.eerlingen Raayland Oriënteren zich op toekomst w 11 n jonnen minder OZB foor beroepsprocedures Verplaatsing Antoniuskapel gaat door Kortere commissieverslagen 'Allochtone jongeren zijn niet te verstaan' Succesvolle dienstenveiling krijgt vervolg 'Oldtimers' steunen Kruisen en Kapellen Maatwerk op internet Open huis De Flierefluit Rommelmarkt in het Brukske Oud ijzeractie en rommelmarkt Boomstamzaag wedstrijden Gereserveerd? Concert 2 november 12:00 - 15:00 uur Utopie of werkelijkheid? Niets! Jfe vdeiYeis de COMFORTABEL WONEN npak n x igina £L EN MAAS Donderdag 9 oktober 2003 - Pagina 23 teerlingen in het Voortgezet iddelbaar Beroeps i iderwijs (vrabo) moeten al i oeg in hun leven kiezen. Op I, tên jonge leeftijd maken de et bit ibo'ers een keuze in welke ■hting ze zich in de toe- mist willen bekwamen. Een langrijk moment, want die uze bepaalt tenslotte een oot deel van hun verdere pen- En wie weet op z'n veertiende vijftiende al wat hij wil gaan arden? Wordt het iets in de chniek? Of eerder iets in de sec- rzorg en welzijn? Of lijkt je iets 7°j! de landbouw wel leuk? en'ï Voor ionge lecrlin8en vaak een ;n,\J ueilijke keus, maar een keuze ga 56 t wd gemaakt moet worden, iroea t Raayland College heeft daar- iw ft n een nieuw project gestart ds |of leerlingen van het vmbo. Dit a oject moet leiden tot meer a acht in de diverse richtingen amit de leerlingen een keuze nnen maken. Dat inzicht moet de leerlingen dpen om te en-aren wat een troep inhoudt. Maar ook wat er n je gevraagd wordt als je voor tbepaalde richting kiest. PSO raktische Sector Oriëntatie) is nieuwe manier om de leerlin- ïovjneen beter inzicht te geven in det praktijk. Aan de hand van een coa ssenplan en gerichte opdrach ten a n gaan de leerlingen zelf op gew nek naar de inhoudelijke kant atal m een bepaalde sector. GEMEENTEHUIS In het kader van PSO bezochten afgelopen week 85 leerlingen, verdeeld over vier groepen, tel kens een middag het gemeente huis in Venray, om inzicht te krij gen in de sector economie. Het project bestond uit enkele fases. De eerste fase was een brief schrijven om een wens kenbaar te maken die leeft onder de jeugd van Venray en omstreken. Deze wensen varieerden van een over dekt winkelcentrum tot een eigen jeugddisco en van een autovrije Zuidsingel tot een skatehal. Vervolgens werden deze brieven op de computer netjes verzorgd en gericht aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Venray. Een tweetal brieven werd vervolgens per e- mail naar de gemeente gestuurd. In de derde fase brachten ze afge lopen week een bezoek aan dat gemeentehuis. In het gemeente huis werden ze hartelijk ontvan gen en in de raadszaal werden ze vervolgens toegesproken. Vanuit de raadszaal volgden ze 'hun brief door het hele gemeentehuis. Na ongeveer twee uur 'stage' hadden de leerlingen een goed idee en een goed beeld van het werk dat op de verschillende gemeentelij ke afdelingen wordt verricht. om De gemeente krijgt als evolg van beroepsprocedures •laan cgen de WOZ-beschikking dit pi® aar 445.000 euro minder H(s bkomsten binnen uit de unB iroerendzaakbelasting - ,BX Er hebben 24 Venrayse dastingbetalers een procedu- aangespannen bij de rlastingkamer van het «rechtshof in Den Bosch ver de waardebepaling voor et tijdvak 2001-2004. Het gaat in totaal om een WOZ- „Jïaarde van 12,3 miljoen euro. lafietvan, de grootsten met een s52 ezamenlijke WOZ-waarde van ■miljoen