Samenwerking wil 10% minder ambtenaren Harold *f< LENSSEI Koningskerkje start vriendenkring Geslaagde vogelshow Een Hart voor Venray 5 ■o Nieuwe huisvesting voor parkeerbeheer Venray present op businessdagen Theo Zegers erelid van SV Merselo I Serie verhalen bekroond Lezing ME/CVS Help de hersenen Telefonische Hulpverlening Limburg Waals lees tekst Van de Vorle voor x/y (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum T'ai chi chuan Extra zorg Najaarsconcert M.M.S.K. St. Petrus Banden m.m.v. Drumfanfare Jong Nederland Asten Martien Jeuken PEEL EN MAAS Donderdag 30 oktober 2003 - Pagin Veel bezuiningsmaatregeien staan ter discussie Samenwerking Venray uitte dinsdag tijdens de begrotings behandeling zware kritiek op de bezuinigingsoperatie. Volgens de grootste oppositie partij kunnen alle ombuigin gen achterwege blijven als er direct 10% gekort op de amb telijke organisatie. Ook pleitte Samenwerking voor uitstel van de nieuwbouw van de publiekshal in het gemeente huis. De WD, de andere opposi tiepartij, wil eveneens in 2004 één miljoen euro bezuinigen op het ambtenarenapparaat. Dinsdag hielden de zes partijen hun algemene beschouwingen. De begrotingsbehandeling werd woensdagavond om zes uur voort gezet. Volgende week in Peel en Maas een verslag van het begro tingsdebat. Deze week van iedere partij de hoogtepunten uit hun beschouwingen. CDA Het CDA vindt het nodig dat er bezuinigd wordt. En dat is niet mogelijk zonder dat groepen, organisaties of bewoners erop achteruit gaan. zei fractieleider Ton Teeuwen-Peeters. De geeste lijke bedienaren mogen hun subsi die wél houden en het CDA vindt dat het college moet ophouden om dit telkens weer op de bezui- nigingsrol te zetten. De grootste coalitiepartij vindt dat de vrijkomende agrarische bebouwing in het buitengebied ook bewoond mag worden. "Waarom niet de mooie oude langgevelboerderijen geschikt maken voor dubbele bewoning? Om zodoende de bejaarden man telzorg te kunnen verstrekken." De economische structuur dient verstrekt te worden. Daarvoor moet vervoer over de weg, op het water (haven Wanssum) en door de lucht (vliegveld Niederrhein) beter benut worden. De samenwerking met gemeenten uit de regio Venlo moet meer gaan opleveren. Het CDA houdt vanaf 2006 vast aan een slankere ambtelijke orga nisatie. De voordelen die behaald worden uit de verdiepingsonder- zoeken naar meer bezuingingen wil het CDA op drie fronten inzet ten. Op de eerste plaats voor men sen die een beroep doen op de bijzondere bijstand. Daarnaast om ongewenste effecten van de bezuinigingen te repareren en de financiële positie van de gemeen te te versterken. PvdA De PvdA wil de voordelen uit verdiepingsonderzoeken inzetten voor risico's en om ongewenste en onvoorziene maatschappelijke gevolgen van de bezuinigingen te corrigeren. Fractieleider Bert Linskens ziet het niet zitten om al in 2004 een miljoen euro te besparen op de ambtelijke organi satie. Het college wil deze bezui niging vanaf 2006 doorvoeren. De PvdA vindt dat de ombuigin gen niet willekeurig tot stand zijn gekomen. "Maar de keuzes zijn gemaakt vanuit onze verantwoor delijkheid voor het algemeen belang." De partij beseft dat de coalitie zich daardoor niet popu lair maakt. "Het verkoopt slecht, levert teleurstellingen en vaak oneigenlijke discussies op." De waarderingssubsidie voor geestelijke bedienaren moet van tafel want het bedrag van 30.000 euro kan beter ingezet worden voor de muziekschool en de bilbi- otheek. Emancipatie en mondiale vraagstukken moeten helemaal worden ontzien. De PvdA ziet de bijzondere bijstand ale een enorm belangrijke peiler onder het Venrayse minimabeleid. "De aan tasting van het niveau van de bij zondere bijstand is onacceptabel", zei Linskens die alvast een