latergold en lanne Wallis de Vries Architectuur is neer dan een stijl Kunst Cultuur Operette Gezellen presenteren Der Bettelstudent Tea-Bag Van Heijde tot Heide Omroep Venray Doe mee met het Literair Café Halloween- party Concert in Mariakapel Concert in Smakt TEA-BAG »gm len maas Donderdag 30 oktober 2003 - Pagina 11 gramma Schouwburg Venray danne Qi I /li- I O/ I va l u s de I nes bouwburg Venray presen- komende week twee spe- le a voorstellingen. Dit week- n is maar liefst drie keer de en i e editie van de theater- m fKlatergold te zien, ter- begin volgende week K Wallis de Vries spot met - cabaretwetten. Itergold presenteert voor de keer een theatervoorstel- ditmaal met als titel Ower in Schouwburg Venray. aorstellingen zijn op vrijdag jober, zaterdag 1 en zondag (ember, aanvang 20.00 uur. theatershow wordt gepro- frd door een speciale pro- iegroep bestaande uit Ten Milton Cavis, Hans Spee, Jos len Boom en Willy Voesten I het hele programma en de organisatie voor hun rekening. De belangstelling voor Klatergold bij het publiek is zo groot, dat in zeer korte tijd twee avonden bijna volledig waren uitverkocht. Dus een succesoptie kon niet uitblij ven en is geprogrammeerd op zondag 2 november, aanvang 20.00 uur. De derde editie van Klatergold heeft als thema Ower Laeve Gaat het over leven of om overleven? Deze vraag wordt door de theatermakers van Klatergold op geheel eigen wijze beant woord. Naast regionale artiesten uit allerlei genres zal een groep van bekende Venrayse theater mensen een groot deel van het progamma op de bühne staan met zang en conferences. Namen als Willy Voesten en Rob van Lies hout (van de groep Oewiee), Henk Deters (presenteerde de Sanne Wallis de Vries spot in Stuk met alle cabaretwetten. vorige Klatergold-editie de Rode Draad) en Milton Cavis klinken bij het publiek bekend in de oren Ook te gast is de bekende Bra bantse artiest Gerard van Maasak kers, met zijn liedjes over het leven. Nard Reijnders en John Gubbels zullen samen met Valerie circusacrobate van Cirque Plume, een aantal acts brengen. Sanne Wallis de Vries kan niet meer stuk. Sterker nog: ze gaat verder waar andere cabaretiers stoppen, dat vonden in ieder geval de professionele kunstkij kers. NRC Handelsblad zag haar 'spotten met cabaretwetten'. Stuk is een programma met meerdere gezichten. Voor de pauze vertelt de cabaretière in een persoonlijk gekleurd verhaal over het leven van een vrouwelij ke 30-plusser; over opgedrongen trends, onzekerheid en voorbije liefdes. Na de pauze laat Sanne zien dat ze ook kan zingen. 'Intri gerend, geestig en bewonderings- waardig', aldus opnieuw NRC Handelsblad. Dinsdag 4 november in Schouwburg Venray. Aanvang 20.00 uur. Voor kaartjes kunt u terecht bij de kassa van de Schouwburg Ven ray. De kassa is geopend op maan dag t/m vrijdag van 10.00-15.00 uur, telefoon 0478 530999. U kunt ook via e-mail kaartjes reser veren kassa@schouwburgven- ray.nl, voor informatie ook voor andere theatervoorstellingen www.schouwburgvenray.nl Melden van Servaas foto bij dit artikel dateert uit Jeginperiode van de Servatius- tting. Het is een opname van p Vincentius, beter bekend Bviljoen B. Op de achter- li paviljoen C dat in I960 [gemoderniseerd, (zie artikel Beze serie). riljoen B was oorspronkelijk pd voor 45 rustige, betalen- Bënten van de 3e en 4e klas. Bpleegprijs voor deze klasse Kg respectievelijk fl. 1.90 en 5 per dag. Ter vergelijking: de eerste klas bedroeg de feegprijs fl. 5,00 per dag en Armlastigen moest fl 0,90 per ■orden betaald. riljoen B lag aan het voor- ivan het gesticht en was van rarchitectonische toeters en jn voorzien dan de gebouwen Wder naar achter op het ter- lagen. Al die toeters en bellen kenden het gebouw een pachtige