1699,- Commissie kritisch over WVG-uitgaven itreep door Silvesterparty n de Wetteling De Waan: 127.000 bezoekers De laatste mis van deken Coenen Kern met Pit Ffleekknaller Film Moj Rooy e. Extra uitkering angdurige ninima Martens ..'Gemeente kan een uitzondering naken" Geldboete Pa9 jji EN MAAS Donderdag 23 oktober 2003 - Pagina 3 Oirlo heeft wederom het predi kaat 'Kerri met Pit' gewonnen; nu voor het project 'Informatiegids voor Oirlo'. Aan de prijs is een geldbedrag van 1000 euro verbon den. Oirlo werd net als Castenray nog een tweede keer betiteld als 'Kern met Pit', voor het project 'Samenvoeging sportparken'. Ook dit leefbaarheidsproject wordt beloond met 1000 euro Castenray ontvangt ook voor het project 'Aankleding dorpsplein' 1000 euro. Ook Heide ('Boek his torie Heide'), Smakt ('Renovatie omgeving St. Jozef-kapel') en Veulen ('Verbeteren kerkhofpad') vielen in de prijzen. De dorpen ontvingen de uitslag afgelopen weekeinde van de Koninklijke Nederlandse Heide Maatschappij. Deze organisatie looft om de paar jaar prijzen uit voor projecten die de leefbaarheid in kleine gemeen schappen bevorderen. In Limburg deden elf projecten mee, die alle maal in de prijzen vielen. De pre dikaten 'Kern met Pit' en de che ques worden 19 december uitgereikt in het provinciehuis in Maastricht. SONY kv32fq80 Breedbeeld KTV Art Couture Design Breed beeld KTV met o.a. 80 cm IT FD Trinitron WEGA 100Hz sf| Digital Plus beeldbuis, sp MemoryStick Reader (bekijk uw digitale foto's direct op TV), 2 tuners, On Screen '•••*- Display, Dynamic Picture en Picture/TXT, Dolby ProLogjc -t- Virtual Dolby Surround |f Sound. Fast Text 500 pagina's geheugen. Meubel is optioneel. n. IJ', '^Idl.UTVl.lUU^'.J PvdA wil alle onrechtmatige onttrekkingen terugvorderen De gemeente Venray wil de kosten bij de Wet Voorziening Gehandicapten veel beter in de hand houden. Aanvragen van gehandicapten worden voortaan kritischer bekeken en er moet flink bespaard worden op de uitvoeringskos ten. Alle maatregelen moeten er in 2004 toe leiden dat er geen tekorten meer ontstaan. De commissie Maatschappelijke Diensten uitte maandagavond kri tiek over de wijze waarop in het verleden met de WVG-gelden werd omgesprongen. In de jaren negentig hield de gemeente jaar lijks forse bedragen over aan de WVG-budgetten. Vergrijzing en extramuralisering waren toen nog niet zo hard toegeslagen als nu. Ook waren de ouderenadviseurs nog niet zo actief in het veld om ouderen en gehandicapten te wij zen op de voorzieningen die de WVG biedt. Het WVG-geld werd destijds - met instemming van de gemeenteraad - voor andere doel einden ingezet. Zo verdween er ruim l miljoen euro om de tekor ten bij het Grondbedrijf af te los sen. Maar sinds 1999 sloegen de overschotten om in tekorten. Er moet nu flink ingegrepen worden omdat de kosten uit de hand drei gen te lopen. "Daar hebben wij in 1996 al voor gewaarschuwd", zei Jeanne Hendrix (CDA). "We heb ben toen al verteld dat we zuinig moesten zijn met de WVG-gelden. Maar we werden weggehoond, Want het zou nooit voorkomen dat aanvragen niet gehonoreerd zouden worden." Marius Emons (PvdA) ging nog een stap verder, Hij vond dat alle gelden die ooit aan de WVG onttrokken waren weer teruggestort moesten wor den. "Het geld dat bestemd is voor de WVG-gerechtigden is voor andere doelen gebruikt. Dat is onrechtmatig gebruik. Dit is heel zuur vooral nu er tekorten zijn." Wethouder Emonts (PvdA) legde uit dat de beslissingen die toen genomen zijn pasten in die tijd. "Ik adviseer u daarom niet om het geld weer terug te halen. Want waar moeten deze bedragen van daan gehaald worden?" Jeanne Hendrix had veel moeite met de bezuinigingen. "Want het gevoel van eigenwaarde mag bij de gehandicapten niet in het gedrang komen. Ik vrees dat er te weinig rekening gehouden gaat worden met de persoonlijke omstandighe den en de kwaliteit van leven." Het college wil de vaste ver- voersvergoeding voor gehandi capten van 450 euro helemaal afschaffen. Een jaar geleden hield de politiek dit nog