egroting vrijwel ngeschonden door de raad edenkteken op begraafplaats Oostrum Mwplannen dorpen achterstand Kinderen zwemmen voor Kenia ir Rooyse Wissel maakt 'grote stap vooruit' Langs monumenten van Venray Bezwaarschrift tegen dwangsom gegrond De Rooyse Wissel ontslaat therapeute lde centrum Woningbouw kerkdorpen 1997-2006 Bedreiging PEEL EN MAAS Niets! PEEL EN MAAS >ag EN MAAS Donderdag 6 november 2003 - Pagina 5 eenteraad moet veel bezuinigingen slikken gemeenteraad heeft dag tijdens de begro- 5 (handeling een aantal dgjngen terug kunnen n. Maar veel wensen (i niet ingewilligd wor- laders werden er té gaten in de begroting ,ten. Het college waar de de raadsleden ervoor tn beleid op drijfeand te de belastingverhoging cf de extra OZB-verhoging niet getornd. De Venrayse ibetalen volgend jaar 8,4% nn de lokale heffingen olering en diftar. De bezui- nn 1 miljoen euro op de ijke organisatie gaat pas in L Zoals het college ook •|de. Alhoewel de opposi te Samenwerking en WD [t het mes wilden zetten in het aantal ambtenaren. Externen en tijdelijke krachten zouden het veld moeten ruimen. Waardoor veel andere bezuinigingen afge blazen kunnen worden Wethouder Heidens (CDA) waar schuwde ervoor dat daardoor de voortgang van allerlei projecten gevaar loopt. Ook Bert Linskens (PvdA) was het niet met de oppo sitie eens. "Het is wel erg gemak kelijk om te zeggen dat alle bezui nigingen overbodig zijn. Zonder concreet aan te geven hoe de voordelen binnengehaald moeten worden." John Oosterbeek O WD) reageerde dat hij al vele keren tevergeefs gevraagd heeft om een overzicht van alle interne en externe medewerkers. Ton Teeuwen-Peeters (CDA) wil een meerjarig formatieplan waarin te zien is hoe het aantal ambtenaren wordt afgebouwd. Ike Busser (Samenwerking) zei dat hij en de WD daar al jarenlang om vragen. "En ik kan me niet voorstellen dat zo'n formatieplan er hier in huis niet is. Maar zonder deze gege vens kunnen we niets." De geestelijke bedienaren over leefden zoals verwacht ook deze bezuinigingsronde. Zij behouden hun jaarlijkse subsidie van 29.326 euro. Het CDA diende hiervoor een amendement in dat met ruime meerderheid werd aange nomen met steun de lokale partij en. Alleen PvdA en WD waren tegen. De PvdA diende een amende ment in over een drietal bezuini gingen. Dit werd door de voltalli ge raad aangenomen. De bibliotheek wordt deels ontzien. De gemeenteraad volgde het voorstel van directeur Bruijns die ervoor pleitte de bezuiniging te beperken van 40.000 tot 20.000 euro. De besparingen bij de muziekschool en de volksuniver siteit worden deels ongedaan gemaakt omdat het lesjaar 2003/04 al begonnen is. De muziekschool, hoeft de 15.000 euro volgend jaar niet in te leve ren en de bezuiniging bij de volks universiteit wordt gehalveerd van 33 000 naar 16.500 euro. Het Turks, Marokkaans en Spaans ontmoetingscentrum raken in 2005 hun vaste subsidie kwijt. Daarvoor in de plaats komt een variabele subsidie. De min- derhedencentra krijgen voortaan alleen geld voor de activiteiten die ze ontplooien. De geraniumzuilen in het win kelcentrum moeten vanaf 2005 betaald worden door de plaatselij ke ondernemers. Er lopen nog tal van verdie- pingsonderzoeken naar nog meer bezuinigingen. De voordelen die hieruit ontstaan wil de WD voor minstens de helft inzetten om de algemene reserve aan te vullen. Fractieleider John Oosterbeek diende hiervoor een motie in die met 17 tegen 7 werd aangeno men. PvdA en Lokaal Aktief stem den tegen. De PvdA kwam met een motie over de rijkskorting van 460.000 euro op de bijzondere bijstand en het gemeentelijk