uitstraling. De boog- (en, de rijk geornamenteerde |wkant van het dak, het frivole ntje op het middengedeelte, •droeg er toe bij om het pavil- i een rijk aanzien te geven, gebouw onderging in de Jode van zijn bestaan nauwe- enige verandering, noch van kn, noch van buiten, fat wel veranderde waren de [oners. Verbleven hier aanvan- Sk betalende patiënten van de pe en vierde klasse, vanaf de p vijftig woonden er een grote *p chronische patiënten, die of meer tot de sloebers van gesticht werden gerekend. Nege het alsmaar toenemen de plaatsgebrek werd elke vrije plek benut en het aantal plaatsen op het paviljoen werd uitgebreid tot 68, een capaciteitsverhoging van maar liefst 50% in vergelijking met de vroegere situatie. Grote slaapzalen waar van enige priva cy geen sprake was. Volle dagver blijven met weinig comfort. Paviljoen B had als woonaccom- modatie dan -ook niet zo'n beste klank en het besluit om te gaan slopen is daarom ook wel te begrijpen. Maar deze houding heeft echter wel geleid tot verlies van monumentaal cultuurhisto risch erfgoed. Het leek wel, alsof we de spo ren van het verleden wilden uit wissen. Weg met dat oude geslo ten gesticht en weg met de massaliteit Steeds meer dringt thans het besef door, dat met het slopen van al die prachtige gebou wen, veel waardevolle monumen ten verloren zijn gegaan. Architec tuur is meer dan een stijl. Het is de vertaling van een visie op krankzinnigenzorg en de weerslag van de maatschappelijke opvattin gen over psychiatrie. In die zin gaan historie en archi tectuur hand in hand en zijn de gebouwen van oude psychiatri- Sint Servatius gesticht voor krankzinnigenonder Venray. sche inrichtingen kostbare beel den van onze beschavingsgeschie denis. Laten we daarom zuinig zijn op wat we nu nog hebben. Dat geldt voor de nog resterende gebouwen op de Servaaslocatie, maar dat geldt vooral voor Sint Anna, de enigste psychiatrische inrichting in ons land die nog geheel authentiek en gaaf is, gebouwd begin vorige eeuw vol gens het destijds vernieuwende paviljoenensysteem. Een tijdsdo cument zonder weerga. Twan van Els. F\oers «IMrnK 'wilt een professionele website die w doelgroep aanspreekt? teem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie to interne communicatie kan beter? behulp van een intranet optimaliseren "I uw bedrijfsprocessen. Ntijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! tootdorp 89 - 5815 AN Merselo tel: 0478-546293 - info@flyers.nl Medio december zal Van Heijde tot Heide verschijnen. Het is een boek over het dorp Heide, aan de rand van de Peel, nu een kerkdorp van de gemeente Venray, over de bewoners van toen en de din gen in het dagelijks leven. Ook wordt verteld over de kracht van de gezamenlijke inzet om iets van de grond te krijgen, zoals een boterfabriek, molen, eigen kerk en school en ver der het verenigingsleven. De rijkdom van historische foto's laat nog eens zien hoe het agrarische leven veranderde door de jaren heen. Een extra accentje heeft dit boek door een aantal persoonlijke vertellingen uit de oorlogstijd zoals die op jeugdige leeftijd zijn waargenomen door de inwoners. De uitgave is gebonden in harde kaft. Het boek kost 15.00 bij voorinschrijving, die duurt tot 7 november 2003. Na deze datum is de prijs 17,50. Als men het boek niet persoonlijk afhaalt, maar per post toegezon den wil krijgen, betaalt men €5 per boek extra. Men kan dit boek bestellen door het bedrag over te maken op RABO rekening 12 81 71 839 t.n.v. Historie Heide, onder vermelding van naam, post code en huisnummer. Het boek is ook te bestellen via internet. Het bestelformulier is te vinden op www.heide.nl. Op donderdag 30 okt is er een speciale uitzending van het pro gramma volksmusik mit schwung. In deze