lunior Kamer haalt Tour if Taste naar Venray leen woningnood in Venray Dwangarbeid: jong en oud surfen door de tijd Foningbouw in Veulen weer mogelijk Multiflex lenzen iF1 tcoNTACTs&-N'i Onderzoek naar schouwburg St. Anna Titelstrijd EHBO Controle op camping in Oirlo Ledenopvang FNV Bondgenoten Diefstal uit bedrijf Verkeers ongeval Woningbrand Ontslagen XPS NTACTLENZEN 5agi£EL EN MAAS Donderdag 30 oktober 2003 - Pagina 5 omend voorjaar uitgifte bouwkavels aan Voerleberg Veulen kan eindelijk weer ,uwd worden. De laatste leringen voor woning- Jiiw zijn weggenomen. Het /ertü fuikelblok vormde lange tijd 8 »slankcirkel van het veebe- ([™>J6 rjjf van de familie Aarts aan een' veulenseweg. Deze hinder- bea irkel is door medewerking W de veehouder sinds kort into, flmen te vervallen waardoor ru'fe één van het uitbreidings- lan toch kan worden uitge- ad. Op de bouwlocatie aan ocrleberg van ruim 3000 vier- meter, grenzend aan de inseweg, kunnen zes of bouwkavels worden uitge- De Veulense dorpsraad jeert opgelucht want jaren- kon er niet meer gebouwd :n op de uitbreidingslocatie. "We zijn hier heel erg blij mee", zegt secretaris Gerrit Reintjes. "Door de onbaatzuchtige mede werking van Aarts kunnen we nu eindelijk verder. Hij was bereid zijn hinderwetcirkel op te geven voor dé belangen van Veulen." Drie jaar geleden kocht de gemeente de hindercirkel van het veebedrijf van Spreeuwenberg middenin de dorpskern op. Iedereen dacht dat er toen weer gebouwd kon worden. Later kwam aan het licht dat nog een andere stankcirkel een obstakel vormde. Door de onlangs gewij zigde wetgeving werd deze hin dercirkel ook nog eens versterkt. De dorpsraad drong er al eerder bij de gemeente op aan om met de familie Aarts in overleg te gaan. In april dit jaar nam de gemeente contact op. Toen bleek dat er op het bedrijf nog steeds dieren wer den gehouden en dat er een geldi ge milieuvergunning was. De voormalige veehouder had zijn rundveestal verhuurd aan een handelaar die er zo'n vijftien stuks jongvee had staan. En Aarts hield voor eigen gebruik nog drie var kens. De gemeente wilde daarom de bouwlocatie aan Voerleberg voor lopig laten zitten en verder gaan met fase twee aan de Vlies. Op 18 september had de dorpsraad hier over een gesprek met de wethou ders Heidens en Ruyten. De dorpsraad was erop tegen omdat hier verenigingsgebouw De Hoefslag ligt met een speelterrein, waar ondermeer de skatebaan staat, en een verhard pleintje waarop bij het dorpsfeest de grote tent staat. Er kon ook pas gebouwd worden nadat het nieu we verenigingsgebouw klaar is. "Dat zou veel te lang gaan duren. Want we verwachten over een jaar met de bouw van het nieuwe gemeenschapshuis te beginnen. We hebben daarom opnieuw gevraagd om voorrang te geven aan het braakliggende terrein aan Voerleberg en met Aarts in gesprek te gaan", zegt Gerrit Reintjes. Begin oktober kwam de gemeente snel tot overeenstem ming met de veehouder die vrij willig afstand deed van zijn ver gunning en stankcirkel. Hij kan nog wel hobbymatig wat vee hou den maar dat valt onder een ande re regelgeving. Om helemaal zeker te zijn onderzocht de' gemeente alle andere bedrijven binnen een straal van een kilome ter. De stankcirkel van melkgei- tenhouderij De Bokkesprong komt weliswaar tot aan de rand van de bouwlocatie maar het vormt geen belemmering voor woningbouw. De twee veehoude rijen aan de Jaegerhofweg en een bedrijf aan de Brugpas bleken evenmin een bedreiging te vor men. Vorige week gaf het college groen licht voor woningbouw in fase één. De dorpsraad houdt op dinsdag 4 november een informa tieavond in De Hoefslag want inwoners van Veulen hebben voorrang bij de uitgifte van kavels. De dorpsraad hoopt dan ook duidelijkheid te krijgen hoe de kavels verdeeld wordèn. Er wordt gedacht aan drie vrije kavels en twee tweekappers of vier vrije kavels en één twee- onder-een-kap. 