lezwaar tegen iouw loods nabij Odapark Eén Venrayse ondernemersprijs Wet Werk en Bijstand gunstig voor Venray 'De weekmarkt is saai' Iets lagere winst Rabobank Zeilen en diepzeeduiken in de Diepeling 'Geen sluiting dorpsscholen1 ÏÏjCasten ray oet eens zo root worden" 11[nocJe centrum iiy Tfcegfeffi -vdéVeis Fietser gewond 'Geen dure nieuwsbrieven meer' Pag EN MAAS Donderdag 16 oktober 2003 - Pagina 3 de Mulder mag van de !e«,. leeate Venray een loods avei tien bij vijftien meter bou- hele: in zijn tuin. Zijn buurman de t yn is het er niet mee eens naakte maandagmorgen in commissie Bezwaar- Bovi riften bezwaar tegen de pinning. Hij is bang dat De Ier er bedrijfsmatig aan de gaat. Bovendien is vol- hem de loods groter dan irda bestemmingsplan toelaat, rfist c Mulder en Tijman wonen m2 de Merseloscweg, hun achter- de? |tn grenzen aan het Odapark. bulder wil in zijn tuin een Is bouwen van bijna 150 vier- e meter, met een nokhoogte 1,5 meter. Zo'n bouwwerk is rijd met het bestemmings- want de hoofdfunctie in het 'Vlakwater 1' is passieve slaa; recreatie. Een loods van tien bij vijftien meter is evenmin toege staan volgens de regelgeving aan- en bijgebouwen. Volgens die regeling is minder dan de helft van het geplande oppervlak, 70 vierkante meter, het maximum. Toch gaf de gemeente Venray De Mulder in mei een bouwver gunning, omdat de bouw van de loods volgens de gemeente uit ruimtelijk oogpunt aanvaardbaar is in verband met de grootte van het perceel van De Mulder. Dat is bijna 4000 vierkante meter groot en zo'n perceel kan volgens de gemeente wel een loods van 150 vierkante meter verdragen. Bovendien komt de schuur in een stuk tuin dat lager en gedeeltelijk achter een walletje ligt. Voor de buurman wordt een groot gedeel te van het gebouw daardoor afge schermd, vertelde een woord voerder van de gemeente Venray maandagmorgen in de commissie Bezwaarschriften. De rechter in Roermond stelde onlangs de bouwvergunning bui ten werking omdat ze was afgege ven op basis van onjuiste gege vens. Die onjuiste gegevens hebben, aldus de rechtbank, ertoe geleid dat ter plaatse ten onrechte in strijd met het bestemmingsplan werd gebouwd. De rechter hono reerde daarmee in een spoedpro cedure het verzoek van buurman Tijman die bezwaar maakte tegen de bouw van de loods. De bou wer was zelf ook al gestopt nadat de gemeente had geconstateerd dat te dicht op de grens met de buurman werd gebouwd. Het gebouw wordt nu vijf meter van de huidige perseels- grens gebouwd. Timmerman De Mulder verklaarde maandagmor gen dat hij zich aan de bouwver gunning zal houden en dat hij absoluut niet van plan is de loods te gebruiken als werkplaats voor een klusbedrijf. Buurman Tijman blijft echter bang voor geluids overlast en zei weinig geloof te hechten aan de woorden van De Mulder. Hij wil voorkomen dat de loods gerealiseerd wordt. Niet alleen uit het oogpunt van geluidsoverlast, maar ook vindt Tijman dat de loods afbreuk doet aan het natuur- en wandelgebied in het Venrayse Odapark. Verder moeten volgens hem enkele karakteristieke bomen voor de bouw van de loods gekapt wor den. Maar volgens De Mulder en de gemeente Venray hoeft slechts een eik voor de loods te wijken. Zou de loods op een andere plek op het perceel gebouwd worden, dan zouden volgen hen veel meer bomen gekapt moeten worden. Ook het Odapark is bang voor het ontstaan van een bedrijf bij de buurman. Het