Vethouder Ruyten mikpunt >otsing Waals met Busser feel reacties op iproep knellende regels LENSSEN VNG: Waals handelde niet juist Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen S Gevaarlijke verkeerssituatie op Smakterheide PC's gestolen Fietscontroles Op. ir> X> (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum L EN MAAS Pj- nenwerking lijnrecht tegenover coalitie Donderdag 6 november 2003 - Pagina 3 artsdag aan het einde van aadsvergadering ontstond EO harde confrontatie tus- burgemeester Waals en Busser, fractieleider van jsitiepartij enwerking. Waals weiger- om twee moties van Enwerking in stemming te igen. Busser uitte zware jek op wethouder Ruyten aal Aktief) en zegde het rouwen in hem op. enwerking wilde van de ere partijen een uitspraak Ij nog wél vertrouwen heb- in Ruyten. Maar zover in het niet. aals oordeelde dat Busser te iegaan was in zijn kritiek op en. "Dit is mensen beschadi- De integriteit wordt aange- Zo wens ik geen politiek te ijven", zei Waals. De andere ijen, behalve eenmansfractie de Vorle. sloten zich bij de rden van de burgemeester Busser is een politicus die iblad voor de mond neemt en tbloemd zijn mening geeft. fractieleider van enwerking vindt dat wethou der Ruyten 'er niets van bakt': ongeschikt, onervaren en niet daadkrachtig. Daarom kan Ruyten geen bestuurlijk trekker zijn van het Reconstructiedistrict Venray Meerlo-Wanssum. En eigenlijk moet de wethouder van Lokaal Aktief zijn beide portefeuilles Ruimtelijke Ontwikkeling en Volkshuisvesting maar helemaal inleveren, zo oordeelde Busser die vroeg naar de mening van de anderen. Bert Linskens (PvdA) zei de opmerkingen voor kennisge ving aan te nemen. "Want de por tefeuilleverdeling is een zaak van het college." Ton Teeuwen (CDA) sloot zich hierbij aan. "De taakver deling van de wethouders is prima", vond zij. Gerrit Lemmens, fractieleider van Lokaal Aktief, zei het volste vertrouwen in zijn wet houder te hebben. Met de opmer king aan het adres van Busser 'ver beter de wereld en begin bij jezelf, kreeg Lemmens de lachers op zijn hand. De oppositiepartijen konden meegaan in de kritiek van Samenwerking. "Ruyten heeft te weinig dossierkennis en ook wei nig gevoel voor politiek", vond John Oosterbeek (WD) die advi seerde dat Ruyten zich bij de Reconstructie laat bijstaan door een andere wethouder. Joost van de Vorle, die in onmin leeft met de wethouder die hij begin 2002 zelf aantrok, klonk alle kritiek als muziek in de oren. "Hij kan het niet aan. hij is niet geschikt. En hij heeft mij ook besodemieterd", zei Van de Vorle. De verwijdering tussen hem en de wethouder ontstond toen Van de Vorle vernam dat Ruyten hem op een zijspoor wilde zetten en de partij zou willen overnemen. Dat leidde afgelopen voorjaar uitein delijk tot een breuk tussen Joost van de Vorle en zijn vier fractiele den die zich met Ruyten afsplit sten in Lokaal Aktief. Burgemeester Waals hoorde alles met gekromde tenen aan. "Deze discussie beschadigt men sen en dat hoort niet in de poli tiek", zei Waals die Busser advi seerde een motie in te dienen tegen Ruyten. "Want dat is het enige instrument." Tot ieders verrassing kwam Samenwerking niet met een motie van wantrouwen. Maar met één motie waarin de raad zich moet uitspreken of zij Ruyten wel bekwaam acht als trekker van de Reconstructie. En in de andere motie of de raad de wethouder nog het volste vertrouwen schenkt. Deze opzet beviel de andere partijen en burgemeester Waals niet. "Ik wil deze moties niet in pro cedure nemen. Want zo worden mensen beschadigd en hun inte griteit aangetast. Zo wens ik niet als