uido Dieteren iet totaaltheater chouwburg Anna, en zeldzame parel Kunst Cultuur Bijzonder concert Vriendenkring Jubilarissen De Bandelieren en Tomorrow People rr Het belang van bacteriën voor veenmos Speelgoedmarkt voor Lyvania Lennon Legend uitse avond in de Evenaar t eel en maas Dag van de Ouderen Dansworkshop Quotation Trademark Dansen 55+ Niets! peel en maas PagkEN MAAS Donderdag 23 oktober 2003 - Pagina 11 Lramma Schouwburg Venray tie hl \\i >ok al tuin; igo en bandoneon, totaal- ler met Guido Dieteren en ervalst Limburgs met Gé iders. Schouwburg Venray senteert deze week nog theatervoorstellingen. n huwelijk en heel Nederland jt van de tango. Dat had al eerder gekund, want bando- 'feé list Gustavo Toker bewijst al Ier» |Jat tle tan8° een meer 1,311 essante muziekstijl is. Met tachtig melancholische klan- ntra hi) 31 meni8 onuitwisba- lowo 8emaa,it' onder andere iet North Sea Jazz Festival Toker speelt op donderdag en yïktober in de schouwburg, ^ng 20.00 uur. ndo is een prachtige muziek- jv uktic in de vorm van totaal- oud Icr (,'e P°Pmu2,e,£ en klassie- Zjc|1 iuziek op een unieke manier nek, dineert. Blikvanger van de jn tr luktic is de Landgraafse musi ng Guido Dieteren. Guido heeft indrukwekkende staat van seri 51 Hi' 's Pe8onnen a,s con" sten meester van Jeugdorkest jra rrland en heeft vervolgens —^jen half jaar als eerste violist André Rieu over de hele ld opgetreden. deze periode ontwikkelde _^jj hen met zijn broer Eric Die een show die uniek is. Met waarbij een pop en een symfonisch orkest amengevoegd, brengt hij een I^Cj ikelende show van symfoni- muziek, pop, dance, filmmu- gecombineerd met zang en Van een ontroerende viool romance tot spetterende dance, van een verstillende filmballad tot opzwepende symfo-rock. Vrijdag 24 oktober om 20.00 uur in de schouwburg. Zeven gitaren en een contrabas staan klaar voor Gé Reinders en zijn twee begeleiders. Het lijkt een helder voorbeeld van uitslo- verij op een kleinkunstavond. Het is de enige luxe die Reinders zich op het podium veroorlooft. Ver der houdt hij alles klein, piepk lein. En dat maakt Reinders groot. Tien jaar geleden stapte Reinders over van Engelstalig naar het Lim burgs theater. Hij nam het risico dat men hem buiten de provincie grenzen niet zou zien staan. Lang zaam maar zeker groeide zijn Guido Dieteren. gehoor, onder meer door de uit voerige lof die Toon Hermans hem toezwaaide. Hij had zelfs een hitje met zijn ontroerend opzwe pende ode aan de Limburgse dorpsfanfare, Bloasmuziek. Zater dag 25 oktober, aanvang 20.00 uur. chting Stadspark Venray ei maandblad Psy. tijd- rift van de Geestelijke ondheidszorg Nederland, it in haar septembernum- aandacht aan de ontrui- ig en de verkoop van voor- ige psychiatrische chtingen in ons land. Ook terkoop van de Venrayse chting Sint Anna krijgt alle dacht. Vanwege de actuali- van het onderwerp willen uit dit artikel enkele zaken ren. oals dat ook het geval is bij Ige andere inrichting die ken wordt, vormt bij de ver ban het Annaterrein de ver- nordelijkheid voor het Bmentale erfgoed een heikel L Behoud van cultureel erf- I staat maar al te vaak op zeer (urnen voet met ruimtelijke ieuwing. Wat dat betreft heb- ve daar in Venray geen al te c ervaringen mee. Ook in het il van Sint Anna dreigt veel Idevolle cultuurgeschiedenis ïren te gaan. Stichting Stad ie heeft steeds gewezen op de pelangrijkste peilers waarop (onumentale betekenis en de phistorische waarde van ftnna zijn gestoeld. Op de eerste plaats is er fcologische en natuurhistori- i betekenis van het terrein, is een parklandschap dat zich Krkt door zijn diversiteit, tpronkelijk landschap zoals ossen, de eeuwenoude stuif- ten, historische landschaps- tenten zoals Denderskamp en rang. het voormalige jachtge- van de Heren van Venray, toik wisseld met monumentale ïgsi n en een fraai aangelegd mid- park De tweede peiler wordt new ormd door de bijzondere >vat! litectuur van de inrichting en im lore monumentale objecten. hoofdgebouw, de kapel, het nogfmiariuni, de dokterswonin- de boerderij, enz. Verder zijn adic c bijzondere objecten zoals de lokkiosk, de carrousel en de *au, het loofprieel dat vorig door de inwoners van Veulen d opgeknapt. De monumenta- tctekenis van Sint Anna blijkt ook uit het feit dat niet minder dan tien onderdelen van de inrichting als rijksmonument zijn aangemerkt. 