minimabeleid. De PvdA vindt het onacceptabel dat de bijzondere bijstand wordt aangetast en vraagt in de motie om extra financiële middelen indien dit zich voordoet. Dan zal ook gekeken worden hoeveel geld er nodig is en waar het van daan gehaald wordt. Ike Busser (Samenwerking) vond de finan ciering onduidelijk en sprak van 'leuke dingen doen met een lege portemonnee'. John Oosterbeek (WD) wees erop dat zijn partij landelijk bezig is om het sociale stelsel betaalbaar te houden. Hij had dan ook moeite met de motie. "Maar als lokale WD willen we het toch steunen." Dat deden uit eindelijk ook alle andere partijen. Wethouder Emonts (PvdA) ver klaarde de motie te zullen uitvoe ren. Hij hoopt extra middelen vrij te maken na de invoering van de nieuwe Wet Werk en Bijstand op 1 januari 2004. Door efficiënter te werken en doordat de uitvoering minder ambtelijke uren gaat kos ten. De begroting 2004 werd daarna goedgekeurd. Behalve door de oppositiepartijen Samenwerking, die tegenstemde, en de WD die de begroting voor kennisgeving aannam. Joost van de Vorle keur de de begroting wél goed maar hij was tegen de uitgaven aan de Floriade. 'I! ray 3 86 als in Venray bestonden Oostrum al geruime tijd n een gedenkteken op te voor doodgeboren en lopte kinderen die vroeger fideel door de katholieke crden begraven, lopen zondag werd de idienst in de kerk zoals afgesloten met een pro- naar het kerkhof Trans Dit alles ondersteund Oostrumse harmonie en het Trans Cedron werd erk ingezegend dat iestuur heeft laten [ier nagedachtenis aan alle van de parochie die niet officieel door de begraven. Op deze wijze alsnog aandacht besteed vorm van verdriet dat weinig aandacht kreeg rerk is ontworpen door letty Werkman uit Den die samen met haar man iwijding aanwezig was. itwerk bestaat uit drie vogels die wegvliegen :n. De tekst bij het kunst- lidt: Zonder Naam Maar Jtrgeten. Voor alle onge- leren uit Oostrum. Ze ije vogels naar hun oor- teruggekeerd. 2 novem- oiei kerkhof in Oostrum krijgt fns op dit moment een mo opknapbeurt. De bomen snoeid en de toegangspa- 0 opnieuw van een toplaag :n, De engelen bij de grot worden door de werkgroep dit moment volgens de regels der zeker tot het einde van dit jaar Kruisen en Kapellen in Venray op kunst bijgewerkt. Het zal nog duren voordat dit klaar is. Met dit monument voor het ongedoopte Cedron er een prachtig gedenkte- kind heeft het kerkhof Trans ken bij gekregen. vi ouwplannen in de kerk- in zijn de laatste jaren verder achterop kt. Door de cumulatie en tankwetgeving is de fde Mooiste Mode nbertusplein 12 «tel. 077 3986464 woningbouw danig in het slop geraakt. De meeste dorpen zullen de toegewezen wonin gen niet kunnen bouwen voor 2006. Volgens het tienjarenplan 1997- 2006 mogen de tien Venrayse kerkdorpen in totaal 366 wonin gen bouwen. Daarvan zijn nu bijna zeven jaar om en enkele dor pen zijn nog niet eens halverwege hun programma. Vooral in Heide is de toestand schrijnend want er zijn slechts drie van de geplande 17 woningen gebouwd. Ook Castenray en Ysselsteyn lopen ver achter op de planning. In Smakt (negen kavels) en Veulen (zes of zeven kavels) zijn binnenkort weer bouwmogelijk heden. Deze twee dorpen zullen hun aandeel uit de dorpenpot gaan overschrijden. In Leunen kan volgend jaar gestart worden met de volgende fase van bouw plan De Korenmolen. Ook voor Ysselsteyn gloort er weer hoop nu het licht op groen gezet is voor de bouw van 23 apparte menten in het seniorencomplex. Oostrum heeft te kampen met een tegenvaller. De bouw van fase 2 en 3 - circa vijftig woningen - aan de oostkant