"Het afschuwelijke regime van Pol Pot 'Ze kwamen en gingen, en ik bleef zitten' Slachtofferhulp helpt Natuurwerkdag 2003 in de Peei Tafeltje-Dekje Brandpreventie Vincent van Gogh in perspectief 0iM PEEL EN MAAS Donderdag 30 oktober 2003 - Pagj Reisverhalen van Guus Geurts ich Veulenaar Guus Geurts maakt momenteel een reis door onder andere Hong Kong, Vietnam, China en Cambodja. Enkele maanden geleden kon u in Peel en Maas al een verslag van zijn reis lezen. Na Vietnam bezocht Geurts Cambodja, Thailand en Maleisië. Deze week vertelt hij over zijn ervaringen in Cambodja. Guus Geurts: "Cambodja is een heel vlak land met alleen in de oostelijke provincies wat heuvels. Je kan soms een kilometer of 30 over de akkers heen kijken, de landbouw is ook wat extensiever dan in Vietnam. Dit heeft alles te maken met de vrij kleine bevol king; zeven tot acht miljoen men sen. Een gevolg van de burgeroor log tussen 1970 en 1975 en het Pol Pot-regime. Onderweg naar Phnom Penh vallen de vele ver kiezingsborden van de Cambodian Peoples Party (CPP) op. De CPP, die al min of meer aan de macht is sinds de Vietnamezen in 1979 het land bevrijdden van de Khmer Rouge, is zeer 'popu lair' op het platteland. Hun leider Hun Sen is al president sinds 1985. hij is een voormalig Khmer Rouge lid, en vluchtte naar Vietnam toen ook hij op de nomi natie stond om vermoord te wor den door Pol Pot/Langzaam groei de hij uit van een communist naar een kapitalist, die niet vies is van corruptie en geweld om een groot aantal van zijn politieke tegenstanders te liquideren. Zo pleegde hij een staatsgreep in 1997 en gooide leden van zijn par tij handgranaten in een demon stratie van de Sam Rainsy-oppo- stiepartij. Hij heeft dit jaar ook de verkiezingen gewonnen, maar de twee andere grote partijen willen hem niet aan de benodigde twee derde meerderheid helpen, als hij niet opstapt. Er is nu sprake van een impas se, maar het is niet uitgesloten dat de situatie weer uit de hand loopt. Dat zou betekenen dat het zo vriendelijke Cambodjaanse volk met de zoveelste burgeroorlog geconfronteerd kan worden. De vreselijkste periode maakte het land tot nu toe door. nadat het land bevrijd was van het door de Amerikanen gesteunde Lon Nol regime. In 1975 werden de Kluner Rouge als bevrijders binnen gehaald in Phnom Penh, maar dat zou al gauw uitlopen op een nachtmerrie. In Phnom Penh kun je nog een aantal plaatsen bezoe ken waar je op indrukwekkende wijze geconfronteerd wordt met het gruwelijke regime van Pol Pot. Zo bezocht ik dertien kilome ter buiten de stad de Killing Fields van Choeung Ek. Hier werden gevangenen afkomstig uit de S21- gevangenis geëxecuteerd met ijzeren staven (om kogels te spa ren). en begraven in massagraven. Zo'n 17.000 mensen vonden hier de dood. Het gruwelijkste was een boom met als bijschrift, dat hier kinderen tegen werden dood geslagen... Er is een monument opgericht waarin een aantal van de vele schedels is tentoonge steld, ze zijn ingedeeld in groepen (vrouwen, mannen met leeftijds groep). Ook zijn de grote gaten in de grond te bezichtigen, en is er een expositie met een aantal indrukwekkende teksten. Dezelfde dag ga ik naar de voor malige S21-gevangenis, dat nu het Tuol Sleng-museum genoemd wordt. Hier werden verdachte mensen opgesloten en verhoord, dit waren in eerste instantie alle intellectuelen. Zij waren bijvoor beeld teruggeroepen uit het bui tenland om hun land te