3) Tenslotte is de inrichting een waar tijdsdocument. Sint Anna is een gaaf en authentiek voorbeeld van een Nederlandse psychiatri sche inrichting uit de 20e eeuw. Een psychiatrisch monument van landelijke betekenis. Helaas wordt dat onvoldoende onderkend, maar nergens vind men nog zo'n gaaf voorbeeld van een traditione le paviljoeneninrichting als hier in Venray. Wandelend door Sint Anna want men zich terug in de vijftiger jaren toen de inrichtings- psychiatrie zo ongeveer op haar hoogtepunt was. Het paviljoenen systeem en de zaalvcrpleging behoren inmiddels tot het verle den. maar de gebouwen en de vormgeving van Sint Anna weer spiegelen nog altijd de destijds geldende opvattingen. SLOOP DREIGT Het artikel in het tijdschrift Psy besteed ook aandacht aan dé schouwburg .en zegt daarover het volgende; "Het 410 plaatsen tel lende gebouw brengt je pardoes terug in de jaren vijftig. De ijle kolommen, de dunne stalen kozij nen, de welvende trap met ranke spijlenleuning, het houten podi um. de kapstokken van de ver schillende afdelingen, je zou hier zonder moeite een film kunnen De fraaie hal van de schouw burg van Sint Anna. opnemen die speelt tijdens de wederopbouw. En dit zeldzaam gave pareltje gaat straks tegen de vlakte". Einde citaat. De slopers hamer dreigt voor dit 'gave parel tje', dat samen met het open mid denterrein het hart vormt van het Sint Annapark. Stichting Stad spark blijft vechten voor behoud van het parktheater, al krijgt het vertrouwen in een goede afloop een forse deuk als je in het bewus te artikel een uitspraak leest van de ruimtelijk adviseur van het VvGI die daarover het volgende zegt: "Bijna een eeuw hebben we goed voor onze terreinen gezorgd, daarvoor mogen we nu niet gestraft worden met de eis tot behoud". Een uitspraak die getuigt van weinig historisch besef en weinig respect voor het culturele erfgoed en de maat schappelijke betekenis er van. Cultureel erfgoed wordt louter gezien als een belemmering voor de gewenste ruimtelijke vernieu wing, terwijl het daarentegen een bron van inspiratie zou kunnen zijn. Voorgaande uitspraak doet echter het ergste vrezen. Uw reacties, vragen of opmerkingen zijn altijd welkom. Twan van Els, Stichting Stadspark Venray, Jerusalem 53, 5801 ML Venrav. Telefoon 581191 E-mail: tw.els@wxs.nl samenwerking met café De "t Koe organiseert De Evenaar trdag 8 november een Duitse M Normaal staat dit evene- n[ als Oktoberfest bekend in Bonte Koe, maar dat kon te bekende omstandigheden doorgaan. zullen weer vele Duitse sch- ■rcangers en zangeressen het il|m bestieren met hits uit o.a. ^ventiger jaren (denk b.v. aan Marcus, Peter Maffay, abonnement waard Marianne Roosenberg en Rex Gildo) Rode draad vormt het bekende duo Doris und Mike, die al enkele jaren aanwezig zijn op deze gezellige en unieke avond Op hits van toen en nu kan natuurlijk gedanst en meegezon gen worden. Ook Hans und seine 7 Freunde zullen weer van de par tij zijn met hun Oberkrainer en Egerlandermuziek. Nieuw zijn Die Sjienmöselkanturrellen die op deze avond een verrassende act zullen presenteren. Verder zijn de pullen en de worst present, om eenieder van alle gemakken te voorzien. De presentatie is als vanouds in handen van niemand minder dan Wim Maffay (broer van...) en de entree is ook weer Op de Dag van de Ouderen was de belangstelling zo overweldi gend dat de organisatie, de Werk groep Dag van de Ouderen, genoodzaakt was om het pro gramma voor de ouderen uit Ven ray Centrum gedeeltelijk uit te stellen tot een latere datum. De toezegging doen zij nu gestand: op 27 en 28 november zullen de ouderen die zich hebben aange meld