laatwerk per dorp om roblemen aan te pakken laatschap vecht 'oor pluimvee Commissie onderzoekt sloop vakantiewoning Onderscheiding voor Koos Swinkels Financiële meevaller voor Venray Een mens mag zichzelf best eens kietelen! Maak daarom nu al een afspraak met Gewonde fietser Huiskamer in brand Gfcuit kw ka.rt nit mar de romudiek de beste Tsetse tKintncdities? ...en profiteer van een fikse winter korting! len maas Donderdag 23 oktober 2003 - Pagina 5 £*5 Het Reconstructieplan voor oord- en Midden-Limburg kwor adert zijn voltooiing. Het ttwerp inclusief een milieu- fcct rapportage (MER) ligt Qmenteel - tot en met 5 ivember - ter inzage. Vanaf 04 moeten de zes districten, arvan Venray en Meerlo- anssum er één is, aan de slag de herinrichting van het atteland ten uitvoer te bren- n. Ieder district kan projec- indienen om knelpunten ad de intensieve veehoude- op te lossen. Het wordt ;n van bovenaf bepaald leid maar een nieuwe aan- waarin per dorp een 'erkoplossing wordt :ht. De provincie beoor- :lt de plannen en verdeelt fris 57 miljoen euro minder schikbaar dan eerst werd dacht. Van het budget voor nburg van 1018 miljoen euro is [eindelijk 961 miljoen euro ergebleven. De Reconstructie eft een looptijd van twaalf jaar, :eld over drie tijdvakken van jaar. Voor de periode 2004- is 291 euro beschikbaar, irde twee andere perioden elk fe miljoen euro. De gemeenten in Noord- en idden-Limburg moeten veel die- ïinde buidel tasten. Hun bij- is opgeschroefd van 2% ar 7%. Voor de periode 2004- 0" betalen de gemeenten 22 Ijoen. EU 42 miljoen. Rijk 130 Ijoen. waterschap 17 miljoen jparticulieren 46 miljoen euro. Mulders (Samenwerking) zich af waarom de gemeen- nu veel meer moeten betalen: in plaats van 5 miljoen euro. Verheijen, provinciaal pro leider, verklaarde dat er een :huiving in de financiën heeft itsgevonden. "Het rijk heeft lur als hoofddoel en daar gaat iral het rijksgeld naar toe. Er is afgestapt van een standaard zone ring rond dorpskernen. In plaats daarvan komen er dorpsomge- vingsprogramma's. En daarvoor worden de gemeenten financieel verantwoordelijk." Welke knelpunten op het plat teland het eerste worden aange pakt is afhankelijk van het district zelf. Wethouder Frits Ruyten (Lokaal Aktief) is de bestuurlijk trekker voor Venray en Meerlo- Wanssum. Er komt een gebieds-* commissie die de projecten gaat vlottrekken en uitvoeren. De pro vincie wijst binnnenkort voor ieder district een onafhankelijk voorzitter aan. De gebiedscom- missie krijgt ambtelijke ondersteu ning van zowel de gemeenten als de provincie en de DLG (Dienst Landelijk Gebied). De commissie stelt een gebiedsprogramma op dat bestaat uit jaarplannen met projecten en maatregelen. De provincie, die als regisseur de plannen beoordeelt, wil de uit voering zoveel mogelijk aan de streek zelf over te laten. "Het dis trict dat het actiefste is maakt de meeste kans dat de projecten worden gehonoreerd. De regio mag deze kans niet laten liggen", vindt projectleider Verheijen Donderdagavond vond er in het gemeentehuis een werkconferen tie plaats voor raads- en commis sieleden uit Venray en Meerlo- Wanssum onder voorzitterschap van burgemeester Hahn. Op 1 juli 2002 werd de bouwsteen van dit district overhandigd aan gedepu teerde Ger Driessen. De zes Limburgse boilwstenen zijn samen gebundeld tot één Reconstructieplan. Alles draait om de toekomst van de intensieve veehouderij. Die is in de afgelo pen decennia zo uitgebreid dat andere functies zoals wonen en natuur in de knel zijn gekomen. Reconstructie beoogt het platte land opnieuw in te delen zodat de positie van de intensieve veehou derij maar ook