stichtingsbestuur is echter tevreden met het ant woord van de gemeente over afscherming en handhaving. Odapark heeft geen officieel bezwaar ingediend, en was maan dagmorgen in de commissie Bezwaarschriften dan ook geen partij. Mocht de Mulder toch bedrijfsmatig gaan werken in de loods, dan grijpt de gemeente Venray meteen in, aldus de woordvoerder van de gemeente. De commissie Bezwaarschriften geeft binnenkort haar advies over de kwestie aan het college van B en W. irvolg voorpagina ?ra< e dorpsraad vindt dat onbe- Itn ieli)k-Vroemen pleitte er voor alle werkzaamheden volgend tegelijk uit te voeren, tenray-kom krijgt dan niet tn een nieuw wegdek maar parkeervakken, een nieuw »d en trottoir, nieuwe straat- ichting en de beide ingangen de bebouwde kom worden tnoveerd. Hiervoor is 450.000 uitgetrokken Maar volgens 'f essen is het onmogelijk om de J inrichting van Castenray naar te halen. "Want dan zouden ingrijke projecten in Venray jeschoven moeten worden en kan niet." Het de criminaliteit valt het wel politieman Mart tppels. "Vroeger was het nog leens rumoerig tijdens de ker en dan moesten we met een npatrouille uitrukken." Er zijn jaar negen inbraken in aenray geweest waarvan er i februari vier tegelijk plaats- Eén inbraak aan de lekweg liep uit de hand. Pijnappels loopt het :oek nog steeds. Er zijn dit auto's gestolen, er vier auto-inbraken en :n keer werd bij een bedrijf broken. S(4e Tfeeé ueuwe &UteeUe&l <oo| de Mooiste Mode °99«l 0475-494220 Boxtel 0411-676322 inningen077-3074931 Borot 077-3986464 fleert 046-4757545 Onlangs tekenden Jan Vinkenvleugel, directeur van Rabobank Venray Meerlo- Wanssum, en Victor Weijs, voor zitter van de Nieuwjaarscommissie Venrayse Ondernemers een sponsorcon tract. Met dit sponsorcontract ver binden beide partijen zich om samen te werken aan één onder nemersprijs, die op die manier meer aanzien kan verwerven. Het contract wordt aangegaan voor een periode van drie jaar. Door deze overeenkomst worden twee bestaande ondernemersprijzen gebundeld. Rabobank Venray Meerlo-Wanssum reikte al twee keer de Rabobank Innovatieprijs uit. Daarnaast organiseert de Nieuwjaarscomissie Venrayse Ondernemers al sinds 2002 de Loek Nelissenprijs en de bijbeho rende publieksprijs als onderdeel van de nieuwjaarsreceptie voor ondernemers. Op donderdag 8 januari 2004 komt het resultaat van de krachtenbundeling voor het eerst tot uiting. Op die avond wordt de Loek Nelissenprijs toe gekend aan de ondernemer die het beste omgaat met het gekozen thema. Dit jaar is het thema 'maat schappelijk verantwoord onder nemen'. Een bekwame jury, bestaande uit Drs. Jos Waals, bur gemeester Gemeente Venray, Mr. Harrie Loozen, directeur van de Kamer van Koophandel Limburg Noord, en Drs. Paul Rutten, directeur Gulpener Bierbrouwerij te Gulpen, zal de genomineerden beoordelen. Daarnaast wordt de Rabobank Publieksprijs uitgereikt aan de ondernemer die volgens het aanwezige publiek de prijs verdient. Alle ondernemers uit Venray en omstreken kunnen voor de prij zen in aanmerking komen. Overigens moet het aandragen van een kandidaat wel via een van de 8 ondernemersverenigingen (die deel uitmaken van de Nieuwjaarscomissie Venrayse Ondernemers) gebeuren. Voor informatie kunnen onder nemers terecht bij: - Agribusiness Groep Venray e.o. - Business Vision Venray - Industriële Club Venray e.o. - Koninklijke Horeca Nederland, afdeling