euro, moeten nog a (gehandeld worden. ID! Van de negentien overige pro- jr edures zijn er twaalf inmiddels 311 schikt met de belanghebben den. Dit levert de gemeente per jaar 378.000 euro minder OZB- belasting op. Met deze lagere opbrengst is reeds rekening gehouden in de begroting 2004. Over zeven beroepszaken heeft het Gerechtshof een uitspraak gedaan. Hiervan zijn er vier onge grond en drie gegrond verklaard. Dit betekent 67.000 euro minder OZB-opbrengst waarmee in 2004 nog geen rekening gehouden is. Dat meldde wethouder Heidens (CDA) in de commissie Middelen op vragen van de WD. De WD-fractie haalde een voor beeld aan van een woning waar van de waarde met een derde deel verlaagd werd. De eigenaar had op eigen houtje geprocedeerd. Heidens noemde dit 'een onaan gename verrassing'. Het ging om een bungalow die wateroverlast had gehad in de kruipruimte. De waardeaftrek is door de rechter nog verder verlaagd dan de gemeente al had gedaan. De WD vond dat in dit soort gevallen het taxatiebureau een schadevergoeding moest betalen vanwege wanprestatie. De partij vroeg zich ook af waarom er drie personen namens de gemeente Venray bij een zitting op het Gerechtshof aanwezig waren. Naast de coördinator Belastingen was er een extern ficalist en een externe WOZ-taxateur. De WD vond dit wat te veel van het goede en meende dat het goedko per kon. Heidens zei dat zoveel mogelijk bezwaarschriften op één dag behandeld worden. De gemeente heeft de gehele afwikkeling uitbe steed. iemeente gaat niet in op aanbod grondeigenaar Jeuken De gemeente gaat niet in op iet aanbod van de familie jeuken, die 25 vierkante meter grond wil verkopen, zodat de t. Antoniuskapel op de huidi- e plek langs de Stationsweg an blijven staan. De kapel rordt nu definitief even ver- erop geplaatst op een plant oen tegenover de weg laproos. Eerder slaagde de gemeente er liet in om tot overeenstemming iet Jeuken te komen over aan- oop van een stukje grond rond- mde kapel Dat was ook een van e redenen dat besloten werd de spel een nieuwe en betere plek 0j. Kgeven. Doordat de Stationsweg i nkele malen is opgehoogd ligt de spel in een gat. Ook door de ver- ireding van de weg is het kappel- etje steeds meer in de verdruk- ang gekomen. Handhaving op de huidige plek is alleen mogelijk als de ondergrond flink wordt opge hoogd zodat de kapel een stuk hoger komt te staan. De familie Jeuken heeft eind september opnieuw om een gesprek gevraagd. Zij willen, evenals de andere buurtbewo ners, dat de kapel op de huidige plek blijft staan. Als tegenpresta tie van het aanbod van de ver koop van 25 m2 grond wil Jeuken een groter perceel van de gemeente terugkopen. De bewo ner Van de Stationsweg is van plan om hier drie villa's neer te zetten. Jeuken wil voor deze grond een prijs betalen van 100 euro per vierkante meter. Dit is bijna de helft van de vaste grond prijs die de gemeente hanteert. "Deze grondprijs staat niet ter dis cussie", zei wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) die het aanbod daarom afwees. Leonie Cals (WD) vindt dat er onzorgvuldig gehandeld is. Zij wil dat de kapel pas verplaatst wordt nadat de rijksdienst voor de Monumentenzorg daarvoor toe stemming heeft gegeven. Ook de PvdA is tegen verplaat sing. Fractievoorzitter Bert Linskens vindt dat het voorstel ingetrokken moet worden omdat Ruyten de commissie Stedelijke Ontwikkeling onvolledig zou heb ben