helpen opbouwen na de 'bevrijding'. De laatste jaren van zijn regime was in de ogen van de ziekelijk ach terdochtige Pol Pot echter bijna zijn gehele partijkader verdacht. Dus bijna al zijn strijdmakkers van het eerste uur werden later ver moord. Ook hele groepen onschuldige mensen uit verdach te provincies kwamen hier terecht. Het Tuol Sleng-museum was zo mogelijk nog confronterender, met de vele foto's van de gevange nen (mannen, vrouwen en kinde ren), voor of na de verhoren. Men hield alles minitieus bij, inclusief de verhoren die vaak gepaard gin gen met martelingen. In principe opgroeit. itdai bekende iedereen naar verloop van tijd dat men tegen het regime van Pol Pot was, en dat men ver raad had gepleegd. Ook moest men vaak andere namen noemen van zogenaamd verdachte perso nen. Na deze schuldbekentenis werd men afgevoerd naar Choeung Ek. In 1979 is een groot gedeelte van deze documentatie terugge vonden. De Vietnamese soldaten werden ook geconfronteerd met mensen in de martelruimtes die allemaal vermoord waren. De ruimtes zien er nog precies zo uit als toen, met daarbij foto's van de situatie in 1979. Ook zijn de kla slokalen (het betreft een voorma lige school) te zien waar de men sen individueel of in groepen opgesloten waren. Mensen lagen vastgeketend aan hun voeten op de kale vloer in rijen. Men mocht niet met elkaar spreken, en werd alleen losgemaakt als men naar het toilet moest. De meeste men sen verbleven echter niet lang in de gevangenis, alleen mensen die een hoge positie hadden bekleed werden soms gedurende maan den ondervraagd. Uiteindelijk hebben slechts zeven mensen de gevangenis overleefd. Zelfs eerde re bewakers werden later het slachtoffer. De angst bij bijna iedereen om de volgende te zijn. maakte het onder andere mogelijk dat mensen tot gruwelijke dingen in staat waren." JONGENSGROEPEN "Wat mij naast de gruwelijke schilderijen het meeste bijblijft, is een documentaire van een vrien delijk - en zelfs wat verlegen ogen de man. Hij vertelde dat hij werk zaam was als vrachtwagen chauffeur, die mensen van S21 naar Choeung Ek vervoerde. Hem werd gevraagd of hij bang was om bij Choeung Ek mensen dood te slaan. 'Nee, ik ben niet bang'. En doodkalm vertelde hij hoe hij ver der te werk ging. In een expostitie blijkt dat veel ex-Khmer Rouge hun daden nog steeds rechtvaardigen, door groepsdruk of om zo een beter leven te krijgen. Ook uit proeven in de VS (o.a. met psychologie-stu- denten), blijkt dat bijna iedereen in staat is tot de vreselijkste din gen om maar sociaal geaccep teerd te worden of in ieder geval in leven te blijven. Ik blijf me afvragen hoe het zo allemaal heeft kunnen gebeuren (hier was o.a. voor het eerst spra ke van autogenocide; het ver moorden van je eigen volk), en hoe ik zelf gehandeld zou heb ben. Je realiseert je weer in welke vreedzame periode (tot nu toe) mijn generatie in het westen Dit wordt nog eens vq alsik in Sen Monorom (in<j j. telijke provincie Mondulkii j a journalist ontmoette die e liier ouder was dan ik. Hij is( tj/ zoek aan het doen naar het ke verloop van de komend 8es' kiezingen, samen met Amerikaanse collega. Zew ''8e beiden in Phnom Penh vot Engelstalig onafhankelijk dj m Al gauw gaat ons gesprek® 28 Pol Pot periode, en een daj min mocht ik hem interviewee ifoatj zijn ervaringen. rget Hij was elf toen hij net 'bevrijding' in 1975. net f-e'? toen 1 tot 2 miljoen andere H-B ners van