gemeente Venray - LOZO-Venray - OOZO-Oostrum - Venray Centraal - VZO Heide, Leunen, Merselo, Veulen, Vredepeel en Ysselsteyn Of bij Rabobank Venray Meerlo- Wanssum (contactpersoon Marjon Minten). Toegangskaarten voor de nieuwjaarsbijeenkomst zijn voor ondernemers verkrijgbaar via de genoemde ondernemersvereni gingen. "De weekmarkt is saai en weinig verrassend", zei Gerda van Stelten (CDA) in de com missie Stedelijk Beheer. Zij pleitte ervoor om voortaan kortlopende contracten met de marktkooplui af te sluiten 'zodat er maandag op de markt regelmatig wat anders te zien is'. Wethouder Driessen (CDA) zei dat het met dejiuidige branche- lijst moeilijk is om nieuwe kra men naar de weekmarkt te lok ken. Driessen wil in overleg met de marktcommissie de branche- lijst uitbreiden. "Daarmee hopen we de markt aantrekkelijker te maken. En kun nen we de lege plekken op de Grote Markt opvullen met bran ches die niet of nauwelijks nog vertegenwoordigd zijn." De wet houder zei dat hij de marktcom missie ook om suggesties zal vra gen. Want de Venrayse weekmarkt draait momenteel minder goed dan enkele jaren geleden. "De marktkooplui onder vinden inderdaad dat de verkopen teruglopen. Maar dat is niet alleen in Venray. Daarom heeft de markt nieuwe impulsen nodig." Het is de vraag of het aantal marktkramen in Venray wel zal toenemen. Want de 57 markt kooplieden moeten vanaf vólgend jaar veel hogere tarieven gaan betalen. Vanwege de bezuini gingsoperatie wordt het tarief voor een marktstandplaats kosten dekkend gemaakt. Dit moet de gemeente jaarlijks 16.000 euro extra opleveren. De Rabobank Venray Meerlo-Wanssum heeft het boekjaar 2002 afgesloten met een winst van 2,8 miljoen euro. Een jaar eerder bedroeg het resultaat nog 3,4 miljoen euro. Het jaarverslag wordt op don derdag 16 oktober besproken tij dens de algemene ledenvergade ring die in de schouwburg wordt gehouden. Na het sluiten van de kantoren in Meerlo, Oirlo, Merselo, Blitterswijck en Oostrum heeft de Rabobank nog vier kanto ren over: in Venray, Leunen, Ysselsteyn en Wanssum. Het kan toor in Venray wordt momenteel verbouwd en uitgebreid. Her renteresultaat nam met 745.000 euro toe tot 16,6 miljoen euro. De opbrengst uit provisie Het voortbestaan van de basisscholen in de kleine dor pen is niet in het geding. Dat schrijft wethouder Emonts (PvdA) in een brief aan het dorpsradenoverleg. De geza menlijke dorpsraden hadden hun bezorgdheid uitgespro ken over dreigende sluiting van de kleinste scholen, zoals in Heide en Vredepeel. Het dorpsradenoverleg vindt dat de basisscholen op alle dor pen gehandhaafd moeten blijven. Omdat ze van groot belang zijn voor de leefbaarheid. De gemeente heeft samen met het schoolbestuur, de Stichting Primair Onderwijs Venray, de positie van de kleine scholen bekeken. Het voortbestaan werd beoordeeld op drie hoofdpunten. De kwaliteit van het onderwijs, de financiële positie van de school en de gevolgen voor de leefbaar heid van het dorp. De beoorde ling van de kwaliteit wordt geba seerd op het rapport van de onderwijsinspectie. Gemeente en het schoolbe stuur SPOV zijn tot de conclusie gekomen dat momenteel geen enkele basisschool in de gemeen te Venray ter discussie staat. "Ons streven is de leefbaarheid in de dorpen zoveel mogelijk in stand te houden. Daartoe behoort in beginsel ook de basisonderwijs voorziening", schrijft Emonts die echter geen garanties