van het dorp wordt bemoeilijkt door de gewij zigde stankwetgeving vanaf 1 mei 2003- Sindsdien liggen stankcir kels van twee nabijgelegen agrari sche bedrijven gedeeltelijk over het uitbreidingsplan. "Dat was eerst niet het geval. We zijn nu in afwachting van een besluit over de stankregelgeving", zegt dorps raadvoorzitter Joos Linskens. "We kunnen een gedeelte van de woningen wel bouwen maar het is natuurlijk het voordeligste om het gehele plan tegelijk te realise ren." dorpenpot gebouwd tegoed Castenray 29 11 18 Heide - - 17 3 14 Leunen 72 44 28 Merselo 37 19 18 Oirlo 39 28 11 Oostrum 68 40 28 Smakt 7 4 3 Veulen 17 12 5 Vredepeel 8 4 4 Ysselsteyn 72 29 43 Totaal 366 194 172 Stand half september 2003; woningen in aanbouw of waar voor vergunning verleend is tellen mee als 'gebouwd'; De politie heeft de wapenver gunning van een 52-jarige inwo ner van Overloon ingetrokken. De man wordt er van verdacht op 26 september een 19-jarige inwoner van Venray en een 22-jarige inwo ner van Wanroij te hebben bedreigd. De verdachte was het niet eens met het rijgedrag van één van de slachtoffers. Hij ging verhaal halen en wérd boos op hen. Daarop liet hij een aantal wapens die hij in zijn woning had aan de slachtoffers zien en gaf aan dat de wapens 'de reden' waren waarom zij dat rijgedrag beter niet meer konden vertonen. De man heeft eenn vergunning voor deze wapens. De verdachte werd hiervoor in oktober aangehouden Tbs-kliniek de Rooyse Wissel heeft de afgelopen drie jaar een 'grote stap voor waarts' gemaakt. Dat is de con clusie van de Inspectie voor de Volksgezondheid (IGZ), naar aanleiding van een toezichtbe- zoek in de Oostrumse kliniek. De inspectie bezocht dit voor jaar alle negen tbs-klinieken in Nederland om te kijken of de behandeling in deze klinieken wel effectief is. Zij stelde vast de samenwerking tussen de verschil lende klinieken beter kan en dat de doorstroming te laag is. Het ministerie van Justitie wil dat patiënten binnen zes jaar de kli niek verlaten. Veel klinieken halen deze termijn echter niet, met name omdat de kans dat tbs- patiënten dan weer een delict ple gen te groot is. De Rooyse Wissel behandelt pas sinds drie jaar patiënten en heeft daardoor nog geen patiënten behandeld waar van de rechter de maatregel heeft beëindigd. Zo'n drie jaar geleden onder zocht de inspectie de Oostrumse tbs-kliniek, met 112 patiënten, ook. Toen had zij nog veel opmer kingen over de start van de nog jonge kliniek. In haar rapport dat deze week uitkwam geeft de inspectie aan dat de kliniek essen tiële verbeteringen heeft doorge voerd. De Rooyse Wissel is blij met de erkenning voor het gevoerde beleid en gaat door met de verdere ontwikkeling van haar organisatie, laat woordvoerder S. Wesselink desgevraagd weten. Op maandag 10 november start de landelijke scholieren actie Zwemmen voor Water in de zwembaden De Asseldonk in Bergen, De Berkel in Horst, De Sprank in Venray en de Wisselslag in Blerick. Door zoveel mogelijk baantjes te zwemmen, proberen scholie ren geld bijeen te brengen voor het wateropvangproject van Plan in Kenia. Aan de actie van Plan Nederland (voorheen Foster Parents Plan) doen landelijk ruim 39 000 leerlingen van 489 basis- en voorgezetonderwijsscholen mee. In het zwembad De Sprank in Venray duiken 250 leerlingen van vijf scholen het water in. De wet houder van Sportzaken Gemeente Venray zal de officiële opening om 10.00 uur verrichten. Daarna zal de bekend zwemmer Mark Veens uit Noord-Limburg als eer ste te water gaan waarna de kin deren hun baantjes gaan zwem men. Het is de zevende keer dat Plan