r j Koorscholing groot succes Praten met Ron 9 1 Griezelen bi Intratuin Welfare tentoonstelling Nieuwe wandelroute Landgoed Geijsteren Dienstenveiling biedt voor elk wat wils 25-jarig dienstjubileun1 Gerd en Carla I! CDA actief in november Actiedag Ouderen NNOVAJJE WO NE Haan pak Expositie Tienray Hobbymarkt Oud papier Peuter speelzalen PEEL EN MAAS Donderdag 23 oktober 2003 - Pag. 3J ■VI A AT W E R K KASTSYSTEMl igr jflgC WielHern KEUKEN- IN IN 1 F F! nkes lEURROtl OlddfJKdl 1ICI "-'"-aa Kantoor Industriestraat 17a, 5961 PH HORST] Woonkamer tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 Keuken Hoogveld www.wielhermkes.iii iier erv; ider sent the nhi Jt v de COMFORTABEL De voorgenomen bezuinigin gen van het kabinet brengen de ouderen grote zorgen. Het gaat met name om de bezuinigingen van 2,3 miljard in de gezondheids zorg, waarvan 1,3 miljard terecht komt bij de burger. Door pakketversmalling (zoals het schrappen van fysiotherapie en tandarts), het drastisch bezui nigen op ziekenvervoer, het kor ten van de thuiszorginstellingen met 100 miljoen euro en het beëindigen van de zorgvernieu wingssubsidies van verpleeg- en verzorgingstehuizen zal de zorg voor de ouderen verschralen. Daarnaast wil het kabinet de eigen betalingen in de zorg ver hogen. Het NIBID heeft berekend dat het koopkrachtverlies voor de ouderen, ondanks de compense rende maatregelen van de over heid 3,4% bedraagt. Om het kabi net te laten weten dat de oude ren niet blij zijn met dit kabinetsbeleid organiseert de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) op woensdag 29 oktober de actie Ouderen melden zich. Tussen 9.00 en 14.00 uur kunnen de ouderen in heel Nederland de telefoon pakken en hun signalen over hel kabinetsbeleid laten horen op een speciale meldlijn, 0800-0230390. De ouderenorgani- saties zorgen gezamenlijk voor een flinke bezetting van de tele foonlijn. Politici worden uitgeno digd zitting te nemen achter de telefoon. Alle meldingen worden gebundeld en op dezelfde dag zo mogelijk aangeboden aan premier Balkenende. In Zorgcentrum Het Schuttersveld aan de Bergweg om Venray vindt op 24, 25 en 25 oktober weer de jaarlijkse welfa retentoonstelling en verkoop van handwerken plaats. Gedurende drie dagen wordt het handwerk, dat in de afgelopen periode is gemaakt door bewoners van het zorgcentrum, de flat en aanleun woningen te koop aangeboden. Denk maar eens aan truien, sok ken, slofjes, dassen en mutsen, schorten, pannenlappen. dekser- vetten en placemats, tafellakens, gehaakte en geborduurde kleed jes, wenskaarten, kussens, knuf fels, kralenkettingen, poppen en ballen en nog veel meer. Op zaterdagmiddag is er boven dien een demonstratie handwer ken door enkele medewerksters van de welfare. In de boedelkraam zijn tweede hands spulletjes te koop en kunt u meedoen aan de loterij en het enveloppcnspel. De opbrengst is zoals gewoonlijk voor een goed doel. Dit jaar is er gekozen voor een extra activiteit voor de mede werksters en bewoners. De trek king van de loterij is op zondag om 16.00 uur gevolgd door een tombola. De tentoonstelling is geopend op vrijdag 24 oktober van 19.30- 21.30 uur; zaterdag 25 oktober van 14.00-16.30 uur en op zondag 26 oktober van 10.30-12.00 uur en van 14.00-16.00 uur. De afdeling sociale activiteiten (welfarewerk) van het Rode Kruis afdeling Meerlo-Wanssum/ Broekhuizen organiseert op zon dag 26 