voor de toe komst wil geven. "Kinderen heb ben recht op een adequate en kwalitief goede onderwijsvoorzie ning. Op dit moment is er niets aan de hand. Wij kunnen niet uitsluiten'dat op termijn kwalitatief goed onder wijs niet in alle dorpen gegaran deerd kan worden." daalde licht met 75.000 euro naar totaal 4,3 miljoen euro. De totale baten stegen in 2002 met 650.000 euro naar 21 miljoen euro. De lasten stegen nog harder. Zo namen de personeelskosten flink toe: van 7,2 naar 8,6 miljoen euro. De beheerskosten stegen met ruim een ton tot 5,9 miljoen euro. En de afschrijvingen bedroegen 651.000 euro, dit was in 2001 nog 440.000 euro. De totale lasten waren 15.2 miljoen euro tegen 13,4 miljoen euro in 2001. Na aftrek van winstbelasting blijft er een netto-resultaat van 2,8 mil joen euro over. De spaartegoeden zijn bij de Rabobank Venray Meerlo- Wanssum met bijna 14 miljoen euro toegenomen. In totaal heb ben de spaarders 283-883.000 euro bij de bank weggezet. De vorderingen van de bank op de klanten (leningen, financieringen) bleef met ruim 600 miljoen euro vrijwel constant. Eindstraat 12, tel. 581553 Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Breda, Oss Een 16-jarige fietser uit Oostrum is vorige week vrijdag bij ongeval gewond geraakt. De jongen reed in een groepje fiet sers rond 23-00 uur over de Stevensbeekseweg in de richting Stevensbeek. Vanuit tegenoverge stelde richting kwam dit groepje een bromfietser tegemoet rijden, bestuurd door een25-jarige man uit Stevensbeek. Twee meisjes die voor de jon gen fietsten gingen aan de kant, de jongen merkte dit echter niet en kwam in aanrijding met de hem tegemoetkomende brom fiets. De jongen is met snijwon- den in het gezicht en enkele kneuzingen overgebracht naar het ziekenhuis in Boxmeer, waar hij is behandeld. Na behandeling kon hij weer naar huis. De Diepeling, het grote grindgat op de gemeentegrens tussen Tienray en Castenray, krijgt geen grootschalige recreatie. Zeilen en diepzee- duiken zijn de enige twee acti viteiten die straks op het water worden toegestaan. Dat meldde wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) dinsdag tijdens het collegebezoek aan Castenray. Rondom de waterplas komen wandel- en fietsroutes. Het is de bedoeling dat de fietsers straks weer langs het water tussen Castenray en Tienray kunnen fiet sen. In 1997 werd de straat Valkenberg afgesloten en aan het openbare verkeer onttrokken. Daarmee verviel de directe ver binding tussen beide dorpen. "De natuur krijgt voorrang", zei Ruyten. "Het wordt een gebied voor rust en stilte. Ook zwemmen en vissen worden niet toegestaan. Daarvoor zijn er andere gelegen heden genoeg in de buurt. Zoals de Witte Vennen en de Kasteelse bossen in Horst." Er is een klankbordgroep opge richt die bestaat uit ontgrinder Teunessen, Staatsbosbeheer, Waterschap. Innovatief Platteland en de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum. Eind dit jaar ligt er een compleet plan voor de afwerking van De Diepeling zodra de ontgrinding gestopt is. Dorpsraadvoorzitter Louis Vroemen vond het vreemd dat de dorpsraad niet bij de plannen betrokken wordt. "In het verleden toen er zoveel gezwommen werd en er een zwemverbod kwam, zijn we er wel bijgehaald. En nu moeten we alles uit de krant halen. Ook de dorpsraden van Oirlo en Tienray moeten erbij betrokken worden." Wethouder Ruyten zegde toe de dorpsraden binnenkort