Sroen licht voor wozoco Ysselsteyn Venray laat schapen door het landschap trekken Dorpskern Leunen gaat ingrijpend veranderen 949,- Natuurproject onzeker Ffleekknallerl Driessen: geen vakanties tijdens kermis yfïceuu# 'Groenstroken Albionstraat slecht onderhouden' Waals: gemeente horendol van regels Martens node centrum Waals: KBO Leunen in kerk Lantaarnpaal a9il fl, EN MAAS Donderdag 9 oktober 2003 - Pagina 3 n Ysselsteyn kan begonnen !S aaLfden met de bouw van het (onzorgcomplex (wozoco) j het Lovinckplein. Staats- jetaris Van Geel gaf dins- aan Gedeputeerde Staten van Limburg te kennen l er geen bezwaren meer n tegen de bouw van het izoco. Burgemeester en wet- looi de Mooiste Mode 529 St. Lambertusplein 12 jorct tel. 077 3986464 ^ftrvolg voorpagina Aaals doet aan Semmingmakerij' iWaals zegt in een reactie dat hij een enkele moeite heeft met het aalc stelsel. Ook ontkent hij dat Ij slechts technisch raadsvoorzit- jf zou zijn. "Ik vind het duale sys- ;m zelfs schitterend. Maar dat tekent niet dat een burgemees- t zijn mond moet houden. Ik gewoon mijn mening blijven n." ONDERZOEK In de motie vroeg de gemeente- ad om 2000 euro beschikbaar te ilen aan Stadspark om een haal- m larheidsonderzoek uit te voeren e-a aarde schouwburg. Wethouder eldcns (CDA) liet al merken wei- ig trek in de motie te hebben. mdat het voortbestaan van de tv h houwburg toch aan een zijden :a aadje hangt. Er moeten veel eer woningen op het St. inaterrcin gebouwd worden it de opbrengst tegenvalt. Drie dagen na de raadsvergade- ig had de stichting Stadspark gesprek met Heidens. Daarin leef de vraag onbeantwoord irom het college het onder- ik dwarsboomt. "Er zijn veel •rden gebruikt maar er is wei- aldus Twan van Els. [=2 'et was een vriendelijk gesprek aar we konden geen zaken öen. We zijn weer met lege han- in naar huis gegaan. Maar we T in sowieso blij dat we weer in esprek zijn. Dat is maandenlang 22m £t hel geval geweest." Stadspark heeft inmiddels wel (45- et rapport over de technische lestand van de schouwburg in Inden gekregen. Daar is bijna en jaar overheen gegaan. Maar er rculeren nog meer rapporten had ter het St. Annaterrein die fgens in een bureaulade liggen. heeft Stadspark tevergeefs eprobeerd om een rapport over e ecologische gevolgen voor de uifduinen, waarbij woningbouw ipleegd wordt, in bezit te krij- Stadspark heeft zich altijd fel lïzet tegen bebouwing vlakbij stuifduinen. Dat verzet heeft stichting vorig jaar laten varen niil voor het behoud van het :ne middenterrein (zoals die- tfreide en grasveld muziek- °sk) en de schouwburg. Van der Broeck zei 'uitermate n* 'kurgesteld' en 'behoorlijk geïr- limü teerd' te zijn over de handelwij- =rd.: e,van het college. Vooral de "sip. ^roatieverstrekking van wet te?? ouder Heidens aa de raad oenit de CDA'er 'zeer slecht, dit loet echt stukken beter'. In de gg oor het CDA ingediende motie '°rdi Heidens dan ook opgedra- Cn om binnen twee maanden goed financieel onderbouw- i Plannen te komen voor het j Hjiutsterrein. "In de samen- fll leningsovereenkomst met het intent van Gogh Instituut is dui- 'tekenen en rekenen' afge- ^oken. Maar gerekend is er houders van Venray kunnen in de collegevergadering van volgende week dinsdag offi cieel de bouwvergunning ver lenen. Staatssecretaris Van Geel gaf in een brief aan GS te kennen dat er met de bouw van 23 ouderenap- partementen midden in het dorp wordt ingestemd vanwege 'de uit zonderlijke omstandigheden in dit specifieke geval' Wethouder Frits Ruyten van Venray beaamt