die van natuur, water, landschap én de dorpen versterkt wordt. Er zijn onvoldoende financiële middelen om alle veehouderijen rond kwestbare gebieden (wonin gen en natuur) uit te kopen. Reconstructie moet vooral maat werk bieden dat voor ieder dorp of gebied de beste oplossing ople vert. Het doel is om meerdere vliegen in één klap te slaan. Het oplossen van gestapelde proble men krijgt voorrang. Door bij voorbeeld het verplaatsen van een varkensbedrijf uit de nabij heid van een natuurgebied wor den meerdere problemen tegelijk opgelost. Het bedrijf kan zich op een andere plek beter onwtikke- len, de ammoniak en stankproble men worden aangepakt en de landschappelijke kwaliteit wordt verbeterd. De reconstructie moet in de komende twaalf jaar dyna miek op het platteland op gang brengen zodat straks veel fhncties beter op hun plek zitten en ze een nieuw toekomstperspectief wor den geboden. De intensieve veehouderij is in drie zones verdeeld. De meeste bedrijven (299) in Venray en Meerlo-Wanssum liggen in een verwevingsgebied, 77 bedrijven zijn goed gesitueerd omdat ze in een landbouwontwikkelingsge- bied liggen terwijl 26 veehouderij en een verkeerde plek hebben en op slot zitten in een extensive- ringsgebied. V ARKENSVRIJE ZONE De varkensvrije zone stond donderdag opnieuw ter discussie. Deze zone van één kilometer breed is wettelijk verplicht. In Limburg loopt de zone in het wes ten over de provinciegrens en in het oosten over het winterbed van de Maas. Het is zo neerlegd dat zo min mogelijk bedrijven erin liggen. Momenteel betreft het vier varkenshouderijen: drie in Venray en één in Nederweert. Deze bedrijven zullen op termijn veehouders uit :Isteyn stellen recht te hebben Itwintig procent meer pluim- dan het ministerie van ndbouw, Natuur en selkwaliteit (LNV) in 1998 [nhen heeft toegekend. Onlangs den zij een laatste poging om gelijk te halen, met een thtszaak bij het College van iep voor het Bedrijfsleven BB) in Den Haag. LNV heeft een lp afgekondigd op de pluimvee- in Nederland, imveehouders kunnen hun op I peildatum van 6 november d bo« Arts schildersbedrijf Stationsweg 108 5807 AC I Oostrum /Venray Telefoon :0478-58 12 36 1998 vastgestelde veestapel alleen nog uitbreiden door rechten aan te kopen van andere veehouderij en. De veehouders uit IJsselsteyn vinden het onterecht dat zij dit moeten doen voor de uitbreiding van hun maatschap die reeds was gepland voor de vaststelling van het pluimveerecht. Naar mening van het ministerie waren de uit breidingsplannen van maatschap Claessens-Jenniskens nog niet serieus genoeg ten tijde van de vaststelling van het pluimvee- recht. Er was wel een milieuver gunning aangevraagd, maar geen bouwvergunning. "Beide zijn ver eist door de Meststoffenwet", aldus F. Nijnuis, woordvoerder van LNV. Dat de verbouwing niet vergunningsplichtig was, zou daaraan niet afdoen. Beide vee houders hebben een uitbreidings vergunning gekregen, waarvan één een maand na het besluit van het ministerie. Het CBB moet nu, voor beide pluimveebedrijven afzonderlijk, beoordelen of dat besluit in stand kan blijven. De maatschap Claessens-Jenniskens was niet vertegenwoordigd tij dens de hoorzitting in Den Haag. Uitspraken volgen binnen zes weken. Uitkering gemeentefonds valt hoger uit Aan de vooravond van de begrotingsbehandeling krijgt de gemeente een onverwachte meevaller. De rijksuitkeringen vallen de komende jaren hoger uit dan waarmee bij de begroting 2004 rekening gehouden was. Volgend jaar krijgt de gemeente Venray 346.000 euro meer uitge keerd uit het gemeentefonds. In de begroting 2004 is rekening gehouden met een algemene uit kering