iouden bruidspaar lellegers in Venray Fraaie verjaardags kalender VvGI G Gedeeltelijke sluiting bibliotheek Vierlingsbeek Boerderij in het licht leminar voor agrarische ondernemer Kruis vernield ;gr Ruim een ton tekort bij Deeltaxi Dag voor mantelzorgers fleert*»* I Deeltaxi Lezing Borstkanker mode centrum ftfKi# Tltflfel len maas Donderdag 23 oktober 2003 - Pagina 7 |et laat zich nog altijd graag door Tilla verwennen en, iys- nt koffie pruttelt op de ach- vde ^fond, de koekjes komen ;i tafel. Even later volgen de i xpjes en chocolaatjes. Piet [legers ziet het ritueel glim- hend aan. Hij kent de ver- unerij van zijn vrouw murlijk als geen ander. Het Tilla ten voeten uit: nie- jnd gaat in huize Hellegers deur uit zonder iets lekker jeten of gedronken te heb- n. Gastvrij en zorgzaam zijn ec woorden die het karakter n TUla Hellegers-Reintjes ed omschrijven. Het is dan kgeen wonder dat Piet (77) vijftig jaar gelukkig trouwd is met zijn Tilla (73). ben nog steeds verliefd op ir." Een interview. aan tafel blijven zitten is voor Tilla niet bij, zo blijkt al rf. De ene na de andere foto rdt voor de dag getoverd. Uit ene kast, uit de andere kast Spels plakboeken, schriften, de krantenknipsels: Tilla's ver- nelwoede schijnt geen grenzen kennen. Ze bladert dagelijks orde krant om dingen die haar eresseren uit te knippen en Ijes op datum in te plakken, ir persoonlijke archief is in de ip der jaren uitgegroeid tot ise proporties. Berichten en ttjes over haar familie, over Veulen en de gemeente Maar ook verzamelt ze ionale en internationale nieuw- 5die haar aanspreken. Verder ndt ze zorgvuldig de stamboom ide familie Reintjes bij, verza- dtze bidprentjes, volgde ze een sus kalligrafie, schrijft ze dage- s in haar persoonlijke dagboek knutselt ze graag met haar inkinderen. moet er een werkstuk naakt worden, dan klopt de gd maar wat graag bij de cre- eve oma Hellegers op de deur velen doet vrouwlief zich dus lit, en daar is Piet maar wat blij Kan hij tenminste rüstig naar voetballen op televisie kijken, uzie hebben ze eigenlijk nooit it gehad. "We hebben altijd rd met elkaar op kunnen schie- zegt Piet, terwijl hij Tilla jnikend aankijkt. ZORGZAAM TYPE Us het spreekwoord 'De liefde de man gaat door de maag' pt, dan moet Piet nog altijd erg liefd zijn op zijn vrouw. Want a blijkt een echte keukenprin- te zijn. Achter de potten en iwen is ze in haar element nig restauranthouder zou wil- idat hij haar in de keuken zou toen staan. Nu weet je meteen waarom ik t Tilla getrouwd ben", zegt Piet t een knipoog. "Toen ik haar or het eerst zag, was ik meteen rliefd. En dat ben ik altijd op ir gebleven." Voor Piet is Tilla echt een >uw uit duizenden. Zorgzaam, fen gastvrij. Ik ben een echte huismus, kan prima thuis vermaken", zegt vrouw des huizes. "Dat komt k doordat ik vroeger al op eenjarige leeftijd bij ons thuis in huishouding moest werken. In gezin niet elf kinderen, ieder werkte liever op de boer- fij. Ik heb eigenlijk altijd voor de opvoeding van de jongere kin deren gezorgd. We hadden drie nakomers. Die vonden het ver schrikkelijk toen ik hen vertelde dat ik ging trouwen en het ouder lijk huis ging verlaten." VERLIEFD OP PIET Want Tilla was inmiddels al jaren geen kind meer en had vlak na de oorlogsjaren in Veulen op de boerenkermis- een grote fancy- fair met attracties om geld in te zamelen voor de wederopbouw van het dorp- Piet Hellegers uit Oirlo leren kennen. Er was