Nederland de actie Zwemmen voor Water organi seert. Meer dan 39.000 leerlingen van 489 basisscholen in Nederland hebben zich opgege ven voor de actie. Gesponsord door familieleden en kennissen proberen zij zoveel mogelijk baan tjes te zwemmen om geld in te zamelen voor het wateropvang project van Plan Nederland in Kenia. Het doel van de actie is zoveel mogelijk geld in te zame len voor het wateropvangproject in Kenia waar Plan samen met de lokale bevolking zorgt voor de opvang, het beheer en de verde ling van regenwater. In Kenia valt bijna acht maanden per jaar geen druppel water. Maar tijdens twee regenperiodes regent het in dit Afrikaanse land harder dan de grond aan kan. De grond kan dan geen water meer opnemen. Het water baant zich een weg en blijft staan in modderstromen en poe len: een ideale broedplaats voor malariamuskieten, ook zet de regen hele stukken land onder water of slaat deze zelfs weg. Hierdoor brengen de akkers maar weinig op, waardoor het moeilijk is de vicieuze cirkel van armoede voor kinderen te doorbreken. Plan zorgt samen met de lokale bevolking en instanties voor aan leg van 'wateropvang' daken, regentonnen en het geven van training aan de lokale bevolking op het gebied van de waterhuis houding en hygiëne in verband met gezondheid. Met dit grote waterproject wil Plan 600.000 mensen in 4000 gemeenschappen direct helpen met het verbeteren van de toegang tot veilig en schoon drinkwater. Met de actie hopen de leerlin gen zoveel mogelijk geld bij elkaar te zwemmen om de record opbrengst van de vorige editie Zwemmen voor Water te overtref fen. In 2001 werd er gezwommen voor de aanleg van waterputten in Dosso, Niger. Toen werd een recordopbrengst van 939.445,00 euro binnengehaald, bijna 40.000 scholieren deden mee. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in Eifpizin.Kig.ketd Levert zelden toi MK^tkarlde wtddtHm Uitgesproken ideeën over inrichten beperken zich niet tot de woning. Welbeschouwd maakt een tuin deel uit van de totale woonbeleving. Waarom dan niet Rien van Mierlo geraadpleegd. Uw wensen en zijn scheppend vermogen komen samen in een tuinontwerp dat onmiskenbaar uw persoonlijk stempel draagt. 1 VAN MIERLO f Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Helmondseweg 111 Deurne tel.0493 31459 Zondag 16 november première van film Zondag 16 november presen teert Stichting Stadspark Venray in een publieke voorstelling de film Langs monumenten van Venray van Frans de Roos. De voorstelling in de Schouwburg Venray begint om 15.00 uur en de toegang is gratis. Ruim elf jaar lang filmde Frans de Roos de monumenten en bijzondere gebouwen van Venray en omge ving, met opnamen van unieke landschappen en fraaie dorpsge zichten. Ook legde hij beelden vast van gebeurtenissen uit het Venrayse volksleven en de Venrayse cultuur, wat de twee uur durende film tot een waarde volle cultuurhistorische docu mentaire maakt. De beelden wor den tekstueel en muzikaal onder steund, met naar keuze een ondertiteling in het Engels, het Duits of het eigen Venrayse dia lect. De film is te bestellen bij het secretariaat van Stichting Stadspark, Jerusalem-Zuid 53, 5801 ML Venray. Ook telefonisch of via e-mail. Telefoon 0478- 581191, E-mail tw.els@wxs.nl Tot en met zondag 16 november bedraagt de inschrijfprijs €12,50. Daarna is de prijs €15,00. Vanaf woensdag 26 november is de film verkrijgbaar in de Venrayse boekhandel, de VW en museum 't Freulekeshuus, waar ook de intekenbiljetten verkrijg baar zijn en ingeleverd kunnen worden. De gemeente Venray heeft de bouw van een bijgebouw bij een