dit: "Het college, de dorpsraad Ysselsteyn en Stichting Wonen Noord-Limburg hebben zich geza menlijk ingezet om de dringende behoefte van een wozoco in Ysselsteyn te onderstrepen. Het is goed dat de staatssecretaris dit belang heeft onderkend." Formeel is woningbouw ter plaatse niet mogelijk, omdat de hele kern van Ysselsteyn binnen de cumulatieve stankcirkels van veehouderijen ligt. De provincie Limburg en de gemeente Venray startten deze zomer bewust toch met de procedure, vooruitlopend op het verdwijnen van de cumula- Die vervalt als de Tweede Kamer de reconstructieplannen voor Limburg goedkeurt. De VROM-inspectie wilde eerst geen uitzondering voor de bouw van het wozoco in Ysselsteyn maken, maar nu geeft het ministerie toch het groene licht voor de bouw vanwege de noodzaak voor oude renwoningen, omwille van de lig ging en omdat het om een inbrei- dingsplan gaat - het bebouwen van open plekken binnen de bebouwde kom Als alles meezit kan de bouw van de 23 apparte menten in het voorjaar van 2004 beginnen. Venray is van oudsher een schapengemeente. Rond 1900 was er ruimschoots heide aan wezig in Venray. Voor herstel en behoud werd de heide door schapen begraasd. Venray behoorde tot de grootste regionale schapencentra in Nederland. Door ontginnin gen en de komst van kunst mest is de heidebegrazing ech ter in de loop der jaren verlo ren gegaan. Vanuit cultuurhis torisch belang is de herintro ductie van schapen, het liefst het Kempische heideschaap, van grote betekenis, vindt de gemeente Venray. Stichting De Marke laat sinds 2001 het heideterrein Zwartwater, nabij Vredepeel, begrazen. Zij huurt daarvoor het bedrijf Landschapsbeheer De Wassum in. De gemeente en stichting De Marke hebben sinds dien steeds voor ogen gehad om een kudde schapen voortdu rend door het landschap te laten trekken. De kudde doet om de beurt het Zwartwater, de gemeen telijke wei bij de Vredehoeve en het park bij het St. Annabos aan. Dinsdag ging de kudde van Zwartwater naar Vredehoeve. De gemeentelijke wei is sinds 2000 geadopteerd aan het NHG (Natuur Historisch Genootschap). In samenwerking wordt het ter rein beheerd als een natuurlijk grasland. Begrazing door schapen is een natuurlijke manier om de hoge voedingswaarde naar bene den te brengen Volgende week wordt de kudde overgebracht naar het gemeentelijke landschap spark ten noorden van het St. Annabos. Het landschapspark is aangelegd voor de das, geelgors en patrijs. Door begrazing van het landschapspark kan maatwerk geleverd worden waardoor de natuurwaarden verhoogd wor den. Binnen vijfjaar veel leegstand door ondernemingen die verdwijnen Hoe ziet Leunen er over tien jaar uit? Kan het dorp haar eigen karakter behouden? Of wordt Leunen een voorstad van. Venray zonder eigen voor zieningen? Al deze vragen over de toekomst van Leunen stonden dinsdagavond cen traal tijdens het collegebe- zoek. Voor de openbare vergadering in gemeenschapshuis De Brink maakte het college in de stromen de regen een rondgang door het dorp. Daarbij werden alle plekken bezocht waar grote veranderin gen op stapel staan omdat er gebouwen leeg komen te staan. Discotheek De Steeg, het terrein van Hendricx bouwmaterialen, het plein, de Rabobank, de cafeta ria, het -tankstation, café/zaal Martens, de bakkerij en elektro De Mulder. Ongeveer de helft van de Leunse dorpskern krijgt vroeg of laat een andere bestemming. Het aangezicht en de identiteit van het dorp zullen ingrijpend veranderen. En daar maakt de dorpsraad zich zorgen over. Want Leunen