oktober van 11.00 tot 16.00 uur voor de 34e keer een tentoonstelling in het diensten centrum in Tienray. Deze tentoonstelling laat werk stukken zien, die door deelne mers van de afdeling sociale acti viteiten zijn gemaakt. Ze kunnen door belangstellenden worden gekocht. Tijdens de tentoonstel ling vindt er ook een loterij, naam raden, enveloppe trekken en ver koop van wafels plaats. De opbrengst van de expositie is bestemd voor de afdeling sociale activiteiten van het Rode Kruis. De deelnemers vrijwilligers van het Rode Kruis nodigen iedereen van harte uit voor een bezoek aan deze tentoonstelling. De toegang is voor iedereen gratis. In het Gemeenschapshuis Overloon aan het 14 Oktoberplein in Overloon wordt op zondag 26 oktober een hobby- en kunstmarkt gehouden. Voor belangstellenden bestaat gelegen heid zich op te geven voor de spe ciale cursussen. De entree bedraagt 2,50 euro voor volwasse nen; kinderen tot 10 jaar gratis. kon. Enorm onder de indruk. Respectvol en stil van besef. Een vaag begrip voor dat ene ultieme doel. Is het een levensdoel? Een drijfveer? Hoe diep je ook weg zakt, hoeveel pijn je ook moet doorstaan. Je gaat verder, want er is dat oergevoel. De niet te omschrijven drang om te overle ven. Een levenskracht. Die ieder een heeft, maar niet altijd paraat, lijkt het. Soms zelfs lange tijd afwezig kan zijn. En tegelijkertijd is er het besef dat je die kracht ook niet kunt claimen. Het is goed om te weten dat er anderen zijn die jou ook tot steun kunnen zijn. Want iedereen heeft het in zich om anderen bij te staan. Bij tijd en wijle, waar en wanneer dat nodig is. Mijn maatje knikt en begrijpt mijn verhaal. Beter dan ik het op dat moment zelf begreep, lijkt het wel. Ik zat er mee. Was er kapot van. Praatte het van me af. Voelde me zelfs schuldig dat ik bijvoor beeld wel twee-wekelijks via het maatjesproject iemand 'tot steun' was en datzelfde richting mijn zus voor mijn gevoel had nagelaten. Ron luisterde. Hoorde mij aan, knikte en begreep me. En deed daarmee juist datgene dat ik op dat moment nodig had. Het is goed om iemand te hebben waar mee je je gevoel kunt delen. Waarmee je kunt praten en die er af en toe voor je is. Waarmee je samen iets kunt ondernemen, omdat juist dan werelden bij elkaar komen. Je eigen wereld krijgt er een wereld bij. Het werkt verruimend. Samenwerking gemeente en VVV Halloween, een typisch Amerikaans feest, dat steeds meer trend wordt op het Europeese vasteland. Ook in Venray waar Intratuin zater dagavond haar deuren opent voor een lekker avondje grie zelen. Halloween is afgeleid van AU Hallows Eve, de avond voor het Katholieke Allerheiligen. Bij de Kelten was dat tevens oudjaars- avond. De legende van het Keltische nieuwjaar vertelt dat op die laatste zomerdag de lichaamlo ze geesten van mensen, die het vorige jaar gestorven zijn. terug komen op zoek naar (levende) AV Venray-Regio haalt iedere laatste woensdag van de maand oud papier op. Op woensdag 29 oktober a.s. worden bewoners van de straten Zandakker, Schutsboom, Vendel, Groenewoltsepad, Kruisstraat, St. Franciscuslaan, St. Antoniusstraat. Paterslaan en de straten in Molenklef, Vlakwater, omgeving Werckenslaan, Aan den Dril e.o Merseloseweg, verzocht uiterlijk 18.30 uur, oud papier in dozen of gebundeld aan de straat te zetten. Dus op woensdag 29 oktober a.s. lichamen die zij het jaar kunnen bezitten. Het fees