Publiek klapt door ondanks 'applausverbod' :lextronics heeft nog geen Zekerheid over ESF-bijdrage ="Turkije verdient zeker een kans" College slaagt er niet in geestelijke bedienaren subsidie af te pakken Mat van Loo Scouting zamelt geld in voor een nieuw lokaal Dorpsraad Oostrum Steekpartij ïmmmmm Ed Cadirci overhandigt Ria Oomen namens alle deelnemers een bloemetje zetels van de parlementariërs zijn leeg, ze vergaderen die morgen niet. Het Europees Parlement bestaat uit 626 Europese leden afkomstig uit de vijftien lidstaten van de Europese Unie. Het aantal zetels in het Parlement wordt bepaald door het inwonertal van elke lidstaat, hoe groter het land, hoe groter de delegatie. De tien landen die op 1 mei 2004 zullen toetreden tot de Europese Unie worden tot die tijd vertegenwoor digd door waarnemers. De leden worden om de vijf jaar direct gekozen bij de Europese verkie zingen. Iedere stemgerechtigde Europese burger mag gaan stem men (actief kiesrecht); in België, Luxemburg en Griekenland bestaat zelfs de plicht om te gaan stemmen. EHce Europese burger heeft ook het recht om zichzelf verkiesbaar te stellen voor het Europees Parlement (passief kies recht). De deelnemers slokken de informatie op, stellen vragen en zijn stomverbaasd als blijkt dat het EP op twee plaatsen vergadert (naast in Brussel ook in het Franse Straatsburg) en dat daarmee een extra prijskaartje van 80 miljoen euro per jaar is gemoeid. OPEN VIZIER Na de introductie volgt in een van de vele vergaderzalen in het EP-gebouw de aangekondigde ontmoeting met Ria Oomen- Ruijten, het Limburgse CDA-lid van het Europees Parlement. Het cv van de 53-jarige Oomen is indrukwekkend. PR-officer, lande lijk voorzitter CDA-jongeren, lid Tweede kamer (1981-1989) en lid van het Europees Parlement (EP) sinds 1989- Zij maakt als lid van het EP, deels vervangend, deel uit van tal van commissies zoals milieubeheer, volksgezondheid en consumentenbeleid, sociale zaken en werkgelegenheid en rechten van de vrouw. Als Ria Oomen de zaal binnenstapt, is het even stil. Ze draagt deze keer niet de voor haar kenmerkende felge kleurde kledij. Bijna helemaal in het zwart, alleen haar zwarte jasje steekt met witte tijgerprints enigs zins af, maakt ze toch meteen indruk. Hier staat iemand. Een vriendelijke lach, een hartelijk welkomstwoordje. De Limburgse heeft haar toehoorders al meteen in de pocket. Maar schijn bedriegt. Zeker als voor de Nederlandse Turken heikele the ma's aan bod komen. Zoals de weigering van de Europese Unie (EU) om hun geboorteland Turkije vooralsnog niet te laten toetreden. Dit in tegenstelling tot tien andere landen met een al dan niet dubieuze reputatie. Oomen pareert: "Laten we eerlijk zijn tegenover elkaar. Turkije is nog steeds geen rechtsstaat waar de rechten van de mensen gerespec teerd worden. Ik ben in een gevangenis in Turkije geweest en heb gezien hoe het daar functio neert." De sfeer wordt grimmiger. De sprekers in de zaal vinden dat er door de EU met twee maten wordt gemeten. Ook in verschil lende andere landen, die vanaf volgend jaar tot de EU worden toegelaten, zijn er misstanden. Turkije verdient ook een kans, zeker ook omdat de regering in hun vaderland, veel moeite doet om de situatie in het land te ver beteren. Oomen erkent dat ook Ze strijdt echter met open vizier, bakt geen zoete broodjes en zegt waar het op staat. "Turkije is een heel belangrijk land. Zeker voor de stabiliteit in die regio. Maar de toetredingscriteria van de EU zijn duidelijk. Alleen wanneer Turkije er in slaagt om een rechtstaat te worden, kan er onderhandeld worden over een toetreding. Dan verdient het zeker een kans." PITTIGE DISCUSSIE De gemoederen lopen nog hoger op. Er wordt druk gediscus sieerd over het respect voor eikaars cultuur, de rol van de PKK en de Koerden in Turkije, discri minatie, de verwijzing naar de joods-christelijke traditie