muziek en ook Piet en Tilla gin gen vrolijk samen de dansvloer op. Het eerste kusje werd die avond nog niet gegeven, maar het tweede afspraakje was al snel gemaakt. En niet veel later gingen Piet en Tilla als verliefd stel door het leven. Tilla weet nog een leuke anek dote over hun eerste ontmoeting te vertellen. "Er was een waarzegster op de kermis, die het erg druk had. Ik weet nog dat op die avond een jongen me vertelde dat de waar zegster tegen hem gezegd had, dat hij met mij zou gaan trou wen." "Nou, dat had die waarzegster dan mooi mis. Jammer voor die jongen. Maar goed dat wij niet bij haar op bezoek zijn geweest", lacht Piet. HARDWERKEN Piet Hellegers komt uit een gezin met zestien kinderen. Ook hij heeft zijn hele leven hard moe ten werken. Eerst thuis op het gemengde bedrijf van zijn vader, later bij de boerenbond, tapijtfa- briek Freudenberg en Rank Xerox Dat zijn spierbundels goed getraind zijn, bleek enkele jaren geleden nog toen artsen in het ziekenhuis zijn aderen niet goed konden vinden. "Die zaten ver stopt achter mijn spieren. Tja, ik heb twintig jaar bij de boeren bond met zakgoed gesjouwd. Toen moesten de zakken meel nog met de hand bij boeren thuis afgeleverd worden." Maar ook toen hij in de vut ging, bleef hij niet achter de gera niums zitten. "Ik was pas 57,5 jaar. Nog jaren heb ik bij tuinders gewerkt. Op die leeftijd al elke Piet en Tilla werpen een blik op een van de vele plakboeken die ze in de loop der jaren verzamelden. Op dinsdag 28 oktober vieren ze hun gouden bruiloft dag thuiszitten is niks. Mensen die werken, hebben geen tijd om rot zooi schoppen." TROUWFEEST Tilla Reintjes en Piet Hellegers gaven elkaar het jawoord op 22 oktober 1953 voor de wet en op 28 oktober 1953 voor de kerk. In eerste instantie zouden de twee in een opgeknapte huurwoning van een tante van Piet gaan wonen, maar plotsklaps kwam er een kink in de kabel. Op de dag van hun kerkelijk huwelijk hoorden ze namelijk dat de woning aan een 'urgent geval', een gezin in nood, ter beschikking werd gesteld. "Ja, dat was nog een hele lij densweg", herinnert Piet zich. "Dat huis hadden we helemaal opnieuw geverfd en ingericht, maar op onze huwelijksdag kon den we al onze meubels eruit halen." Na zes maanden bij familie inge woond te hebben, kreeg het kers verse echtpaar een kavel in Oirlo toegewezen. Eigen grond, van de ouders van Piet. Maar de woning moest nog gebouwd worden en dus gingen Piet en Tilla zo lang in een oude kippenstal op de bouw locatie wonen. Ook verbleven ze in die periode nog een jaar in de oude pastorie van de kerk. Daar werd ook de eerste van hun drie kinderen geboren. Aan de Hogeweg in Oirlo ver rees intussen een prachtig vrij staand huis, vertelt Tilla, terwijl ze een oude foto van het huis laat zien. "In die woning hebben we 25 jaar gewoond. Daarna hebben we op een stuk eigen grond een nieuwe woning gebouwd, aan de Pastoor Gerardsstraat. Daar heb ben we twintig jaar gewoond." Nu hebben ze het al ruim vijf jaar goed naar de zin in Venray, in hun aanleunwoning bij zorgcen trum Het Schuttersveld. Maar de meeste tijd van hun leven brach ten ze toch door in Oirlo, waar ze nog altijd veel familie, vrienden en bekenden hebben wonen. VOORLEESOMA Samen met hun drie kinderen hadden Piet en Tilla in Oirlo een prima (gezins)leven. Piet zorgde ervoor dat er genoeg brood op de plank kwam, Tilla richtte zich vooral op de huishouding en de opvoeding