Kunst Cultuur lester. Black Grace en Remi dan Dingstee Kwartet het Theehuis •irthur Japin bij literair Café Venray oncert in Mariakapel De Wreker Tribute Night in Jera'70 Duitse avond in de Evenaar Telefoon voor Oker Sub Matris Tutela naar concours Clemens van de Ven Expositie Uit de Kunst Veiling in Leunen Muntjesactie bibliotheek Hardcore Impact Niets! Rosageur en Manusgein en maas Donderdag 6 november 2003 - Pagina 13 gramma Schouwburg Venray ónd proviseren met Hester |en, ander, Black Grace een üche verrassing in een e idaags jasje en Alleen op is;reld met Remi. Schouw- Venray heeft weer drie ssende voorstelling op Ituurkalender staan, ter Macrander gaat in Weet |i op zoek naar waarheden, je je in deze prachtige wel de hoogontwikkelde samen- als ploeterend sterveling n beetje aan vast kunt hou- )e titel doet het ergste ver en! Hoe blijf je gezond in rereld vol overdaad? Hoe je je relatie en je gezin in in een maatschappij vol iduen, die alles uit het leven wat erin zit? En wat is van |e: alsmaar hogerop, of het leven zelf? Deze voorstelling is bij zonder geschikt voor drukke tweeverdieners met kinderen, die geen tijd hebben om ook nog uit te gaan. Hester Macrander houdt ervan als er iets onverwachts gebeurt in de zaal, want als ze kan improviseren is ze op haar best. Er wordt veel zorg besteed aan de muzikaliteit en u zult verrast zijn door de visuele grapjes. De voor stelling op donderdag 13 novem ber begint om 20.00 uur. Black Grace is een tropische verrassing in een hedendaags jasje, ook een aanrader voor jon geren. Energiek, bruisend, jong en vernieuwend. Termen die bij zonder opgaan voor deze sensatie uit de South-Pacific. Onder leiding van Neil Ieremia heeft Black Grace zich ontwikkeld tot zeer toegankelijk en spectaculair dans gezelschap. In Nieuw Zeeland schreef de pers over deze voor stelling: 'Black Grace brengt een zeer afwisselend programma, een mix van humor, passie en char me', Een tropische verrassing in een hedendaags jasje. Vrijdag 14 november in Schouwburg Ven ray, aanvang 20.00 uur Wie kent ze niet. Remi, Vitalis, moeder Barbarin, de honden en het aapje Joli-Coeur? De bekende figuren uit Alleen op de Wereld komen tot leven in deze nieuwe musical,gebaseerd op de wereld beroemde bestseller van Hector Malot. Het prachtige boek dat zoveel indruk maakte op ieder van ons. groot en klein, rijk en arm Alleen op de Wereld is een musical met pakkende melodieën, schitterende teksten en verrassen de elementen. Het garandeert een avond vol spanning, humor en emotie, waarin speciaal getrainde dieren een hoofdrol spelen. Alleen op de Wereld, een fami liemusical met live orkest (geschikt vanaf 8 jaar) begint zaterdag 15 november om 19 00 uur. De kassa van de Schouwburg Venray is geopend op maandag t/m vrijdag van 10.00-15 00 uur. telefoon 0478 530999. U kunt ook via e-mail kaartjes reserveren kassa@schouwburgvenray.nl, voor informatie ook voor andere theatervoorstellingen www.schouwburgvenray.nl via de intersite kunt u ook kaartjes reserveren. beste strijkkwartetten op de mooiste locaties lir Café Venray-regio ver- a (top zondag 9 november een Vpjversochtend in het Theehuis cnray. De hoofdrol is dan ^Igelegd voor Arthur Japin, a? ur van onder meer De zwarte 5 het witte hart. De bijeen- ft, die voor iedereen toegan- is, begint om 11.30 uur. lur Japin volgde na het gym- een opleiding aan een :hool in Londen, studeer- isterdam twee jaar Neder- Taal en Letterkunde en ten naar de Amsterdamse ichool waar hij in 1982 :erde. Hij speelde diverse voor radio en televisie en ineel onder andere bij Igroep Centrum en de iterunie. Ook zong hij een ie rol bij de Nederlandse r 1987 ontdejcte Japin het his- che, maar tot dan toe onbe- le verhaal van twee