uiteindelijk ook via Ierst granten overgebracht Amerika, Zaterdag wordt bij Intrait int! de Langstraat een Hallowetllt'111 zeiavond gehouden. Van uur tot 21.3O uur staat ht warenhuis in het teken ^t0 zeis, spoken, heksen, sj pompoenen en "d0 HaUoweenachtige actiii ,uliI Kinderen, maar ook oui ier grootouders kunnen zich griezelig laten schminckc ^ni 19 00 en 20.00 uur zijn a uk' le workshops voor kinderc 4 jaar. Meer informatie h krijgt u bij de klantenservi L<t van Intratuin. De kosten raÉ kinderworkshops bedrag! euro per deelnemer. Wel verzocht u van tevoren melden. Daarnaast zullen er won plaatsvinden ophet gebi:sinic draadfiguurtjes rijgen. Nat kunt u deze avond ook shoppen Speciaal Halloween heeft Intratuin] de accessoires en diversei santé aanbiedingen. Deal mi trendafdeling staat intut geheel in het teken komende feestdagen en bezoekje zeker waard. K (h kom zaterdagavond gezel zelen bij Intratuin top ilei sun nke ASMOPAK B.V. VS- •i-.ïAxï Gerd Hendrix uit Veulen en Carla Lemmen uit Horst werken samen al 25 jaar bij Asmopak BV- Innovate aan het Keizersveld 99 in Venray. Bedrijfsleider Melchior van Haren is zeer trots dat ze vandaag de dag nog zo lang voor dezelfde werkgever kiezen. "Ze werken hier beiden al voor mijn komst", aldus de werkgever, "En zijn van uit de productie in Castenray, vóór 1997, meegekomen naar de productie in Venray." De dames kennen vele soorten vochtige Gerd (links) en Carla samen hun 25-jarig did De[ band bij Asmopak BV-Inn d v doekjes, baby doekjes, toil; twi jes en reiniging^ en etc.omdat zij al 12,5 jaat zijn met de controle en I* pakken van deze products tori de klanten van Innovattfiitt bedrijf maakt zich op vc meer jubilea, omdat et ht komende jaren beslist nog' nu mensen worden beloond ,di hun jarenlange staat van <ti de Wanssum deze nieuwe wandelfol der uitgebracht. Start- en eindpunt van de cuL tuurhistorische tocht is het. plein tje tegenover de kerk in Geijsteren. Op korte termijn wordt op de startlocatie een infor matiepaneel geplaatst dat de wan delaar in de goede richting wijst. Toeristische bordjes lichten de historische monumenten aan de route toe. Al wandelend passeert men prachtige boerderijen, kapellen, woonhuizen en watermolen de Iloltmeulen. De folder beschrijft de route en de achterliggende geschiedenis van het Landgoed Geijsteren. In welke eeuw is de Lindenhof gebouwd, welke func tie had de Bongaerts Kapel in het verleden, welke families Hebben het landgoed met haar kasteel in eigendom gehad en nog veel meer. Een duidelijke plattegrond in de folder geeft precies aan hoe de route verloopt en waar de bezienswaardigheden liggen. De wandelroute is voor 1,50 euro verkrijgbaar bij de VW vesti gingen in Noord- en Midden- Limburg. Meer informatie op wwwlekker-genietennl. L. I minder-valide aanpassingen keukens Begin oktober startte het Venray's Mannenkoor voor de derde keer de cursus koorscho ling. De bedoeling van deze gratis cursus is om jonge mannen in de leeftijd tussen 25 en 50 jaar ken nis te laten maken met zingen in een koor. Dit jaar hebben elf enthousiaste zangers in spe zich opgegeven. "Dit is absoluut een groot succes zegt voorzitter Harrie Franken. "We zijn niet alleen aangenaam verrast door het aantal aanmeldingen, maar ook de gemiddelde leeftijd van de .cursisten, 35 jaar, is zeer positief te noemen." Jac Janssen, tweede dirigent van het mannenkoor, vindt