'In november 1997 werd de erste Tour of Taste georgani- eerd met toen nog 50 deelne- Sfcrs. Inmiddels zeven jaar iter is het een volwassen en praakmakend evenement ■worden." Aan het woord is fim Hillenbrink, voorzitter Junior Kamer Venray en organisator van de Tour Taste, het culinaire evene ment van Junior Kamer urn" l'enray. rnj* 'Bijna 250 deelnemers konden 19» re vorig jaar nog verwelkomen. bom ndit jaar halen we op 11 novem- 'sa| iet de Tour of Taste definitief S; aar Venray. Vanuit de Witte 'rn* loeve waar René Brienen van res- wrant Onder de Boompjes "k. jmen met Cas Spijkers zal gaan oken. Hierna 'touren' we naar 'iet Jacobs van Restaurant luitenlust en vervolgens naar 'S'" Frans Joseph van Rooij van restau- ant Eigen Wijze om uiteindelijk Ie afsluiting weer bij de Witte loeve te hebben. Wat leuk is om zien is dat we ieder jaar weer :uwe mensen ontmoeten maar it we ook hele trouwe bezoe- hebben die er gewoon ieder opnieuw bij zijn. Trouwe ikers die onze goede doelen warm hart toedragen. We zijn Ijna klaar met de renovatie van tt weeshuis in Roemenië. Op mze site www.jkvenray.nl staat en diashow waar duidelijk te ien is dat de ruim 60.000 euro ie we bijeen hebben gebracht, oed besteed is. Eind van dit jaar i villen we alles afgewerkt hebben Ziodat we ons weer kunnen rich- 0 ten op een nieuw project." Voor informatie of aanmelding foor de Tour of Taste kunt u erecht op de website; www.tou- oftaste.nl of u belt even met één an de deelnemende restaurants, ksgevraagd antwoordt Wim lillenbrink over Junior Kamer l'enray: "Een club van onderne- nende en enthousiaste 40-min- ners die samen de schouders zet ten onder maatschappelijke pro jecten. Na het Venrays Arbeids- practicum en vervolgens diverse kleine projecten waren we weer toe aan een omvangrijke uitda ging. Het Weeshuis was een uitda ging en onze bijdrage is gelukkig zeer omvangrijk mogen zijn, mede dankzij de hulp van al die genen die onze activiteiten zo goed bezoeken. We hopen ook dat de Tour goed bezocht wordt." Na een periode waarin de leden van FNV Bondgenoten voor een voudige vragen buiten Venray terecht moesten hebben een paar actieve vakbondsleden besloten om van start te gaan met een actieve oplossing. Vanaf 4 novem ber gaan ze, als werkgroep van de afdeling FNV-Bondgenoten Venray, elke dinsdagavond tussen 19.00 en 20.30 uur in het wijk centrum in Veltum beginnen met de eerste ledenopvang. Vanaf de maand december zal dit waar schijnlijk veranderen naar de maandagavond. De leden kunnen bij hen terecht voor hun eerste vragen over werk en inkomen, het invullen van eenvoudige for mulieren en inlichtingen over waar ze terecht moeten met hun vragen over werk en inkomen. Weten de kaderleden geen ant woord op hun vraag dan zullen ze verwezen worden naar instanties die hun vraag wel kunnen beant woorden. In sommige gevallen zal doorverwijzing plaats vinden naar het ledenservicepunt te Tegelen. De kaderleden die deelnemen aan de ledenopvang zijn oude rotten in het vak en voor vele leden een bekend gezicht. De scholing van de kaderleden zal plaatsvinden via het ledenservicepunt Venlo- Tegelen. Nog geen lid, wel geïnte resseerd? Kom dan naar een van de avonden. In de nacht van vrijdag op zater dag hebben onbekenden ingebro ken in een bedrijfspand aan de Vennootstraat in Venray. De daders gingen er met een aantal computers met randapparatuur en een geldkist vandoor. Nadat een raam van het pand werd ver nield, konden de inbrekers het pand in, waar