3Ih8 eelspeurders neemt deel aan JOTA Zomaarpop in OJC Watjang Het uitzicht is adembenemend" 'Ricnsi Lustrumfeesten in Merselo Vt\®ut Venrodsen Aovend Vogelshow in Oostrum Honderdvierentwintigste jaargang - week 42 - donderdag 16 oktober 2003 L EN MAAS rrdag 18 en zondag 19 ,er wordt voor de 46ste wereldwijd de Jamboree he Air (JOTA) gehouden. qs dit scoutinggebeuren n duizenden Nederlandse ls) via radio- en internet- Indingen, contact met lerdduizenden andere ts in binnen- en buiten- Wereldwijd nemen zo'n miljoen scouts deel aan evenement. Vanuit heel tdand kan de organisatie nen op deelname van 237 linggroepen, hetgeen jamt op zo'n 20.000 scou tden. de regio Venlo-Venray en [eken, in scoutingtermen de Maasven geheten, doet een scoutinggroepen mee aan activiteit. Dit zijn de linggroepen Mgr. Feron uit Scouting De ipeur'ders uit Venray en de linggroepen Manresa en St. uit Venlo. De deelnemen de scoutinggroepen in Nederland worden bijgestaan door ongeveer 1000 erkende radio-zendama teurs, afkomstig van diverse zend amateur-verenigingen, zoals de VRZA, de Vereniging van Radio Zend Amateurs en de VERON, de Vereniging van Experimenteel Radio Onderzoek in Nederland. De zendamateurs stellen geheel belangeloos hun zendapaaratuur ter beschikking van dit evene ment, maar blijven uiteindelijk verantwoordelijk voor het maken van de verbindingen onder het streng toeziend oog van KPN- Telecom. De opmars van internet is ook binnen Scouting niet te stuiten en daarom heeft de JOTA er sinds enkele jaren een broertje bij: de JOTI, de Jamboree On The Internet. Via de gebruikelijke internet verbindingen trachten scouts ook op deze manier wereldwijd met elkaar in contact te komen. De ervaring in de laatste jaren leert dat hier op veel plaatsen heel inte ressante chat-sessies gehouden worden, met soms daaruit voort vloeiende blijvende contacten. Volgens internetdeskundigen zal de komende jaren het gebruik van Internet - en dan met name het communiceren via e-mail - met ongeveer 500% toenemen. De verwachting van Radio Scouting Nederland, de organisa tor van de Nederlandse JOTA/JOTI - is echter dat het 'oude' zendamateurisme niet ver drongen zal worden. De verwachting is daarnaast ook dat Internetten een vaste plaats zal gaan innemen binnen Scouting als moderne activiteit. Veel Scoutinggroepen hebben reeds een eigen Internetpagina (Website) die eenvoudig te vin den is via de officiële Scouting Nederland website (www.scou- ting.nl). De JOTA/JOTI in Nederland gaat van start in de nacht van vrij dag 17 oktober op zaterdag 18 oktober om 0.01 uur. De meeste scoutinggroepen riiaken een roos ter, zodat de oudere leden 's nachts actief zijn en de jongere leden overdag kunnen zenden of Internetten. Ten behoeve van de JOTA/JOTI worden de clubgebou wen omgebouwd tot een echt zendstation.Voor de scouts ligt er vaak de uitdaging om met hout en touw een zo hoog mogelijke toren te bouwen, waarin de zend en ontvangantennes geplaatst kunnen worden. Andere scouting groepen maken gebruik van een hoge (kerk-)toren in de buurt van het clubhuis of laten via bevrien de relaties een hoogwerker aan rukken. Tijdens het JOTA/JOTI weekend worden de spelpro- gramma's van de scouting-groe- pen zodanig aangepast dat scou- tingleden van jong tot oud op een of andere manier mee kunnen doen aan het gebeuren. Niet alleen de microfoon en koptele foon spelen daarbij een belangrij ke rol; er worden ook spelletjes bedacht waarbij meer lokale zend apparatuur gebruikt wordt, zoals een z.g. Vossejacht. Meedere zendertjes, die een zeer