van 26.121.390 euro. Dit Een 15-jarige fietser uit Oostrum kwam vorige week vrij dag omstreeks 08.15 uur ten val nadat hij werd aangereden door een onbekende automobiliste. Het ongeluk gebeurde op de Stationsweg ter hoogte van de kruising met de Klaproos. Aanvankelijk leek er niet veel aan de hand en na enig overleg vervolgde ieder zijn eigen weg, zonder eikaars gegevens te note ren. Nu blijkt de fiets van de jongen toch beschadigd en heeft de jon gen er ook verschillende kneuzin gen aan over gehouden. De poli tie verzoekt de bestuurster van de auto contact op te nemen met de politie om de onderlinge schade te kunnen regelen. verdwijnen. De varkensvrije zone moet verspreiding van het var- kenspestvirus voorkomen. CDA- raadslid Kuijpers uit Wanssum meende dat dan ook de hobbyvar- kens en wilde zwijnen uit de var kensvrije zone verbannen moeten worden. Hij kreeg steun van de andere politici. De varkensvrije zone blijkt nog meer bedrijven te belemmeren. Varkenshouderijen die tegen de zone liggen worden eveneens op slot gezet. Het dis trict Venray en Meerlo-Wanssum besloot officieel bezwaar aan te tekenen tegen de huidige opzet van de varkensvrije zone. "Een zone van een kilometer heeft zo weinig zin", meent Theo Mulders (Samenwerking). Hij wees erop dat in Luxemburg en Duitsland nog steeds uitbraken van varkens pest voorkomen. "En de versprei ding van het virus gebeurt vrijwel altijd door wilde zwijnen." BESTEMMINGSPLAN Het Reconstructieplan is van een hogere orde dan het bestem mingsplan buitengebied. Nadat de provinciale staten het plan heb ben vastgesteld, gedeputeerde staten deden dit al op 23 septem ber, en de ministeries van LNV en VROM hun goedkeuring hebben gegeven krijgt het Reconstructieplan een rechtst reekse doorwerking in het bestemmingsplan. Dit betreft de zonering van de intensieve vee houderij. Bedrijven die in een extensiveringsgebied of een var kensvrije zone liggen mogen hun bouwblok niet meer uitbreiden. Ook als dat volgens het nieuwe bestemmingsplan nog wel moge lijk is. Dit komt dan te vervallen. Nieuwvestiging mag volgens het Reconstructieplan alleen plaats vinden in een landbouwontwik- kelingsgebied. Andere plekken die volgens het bestemmingsplan eveneens nieuwbouw toestaan worden allemaal geschrapt. De gemeenten moeten van de provincie actief aan de slag gaan met de controle van het milieu vergunningenbestand. Projectleider Verheijen vermoedt dat 50% van de bedrijven met ver gunde rechten geen intensieve veehouderijtak meer heeft. Indien dit drie jaar lang het geval is dan wordt de vergunning automatisch ingetrokken. "Daarmee voorko men we ongewenste1 ontwikkelin gen als milieurechten opnieuw in gebruik worden genomen", aldus Verheijen. DORPSOMGEVINGSPROGRAM MAS De bufferzone van 250 meter rond dorpskernen heeft het niet gehaald in het Reconstructieplan. Venray en Meerlo-Wanssum had den dit wel opgenomen in hun bouwsteen. "We kiezen per dorp voor maatwerk", aldus projectlei der Verheijen. "Een extensive ringsgebied rondom dorpskernen is niet in een standaardzonering te vangen." Voor ieder dorp wordt een dorpsomgevingsprogramma (DOP) opgesteld samen met de burgers en de bedrijven. De aan pak van de stankproblematiek staat hierbij centraal. Het DOP voorziet in een integrale aanpak: voorzieningenniveau, woning bouw, nieuwe economische dra gers, toerisme, recreatie en omge vingskwaliteit komen aan bod. Theo Mulders (Samenwerking) pleitte ervoor om de dorpskernen toch als extensiveringsgebied aan te merken. "Er staan niet voor niets blauwe borden bij de dorp singangen. Het is ook volgens de wet een woongebied. En we voor komen