tegen. Maar B en W oordelen dat de Deeltaxi een adequate vervoersvoorzie ning is voor gehandicapten Waar door de vaste vervoersbijdrage niet meer dan een 'verkapte inko mensverhoging' zou zijn. Volgende week neemt de gemeenteraad hierover een beslis sing. De gemeente is ook bezig om scootmobiels - die ten onrech te verschaft blijken te zijn - weer terug te vorderen. Al deze maatre gelen stuitten op weerstand bij de commissieleden. Marius Emons oordeelt dat het onderzoek naar de WVG veel eerder had moeten worden uitgevoerd. Want de drei gende tekorten dienden zich al jaren geleden aan. "Regeren is toch vooruitzien", zei de PvdA'er die meende dat het ontbreken van een visie, onvoldoende bud- getbeheer en oneigenlijk gebruik de oorzaken zijn van de tekorten. Leonie Cals (VVD) vond dat de klantvriendelijkheid bij de WVG hoog in het vaandel moest staan. Daarom moet er meer samenge werkt worden met de gehandi captenorganisaties. Ze wees erop dat de gemeente de meeste procedures bij de rechtbank over WVG-verstrekkin- gen verloren heeft. "Een heron derzoek naar de scootmobiels is accoord. Maar doe dat wel heel zorgvuldig en in overleg met de cliënten", aldus Cals die vindt dat de reisvergoeding niet over de hele linie afgeschaft mag worden. "Want er zijn mensen die dat bedrag echt nodig hebben." Wethouder Emonts zei dat bij alle 850 WVG'ers voor 1 november de vervoersbeschikking herzien wordt. In enkele gevallen is de vergoeding al stopgezet. "De Deeltaxi vormt een goedkope en adequate voorziening. Indien gehandicapten er toch geen gebruik van kunnen maken dan moeten we een individueel alter natief zoeken. Via de bijzondere bijstand kan hierin voorzien wor den indien de financiële situatie niet toereikend is." Tineke Lamers (Samenwerking) zei het kwalijk te vinden dat er nog steeds geen beleidsvisie is opgesteld. Ze pleit te ervoor voorzichtig om te gaan met het terughalen van voorzie ningen zoals scootmobiels. "Er moet niet alleen vanuit fysiek oog punt naar gekeken worden. Ook met de psychische kant dient rekening gehouden te worden." Tinv Grebenjak (Lokaal Aktief) sprak van een 'pijnlijke zaak'. "Want er schort van alles aan. Het is de hoogste tijd voor een beleidsvisie want er wordt teveel op incidenten gereageerd. De uit voeringskosten zijn te hoog en de budgetbeheersing en de regie door de gemeente zijn ontoerei kend geweest." Grebenjak vond dat de controle op onrechtmatig gebruik zorgvuldig moest gebeu ren. Ze wees erop dat nu al veel cliënten in beroep gaan bij de beroeps- en bezwaarcommissie. "Gehandicapten verliezen zo het het geloof in de WVG. En kijk eens wat dit allemaal kost aan juri dische ondersteuning." Wethouder Mathieu Emonts ver klaarde dat hij de kwaliteit van de WVG-verstrekkingen maximaal in stand wil houden. Er wordt een accountmanager aangesteld die het beheer van de WVG goed op orde moet krijgen. "We moesten eerst korte slagen maken. Die beleidsvisie komt in 2006." Zo vindt Emonts de indicatiestelling door het RIO te ruim. Het RIO adviseert de gemeenten over de WVGaanvragen. "Dit moet scher per worden en beter passend bij de maat van de cliënt. Enkelvoudige indicaties doen we voortaan zelf. Dit bespaart dure advieskosten." De wethouder is eveneens van oordeel dat de gemeente veel strakker de regie in handen moet krijgen. Tien jaar lang maakte Frans de Roos filmopnamen in Venray en omgeving en legde hij tal van monumenten en gebouwen en veel karakteristieke en mooie plekjes op beeldband vast. Beelden van Venray zelf, maar ook van de kerkdorpen en de naaste omgeving. Unieke impres sies van gebouwen, huizen en landschappen, maar ook van Venrayse verenigingen en van allerlei evenementen en gebeurte nissen. Aldus ontstond een docu ment van bijzondere cultuurhis torische waarde, dat voor menige toeschouwer een ware ontdek kingsreis zal vormen. Veel opna- Bij een verkeerscontrole op de Sint Anthonisweg in Rijckevoort is een 38-jarige man uit Venray aangehouden in verband met een nog openstaande geldboete van 405 euro of