hoge pieptoon verspreiden, worden verstopt in een bos en met behulp van sprietantennes moeten de scouts deze zendertjes opsporen.' Soms ligt dan bij het zendertje een opdracht die uitge voerd moet worden om in de buurt te komen van het volgende zendertje. Het materiaal voor dit spel is veelal door de zendama teurs zelf vervaardigd, maar kan ook gehuurd zijn. Ook het bou wen van eenvoudige electroni- sche schakelingetjes behoort tot de mogelijke activiteiten tijdens het JOTA/JOTI weekend. Scoutinggroepen die meedoen aan de JOTA/JOTI stellen hun groepsgebouw vaak open voor het publiek. Men kan dan een kijkje komen nemen bij deze moderne vorm van het scouting- spel: het verkennen van de wereld via electronische en digita le weg. De Peelspeurders vindt men in 't Peppelhuus aan de Oostsingel in Venray. Zaterdag 18 en zondag 19 oktober vindt in OJC Watjang in Oirlo het festival Zomaarpop plaats. De zaal is op zaterdag vanaf 20.00 uur toegankelijk en op zondag zul len de deuren al vanaf 14.00 uur geopend zijn voor publiek. Zaterdag zal All Points North de aftrap doen. Deze vijf koppige band speelt een mix van alterna tieve rock, metal en meer. De band is vooral beïnvloed door bands als Tool, Deftones en Life of Agony. Begin dit jaar is hun nieuwe single uitgebracht genaamd Paralyzed dat tevens op hun gelijknamige demo-cd staat. Nadat ze hun naam hebben neer gezet op Fields of Rock is nu Zomaarpop aan de buurt. Als tweede band zal '88 Circles 3i« wal en Suzanne op reis in Zuid-Amerika (1) iwal Aouaj en Suzanne lieren zijn twee meiden 24 jaar (oorspronkelijk) 'enray, die elkaar nog ken- van de kleuterschool. LE nen maken ze een reis door JAmerika van zes maan- omdat ze beiden de Zuid- fikaanse cultuur en iir willen ontdekken. In en Maas de komende oden enkele reisverslagen Nawal en Suzanne. enige bezit past in een rug- an 50 tot 55 liter en daar zul- het de aankomende maan- :e moeten doen. Hun doel n met een zo laag mogelijk ?t, zoveel als mogelijk te zien tkven. Deze vorm van reizen dl ook wel backpacken lemd. Medio september zijn laar Ecuador vertrokken en lit daar gaan ze naar Peru, ria, Argentinië en Brazilië. de eefste drie landen heb- de meiden ongeveer een nd per land uitgetrokken en de overige twee ongeveer naand per land. Op 11 maart i vliegen ze weer terug naar eiland. Tot die tijd zijn de renissen van Nawal en maandelijks te volgen, zanne Reinieren over de eer- ervaringen: "Terwijl ik in mijn "j, ga ik in gedachte nog- ils de van internet gehaalde cklist na om te kijken of ik vergeten ben. 'Ben ik mijn itingsboekje niet vergeten in takken?' Ik sta op om dit te troleren, maar het gele boekje al in mijn rugzak Opgelucht kweer in mijn bed liggen. Dit heeft zo nog een uur met onder andere de •kken, de muggenlotion de afritsbroek. Eenmaal op m iphol aangekomen, gaan we hebben ingecheckt, samen mijn ouders, vrienden en ïdinnen in een coffeecorner zitten. We zitten gezellig te sen als het om 8.00 uur tijd is afscheid te nemen. Het kost f i enkele tranen, maar we moe- toch echt gaan want het vlieg- I vertrekt om 8.35 uur. leveer tien uur later komen in Quito (de hoofdstad van ador) aan. We zijn meteen in taxi gestapt om naar ons tl te gaan, waar een free rum ïke party gaande is. Dan ten de gasten van het hostal W om te kletsen en gratig jcolas te drinken. Daar ont- tten we een aantal backpac- die ons tips en adviezen m over reizen in Zuid- wika. De sfeer onder de reizi- 5 is erg relaxed en vriendelijk, dat Nawal en ik de eerste och- d van onze reis wakker wor- in Quito zijn we een