hiermee straks problemen als bedrijven nu nog gaan uitbrei den op plekken waar het niet kan." In het Reconstructieplan lig gen alle dorpen in een verwe vingsgebied waarin wonen en intensieve veehouderij beiden bestaansrecht hebben. Ruud Verheijen zei dat de gemeenten met hun ruimtelijk beleid een oplossing moeten zoeken voor de specifieke situatie per dorp. Daarvoor dient ook het DOP. Sieb Nijssen, voorzitter van het dorpsradenoverleg, en veehouder Eduard Maas uit Swolgen zagen een dorp als extensiveringsgebied evenmin zitten. "Want er is geen geld om bedrijven te verplaatsen", zei Maas. "Het dorp kan beter gaan praten met het bedrijf om de stankcirkel te verkleinen zodat er wel gebouwd kan worden." Voor het eerst in de historie heeft de Venrayse gemeente raad een eigen onderzoeks commissie in het leven geroe pen. Die voert momenteel een onderzoek uit naar wat er alle maal is mis gegaan bij de voor malige vakantiewoning aan de Veldstraat in Merselo. Onder last van een dwangsom van 200.000 euro heeft de eige naar, de familie Van Bronswijk uit Nijmegen, het vakantieverblijf begin dit jaar noodgedwongen gesloopt. Op initiatief van Samenwerking Venray wordt in april de onderzoekscommissie inge steld. De vijfkoppige commissie staat onder voorzitterschap van Martin Wijnhoven (Samenwerking) en bestaat verder uit de raadsleden Henk Bisschops (PvdA), Leonie Cals (WD), Victorine Derks (Lokaal Aktief) en Rein Dupont (CDA). Afgelopen maandag vindt de openbare hoorzitting plaats. Naast eigenaar Erik van Bronswijk worden zeven (ex-) ambtenaren opgeroepen. Max Seelen, niet meer in dienst bij de gemeente, verschijnt niet vanwege zijn vakantie. Hij wordt op maandag 3 november alsnog gehoord. 'Waarheidsbevinding' is het doel dat de commissie nastreeft. Martin Wijnhoven toont zich na afloop tevreden over de verhoren. Na maanden van gedegen voorbe reiding heeft de commissie nu het meeste werk achter de rug. Wijnhoven verwacht rond de jaar wisseling het onderzoeksrapport met conclusies en aanbevelingen aan de gemeenteraad.te kunnen aanbieden. Begin 2004 kan het raadsdebat plaatsvinden. De onderzoekscommissie wil haar bevindingen ook afzetten tegen de huidige werkwijze op het gemeentehuis. De hoorzitting van maandag brengt opmerkelijke handelswijzen van ambtenaren aan het licht. Eind jaren zestig koopt de familie Van Bronswijk blijkt nu 26.467.599 euro te wor den. Ook de jaren daarna zien er weer wat gunstiger uit. In 2005 krijgt Venray 57.000 euro meer, in 2006 347.000 euro en in 2007 269.000 euro. Deze getallen staan in de sep tembercirculaire van het ministe rie van Binnenlandse Zaken. De gemeente reageert enigszins ver rast op de nieuwste cijfers omdat het goede nieuws niet van tevo ren was aangekondigd. Ook voor het lopende begro tingsjaar 2003 ziet het financiële beeld er beter uit. De algemene uitkering is 130.000 euro hoger dan venvacht. Bovendien komen er nog nabetalingen uit voorgaan de jaren. Over 2001 en 2002 krijgt Venray nog 58.000 euro uitge keerd. Deze meevallers worden toegevoegd aan de post onvoor zien die momenteel een stand heeft van bijna 1,1 miljoen euro. Daarbij is nog geen rekening gehouden met tekorten bij de WVC» en de Deeltaxi en mogelijke andere tegenvallers. De loonstijging voor 2004 is door het rijk bepaald op 2,25% terwijl in de begroting gerekend is met 2,75%. De prijsstijging blijft nagenoeg onveranderd. Volgens de septembercirculaire komt dit cijfer uit op 0,8%. In de begroting is een prijsstijging opgenomen van 0,75%. De financiële gevolgen van de loon- en prijsontwikkeling zijn nog niet bekend. een kippenhok in het bos aan de