veertien dagen hech tenis. Verder bleek zijn auto niet APK gekeurd en had de man geen rij bewijs. Ook gaf hij een valse naam op. Omdat de man de geld boete niet kon betalen is hij inge sloten. mes zijn intussen van historische betekenis geworden, want in de tien jaar dat Frans de Roos filmde, is er op tal van plaatsen weer veel veranderd. In samenwerking met de maker en met SINVID Venray heeft Stichting Stadspark Venray de bijna twee uur durende film in productie genomen onder de titel Moj Rooy. De film verschijnt op DVD, en bij voldoende belangstel ling ook op videoband in VHS-ver- sie. De prijs bedraagt bij voorin schrijving €12,50. De inschrijvingstermijn loopt tot don derdag 13 november. Daarna is de prijs €15,00. Voor bedrijven die belangstelling hebben voor deze unieke Venray-promotiefilm, geldt eveneens een gereduceerde prijs. Moj Rooy zal eind november in première gaan. Plaats en tijd worden nog nader bekend gemaakt. Dan start ook de ver koop van de film die vanaf maan dag 24 november verkrijgbaar is bij de Venrayse boekhandel en platenzaken, de VW en Museum 't Freulekeshuus. Belangstellenden zich ook rechtst reeks wenden tot Stichting Stadspark, secretariaat Jerusalem- Zuid 53, 5801 ML Venray, tele foon 0478-581191 e-mail: tw.els@wxs.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Ifel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhofnl Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. advertentie@vandeTmiunckhof'ni Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur Bezoxging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Versoreidingsbureau Periodiek Tel. 0428-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en veremgingsnieuws tot uiterlijk;dinsdag 10.00 uur, Abonnementen: 18,-(postcode 58..) 30,- (overige binnenland) VAN OORSCHOT MODF 3 Grotestraat 73, Venray Almond, Roosendaal, Boxmeer, Bfeda, Oss mL iul Hulsman en Twan van Bussel stoppen met organisatie nieuwjaarsfeest sporthal de Wetteling in uray wordt in de nacht van december 2003 op 1 januari (h geen Silvesterparty op gezet. Twan van Bussel SlpFeestcafé De Koets en Paul yiïlsinan van het gelijknamige Hulsman uit Venray heb- ^■n besloten het nieuwjaars- esl en de dance-party af te azen. De vierde editie van de ndejaarsfeesten in de ènrayse sporthal sterft daar- Woi ^en stille dood. •en, ,etï \5er jaar geleden organiseerden Wï wee Venrayse ondernemers Silvesterparty voor het eerst, laatste twee jaar werd het it gecombineerd met een #t dansfestijn, met optredens tal van top-dj's. een nacht eer- De populariteit van de twee ten was groot, honderden jon- ten wisten al snel de weg naar esttempel' de Wetteling te vin- u, Vandaar ook dat Van Bussel Hulsman het zo jammer vinden ze zich genoodzaakt zien het Sis feest af te blazen. Van Bussel ver telt dat hij ook dit jaar weer samen met Hulsman maar wat graag een Silvesterparty op poten zou willen zetten in de sporthal. Van de gemeente Venray krijgen ze echter geen ontheffing om tot 05.00 uur 's nachts op hetzelfde geluidsniveau - tot 02.00 uur geldt een geluidsniveau tot 60 dba op de gevels van de woningen- door te mogen feesten, reden voor de twee om de eindejaarsfeesten van de agenda te halen. Zonder ont heffing is het in hun ogen name lijk niet mogelijk om een spette rend feest te organiseren, dat voldoet aan de wensen en eisen van de bezoekers. In de afgelopen drie jaren brachten circa tweedui zend mensen uit de regio een bezoek aan de Silvesterparty. Van Bussel hoorde over het feest naar eigen zeggen louter positieve ver halen. Ook van de gemeente Venray en de politie. Het feest was goed geregeld, er was vol doende bewaking, de organisatie had oog voor de veiligheid en leeftijd van de bezoekers en de politie vond het maar wat handig dat zoveel jongeren op één plek feestvierden. Handhaving was een stuk eenvoudiger geworden, nu veel minder jongeren in de nacht van 31 december op 1 januari het centrum van Venray doorkruis ten. Positieve geluiden alom, aldus Van Bussel. Tot vorig jaar, toen