worden uitgenodigd voor een feestelijke voortzetting van het programma in de Kemphaan. Een bezoek aan de nieuwe behui zing van de Thuiszorg staat dan weer op het programma. Zaterdag 25 oktober verzorgt Jambo (hallo) Afrika een dansw orkshop van twee uur bij de Scha kel aan de Kapelweg 4 in Leunen. De workshop wordt gegeven door de Senegalees Mamadou Dia- bang. Mamadou heeft jaren bij het Senegalese Ballet Bitinie Ba gedanst. Zijn broer verzorgt de live muziek op de djembé en het belooft weer een spectaculaire middag te worden. Iedereen mag meedoen, beginners en gevorder den Iedere eerste zaterdag van de maand van 15.00 tot 17.00 uur zal dit herhaald worden. Opgave is niet noodzakelijk, kom en laat je verleiden. Doe mee aan deze unieke workshop en ervaar de dynamiek van Afrikaans dansen. Voor informatie kan je bellen met Mirjam Koenen, tel. 024-3541161 Op zaterdag 25 oktober speelt in café 't Podium in Venray de band Quotation. Quotation is een tribute band van Status Quo. De rockformatie Status Quo staat al 35 jaar aan de top en ze zijn inmiddels synomiem aan onge compliceerde rock en roll en Boogie-ritmes. De band scoorde hun eerste hitsingle in 1968 en is nog lang niet uitgerockt. Status Quo verwierf veel bekendheid met nummers als What ever you want en Rockin all over the World. Quotation speelt vooral nummers van Status Quo uit de jaren 70. Het optreden begint om 22.30 uur. Telefonisch reserveren is mogelijk: telefoon (0478)581143. De band Trademark behoeft ^eigenlijk geen verdere toelichting meer. Ze hebben al meerdere malen in Jera'70 in Ysselsteyn opgetreden en enkel de woorden feest, rock lol zeggen al genoeg. De band treedt op zaterdag 25 oktober opnieuw op in Jera'70. De entree is die avond gratis. Jera is bezig met de afronding van een interne verbouwing zodat ze de officiële opening van het nieuwe seizoen kunnen aanvangen met een vernieuwde Jera. De licht- en geluidsinstallatie zijn vernieuwd en enkele muren zijn voorzien van een nieuw kleurtje. Ook is er verbouwd aan de DJ-area en de dakpannen zijn verlegd. Ze kun nen er nu weer even tegenaan. De zaal is open om 20.00 uur. Voor meer informatie: OJC Jera'70, Peter Janssenweg 12, 5813 BR, Ysselsteyn, telefoon 0478-541613, e-mail: jera_70@hotmail.com. Blijf jong en fit. Dat is iets wat iedereen graag wil, zeker als je ouder wordt. Geestelijk en licha melijk bewegen helpt hierbij. Dit kunt u doen op een heel ontspan nende manier namelijk met dan sen. Dit alles in een zeer mooie ambiance van danscentrum Jans sen in Venray. Met onderzoeken is bewezen dat degene die langer geestelijk en lichamelijk actief blij ven minder kans hebben op bij voorbeeld de ziekte van Alzhei mer. De cursus Dansen voor 55+, wordt overdag gegeven onder des kundige leiding. De cursus start op dinsdag 4 november om 15.00 uur. Inschrijven via telefoon 0478- 510500. Op donderdag 23 oktober houdt de Kring Venray van het Natuurhistorisch Genootschap Limburg een lezing. Dr. Huub Op den Camp zal een boeiende betoog houden over een wel zeer bijzonder onderwerp: Methaan- etend veenmos en voedselverrij- king. De avond begint om 20.00 uur in het gemeenschapshuis van Oostrum, Watermolenstraat 1 (tegenover de Rabobank). De toegang is gratis en ook geïnteresseerden zijn van harte welkom. Huub, werkzaam als Uni versitair Docent Microbiologie aan de Universiteit van Nijmegen heeft zijn lezing de volgende titel meegegeven: Methaan-ctend veenmos en interne eutrofiëring: Microbiolo gie en macrobiologie zijn onlos makelijk verbonden. Bacteriën spelen een heel belangrijke rol in de natuur, met name 6innen de cycli van de elementen koolstof, stikstof, fosfaat en zwavel. Aan de hand van een tweetal voorbeel den zullen de effecten van de microbiologie op de macrobiolo gie geïllustreerd worden. In hoog venen wordt methaan gevormd in de onderste zuurstofloze lagen van het veen. Dit methaan stijgt op en komt indien niets zou gebeuren in de atmosfeer terecht. Een (groot) gedeelte van dit