motie aankondigde om 'de ondergrens te handhaven'. Fractie Van de Vorle Joost van de Vorle vindt het zonde dat er zoveel geld naar de Floriade gaat. "Wij betalen slechts mee aan de verbetering van de Venlose infrastructuur. We had den dat geld liever in het vereni gingsleven geinvesteerd", zei de raadsnestor die de slogan 'wonen, werken en welbevinden' nog steeds hoog in het vaandel heeft staan. De eenmansfractie meent dat de zwakkeren de dupe worden van de bezuinigingen. De voorge stelde belastingverhoging is dan ook onacceptabel. Van de Vorle constateert dat de gemeente in het verleden veel te veel dure woningen heeft gebouwd. Terwijl er juist voor ouderen, starters en de lage inkomens gebouwd had moeten worden. Ook worden er te veel onderzoeken uitgevoerd. "Onderzoekers moeten worden ingeruild voor bouwvakkers." Joost voelde zijn voormalige fractiegenoten stevig aan de tand. Zij gingen met wethouder Ruyten verder onder Lokaal Aktief maar Van de Vorle noemt de partij nog steeds 'groep Lemmens'. Van de Vorle wil in plaats van het falende diftar een ander vuilophaalsys- teem. Het college moet meer daadkracht tonen. "Aan wollige taal hebben we niets. Al jaren praat de politiek. Het wordt eens tijd om praten om te zetten in beleid. Mensen met een laag inko men hebben ook recht op een menswaardig bestaan." VVD John Oosterbeek keurt de begroting af. "In een duaal stelsel zou het passen om met een alter natieve begroting te komen. Maar dat kan de WD-fractie in Venray met drie goed bedoelende ama teurs zich niet veroorloven", zei de liberale fractieleider. De WD denkt dat meer ambtenaren niet meer werk zullen verzetten. Om de kosten voor de burgers zo laag mogelijk te houden moet er al vanaf volgend jaar 1 miljoen euro bespaard worden op ingehuurde krachten en tijdelijk personeel. Vanaf 2006 kan er 2,3 miljoen euro bezuinigd worden op de organisatie. De WD wil alle bezuinigingen 'die met de botte kaasschaafme thode door de strot worden geduwd' voor 2004 ongedaan maken. Na overleg met organisa ties en instellingen dient er voor 2005 een beter voorstel te komen. De bereikbaarheid van ambte naren moet verbeterd worden. De gemeente moet een meer klant vriendelijke en interactieve orga nisatie zijn. De WD keurt ook de wijze af waarop met de betrokke nen gecommuniceerd is over de bezuinigingen. Meevallers uit de verdiepingsonderzoeken wil de kleinste oppositiepartij vooral inzetten om de algemene reserve te versterken. SAMENWERKING Samenwerking vindt dat het ontbreekt aan goed management op het gemeentehuis. Fractieleider Ike Busser stelde opnieuw dat er een extra wethou der moet komen voor de aanstu ring van de ambtelijke organisatie. Het college kreeg het verwijt dat het met steeds meer personeel minder presteert tegen hogere prijzen. De bezuiningsmaatrege ien getuigen van "weinig samen hang en visie. "Het college heeft simpelweg de kaasschaaf gehan teerd." Samenwerking verwijt het college ook dat er niet op de orga nisatie zelf bezuinigd wordt. De grootste oppositiepartij kraakt de coalitie die door de PvdA bijna nooit wordt gesteund en waarin de invloed van Lokaal Aktief weg kwijnt. Wethouder Runen zou zijn portefeuilles - ruimtelijke ont wikkeling en volkshuisvesting - moeten inleveren. "Omdat hij er niks van bakt". Het CDA komt in de ogen van Busser niet veel ver der dan 'tegeltjeswijsheid'. Samenwerking wil dat er een onmiddelijke vacaturestop komt en dat alle externen direct naar huis gestuurd worden. De ambte lijke capaciteit kan met 10% ver laagd worden en de verbouwing van de publiekshal moet worden uitgesteld. De bezuinigingen kun nen daardoor van tafel en de OZB hoeft niet zo fors verhoogd te worden. LOKAAL AKTIEF Fractieleider Gerrit Lemmens vindt dat burgers die leven