aflevering kunt u muziek horen van die Fidelen Rosentaler uit Merselo.In de studio zijn te gast Marcel Kessels en muzikaal- leider Wim van Osch.Dit alles ter gelegenheid van het 35 jaar bestaan. Volksmusik mit Sch wung. donderdagavond tussen 1900-20.00 uur De collega's van de BLOS (Box meer) hebben in samenwerking met Gerard Sonnemans een mooie radioserie over de jaren 40- 45 gemaakt. Deze radioserie is in nauwe samenwerking met het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmu seum samengesteld door Gerard Sonnemans. Het is een aangrijpen de en informatieve radioserie dat een nieuwe generatie luisteraars inzicht geeft in de gebeurtenissen en achtergronden van de Tweede Wereldoorlog in de Nederlanden. Met ingang van zondag 2 novem ber zal Omroep Venray om de veertien dagen op de zondagmor gen tussen 08.0(H)9 00 een afleve ring uitzenden. Deze uitzendin gen worden de zondag daarop op de zondagavond 21.00-22.00 uur herhaald. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Operette Gezellen Sint Anthonis presenteren Der Bet telstudent, een operette in twee bedrijven (met proloog) van de componist Carl Millöc- ker in de Schouwburg Venray. De voorstelling is op maandag 24 november om 20.00 uur. Proloog: Polen is bezet. De stad Krakau wordt door de vijand bestuurd in de persoon van over ste Ollendorf. Deze stadscomman- dant denkt zich nu alles te kun nen veroorloven. Tijdens een bal kust hij de mooie jonge gravin Laura op haar schouder. Zij is hier echter niet van gediend en geeft hem een tik met haar waaier Grote hilariteit onder de omstan ders. Ollendorf is ten diepste gekrent en zint op revanche. Samen met zijn officieren smeedt hij 'e plan. Eerste bedrijf: De stadsgevange nis, waar cipier Enterich de scep ter zwaait, zit vol met opstande lingen waaronder de 'bedel'studenten (in die tijd was er nog geen studiebeurs) Symon en Jan, twee vrolijke studenten In de oktobermaand vraagt u zich wellicht met de dichter van onder staande regels het volgende af; Heeft Middenin geen buitenkanten? Heeft Nummereen geen plaats voor twee? Kent men in Nigtevecbt geen neven? 'legt niemand ooit in fabeek "Neef"? Wie is de auteur van bovenstaand fragment en uit welk gedicht zijn de regels afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kunt u insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Venray. tot. vrijdag 21 november a.s. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave. Poëzieliefhebbers kunnen dus weer aan hun trekken komen! Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers belialve voor de jaar wedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! De stand van de wedstrijd is nu als volgt: Alleen aan kop gaat mevr. L. Colsen met 80 punten, mevrouw R. van Daal en de heer J. Craghs heb ben beiden 70 punten. Mevrouw H. van Beek en "Repelsteeltje" heb ben 20 punten en de heer Kroft 10 punten. Het hieronder gepubliceerde prachtige gedicht van Marie Vasalis geeft de oplossing van de opgave van vorige maand. De dichteres geeft prachtig weef, waar de pijn ligt van de achterblijvers bij een afscheid: Het definitieve van het afgesneden zijn! Een blad sterft en er blijven slechts nerven over, de essentie van een blad. Er is geen vreugde meer. Er is niets meer om blij te zijn. Er zijn slechts met het verstrijken van de tijd steeds groter wordende "gaten van afwezigheid", die door pijn bijeengehouden worden. De achterblijvers staan met lege han den. M. Vasalis: Sotto voce Zoveel soorten van verdriet ik noem ze niet. Maar één, het afstand doen en scheiden. En niet het snijden doet zo 'n pijn, maar het afgesneden zijn. Nog is het mooi, 't geraamte van een blad, vlinderlicht rustend op de aarde alleen nog maar zijn wezen waard. Maar tussen