het een uitdaging om aan mannen die nog nooit hebben gezongen de cursus te mogen geven. "Wat mij opvalt is dat de deelnemers alle maal enthousiast worden als we meerstemmig gaan zingen. En ik hoor elke keer terug dat ze dach ten dat we alleen maar kerkliede ren zingen. Maar nu weten ze wel beter, we zingen een breed reper toire van modern tot klassiek." Het koor, dat zich reservekam pioen van Nederland mag noe men. maakt goede tijden door. Harrie Franken daarover: "Als enig mannenkoor in Nederland slagen we erin om zo'n groot aantal jonge mensen te interesseren voor mannenkoor zang. Op de voorgaande cursussen hebben we namelijk ook vijftien jonge man nen mogen verwelkomen binnen ons koor. Dat is ook zeer zeker nodig, want als koor hebben we de ambitie om aan de top van Nederland te blijven zingen." Daarnaast mag het koor zich ver heugen op een toenemende publieke belangstelling. Anne- Christine Liebrand van Schouwburg Venray: "Al in juni van dit jaar was het kerstconcert, dat gehouden wordt op 19 december, in no time uitver kocht. Wellicht moeten we over wegen om het voor het kefstcon- cert van 2004 een tweetal voorstellingen te programmeren." Kortom het zijn goede tijden voor het Venray's mannenkoor. Indien er mannen zijn, tussen de 25 en 50 jaar, die zich alsnog wil len opgeven voor de gratis koor scholing dan kan dat. De cursus CDA-Venray heeft in novem ber veel activiteiten gepland. Zo wordt huis-aan-huis een folder verspreid waarin alle lokale CDA-politici zich pre senteren aan de Venrayse bevolking. De partij hoopt hierdoor de afstand tot de kie zers verder te verkleinen. Op dinsdag 4 november brengt CDA-Venrav een bezoek aan het Europees parlement in Brussel. Zij zijn hiervoor uitgenodigd door Europees parlementariër Ria Oornen. Er wordt een plenaire vergadering bijgewoond en er volgt een discussie met partijge note Ria Oomen. Op donderdag 13 november is de jaarlijkse algemene ledenverga dering. De jaarvergadering wordt ditmaal gehouden in het Venrayse ziekenhuis. Een kleine rondlei ding en een ontmoeting met de directie over actuele zaken staan ook op het programma. Op zaterdag 29 november is er een informatie- en scholingsdag voor alle leden. Hiervoor is CDA'er Arie Slob uitgenodigd. Hij zal de Venrayse afdeling wegwijs maken in de achtergronden van de partij en die vertalen naar de alledaagse politieke praktijk. Vriendendienst voor mensen met psychiatrisch verleden (2) Maatjesproject, heeft dat iets met vis te maken? Nee, het heeft niks met vis te maken. Maar één ton maatjesharing was in het verleden wel de aanleiding tot de start van het Maatjesproject. De opbrengst van die eerste Hollandse Nieuwe in 1999 werd namelijk besteed aan het Maatjesproject, één van de ini tiatieven ter bevordering van de reïntegratie van mensen met een psychiatrisch verle den. (door Geert van den Munckhof) Het Maatjesproject in Venray werd een feit en bovendien werd er een landelijke project - Verhalen van vriendendiensten- opgestart door het Trimbos-insti tuut. Uitleg in een notedop: (Ex) cliënt wil maatje, maatje wil (ex) cliënt. En omdat het project (lan delijke) aandacht moest krijgen werd een plannetje bedacht. Als journalisten nou eens een jaar lang meedraaien in het project? Daadwerkelijk maatje worden. De daaruit voortvloeiende ervaringen en de ontstane verhalen zouden meerdere doelen kunnen dienen Een goed