van een sociaal minimum, zoals veel ouderen en uitkeringsgerechti- gen, niet de dupe mogen worden van de bezuinigingsoperatie. Minima aan het werk helpen staat voorop maar Lokaal Aktief wijst er op dat dit voor veel fase 3 en 4- cliënten niet is weggelegd. Zij zul len van een uitkering afhankelijk blijven. De lokale partij streeft naar meer betaalbare huur- en senioren woningen. "Op het laat ste moment worden er vaak nog meer koopwoningen gebouwd, zoals op het KTS-terrein", aldus Lemmens die vond dat het daar om in Brabander anders moest. Lokaal Aktief stelt voor de grond prijzen in 2004 te bevriezen. Illegale verkooppunten van softdrugs en XTC moeten snel worden gesloten en Venray zou een harddrugsvrije gemeente moeten worden. "De kans dat de jeugd met drugs in aanraking komt moet zo klein mogelijk zijn." Lokaal Aktief steunt het beleid om vanaf 2006 een miljoen euro te besparen op de organisatie. Naast loonkosten kan ook op efficiency en op externen bezuinigd wor den. denkt Lemmens. Lokaal Aktief wil de meeste bezuinigingen schrappen voor 2004. Want door een hogere rijs- kuitkering is er wat meer financië le ruimte gekomen Het Koningskerkje in Vierlingsbeek is deze week gestan met het initiatief de Vrienden van het Koningskerkje. Op 8 oktober 1844 werd het hui dige Koningskerkje ingewijd. Het heeft jarenlang dienst gedaan als kerk voor de Hervormde Gemeente van Vierlingsbeek en omstreken. In 1948 is het kerkje gerestaureerd en in I960 is het leien dak gedeeltelijk vervangen. Daarna is er niets meer aan onder houd gedaan tot in 1998 een nieu we grondige restauratie werd afgerond waarna de huidige stich ting werd opgericht. De Stichting Koningskerkje heeft tot doel het beheer en onderhoud van het kerkje en exploitatie op een dusdanige manier te realiseren dat op ter mijn de betrokkenheid van de gemeente geminimaliseerd wordt. Dit proberen we te verwe zenlijken door de mogelijkheid te bieden tot het sluiten van een bur gerlijk huwelijk of het registreren van partnerschap, het organiseren van de Week van Beek, muziek- voorstellingen, exposities voor beeldende kunst, workshops, het beschikbaar stellen c.q. verhuren van het kerkje voor lezingen en andere educatieve doeleinden. Ook worden er enkele keren per jaar diensten gehouden voor de Hervormde Gemeente Boxmeer en Vierlingsbeek. Door een betrokken vrienden kring hoopt de stichting deze doelstellingen en activiteiten te kunnen verwezenlijken en verder uit te bouwen. Een Vriend van het Koningskerkje wordt minimaal twee maal per jaar middels een nieuwsbrief op de hoogte gehou den van de activiteiten in het Koningskerkje. Een Vriend en eventueel inwonende gezinsleden krijgen korting op entreegelden en ontvangen een persoonlijke uitnodiging voor de exposities. Ook krijgen vrienden van het Koningskerkje voorrang bij de verkoop van tentoongestelde stukken. Vriend of Vriendin van het Koningskerkje wordt men al vanaf 20 euro per jaar. Tijdens de opening van de Week van Beek op 9 november aanstaande zal op een feestelijke manier het start schot worden gegeven voor de vriendenkring. Mocht u naar aanleiding van bovengenoemd artikel interesse hebben om Vriend of Vriendin te worden dan kunt u contact opne men met Fons Opheij, telefoon nummer 0478 - 631794. Aanvullende informatie over het Koningskerkje vindt u op website wwwkoningskerk j enl De Boxmeerse schrijver Gerard Sonnemans heeft met de BLOSradio onder leiding van Marian Leideritz en in samenwer king met het Oorlogs-en Verzetmuseum in Overloon een 24 delige docuserie samengesteld, met als uitgangspunt de verhalen bundel Oorlog 4045.nl. Het programma zet een indruk wekkend beeld neer van de Tweede Wereldoorlog in Nederland en zijn toenmalige kolonieën. De keuze, om het pro gramma