van de kinderen. "Ik ben gek op kinderen. Nog altijd. Mijn kinderen en kleinkin deren zijn mijn trots", zegt ze nu. Ze was niet alleen moeder van drie kinderen, maar ook jaren en jaren voorleesoma op de basis school in Oirlo. Verhaaltjes voor lezen vond en vindt ze nog altijd prachtig om te doen. En ook was ze graag in het documentatiecen trum van de school in de weer. Piet is een voetbalfreak. Hij voetbalde zelf jarenlang als verde diger in het eerste team van DIS en mist bijna geen enkele voetbal wedstrijd op de buis. Ook buigt hij zich graag over kruiswoord puzzels en kijkt hij graag naar spelprogramma's op televisie. Het geheim achter hun huwe lijk is duidelijk: Tilla en Piet laten elkaar in hun waarde en hebben ieder zo hun eigen bezigheden. Maar bovenal: ze zijn nog altijd verliefd op elkaar! Tilla en Piet hopen nog vele jaren in goede gezondheid samen te mogen blijven. Maar eerst gaan ze hun gouden bruiloft vieren. Samen met familie, vrienden en bekenden. Op dinsdag 28 oktober is er om 14.00 uur en H. Mis in de parochiekerk van Oirlo, waarna het feest in besloten kring wordt voortgezet in café-zaal 't Veule in Veulen. Rigoureuze bezuinigingen van de gemeente Boxmeer dwingen de Stichting Openbare Bibliotheek Boxmeer tot het nemen van zeer pijnlijke beslissin gen De bibliotheek in Oeffeit moet sluiten. De stijgende lijn die te zien was in het aantal leden, bezoekers en uitleningen kan helaas niet voorkomen dat de bewoners van Oeffeit gebruik kunnen blijven maken van deze basisvoorziening. Daarnaast zal de Openbare Bibliotheek in Vierlingsbeek na ruim 45 jaar de deuren gedeeltelijk moeten slui ten. De bibliotheek, die al jarenlang de best bezochte bibliotheek van de provincie Noord-Brabant is, zal onder druk van de gemeente een aantal dagen dicht moeten. Ook de bibliotheek in Overloon en Boxmeer zullen een aantal dagen moeten sluiten. Ondanks het feit dat de gemeente Boxmeer streeft naar een voldoende voorzienin genniveau in de kernen waarbijze aangeven dat binnen iedere kern, dan wel op redelijke afstand van elke kern voldoende culturele voorzieningen aanwezig moeten zijn, zijn zij niet bereid daar finan ciële middelen voor vrij te maken. Het bestuur van de Stichting Openbare Bibliotheken Gemeente Boxmeer is daardoor genoodzaakt de voorziening van Oeffeit te sluiten en de uitleentij den van de overige vestigingen te beperken. Het bestuur van de bibliotheek is het daar niet mee eens en er zullen in de periode van 27 oktober tot en met 6 november allerlei acties komen om de politiek te overtuigen dat de bibliotheken open moeten blij ven. De bezoekers kunnen hen daarbij steunen door de acties te ondersteunen. U kunt in de bibli otheken enin de scholen uw mening kenbaar maken. Door uw handtekening of naam te plaatsen onder een boetebrief kunnen ze de wethouder duidelijk maken dat de ingeslagen weg niet de juis te is. Deze brieven zullen op woensdag 5 november aangebo den worden aan de wethouder Cultuur en sport, De Graaf. In de periode van maandag 27 oktober tot en met donderdag 6 november kunt u in alle vestigingen en uit- leenpunten gratis gebruik maken van alle faciliteiten van de biblio theek. Ook kunt u in deze periode symbolisch uw abonnement opzeggen zodat ze aan kunnen tonen wat het effect van de bezui nigingen is. Het Nederlandse platteland is in beweging. Veel historische boer derijen verliezen hun oorspronke lijke functie en worden gesloopt