iera Kruithof in finale inderen voor Kinderen londen zetten beste pootje oor tijdens rashondenshow 1 F i* 1 Najaarsconcert Petrus Banden De Foekepot wordt een wereldschool iEMA 2.- GRATIS VERGROTING 20x30cm Handwerk en Hobbyclub Oirlo Honderdvierentwintigste jaargang - week 44 - donderdag 30 oktober 2003 EEL EN MAAS NNI ■s 114 i Kruithof uit Venray is zon- uovember een van de twaalf ten aan de Limburgse finale tt Kinderen voor Kinderen stival. finale in theater De rie in Roermond wordt senteerd door zangeres Hawinkels uit Maasbracht, nog winnaar van de .jfcvse talentenjacht De Kans. [kinderen in de leeftijd van |2 jaar proberen een plaatsje andelijke finale te bemachti- )aarnaast is er die middag grote Kinderen voor ren Meezingshow waarbij öioud kunnen meezingen ille grote Kinderen voor ren-hits. De twaalf beste lemers uit Limburg, die na ies zijn gekozen, zullen ieder liedje uit het bekende :n voor Kinderen-repertoi- De deelnemers worden rdeeld op hun zangkwalitei- ohun presentatie. De win- van de provinciale finale n meedoen aan de landelijke op 14 december, waarvan IRA op 27 december een Q bieregistratie zal uitzenden. Kruithof uit Venray zingt het nummer ifichkind. De elfjarige brug- :crlinge van het Raayland ge zingt bij de Zangers van ins en hoopt stiekem op een in de landelijke finale. Ze is [realistisch genoeg dat er van de twaalf deelnemers aan de provinciale voorronde maar een tje naar de grote finale kan. "Ik hoop dat ik de finale haal, maar het wordt heel moeilijk. Ik doe mijn best en dan zien we wel." Gera Kruithof strijdt zondag met elf andere deelnemers voor een plaats in de landelijke finale. - oor Tamara van der k) n hoop geblaf, gekwispel cpiep afgelopen zondag in rthal De Wetteling in iray. 304 honden waren hun bazen naar de 26e imatch gekomen, georga- erd door Kynologen Club Venray. Ook de twee shondjes Morgan en Ilya en van de partij. Samen hun baasjes Jan en Bets den Berkmortel uit rne streden zij voor de te plaats van beste hond zeker driehonderd Te honden. dertig jaar doen Jan en zijn IR'mee aan tentoonstellingen, itches zijn een goede ig voor de honden, een inerale repetitie. Bij een stelling gaat het echt om jzen", vertelt Jan. Hoe vaak onnen hebben weet hij [Ëni misschien wil hij dit lie- niet weten. Het meedoen ;n clubmatch kost dertig per hond. Bij een tentoon- wordt zelfs tussen de vijf i- «ti 1 J J tig en tachtig euro per hond gevraagd. Als je je op het laatste moment inschrijft, kan dit bedrag nog oplopen naar 120 euro. Een dure hobby dus. Het echtpaar heeft altijd Keeshondjes gehad, ze fokken er zelfs mee. Bets vindt de HEROPENING HEMA VENRAY Woensdag 29 oktober werd HEMA Venray na een intensieve verbouwing heropend en dat willen we samen met u vieren. Daarom de komende dagen vele aanbiedingen en activiteiten. U bent van harte welkom!!! STAPELGOED 5.- W BEUGEN KAAS ftl kg. 7.- voor U gebakken IBOTERCROISSANTS Mvoor 1.60 u 2 voor 3." ROOKWORST 1.80 KOFFIE OF THEE Bij aankoop van gebak of snack in onze lunthAoffieihop HOTDOG MET FRISDRANK 2.75 15% KORTING Op alle baby- en kinderkleding, uitsluitend op woensdag 29 oktober THEELICHTEN 200 Sinks 6.95 VERSE PIZZA 400gr 4.35 HERENSOKKEN verpakl per 2 paar 3.90 nü 2e voor de halve prijs ROOMBOTERAMANDEISTAAF 2.20 Bij gelijktijdig ontwikkelen en afdrukken van kleinbeald kleurenfilm, (geen APS) 6 halen 4 betalen TOMPOUCE 0.75 - APPELFLAP 0.8S Bets van den Berkmortel met Morgan: "Een Keeshond moet pittig kijken". hondjes ideaal: "Ze zijn klein, aan hankelijk, maar ook waaks. Je hoeft ze in principe niet uit te laten, omdat je ze kunt leren hun behoefte in de kattenbak te doen. Veel beweging hebben ze niet nodig." Er wordt heel wat van een hond gevraagd om in aanmerking te komen voor een prijs. Alles moet kloppen, niet alleen van buiten, maar ook van binnen. Elke woens dagavond wordt er bij de vereni ging geoefend in ringdressuur. Dit is het lopen met de hond in een ring, het staan en betasten. Morgan en Ilya vinden het alle maal prachtig. Een paar dagen voor een clubmatch of tentoon stelling worden ze extra goed ver zorgd. "Dan weten ze dat het weer bijna weer zo ver is. Als we dan vertrekken, vechten ze erom wie er het eerste in het hokje mag." De twee hondjes zijn als negende en tiende aan de beurt. Ilya, nog maar acht maanden oud, behoort tot de puppyklasse. Vrolijk trippelt ze met haar baasje door de ring en laat zich betasten. De keurmeester is van mening dat ze er goed uitziet. Ze krijgt de kwalificatie veelbelovend. Dan is Morgan aan de beurt. Hij is al bijna drie jaar en dus al een soort 'professional' in het ringlopen. Parmantig trippelt ook hij door de ring. Door zijn pluizige oranje vacht heeft hij iets weg van een wandelend vuurvlammetje. Hij komt terug met de kwalificatie uitmuntend. Eveneens krijgt hij de kwalificatie Beste van het ras, aangezien hij toch de enige dwergkeeshond is. Hij mag door naar de volgende ronde, waar vanmiddag de beste Pool- en Keeshond wordt uitgekozen. Eerst moeten er echter nog heel wat andere honden gekwalifi ceerd worden, dat wordt dus wachten. AANDACHT Maar waar let zo'n keurmeester nu eigenlijk allemaal op? Ineke Zwaartman-Pinster is al tien jaar keurmeester. "De Keeshond is een spitsachtig type. Hij moet rechtopstaande oren hebben en een krulstaart die over zijn rug of heupen ligt. De vacht moet bol zijn." Iedere hond heeft zijn eigen rasstandaard, deze is ooit door mensen bedacht. De honden wor den aan de hand van deze stan daarden gekeurd. Er wordt dan gekeken naar de lichaamsverhou dingen. Eerst naar het totaalbeeld, dan naar de afzonderlijke delen. Het gebit en het pigment moeten goed zijn, zo moet de hond bij voorbeeld een zwarte neus heb ben. Ook de expressie is belang rijk, hoe de hond kijkt: "Een Keeshond moet pittig kijken", aldus Ineke. Zelfs naar het loopje van de hond wordt gekeken. "Een Keeshond trippelt, hij kan niet anders, dat komt door zijn bouw." Dit alles leidt uiteindelijk tot een kwalificatie van de hond. De bes ten van elk ras mogen door naar de erering, waar de beste hond van elke rasgroep gekozen wordt. Die mag dan met negen andere honden strijden om de titel van Beste van de clubmatch. Er loopt van alles rond in de sporthal, die uitgelegd is met vloerbedekking. Een kleine selec tie uit het rassenassortiment: de Duitse Herder, Koningspoedel, Border Collie, Afgaanse Windhond, Bloedhond. Teckel, Caimterriër, Yorkshire, en de Beagel vullen De Wetteling. En allemaal zetten ze hun beste poot je voor. De Yorkshires zitten met rode strikjes in hun haar te wach ten op hun beurt. De Koningspoedel is mooi geschoren en de Shih-tzu's hebben vlechten in hun lange vacht. De eigenaar vertelt dagelijks ruim een uur bezig te zijn om het haar van zijn honden te verzorgen. De dieren