjes speel den op het hoogste niveau in Nederland. Totdat ze klaar waren i met de middelbare school en gin gen studeren. Ze vlogen het dorp uit en binnen de kortste keren I meldden ze zich af als lid. Weg Bij zevenhonderd gezinnen in Wanssum valt deze week een verrassende kalender op de deurmat. Uitgegeven door het Gemengd Koor Wanssum. Op de weekkalender staan allerlei activiteiten vermeld die komend jaar in het dorp plaatsvinden. De kalender is de opmaat voor het 40-jarig bestaan van het koor, in 2004. Een jubi leumjaar met een aantal bij zondere ijkpunten. Het meest in het oog springt het concert op 4 mei in de kerk van Wans sum. de kalender zijn dinsdagavond in café-en partycentrum De Zand hoek in Wanssum aangeboden aan burgemeester J. Hahn, pas toor Te Boekhorst en W. Pingen van Geelen Beton, het Wanssum- se bedrijf dat de kalender heeft gesponsord. De kalender is dit jaar met sponsorgelden gerealiseerd. Het is niet de bedoeling dat de kalen der een eenmalige actie is. Vol gend jaar wil het koor opnieuw een verenigingskalender voor Wanssum uitbrengen, die het karakter van een actie moet krij gen om de clubkas te spekken Het meeste voorwerk voor de kalender is verricht, door bestuurslid Corinne Volleberg- Seuren, de afwerking en opmaak is (professioneel) gedaan door Chantal Hermsen-Diesveld (doch ter van een van de koorleden). Sponsoren en begunstigers heb ben het mogelijk gemaakt om de kalender voor het jubileumjaar gratis aan te bieden aan de bevol king van Wanssum. De dames Volleberg, Hermsen en Deenen (lid van de werk groep) boden de kalender dins dagavond aan aan de prominen ten Directeur W. Pingen toonde zich blij verrast met de uitvoering van de kalender en zei het een goede zaak te vinden dat Geelen Beton zich aan dit initiatief ver bonden heeft als hoofdsponsor. Burgemeester feliciteerde (mede namens pastoor te Boekhorst) het koor met de kalender en het pro gramma voor het jubileumjaar 2004. Hij benadrukt nogmaals het belang van het musiceren en sloot de mogelijkheid niet uit dat hij na z'n burgemeesterschap misschien wel (op begrafenissen) gaat zin gen. Hij kent het Gemengd Koor Wanssum als een mooie vereni ging en een van de betere koren in de regio. Bij het doorbladeren van de kalender constateerde (Ie oplettende burgervader echter wel dat in de afgelopen veertig jaar de gemiddelde leeftijd van de koorleden nogal gestegen is. Hij wenste het koor veel succes in de toekomst en een zodanige aanwas toe dat de gemiddelde leeftijd niet verder oploopt. Carnavalsvereniging de Vöskes houdt op zaterdag 15 november vanaf 13.00 uur de jaarlijkse grote inzamelingac tie van textiel en schoenen. Doel van de actie is er voor te zorgen dat deze tweedehandse producten niet bij de grote afvalberg terechtkomen. Deze oude schoenen worden uitge sorteerd voor hergebruik. Doe de schoenen en textiel gescheiden in gesloten plastic zakken.De opbrengst van de actie gaat dit jaar .voor een deel naar het St. Nicolaascömité. Jaarlijks wordt de intocht van de Sint voor groot en klein op een ludieke wijze georganiseerd. Carnavals vereniging de Vöskes onder steunt deze traditionele St. Nico- laasviering in de plaatselijke gemeenschap. Het ander deel komt ten goede aan de jeugdcar naval. In de voorgaande jaren deden ook sympathisanten mee uit omliggende dorpen. Iedereen kan oude nog te repareren schoe nen en textiel zaterdag 15 novem ber inleveren tussen 12.00 uur en 14.00 uur bij J. Poels Julianastraat 21 in Meerlo. Kijk de komende dagen even de kledingkast en het schoenen- rek na. Het gaat hier om een actie met meerdere betekenissen. Voor meer informatie kunt u altijd contact opnemen met Jan Poels tel.04784)91900. Een optreden dat in het teken staat van de zogeheten Mauthau sen cyclus: liederen ter herinne ring aan het concentratiekamp in Oostenrijk. Het gemengd koor wordt bij die gelegenheid verdrie voudigd en krijgt een bijzondere bezetting. En in november 2004 zet het koor een revue over het koor en het dorp Wanssum op touw. De eerste exemplaren van

Peel en Maas | 2003 | | pagina 10