Overal zijn stankcirkels, aar ik heb niets geroken taul Kronenberg geridderd ONS Office SS ©Outlook Internet i :DA eist horeca n oud raadhuis 'Snel starterswoningen gaan bouwen' Start intensieve gezins behandeling in regio Venray Coachen in een thuiswedstrijd Dorpsraad Merselo Venrayse sport verenigingen testen meetinstrument Opening Het kleine Luchtkasteel Rekenkamer commissie benoemd KASTSYSTEMEN in Venray Keizersveld 47/B, 5803 AM Venray ^1. tw maas Donderdag 9 oktober 2003 - Pagina 7 deputeerde Vrehen bezoekt Heide, Merselo en Ysselsteyn li dorpsradenoverleg had gedeputeerde Herman jn uitgenodigd zodat hij persoonlijk op de hoogte stellen van de problema- i de Venrayse kerkdor- Het ontbreken van igbouw was maandag- ,g uiteraard hét onder van gesprek in Heide, :lo en Ysselsteyn. "Overal stankcirkels maar ik heb is iets geroken", consta- Vrehen. ïdagavond werd nagepraat het dorpsradenoverleg in ischapshuis Gelderkoel in Herman Vrehen legde uit [de provincie van goede wil is. "jfcfdat het knelpunt bij de rijks- fm rheid ligt. "Ook het rijk moet Wi regelgeving afbouwen. Het wel of er daar niets gebeurt. stankwetgeving is een goed rbeeld van doorgeschoten tid. Wij hebben allemaal last de overdreven ijver van de sinspecties. Er is bovendien ake van discommunicatie tus- de ministeries. Bij de rijks- rheid wordt het nog niet goed [repen. Veel regels werken oninklijke onderscheiding voor werk in Tibet elkaar tegen en dat is in de afgelo pen tien, vijftien jaar zo gegroeid. Het wordt een flinke worsteling om uit deze wurggreep te komen", zei een strijdbare Vrehen. Zijn collega Ger Driessen heeft al eerder de strijd aangebon den met de overdreven wet- en regelzucht. Vrehen vertelde dat het de pro vincie menens is. "Minder proce dures, minder ingewikkelde subsi dieregels en meer uitvoeren want plannen zijn er al genoeg." Het seniorencomplex in Ysselsteyn is hiervan een mooi voorbeeld. Alhoewel de locatie binnen een cumulatie van stank cirkels ligt, gaf de provincie Venray toch groen licht om de bouw door te zetten. Ondanks het verzet van de VROM-inspec- tie. Vrehen gaf aan dat de provincie niet op de stoel van de gemeente moet gaan zitten. Want die is pri mair verantwoordelijk voor haar dorpen. Maar zaken die de gemeente overstijgen daarbij komt de provincie wel om de hoek kijken. Theo Zegers, dorps raadvoorzitter van Merselo, noem de het nieuwe verenigingsge bouw in Veulen. "Het Veulen komt er met de gemeente maar niet uit. Kan dan de provincie als tussenpersoon fungeren?" Vrehen antwoordde dat gemeente, provincie en de initia tiefnemers in zo'n geval samen aan tafel moeten gaan zitten. Er kan dan tevens gekeken worden of subsidie uit het Leefbaarheidsfonds mogelijk is. Harrie van Rijswijck, voorzitter van de Veulense dorpsraad, vreest dat het enthousiasme onder de vrijwilligers snel daalt als het dorp nog een jaar moet wachten totdat er daadwerkelijk gebouwd kan worden. De locatie is voorhanden en de financiën zijn geen pro bleem. "Maar voordat de artikel 19-procedure doorlopen is en de bouwvergunning kan worden afgegeven dan zijn we bijna een jaar verder. En dat is verschrikke lijk lang. De mensen in Veulen zijn nu zo gemotiveerd en ze wil len direct aan de slag." Herman Vrehen reageerde dat de artikel 19-procedure, die via het provinciehuis loopt, veel snel ler moet kunnen. "Want vrijwilli gers mogen we niet frustreren door lange procedures. Het aantal parafen en bureaus die de aan vraag moet doorlopen moet flink worden ingekort." Hij noemde de duizend starterswoningen als voorbeeld. "Die kunnen veel snel ler gebouwd worden dan we tot nu toe gewend waren." Hij beloof de dat de behandeling van de bouwaanvraag voor het Veulense verenigingsgebouw 'niet langer duurt dan strikt noodzakelijk'. Van Rijswijck: "Maar dat is nog verschrikkelijk lang." Vrehen: "U heeft er dan wel dertig jaar plezier van..." Het Venrayse statenlid Jan Loonen is de verstikkende regel geving ook een doom in het oog. "Niemand heeft problemen met de