stads- ideling gaan maken. Quito 'ft veel oude gebouwen, ker en pleinen uit de tijd van de anse veroveraars. Toch merk ^t er nog veel van de cultuur voor de Spaanse verovering J"ar(l is gebleven. Zo zie je bij- ieB 'tbeeld nog relatief veel men- 9<1 l°pen in de traditionele kle- l Veel mensen spreken je aan omdat ze zien dat je toerist bent. Rustig door de stad wandelen zit er dus niet in. Ze spreken je niet alleen aan omdat ze je iets willen verkopen, maar ze vinden het ook interessant om met buitenlanders te praten. Buiten de nodige verve lende mannen en verkopers zijn de mensen in Ecuador erg vrien delijk en behulpzaam." INCABESCHAVING "La Mitad del Mundo betekent het midden van de wereld. De Fransen hebben enige jaren gele den een monument opgezet op dat volgens hen het midden van de wereld is. Vanaf dat monument is een lijn getekend die de eve naar moet-voorstellen. Vol trots stonden we die volgende dag dan. ook op deze lijn. Deze trots wordt al snel met de grond gelijk gemaakt als we in een de vele musea horen dat het midden van de aarde een paar kilometer van het monument verwijderd ligt. In dit museum, Solar genaamd, krij gen we uitleg over de evenaar en hoe belangrijk deze was voor de pre-Incabeschaving en de Incabeschaving die honderden jaren geleden in Ecuador leefde. Volgens deze beschavingen en nieüw ontwikkelde meettechnie ken (GPS) zijn de berekeningen van de Fransen incorrect. Het midden van de aarde ligt op een hoge, onbegaanbare berg en de evenaar is geen rechte lijn maar kronkelt en variëert van breedte. Nawal Aouaj (links) en Suzanne Reinieren kozen voor het raadhuis en de Grote Kerk om voor hun vertrek nog een Venrayse sfeeifoto te maken J "amen Deuren Serres Een beetje teleurgesteld nemen we een taxi naar de Incaruïne Rumicucho zo 'n 15 minuten van La Mitad del Mundo. Het is eigen lijk geen taxi maar een soort truck met een laadbak achter die ons over de bijna onbegaanbare wegen naar de ruine brengt. Van de.ruine is niet veel meer over maar het uitzicht over de Andes is adembenemend mooi. De bergen, de rivieren en ook de landbouw- grondjes tegen de stijle hellingen zijn erg indrukwekkend. Nog vol van alle indrukken die we die dag hebben opgedaan beginnen we aan onze tweede free rum coke night die iedere maandag, woens dag en vrijdag in hostal Centro el Mundo wordt gehouden. Het is erg gezellig en ook veel drukker dan de vorige keer. Tot in de late uurtjes hebben we dan ook gekletst, gedronken en zelfs salsa en merengue gedanst. Dat maakt het er niet gemakkelijk op als we de volgende dag onze spullen pakken en met volle belading ons geliefde hostal in Quito verlaten. We nemen de bus naar Otavalo, een klein stadje ten noorden van Quito dat bekend staat om zijn authentieke markt. Over deze markt zijn we een paar keer gelo pen en ik heb door te onderhan delen met de marktverkopers spulletjes gekocht voor een leuk prijsje. Zo heb ik een poncho, portemonnee, gebreide sjaal en kettinkjes gekocht." ANDES-GEBERGTE "De bussen in Ecuador zijn niet zo schoon en comfortabel als in Nederland en er springen con stant mensen in en uit terwijl de bus nog rijdt. Ze zijn dan wel niet zo luxe als we gewend zijn, ze 7»n wel poedkoner en hnvenrlien wen je aan de harde stoelen en vreemde luchtjes. Zo pakken we die zondag een bus naar Cayambe, een dorpje zuidelijk van Otavalo en hebben daar 's ochtends rondgekeken. Na een typisch Ecuadoriaanse lunch met een soort groenten/linzen soep vooraf, rijst met groente en rund vlees als hoofdgerecht en choco ladetaart als nagerecht, pakken