methaan blijkt echter door methaanoxiderende bacteriën omgezet te worden in koolstof dioxide. Dit koolstofdioxide kan vervolgens door veenmos gebruikt worden. Op deze manier ontstaat een zeer efficiënte recir culatie van koolstof. Natte natuur gebieden in Nederland worden vaak gekenmerkt door een hoge aanvoer van sulfaat en/of nitraat via verontreinigd oppervlakte en/of grondwater. De verontreini ging van de bodem met zwavel en/of stikstof die hiervan het gevolg is, heeft grote gevolgen voor de giftigheid van metalen voor vegetatie en bodemmacro- fauna. Daarnaast kan er sprake zijn van interne eutrofiëring waardoor het fosfaatgehalte sterk toeneemt. De grote rol van bacteriën bij de hier boven genoemde processen zal uit de doeken worden gedaan. In het centrum van Venray vindt op zondag 30 november een speelgoedmarkt plaats voor het zieke Venrayse meisje Lyvania. De opbrengst van de verkoopactiviteiten gaat in z'n geheel naar de zieke Lyvania Maessen in Venray. Het geld is bedoeld om haar reis naar de Verenigde Staten te bekosten, waar artsen de oorzaak van haar uitzon derlijke stofwisselingsziekte willen achterhalen. Tijdens de koopzon dag kunnen kinderen hun speelgoed dat ze niet meer gebruiken aan de man brengen. Met Sinterklaas en Kerstmis in het vooruitzicht een ideale gelegenheid om leuke presentjes voor uw kind aan te schaffen, of om zo maar cadeau te doen. Kinderen kunnen zich voor de speel goedmarkt opgeven bij Marinka of Anita, telefoon 06-45584837 of 06- 30757489. Kinderen die zich tijdens de dag inzetten worden beloond voor hun steun aan Lyvania. U kunt Lyvania ook ondersteunen door geld over te maken op Rabobank Venray rekeningnummer 12.81.78.604 t.n.v. Stichting Lyvania .Voor meer informatie kunt u ook terecht op het internetadres www.lvvania.nl Fanfare Vriendenkring Over- loon o.l.v. Phil van Landeghem heeft in de afgelopen jaren een zeer gevarieerd repertoire opge bouwd en vele grote concerten verzorgd in Overloon e.o. Het jaarlijkse kerstconcert trekt jaar lijks 700 bezoekers en behoort tot de beste kerstconcerten in de verre regio. Ook op het gebied van de lichte muziek probeert de fanfare nieuwe wegen in te slaan met behulp van professionals, arrangeurs en dirigenten die de gave en kunde hebben om ook amateurorkesten te bekwamen in het spelen van lichte swingende muziek. In verband met de deel name aan enkele entertainment- toernooien het volgend jaar heeft Fanfare Vriendenkring in de afge lopen weken enkele workshops gehouden met Peter Kleine Schaars. Het resultaat is zaterdag 25 oktober te beluisteren tijdens het concert waarin ook een drie tal nieuwe werken van zijn hand worden uitgevoerd. Werken met herkenbare o.a. songs van Gloria Estafan en een ware Elvis potpourri, muziek uit de film Lilo Stitch en de compositie Dance- scriptions voor fanfare. Tevens zal hij de werken toelichten en ingaan op uitdagingen voor ama teurorkesten bij het spelen van lichte muziek. Het concert word gehouden in het gemeenschaps huis in Overloon. aanvang 20.00 uur. De entree is vrij. Vooraf gaan de aan het concert zal Marjo van de Locht op een speciale manier het publiek laten horen hoe de blokfluit leerlingen kennis maken met muziek. In de afgelopen jaren heeft Marjo al veel lesmateriaal uitgebracht en op deze avond zal ze dit in een concert met de leer lingen op allerlei manieren ten gehore brengen. De muziek zal aangekleed en gebracht worden met dans en show. Voor deze spe ciale uitvoering zullen de blokfltii- ters live worden ondersteund door een gitarist en keyboard. Voor de ouders van de leerlingen maar in feite voor iedereen zal het een genot zijn om te zien hoe jonge kinderen de eerste beginse len van de muziek worden bijge bracht. Met tekst en uitleg van Marjo zelf is dit een interessante uitvoering waar de basis wordt gelegd voor de toekomst van onze vereniging. Een extra verrassing is de gratis loterij. Iedereen krijgt bij binnenkomst een lot en kan daar op speelboeken met cd