voorzittervan deze raad te fun geren. Daarvoor heb ik het poli tieke vak te hoog", aldus Waals die de moties ook onduidelijk vond. "Het hoort niet op zo'n manier." CDA. PvdA en Lokaal Aktief hadden niets meer aan de woorden van Waals toe te voe gen. Ook de WD, die vaak op één lijn zit met Samenwerking, steun de ditmaal het standpunt van Waals. "Want deze motie is ook mij te onduidelijk", zei fractielei der John Oosterbeek. "Had dan een motie van afkeuring inge diend. Dat was voor iedereen dui delijk geweest." Joost van de Vorle zag er niets verkeerds en wilde de moties graag in stemming laten brengen. Ike Busser snapte alle afkeuring niet. "Ik vraag gewoon de raad om hun vertrouwen in de wethouder uit te spreken. Die bevestiging wil ik horen. Omdat dat wij er geen vertrouwen in hebben." Maar Waals hield voet bij stuk en beriep zich op regelement van orde dat hij moties kan weigeren. Busser was verontwaardigd. "Ik ben geschokt. Dit is zeer ondemo cratisch. Op grove wijze wordt hier onrecht aangedaan." Waals concludeerde: "Deze moties zijn nu non-paper geworden." Waarna enkele CDA'ers de moties demon stratief verscheurden. Al eerder in de begrotingsbe handeling kreeg Busser het aan de stok met de coalitiepartijen. Samenwerking uitte in de algeme ne beschouwingen harde kritiek op zowel CDA, PvdA als Lokaal Aktief. "Die cynische ondertoon van Busser zijn we inmiddels wel gewend", sneerde Ton Teeuwen- Peeters (CDA). "Hij vindt uithalen naar anderen blijkbaar belangrij ker dan constructief meedenken Busser op zijn beurt verweet CDA en Lokaal Aktief 'monistisch gedrag'. Omdat zij nog teveel de discussie met het college opzoe ken terwijl in het duale stelsel de partijen meer onderling standpun ten moeten uitwisselen. Ook hekelde Busser het sociale gezicht van de coalitie en verweet de PvdA 'afbraakbeleid'. Btenlid Jan Loonen biedt gedeputeerde Driessen rapport aan an Loonen is uitermate reden over de vele tiental reacties die hij kreeg na oproep op 18 september deze krant. Het Venrayse •A-statenlid riep de bewo- rs op knelpunten te melden het gebied van bouwen en hatelijke ordening. Naast el steunbetuigingen om nu idelijk iets te doen aan de jewikkelde en doorgescho- regelgeving meldden ook mensen hun eigen concrete aring. oonen heeft alle reacties ver- At in een rapport 'Het moet Iers!!' dat hij vrijdag heeft aan- "oden aan gedeputeerde Ger tssen (CDA). Vandaag (don- organiseert de provincie de Oranjerie in Roermond een ^conferentie over de deregu- mg in Limburg. Want gedepu- rde Driessen heeft zich vast Ogenomen om in deze staten- fiode daadwerkelijk het mes te ten in de overdadige en verstik te bureaucratie. Loonen heeft in deze regio voortouw genomen om te fentariseren waar burgers in de Atijk tegenaan lopen. De con- ®e luidt dat de behandeling en Wikkeling van procedures zoals Vergunningen niet goed ver- DPt Aanvragers, gemeente en •vincie weten door de ingewik- 'de regelgeving er niet goed tc om te gaan Procedures 'en veel te lang en de commu nie en informatieverstrekking 1 onvoldoende. "Vaak is niet te "terhalen waar de oorzaak ligt", constateert Loonen. "Ook de aan vrager blijft wel eens in gebreke of wil teveel. Daarnaast verande ren de regels constant wat voor extra onduideüjkheid en verwar ring zorgt. Er zijn schrijnende en absurde situaties aan het licht gekomen." Het Venrayse statenlid pleit voor minder en veel eenvoudige re regels die dan ook strikt gehandhaafd worden. Loonen juicht het toe dat de provincie de deregulering heeft opgepakt omdat hij ervaart dat dit onder werp leeft bij de mensen. "Er is een breed gevoelen