we een taxi naar het dorpje Cochasqui. In Cochasqui hebben we een tour gedaan van ongeveer een uur langs twaalf piramides van de pre-Inca beschaving. Om te beginnen krijgen we uitleg over het ontstaan van de pirami des. de werktuigen die de mensen gebruiken en hoe ze het geloof reflecteren op hun dagelijks leven. Daarna krijgen we een wandeling langs de piramides die hoog in de bergen in een beschermd gebied liggen. Weer kunnen we onze ogen niet gelo ven als we het uitzicht zien over het uitgestrekte Andes-gebergte. Maandag hebben we twee watervallen bekeken ten noorden van Otavalo en dinsdag is het alweer tijd om alle spullen bij elkaar te pakken en op een of andere manier in de rugzak te krij gen. Met de grote rugzak op de rug en een kleine rugzak voor lopen we naar de plek waar de bus stopt. We willen naar de k ust, naar het stadje Atacames. Om daar te kómen moeten we eerst via Ibarra naar San Lorenzó om daar de bus naar Atacames te pakkeh. San Lorenzo is een stadje in het noorden van Ecuador tegen de grens met Colombia. De tocht naar dit stadje is erg mooi omdat we nu in plaats van de dorre Andes, de volbegroeide hellingen zien van het begin van het regen woud. We komen pas laat in de avond aan in San Lorenzo en pak ken daar een hotel. De volgende ochtend nemen we de eerste bus naar Atacames. Na een aantal dagen reizen en veel bezichtigen is het heerlijk om stoom af te bla zen op het strand. Al snel leren we mensen kennen en zitten we 's avonds met een groep bij elkaar in een van de vele barret jes. In Atacames hangt een gemoedelijk sfeer en is daarom ook erg geliefd onder de Ecuadorianen. Op het strand is het niet bijzonder druk en ondanks dat de zon niet altijd schijnt, is'het er zo'n 25 graden. Hoe heerlijk we het strand ook vinden, onze reis moeten we voortzetten. We nemen afscheid van onze nieuwe vrienden en ver trekken zondag 21 september naar Banos, een toeristisch plaats je ten zuidoosten van Quito om daar onze avonturen verder voort te zetten." Suzanne Reinieren De Venrodsen Aóvend Veldeke Venray wordt op 21 oktober voor de veertiende keer gehouden in De Witte Hoeve in Venray. De aanvang is 19-30 uur. De inmiddels traditionele Venrodsen Aovend mag zich steeds weer verheugen in een grote belangstelling in Venray en wijde omgeving. Ook dit jaar heeft Veldeke Venray een mooi en uitgebreid programma kunnen samenstellen met verschillende nieuwe elementen. De presenta tie is vrijwel geheel in de Venrayse taal en is in vertrouwde handen van Frits Basten. Ad Haans zal de deelnemers muzikaal bege leiden. Vrijdag 24, zaterdag 25 en zon dag 26 oktober houdt Voliere Vereniging De Vogelvriend uit Venray een grote nationale vogel show. Ruim 50 inzenders showen hier vele soorten kleurkanaries, postuurkanaries en tropische vogels uit o.a. Australië en Afrika. Uit dezelfde werelddelen zijn er ook grasparkieten in velé kleuren te zien. Ook andere grote en klei ne parkiétensoorten zullen er te bewonderen zijn. Daarnaast is er een groot assortiment Europese vogels (met hun bastaarden) aan wezig, evenals de kleine Afrikaanse prachtvinken die met hun opvallend verenpakje deze show tot een kleurrijk geheel maken. De informatiestand zal u meer informatie bieden over de vogelliefhebberij en het kweken van vogels in het algemeen. Het is een uitstekende gelegenheid om op deze show met zijn rijke scha kering aan kleuren.; soorten en formaten aan vogels nader kennis te maken met deze hobby. De vogelshow wordt gehouden in zaal Back in Time, Mgr. Hanssenstraat 29 in Oostrum. De openingstijden zijn vrijdag van 20.