te laten leiden door de gelijknamige verhalenbundel blijkt goud waard. De aangrijpen de gesprekken met de ervarings deskundigen, de interviews met de auteurs, de pakkende verhalen vanuit het Museum en de passen de muziek zorgen voor een boei end en afwisselend geheel. De BLOS zendt deze verhalen uit op woensdagavond van 19.00 tot 20.00 uur met een herhaling op de daarop volgende woensdag, eveneens van 19 00 tot 20.00 uur. De serie heeft in den lande zoveel aandacht getrokken, dat diverse andere lokale omroeoen. zowel als verzorgingscentra de complete reeks besteld hebben. Onlangs is bekend geworden, dat de serie bekroond is met een subsidie van het Prins Bernhard Cultuurfonds. De cheque beho rende bij deze subsidie zal wor den uitgereikt tijdens het congres Dwangarbeid; jong en oud surfen door de tijd in het Oorlogs- en Verzetmuseum in Overloon op 22 november. Op dinsdag 11 november wordt er een lezing gehouden in Wijkgebouw Den Hoender, Ursulastraat 2 in Venray. De lezing wordt gegeven door Tonnie Gevers, remedial teacher en ME-patiënte. Het gaat over geheugenproblemen bij ME/CVS; theorie, oefeningen en tips om blokkades in het geheugen op te heffen. De lezing begint om 14.00 uur. Inlichtingen en aanmeldin gen: Yolanda van der Voorn, 0478-632557, yo.voom@home.nl. Afgelopen weekend werd door volierevereniging de Vogelvriend Venray een landelijke vogelshow georganiseerd. Uit de hele regio werden vogels aangeboden. Maar ook een inzen der uit Nijkerk had de weg naar Oostrum gevonden. In totaal dik 500 vogels werden ter keuring voorgedragen. Acht keurmeesters hebben er 'n dag lang op gewerkt om iedere vogel te keuren op kleur, formaat, conditie e.d. Een hele opgave, maar zij zijn er uit eindelijk in geslaagd iedere vogel die waardering te geven die hij/zij verdiende. En daar stonden ze dan te pronken in Oostrum tij dens de show, van klein tot groot, in de prachtigste kleuren. Trots daar tussendoor de vele inzen ders. In een prachtig aangeklede zaal viel er veel te bewonderen. Een groot aantal bezoekers heb ben op zaterdag en zondag de weg weten te vinden naar zaal Back in Time. Algemeen kam pioen en tevens clubkampioen werd uiteindelijk mevrouw Kersten-Noy met o.a. haar drie kleur papagaai amadines. De Vogelvriend kan terug zien op een prima geslaagd evenement. Dat is het motto van het CDA, afdeling Venray. De fractieleden van het CDA willen dit gevoel niet alleen uitdragen maar ook uitvoe ren. Heeft u vragen over politieke zaken, bel dan gerust. Alle acht raadsleden van het CDA zitten in een vakcommissie en hebben hierdoor een eigen specialiteit. Zij hebben ze voor u op een rijtje gezet. De commissie Middelen behan delt alles op het gebied van o.a. financiën, de gemeentelijke orga nisatie en economische ontwikke lingen. Voor het CDA zitten in deze commissie de raadsleden Rein Dupont, telefoon 589903 en Toon Loonen, telefoon 550930. De commissie Maatschappelijke Diensten behandelt o.a. alle wel zijnszaken, kunst en cultuur, onderwijs, sport en sociale zaken. Voor het CDA zitten in deze com missie de raadsleden Martin Leenders, telefoon 516833 en Jeanne Hendrix, telefoon 546365. De commissie Stedelijke Ontwikkeling behandelt o.a. alles op het gebied van planologie en stedelijke ontwikkeling, volks huisvesting, en ruimtelijke kwali teit. Voor het CDA zitten in deze commissie de raadsleden Patrick van der Broeck, telefoon 580173 en Ton Teeuwen, telefoon 586757. De commissie Stedelijk Beheer tenslotte behandelt o.a. de openbare orde en veiligheid,alles op het gebied van openbare wer ken en bouwen/milieu. Voor het CDA zitten in deze commissie de raadsleden Gerda van Stelten, telefoon 512186 en Jan Classens, telefoon 0493/529280. Heeft u vragen, bel dan gerust met een van de