lijken te genieten van alle aan dacht die ze krijgen en de vele geurtjes om hen heen. "Aandacht vinden ze hartstikke leuk", vertelt de eigenares van twee Golden Retrievers. "Het is voor hen een dagje uit", voegt Schaareman toe. Ze zit met haar Dalmatiër bijna elke week ergens op een honden tentoonstelling. Toch staan niet alle honden even vrolijk in de ring. Velen hebben hun staart tus- Op zondag 2 november ver zorgt MMSK St. Petrus'Banden uit Venray een sprankelend najaarsconcert in de foyer van de schouwburg in Venray. De aanvang is om 12.00 uur. MMSK St. Petrus'Banden is een muziek- en showorkest met een historie van 44 jaar binnen de Venray'se samenleving. Ontstaan vanuit het Patronaat, eerst als een Jachthoornkorps, later omgezet tot een Jachthoorn- en Trompetterkorps en nu een ver eniging opgebouwd uit een Drumfanfare en een Tamboerskorps. Naast het bren gen van wervelende shows tij dens taptoes, streetparades en corso's, met optredens in zowel het binnenland alsook het buiten land, is het korps ook in staat muziek op een hoog niveau te laten horen. En dit wil zij komen de zondag dan ook ten gehore brengen. Dit doet zij in de vorm van een najaarsconcert, waarbij een geva rieerd muziekprogramma ten gehore wordt gebracht. Muziek vooral bestaande uit voor een ieder bekende melodieën, waar onder filmmuziek en oude favo rieten. Gezellige muziek dus. Naast het optreden van MMSK zal ook Drumfanfare Jong Nederland uit Asten zich hierbij aan ons pre senteren. Dit korps, dat bestaat uit 80 leden, heeft niet alleen dezelfde dirigent als MMSK, zijn de Antoine van Rooij, maar brengt ook muziek ten gehore die past bij het genre van MMSK. Als afwisseling in het programma zal optreden de Venrayse troubadour Martien Jeuken. Voor alle Venrayenaren absoluut geen onbekende. Met zijn liedjes, waar bij hij zichzelf op de gitaar bege leidt. heeft hij reeds vele succes sen geoogst. Ook in het camavalsgebeuren van Venray speelt hij een belang rijke rol. En als laatste, maar zeker niet als minst belangrijk, zal het concert gepresenteerd worden door de, van radio en tv bekende Venrayse ster Stella Gommans. De toegang is helemaal gratis. Donderdag 30 oktober (van daag) krijgt basisschool de Foekepot uit Venray van de Landelijke Bestrijding van Rassendiscriminatie (het LBR) het predikaat Wereldschool uitgereikt. sen de poten, draaien zenuwach tig in het rond en willen niet staan als de baas dat vraagt. Met moeite moeten ze op hun poten gezet worden, waarna ze zich meteen als een baksteen weer laten val len. Om 15.00 uur is het dan tijd voor de tweede ronde. Alle tien rasgroepen worden na elkaar opgeroepen. De honden moeten met hun baas een rondje lopen, vervolgens wordt er een selectie gemaakt. De hond die eindigt op de eerste plaats is de beste hond van zijn rasgroep en mag door naar de finale. "Helemaal eerlijk is het niet", vertelt Jan. "Iedere keur meester heeft een voorkeur voor een bepaald ras en zal aan de hand daarvan ook beoordelen." Morgan wordt tweede van de Pool- en Keeshondengroep en zijn twee baasjes zijn best trots op hem. De absolute winnaar van deze dag wordt een Welsch Springer Spaniel. Nog een groeps foto en dan is het einde in zicht. Moe en voldaan keren baas en hond huiswaarts en keert de rust in de sporthal terug. Ook dit jaar houdt de Handwerk en Hobbyclub van Oirlo weer een tentoonstelling. Deze wordt