recreatiewoning aan de Maasheseweg 89-C stilgelegd omdat het zonder bouwvergun ning wordt gebouwd. Ondanks de wijzigingen die de eigenares aan het al gebouwde wil aanbren gen, kan het bijgebouw volgens de gemeente Venray niet gelegali seerd worden omdat op de locatie de bestemming bos rust. De eigenaresse. L. Baas, kreeg van de gemeente om die reden een last onder dwangsom van 20.000 euro opgelegd om de bouw te staken. Tijdens de behandeling van het door haar ingediende bezwaar schrift in de commissie bezwaar schriften vertelde vader F. Baas echter dat niet zijn dochter maar hij op eigen houtje tot de bouw van de volgens de gemeente Venray illegale 'overkapping' was overgegaan. Hij verklaarde het niet terecht te vinden dat de gemeente zijn nietsvermoedende en in Tanzania wonende en wer kende dochter - die slechts enkele maanden per jaar in Nederland in de vakantiewoning verblijft- een dwangsom van 20.000 euro had opgelegd. Volgens hem was het besluit van B en W aan de ver keerde persoon gericht, namelijk Linda, terwijl hij toch duidelijk de opdrachtgever en uitvoerder van de werkzaamheden is. De commissie bezwaarschriften stelde de bezwaarmakers op dit formele punt in het gelijk. Aangezien de last onder dwang som moet zijn uitgevaardigd tegen de overtreder, vindt ook de commissie dat de last onder dwangsom niet tegen de juiste persoon is gericht. Het college van B en W van de gemeente Venray nam deze week het advies van de commissie om de last onder dwangsom te herroepen over. Dit advies betreft overigens slechts de stillegging. De commis sie merkt op dat de herroeping van dit besluit niet betekent dat de gemeente Venray niet tot handhavingsmaatregelen kan Liefdesrelatie met patiënten in tbs-kliniek Twee sociotherapeutes van tbs-kliniek De Rooyse Wissel in Oostrum hebben een lief desrelatie met patiënten onderhouden. Eén van hen wacht ontslag, de ander heeft de kliniek al verlaten voordat de relatie aan het licht kwam. De Rooyse Wissel heeft de rela ties binnen de kliniek vorige week zelf openbaar gemaakt. Volgens woordvoerder Stefan Wesselink is het nieuws bewust zelf naar buiten gebracht: "Vanaf de opening van de kliniek heeft de Rooyse Wissel de term 'open heid binnen geslotenheid' gebruikt. Zij geeft hiermee aan open te willen zijn over de gang van zaken binnen de kliniek. Dus ook in dit geval." De directie kwam vorige week achter het bestaan van de verhou dingen. Tijdens het onderzoek naar de eerste liefdesrelatie, die inmiddels was beëindigd, kwam de tweede aan het licht. De thera peute en de patiënt hadden al anderhalf jaar in het diepste geheim een relatie met elkaar. De directie van de kliniek is direct een onderzoek naar dit inci dent gestart en wordt hierbij gesteund door een op dit gebied eesoecialiseerd extern bureau. Relaties tussen behandelaars en patiënten zijn strikt verboden, onder meer vanwege het veilig heidsrisico. Volgens de directie van De Rooyse Wissel is de veilig heid en de voortgang van de behandelingen niet in het geding geweest. De Rooyse Wissel betreurt de situatie zeer en vindt het ernstig dat dit de organisatie overkomt. Wessselink: "Maar ondanks de ernst van de situatie blijkt dat de Rooyse Wissel goed in staat is om dit incident het hoofd te bieden en dat ook met deze situatie pro fessioneel omgegaan wordt. Het rapport van de inspectie voor de Volksgezondheid, dat ook juist deze week uitkwam en waarin werd gemeld dat de kliniek een grote stap voorwaarts heeft gemaakt, onderstreept dit." Wat gebeurt er als U niet adverteert

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5