commissieleden. Weet u niet onder welke commissie uw vraag thuishoort, neem dan con tact op met het fractiesecretariaat, telefoon 512186 en zij wijzen u de weg. Voor de achtste maal organise ren de Hersenstichting Nederland HsN )en het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid (NFGV) hun jaarlijkse collecte week. Deze wordt in 2004 gehou den in de week van 8 tot en met 14 februari. Beide organisaties zet ten zich in voor die ruim drie mil joen Nederlanders die lijden aan een ziekte "in het hoofd". Hoe meer mensen ons steu nen, hoe meer we kunnen doen. Als u wilt helpen met de collecte, geeft u dan op als collectant of collecte-coördinator aan de regio nale promotor, H. Hendriks, tel. 073 6418477 of bel het coördina tiepunt voor de collecte. 030 2971197. Het vorig jaar heeft de Stichting Telefonische Hulpverlening Limburg (STHL) 1510 hulpvragen over verslaving beantwoord. Dit staat te lezen in de tweede uitga ve van het signaleringsbulletin dat de STHL uitgeeft. De Stichting Telefonische Hulpverlening Limburg bestaat uit de SOS Telefonische Hulpdienst, de Kindertelefoon en SOShulp Limburg. De SOS Telefonische Hulpdienst Limburg is enkele jaren geleden in samenwerking met het CAD de verslavingsinfor matielijn gestart. Dit speciaal voor mensen die in hun directe omge ving geconfronteerd worden met verslavingsproblemen. Hier wer den in 2002 1108 gesprekken gevoerd over verslaving. Meer dan de helft van de gesprekken betrof alcohol. Door de Kindertelefoon Limburg werden in 2002 236 gesprekken over ver slaving gevoerd. Het merendeel van deze gesprekken ging over roken. 23% van deze bellers was jonger dan twaalf jaar. En SOS hulp Limburg tenslotte had in 2002 166 e-mail en chatcontacten over verslaving. Eetverslaving was hier het belangrijkste item dat naar voren kwam. De diensten zijn te bereiken op de volgende telefoonnummers: SOS Telefonische Hulpdienst op 077-3548888 en 045-4719999, de Kindertelefoon: 0800-0432; SOS hulp Limburg: sos-limburg@sos- hulp.nl en http://www.telehulp- limburg.nl Burgemeester Waals heeft dinsdag tijdens de algemene beschouwingen in de gemeente raad de tekst van fractie Van de Vorle voorgelezen. Raadsnestor Joost van de Vorle (72) nam alleen de inleiding voor zijn reke ning waarna Waals het van hem overnam. "De heer Van de Vorle kan slecht zien en daarom lees ik de rest voor." Van de Vorle toonde zich na afloop tevreden over de assisten tie, "Ja, Waals deed het goed", zei het raadslid die na de afsplitsing van Lokaal Aktief nog een een mansfractie is. "Ik kan geen lange stukken meer lezen. Want dan beginnen de letters te draaien. Daarom had ik het ook extra groot uitgeprint." a Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKENINRICHTIN advies aan huis, ook 's avonds Op 1 november is het tien jaar geleden dat Venray is gestart met betaald parkeren en dat parkeerbeheer actief is. Na tien jaar komt een nieuwe huisvesting voor parkeerbe heer in zicht. Op de Gouden Leeuw komt een nieuw par- keerbureau. Dit zal gecombi neerd worden met de parkeer garage Gouden Leeuw. Vanaf december dit jaar zal een nieuwe tijdelijke huisvesting wor den gerealiseerd op het parkeer terrein aan de Eindstraat. Nu de bouwvergunning is verleend voor de tijdelijke kantoorunit op de Eindstraat kan daadwerkelijk met de start van deze tijdelijke huis vesting worden begonnen. Op vrijdag 30 oktober zal wethouder Stedelijk Beheer van Venray, de heer Driessen, aan een medewer ker van het eerste uur een model van de tijdelijke huisvesting over handigen. Hiermee wordt het startsein gegeven voor de verhui zing van het parkeerbureau. Kort na de verhuizing kan de sloop van het pand Eindstraat 2a worden voltooid. Het gebruik van het pand aan Eindstraat 2a was bedoeld als