is bang dat veel locaties in handen zullen vallen van project ontwikkelaars. Waardoor de Leunse bevolking niets meer over te vertellen heeft over hoe hun dorp er in de toekomst uit komt te zien. De dorpsraad deed daar om een beroep op het college om zelf gronden te verwerven. Dorpsraadslid Ton Smets noemde als voorbeeld de Rabobank. "Dat is een ideale locatie voor starters- woningen. Hier zou de gemeente een strategische grondaankoop moeten doen. Zodat we ook invloed hebben wat daar gebouwd wordt." Maar wethou der Heidens (CDA) wilde daar niets van weten. "Daar hebben we het geld niet voor. De gemeente moet heel terughoudend zijn met risicovolle grondaankopen." WENSEN LEUNEN Dorpsraadsecretaris Remy van der Craats meent dat de Rabobank gevoelig is voor de wensen van Leunen. "Want veel mensen heb ben daar hun spaarcenten staan. De bank zal echt wel rekening houden met wat wij willen." Burgemeester Waals geloofde daar niets van. "Voor de Rabobank is alleen de eigen portemonnee van belang. De bank heeft de inwoners van Venray meer laten zwemmen dan wij. En toch blijft u daar allemaal bankieren...", hield Waals zijn gehoor voor. "En als Martens zijn eigendom voor een gigantisch bedrag kan verko pen aan een projectontwikkelaar, dan zal hij dat ook doen. Dat is zijn vrijheid. Het belang van de private eigenaar zal meestal zege vieren boven het collectieve belang van de gemeenschap." Wethouder Emonts (PvdA) zei geschrokken te zijn van de vele veranderingen die in de dorps kern op stapel staan "Dit wordt bepalend voor de sfeer in het dorp. De commerciële horeca dreigt te verdwijnen. Leunen zal zeker niet blijven zoals het nu is. Het ligt dicht tegen Venray aan en veel bewoners maken daar gebruik van de voorzieningen Maar Leunen moet geen wijk van Venray worden", aldus Emonts, die duidde op het goed draaiende verenigingsleven en de school. "De toekomst is gegarandeerd. Leunen werkt in verenigingsver band veel samen met Heide en Veulen. Dat zijn toch samen 3000 mensen." BOUW SENIORENCOMPLEX De dorpsraad wil werk maken van de bouw van een senioren complex. Uit de woonbehoefte enquête is gebleken dat daar veel vraag naar is. Dorpsbewoner Leo Reintjes vindt dat de gemeente in het verleden verzuimd heeft om voldoende seniorenwoningen te bouwen. Hij uitte kritiek op de samenstelling van nieuwbouw wijk De Korenmolen, een wijk waarin veel mensen van buiten Leunen zijn komen wonen. Jongeren uit eigen dorp kunnen de dure woningen niet betalen en ook voor ouderen is er geen plek. Van der Craats: "De wijk heeft geen dorpskarakter. Dat komt omdat het verkocht is aan een projectontwikkelaar. We willen als inwoners wel invloed hebben op de eigen woonvoorzieningen." Burgemeester Waals zei dat des tijds alle woningen zijn aangebo den aan inwoners van Leunen. "We móesten toen woningen bou wen maar we konden ze nergens anders kwijt. De wijk is inderdaad in Venrays perspectief gebouwd. Dat is toen in overleg met de dorpsraad gebeurd. Dat moet u ons nu niet kwalijk nemen." Volgens Remy van der Craats hebben mensen een naar gevoel overgehouden aan de Korenmolen. Hij drong er bij het college op aan om een actieve rol te spelen in de ontwikkelingen die in Leunen gaan plaatsvinden. De dorpsraad wil snel met de gemeente aan tafel. "Help ons om een plan te maken zodat we zelf kunnen sturen. Want als anderen het gaan doen dan gebeurt het niet zoals wij het willen." Waals zei er aan te hechten dat Leunen ondanks de vele verande ringen in de dorpskern én op het platteland