bouw van het gemeenschaps huis in Veulen. En toch zitten we gevangen in allerlei procedures. Het lukt blijkbaar niet die te door breken. Op 6 november houdt de provincie hierover een werkcon ferentie. Want de absurd lange termijnen moeten voorkomen worden. Als een aanvraag binnen zes maanden nog niet afgehan deld is dan zou de vergunning automatisch verleend moeten zijn." Gedeputeerde Vrehen sprak van een 'interessante rondrit' dbor de drie Venrayse dorpen. "De vitaliteit van de dorpen hangt nauw samen met wel of niet bou wen", constateerde Vrehen die ook pluspunten zag. "Zoals dit prachtige gemeenschapshuis hier in Heide. Als mensen samen bereid zijn ergens de schouders onder te zetten dan mag de over heid niet achterblijven. Ik heb vandaag drie geheel verschillende dorpen gezien. Het is daarom belangrijk om maatwerk te leve ren. Ondernemers zijn van belang voor een wijk of dorp. Het draagt bij aan het voorzieningenniveau en het ondersteunt het vereni gingsleven. Gelukkig zitten er in sommige dorpen nog onderne mers maar op andere plaatsen heeft de laatste winkelier de deur achter zich dicht gedaan." De pro vincie is bezig om samen met de LOZO de middenstand in de klei ne kernen een nieuwe impuls te geven. In Zuid-Limburg zijn al de eerste servicewinkels, waarin ook een postkantoor en bank geves tigd zijn, open gegaan. tol Kronenberg en zijn ode vriendin Sabriye nberken zijn maandag noemd tot Ridder in de de van Oranje Nassau. De ee zijn de oprichters van blindenschool in Tibet, lor hun grote inzet voor het eject Braille without rders ontvingen Dnenberg én Tenberken uFlip de Heer, ambassadeur a Nederland in China, in de ofdstad Lhasa een lintje. Venraynaar (35) en zijn blin- riendin (33) begonnen dit ornur in 1997 toen bleek dat de kinderen in Tibet veelal hun lot worden overgelaten, rone scholen zijn in het straat- eland nauwelijks te vinden en wde opvang van gehandicap- simpelweg geen geld. :el gehandicapten worden im vaak thuis opgesloten of iten op straat met bedelen de bij elkaar zien te scharrelen. Tenberken, die eerder voor ir eigen studie Tibetaans het brailleschrift ontwikkelde, iliseerde zich dat blinden zon- praktische vaardigheden er in deze' arme streek geen Iele kans maken. Traditioneel )rz i China vraag naar blinde mas- irs en muzikanten en dat is het grootste deel van de kin- endan ook in wordt opgeleid, ien beroep dat ze later moge- zelfs van de hongerdood kan dden. In eerste instantie volgden de latselijke autoriteiten het pro- :t met argusogen, in 1999 was t project zelfs dakloos toen een Duitse sponsor er met de weinige gelden vandoor ging, maar met de toenemende internationale naamsbekendheid groeide echter ook de goodwill van de overheid en als alles volgens plan verloopt, wordt de school vanaf 2007 zelfs volledig gerund door de Tibetaanse Regionale Nationale Venraynaar Paul Kronenberg en zijn vriendin Sabriye Tenberken (inzet) zijn maandag geridderd voor bun werk met blinden in Tibet: Project for the blind. Gehandicapten Organisatie. De twee gana zich dan op het inter nationale blindenonderwijs stor ten. In de komende maanden zet ten Paul Kronenberg en Sabriye Tenberken in Zuid-India een trai ningscentrum voor onbderwijs- deskundigen uit ontwikkelings landen op. Die kunnen dan in eigen land een blindenschool beginnen. Vorig jaar september kreeg de organisatie Braille without Borders van het duo al de Albert Schweitzer Prijs, die jaarlijks wordt uitgereikt aan personen of organisaties die baanbrekend werk hebben verricht op het gebied van liefdadigheid. iet CDA wil dat er uitslui- üd horeca komt in het oude adhuis. In het gebouw ogen van de partij geen idere functies zoals detail- ndel worden toegestaan, ctievoorzitter Ton 'en-Peeters eiste in de I I ^vergadering garanties I wethouder Ruyten (Lokaal I H). P »p de benedenverdieping van 10 l monumentale pand aan de jfflpte Markt komt een verkoop- Pffnte van veertig vierkante let. Frits Ruyten verzekerde deze ruimte alléén gebruikt fdt voor de