een tijdelijke oplos sing. Het werd tien jaar lang de uitvalbasis voor de medewerkers van parkeerbeheer. Een uitvalba sis in een inmiddels deels ges loopt pand. Parkeerbehö belast met de controle en tot op het betaald parkeren en centrumtoezicht. Dit laatste kent optreden tegen het ovt den van het inrijverbod, hetl en lossen in de middaguren i fietsen in het promenadegd Het team Venray van parko heer bestaat uit zeven medt kers; vier medewerkers hoofdtaak de controle activi m en drie medewerkers voor; nistratieve en technische z Bij hun werkzaamheden s js het team ondersteund enl ie staan door de Politie Noonj K j, Midden-Limburg, basiseen Venray. De gemeente Venray zal op dinsdag 4 en woensdag 5 novem ber deelnemen aan de Business Dagen Noord- en Midden Limburg in Venlo. Op beide dagen worden in Venlo de Business Dagen Noord- en Midden Limburg gehouden, locatie Julianapark. De gemeente Venray is daar aanwe zig in een gezamenlijke stand met de gemeenten Venlo, Horst aan de Maas en Helden. Deze vier gemeenten presenteren zich als de Regio Venlo. Als gezamenlijk item is gekozen voor de kandi daatstelling voor de organisatie voor de Floriade 2012. Naast de gezamenlijke presentatie presen teert ieder van de vier gemeenten zich ook afzonderlijk. Op de businessdagen zijn ook circa zestien Venrayse bedrijven aanwezig die hun producten en of diensten aan de bezoekers pre senteren. Deze bedrijven dragen th bij aan een verdere econon ontwikkeling van Venray, gemeente Venray stimulco economische ontwikkeling der onder andere door te inv ren in een nieuw bedrijvente aan de zuidkant van Vt direct aan de A 73. De gemeente Venray wil61! andere door mee te doen businessdagen haar waai laten blijken voor het Vei bedrijfsleven. ko cab [tol i aai Tijdens een goed bezette alge mene ledenvergadering van SV Merselo namen de leden en het bestuur afscheid van voorzitter Theo Zegers. Theo is al vanaf zijn tiende jaar lid van SV Merselo en vervulde vanaf zijn zestiende aller lei functies binnen de club van jeugdleider, scheidsrechter tot voorzitter. Na een periode van zeventien jaar als voorzitter heeft Theo afscheid genomen van deze functie, mede door zijn drukke werkzaamheden als voorzitter van de dorpsraad Merselo en als zelf standig ondernemer. Tijdens deze vergadering werd hij benoemd tot erelid van SV Merselo. Op de foto krijgt Theo Zegers het erelidmaat schap overhandigd door Harrie Arts, erelid en medeoprichter van SV Merselo. Het uit China afkomstige T'ai chi chuan is een eeuwenoude bewegingsleer met een gezond- heidskundig, meditatief en marti aal aspect. Het helpt bij het ver krijgen van rust, energie eri stabiliteit. Doorlopend start Pluspakket Groene Kruis met deze cursus, die bestaat uit 20 bij eenkomsten in zowel Venlo als Venray. Als u meer wilt weten over deze cursus of u zich wilt aanmelden, dan kunt u telefo nisch contact opnemen met Klantenservice Groene Kruis, bereikbaar tijdens kantooruren, tel. 077-3209595 of kijk www.groenkruis.org. In het Maasziekenhuis Pantein in Boxmeer is de Stroke Care Unit (SCU) geopend. De unit is speci aal ingericht voor snelle behande ling van patiënten met een acute hersenbloeding of -infarct (CVA). De SCU is een onderdeel van de afdeling neurologie. Deze unit omvat drie bedden, hiervan zijn twee bedden voorzien van moni torbewaking. Bovendien staat er een team van medici, verpleeg kundigen en paramedici zoals fysi otherapeut, klaar. Door het com bineren van de zorg op de Stroke Care Unit kan men extra snel inspelen op complicaties en de kans op eventuele handicaps ver minderen. Presentatie: Stella Gommans Lokatie: Foyer Schouwburg Venray Datum: zondag 2 november Aanvang: 12.00 uur tot 15.00 uur Entree Gratis

Peel en Maas | 2003 | | pagina 10