gehouden in het zaal tje van café d'n Terp (tegenover de kerk). Er zijn weer veel mooie spullen gemaakt door de dames. Iedereen is van harte welkom. Er zullen ook weer mooie spul len verloot worden, o.a. kandelaar met kaars, hardangerloper en lampje, kaarttafellaken, gebreid tafelkleed rond, huishoudset com pleet en een mand met levensmid delen. De toegang is gratis. De ten toonstelling is op zaterdag 8 november van 13.00 tot 20.00 uur. De trekking van de loterij is om ongeveer 20.00 uur. Dat predikaat krijgt een school niet zomaar. Hiervoor moet een school aan een aantal voorwaar den voldoen. Het moet een school zijn waar iedereen zich welkom en thuis voelt. Er moet een prettig pedagogisch klimaat zijn en een veilige sfeer, waarin alle grote en kleine mensen op een plezierige manier met elkaar omgaan en samenwerken. Wederzijds respect en verdraag zaamheid zijn belangrijke uit gangspunten, die het denken en doen bepalen. Verschillen in uiterlijk, land van herkomst of cul tuur worden gerespecteerd. Tegen ongewenst gedrag - zoals pesten, achterstelling, bedreiging of uitsluiting - zal corrigerend worden opgetreden. Deze voorwaarden stroken helemaal met de visie én de dage lijkse gang van zaken op de Foekepot. Er is een gedragsproto col, waarin de kinderen geleerd wordt om op een goede manier met elkaar om te gaan. Heel regel matig komt in alle groepen het onderwerp pesten aan de orde. De kinderen leren dat pesten voor alle betrokkenen erg vervelend is. Ze leren ook hoe ze dit probleem zelf kunnen oplossen als het onverhoopt toch gebeurt. De leer krachten blijven hier zeer alert op zodat er tijdig ingegrepen kan worden. Vanaf de groepen 1/2 leren de kinderen om steeds meer zelf ver antwoording te dragen. Dat komt niet alleen terug in de sociale omgang met elkaar maar ook in het zelfstandig werken in de klas. Deze week is er op de Foekepot een interculturele week. In alle groepen wordt er dan uitgebreid aandacht besteed aan de verschil len tussen de vele culturen, waar mee de kinderen op school ken nis maken. De ouders van de kinderen van de Foekepot zijn uit heel veel verschillende landen. De kinderen brengen daarom van huis uit informatie mee over ai deze verschillende culturen. Op donderdag 30 oktober (vanavond) is er van 18.30 - 20.00 uur een inloopavond. De avond wordt georganiseerd door de Oudervereniging. In het bijzonder ouders, die afkomstig zijn uit anderen landen zijn dan heel actief om iets te laten zien of laten proeven uit hun cultuur. U kunt een kijkje nemen bij de maquette van de moskee, die in het Brukske wordt gebouwd. Door de hele school kunt u genieten van diverse klan ken en lekkere hapjes uit ver schillende landen. Mensen, die het leuk vinden om eens te komen kijken zijn van harte wel kom. Tijdens deze avond zult u ervaren dat de Foekepot een mul ticulturele samenleving in het klein is. met veel respect en aan dacht voor al het eigenen van iedereen. Het is dan ook zeer terecht dat de Foekepot het predi kaat Wereldschool krijgt. Jenniskens i' n s t a I I a t i e verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl SYSTEM:CARE Computers, Randapparatuur Reparaties en Onderhoud Oude Oostrumseweg 19a Telefoon: 0478-569666 Internet: www.systemcare.nl Geopend dinsdag t/m donderdag van 13.00 tot 17.00 uur Vrijdag van 13.00 tot 21.00 uur Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13