Phnom Pen! opdracht kreeg om binne paar dagen de stad te verlati jtij( moest met zijn ouders, brt zus terug naar het platteland boek zijn ouders, grootouders ofa ibroe verre voorouders oorspron ae e: vanaf waren gekomen. Een M maanden later werd hij gq ^ce den van zijn ouders en ingi in 'jongensgroepen', dit w hc laatste keer dat hij zijn famili tIbal Ik sprak uren met hem, en li ngSe zeer openhartig, hoewel ft rod pas een dag kende. icvn Na het interview sliep echt goed, dat lag naast 22 1 aangrijpende verhaal aan acC hoop gepieker over hoe ikö haal zou moeten opschrift Lje wat ik nu zou moeten doei Ln dit verhaal. ordt In Phnom Penh sprak ft ie, nog een keer op de redact! de krant, maar omdat zijnb "eur redacteur geen interview 110Vi journalisten toestond moet 15 .d dit in het geheim doen. Ik kt 1 hoofdredacteur gelukkig 'ven01 dat ik research deed voot ^ja verhaal over de gevli inheemse mensen, als gevol (Wil de koffieteelt in Vietnaj dd< betreur het nog steeds dat ft 'J311 daarna niet meer heb |JP0< spreken, maar ik probect nog steeds te bereiken via® Ik heb later geprobeerd os artikel te plaatsen in een kn yssi tijdschrift in Nederland, maa >Su was niet echt succesvol, um-) reden te meer om een b« :&lo gaan schrijven als ik terugkoi !?-Lc tio-B' Met trosjes kwamen en gin gen ze de voorbije decennia. Ger van Horck (80) zag het, glimlachte en bleef zitten. Hij overleefde als het ware ieder een bij fanfare Vriendenkring uit Swolgen. In 1938 werd hij toegelaten tot de fanfare, 65 jaar later staat zijn naam nog steeds op de ledenlijst. Met, sinds dit jaar, een speciale ver melding: erelid. Zelf musice ren doet de geboren en geto gen Swolgenaar sinds kort niet meer. "Ik heb mijn adem nodig om te leven", lacht hij. Tien vragen aan Ger van Horck. 1) U werd in 1938 lid. Of beter gezegd: u mocht lid wor den. "Ja, dat ging toen niet zo gemak kelijk. Ik werd eerst aspirant-lid en vervolgens werd er tijdens de jaarvergadering gestemd of ik en de andere aspirant-leden mochten toetreden tot de fanfare. Lid wor den was zeker geen automatisme. Tegenwoordig wordt iedereen die interesse heeft, meteen omarmd want de fanfare heeft nieuwe leden hard nodig." 2) Werd er tijdens de oorlog gëmusiceerd? "In het begin nog wel, maar naderhand niet meer. De Duitse Kulturkammer stelde allerlei eisen en ging over tot het in beslag nemen van instrumenten. Daar hebben wij overigens geen last van gehad. In Swolgen werden geen instrumenten geconfis queerd. Meteen na de bevrijding, eind 1945, hebben we de repeti ties weer opgepakt. Een bijzonder moment." 3) U komt uit een muzikale familie? "Dat viel w;el mee. Mijn vader kon aardig zingen, maar was geen muzikant. Muziek maken zit wél in mijn genen en dat heb ik geluk kig overgedragen aan mijn kinde ren en kleinkinderen. Ik heb vier dochters en een zoon en die maken of maakten allemaal muziek. Ze waren ook allemaal lid van de fanfare. En ook de klein kinderen bespelen instrumenten." 4) U heeft 8 jaar bugel en 57 jaar tuba gespeeld. Wat sprak u zo aan in de tuba? "Een mooi instrument en dat ging mij het beste af. Dus een aan gename én praktische keuze. En het kwam ook goed uit in de bezetting van de fanfare." 5) Een duur instrument? "Dat zou ik niet precies weten Ik heb namelijk nooit een eigen instrument gehad. De bugel en tuba bleven altijd eigendom van de fanfare. Veel muzikanten spe len op instrumenten die eigen dom van de fanfare zijn, dat is een alledaagse constructie." 