enkele omwonenden bij de gemeente Venray klaagden over geluidsoverlast en Twan van Bussel een boete kreeg. Om dit jaar een bekeuring te ontlopen vroegen de twee organi satoren bij de gemeente Venray voor de editie 2004 een 'geluids- ontheffing' aan tot 05.00 uur. "Het is maar in keer in het jaar oud op en nieuw. We dachten dat de gemeente niet zo moeilijk zou doen over een ontheffing, maar onlangs kregen we een brief waarin stond dat we de vergun ning niet kregen. Om 02.00 uur moet het geluid gedempt worden tot een niveau dat ik geen geluid meer noem. Voor de meeste men sen begint het nieuwjaarsfeest pas na twaalven en dan willen ze ook lekker uit hun dak kunnen gaan. Het is gewoon erg jammer dat we hebben moeten besluiten de Silvester- en danceparty af te bla zen." GELD KWIJT Van Bussel vindt het op de eer ste plaats erg sneu voor de feest gangers, maar ook heeft hij samen met Hulsman de afgelopen jaren behoorlijk wat tijd en geld geïn vesteerd in de organisatie van de feesten. Zeker na de nieuwjaarsbrand in het Volendamse café 't Hemeltje in 2001 werden de (veiligheids)eisen ook in de gemeente Venray veel strakker aangetrokken. Er moest in de sporthal bijvoorbeeld een extra nooduitgang gecreëerd worden en de organisatie moest ineens geïmpregneerde-, brandveilige - en zeer dure- versierselen aange- schaffen. "Je mag best weten dat het ons erg veel geld gekost heeft om van de Wetteling een veilige feesthal te maken", zegt Twan van Bussel. "Ons is toen beloofd dat we onze investeringen in de toekomst terug zouden kunnen verdienen. Nu zijn we het geld grotendeels kwijt." Natuurlijk: de sporthal is niet zo geluidsdicht als een discotheek. Dat snapt de cafébaas ook wel. Maar het steekt Van Bussel vooral dat enkele klagers dit jaar een groot nieuwjaarsfeest in de weg staan. "Ik vraag me echt af hoe het dit jaar moet met oud op nieuw. Het afgelopen jaren zaten de kroegen in het centrum al bomvol, ik weet zeker dat dit jaar nog meer jongeren van kroeg naar kroeg gaan zwerven. Met geluidsoverlast als gevolg. Wij gaan met de toegangskaarten voor het feest in café De Koets zeker in de voorverkoop doen, want anders is het einde zoek. Dan wordt het veel en veel te druk in het café." jrt Wethouder Driessen vindt het jammer dat Twan van Bussel en ul Hulsman na drie jaar stoppen met de organisatie van een jij Dte Silvesterparty in sporthal De Wetteling, "Maar de gemeen- Venray kan voor hen geen uitzondering maken. De regels gen: tot 02.00 uur maximaal een geluidsniveau van 60 dba op muren van de woningen, na 02.00 uur 's nachts fors minder, is jammer dat ze dit besluit genomen hebben." tolgens Driessen hoeft het initiatief van de twee horecabazen geen edood tegemoet te gaan. "Ook vorig jaar was het immers een posi- 'en succesvol initiatief, met een grote impact. Van de gemeente ly mogen ze best een nieuwjaarsparty tot diep in de nacht organi- i. maar wel binnen de wetten en geluidsnormen die voor alle hore- elegenheden gelden. Een probleem bij de Wetteling is dat het een atie in een woonwijk is, en dat een sporthal niet zo goed geïsoleerd Is een discotheek. Vorig jaar zijn er ruime overschrijdingen geme- rellicht dat de 'oplossing' voor dergelijke problemen ligt in de oering van een algemene ontheffing. "Daar is de tijd nu echter nog rijp voor. Wellicht dat we in de nabije toekomst samen met de en iet wijkplatform Centrum enkele collectieve ontheffingsda- 'eü i aan kunnen wijzen, maar zover is hét hu nog niet. Daarover moet st consensus bestaan tussen de horeca en het wijkplatform, want de ct'1 wonenden hebben dan helemaal geen nachtrust meer." itaii n Vooruitlopend op de invoe- ng van de nieuwe wet Werk Bijstand heeft het Rijk geld eschikbaar gesteld voor lang- urige minima zonder beidsmarktperspectief. De aneente Venray verstrekt dit iar daarom eenmalig een tra uitkering aan deze mini- Het streven is om deze tra uitkering nog voor de estdagen uit te keren. Aan personen die bij de meente Venray reeds nd zijn (uitkeringsgerech- :n) en die in