van Europa, het harder straffen van allochtone jongeren. Ria Oomen probeert de discussie terug te brengen tot ware proporties. "De staat kan nooit een religie ophef fen. En er moet altijd respect zijn voor eikaars cultuur en taal. De Turkse cultuur moet inleven in de Nederlandse samenleving, net zoals ook ik mijn Limburgerschap niet zal inleveren en waar ik ook ben zal behouden. Er moet sprake zijn van gelijke behandeling. Ook ik kan het niet correct vinden dat in mijn woonplaats Maasbracht zigeunerkinderen in een apart busje naar school worden gebracht, en Nederlandse kinde ren niet." Ria Oomen wijst vervol gens op het belang van het EP. En het belang om volgend jaar maar zeker te gaan stemmen. "We heb ben er met succes voor gestreden dat legaal in Nederland verblijven de buitenlanders dezelfde rechten hebben als het gaat om bijvoor beeld sociale zekerheid en pen sioenen. De uitbreiding van de oude verordening is van groot belang. Derde landers -zoals legaal in Nederland verblijvende Turken en Marokkanen- werden gediscri mineerd omdat zij hun opge bouwde rechten op het gebied van de sociale zekerheid verloren indien zij in een andere lidstaat gingen werken en/of wonen. Puur op basis van hun nationali teit. In Nederland legaal verblij vende Turken en Marokkanen kunnen nu ook tijdelijk of perma nent in België of Duitsland wer ken zonder dat hun sociale zeker heid in gevaar komt." De discussie wordt afgerond. Oomen krijgt presentjes van de verschillende afvaardigingen. Ed Cadirci overhandigt uiteraard ook een bloemetje. Na afloop zit hij toch wel een beetje in zijn maag met de pittige discussie. Hij onderschat echter de veerkracht en het incasseringsvermogen van de pittige Limburgse europarle mentariër. Als na een gezamenlij ke lunch in de hal van het Europees Parlement een groepsfo to wordt genomen, neemt Oomen nog een keer het woord. Ze bedankt alle aanwezigen en besluit met de woorden van een echte politicus: "Ik zal er voor jul lie zijn, dat beloof ik." De 29.000 euro subsidie die de geestelijke bedienaren jaar lijks krijgen staan wederom op de bezuinigingsrol. Het is al de derde keer dat het colle ge probeert de kerkelijke die naren hun subsidie af te pak ken. En ook deze keer steken het CDA en de lokale partijen Samenwerking en Lokaal Aktief daar een stokje voor. Precies een jaar geleden was er nog een lobby vanuit de kerken, parochies en moskeën. En die had succes. Dit jaar is er geen actie ondernomen en dat bleek ook niet nodig. CDA, Samenwerking en Lokaal Aktief wijzen evenals een jaar geleden het bezuinigings voorstel naar de prullenmand. Alleen van de PvdA en de WD De openbare vergadering van de Dorpsraad Oostrum wordt gehouden op dinsdag 14 oktober in de foyer van D'n Oesterham. Watermolenstraat 1 in Oostrum. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda staat onder ande re het Dorpsradenoverleg, Bestemmingsplan Oostrum Oost, verkeersveiligheid en parkeerbe leid, jaarprogramma 2003, verslag van diverse commissies, de ver enigingstarieven Oostrums Nieuws en de rondvraag. multicultureel platform, coördina tor Sanichar van het vrouwencen trum en Marokkaanse jongere Fuat Bendella het op voor de ont moetingscentra van de minderhe den die hun subsidie dreigen te verliezen. "Bij een zware ordeverstoring kan ik inderdaad de tribune laten ontruimen", reageert Gerda van Stelten enkele dagen later. "Maar daar was hier geen sprake van Het spreekrecht duurt ook maar een half uur. Er zaten veel allocht onen bij en ik had ook het idee dat zij mij niet begrepen of niet verstonden. Ik vind het wel van belang om direct te laten weten dat er regels zijn. Maar later dacht ik 'ach laat maar gaan'. Als er later tijdens de discussies nog steeds geklapt zou worden, dan had ik de vergadering even geschorst om er met ze over te praten. Maar je moet ook niet te streng met de regels omgaan. Als je er