winnen voor volwassenen en kinderen. Peter Kleine Schaars (1962) zet zijn eerste stappen op het muzika le vlak als hij tien jaar oud is. Door een gebrek aan trombonisten in de regio speelt hij op jeugdige leeftijd al in diverse orkesten, uit eenlopend van symfonieorkesten, harmonie- en fanfareorkesten, koperensembles, bigbands, jaz- zensembles, salsaorkesten en pop groepen. Vanaf juni 1989 is hij werkzaam bij de Marinierskapel der Koninklijke Marine in de func ties van trombonist, stafarrangeur en assistent-dirigent. Onafgebro ken speelt de kapel twaalf jaar lang arrangementen en composi ties van zijn hand, die door het publiek zeer worden gewaar deerd. Hij ontvangt veel composi tie- en arrangeeropdrachten van orkesten, solisten en instanties, en geeft door zijn professionele ervaring met lichte muziek en symfonische blaasorkesten regel matig gastdirecties en workshops in binnen- en buitenland. Naast de beroepssector ontdekt geleidelijk ook de amateursector zijn ver nieuwende stijl van schrijven als in 1996 de eerste werken bij uit geverij Molenaar verschijnen. Vanaf eind 2002 is hij parttime werkzaam als klankregisseur en product manager bij de Haske Publications BV en komen zijn werken uit bij de Haske (o.a. in de serie Peter's Popular Collection). Hij geniet volop van zijn werk zaamheden als dirigent en works hopleider in binnen- en buiten land. Kinderkoor De Bandelieren en Jeugdkoor Tomorrow People heb ben tijdens de Cecilia-avond zes jubilarissen in het zonnetje gezet. In het bijzijn van ouders en geno digden kregen ze een oorkonde en attentie aangeboden. Vanuit het jeugdkoor Lara en Silvia, bei den al tien jaar lid, terwijl May, Wendy en Marilyn vijf jaar lid zijn. Evi is inmiddels vijf jaar lid van het kinderkoor. Tevens werd Arthur Gerritzen (onderwijzer OBS De Landweert) voorgesteld. Hij zal met gitaar en zang de beide koren komen ondersteunen. Tij dens deze gezellige avond werd er onder het genot van een hapje en een drankje geluisterd naar de koren. Ook werd er gekeken naar de video en de foto's van het kamp dat in juni plaatsvond. Ria Koopmans en Thea Voermans, de keukenprinsessen van het kamp, werden bedankt voor hun inzet met een leuke attentie Een geslaagde avond voor alle aanwe zigen. Mocht je ook eens willen komen kijken of wil je meer infor matie bel dan Jacintha, telefoon Wat gebeurt er als U niet adverteert 580802 of e-mail: rickdegraaff@home.nl of kom naar de inlooprepetitie op don derdag 30 oktober in de Toren van de Grote Kerk vanaf 18.00 Boekrecensie in Peel en Maas Lennon Legend vertelt het verhaal van het creatieve talent van de songschrijver, artiest en maatschappijkriti sche activist die een generatie heeft veranderd. Geheel geïl- lusteerd met uniek fotomateri aal biedt dit unieke boek ont hullende details over elke fase in Johns leven, van zijn begin tijd op de kunstacademie via het hoogtepunt van Beatlema- nia tot 'Imagine'. Door het hele boek heen zijn talrijke reproducties opgenomen van door John met de hand geschreven songteksten, tekenin gen en andere persoonlijke papie ren, waarvan er veertig uit het boek genomen kunnen worden om er een voor een van te genie ten. Het gaat hierbij veelal om zeldzaam materiaal uit Johns fami liecollectie, dat Yoko Ono uit haar privé-archief beschikbaar heeft gesteld voor opname in dit boek. Lennon Legend brengt u dichter bij deze beroemde kunstenaar dan ooit tevoren: een uniek eer betoon! Het boek is geschreven door John Henke. John Henke werd vice-president tentoonstellingen en hoofdcurator van The Rock and Roll hall of Fame na een lange loopbaan als muziekjournalist Zestien jaar lang was hij auteur en redacteur van Rolling Stone, waar in hij een keur aan artiesten heeft behandeld, van Eric Clapton tot U2. Hij heeft ook een aantal boe ken over rock-'n-roll geschreven en geredigeerd. Hij woont in Ohio. Lennon Legend is te koop in bockhandel Van den Munck- hof. Prijs: 39-99 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 11