Afrikaan- prinsjes die in het ffltiende-eeuwse Nederland bilanders werden opgevoed, sopte met acteren en begon jhrijven. Na tien jaar onder in Afrika, Weimar en Indone- publiceerde hij dit historische fdlotsdrama in romanvorm als zwarte met het witte hart. if deze roman ontving de de ECI-prijs. In die tien jaar :f hij ook veel scenario's, d turdt ,J Of Foto: Tbom Hoffman hoorspelen en toneelstukken. Hij won daarmee diverse literaire prij zen, waaronder die van de provin cie Gelderland en de LIRA prijs 1995. In 1996 debuteerde hij bij De Arbeiderspers met Magoni- sche Verhalen, waarvan een aan tal inmiddels is verfilmd (Mago- nia. 2001). In 1998 verscheen een verhalenbundel onder de titel De vierde wand. Verder stelde Japin de verzamelbundel Italiaanse ver halen La dolce vita samen. Japins boeken zijn in diverse talen ver taald; ze kregen ook in het buiten land juichende recensies in belangrijke literaire bijlagen, zoals de Times Literary Supplement. De Britse auteur Caryl Philips, gebo ren op het Caribische eiland St. Kitts, noemde The two hearts of Kwasi Boachi, de vertaling van De zwarte met het witte hart, "an ele gant and ultimately moving fic tional reworking of another trou bling chapter of Europeans in Africa en Africans in Europe". Begin 2002 verscheen het in Rome spelende De droom van de leeuw. De roman gaat over de laatste dagen van een beroemde Italiaanse filmregisseur die zijn verhouding met zijn veel jongere geliefde, een Hollandse actrice, overdenkt. Jeroen Vullings zegt naar aanleiding van De droom van de leeuw in Vrij Nederland over Japin: "In deze roman heeft hij de natuurlijke vorm gevonden om zijn fantasie in de vrije maar onvrijblijvende loop te laten." Vul lings prijst in het bijzonder Japins talent voor psychologische type ringen. In oktober 2003 ver scheen de roman Een schitterend gebrek, een historische roman over Casanova en één van zijn lief jes. Muziekschool Venray zorgt voor de muzikale omlijsting van het programma. De entree voor deze schrijversochtend kost 8 euro, donateurs betalen 6 euro. p. p zondag 9 november zet de 5P iakapel in Holthees haar tradi- 53 oort om een maal per jaar aan muzikaal talent de mogelijk- te bieden om zich aan het publiek te presenteren. Het eert zal dit jaar worden ver- |d door Quentin Jonckheere Philippe Desquesnes, jonge sters op de klassieke gitaar, concert begint om 15.30 uur. "entin Jonckheere is een 19- I talent op de klassieke gitaar, iinstig en nog steeds woon-' üg in België. Twee maal nam er, kei aan een wedstrijd van de e Btalige televisie voor jonge er. Hen, en in 1991 kwam hij als Haar uit de bus in zijn catego- e l Hij sloot zijn 12-jarige cyclus er: iekonderwijs af met grote L ^scheiding (cum laude), en 22 ïg hiervoor ook erkenning van gemeente Waterloo, zijn '"plaats. Op dit moment volgt 'jjn opleiding aan het Conser ve Royal de Musique in Mons, Heeft als docent Odaïr Assad, een van de beste docenten op klassieke gitaar in België. Philippe Desquesnes is een paar jaar ouder, maar zeker ook nog behorend tot het jonge talent. Hij studeert evenals Quen tin klassieke gitaar aan het Con servatoire Royal de Musique in Mons, eveneens bij Odaïr Assad. Hij heeft zowel als solist als in klein kamermuziekensemble inmiddels concerten op zijn naam staan in België, Frankrijk en Zwit serland. Hij is op dit moment ook muziekdocent klassieke gitaar aan de Académie de Musique in Ottig- nies et Dour. Vanaf medio 2002 vormt hij samen met Quentin Jonckheere een duo, beiden daar toe met name aangespoord door hun docent van het conservatori um. Het duo heeft al meerdere recitals op zijn naam staan, en de muziek, die zij brengen, bestrijkt een groot tijdsbestek. Ze spelen muziek uit de Barok, maar ook van hedendaagse