6) Was het musiceren goed te combineren met uw werk als zelfstandige boer? "Over het algemeen wel. Ik heb zelden een repetitie gemist. In de beginjaren was de repetitie voor ons het avondje uit. Muziek maken en na afloop een glas bier. De zaterdagavond was de avond dat iedereen kon en niemand iets te doen had. Dat kun je je nu niet meer voorstellen. Als we nu op zaterdagavond zouden repeteren, komt er bij wijze van spreken nie mand. Want iedereen heeft wel iets te doen. En de jeugd kun je dan helemaal vergeten. Vroeger konden wij kiezen tussen fanfare en de voetbalvereniging. Het gros koos voor beiden. Ik heb zelf nooit gevoetbald, voor mij telde alleen de fanfare. Toen de fanfare in 1936 werd opgericht, wilde ik er al meteen bij. Maar dat mocht toen niet, ik was nog te jong. Pas twee jaar later werd ik toegela ten." 7) De fanfare Vriendenkring Swolgen kwam ooit uit in de superieure afdeling. Haalt de fanfare dat niveau ooit nog een keer? "Dat zal moeiüjk worden De spoeling is dun, de fanfare moet moeite doen om de bezetting op peil te houden. De jeugd kan tegenwoordig uit zoveel kiezen. Ook andere fanfares kennen dat euvel. Er zijn eigenlijk ook teveel fanfares in de gemeente Meerlo- Wanssum. Volgens mij hebben Swolgen, Meerlo, Tienray, Blittcrswijck en Wanssum ieder hun eigen fanfare. Vijf fanfares op een inwonersaantal van achtdui zend, dat is teveel van het goede. Alle fanfares kampen met dezelf de problemen: krappe bezetting, onvoldoende vrijwilligers en kader, stagnerende instroom van nieuwe leden. Stel dat al die fanfa res de krachten zouden bundelen, dan had je een geweldige fanfare die in de superieure afdeling niet zou misstaan. Het is ook de kunst om de leden te behouden. Wij konden ons in de superieure afde ling niet handhaven, omdat er pa ieder concert een aantal muzikan ten mee stopte. Vang dat als klei ne fanfare maar eens op. Het was sowieso al een prestatie dat wij dat niveau haalden. Tegenwoordig is het helemaal moeilijk om de jeugdleden te bin den. Als ze elders gaan studeren, dan gaan ze vaak verloren voor de fanfare." 8) U bent dit jaar gestopt. "Ja, het ging niet meer. Ik ben in 1998 aan mijn hart geopereerd en ik merk dat ik mijn adem nodig heb om te leven. Ik heb niet meer genoeg lucht om een instrument te bespelen. Ik ben niet meer de jongste, dat ervaar ik steeds vaker." 9) Mist u de muziek? "Oh ja, zeker weten. Maar het begint te wennen. In het begin had ik het er moeilijk mee, het viel tegen om na 65 jaar geen ins trument meer te bespelen. Maar alles slijt. Ik heb mij er ook bij neergelegd dat ik geen muziek meer kan maken. Mijn adem wil niet meer. Ik kan me daar wel tegen verzetten, maar daardoor krijg ik niet meer adem. Het is gewoon over. Punt." 10) En uw band met de fan fare... die is nog steeds hecht. Ik ga regelmatig naar repetities, ik spreek en ken de mensen, en ik ben dit jaar erelid geworden. Het blijft toch mijn vereniging, ook al ben ik de enige overgeblevene van mijn generatie. Iedereen is jonger, maar dat heb ik nooit als vervelend ervaren. Ik voelde en voel mij nog steeds op mijn gemak tussen al die jonge men sen. De jeugdleden hadden mijn kleinkinderen kunnen zijn, dat geeft toch een speciaal gevoel. Ik hoop dat mijn gezondheid het toelaat dat ik nog vele jaren als erelid met de fanfare mag optrek ken." In Nederland worden jaarlijks 4,5 miljoen