van de nood zaak om de doorgeschoten regel geving een halt toe te roepen. Met concrete voorbeelden wordt het probleem beeldender en tastbaar der. Het geeft een goed beeld waar de gewone burger in de dagelijkse praktijk mee gecon fronteerd wordt", zegt het staten lid over zijn rapport dat hij ook heeft aangeboden aan de Venrayse wethouders Driessen en Ruyten. Loonen vraagt zich of dit nu het topje van de ijsberg is of dat de reacties een goed beeld geven van de problematiek. Hij ondervond wel dat het vertrou wen in de overheid een deuk heeft opgelopen. Alle reacties bepleiten een veel flexibelere en eenvoudigere regelgeving. Slechts twee reacties wezen op het gevaar van te ruime regels en gelegenheidsplanologie Jan Loonen heeft met bijna alle mensen die gereageerd hebben nog contact gehad om de juiste aard en oorzaken van hun proble men te achterhalen. Hij komt tot enkele conclusies. BURGERS Er is een grote onbekendheid met de procedures. De mensen weten het niet en laten zich slecht informeren. Aanvragers willen vaak iets wat eigenlijk niet is toegestaan. Indien ze geen harde afwijzing krijgen proberen te toch toestemming of een ver gunning te krijgen. Daardoor kan veel onbegrip en wrevel ontstaan. Ook leveren de burgers vaak onvolledige informatie aan. Daardoor blijven aanvragen lang liggen ook omdat er weinig terug koppeling is. Er is een slechte communicatie met de aanvrager over wat wel en niet mag. Er is een gebrekkige informatievoorziening. Er zijn zeer veel wisselende contactper sonen bij de gemeente en afspra ken worden niet of slecht nageko men De procedures duren heel lang om vage of onduidelijke redenen. Dit roept zeer veel frus traties op. De naweeën van de bouwaffaire in Merselo, waardoor Venray onder verscherpt toezicht van de VROM-inspectie staat, spe len nog steeds een grote rol. Het niet actueel zijn van bestemmingsplannen zorgt voor veel problemen. Vooral rond bouwblokken en gewenste ont wikkelingen die niet zijn toege staan. REGELGEVING De regelgeving wijzigt vaak waardoor er steeds nieuwe of andere eisen komen. Er is ook veel stapeling van complexe en uitgebreide regelgeving van diver se overheden. Er zijn elkaar tegen sprekende en tegenstrijdige regels. Zoals de bepalingen uit het bestemmingsplan die afwijken van de provinciale handleiding voor bestemmingsplannen. Er zijn absurde en onbegrijpelijke eisen in de regelgeving. De regels zijn star waardoor er niet soepel kan worden ingespeeld op logische lokale situaties en verzoeken. Er komen absurde en schrijnende gevallen voor, bijvoorbeeld pro cedures die al vier jaar lopen. De doorlooptijden moeten veel kor ter. De stankregelgeving zet veel zaken op slot. Het is onduidelijk wat mogelijk is in vrijkomende agrarische bebouwing. Ook is het onduidelijk hoe wordt omgegaan met bewoning in het buitenge bied. Mensen willen van alles maar krijgen geen duidelijkheid of iets wel of niet mag. Er moeten niet alleen minder maar ook hel dere, duidelijke en eenvoudige regels komen die gehandhaafd worden. OVERHEID Er zijn elkaar tegensprekende ambtenaren en instanties. Het zeer langdurig en moeilijk doorlo pen van artikel 19-procedures bij de provincie roept zeer veel onbe grip op. Mensen krijgen het gevoel dat ze geen invloed meer hebben op het beleid. Er ontstaat een sfeer van mismoedigheid en eeen vertrouwen meer in de over heid. Meer communicatie en informatie is noodzakelijk en komt het vertrouwen in het open baar bestuur ten goede. Betrouwbaarheid is belangrijk. De gewekte verwachtingen moeten ook waargemaakt worden. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Onbekenden hebben afgelopen weekend ingebroken in kantoor ruimtes van een apotheek aan de Hoenderstraat. Bij de inbraak heb ben de daders diverse computers en andere computerapparatuur buitgemaakt. De totale waarde van de gesto len apparatuur is nog niet bekend. De daders zijn de afzonderlijk afgesloten kantoren vermoedelijk binnengekomen door de ramen van de kantoorruimtes te force ren. Daardoor is ook schade ont staan aan de kozijnen. De politie heeft tijdens ver keerscontroles op diverse locaties in Venray in totaal twaalf bekeu ringen uitgeschreven omdat de fiets verlichting niet in orde bleek. Burgemeester Waals had de twee moties van Samenwerking gewoon in stemming moeten brengen. Volgens de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) handelde Waals niet juist door de beide moties over het vertrouwen in wet houder Ruyten te blokkeren. Samenwerking Venray infor meerde daags na de raadsvergade ring bij de juridische afdeling van de VNG of de handelwijze van Waals wel juist was. Samenwerking kreeg als ant woord dat op grond van artikel 34 'er geen weigeringsgrond is voor de burgemeester om de motie in stemming te brengen'. Guus Spelbos van de afdeling Bestuurszaken meldt in een schrij ven aan alle fractievoorzitters dat de burgemeester, op grond van artikel 35 van het reglement van orde, de raad kan voorstellen om de moties niet in behandeling te nemen. Het begrip 'bekwaamheid' van een wethouder zou volgens het staatrecht niet relevant zijn. Want een wethouder geniet het ver trouwen van de gemeenteraad die hem benoemd heeft. En hij wordt daardoor per definitie bekwaam geacht. Tot op het moment dat de raad het vertrouwen opzegt. Het is dus 'not done' om de raad in een motie een bevestiging te vra gen van wat reeds besloten is. Het indien van een motie van wan trouwen is daan-oor het enige juiste middel, aldus Spelbos in de brief. Geparkeerde vrachtauto's belemmeren kruispunt bedrijventerrein Dagelijks doen zich gevaar lijke situaties voor rond het kruispunt Spurkterweg- Macroweg op het bedrijventer rein Smakterheide. Op beide wegen wordt hard gereden en het overzicht op de kruising wordt vaak belemmerd door geparkeerde vrachtwagens die links en rechts langs de weg staan. Personeel van Schneider Electric heeft al meerdere malen zijn beklag gedaan. Want mensen die per fiets, brommer of auto over het kruispunt moeten om naar hun werk te gaan evaren dagelijks de onveilige situatie. "Medewerkers geven dit telkens aan. Vooral fietsers worden er gemakkelijk over het hoofd gezien", zegt Eveline van Rooij, human resource manager van Schneider Electric. "Vooral 's och tends is er totaal geen overzicht. Want het staat helemaal vol met vrachtauto's. Het verkeer van rechts heeft er voorrang maar dat zie je'bijna niet aankomen." Het bedrijf heeft bij de gemeente al meermaals aangedrongen op een oplossing. De Spurkterweg is een Thema Loek Nelissenprijs 2004 Op donderdag 8 januari 2004 wordt de Loek Nelissenprijs uitgereikt. Elk jaar wordt de prijs uitgereikt aan de ondernemer die het beste omgaat met het gekozen thema. Dit jaar is het thema 'maatschappelijk verantwoord ondernemen'. Een bekwame jury, bestaande uit Drs. Jos Waals, burgemeester Gemeente Venray, Mr. Harrie Loozen, directeur van de Kamer van Koophandel Limburg Noord, en Drs. Paul Rutten, directeur Gulpener Bierbrouwerij te Gulpen, zal de genomineerden op het thema beoordelen. Daarnaast wordt de Rabobank Publieksprijs uitgereikt aan de ondernemer die volgens het aanwezige publiek de prijs verdient Consumenten en klanten wor den steeds kritischer. De