uit te nodigen Aantal mensen in bijstand blijft vrijwel gelijk Veel gemeenten vrezen de nieuwe wet Werk en Bijstand (WWB). Het rijk bezuinigt en legt de verantwoordelijk voor de bijstand vanaf 2004 volle dig bij de gemeenten neer. Die krijgen jaarlijks een vast bud get en daar moeten ze mee rond zien te komen. Nu kan nog 75% van de bijstandsuit kering op declaratiebasis bij het rijk teruggehaald worden. Overschotten mogen de gemeenten voortaan zelf hou den en tekorten - tot maxi maal tien procent - moeten de gemeenten zelf bijpassen. De gemeente Venray haalde opgelucht adem toén afgelopen donderdag het ministerie van SZW de budgetten bekendmaak te. Venray krijgt voor 2004 ruim 7,1 miljoen euro toegewezen. Zoals het er nu naar uitziet zal dat ruim voldoende zijn om de 689 bijstandsgerechtigden hun uitke ring te geven. De verwachting is dat Venray dit jaar 6,4 miljoen euro aan uitkeringslasten heeft. Op basis van het zelfde cliënten bestand zal de gemeente volgend jaar 6,6 of 6,7 miljoen euro kwijt zijn. In tegenstelling tot veel andere gemeenten blijft in Venray het aantal mensen in de bijstand vrij wel gelijk. Het aantal van nu is nog hetzelfde als de beginstand van januari dit jaar. Volgens Wil Geurts van Deloitte Touche, hij begeleidt de gemeente met de WWB, komt dat doordat Venray vrij actief is geweest met reïnte gratie. "Er zijn daardoor al veel mensen aan het werk geholpen. Had de gemeente niets gedaan, dan had het budget er niet zo gun stig uitgezien", zei Geurts afgelo pen donderdag tijdens een voor lichtingsavond voor de commissie Maatschappelijke Diensten. Vanaf begin dit jaar zijn er 145 reïntegratietrajecten gestart. Inmiddels hebben 45 personen een WIW-dienstbetrekking gekre gen. Twee mensen kregen een WIW-werkervaringsplaats en 50 personen konden aan een ID-baan - de voormalige Melkertbanen - geholpen worden. Dit zijn mooie cijfers, waardoor de gemeente Venray er nu gunstig uitspringt. Een ander voordeel is dat Venray onder de 'kleine' gemeenten valt. Voor de WWB ligt de grens bij 40.000 inwoners. Dit aantal is Venray wel heel dicht genaderd. Het voordeel voor Venray is dat het budget voor de kleine gemeenten geheel bepaald wordt door historische cijfers van de gemeente zelf. Komt Venray straks boven de 40.000-grens, dan gaan ook landelijke gegevens een rol spelen bij de vaststelling van het budget. Naast het inkomensdeel van 7,1 miljoen euro ontvangt de gemeen te ook een 'werkdeel' van 1,45 miljoen euro. Dit budget is bestemd voor reïntegratie en gesubsidieerd arbeid. De gemeen ten hebben hierin veel vrijheid maar zullen ook een visie moeten ontwikkelen hoe er mee omge gaan wordt. Ze mogen het bedrag vrij besteden, maar eventuele overschoten moeten wel worden teruggestort naar het rijk. Van de 689 bijstandgerechtigden behoort ruim driekwart (532) tot de 'harde kern'. Dit zijn de zogehe ten fase 4-cliënten die heel ver van de arbeidsmarkt afstaan. WERKGELEGENHEID REDELIJK Karin Bruggeman, hoofd Werk/Zorg Inkomen van de gemeente Venray, toont zich 'gematigd positief. "De verwach te grote toestroom naar de bij stand is in Venray uitgebleven. De werkgelegenheid is redelijk te noemen. Maar we mogen niet rus tig achterover leunen. We moeten waakzaam blijven." Mocht Venray volgend jaar geld overhouden van het budget van 7.1 miljoen euro, dan wordt dat gestopt in een reservepot die bij slechtere tijden kan