verkoop van ten- ngestelde materialen van •osities. Eind juni stemde de neenteraad hiermee in. Maar nTeeuwen is er niet gerust op. (Vreest dat ook op andere eta- detailhandel wordt toege- an, Het oude raadhuis werd 11 jaar geleden voor 204.000 euro verkocht aan B&S Horeca. De gemeente Venray kon een veel hogere opbrengst krijgen, maar dan zouden in het gebouw ook andere functies moeten komen dan horeca. En dat wil het college juist niet. "We hebben het voor een schappelijke prijs ver kocht om er hoogwaardige hore ca te ontwikkelen. Dan is het niet fair ten opzichte van de andere gegadigden als er nu andere bestemmingen worden toege staan. Dit klopt ook niet met de koopovereenkomst", zei Teeuwen. Wethouder Ruyten verzekerde dat de verkoopruimte voor expo sities de enige uitzondering is. "Er komt ook geen detailhandel in. Die ruimte is uitsluitend voor exposities bedoeld. Dit is een aan vulling op de horeca. Voor de rest komt er alléén maar horeca zoals in de koopovereenkomst is vast gelegd", aldus Ruyten. De gemeente Venray moet snel werk maken van de bouw van zo'n honderd starterswo ningen. Dat zei Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) in de raadsvergadering. "We moeten lef tonen en de gemeente moet gronden aan wijzen waarop deze woningen gebouwd kunnen worden." Gedeputeerde Ger Driessen heeft het plan gelanceerd om in Limburg duizend extra woningen voor starters te bouwen. Ze mogen niet meer dan 140.000 euro kosten en de grondprijs mag maximaal 150 euro per vierkante meter zijn. De gemeente Venray hanteert nu een vaste grondprijs van 190 euro. Verkoeijen vond dat de gemeente snel grond beschikbaar moet stellen en de woningcorporatie, projektontwik- kelaars, aannemers en architecten bij de plannen moet betrekken. Wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) verklaarde dat de gemeen te er actief op inspringt. Hij noemde het terrein aan de Vlierstraat, waarop garagebedrijf Young Cars gevestigd is, als'de meest kansrijke locatie. "Ik ga spoedig overleggen met Wonen Venray en met projectontwikke laars om te kijken of er nog ande re locaties zijn. Want voor 10 oktober moeten we de provincie laten weten of we honderd star terswoningen kunnen bouwen", aldus Ruyten die zich niet bij voorbaat wilde vastleggen op de grondprijs. Gerrit Verkoeijen wees ook op de mogelijkheid dat kopers via de provincie een gunstige financiële regeling kunnen treffen bij de Bank Nederlandse Gemeenten. "Er moeten resultaten komen. De gemeente moet grond voor 150 euro ter beschikking stellen. Qüa oppervlakte is Venray een van de grootste gemeenten. Dan moet er toch plek te vinden zijn. Het is heel belangrijk dat er wat gebeurt voor deze groep mensen. Want ik zit nu bijna tien jaar in de raad en er is al die tijd maar heel weinig gebouwd voor starters." Bert Linskens (PvdA) wees erop dat het met de lage grondprijs onmogelijk is een groot aantal starterswoningen te bouwen. "We moeten het niet mooier voorstel len dan het is. Er zullen andere combinaties gezocht moeten wor den om een dekkend resultaat te behalen." Ook Patrick van der Broeck (CDA) vond dat de star terswoningen met een sluitende exploitatie gebouwd moesten worden. Donderdag 9 oktober (van avond) vergadert de Dorpsraad Merselo om 20.00 uur in de Lekkernij. Op de agenda staan onder andere het verslag van de vergadering met de voorzitters van de Merselose verenigingen en van het Dorpsradenoverleg. Dit laatste overleg werd bijgewoond door de provinciaal gedeputeerde H. Vrehen. Ook komt de voort gang van enkele actiepunten ter sprake. Bent u benieuwd wat de Dorpsraad zoal voor en namens u doet, kom dan eens kijken. De vergadering is openbaar en belangstellenden zijn van harte welkom. Om inzicht te krijgen in de maatschappelijke kwaliteiten van de sportverenigingen ontwikkelt de NKS momenteel, met steun van het Ministerie van VWS, een meetinstrument. Met behulp hier van wordt in kaart gebracht wat verenigingen al doen op dit ter rein en welke ambities zij heb ben. De