Veldstraat. Dat wordt omge bouwd tot buitenverblijf. Alles lijkt legaal. Het gebouw krijgt een huisnummer en de gemeente biedt een brievenbus en afvalcon tainers aan, die de familie overi gens weigert. Het pand wordt ver plicht aangesloten op de riolering en al die jaren worden de gemeentelijke heffingen betaald. Drie jaar geleden gaat het fout. De Van Bronswijks gaan de vakan tiewoning opknappen. Het dak, met asbesthoudende platen, wil len ze vernieuwen evenals de kozijnen. Dat gebeurt zonder bouwvergunning. De renovatie loopt helemaal uit de hand. Want ook de buitenmuren en balken worden gesloopt, er wordt een nieuwe fundering rondom de woning gestort en de muren wor den opnieuw opgemetseld. De gemeente krijgt - bij toeval? - lucht van de illegale verbouwing en legt alles op foto's vast. Er volgt een strijd met de gemeente die door de rechter in het nadeel van Van Bronswijk uitvalt. De familie sloopt begin dit jaar de aanbouw. Behalve de fundering want die zit drie meter diep en bij verdwijde- ring zouden de omliggende oude eikenbomen sneuvelen of flink beschadigd worden. Vrijwel gelijktijdig met de uitnodiging van de hoorzitting krijgt Van Bronswijk half oktober nog een andere brief van de gemeente waarin hij gesommeerd wordt - onder een dwangsom van 100.000 euro - ook de fundering te slopen. Erik van Bronswijk (51) overhandigt tijdens zijn verhoor de brief aan de verbaasde com missieleden. De Nijmegenaar trekt zelf ook het boetekleed aan. "We hebben dom en naief gehan deld om zonder vergunning aan de slag te gaan. Daar neem ik de volle verantwoordelijkheid voor." Na bijna 35 jaar is de familie nu haar buitenverblijf kwijt. Lange tijd is er geen vuiltje aan de lucht. Nimmer hebben de Van Bronswijks het idee dat zij in Merselo illegaal verblijven. Na de verhoren van maandag kunnen al enkele conclusies getrokken wor den. De communicatie tussen bur gers en ambtenaren is belabberd. Hoge ambtenaren en wethouders worden afgeschermd en zijn onbereikbaar. De dossiervorming bij de afdeling Bouwen en Milieu (BM) is zwaar onder de maat. Foto's worden zonder enige toe lichting in het dossier gestopt. Van gesprekken - telefonisch of mondeling - worden geen aante keningen gemaakt. Er zijn zelfs complete stukken zoek. Medewerkers handelen veelal op eigen houtje en houden elkaar niet op de hoogte. Daarbij kampt Eindstraat 12, tel. 581553 De 34-jarige bewoonster van een huis aan de Wagnerstraat en haar 6-jarige zoontje hebben zich woensdagmorgen zelf in veilig heid kunnen brengen toen de huiskamer in brand bleek te staan. Uit een eerste onderzoek door de politie lijkt het erop alsof het kind met vuur heeft gespeeld. De politie onderzoekt dat verder. Hoe groot de schade is, is niet bekend. de afdeling BM met een hoog ziekteverzuim, onderbezetting en personeelsverloop. Dossiers wor den niet of nauwelijks overgedra gen. "Het was inderdaad dweilen met de kraan open. Een kwestie van overleven. Het was geen onwil maar het kon niet anders. Nu zou het heel anders gebeurd zijn", zegt afdelingshoofd Kees van Velzen. "We hadden grote achterstanden en alle inzet ging naar de artikel 19-procedurés waarvan de termijnen zwaar onder druk stonden." Van Velzep erkent de gebrekkige rapporta ges. Daar heeft de VROM-inspec- tie ook al opgewezen. Sindsdien zijn er verbeteringen opgetreden en is de afdeling op sterkte gebracht. Erger is dat sommige ambtena ren het niet zo nauw nemen met de privacy van burgers. Als de nood steeds hoger wordt en Van Bronswijk er met de ambtenaren niet meer uitkomt verzoekt hjj meermaals om een gesprek mqt afdelingshoofd Van Velzen. Dat wordt hem in een