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 13.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 16.00 uur. Voor meer informatie, ook over de vereni ging zelf, kunt u terecht bij: Hans Kweens, Bingelkruid 49 in Venray, tel. 588480, email: han- senmargretkweens@home.nl Above' aantreden. De twee vrou wen en twee mannen van deze tweede band brengen een mix van metal en pop. Hun eerste optreden vond plaats tijdens de Rob Acda Awards waar ze de tweede plaats behaalden en sinds dien heeft de band steeds meer optredens aangeboden gekregen. Ze wonnen de Battle of the Bands 2002, kwamen in de finale van de Amsterdamse Popprijs en stonden samen op het podium met Agresión. Green Lizard, Dreadlock Pussy en Face Tomorrow. Een van hun num mers staat nou ook op de Best Of Demontage CD van Fret, waar de beste nummers in drie jaar op staan. De afsluitende act op zater dag is dit jaar Brainshake. Deze vijf man sterke maar jonge band met veel talent en passie voor muziek zal jullie de ware aard van de rock muziek laten horen. Met hun roots in de nu-metal, death- metal en heavy rockmuziek, is Brainshake een interessante com binatie van verschillende stijlen. Zo heeft Brainshake zijn kunsten onder andere kunnen vertonen in zalen als Nighttown, Melkweg en Paradiso. Nu, in oktober 2003, zal Brainshake als afsluiter van de zaterdag iedereen met een dreu nende koppijn naar huis gaan stu ren, na een knallende eerste dag Zomaarpop. Dit was dan alleen nog maar het hoofdpodium op de zaterdag. Op de soosstage zal Deterrence optreden, bekend van de Limburgse popronde Nu of Nooit. Na dit spetterende optre den zal de soos veranderen in een discohol waar de Niks DJ's, bekend van de swing-avond, hun ding zullen doen. Zondag 19 oktober word even eens een prachtige dag. De twee de dag van Zomaarpop 2003 zal worden geopend door de num mer twee van de eerste ronde van de Battle of the Watjang. Omdat Massive Impact niet kon werd automatisch Strawberry Blonde de opener op zondag. Deze Belgische band kan in eigen land niet zo goed uit de voeten komen daarom richten ze zich maar op het Nederlandse publiek, wat tot op dit moment al aardig goed aan het lukken is. Met hun pure rock en energieke optredens gaan ze de zondag openen zoals nooit tevoren. Als tweedfe speelt dan, niet onverwacht, de winnaar van de tweede ronde van de Battle of the Watjang. Dit is niemand min der dan de vijfmans formatie Yo, el Rey. Hun repertoire bevat afwisseling tussen stevige rock met daartussen grove nummers en niet te vergeten de wat emotio nelere songs. Dit alles is het beste te vergelijken met bands als Pearl Jam, Incubus en Deftones, dus kom voor jezelf uitvinden waar om hun naam Ik, de Koning bete kent. Na de knallende opening van deze twee bands is het dan tijd voor een heel andere stijl. Last Crewsaders zal namelijk het podi um beklimmen en Zomaarpop eens voorzien van een portie rap en beukende beats. Inclusief DJ, rappers en breakdancers zullen zij het hiphop 'uurtje' voortzetten, dat door het jonge Venrayse nederhop duo B-kwadraat in de soos is begonnen. De soos- en mainstage zullen het echte hip hop publiek dus ook niet verve len Maar hierna krijgen we meteen weer iets anders. Het is dan namelijk tijd voor de ska act. Vorig jaar gingen de voetjes van de vloer in de soos, maar nu staat de traditionele Zomaarpop- muziek weer op zijn vertrouwde plaats op het main-stage. We kon digen jullie met trots onze tweede internationale act aan, Madskat, Ze zullen de zaal helemaal plat gaan spelen