komende tijd wordt, met medeweten van de gemeente Venray, een aantal verenigingen in Venray benaderd om mee te werken aan het testen van het ins trument. Nederland kent 4.7 mil joen georganiseerde sporters die actief zijn in bijna 30.000 sport verenigingen. Sport is vooral ple zier en de sportverenigingen bie den veel mensen de gelegenheid om op een plezierige wijze een sport te beoefenen. Maar sport, en daarmee ook de verenigingen, heeft tevens een belangrijke sociale functie. Zo wordt niet aUeen jeugd beziggehouden, ze leren er ook samenspelen. Verder is de sportvereniging een plaats waar mensen sociale contacten opdoen, waar vrijwilligers zich inzetten voor anderen en waar men bezig is met de eigen gezondheid. Sport is dus meer dan alleen plezier, sport heeft ook andere kwaliteiten die we met elkaar belangrijk vinden. Niet voor niets benutten veel gemeen ten deze kwaliteiten om een bij drage te leveren aan het oplossen van allerlei maatschappelijke knel punten. Op zaterdag 11 oktober wordt BSO Het kleine Luchtkasteel in basisschool Toverbal in Venray officieel in ridderstijl geopend. U en uw kinderen zijn welkom tus sen 11.00 uur tot 14.00 uur. U kunt Het kleine Luchtkasteel van binnen en van buiten te voet bekijken of een rondrit met paard en wagen maken. De kinderen worden die dag omgetoverd tot ridders en jonkvrouwen. Jongens kunnen stoere ridderschilden met familiewapen maken en de meis jes mogen gaan pronken met een eigengemaakte kasteelvrouwen kroon. De kinderen worden ont vangen door een kasteelvrouw, bij haar kunnen ze thee drinken en heerlijke chocolaatjes eten. Overige activiteiten als dobbelen en blikgooien zijn geheel in rid- derstijl. Een accordeonist zal deze feestelijke dag muzikaal begelei den en de kinderen mogen zelf onder professionele begeleiding meedoen aan een spetterende voorstelling met slagwerkinstru menten. De gemeenteraad heeft vori ge week een rekenkamercom missie in het leven geroepen. De commissie kan een onaf hankelijk en deskundig onder zoek instellen naar de uitvoe ring en de effecten van het gemeentelijk beleid. In het kader van het duale stel sel is iedere gemeente verplicht om met ingang van 1 januari 2006 een rekenkamer(commissie) te hebben. De commissie is de voor loper op de echte rekenkamer die wellicht in samenwerking met andere gemeenten uit de regio wordt ingesteld. De WD heeft een jaar geleden een motie inge diend, die voldoende steun kreeg, om de rekenkamer versneld in Venray in te voeren. De rekenkamercommissie bestaat uit vijf leden. Eén uit elke partij behalve eenmansfractie Van de Vorle. Tijdens de raadsvergade ringen werden de vijf leden geko zen. Rein Dupont (CDA) kreeg 23 stemmen voor en 1 tegen, Henk Bisschops (PvdA) 21 voor en 3 tegen, René Francken (WD) 24 stemmen voor, Theo Mulders (Samenwerking) 22 voor en 2 tegen en Richard de la Roy (Lokaal Aktief) 19 voor en 5 tegen. De vijf leden kiezen uit hun midden een voorzitter. De concerncontroller wordt als advi seur aan de commissie toege voegd. De rekenkamercommissie kan zelf besluiten een onderzoek naar een onderwerp in te stellen. De gemeenteraad wordt van de pro bleemstelling en de onderzoeks opzet op de hoogte gebracht. Ook kan de gemeenteraad een verzoek indienen om een onder zoek in te stellen. De commissie vergadert in beslotenheid maar de rapporten zijn openbaar. Het onderzoeks- rappport wordt inclusief de nota met conclusies en aanbevelingen aan de gemeenteraad aangebo den. De rekenkamercommissie heeft een budget van 40.000 euro per jaar. Naast interne ambtelijke ondersteuning kan ook beroep worden gedaan op externe perso nen of bureaus. WielHermkes KEU KEN- FN INTERIEURBOUW Slaapkamer Kantoor Woonkamer Keuken Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 Hoogveld www.wielhermkes.nl Rubicon Jeugdzorg, de zor gaanbieder van jeugdzorg in de regio Noord-en Midden- Limburg, heeft een project groep ingesteld die zich gaat bezighouden met het opstar ten van een multifunctioneel centrum in Venray. Een