componisten, klassiek maar ook Zuid-amerikaan- se volksmuziek Quentin Jonck heere heeft ook vorig jaar mei opgetreden in het concert voor jong talent, en zijn optreden was zo verbluffend goed dat vele bezoekers gevraagd hebben deze jonge musicus opnieuw in het programma van 2003 een plaats te geven. Nog beter is het dat nu twee van die zeer getalenteerde gitaristen een concert komen ver zorgen. Dat belooft een bijzonder sprankelend concert te worden. De entree voor dit concert bedraagt €8,00 per persoon, voor kinderen tot en met 12 jaar bedraagt de entree €4,00. De kaarten zijn te bestellen via de website van de Mariakapel, www.mariakapel.nl, en via de bekende voorverkoopadressen in Holthees. de fam. Ermers. Kapel straat 3. tel. 0478 - 636480, en bij de fa. Wijenberg, Gildestraat 6, tel. 0478 - 636390. Vanaf een half uur voor aanvang van het concert zijn kaarten ook verkrijgbaar bij de ingang van de kapel. Zondag 9 november neem het orkest Sub Matris Tutela uit Oos trum deel aan het concours van de KNFM dat gehouden wordt in de Maaspoort in Venlo. Het orkest o.l.v. Betty Bartels, dat uitkomt in de afdeling uitmuntendheid, zal als verplicht werk spelen Cobra van Jan Bosveld en als keuzewerk Gulliver's Travels van Bert Apper- mont. De jury bestaat uit R. Goor- huis, L. Adams en A. Schillings Het optreden vindt plaats om 12.40 uur en direct aansluitend zullen de resultaten van het och tendprogramma bekend gemaakt worden. Als afsluiting van de con coursvoorbereiding houden zij zaterdag 8 november om 20.30 uur in het gemeenschapshuis een generale repetitie waarbij eenie der welkom is. Zondag 9 november is Clemens van de Ven weer te zien en te horen in café de Evenaar. Dit keer weef solo, als barpianist zoals het eigenlijk allemaal begon. Geboren in Brabant in een bakkersgezin wordt hij al op jonge leeftijd gegrepen door de muziek van onder anderen Dr. John, Anetha Franklin en Allen Toussaint. Hij leert piano spelen en in zijn stu dietijd treedt hij al regelmatig op in de Nijmeegse muziekscene. Samen met Sjoerd van Bommel begint van de Ven een rythm blues duo. Het grotendeels zelfge schreven repertoire houdt het midden tussen Joe Cocker, Ray- Charles en Tom Waits.In 1997 besluiten de heren te stoppen daarna wordt Clemens gevraagd om in navolging van Bert Heerink een reclamespot voor Heineken te zingen. Daarna kiest hij voor een complete band en richt the Bourbon Beat op. Daarnaast speelt Clemens ook solo zoals zondag te zien in de Evenaar aan de Merseloseweg 96. Aanvang 16.00 uur en de entree is drie Stichting Wonen Noord-Lim burg organiseert een expositie van Ellie Munten. De expositie vindt plaats in de hal van het kan toor van Wonen Noord-Limburg, Plataanstraat 15 in Venray en wordt gehouden tot en met 31 december 2003. De openingstij den zijn: maandag t/m donderdag van 08.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 08.30 tot 12.30 uur. vrijdag 7 november zal 20.00 uur zal het van I istee Kwartet aantreden Bhet tweede concert in de tettenserie in het Thee- ran het Odapark in Ven kwartet komt eerder dan jen naar Venray omdat een e spelers van het Raphael iet wegens ziekte is verhin- Onder het motto 'de beste Rtwartetten op de mooiste es' geven Neerlands beste ssionele strijkkwartetten men in locaties die om hun uige ambiance en uitsteken- aioestiek voor dit landelijke Cfk zijn uitgekozen. Sfeer en leit van de avonden staan bij kwartetserie centraal, het is ook uitdrukkelijk de bedoe- dat musici en luisteraars ir na afloop bij een glas ont- en in een ontspannen sfeer. VRO radio heeft als een van rote omroeporganisaties het isieve uitzendrecht verwor- ran deze landelijke reeks con- rn. Een aantal concerten die n lande hebben plaats gevon- zijn