teveel op blijft hameren, dan gaan ze er juist mee door." Zaterdag 11 oktober gaat scouting de Peelspeurders Venray van start met een actie om geld in te zamelen voor een nieuw lokaal bij haar clubgebouw. Ongeveer 120 leden gaan 'op pad' voor hun scoutingvereniging. Niet om u te vragen om geld te storten, maar om u iets lekkers te verkopen. Voor deze inzamelingsactie maakt scouting de Peelspeurders namelijk gebruik van een programma dat speciaal voor dit soort doelen is ontwikkeld: Mars Fun(d)raising. Daarbij worden producten verkocht en gaat 40% van de opbrengst naar de organiserende vereniging. U kunt op zaterdag 11 oktober bezoek verwachten van een lid van Scouting de Peelspeurders met de vraag of u een 'funpakketje wilt kopen ter ondersteuning van de vereniging. In zo'n pakketje zit een reep Mars. een reep Snickers, een zakje M&M's choco en een zakje M&M's pinda. Dit pakketje kost u 2,50 euro Daarvan gaat dus 1 euro naar de vereniging. Op deze manier hoopt Scouting de Peelspeurders een aardig bedrag op te halen Een ander leuk aspect van de Mars Fun(d)raising is dat de 'collectanten' niet alleen uit clubliefde de straat op hoeven. Ze kunnen een prijs verdienen voor de hele groep. Op die manier wordt het voor hen extra leuk om de pakketjes te verkopen en is uw geld écht op alle fronten goed besteed. Topdrukte bij commissievergadering Zo'n honderd mensen bevolkten donderdagavond de publieke tribune in de raad zaal. Daar vergaderde de com missie Maatschappelijke Diensten over de bezuinigin gen. Liefst acht insprekers maak ten gebruik van het spreek recht. Amoud Bruijns, directeur van de bibliotheek, beet de spits af. Hij vertelde dat de bibliotheek genoodzaakt zal zijn de tarieven te verhogen indien de bezuinigin gen doorgaan. Bruijns wees erop dat vooral mensen met de laagste inkomens dan getroffen worden. Hij had een groot boek bij zich met 1500 handtekeningen van bezoekers die eveneens hun afkeuring laten blijken over de dreigende bezuiningsmaatrege- len. Hij overhandigde het boek aan commissievoorzitter Gerda van Stelten. Bruijns oogste applaus van de publieke tribune. Gerda van Stelten reageerde direct dat het verboden was om te applaudisseren. Daarna kwamen twee sprekers over de Volksuniversiteit aan het woord. Ook zij kregen de handen op elkaar. Voorzitter Van Stelten: "Volgens het reglement van orde is het verboden dat het publiek tekenen van goed- of afkeuring laat blijken. Dus ik verzoek u niet meer te klappen." Pieter Gijsbers hield daarna op persoonlijke titel een warm plei dooi voor het behoud van de sub sidie aan de geestelijke bediena ren. En opnieuw klonk er een applaus. De voorzitster merkte dat haar herhaaldelijk verzoek niet opge volgd werd. Ze kon een zwaarder middel inzetten door de 'ordever stoorders' uit de raadzaal te laten zetten. Maar wijselijk stond zij het klappen toch maar toe. Want het ging nog even door. Na vaste inspreker Henk Elegeert namen voorzitter Hassan Najja van het mag deze subsidie afgeschaft wor den. "De geestelijke bedienaren staan niet ter discussie", zei Jeanne Hendrix (CDA) in de com missie Maatschappelijke Diensten. "Zij leveren welzijns werk waar andere instanties ophouden. Ook buiten kantoor tijd verlenen zij opvang bij sociale nood. En zij vragen hier geen geld voor. Een goedkopere vorm van welzijnszorg is niet denkbaar." Ook Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) wees op het belang van hun werk."De geestelijken helpen veel meer mensen dan wij wel weten. Het is dan ook niet gepast om te zeggen 'onder deze bezuini ging lijdt niemand'. Hier heb ik geen woorden voor. Hebben wij wel waardering voor wat deze mensen doen? Op maatschappe lijk gebied en bij rouw- en ster vensbegeleiding verrichten zij heel goed werk. Ik zie de subsidie als een soort waarderingspremie." Wethouder Emonts (PvdA) redeneert dat de geestelijke bedie naren