zijn eigen identiteit behoudt. "Zoals ieder dorp of wijk in Venray zijn eigen karakter dient te behouden. Maar de gemeente is geen projectontwikkelaar en dat moet ook niet van ons ver wacht worden." Het is nog lang niet zeker dat het 'Rood-voor-groen'-pro- ject in Leunen doorgaat. Op de weilanden van een voormalige melkveehouderij aan De Hoef zou een natuurgebied met bos sen ontwikkeld worden. Om dit provinciale project te financieren mag de gemeente - op plekken waar eigenlijk niet gebouwd mag worden - acht tien woningen neerzetten. Al anderhalf jaar zoekt de gemeente Venray tevergeefs naar woningbouwlocaties. Alleen in Smakt werden onlangs zes kavels gevonden. In plaats van drie woningen worden in Smakt nu negen huizen gebouwd. Omliggende gemeenten zijn even eens ingeschakeld om bouwka- vels te leveren. Brengt dit ook geen soelaas, dan moet het pro ject worden afgeblazen. Volgens wethouder Heidens (CDA) zijn er geen keiharde toezeggingen aan projectontwikkelaar Raaymakers gedaan "Er is slechts een intentie uitgesproken. Maar we moeten nu wel zo snel mogelijk de knoop doorhakken." Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) stelde vragen tij dens de raadsvergadering. Hij is het er niet mee eens dat de opbrengst van de zes woningen in Smakt naar het 'Rood voor groen'- project gaat. Want in Smakt mocht immers toch al gebouwd worden. De zes huizen zouden daarom gewoon ten laste van de dorpenpot (de toegewezen woningcontingenten) moeten gaan. De opbrengst van enkele tonnen komt dan in de gemeente kas terecht. Volgens Verkoeijen gaat het om zes kavels van 400 m2. Met een grondprijs van 200 euro zou het in totaal om 480.000 euro gaan. Het raadslid vindt dat er daarom naar andere bouwloca ties gezocht moet worden. Patrick van der Broeck (CDA) vond de essentie van het 'rood voor groen'-project goed. "We realiseren natuur en als financiële compensatie komen er woningen voor terug." De CDA'er vond wel dat het college op korte termijn in de commissie met een uitgewerkt voorstel moest komen. Ook de WD was voorstander van het pro ject. "Want we krijgen extra groen en extra huizen", zei John Oosterbeek. De Leunse ouderenvereniging moet met haar activiteiten van de kerk gebruik maken. Dat suggereerde burgemeester "Waals dinsdagavond tijdens het collegebezoek aan Leunen. De KBO telt 240 leden en gebruikt momenteel drie locaties: het gemeen schapshuis, clubgebouw De Schakel en zaal Martens. Het bestuur van de KBO zou graag over een eigen ruimte beschikken voor al haar activiteiten. "De kerk staat bijna altijd leeg", zei Waals. "Dat gebouw wordt hooguit een uur per dag gebruikt. De KBO zou prima gebruik kunnen maken van die ruimte. En de banken zijn makkelijk te verplaatsen. Daar moeten ze eens met het kerkbe stuur over praten. Want de kerk is wel met gemeenschapsgeld gebouwd." MIELE vitality 1200 wasautomaat Oe Vitality SCS-wasautomaat is voorzien van ü.a. het unieke Miele-'SoftCare- System' met de gepatenteerde 'SoftCare'- trommel, 4 standen instelbaar toerental van 400 tot 1.200 toeren, energieklasse en wasresultaat A en heeft een volledig elektronische 'Novotronic'-besturing en programmering. SoftCare System tel. 0 4 7 8 5 8 5 6 6 6 De inwoners van Leunen kla gen al jarenlang over de slecht onderhouden groenstroken langs de Albionstraat. De weg loopt midden door het dorp en gaat richting Venray over in de Leunseweg waar wel groene stui ken langs de wegkant staan. "Het contrast is inderdaad groot", moest wethouder Driessen (CDA) toegeven. Twee