alle kasten en bureaus werden doorzocht. Ze vertrokken met enkele pc's, beeldschermen, toetsenborden en muizen. Hoe groot de schade is kan nog niet worden aangege ven. Ilndien bouwplannen tijdig gerealiseerd worden Eind 2007 is er in de leente Venray geen igtekort meer. Indien de y gemeente de bouwplannen tij- ig kan uitvoeren dan zal er over vier jaar zelfs een over schot zijn van 300 huizen. Dat «staat in het woningmarkton derzoek dat dit jaar werd gehouden in vier gemeenten, pe andere drie gemeenten lampen, in tegenstelling tot Venray, straks nog wel met een tekort: Horst aan de Maas (-286), Meerlo-Wanssum (- 117) en Sevenum (-61). Ook blijkt dat de grootste gtoep woningzoekenden bestaat uit jongeren en oude ren. Zij hebben gemiddeld wat lagere inkomens wat weer van invloed is op de toekomstige woningmarkt. Wethouder Frits Ruyten (Lokaal Aktief) nuanceert de cijfers van Venray enigszins. Want in het onderzoek wordt er vanuit gegaan dat in Venray jaarlijks 300 nieuwe woningen worden opgeleverd, lil blijken er nu zo'n 240 te zijn maar het college wil vanaf 2005 wel de driehonderd per jaar balen. "We hebben voldoende Plannen", zegt Ruyten. "Maar er •reden vooral bij inbreidingsloca- 'ies nogal eens vertragingen op." he wethouder van volkshuisves- ling doelt vooral op de bouwplan oen van St. Anna, Gouden Leeuw tn het KTS-terrein die binnen bestaande bebouwing gereali seerd worden. Bij uitbreidingslo- caties zoals nieuwbouwwijk Brabander loopt het meestal voor spoediger. "Toch proberen we de plannen er voortvarend door te krijgen. Zodat er een evenwicht komt tussen het tekort en de nieuwbouw. Er zal daarom in Venray geen sprake zijn van woningnood. Maar een overschot van 300 woningen is ook niet waarschijnlijk", aldus Ruyten die aangeeft dat het opheffen van het tekort aan woningen niet bete kent dat iedereen op de juiste plek woont. "Voor starters en ouderen moet- veel meer gebouwd worden. Daarover maken we binnenkort ook presta tieafspraken met Wonen Venray." In Venray zijn dit voorjaar 2Ö00 enquêteformulieren verspreid waarvan er 1174 zijn terugge stuurd. Hieruit blijkt dat 77% van de gezinnen géén verhuisplannen heeft. Het onderzoek gaat over een periode van vijf jaar (2003- 2007). Van de inwonenden. van achttien jaar of ouder, is 85% juist wel van plan om binnen vijf jaar te verhuizen. In totaal zijn er 3150 woningzoekenden waarvan 71% graag in Venray wil blijven wonen. Hiervan zoeken 1480 mensen een koopwoning en 1670 willen liever huren. Tweederde deel van de woningzoekenden zijn doorstro mers waardoor er - indien deze groep daadwerkelijk verhuist - weer 1950 woningen vrijkomen. Dit zijn 1100 huur- en 850 koop woningen. Het woningtekort komt dan uit op 1200 woningen (630 koop en 570 huur). Indien er in Venray binnen vijf jaar 1500 woningen gebouwd zouden worden, ont staat het genoemde overschot van 300. Het grootste deel van de doorst romers zijn 55-plussers. Een derde deel van de woningzoekenden bestaat uit starters waarvan 70% jonger is dan 24 jaar. In de koop sector worden vooral grote maar goedkope eengezinswoningen gezocht tot maximaal 200.000 euro. Maar de meesten geven de voorkeur aan huren waarbij goed kopere huurwoningen - tot 427 euro per maand - in trek zijn. Vooral bij ouderen is er ook vraag naar duurdere huurwoningen en naar seniorenwoningen met spe cifieke aanpassingen Uit het onderzoek blijkt dat de woningbezetting in Venray met gemiddeld 2,58 mensen per huis houden het laagste is. In de ande re drie gemeenten ligt dit cijfer gemiddeld op 2,7. Ook het netto maandinkomen per huishouden is in Venray met gemiddeld 1920 euro het laagste. Horst aan de Maas (2040 euro). Meerlo-Wanssum (2035 euro) en Sevenum (2100 euro) steken er duiddelijk boven uit. Dit komt vooral doordat Venray meer niet- werkenden en meer inwoners in de AOW of VUT telt. Ook bezit Venray veel meer huurwoningen (40%) dan de omliggende gemeenten. In Horst aan de Maas (25%), Meerlo- Wanssum (21%) en Sevenum (18%) is het aandeel huurwonin gen veel minder en wordt de woningvoorraad vooral gedomi neerd door koophuizen. De marktwaarde van de koop woningen is in Venray met gemid deld 241150 euro wel het hoog ste, gevolgd door Horst aan de Maas (235.640 euro), Sevenum (235 050 euro) en Meerlo- Wanssum (227.900 euro). Bij een verkeersongeval op de Venrayseweg is maandagmiddag een 29-jarige automobilist uit Venray gewond geraakt. Het ongeval gebeurde rond 16.45 uur toen de man over de Venrayseweg richting de Noordsingel reed. Voor hem ston den drie auto's te wachten voor een rood verkeerslicht. Hij zag dit te laat en reed achter op de auto van een 48-jarige man uit Horst. Daardoor botste deze tegen de auto van een 59-jarige man uit Blerick. Hij schoof vervolgens weer tegen de auto voor hem, bestuurd door een 27-jarige man uit Venray. De 29-jarige man is met nek- en rugklachten opgeno men in het ziekenhuis. De huiskamer van een woning aan de Spinetstraat is in de nacht van woensdag op donderdag uit gebrand, waarschijnlijk door kort sluiting in de computer. Tegen 02.30 uur werd de 32-jarige bewoonster wakker van een rare geur. Ze zag dat de benedenver dieping vol rook stond, haalde haar baby uit bed en is de woning uitgevlucht. Toen de brandweer het vuur had geblust, bleek dat de oorzaak waarschijnlijk de compu ter was. De grootte van de schade is nog niet bekend. PEEL EN MAAS een abonnement waard XPS bv, gespecialiseerd in ont wikkeling, productie en recycling van printer- en copiercartridges, gaat haar productiecapaciteit in Venray drastisch verminderen. Voor twaalf van de 35 medewer kers in Venray heeft XPS een ont slagvergunning aangevraagd. XPS heeft vestigingen in Nederland, Slowakije en Roemenië waar in totaal 300 mensen werken. Door de toenemende concurrentie en afnemende vraag naar in Nederland geproduceerde pro ducten ziet XPS zich gedwongen haar activiteiten in Venray op te heffen. De productie vindt voor taan volledig plaats in de buiten landse vestigingen. XPS in Venray gaat zich* met name richten op strategische en facilitaire aspec ten van het concern. CONTACTLENZEN OP MAAT, DUURZAAM EN GEZOND K U R S T JE N S VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 Er bestaat nog steeds een grote behoefte aan het bespreekbaar maken van de gruwelen die ex- dwangarbeiders in Duitsland tij dens de Tweede Wereldoorlog hebben meegemaakt. Enerzijds willen ex-dwangarbeiders aan elkaar en het nageslacht vertellen over hun traumatische ervarin gen, anderzijds is er in Duitsland een groeiende aandrang om het nazi-verleden in kaart te brengen om er lessen voor de toekomst uit te kunnen trekken. Beide behoef tes vullen elkaar aan. Eerdere manifestaties in Nederland en Duitsland leren dat het voor alle betrokkenen een verrijking is om jong en oud - Duits en Nederlands - met elkaar in gesprek te laten komen op basis van het thema dwangarbeid. Op zaterdag 22 november orga niseert het Platform Dwangarbeid NL/DE een congres waarin zij - samen met zoveel mogelijk ex- dwangarbeiders, jeugdigen en deskundigen - de mogelijkheden willen onderzoeken om jong en oud in beide landen met elkaar in contact te laten treden. Daarbij wordt met name gedacht aan het gebruik van de nieuwe media. Het congres wordt gehouden in de aula van het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon. Diverse sprekers uit Nederland en