of ingrijpend verbouwd. Dat bete kent een dreigend verlies aan cul tuurhistorische en landschappelij ke waarden. Om de aandacht op deze problematiek te vestigen is 2003 uitgeroepen tot het jaar van de boerderij en worden er in het hele land tal van activiteiten geor ganiseerd. Ook de LLTB afd. Venray e.o. draagt haar steentje bij en organiseert in de week van zaterdag 1 tot en met donderdag 6 november een verlichte boerderij enroute. De verlichte boerderijen route is een toeristische autoroute die in de avonduren verreden wordt. Er is een route uitgezet van ongeveer 40 kilometer in het buitengebied van de gemeente Venray. Een groot aantal boerde rijen, woonboerderijen en andere mooie aan de route gelegen objecten worden door middel van bouwlampen flink in het licht gezet. Het aanzicht van de gebou wen in de donkere avond geeft een verrassend effect. Zichtbaar zal zijn dat de bewoners van het buitengebied en de agrarische sector de afgelopen jaren veel gedaan hebben aan het verfraaien van de gebouwen. De lichten zul len in de eerste week van novem ber branden van 19.00 uur tot 22.30 uur. Er is een wedstrijdele ment ingebouwd in de route. De hoofdprijs van deze wedstrijd, waaraan elke deelnemer aan de verlichte boerderijenroute gratis kan deelnemen, is een rondvlucht boven het gebied dat nu verlicht wordt. Ook zijn er diverse kleine re prijzen te winnen. Het start- en eindpunt van de route is café-zaal 't Veule, Veulenseweg 49 in Veulen. Hier ontvangt u tevens een routebeschrijving. Het rijden van de verlichte boerderijenroute is de moeite waard, ook voor uw kinderen. Voor meer informatie kunt u terecht bij de volgende personen: Kees de Weert, tele foon 06-48 49 25 83 of Eefje van Well, telefoon (0478)58 10 41. woensdag 29 oktober 'udt Rabobank Venray ewlo-Wanssum een bijeen- imst met het thema De agra fe ondernemer en de fobank: Samen de toekomst De bijeenkomst vindt uts in de Houtwerf van kncentrum Roelanzia in fclsteyn en begint om 19.30 ir. Rabobank heeft een aantal Pressante sprekers gevonden t ieder vanuit hun eigen per- ectief ingaan op de toekomst de agrarische sector. De eer spreker is drs. Hans ten Cate, van Bestuur Rabobank herland. Hij zal met name Baan op de ambities van de Rabobank in de agrarische markt. Daarnaast zal prof. dr. Henk Vaarkamp, hoogleraar faculteit Diergeneeskunde in Utrecht, zijn visie geven op het perspectief van het boerenbedrijf in brede zin. De avond wordt afgesloten met een forumdiscussie. In het forum nemen Sjors Kruiper, directeur Food Agri Rabobank Nederland, Jan Vinkenvleugel, directeur Rabobank Venray Meerlo-Wanssum en eerder genoemde sprekers plaats. Het forum wordt geleid door prof. dr. ir. Ruud Huirne. Ruud Huirne is als hoogleraar verbonden aan de Universiteit van Wageningen. Daarnaast is hij directeur van het Institute for Risk Management in Agriculture (IRMA) en directeur Wetenschap van de Kenniseenheid Maatschappij van Wageningen. Binnen de agrarische sector vol trekken de ontwikkelingen zich in een zeer hoog tempo. Enerzijds zijn er bedreigingen, anderzijds liggen er vele kansen. De Rabobank organiseert dit seminar omdat zij haar klanten wil helpen om de ambities die zij hebben te realiseren. Heeft u geen uitnodi ging ontvangen, maar heeft u wel interesse om deze bijeenkomst bij te wonen, neem dan contact op met het team Agrarisch van Rabobank Venray Meerlo- Wanssum via telefoonnummer (0478) 530 410. De