jaar geleden nam de gemeente de Albionstraat over van de provincie. "Maar daar zat helaas geen geld voor het groen onderhoud bij." Driessen hoopt dat in 2004 het probleem toch kan worden aangepakt. Volgend jaar wordt de Horsterweg geheel gerenoveerd. "Dan willen we het groen langs het gedeelte van de Albionstraat ook meenemen", beloofde de wethouder. Wethouder Jan Driessen (CDA) vindt dat de dorpsbewoners niet meer op vakantie mogen gaan tij dens hun kermis. "Want het is te gek voor woorden dat er gemeen schapsgeld naar de kermis gaat, terwijl de attracties leeg blijven omdat de mensen voor een goed kope vakantie in binnen- of bui tenland kiezen." Dat zei Driessen tijdens het collegebezoek aan Leunen waar het voortbestaan van de dorpskermissen ter sprake kwam. "Spreek de mensen in het dorp daarop aan. Want er moet geld bij. Dan kunnen we het niet maken dat de attracties niet gebruikt worden. Dit is weggooi en van gemeenschapsgeld dat veel beter gebruikt kan worden." Dorpsraadvoorzitter Wim Jenniskens vond dat Driessen te ver ging. "Want iedereen is toch vrij om zijn eigen keuze te maken." De kermiswethouder vond ook dat de dorpen meer activiteiten moeten ontplooien om er een echt dorpsfeest van te maken. Hij noemde de Veulense kermis als beste voorbeeld. "En niet zoals het in Merselo gaat. Daar worden twee weken van tevoren de druk bezochte muziekfeesten gehou den. Terwijl de kermis er verlaten bijligt." "We worden op het gemeente huis ook horendol van alle regels", zei burgemeester Waals bij het collegebezoek aan Leunen. Hij reageerde daarmee op gede puteerde Ger Driessen en staten lid Jan Loonen die openlijk de strijd zijn aangegaan met de ver stikkende regelgeving. "Driessen en Loonen hebben gelijk. Alleen wat zij roepen dat kan volgens de wet niet. Er worden nu allerlei trucs uitgehaald om Ger Driessen toch gelijk te geven", aldus Waals die meent dat het nog twee tot drie jaar duurt voordat de regels daadwerkelijk versoepeld of verd wenen zijn. "De bureaucratie is inderdaad doorgeschoten. We kunnen helemaal niets meer in het buitengebied door de knellen de regelgeving. En er zijn juist daar zoveel veranderingen gaan de. Maar we zitten met instrumen ten uit het stenen tijdperk waar we helemaal niets meer mee kun nen." Een 24-jarige inwoner van Venray is vrijdagavond bij de Rooyse Wissel aangehouden door een politiepatrouille. Omstreeks 22.00 uur reed de politiepatrouil le op de Mgr. Hanssenstraat en hoorde een klap, waarna bleek dat op de rotonde een busje stil stond. Direct hierop reed de bedrijfswagen weg in de richting Wanssum, waarop de agenten de achtervolging inzetten. De auto mobilist had rechts naast de weg een lichtmast omver gereden. Bij de aanhouding werd geconsta teerd dat de man onder invloed van alcohol verkeerde. Ook bleek dat de man nog een vonnis had openstaan en een openstaande geldboete van ruim 100,= die hij direct moest betalen. Voor het rijden onder invloed en de scha de, kreeg hij een rijverbod van veertien uur en is tegen hem pro ces-verbaal opgemaakt. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray ■M, 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen Advertentietarieven Op aanvraag verkrijgbaar, advertenüetavandenrnunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Dondeidagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582872 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,- (postcode 58..) .30,- (overige binnenland)

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3