misdrijven gepleegd en vinden er 300.000 verkeerson gevallen plaats, te vaak met ernsti ge gevolgen. AI zeventien jaar komt Slachtofferhulp Nederland op voor de belangen en de rech ten van slachtoffers. Binnen de regio Noord- en Midden- Limburg/Zuid-Limburg zijn ruim 150 deskundige, vrijwillige mede werkers hiervoor in touw. Slachtofferhulp helpt bij woning inbraken, geweldsmisdrijven, roofovervallen, zedendelicten en verkeersongevallen. Helaas kan eenieder hiervan het slachtoffer worden. Juist dan is een steun in de rug, een deskundig advies en daadwerkelijke hulp en bemidde ling van groot belang. Slachtofferhulp helpt: Juridisch, Praktisch, Emotioneel. Slachtofferhulp Nederland, regio Noord- en Midden-Limburg/Zuid- Limburg is zodanig georganiseerd dat hulpverlening voor slacht offers van geweldsdelicten en ver keersongelukken altijd dichtbij is. Zij zijn elke werkdag bereikbaar op tel 0900-0101 of 046^203500 of op de website: www.slacht- offerhulp.nl. U kunt bij hen altijd terecht voor een persoonlijk, ver trouwelijk gesprek over het gebeurde. Ook als u advies en hulp wenst omtrent strafzaken, de rechtsgang, de mogelijkheden van schadevergoeding en hulp bij verzekeringszaken kunnen zij u helpen Met of zonder afspraak, u bent altijd welkom op een van de regiospreekuren. Voor regio Venlo (Vinckenhofstraat 63 te Venlo) is dit op iedere werkdag van 10.00 tot 12.00 uur. Slachtofferhulp werkt kosteloos en kent geen, wachtlijsten. PEEL EN MAAS een abonnement waard Al ruim vijftien jaar zijn er vrij willigers actief om warme maaltij den rond te brengen in Overloon en omgeving. Sommige van deze vrijwilligers doen dit al tien jaar of langer. Enkelen zelfs al vanaf het begin. Begrijpelijk dus, dat deze mensen zo jong niet meer zijn en het laat zich dan ook aanzien, dat er binnen niet al te lange tijd een stuk of vier, vijf -of misschien wel zes- chauffeurs er mee zullen moeten stoppen. Dat wil zeggen dat er dus drin gend behoefte is aan nieuwe chauffeurs; leeftijd is niet belang rijk. man of vrouw, het maakt niet uil. Voorwaarde is wel, dat u een rijbewijs hebt en goed ter been bent. U hoeft niet in Overloon te wonen. Ze hebben zelfs heel graag nog mensen uit de dorpen waar de maaltijden worden rond gebracht: Vortum Mullem, Groeningen, Vierlingsbeek, Maashees en Holthees. Heeft u nog wat tijd vrij (zo'n 1,5 uur per dag gedurende één week) en wilt u erg dankbaar vrij willigerswerk doen, of wilt u eerst iets meer weten over dit werk, bel dan één van onderstaan de mensen. Zij komen eventueel graag bij u langs om wat meer te vertellen over tafeltje-dekje. Mia Bloemen. Overloon, coördinator, tel. 0478-641403 of Greet Buunen, Groeningen, voorzitter, tel. 0478-631777. Onder het motto "voorkomen is beter dan genezen" krijgt u tijdens deze lezing praktische tips met betrekking tot brandpreventie. Aan de orde komen o.a. omgaan met gas en elektriciteit Qp cam pings, het nut van rookmelders en blusmateriaal in huis, de gevaren van kortsluiting in ondeugdelijk aangelegde elektrische kabels en elektrische huishoudelijke appara: ten, wat te doen in geval van brand? Voorbeelden worden aan gehaald uit de alledaagse praktijk van de brandweer en hoe een brandweerteam functioneert. Ook wordt u voorgelicht over de snelheid waarmee vuur en rook zich verspreiden. Aan het einde van de avond zal worden inge gaan op vragen van de aanwezi gen. Deze avond wordt verzorgd door een