met hun heftige Ska Punk. Deze achtkoppige formatie heeft buiten de Belgische lands grenzen al velen malen hun kunst jes vertoond, waaronder optre dens in Luxemburg, Frankrijk. Schotland en Engeland is nu ook ons kleine kikkerlandje aan de beurt om overspoeld te worden met deze ingenieuze Belgische ska. Na deze heftige portie ska komt dan de hoofdact van de zon dag. Bekend van Lowlands, Ozzfest is daar Smogus. Ze zullen de zondag naar een nog hoger niveau tillen. Met al twee eigen cd's op zak, en een nieuwe onder weg, zijn ze onderhand al een goede bekende in de Nederlandse muziekwereld. Met de stijl die ze als Xplo-Core omschrijven zijn ze van plan het einde van het nu al dubbel geslaagde Zomaarpop 2003 te gaan bepalen. Maar dat gaat zeker niet gebeuren voordat onze definitieve afsluiter, Arabesque zijn jarenlange erva ring heeft laten zien. Van een muzikaal trio tot een vijf man ster ke metal, hardrock band, met een historie van Bospop 98, Bospop 2000 en ProgPower 2000 en daar naast nog eens optredens met oa. After Forever, Opeth, Status Que en Life of Agony. Daarmee wordt het einde van Zomaarpop qua hoofdpodiuqi dan bepaald, terwijl op onze soosstage de DJ's al lang begonnen zijn een eigen feest te bouwen. De jonge honden DCP Pimp zullen de beuk er meteen goed ingooien, waarna Peterssón die beuk nog eens flink door gaat zetten, waarmee ook meteen het Venrayse talent is besproken. De Twentse DJ Pharao, met zijn twee danseressen zal de stijl van muziek ietsjes veranderen, maar hier wordt het feest dan ook echt niet minder op. De beuk blijft erin met de hardcore van Hollandse bodem. Degene die hier aanspra kelijk voor zal zijn is niemand minder dan DJ Domus. De toegangsprijzen zijn vijf euro op zaterdag en zeven euro op zondag. Voor meer informatie: www.watjang.nl of mailen naar info@watjang.nl. In het weekend van 7-8 en 9 november staat Merselo in het teken van het jubileum van de kerkelijke fanfare St Oda, die 85 jaar geleden werd opge richt. In dat weekend vieren ook Die Fidelen Rosentaler het 35-jarig bestaan in de feesthal aan de Haag in Merselo. Om een en ander een feestelijk tintje te geven is er een feestelijk programma in elkaar getimmerd, waarin muziek uiteraard centraal staat. Het programma: Vrijdag 7 november: fanfares op de populaire toer, met medewer king van de fanfares van Ysselsteyn, Oirlo en Merselo. De avond wordt afgesloten met De Smeleblaozers uit Ysselsteyn. Zaterdag 8 november: jeugd ontmoet (pop)muziek. Deze mid dag staat in het teken van een play-inn (pop)muziek en percus sion voor de jeugd, met medewer king van Ysselsteyn, Overloon, Leunen, JES uit Ysselsteyn en Merselo. Zaterdag 8 november: Lustigen Musikanten Partie. Vier kapellen maken feestmuziek, te weten Die Stevenslander uit Stevensbeek, Die Bergen Echo uit Wanroy. De Klokkendorper Blaaskapel uit Aarle- Rixtel en Die Fidelen Rosentaler uit Merselo. Zondag 9 november: 's mor gens eerst een H. Mis in de feest hal, daarna een borrelhalfuurtje, daarna een dorpsbrunch. Ieder inwoner van Merselo en de Vredepeel is welkom (aanmelden verplicht!). Zondagmiddag 9 november: Die Fidelen Rosentaler presente ren hun nieuwe cd 2003, met medewerking van het orkest Marlenticka Jenniskens_^^ installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Computers, Randapparatuur Reparaties en Onderhoud Oude Oostrumseweg 19a Telefoon: 0478-569666 Internet: www.systemcare.nl Geopend dinsdag t/m donderdag van 13.00 tot 21.00 uur Vrijdag van 13.00 tot 21.00 uur Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13