prijs- kwaliteitsverhouding blijft voor consumenten altijd een zeer belangrijk criterium. Maar ook Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKENINRICHTING advies aan huis, ook 's avonds andere criteria worden steeds belangrijker, zoals de publieke opinie en de reputatie van een bedrijf. Ondernemers dienen zich dan ook bewust te zijn dat de gevolgen van hun gedrag verder reiken dan het eigen belang. Daarmee is een nieuwe dimensie toegevoegd aan het ondernemen, te weten Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen (MVO). MVO is het concept waar bij de onderneming binnen haar bedrijfsvoering een gezonde balans creëert tussen People (mensen), Planet (wereld) en Profit (winst), voor zowel de korte, middellange als langere ter mijn. De commissie van de Loek Nelissenprijs heeft met MVO een thema gevonden waarmee elk bedrijf, groot en klein, rekening dient te houden. Vindt u Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen belangrijk? En laat uw bedrijfsvoering dat ook zien? Dan maakt u kans op de Loek Nelissenprijs! Alle ondernemers uit Venray en omstreken kunnen voor de prij zen in aanmerking komen. Overigens moet het aandragen van een kandidaat wel via een van de 8 ondernemersverenigingen (die deel uitmaken van de Nieuwjaarscomissie Venrayse Ondernemers) gebeuren (u hoeft geen lid te zijn van de onderne mersvereniging). Voor informatie kunnen onder nemers terecht bij: - Agribusiness Groep Venray - Business Vision Venray - Industriële Club Venray e.o. - Horeca Nederland, afdeling gemeente Venray - LOZO-Venray - OOZO-Oostrum - Venray Centraal - VZO Heide, Leunen, Merselo, Veulen, Vredepeel en Ysselsteyn of bij de commissie van de Loek Nelissenprijs, contactpersoon Victor Weijs.via telefoonnummer: 06-53727459. Meldt u zo snel mogelijk aan. drukke straat die vanaf de Overloonseweg ook de doorgaan de weg is naar de A73- Verkeersdrempels of een parkeer verbod zouden een oplossing kunnen zijn. Het probleem wordt veroor zaakt door vrachtwagens die moe ten laden en lossen bij buurman Flextronics Logistics. Chauffeurs die te vroeg zijn parkeren hun truck zolang in de berm en wach ten in de kantine totdat ze gelost kunnen worden. Afgelopen vrij dagmiddag was de Spurkterweg helemaal verstopt en kon er zelfs geen fietser meer door. Een chauffeur probeerde voetstaps zijn vrachtauto tussen de aan twee zijden van de Spurkterweg geparkeerde wagens te loodsen. Het was centimeterwerk. Marlies Pécasse, personal management assistent van Flextronics Logistics, erkent het probleem. "We kampen met ruim tegebrek. Het parkeerterrein heb ben we nodig voor de auto's van ons personeel en de bezoekers. Voor de wachtende vrachtwagens die moeten lossen is op dit moment geen plaats. Maar we zien ook de gevaarlijke situaties die daardoor ontstaan. We zijn ons zéker bewust van het pro bleem en we hopen ook zo snel mogelijk een oplossing te hebben gevonden." Bij de gemeente was niemand die een reactie kon geven. Vorige week heeft er nog een ongeval plaatsgevonden toen een taxi vanwege het slechte zicht tegen een stilstaande vrachtwa gen botste. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Chr ist van den Munckhof Henk Willemssen redactiögivandenmunckhofnl Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar, advertentie^/andenmunckhofni Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur- Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0428-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10,00 uur. Abonnementen: 18,- (postcode 58..) €30,- (overige binnenland)

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3