ingelicht. Frits Ruyten bestrijdt dat hij onzorgvuldig gehandeld heeft. Hij baseert zich voor de verplaatsting op het advies van de werkgroep Kruisen en Kapellen. Ruyten zei het advies van de Monumentenzorg af te wachten. "Maar dit is niet bindend. Het advies kan trouwens ook positief zijn. Zoals dat ook gebeurd is bij de verplaatsing van de kapel aan de Henri Dunantstraat." Op donderdag 16 oktober houdt basisschool De Flierefluit in het Brukske open huis. Tussen 18.00 uur en 19-45 uur zijn ouders en andere belangstellen den van harte welkom. Ook de peuterspeelzaal 't Speelhuis opent de deuren. De kinderen van De Flierefluit zijn voorafgaand aan deze avond twee weken bezig geweest met het thema van de Kinderboekenweek: het. bos. Ze hebben zich verdiept in dit onder werp en hier gesprekken over gevoerd en werkstukjes en teke ningen over gemaakt. Ze zijn naar het bos geweest en hebben daar spulletjes verzameld. Hun bevindingen zullen ze deze avond presenteren. In alle klassen kan men terecht om te zien hoe de kinderen met het bos bezig zijn geweest. Het open huis van De Flierefluit vindt zowel plaats in het hoofdgebouw (Kiosk 116) als op de dependance, gelegen in het gebouw van De Foekepot, aan de kant van het wijkcentrum in 't Brukske. Er vindt een gezamenlij ke afsluiting plaats in de aula van het hoofdgebouw om 19.20 uur. ledereen die wil weten hoe cre atief kinderen met het bos bezig zijn geweest, is van harte welkom op donderdag 16 oktober, vanaf 18.00 uur. Op zaterdag 18 oktober is er in wijkgebouw De Kiosk in het Brukske weer een grote rommel markt. De rommelmarkt duurt van 089.30 tot 13 00 uur en de zaal is open om 07.30 uur. De organisatie van wijkvereni- ging Brukske Aktief verzoekt die genen die een tafel gehuurd heb ben om na afloop alle niet verkochte spullen weer mee te nemen. Mensen die mee willen doen kunnen mevrouw Arts, tel. 586640 bellen voor meer informa tie. PEEL EN MAAS een abonnement waard De verslagen van de com- lissievergaderingen worden, oiet meer woordelijk weerge ven. De commissies moeten "et voortaan doen met een leknopte, zakelijke weergave fon het besprokene. Dat is het gevolg van het amen- fment dat het CDA tijdens de 'adsvergadering indiende bij de ^stelling van de verordening 511 de raadscommissies. Volgens ;(2 Ktieleider Ton Teeuwen- eeters zorgen de 'lange' versla- en voor teveel discussies. Het •DA kreeg steun van PvdA en reti lokaal Aktief. Sinds een jaar krijgen de vier y onimissies een bijna woordelijk tfslag. Tegelijkertijd werd toen notulering uitbesteed aan oö pternc bureaus. Er kwamen i.flö Nsdien vaker aanmerkingen ),00 |ver het verslag. Maar dit kwam °oral voort uit 'onwetendheid' J'an de notulisten met de lokale ).J0 Situatie. Zo werden vaker namen Li^eer(i 8eschreven of verwis- P'd of werd de intentie van de spreker niet goed uitgelegd. Tineke Lamers (Samenwerking) opperde al ooit dat een ambte naar de verslagen voor versprei ding even moest nalezen zodat er vooraf veel fouten gemakkelijk uitgevist konden worden. De opmerkingen over de 'korte' versie waren voorheen niet min der Het ging er toen vooral om dat de commissieleden hun relaas niet of onvoldoende terugvonden in het verslag. Ike Busser (Samenwerking) vond het 'een stap terug in de tijd'. "We hebben jarenlang gestreefd naar een woordelijk ver slag. En nu zijn we weer terug in de oude tijd. Dit is een verslechte ring en niet