de aderen van het lijden niets meer om u mee te verblijden: mazen van uw afwezigheid bijeengheouden door wat pijn en groter wordend met de tijd. Arnt en beschaamd zo artn te zijn. Om te noteren: Zondag 9 november: Arthur Japin in het Theehuis van het Odapark. Zeer actueel is zijn komst in het Literair café. nu zijn nieuwste boek "Casanova" verschenen is en deze weken in alle kranten en tijdschrif ten werd besproken. Hij kan er aanstekelijk over vertellen. Aanvang 11.30 uur. Lees ook: De zwarte met het witte hart! En kom! Daarnaast zijn er ook de jaarlijks terugkerende activiteiten als "Litera tuur om te smullen" bij Tante Jet aan de Maas op 20 en 21 november. Terwijl u geniet van een heerlijk diner worden er tussen de gangen literaire bijdragen voorgedragen door leden van het Literair café (reserveren bij Tante Jet in Blitterswijck!) Gedichten en verhalen van vroeger worden er op een (besloten) avond voor de bewoners van Schuttersveld ten gehore gebracht (13 november). Voorts vermeldt het programma de uitvoering van de Klucht van de Molenaar van Bredero in de Schouwburg op donderdag 18 december en wellicht een optreden van Rutger Kopland in samenwerking met de Universiteit van Amsterdam. De wedstrijd om de "Raadselige Roos" vindt zijn bekroning in de prijs uitreiking op zondag 11 januari 2004 in "de Witte Hoeve". Als u verder vooruit wilt zien kunt u in uw agenda ook de volgende data vast vastleggen: Zondag 8 februari 200% Jan Marlet vertelt over eigen werk, 11.30 uur. Zondag 28 maart 2004, Herman Brusselmans. 11. 30 uur Donderdag 27 mei 2004, Margriet de Moor, 20.00 uur. Al deze bijeenkomsten zijn in het Theehuis. Wie donateur wil Worden van het Literair Café Venray-regio -tegen betaling van een minimale bijdrage van 16,00 euro per jaar- kan con tact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Hij krijgt het programma thuisgestuurd en bovendien ontvangt hij reductie op de entreekosten van de bijeen komsten. En dat is beslist de moeite waard! Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, tel. 0478-582948 maar ook op oiize vernieuwde website. www.literair-eafe-venray.nl van de universiteit Krakau. Laura leeft met haar zus Bronislava en moeder Palmatica in grote armoe de sinds hun bezittingen in beslag zijn genomen. Ollendorf ver moedt dat een adellijke en vooral rijke echtgenoot een lokaas zal zijn. Hij weet Symon over te halen door te gaan voor prins Wybicki en belooft hem de vrijheid als hij met Laura trouwt. Jan wordt de secretaris. Tweede bedrijf: In het paleis maken de drie dames zich op voor het huwelijk van Laura met de (vermeende) rijke prins Wybic ki. In korte tijd zijnO, Laura en Symon tot over hun oren verliefd op elkaar geworden. Symon heeft genoeg van het spelletje dat hij moet spelen. Vóór de bruiloft wil hij Laura eerlijk opbiechten wie hij in werkelijk is en schrijft haar een brief. Maar Ollendorf ziet kans om deze brief te onder scheppen. Jan is van Bronislava gaan houden. Om politieke rede nen kan hij zijn ware identiteit echter nog niet prijs geven, want de bevrijding van Krakau door hertog Adam Kasimir en zijn leger staat op het spel. Op 40-jarige leeftijd schreef Carl Millocker de operette Der Bettelstudent. Zelf had hij nooit verwacht dat dit werk hét grote succes van zijn leven zou worden. Het is een muzikaal juweel. Koor partijen, duetten en solozang wis selen elkaar af. Op menig moment in de operette weet de componist een en ander schitterend te com bineren en deze ensembles beho ren tot de mooiste die er in de Weense operette literatuur te vin den zijn. De Operette Gezellen hebben in hun bestaan een grote collectie kostuums en decors verzameld. Interesse? Bij orkest of operette koor zijn steeds enthousiaste musici