medewerker van de brandweer in samenwerking met de Volksuniversiteit Venray e.o. en wordt gehouden op woensdag avond 12 november in Venray bij de Volksuniversiteit. Voor infor matie bel 0478-580185. Lezing In 2003 is het 150 jaar geleden dat Vincent van Gogh in Zundert werd geboren. Ter gelegenheid daarvan zijn er verschillende tentoonstellingen en herdenkingen, en aandacht in de media voor allerlei aspecten van zijn leven en zijn kunst. Een De Deurnese Peel is zaterdag 1 november één van de ruim 160 werkplekken in Nederland waar enthousiaste mensen meewerken in natuur en landschap. Zaterdag vindt voor de derde keer de Natuurwerkdag plaats. De jubile rende stichting Werkgroep Behoud de Peel organiseert al bijna heel haar 25-jarige geschie denis lang in herfst en winter om de veertien dagen een natuur werkdag (het Peelwerk), dit in opdracht van het Staatsbos beheer. Naast de vaste ploeg doen ze nu met name een oproep aan het grote publiek, dus iedereen van 8 tot 88 jaar die dit soort werk zelden of nooit eerder heeft gedaan en bereid is om natuur en landschap een extra handje te hel pen. Zij kunnen u een welbestede en nuttige dag garanderen, lekker buiten in een schitterend gebied. Samen met andere mensen een paar uur fysiek bezig zijn, 's mid dags kunnen zien wat je 's mor gens gedaan hebt en moe maar voldaan weer naar huis. Neem je familie of vrienden mee en kom ook. Het belooft erg gezellig te goede aanleiding om deze avond nog eens naar zijn werk te kijken. Aan de hand van veel dia's zal de plaats van Van Gogh in de kunst geschiedenis worden verduide lijkt. Door zijn vele brieven weten we wie hij bewonderde, wat hij wilde bereiken, en hoe zijn per soonlijke leven invloed had op zijn kunstwerken. Uiteindelijk wordt hij nu algemeen beschouwd als een van de grote voorlopers van de moderne kunst en ook nu nog is hij een inspiratie voor anderen. Deze lezing wordt gehouden op woensdagavond 12 november bij de Volksuniversiteit Venray tel. 0478-580185. worden, want nu al kunnen) rekenen op zeker vijftig d mers. Ze gaan werken in dem grootse en fraaie veenvlakteii )|*f Deurnese Peel. Hiergaanwc zaag, bijl en kniptang het ops |]o: tend jong berkenbos verwijft j|0' om deze ruimte goed opa 0rf houden. Langs de randen hak On ook wat ouder bos weg ora icV oeroude open veenlandsduj P' goed mogelijk te herstellen bieden ze meer ruimte aai zich hoopvol herstellenden begroeiing en aan de grote aa len ganzen en kraanvogels hier in najaar en winter bezoek komen. Vanzelfspret geven ze ter plekke graag wal leg over de bijzonderheden *1 de Peelnatuur. De wed j begint om 10.00 uur op het ve - melpunt bij de kerk van Liessd j&j eindigt om omstreeks 15.001 Liessel is te bereiken vanal A67. Tijdens het werk houdfl een pauze om de zelf niet brachte koffie/thee en broody nuttigen. Vanwege het dras n terrein raden ze iedereen aan) 11 zen aan te trekken. Neemt u koffie/thee en een hinclipS f mee. De locatie is te bercfl vanaf de A67, afslag nr. 37. n ting Liessel/Deurne. (Neg t(0 afslag 36.) Na de afslag ft rog rechts houden en na 400 nt< |rie op de T-splitsing links juli Kanaalstraat op richting Lies' Vanaf de N270 (route Helmo H Venray) gaat u via het cent' van Deurne (heuvelstraat) en' der Liessel aanhoud Aanmelding vooraf is gewenS y kunt zich telefonisch melden 0492-515683 of 0493-319610 tü ook de website www.naf »i werkdag.nl

Peel en Maas | 2003 | | pagina 14