transparant. In het verleden waren de verslagen vaak niet naar genoegen en dat krijgen we nu weer." Volgens Busser maakt het qua kosten ook geen enkel verschil. Hij had de indruk dat vooral de commissievoorzit ters er geen zin inhadden de 'lange verslagen door te worste len'. John Oosterbeek (WD), voor zitter van de commissie Stedelijke Ontwikkeling, was eveneens een voorstander van de lange versie. "Een woordelijke weergave is toch duidelijker. En mijn ervaring is dat het nauwelijks discusies oplevert." Bert Linskens (PvdA) steunde het CDA. Hij vond dat het verslag nu bijna niet toegankelijk was voor anderen dan commissiele den. "De huidige vorm voldoet niet. Zo'n uitgebreid verslag heeft geen toegevoegde waarde. Er moet kernachtig genotuleerd wor den. Dat verhoogt de kwaliteit en daar kan een beknopte, zakelijke weergave prima in voorzien. En we hoeven ook geen lange discus sies over de notulen meer toe te staan." Lokaal Aktief steunde eveneens het amendement van het CDA. Maar Gerrit Lemmens wilde toch de mogelijkheid openhouden dat indien een lid daarom verzoekt er toch gedeeltelijk woordelijk geno tuleerd wordt. Ton Teeuwen (CDA) vond dat geen probleem als er maar geen misbruik van gemaakt wordt. Bert Linskens zag de suggestie van Lemmens abso luut niet zitten. "We moeten geen twee vormen door elkaar gaan gebruiken." Zaterdag 18 oktober houden de voetbalclub en de carnavalsver eniging van Holthees/Smakt hun jaarlijkse oudijzeractie. Vanaf 9.00 uur wordt het oud ijzer opge haald. Zondag 19 oktober 2003 is de rommelmarkt in zaal 't Trefpunt in Holthees. Aanvang van de rom melmarkt is om 10.30 uur. Einde van de rommelmarkt is om 13 00 uur. De entree is 1 euro per per soon. Zijn er mensen die spullen, die nog goed geschikt zijn voor de verkoop, kwijt willen, of heeft u oud ijzer dat weg moet, dan kunt u bellen met P. Derckx, tel. 0478- 636937. Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) maakt zich zorgen over het taalgebruik van de allocht one jongeren. Volgens hem wordt er bijzonder slecht Nederlands gesproken. Hij vroeg zich af of het taalonder wijs wel succes heeft. Van den Hoek baseerde zijn bezorgdheid op het voetbaltoer- nooitje dat vorige week zondag op het grasveld bij de Grote Kerk gehouden werd tijdens de Derde Werelddag. "De jongeren die daar aan het voetballen waren spraken een mengelmoes van allerlei talen. Zelfs de allochtone leiding kon hun niet verstaan. Ze kunnen niet fatsoenlijk Nederlands praten terwijl zij toch al de derde of de vierde generatie zijn. Maken zij wel vorderingen met de Nederlandse les", vroeg Van den Hoek in de commissie Maatschappelijke Diensten. "Een goede taalbeheersing is een belangrijke voorspeller van schoolsucces. We hebben in de gemeente toch een onderwijsach terstandenbeleid zodat alle kinde ren gelijke kansen krijgen in het onderwijs. Wat zijn de resultaten hiervan?" Wethouder Emonts (PvdA) reageerde in eerste instantie even eens 'verbaasd' over het taalge bruik van de jongeren. Hij gaf een korte uitleg over het gemeentelijk onderwijsachterstandenbeleid. Martin Leenders (CDA) begreep de verbazing van Emonts niet. "Voetballen is een vrijetijdsbeste ding. Dan is iedereen toch vrij om de taal te spreken die ze willen." Daar moest Mathieu Emonts de CDA'er gelijk in geven. "Volgens mij is het ook volkomen onschul dig. En kunnen deze jongeren uit stekend Nederlands spreken en