eerste stap op weg naar realisatie daarvan is de start van de 'functie' van intensieve gezins behandeling per begin 2004. Dat heeft gedeputeerde Wolfs de leden van de Statencommissie voor Welzijn, Zorg en Cultuur deze week laten weten. @aU-mag- inspr:"Een voorzichtige start, maar het begin voor meer jeugd hulpverlening in de regio Venray is er. Als er een geschikte locatie voor huisvesting is gevonden, komen ook de vormen van dag hulp in beeld", laat het Venrayse Statenlid Martinet Roling (D66) tevreden weten. De verwachting is dat in de tweede helft van 2004 adequate huisvesting voor het multifunctio neel centrum beschikbaar is. Vanuit dit centrum worden ver schillende hulpvormen in combi natie aangeboden. Zoals daghulp voor jongere en oudere jeugd en een vorm van 24-uurs zorg. Maar ook crisisopvang en behandeling van kinderen met ontwikkelings problemen, zoals die in Boddaertcentra wordt gegeven. Op dit moment is de project groep in Zuid-Limburg aan het bekijken hoe daar een 'Boddaert- nieuwe-stijl' is opgezet, meer gericht op de thuissituatie, en of dit op deze manier ook in de regio Venray toepasbaar is. HULPVRAAG CENTRAAL In de voorbereiding van het gehele traject is de hulpvraag cen traal gesteld. Hiertoe heeft nauw overleg met Bureau Jeugdzorg Venray plaatsgevonden. "Rubicon Jeugdzorg heeft inmiddels een Taskforce Noord opgericht die samen met de gemeenten in noordelijk Noord- Limburg bekijkt hoe de witte vlekken in de jeugdhulpverlening het beste opgevuld kunnen wor den", weet Roling. "Daaronder val len naast het opstarten van een multifunctioneel centrum onder meer de opvang aan zwerfjonge ren en de uitbreiding van het aan bod aan pleeggezinnen. Komende maand zal verdere afstemming gezocht worden met de keten partners in deze regio. Vooral de gemeente Venray speelt daarin met haar lokaal jeugdbeleid een belangrijke rol." De D66-Statenfractie heeft regelmatig bij de provincie aan dacht gevraagd voor de wens van de regio Noord-Limburg om een aanbod voor jeugdopvang in de directe nabijheid te krijgen. Via het Venrayse statenlid Martinet Roling (D66) kwam deze wens op de agenda van de provincie terecht. Ter gelegenheid van het tienja rig bestaan van Psychiatrische Intensieve Thuiszorg (PIT) houdt het Vincent van Gogh Instituut op dinsdag 14 oktober een symposi um onder de titel Coachen in een thuiswedstrijd. In de Psychiatrische Intensieve Thuiszorg komen verpleegkundi gen uit de geestelijke gezond heidszorg bij cliënten thuis. Afhankelijk van de aard van de problemen van de cliënt stelt de PIT in samenspraak met de cliënt en diens thuissituatie een plan op. Vanuit dit plan stimuleren, onder steunen, motiveren de medewer kers cliënten en bekijken zij hoe men in die thuissituatie functio neert. Het uiteindelijke doel is ertoe bij te dragen dat de cliënt uiteindelijk weer zorg kan dragen voor zijn/haar eigen leven en dus niet hoeft te worden opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. De titel heeft betrekking op de houding van begeleiders voor cliënten in hun thuissituatie. Coachen betekent: er zijn, rich ting geven, sturen, maar niet bepalen. Tijdens het sympsoium zullen de sprekers stilstaan bij het ont staan van de PIT, bij de huidige situatie en bij de toekomst c.q. bij de toekomstige ontwikkelingen ten aanzien van de psychiatrische hulpverlening in de thuissituatie. De sprekers zijn afkomstig vanuit de RIAGG, de psychiatrische afde ling van een algemeen ziekenhuis (PAAZ) Venlo, het Vincent van Gogh Instituut en vanuit de groep cliënten en hun partners. Het symposium wordt gehouden van 15.00 tot 18.30 uur in De Witte Hoeve, Gasstraat 5 in Venray. Toegang is kosteloos, aanmelding bij dhr. L. Kunzler, tel. (077) 355 30 30 en email lkunzler@wgi.nl SCHRIJF JE IN VOOR EEN CURSUS Basis Windows, Word, Excel en Access^ Uiterste inschrijfdatum 11 okt. 2003 Bel of mail voor meer informatie oyer de cursussen en inschrijfdatums: Tel. 0478-555888 e-mail: info@veritasvenray.nl

Peel en Maas | 2003 | | pagina 7