Duitsland zullen hun visie geven hoe in hun ogen het thema dwangarbeid en educatie in een grensoverschrijdend perspectief belicht kan worden, op een manier waarop zowel de slacht offers van destijds als de huidige jeugd er baat bij hebben. In een .forumdiscussie krijgen de con gresgangers de gelegenheid een persoonlijke bijdrage te leveren. Het programma duurt van 13-00 tot 17.00 uur. Het congres wordt besloten met een bloemenhulde bij het nationaal monument voor de dwangarbeid in het museum in Overloon. Deelname aan het congres kost 10,- (over te maken op bank- rek. 120728753, t.n.v. Stichting Deportatie te Helden). Daarbij inbegrepen zijn de entree van het museum en koffie en thee tijdens het congres. U kunt zich tot 10 november inschrijven bij: Stichting Deportatie 8 oktober 1944 Noord- en Midden-Limburg, p/a Gerard Sonnemans. Rembrandt van Rijnstraat 9, 5831 BA Boxmeer, telefoon 0485- 520109 dwangarbeid@gerardson- nemans.nl Het Platform Dwang arbeid NL/DE is een samen werkingsverband van de Stichting Deportatie 8 oktober 1944 Noord en Midden-Limburg, de Arbeits- kreis Stadtgeschichte Salzgitter, de Walsumer Initiative gegen Rechts uit Duisburg-Walsum en de vereniging Erinnern für die Zukunft uit Moers. In een convenant tussen de gemeenten binnen het district Venray, politie, openbaar ministe rie, de arbeidsinspectie, gemeen schappelijke gezondheidsdienst (GGD) en Uitvoeringsorganisatie Werknemersverzekering (UWV) zijn afspraken gemaakt betreffen de de integrale handhaving van de problematiek rondom het werk en de huisvesting van buitenland se werknemers binnen het district Venray. In het kader hiervan heb ben dit jaar een aantal controle acties plaatsgevonden. Afgelopen maandag werd de derde actie gehouden op een kampeerterrein in Oirlo. Aan deze actie werd deelgenomen door de gemeente Venray, de GGD, de Brandweer, de Politie, het Zuiveringschap, de Arbeidsinspectie, de Vreemdelingendienst en de Douane. Tijdens deze actie is met name gecontroleerd op veilig heids-, hygiëne- en milieueisen. Bij de controle bleek dat de kwali teit van de huisvesting behoorlijk De stichting Stadspark kan het onderzoek laten uitvoeren naar de haalbaarheid van de schouwburg op het St. Annaterrein. De gemeente raad stelt daarvoor 2000 euro beschikbaar. Eind september zorgde dit nog voor een fikse confrontatie tussen raad en college. Een maand geleden legde bur gemeester Waals een raadsbrede motie naast zich neer. Want wet houder Heidens (CDA) zag niets in zo'n onderzoek omdat de schouwburg zeer waarschijnlijk toch moet wijken voor woning bouw. Martin Leenders (CDA) kwam dinsdag in de raadsvergadering terug met dezelfde motie. Alleen heette het nu een initiatiefvoor stel want die mag het college niet naast zich neerleggen.' Ditmaal zonder morren slikten B en W de wens van de gemeenteraad. "We zijn op herhaling. Het is jammer dat het op deze manier moet", zei Leenders die er verder ook geen woorden meer aan vuil wilde maken. De PvdA was het weliswaar met het initiatiefvoorstel eens maar fractieleider Bert Linskens wilde eerst een schriftelijke verklaring van het VvGI-bestuur zien dat het instituut ook daadwerkelijk van plan is de schouwburg nog te ver kopen. "Die garantie willen we hebben. Want het heeft geen zin 2000 euro te besteden als er toch niet meer te praten valt", zei Linskens die daarvoor een amen dement indienen. Maar de PvdA stond hierin alleen en kreeg geen steun van de andere partijen. De stichting Stadspark wil de schouwburg graag behouden voor de Venrayse gemeenschap. Want veel muziek- en culturele verenigingen hebben gebrek aan oefenruimtes. Daarvoor moet eerst een onderzoek gedaan wor den naar de