worden aan gesproken. De bijstandsbedragen worden door het ministerie vast gesteld. Daarnaast krijgen de gemeenten meer vrijheid. Zo zijn de hercontroles op het cliënten bestand niet meer verplicht. De gemeenten mogen zelf in hun ver ordening opnemen hoe ze met terugvordering en verhaal omgaan. Het geld dat de gemeen ten hiermee binnenhalen mogen ze voortaan zelf houden. Venray verwacht dit jaar 328.000 euro aan terugvordering en verhaal binnen te halen. De invoering van de WWB bete kent een flinke bezuinigingsope ratie. Het landelijke budget voor de bijstandsuitkering wordt met 520 miljoen euro verlaagd naar 4,9 miljard euro. In reïntegratie en gesubsideerde arbeid wordt nog forser gesneden. Het budget van 2,3 miljard euro wordt met 680 miljoen euro verlaagd tot 1,6 miljard euro. De nieuwe wet is er vooral op gericht om mensen van uit de bijstand zo snel mogelijk aan werk te helpen. De naam zegt het al: eerst Werk en dan pas Bijstand. De sociale diensten mogen geen uitkerings- fabrieken meer zijn, begeleiding naar werk wordt de 'core busi ness'. Het begrip 'passende arbeid' wordt afgeschaft en heet voortaan 'algemeen geaccepteerde arbeid' Opleiding, ervaring, leeftijd of afstand spelen geen enkele rol meer. Iemand met een universitai re opleiding kan verplicht wor den tot ongeschoolde arbeid. Iedereen tot 65 jaar heeft een sol- licatieplicht, dus ook mensen van 57,5 jaar of ouder. Een uitzonde ring is gemaakt voor ouders met kinderen die jonger dan vijf jaar zijn. Ook de afstand vormt geen beperking meer. Een werkzoe kende kan verplicht worden te verhuizen naar een andere plaats indien daar een baan voorhanden is. De gemeenten zullen veel meer resultaatgericht gaan werken. Want ze worden voortaan afgere kend op het aantal bijstandscliën ten. Karin Bruggeman: "We gaan meer maatwerk leveren. Vrijwilligerswerk en sociale acti vering zijn een belangrijke opstap naar werk. Zo gaan we een pro- ject beginnen voor allochtone vrouwen om ze achter de gerani- i ums weg te halen. Uitstroombevordering staat voor- j op. We zijn onlangs gestart met een cursus voor heftruck chauffeur, inclusief een baanga rantie. De cliënten willen ook niet iedere maand hun briefje inleve ren op het gemeentehuis. Ze wil len zelfstandig een inkomen ver dienen zonder afhankelijk van de gemeente te zijn." De gemeente moet stoppen met het uitgeven van dure nieuwsbrie ven en folders over bouwplannen als De Gouden Leeuw en St. Anna. Dat opperde Ton Teeuwen-Peeters (CDA) in^de commissie Stedelijke Ontwikkeling. "De folders zien er prachtig uit maar ze kosten ook heel veel geld. Hier kunnen we op besparen", vindt Tecuwen die eraan toevoegde communicatie met de burgers wel belangrijk te vin den. "De nieuwsbrieven kunnen daarom in de maandelijkse gemeen tekrant opgenomen worden." Wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) vond het een goed idee. "We moeten inderdaad op de kleintjes letten. Zo kunnen we ook laten zien dat het serieus is met de bezuinigingen." PEEL EN MA&S Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof HenkWillemssen redactie@vandenmunckhofnl Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. advertentie@vanderanunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582872 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,-(postcode 58..) 30,- (overige binnenland)

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3