plan, met een duidelijke opdracht. Ook voor mij. Na het doorlopen van de aanmeldings procedure en het kennismakings gesprek zijn Ron en ik nu maatjes. In deel 2 van deze serie de her kenning van een ervaringsdeskun dige. Ik maakte me zorgen over mijn zus. Ron heeft dat snel in de gaten, want hij luistert met aan dacht naar wat ik kwijt moet. Blikken van herkenning geduren de mijn verhaal. Het is goed pra ten met een ervaringsdeskundi ge... '...als het niet goed met haar gaat lijkt het alsof ze steeds een houvast zoekt. In haar wereld combineert ze dingen met een voor haar vanzelfsprekende vast beradenheid. Het maakt haar wereld heel anders dan mijn wereld, en toch probeer ik haar te bereiken. Probeer te snappen waarom ze zaken combineert. Nu bijvoorbeeld wat foto's en een kaartje, waar ze zich aan vast klampt. Letterlijk. De foto van zichzelf als kind, op onze moe ders arm, de foto van haar eigen dochter als kleuter en het eerstë communieprentje van zichzelf. Twee foto's en één kaartje. Een soort drie-eenheid in de wereld waarin ze tijdelijk vertoeft. Het leven in één hand geklemd. Ze laat het me zien. 'Lees maar', zei ze... Op de achterkant van de foto van haar dochter heeft ze zelf een passage geschreven uit een boek van Maria Montessori. Ik lees het en denk ondertussen al na over hoe ik dit gegeven weer zal verta len richting mijn wereld. Want dat is mijn doel. Op gevoel. Haar 'terughalen'. Het is een sprekende passage: 'Het verheven wezen van het kind heeft ons geholpen om een der waarheden van het evan gelie, die ons duister was geble ven, te begrijpen. Wie groot wil zijn in het koninkrijk der hemelen die worde gelijk aan de kinderen.' (Rome, 1929). 'Mooi', hoor ik mezelf zeggen en ik geef haar 'haar leven' terug. 'Dat is waar nu alles om draait', zegt ze. En dan pas zie ik de tra nen in haar ogen. Tranen die ik al jaren niet in haar ogen heb gezien. Haar wereld raakt met enorme kracht mijn wereld. Flaar en mijn moeder, moeder en doch ter. Haar pijn is heel even mijn pijn. Intens. Niet onder woorden te brengen. Op dat moment past alleen maar huilen. Om wat er was. Om wat er is. Samen. Even is er volledig wederzijds begrip. Heel even, maar zo diep. Onze tranen weerspiegelen hetzelfde leed. Even, want al snel is het weer haar pijn. En blijf ik zitten met een diep gevoel van herken ning. Een soort oergevoel. Overlevingsdrang? Wat er ook gebeurt... Je wil verder. Je moet verder. Ik houd dat mijn zus voor. Woorden waar ik wel achter sta, maar die zo mager afsteken tegen de gezamenlijke huilbui van net. Voor mij stof tot nadenken. Hoe ben je iemand echt tot steun? Het is ook een Maatjesproject, maar dan live. Ik ben er door van slag. Zonder woorden heb ik slechts een frac tie van haar pijn ervaren. En dat raakte me zo diep. Dat besef. Hoe krachtig moet een mens zijn om de volle omvang van de pijn te kunnen doorstaan? Mijn zus heeft die kracht, bij tijd en wijle. Ik wil geloven dat mijn moeder ook die kracht had. Zo sterk zelfs dat haar lichaamskracht er niet tegenop Met de nieuwe wandelroute 'Wandelen in een 'heerlijk' landgoed' ontdekt u hoe boei end de geschiedenis van Landgoed Geijsteren is. Iedereen die gefascineerd is door verhalen uit lang vervlo gen tijden, kan zijn hart opha len. Maar ook de diverse bouwkunsten en -stijlen die het verleden met zich heeft meegebracht, komen ruim schoots aan bod. VW Noord- en