financiële en maat schappelijke haalbaarheid. Hiervoor heeft de gemeenteraad nu 2000 euro beschikbaar gesteld. goed op orde is. Door de verschil lende disciplines zijn een aantal zaken geconstateerd die in orde moeten worden gemaakt ofwel die voor verbetering vatbaar zijn. De vreemdelingendienst heeft zestien personen gecontroleerd. Ze heeft twee Oekraïners overge bracht naar Venlo. Ze hebben het nachtregister gecontroleerd en het ziet er goed uit. De brand weer constateerde dat enkele caravans te dicht op elkaar staan. De eigenaar wordt hierover aan geschreven. Er zijn enkele gasfles sen gedateerd. Deze moeten bin nen zeven dagen vervangen zijn. Enkele gasslangen zijn gedateerd (mogen niet ouder zijn dan twee jaar). Ook deze moeten binnen zeven dagen vervangen zijn. De douane hield een accijnscontrole en vond geen reden tot nader onderzoek. De GGD vond het sanitair er goed uitzien. Er wordt goed onderhoud gepleegd en de eigenaar heeft een goed legionella logboek bijgehouden.-Sommige kampeermiddelen bevinden zich in een matige toestand, de hygië ne is goed. De gemeente Venray, afdeling bouwen, constateerde geen illegale toestanden. De afde ling milieu van de gemeente Venray heeft geconstateerd dat er bij acht caravans afval op de bodem geloosd wordt. Dit moet binnen zeven dagen opgeruimd zijn en in de toekomst worden voorkomen. Verder ziet het er redelijk goed uit, met uitzonde ring van een accu op het terrein en wat vloeistof en opgeslagen asbest. De eigenaar wordt hier over aangeschreven. Het zuive ringschap constateerde lozing op de bermsloot. De eigenaar moet de bermsloot binnen zeven dagen opschonen. Ook moet de eige naar de septictanks ledigen. Obk hierover wordt de eigenaar aange schreven. De gemeente zal de betreffende ondernemer aanschrijven naar aanleiding van deze controle. Ze zal hierbij aangeven binnen welke termijn de geconstateerde gebre ken in orde gemaakt dienen te zijn. Op zaterdag 1 november worden voor het eerst de Zuid-Nederlandse kampioen schappen EHBO gehouden in Venray. EHBO Noord-Brabant en EHBO Limburg organiseren deze kampioenschappen voortaan jaarlijks beurtelings in Limburg en Noord-Brabant. Limburg bijt dit jaar het spits af. De deelnemende ploegen hebben zich in voorronden weten te kwalificeren. Negen EHBO-ploegen uit Noord-Brabant en negen EHBO- ploegen uit Limburg, zowel vol wassenen als jeugd, kunnen zich op een unieke locatie meten wat betreft kennis en kunde. Daarnaast krijgen de wedstrijd deelnemers een demonstratie gip sen en een presentatie van een professionele reanimatie. Verder kan er een ambulance worden bezichtigd. Zo'n wedstrijd is niet mogelijk zonder de hulp van LOTUS-slachtoffers die op zeer realistische wijze diverse ongeval situaties en/of verwondingen uit beelden. Diverse kaderinstruc teurs zorgen voor een deskundige jurering. De wedstrijd vindt plaats op de ziekenhuispost, de voorma lige afdeling Eerste Hulp, van het VieCuri ziekenhuis in Venray. Deze locatie is gemakkelijk te vin den door de bordjes 'Ziekenhuis' te volgen. Belangstellenden zijn van harte welkom, de toegang is gratis. Aanvang: 13.30 uur. Einde: circa 17.00 uur. PEEL EN MAAS een abonnement waard Itksrine van Uturot^mtsom a.ttc ierkoi. tc IxittH Uw voorliefde voor geuren en kleuren vertaalt Rien van Mierlo in een adembenemend schouwspel: Een tuin zó ingericht dat u zich in oosterse sferen waant. Via een uitgekiend onderhoudsplan bent u er desgewenst van verzekerd dat dit lustoord tot in lengte van jaren z'n ultieme bekoring behoudt. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Helmondseweg 1i Peurne TeI 0493 3Ï4593

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5