museumcommissie van het Vincent van Gogh Instituut in Venray heeft, in eigen beheer, een unie ke verzameling kleurrijke afbeeldingen van historische gebouwen op Sint Anna bij elkaar gebracht in een tijdloze verjaardagskalender. Sint Anna werd gebouwd volgens het paviljoensysteem. Aan de rand van Venray ontwikkelde zich een indrukwekkend gesticht met majestueuze bomen, brede lanen en monumentale gebouwen. De kalender werd vorige week vrijdag door de museumcommissie gepresen teerd. Voorzitter Leo v.d. Rijt van deze commissie overhandigde het eerste exemplaar aan zuster Sarto. De eerste oplage omvat 2000 exemplaren en de kalender gaat medio december in de verkoop. Het kruis aan het Kerkpad in Venray is het volgende mikpunt van vandalisme geworden in een serie baldadigheden, die de omge ving van het oude kerkhof al lan gere tijd teistert. Het beeld is in de afgelopen tijd herhaaldelijk bekrast en besmeurd. Eind augustus moest de stich ting nog ss-tekens verwijderen en afgeslagen stukjes bijwerken, Dat is nu niet meer voldoende. Hét beeld is van het kruishout gerukt en zo zwaar beschadigd, dat her stel onmogelijk is geworden. Het Kerkpad en de omgeving zijn een té mooi plekje in het centrum om van vervanging van het beeld af te zien, ondanks de risico's. Daarom wordt nu overwogen, om een volgende kopie te maken in kunststof, in de hoop, dat het geheel bestendiger zal zijn tegen onverlaten. M.M.S.K. St. Petrus Banden •"«.■se Genoteerd? 2 november Foyer Schouwburg Venray 12.00 uur tot 15.00 uur Najaarsconcert De gemeente Venray houdt dit jaar rekening met een ver lies van ruim 100.000 euro bij de Deeltaxi. Als de tarieven niet tussentijds verhoogd waren dan zou het tekort nog veel groter zijn uitgevallen. Dat meldde wethouder Driessen (CDA) in de commissie Stedelijk Beheer. De Deeltaxi Noord-Limburg ging dit jaar van start. Het werd een succes want niet alleen de doelgroep ouderen en gehandicapten maakte veel gebruik van de belbus die van deur tot d'eur rijdt, Ook de overi ge gebruikers, vooral jongeren, vonden de weg naar dit zwaar gesubsidieerde openbaar vervoer middel. Door dit succes dreigden de twaalf gemeenten veel .geld te moeten bijpassen. Venray wil het tarief voor Deeltaxi Noord-Limburg voor per sonen van 65 jaar en ouder met ingang van 1 januari verhogen naar 1,25 euro. De kosten voor ouderen komt dan overeen met het reguliere tarief voor de andere reizigers. De 65-plussers betaal den sinds de invoering in eerste instantie 0,35 euro, maar met ingang van deze maand was het tarief al verhoogd naar 0,75 euro. Die verhoging is niet voldoende omdat het gebruik van de Deeltaxi Noord-Limburg fors hoger is dan verwacht. De gemeente Venray houdt dit jaar rekening met een verlies van 100.000 euro. Om het vervoer meer kostendekkend te maken, wordt de gemeenteraad binnen kort toestemming gevraagd om het tarief van 65-plussers te verho gen naar 1,25 euro. Daarom is per 1 juli het tarief voor de 'gewone' reizigers ver hoogd van 0,75 naar 1,25 euro per zone. In Venray is het senio rentarief met ingang van 1 okto ber verhoogd van 0,35 naar 0,75 euro. Alleen de gehandicapten betalen nu nog het lage tarief van 0,35 euro per zone. En dit zal ook zo blijven. De ouderen betalen met ingang van volgend jaar ook het hoge tarief van 1,25 euro. De gemeenteraad moet hier nog een beslissing over nemen maar de Seniorenraad is er fel op tegen. Wethouder Driessen zei dat