vanuit hun ambt 24 uur per dag klaar staan voor de mede mens. "En met dat werk zullen ze doorgaan ook al krijgen ze straks geen gemeentelijke bijdrage meer. Dus deze besparing heeft geen pijnlijk effect." Martin Wijnhoven (Samenwerking) sprak van een 'kille redenering'. Vanuit zijn werk bij de politie weet hij hoe belangrijke geestelijke bedienaren zijn. "Vooral als in de nachtelijke uren de nood hoog is. Dan ben je blij dat deze mensen er zijn." Dinsdag is een 19-jarige asiel zoeker uit Stevensbeek aangehou den als verdachte van het neerste ken van een andere 19-jarige asielzoeker uit Stevensbeek op 23 september. De gewonde man werd die avond op de Merse- loseweg in Overloon aangetroffen en bleek te zijn neergestoken. Hij werd die nacht opgenomen in een ziekenhuis in Venlo. De poli tie was al enige tijd op zoek naar de verdachte. Laatstgenoemde meldde zich uiteindelijk dinsdag op het politiebureau in Boxmeer. De politie zoekt uit wat er zich precies heeft afgespeeld. agin ;EL EN MAAS oinmissie eist controle op besteding 250.000 euro subsidie De uitbreiding van ■xtronics Logistics is in ile gang op Smakterheide n. Venrayse distributiecen- K, wordt uitgebreid met :1e nieuwe hallen en er laan 300 nieuwe arbeids- gatsen. De gemeente geeft ibedrijf daarvoor een subsi van 250.000 euro. ernaast komt er een co uriering van 250.000 euro F-bijdrage voor het trai ls- en opleidingsprogram- lliB ia van de nieuwe werkne- Directeur René Richters meldt Flextronics Logistics al 200 d de 300 arbeidskrachten bin- 31 heeft. "We zijn volop bezig tt het werven en het trainen nde medewerkers. Maar het is x\ moeilijk om voldoende beidskrachten te vinden", zegt Het logistieke werk gebeurt in óegendiensten en de doelgroep laag opgeleiden. De Europese ibsidie is vooral bestemd om erkelozen een opleiding én een baan te bezorgen. In de commis sie Middelen meldde wethouder Heidens (CDA) op een vraag van Paul Vriesekoop (PvdA) dat de ESF-bijdrage gegarandeerd is maar dat blijkt niet het geval te zijn. "Was dat maar waar", reageert directeur Richters. "Die zekerheid hebben we nog niet. We kunnen de aanvraag ook pas doen als we de prestaties geleverd hebben en het geld uitgegeven is." Flextronics heeft een accoun tantskantoor in de arm genomen om het opleidings- en trainings project in Brussel aan te melden. "Want de ESF-regelgeving is heel ingewikkeld en gedetailleerd. We moeten aan legio voorwaarden voldoen", zegt Richters. Alle partijen in de commissie Middelen waren verheugd dat Venray erin geslaagd is de uitbrei ding van Flextronics binnen de gemeentegrenzen te houden. De 250.000 euro subsidie komt uit de reserve (100.000 euro) en het budget (60.000 euro) voor werk- gelegenheidsmaatregelen, de reserve Economische Ontwik keling (30.000 euro) en het pro motie en acquisitiebudget (60.000 euro). Paul Vriesekoop (PvdA) vroeg om een evaluatie van de beste ding van 250.000 euro "Zodat we kunnen controleren of dit een goede en zinvolle investering is geweest. Daarom wil ik een rap portage zien om te weten hoeveel mensen daadwerkelijk vanuit een uitkeringssituatie aan werk zijn geholpen." De andere partijen ondersteunden het verzoek van de PvdA. Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) wilde harde garanties dat de sub sidie van een kwart miljoen euro ook wordt ingezet voor Venrayse werkzoekenden. "Want er schij nen driehonderd buitenlandse werknemers bij Flextronics in dienst te zijn. Als wij subsidie geven voor arbeidsplaatsen dan moet dat geld wel in eigen kring aangewend worden", vond Lemmens. Volgens wethouder Heidens zijn er contacten met het CWI om direct bemiddelbare werkzoeken den in te zetten. Met de gemeen telijke afdeling Werk Inkomen wordt bekeken om mensen met een uitkering aan een baan bij Flextronics te helpen. Directeur Richters bevestigt de nauwe samenwerking met het CWI en Werk Inkomen. "Wij doen er