Midden- Limburg heeft in samenwerking met de gemeente Meerlo- Op donderdag 30 oktober is er gelegenheid om uw peuter aan te melden op het kantoor van de Stichting, Merseloseweg 108 (het gebouw Clockert) op de begane grond, meteen rechts naast de ingang. U bent daar welkom tussen 8.30 en 17.00 uur. De inschrijving is voor de peuterspeelzalen Blokkendoos (Kruidenlaan 161), Hummeltjeshoek (Bachstraat 14a), Mierenhoop (Hubenhof 67), Paddestoel (Wïlgenlaan 10), het Speelhuis (bij basisschool de Flierefluit), de Speeldoos (bij de Foekepot) en de Kleurdoos (bij de Toverbal). De inschrijfkosten bedragen 17,- euro. U kunt ook telefonisch of per E-mail een inschrijfformulier aanvragen op donderdag 30 oktober en wel op tel. 586498 of peuterspeelzalenven- ray@hetnet.nl. Heidseweg 33, 5812 Heide-Venray, tel. 0478 533000 Dag. geopend van 09.00-18.00 uur. za. van 09.00-16.00 uur tegenover dat de kwaliteit van de kavels er weer op vooruit is gegaan. "En er is voor elk wat wils. Wilt u wat geklust hebben, een gezellig avondje eten, een bezoek aan een museum of voetbalclub. Al deze zaken en nog veel meer is bij de dienstcnveiling te koop." aldus van Hooft. De complete kavellijst is overigens vanaf dit weekeinde te zien op www.kiwa- nisregiovenray.nl Ook dit jaar zijn Willy Voesten en Rob van Lieshout weer de vei lingmeesters. Met veel humor en elan wisten zij vorig jaar de kavels aan de man of vrouw te brengen. Ook dit jaar staat het duo weer garant voor een gezellige avond. Daarbij wordt het duo in de pau zes bijgestaan door De Bubs, in Venray en omgeving een wereld beroemd muziekgezelschap. Het veilen van de kavels start om 20.30 uur. De verwachting is dat de veiling om 24.00 uur is afgelo pen waarna er nog een loterij plaatsvindt. Hoofdprijs een lang weekend voor twee personen, beschikbaar gesteld door reisbu reau Vice Versa. Kortom, het is 8 november de moeite waard om naar het Raayland College (ingang Leunseweg) te komen. Biedt meer dan een doorsnee oplossing. De allernieuwste trends op badkamer- en keukengebied. Ook ruime keuze in minder-valide sanitair en keukens En natuurlijk deskundig advies! Voor als het qoed moet zijn! wordt gehouden in de Witte Hoeve en begint elke donderdag avond om 20.00 uur. Voor meer informatie kunt u bellen met 0478-512438. Wilt u uw dak geïnspecteerd hebben, uw gras gemaaid of een VIP arrangement bij een wedstrijd van PSV. Dat kan. Op zaterdag 8 november houdt Kiwanisclub Schieëepersland in het Raayland College haar tweede dienstenvei ling. Na het succes van vorig jaar heeft de Venrayse serviceclub alles in het werk gesteld om het niveau van de diensten verder op te trekken. De dienstenveiling van de Kiwanisclub staat dit jaar in het teken van Hospice Zenit. Deze stichting stelt momenteel alles in het werk om een huis te realiseren waar mensen in hun laatste levens fase worden verzorgd in een thuis- omgeving. De Kiwanisclub heeft dit project geadopteerd en wil een groot deel van de veiling aan dit goede doel besteden. "We zijn eigenlijk vanaf de vorige veiling direct met de veiling van 2003 aan de slag gegaan." laat Frans van Hooft, van de Kiwanisclub weten. "Vorig jaar was een groot succes maar er waren ook wat punten voor verbetering vatbaar. Daar hebben we dit jaar hard aan gewerkt." Zo is dit jaar het aantal kavels teruggebracht naar 105. Daar staat

Peel en Maas | 2003 | | pagina 10