indien het tarief voor senioren 0,75 euro blijft, dit ten koste zal gaan van het budget voor het ouderenbeleid. De gemeente Venray had voor de invoering rekening gehouden met een kostenpost in 2003 van 414.000 euro waarvan 189.000 euro betaald werd uit het WVG- budget. De overige 225.000 euro komt uit de post onvoorzien. Hier komt nu dus nog ruim een ton bij. "Omdat we de tarieven verhoogd hebben is het risico binnen de perken gebleven", aldus Driessen. "In 2004 moeten de kosten nog beter beheersbaar worden. De Deeltaxi moet kostendekkend zijn en zal qua prijs meer in de buurt komen van het reguliere taxiver voer." De lokale partijen verzetten zich tegen de tariefsverhoging voor senioren. 'We willen juist de ouderen achter de geraniums weghalen zodat ze actief kunnen deelnemen aan het sociaal maat schappelijk verkeer. Dat wordt afgebroken als we het te duur maken", zei Mathieu Rutten (Samenwerking). Mart Kessels (Lokaal Aktief) wees erop dat in Venray de 65-plussers relatief veel gebruik maken van de Deeltaxi. "We hebben dan ook moeite met een tariefsverhoging." De steunpunten mantelzorg houden op woensdag 12 novem ber voor de zesde keer de Dag van de Mantelzorg. De mantelzor gers en een introducé uit de gemeenten Venray, Horst en Bergen e.o. zijn die middag wel kom in de foyer van de Schouwburg Venray waar ze een gezellige middag aangeboden krij gen. De organisatie is er in geslaagd een goed programma samen te stellen. Aanmelden kan bij de steunpunten mantelzorg van de welzijnsinstelling Synthese. De feestelijke middag in de foyer van de schouwburg begint om 13-30 uur en eindigt rond 17.00 uur. Zo zal er een ludieke theater-act te zien zijn uitgevoerd door Jenny van Hees speciaal gericht op aspecten van mantelzorg. Daarna zorgt het duo Um&Um, bekend bij velen, voor een muzikaal en leuk vervolg van de middag. Uiteraard zullen de hapjes en drankjes klaarstaan. Verder is het ook mogelijk om de mantelzor- Tijdens de landelijke borstkan- kermaand organiseert de vrijwilli- gersgroep Venray van Borstkanker Vereniging Nederland in samenwerking met Vie Curie Medisch Venray op woensdag 29 oktober een lezing over de nabehandeling bij borst kanker. Borstkanker is geen 'ver van mijn bed show'. Een op de negen vrouwen wordt ermee geconfronteerd en mét haar het gezin en de omge ving. Iedereen kent wel iemand van zeer nabij met deze aandoe ning. Gelukkig zijn opsporing, diagnostische methoden, behan delingsmogelijkheden en overle vingskansen de laatste jaren flink toegenomen en verbeterd. De avond wordt verzorgd door de heer dr L. Beex, oncoloog van het Universitair Centrum St. Radboud Nijmegen. Degenen die geïnteresseerd zijn worden van harte uitgenodigd om bij deze lezing aanwezig te zijn. Die vindt plaats in het perso- neelsrestaurant van Vie Curie, Merseloseweg 130 in Venray en begint om 20.00 uur gers in de bloemetjes te zetten. Mensen die zelf zorg ontvangen van een mantelzorger of die iemand kennen die mantelzorg verleent, kunnen tot 31 oktober bij onderstaande instellingen de naam van de mantelzorger door geven. Voor informatie en aan melding kunnen belangstellenden contact opnemen met de steun punten mantelzorg Venray (Trudy van den Berg, 0478-517317), Horst (Ria van Eijk, 077- 3978500)en Bergen (Sandra Dekkers 0485-348080). Mooi de Mooiste Mode mode w* «othh, fcentn, Mm «n MndMwn St. Lambertusplein 12 Horst tel. 077 3986464

Peel en Maas | 2003 | | pagina 7