inmiddels op Radio 4 uit- nden. Op het programma van ig 7 november staan werken van Mozart, Flothuis en Brahms. Kaarten voor dit concert kosten €17. - en zijn te koop/reserveren bij het Theehuis (0478 - 513690) of bij Concertorganisatie Fred H. Renirie (0478 - 582472) en indien voorradig vanaf 19.30 uur aan de zaal. Voor het volgende seizoen verschijnen binnenkort de nieu we brochures, nu al zijn abonne menten en losse kaarten te reser veren op genoemde adressen en via de website van de Stichting Strijkkwartetten Nederland: wwwstrijkkwartetten.nl In samenwerking met café de Bonte Koe houdt café de Evenaar zaterdag 8 november een Duitse avond. Vele Duitse (Venrayse) schla gerzangers en zangeressen zullen het podium bestieren, met hits uit onder andere de zeventiger en tachtiger jaren. Artiesten als Jür- gen Marcus, Peter Maffay, Marian ne Roosenberg Rex Gildo en natuurlijk Nena verschijnen op de bühne. Rode draad vormt het De huidige expositie in galerie De Lochting in Venray van Ageeth Leemkuil (schilderijen) Patricia Hiele (beelden) en Jeroen Gul mans (bijzondere sieraden) wordt wegens grote belangstelling ver lengd tot en met 9 november. Daarnaast gaven veel bezoekers complimenten over de hoge kwa liteit en de spannende combinatie van het werk van de drie kunste naars. Verder is er nog een colle giale reden om de openstelling nog een week te verlengen. De bekende bloemenzaak Berly Fleur heeft bloemenatelier Elma overge nomen en presenteert van 6 t/m 9 november een kerstShow Uit' de Kunst. Een kort ritje haar Laag- heidseweg 19 en 16 betekent genieten van bloemen en kunst, in een rustige en natuurlijke ambiance. De openingstijden zijn hetzelfde: op 6-7-8 november van 9.00 tot 21.00 uur en zondag 9 november van 10.00 tot 17.00 uur. Joekskapel Van Toete noch Blo- aze zal op zondag 9 november vanaf 13-30 uur de goederen- en dienstenveiling in gemeenschaps huis de Brink in Leunen muzikaal opluisteren. Tevens kunt u dan ook de te veilen kavels bezichti gen. Ook Kabouter Plop en zijn maatjes treden vanaf 14.00 uur op. Onder de hamer komen onder andere een schuifdak, een com pleet paardentuig voor een Bel gisch trek paard, een live-optre den van een BL'er (Bekende Leunenaar), optreden van de Ha- Be-The's, diverse serenades en een optreden van René Smedts. Enkele ludieke kavels die door de leden van de harmonie en drum band verzorgd worden zijn gazon maaien, ramen en auto wassen. De officiële opening is om 14.00 uur. Met de komst van de euro zou een muntjesactie geen zin meer hebben. Maar het tegendeel blijkt. Een onderzoek wijst uit dat er nog miljoenen muntjes in omloop zijn. Voldoende reden voor de Novib om weer van start te gaan met de muntjesactie. De biblio theek wil zich via de Novib inzet ten dit geld een goede bestem ming te laten krijgen. Tot het einde van het jaar kunnen de bezoekers van de bibliotheek oude Nederlandse en buitenland se munten inleveren in de biblio theek- De opbrengst van de actie is bestemd voor onderwijs aan kinderen in ontwikkelingslanden. Tenslotte een oproep aan alle ^kinderen. De bibliotheek organi seert de wedstrijd: Wie maakt de mooiste mijter voor Sinterklaas? Teken of knutsel een mijter, op de achterkant voorzien van je naam. telefoonnummer en leef tijd. Alle mijters worden in de bibliotheek opgehangen. Inleve ren kan tot 18 november bij de jeugdbibliotheek. Sinterklaas komt met zijn Zwarte Pieten op woensdag 26 november om 14.00 uur naar de bibliotheek om de prijzen uit te reiken. Zaterdag 8 november is in OJC Dingus in Venray alweer de 24e Hardcore Impact party. Ook deze keer zal er weer een top hardcore act aan de draaitafel verschijnen, de in Dingus bij Hardcore Impact parties inmiddels zeer bekende en populaire Endymion van Enzyme Records. Endymion, voor de derde keer in Dingus!. Dé drieper- soons-act die een begrip is in de hardcore wereld, is altijd op alle grote parties in Europa letterlijk en figuurlijk toonaangevend aan wezig Het café en de kassa zijn open om 19.00; de zaal om 21.00 uur. De entree bedraagt 7,50 euro. Minimum leeftijd is 16 jaar (legiti matie verplicht). Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Zang en Theatergroep Oker uit Overloon gaat optreden in de schouwburg van Venray met haar succesvolle productie Tele foonvoor Oker! Dit avondvul lend programma, waarin de muziek centraal staat, is de derde grote theater productie van de groep. Na overvolle zalen in Over loon, Cuyk en Uden krijgt nu het publiek in Venray de gelegenheid om met deze enthousiaste groep zangers en zangeressen kennis te maken. Na een lange voorberei ding heeft Oker een schitterend resultaat bereikt met deze voor stelling, waarin facetten zoals de kleding, de choreografie en het decor door de leden van Oker zelf worden verzorgd. De instrumen tale begeleiding gebeurt door een spetterende live-band. De regie is in handen van Barry van Opber gen. De zanggroep staat onde rlei- ding van een kundige dirigent Sjraar Klaassens. Nieuwsgierig geworden? Haast u dan. Er zijn nog enkele kaarten te koop voor de voorstellingen op 7, 8 en 9 november in de schouwburg. Aanvang van de show is 20.00 uur. Op zaterdag 8 en zondag 9 november gaat het doek open voor Rosageur en Manusgein. Een blijspel in vier bedrijven geschre ven door Aris Bremer en geregis seerd door Peter Leenders. Voor de trouwe toneelfans van Oirato is laatstgenoemde geen onbeken de, hij regisseerde ook het afgelo pen jaar in Oirlo. De herfstvakantie is nog maar net voorbij en velen van u hebben wellicht de kans aangegrepen om er eens lekker tussenuit te gaan Een paar dagen op de Veluwe of nog even naar de zee. Genieten van de frisse herfstlucht voordat de winter begint. U kunt dan kiezen voor een hotel maar een gezellig familie pension waar orde en netheid en een goede maaltijd hoog in het vaandel staan is ook nooit weg. Vaak wordt zo'n pension in har monie gerund en is er een goede taakverdeling. Je kunt natuurlijk niet overal in uitblinken. Zo gaat het ook in het pension van Rosa en Manus. Rosa is een geweldige kokkin die met iets simpels toch een koninklijke maaltijd weet te bereiden. Bij haar staat lekker eten voorop en met de orde, net heid en hygiëne neemt ze het niet zo nauw. Wat een verschil met haar man Manus. Hij is het voor beeld van netheid en orde en lijkt bevangen te zijn door smetvrees. Dat dit geen probleem hoeft te zijn blijkt wel uit het feit dat ze samen al bijna twaalf en half jaar het pension runnen. Reden genoeg voor de gasten van het pension om het echtpaar eens lekker in het zonnetje te zet ten. Met name Ophelia, de beroemde operazangeres van wel eer, heeft veel moeite gedaan om voor een geweldig cadeau te zor gen. Geholpen door Bramzwaai. een gepensioneerde zeekapitein. Kris van Krimpen, een student medicijnen en To Slinger weet ze het echtpaar volledig te overdon deren. Hoe dit cadeau tot verras sende verwikkelingen leidt, blijft voor u nog even een vraagteken De voorstellingen zijn aterdag 8 november om 20.00 uur en op zondag 9 november om 19.00 uur in gemeenschapshuis De Linde in Oirlo. Boekrecensie in Peel en Maas bekende Duitse duo Doris und Mike, die al enkele jaren aanwezig zijn op deze gezellige en unieke avond, dat voorheen altijd als Oktoberfest in de Bonte Koe werd georganiseerd. Op hits van toen en nu kan door jong en oud natuurlijk gedanst en meegezon gen worden. Net als vorig jaar zul len Hans und seine 7 Freunde weer van de partij zijn met hun Oberkrainer en Egerlandermu- ziek. Nieuw