brief, geschré ven door een ambtenaar, gewei gerd. Later vindt het gesprek als nog plaats. Van Velzen: "Ik wist niet dat Vah Bronswijk mij om een gesprek had gevraagd. Met verbazing las ik dat later in die brief. Hier heeft de ambtenaar een inschattingsfout gemaakt." In het dossier bevindt zich ook persoonlijke post. Die is wellicht via de buren Vledder en Louwman bij de gemeente terecht komen. Zoals de oproep van de Ysselsteynse dierenarts voor de inenting van hond Fikkie. "Die post heeft geen stempel en is niet via de officiële kanalen bin nengekomen. Dit had niet in het dossier mogen zitten", bekent Van Velzen. Lange tijd bestaat bij de gemeente het vermoeden dat het vakantieverblijf permanent bewoond wordt. Er vinden ook 's avonds controles plaats. Een amb tenaar maakt zelfs foto's van het interieur. Van Bronswijk is daarbij aanwezig maar hem wordt niet verteld dat de foto's als bewijs tegen hem dienen. "Ik vond hét gênant dat ze binnenin alles foto grafeerden. Maar ik zat onder druk en voelde me in de tang genomen. Ook dat mijn post geo pend werd en bij de gemeente in mijn dossier terecht kwam als bewijsmateriaal. Het lijken wel Russische toestanden. Triest en ondraaglijk", zegt Van Bronswijk. Van twee auto's die er vaker staan worden kentekens nage trokken bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. "Op mijn ver zoek heeft de buitengewone opsporingsambtenaar die kente kens opgevraagd", zegt ambtenaar Wilco van der Kint. "Want ik wilde weten wie daar verbleven. Volgens de buren zouden het Bas en Kim zijn." Alleen de kopieën van de kentekens zitten nog in het dossier. "De originelen heb i|c weggegooid." Op de vraag of hij nog meer stukken heeft verwij derd reageert Van der Kint ont kennend. "We hebben later beslo ten om te stoppen met de controle op permanente bewo ning. Het bleef bij een zwaar ver moeden maar we konden het niet hard maken." Van Bronswijk probeert tevergeefs een gesprek te krijgen met wethouder Driessen. Dat wordt hem telkens gewreigerd. "Mijn advies was daar niet op in te gaan", zegt Van der Kint. "Nee. dat heb ik niet met de wethouder overlegd. Dat heb ik zo aan zijn secretaresse gemeld." Van Bronswijk doet zijn beklag over de handelwijze van de amb tenaar die de klacht weer zelf afhandelt. De commissie spreekt zijn verbazing uit. Van der Kint: "Het voordeel van mijn werk is dat het wordt afgekaart door de rechter. Maar nu zou dit niet meer zo kunnen. De gemeente heeft daarvoor nu een klachtenfunctio naris in dienst." Venray naar Koos Sivinkels heeft afgelopen weekend 't Silveren Swaentje in ontvangst genomen. Swinkels kreeg de onderscheiding opgespeld door Wim Thomassen van Stichting 't Silveren Swaentje. De stichting verleende hem de ónderscheiding op grond van de vele, uiteenlopende activiteiten, waarmee hij zich heeft ingespannen om het culturele erfgoed van Venray in beeld te brengen en uit te dragen. Zo is en was hij onder andere actief bij de Venrayse afdeling van het Limburgse Geschied- en Oudheidkundig Genootschap (LGOG), het Rijksinstituut voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB), Veldeke Venray, de Stichting Kruisen en Kapellen en het Lokaal Historisch Platform. (K a Spiegelt u zich aan de Engelsen bij uw plannen voor een nieuwe tuin? Samen met Rien van Mierlo komt u tot de uitvoering van een ontwerp waarin romantiek en melancholie onmiskenbaar zijn terug te vinden. Compleet met vijvers en bestrating zo u wilt. En onderhoud niet te vergeten. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Helmondseweg 1 tl Deurne Tel.0493 314593 J

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5