aanmerking omen voor deze extra een- talige uitkering wordt de uit- Ering rechtstreeks verstrekt, ferige personen die binnen criteria vallen kunnen bij gemeente een aanvraag dienen. Voor de extra uitkering komen VO i aanmerking personen tussen 23 en 65 jaar. Zij hebben gedu nde een ononderbroken perio- Evan 5 jaar of langer (gerekend maf 1 januari 2003) een inko- en gehad dat niet hoger is dan de bijstandsnorm Gedurende deze periode hebben zij geen inkomsten uit of in verband met arbeid gehad. Daarnaast is van belang dat per sonen niet kunnen beschikken over een eigen vermogen. De hoogte van de eenmalige uitke ring bedraagt 450 euro voor gezinnen, 400 euro voor alleen staande ouders en 320 euro voor alleenstaanden. Indien in 2003 al gebruik is gemaakt van de abonnementskos tenregeling, wordt het uitgekeer de bedrag in mindering gebracht op deze eenmalige uitkering. Aan de uitkeringsgerechtigden die bij de gemeente Venray reeds bekend zijn en voldoen aan de cri teria verstrekt de gemeente de eenmalige uitkering automatisch. Overige personen kunnen met ingang van 3 november tot uiter lijk 1 december een aanvraag indienen. Vanaf 3 november kan dit aanvraag- en inlichtingenfor mulier afgehaald worden bij de balie van de afdeling Publieksdiensten. Kunstmanifestatie De Waan heeft ruim 127.000 bezoekers getrokken. De stichting Odapark organiseerde vorig jaar dit kunstproject vanwege honderd jaar psychiatrie in Venray. De stichting kamp met een tekort van 17.000 euro. De kunstexpositie op het St. Annaterrein trok tussen mei en oktober 2002 ongeveer 45.000 bezoekers. Aan-de rondwandelin gen deden 5000 mensen mee. De tentoonstelling in museum Bommel van Dam in Venlo werd door 4000 personen bezocht en de kunstexpositie in Helden trok 15.000 bezoekers. Ook de theater- en filmvoorstellingen op het St. Annaterrein werden druk bezocht. Het grootste deel van de totaal 127.000 bezoekers kwam uit Noord-Limburg. Naar schatting trok De Waan zo'n 25.000 bezoe kers van buiten de regio. De totale inkomsten bedroegen 1.028.000 euro. De provincie Limburg en de gemeente Venray waren de groot ste geldschieters. Zij gaven ieder een subsidiebedrag van 431.000 euro. De Mondriaanstichting betaalde 63.000 euro en de andere inkomsten waren bijdragen van de bezoekers of kwamen uit de ver koop van het logboek. De kunst manifestatie heeft 1.045.000 euro gekost. De organisatie heeft zich verkeken op de omvang van de professionele inzet. De uitgaven voor het projectmanagement zijn veel hoger uitgevallen ondanks dat De Waan grotendeels op vrij willigers heeft gedraaid. Er was geteld op 2 fte (fulltimers) gedu rende veertien maanden. Dit is 3,5 fte over twaalf maanden plus 2 fte gedurende zes maanden gewor den. Na het schuiven met enkele kostenposten resteert nog een tekort van 17.000 euro dat voor rekening komt van de stichting Odapark. Voor de invulling van negen rotondes is 120.000 euro gereserveerd. De kunstwerken op de rotondes op de buitensingel worden een blijvende herinnering aan honderd jaar psychiatrie in Venray. In het voorjaar 2004 zul len de eerste rotondes worden ingericht met delen van de monu mentale gebouwen van het insti tuut. Het is de bedoeling dat de voormalige beslotenheid van het gesticht zo blijvend naar buiten wordt gekeerd. Voor het kunst werk met de honderd geknakte kruisen wordt bij de ingang aan de Noordsingel van het St. Annaterrein een aparte fietsroton- de aangelegd. In 2007 worden de laatste rotondes afgewerkt. Onder grote belangstelling nam deken Coenen afgelopen zondag afscheid van Venray. Met een afscheidsdienst in de Grote Kerk en een receptie in danscentrum Janssen nam Coenen op gepaste wijze afscheid van zijn parochianen. Coenen vertrekt naar Weert waar hij de opvolger wordt van deken Van der Valk. In Venray worden zijn taken voorlopig waargenomen door aalmoezenier De Graaf Wouten'ng van de Paterskerk. Het bisdom verwacht dat in noveniber de nieuwe deken voor Venray bekend zal zijn.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3