zijn Die Sjienmösel- kanturrellen die op deze avond een verrassende act zullen presen teren. Verder zijn de pullen en de worst present zijn, om eenieder van alle gemakken te voorzien. De presentatie is als vanouds in handen van niemand minder dan Wim Maffay (jawel nog steeds broer van...). Liefhebber van de Duitse schlager muziek zijn zater dag welkom in de Evenaar. Aan vang 21.00 uur de entree is gratis. Ook zo'n fan van de bekende bands Metallica of the Red Hot Chili Peppers? Jammer is het, dat je als fan zo lang geduld moet opbrengen om de band eens in het echt te zien. Of, wanneer ze komen, dat de kaartjes zo duur zijn en de optre dens zo snel uitverkocht. Jera'70 in Ysselsteyn heeft besloten al die fans nu een kans te geven op zaterdag 8 november wanneer twee tributebands het jongerencentrum op hun grond vesten doen laten schudden. De Red Hot Chili Bastards, RHCP fans in hart en nieren, is een tributeband die live de Pep pers nog veel heftiger neerzetten dan uit je stereo. Aangezien het soort publiek elk optreden ver schillend is passen de Bastards elke keer de setlijst aan. Vaak wordt een setlijst met een goede balans tussen hits en minder bekend werk samengesteld, zodat iedereen altijd een spetterende avond heeft. De podiumact is ook echt zoals de Peppers het zelf zouden doen. kleurig en explo sief. De vele optredens hebben al bewezen voor iedereen die de Bastards gezien heeft dat ze hun mannetje staan en dat de band niet onderdoet voor de echte Pep pers. De Bastards zijn muzikanten die al jaren actief geweest zijn in talloze formaties en verschillende muzikale stijlen. Nu zijn ze echter weer terug bij hun 'roots', de stijl die ze het best spelen, lekkere vette funkrock. De volgende band die deze avond komt completeren is The Unforgiven. De naam, die bekend is van de hitsong van Metallica, vertegenwoordigt ook het hechte groepsgevoel dat er in en om The Unforgiven speelt. Een tribute band voor een van de meest invloedrijke metalacts ooit. De band. die ook nog eens dezelfde line-up heeft als de echte Metalli ca, speelt zelfs de nieuwste num mers. maar ook de klassiekers ont breken niet op hun repertoire. Zij komen de avond afsluiten met een spetterend optreden. De zaal gaat om 20.00 uur open, de entree bedraagt vijf euro. In mei 1995 verdwijnt Billy Colenso, een jonge Ameri kaanse hulpverlener in Bos nië. Een uitgebreide zoektocht in de heuvels ten zuiden van Banja Luka levert niets op en aangenomen wordt dat hij is vermoord. Zes jaar later ontvangt advocaat Cal Dexter een verzoek om hulp. Het stoffelijk overschot van Billy is gevonden en zijn grootvader, een invloedrijke zakenman, wil alles op alles zetten om de moor denaar voor het gerecht te slepen. Dexter is de aangewezen per soon om deze klus te klaren. Niet omdat hij een gerespecteerd advocaat is. maar omdat hij naast zijn dagelijkse werkzaamheden nog een specialiteit heeft: het opsporen van personen die niet gevonden willen worden, waarbij elk middel is geoorloofd. En zo begint de jacht op Zoran Zilic, een van de ergste misdadi gers die de oorlog in Joegoslavië heeft voorgebracht. ZUic, een ver trouweling van Slobodan Miloso- vic, is ontsnapt aan de troepen van SFOR en heeft zich in Zuid- Amerika verschanst. Dexter krijgt de opdracht hem op te sporen en naar de Verenig de Staten te brengen, waar hij berecht kan worden. Maar wat Dexter niet weet, is dat de CIA ook geïnteresseerd is in Zilic, en wel om heel andere redenen. Frederick Forsythe is de auteur van de thriller De Wreker. Hij schreef o.a. ook De dag van de Jakhals, Geheim dossier Odessa en De Veteraan. Dit boek is ook te koop in boekhandel Van den Munckhof, prijs: 19 95 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13