en zangers/essen van harte welkom. Alle leeftijden en wie weet. steekt er wel een solist(2) in u. Orkest musici repeteren op vrijdagavond in Oploo. Repetities operettekoor maandagavond in mfc Oelbroeck in Sint Anthonis. Door de Dingus Hardrock Divi sion wordt op vrijdag 31 oktober een Halloween Party gehouden. Dit jaar is het geluk dat Halloween (is altijd de nacht voorafgaand aan Allerheiligen) in een weekend en dan ook nog eens op een vrijdag valt. het kon niet beter! Dus wordt er dit jaar iets extra's met Halloween gedaan. Het café van Dingus zal hele maal worden omgetoverd tot een dark en gloomy place. Het blijft daarbij natuurlijk wel gezellig alle maal. Het café gaat open om 20.00 uur. Vanaf 20.00 uur tot ongeveer 23.00 uur zullen er twee bands in het café optreden en wel Amnesia (metal en death- metal) en Fatlip (nu-metal en metalcore). Na het optreden van deze bands zullen de beste metal dj's van Dingus in het café het roer overnemen en je trakteren op de beste death metal, black metal, nu-metal en metal core, die er maar te horen valt. Vanaf 23-00 uur start men met het vertonen van een portie stevi ge horror films. De films worden getoond op het grote scherm, met daarbij top geluid. Ook de zaal zal in een Halloween-sfeer zijn opge tuigd. Het café is open om 20.00 uur. de entree is drie euro en de toe gang is voor 16 jaar en ouder. Op zondag 9 november zet de Mariakapel in Holthees haar tradi tie voort om een keer per jaar aan jong muzikaal talent de mogelijk heid te bieden zich aan het grote publiek te presenteren. Het con cert wordt dit jaar verzorgd door Quentin Jonckheere en Philippe Desquesnes, jonge meesters op de klassieke gitaar. Het concert vangt aan om 15.30 uur. De entree voor dit concert bedraagt 8 euro voor kinderen tot en met 12 jaar 4 euro. De kaarten zijn te bestellen via de website van de Mariakapel, www.mariaka- pel.nl, en via de bekende voor verkoopadressen: tel. 0478- 636480, tel. 0478-636390. Vanaf een half uur voor aanvang van het concert zijn kaarten ook verkrijg baar bij de ingang van de kapel. Op zondag 2 november om 11.00 uur biedt de fanfare O.L. Vrouwe Gilde Holthees-Smakt met de Harmonie Ons Genoegen uit St. Hubert een concert aan in het Pelgrimshuis in Smakt. Dit alles onder de leiding van de diri genten Ron Arets en Wieke Herm- sen. De entree is gratis. Boekrecensie in Peel en Maas Een Afrikaans meisje wordt met vele andere illegale vluch telingen op een strand in Zuid-Spanje gezet. Een ambte naar vraagt naar haar naam en zij antwoordt: Tea-Bag. Uitein delijk belandt ze met een valse identiteit in Zweden, waar ze op een avond een lezing van de dichter Jesper Humlin bij woont Humlin, die zich van zijn uitge ver moet wagen aan de misdaad roman in plaats van onverkoopba re poëzie te schrijven, spuugt op het misdaadgenre. Het is, zegt hij, een genre waarmee iedere Zweed zich bezig lijkt te houden. Na de lezing ontmoet hij Tea-Bag. Haar verhaal opent voor hem een onbekende wereld. Henning Man kell over zijn boek: 'Al die verha len van mensen die hier illegaal leven, mensen uit alle continen ten, horen we zelden. Dat wilde ik veranderen met deze roman. Ik geeft het meisje een stem.' Hen ning Mankell (Zweden, 1948) is behalve schrijver ook regisseur en artistiek leider van het Nationaal Theater in Mozambique. Van zijn Henning Mankell hand verschenen de thrillers Moordenaar zonder gezicht, Hon den van Riga, De witte leeuwin, De man die glimlachte. De vijfde vrouw, Dwaalsporen en Midzo- mermoord. Ook de romans Ver teller van de wind en Daniël, zoon van de wind zijn bij uitgeverij De Geus gepubliceerd. Tea-Bag is te koop in boekhandel Van den Mimckhof. Prijs: 22.50 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 11