alles aan om zoveel moge lijk mensen uit Venray aan te nemen. Maar ze komen uit de hele regio. Want er zijn ook werk zoekenden die dit werk niet wil len of niet kunnen of er niet geschikt voor zijn." Richters spreekt tegen dat er bij Logistics - waar 550 mensen werken - enkele honderden buitenlanders, vooral Duitsers, werkzaam zouden zijn. Volgens hem is het grootste deel woonachtig in de regio Venray maar exacte getallen kon hij niet noemen. Bij de andere tak van Flextronics, manufacturing, wer ken nog ruim 1100 mensen. De gemeente wil vanaf 2005 geen geld meer toevoegen aan het budget voor werkgelegenheids- maatregelen. Voor soortgelijke initiatieven zoals bij Flextronics Logistics moet voortaan een ande re financiering gezocht worden. Jops Linskens (CDA) vroeg zich af waarom dan niet het gehele bedrag van 250.000 euro uit de reserve gehaald wordt. De reserve voor werkgelegenheidsmaatrege- len is met ruim 1,65 miljoen bij zonder goed gevuld. Ook wilde hij weten of het promotie- en acquisitiebudget nog wel toerei kend is voor andere acties. Maar een duidelijk antwoord kreeg de CDA'er niet. PvdA'er Vriesekoop vond het verstandiger om toch een budget aan te houden om nieuwe werk gelegenheid te kunnen binnenha len Lemmens (Lokaal Aktief) sprak van een precedentwerking. "Want als er zich een groot bedrijf meldt met beter gekwalificeerd werk, hoe gaan we daar dan mee om", wilde hij weten. Heidens gaf alleen als antwoord dat hij hoopte dat er heel veel bedrijven zich zouden melden. 'Want dat is goed voor de werkgelegenheid en het houdt mensen uit de bijstand." Donderdag 9 oktober 2003 - Pagina 9 Allochtonen op bezoek in Europees Parlement p donderdag 10 juni 2004 in Nederland de ropese verkiezingen plaats- len. Alle Europese burgers Ie stemrecht hebben, mogen 1 en gekozen worden in lidstaat van de ropese Unie. De verkiezin- n waren voor Venraynaar I Cadirci aanleiding om, ien met de Turkse gemeen- ïap in Venlo, een studiereis organiseren naar het ropees Parlement in Cadirci: "Een ideale gelegenheid voor de allochto- n in onze samenleving om knnis te maken met datgene rat het Europees Parlement et en waarom het belangrijk 1 volgend jaar een stem e brengen." Via Venray, Venlo en loven gaat een bus met ruim personen donderdagmor- n alle vroegte richting 1 De meeste deelnemers van Turkse afkomst, maar ook -htonen van Spaanse, 'kkaanse en Congolese komaf :men deel aan het bezoek naar Europees Parlement in tossel. De sfeer is rustig, het is in teerste uurtjes aftasten, handjes chudden, koffie drinken en met 'kaar kletsen over de dingen van ledag Als na ruim twee uur voor et eerst Brussel op de Belgische tfkeersborden staat, stijgt de j panning. Het geplande program man de dag is dan al een utopie nt meer dan een uur te laat arri- n het bonte gezelschap in het tnense gebouw van het üropees Parlement. In overleg et de medewerkers van europar- tentariër Ria Oomen-Ruijten °rdt de dagindeling drastisch "gegooid. Stafmedewerker )bert van de Limburgse europar- ementariër legt in de vergader- ja' van het EP, de tribune is alleen bevolkt door groepen die fcn rondleiding krijgen, uit hoe ""t Europees orgaan werkt. De Gespecialiseerd in het repareren, aanhelen, schuren en/of verouderen van bestaande parket vloeren in verschillende afbehandelingsmogelijkheden en opmaken van schade taxatierapporten tbv verzekering. Tevens een uitgebreid assortiment in verschillende systemen van nieuwe vloeren zoals: ambachtelijke parketvloeren, waaronder patroonvloeren, bourgogne vloeren, verouderde vloeren kwaliteits vloerplanken lamel parketvloeren in verschillende diktes fineer vloeren laminaat vloeren Dit alles met deskundig advies en volgens de CBW voorschriften en garanties Bezoek onze showroom in Rijkevoort (nabij Boxmeer) of bel 0485 37 14 12 Kapelstraat 8, Rijkevoort

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9