verstaan." Opbrengst voor Stichting Hospice Zenit Maar liefst 105 dienstenka vels zullen worden aangebo den op de tweede dienstenvei ling van Kiwanisclub Schieëpersland in Venray. De dienstenveiling zal gehouden worden op zaterdag 8 novem ber in de hal van het Raaylandcollege in Venray aan de Leunseweg. De avond begint om 19-45 uur. De eerste kavels, die weer geveild wor den door Rob van Lieshout en Willy Voesten, gaan vanaf 20.30 uur onder de hamer. Vorig jaar hield Kiwanisclub Schieëpersland voor het eerst een dienstenveiling. De Venrayse ser viceclub had in de jaren daarvoor via jazzconcerten met succes gel den binnengehaald voor diverse goeden doelen in Venray en omgeving. Omdat er toch een zekere terugloop bij die concer ten werd geconstateerd, werd besloten om een andere activiteit op te zetten. Het werd een dien stenveiling. Geen goederen, maar zaken zoals een belastingadvies, een rondleiding bij PSV, een rond vlucht boven Venray maar ook een rondleiding in de Grote Kerk werden aangeboden. De eerste veiling werd een succes. De netto Op zaterdag 18 oktober houdt BBC Veulen weer de jaarlijkse boomstamzaagwedstrijd Inschrijven tot en met 17 okto ber bij Toon Nuyten via telefoon- nr. 0478-512487 of bij café-zaal 't Veule, Veulenseweg 49 te Veulen, telefoonnr. 0478-581928. opbrengst bedroeg ongeveer 10.000 euro, een opbrengst die boven verwachting was. De opbrengst was voor het Medisch Kinderdagverblijf in Venray maar ook andere goede doelen konden hiermee een financiële injectie krijgen. Dit jaar dus opnieuw de dienstenveiling. De opbrengst voor de Stichting Hospice Zenit, Centrum voor palliatieve zorg in Venray. Het doel van deze Stichting is het creëren van een geëigende omgeving voor het ver lenen van palliatieve zorg aan ter minale patiënten uit Venray, Horst, Meerlo- Wanssum en Sevenum. Het gaat hier om men sen, die in de laatste weken of maanden van hun leven zijn. Het Hospice waarborgt een geïnte greerde aanpak van lichamelijke, psychische, sociale en spirituele begeleiding van de bewoner en zijn naasten. Naast de dienstenveiling organi seert Kiwanisclub Schieëpersland nog tal van andere activiteiten waarmee goede doelen kunnen worden gesteund. Onlangs nog werd de bekende boekenmarkt gehouden met een netto opbrengst van iets meer dan 1600 euro. Daarnaast gaan de leden van de Kiwanisclub dit jaar nog kerst pakketten wegbrengen en wor den voorbereidingen getroffen om volgend jaar juni een Dixielandconcert te houden in het kasteel van Well. Maar noteert u in ieder geval alvast zaterdag 8 november in uw agenda en bezoek dan de dien stenveiling waar u gastvrij ontvan gen wordt, de leden van Kiwanisclub Schieëpersland u zul len voorzien van een natje en een droogje en De Bubs voor de muzi kale omlijsting zal zorgen. Bestuurslid Henk Achten en voorzitter Henk Willems van de Stichting Venrayse Oldtimertoertocht overhandigden donderdagochtend een cheque van 225 euro aan de stichting Kruisen en Kapellen Het bedrag is afkomstig uit de opbrengsten van de oldtimertoertocht afgelo pen juli. Daarbij zit ook een bedrag uit een speciale collecte bus die tijdens de tocht door de deelnemers gevuld werd. De Stichting Kruisen en Kapellen is momenteel bezig met de restauratie van de kapel van St. Antonius Abt en St. Alfonsus aan de Deurneseweg. Aan deze kapel zijn inmiddels al een dikke hon derd vrijwilligersuren besteed. De kosten van de restauratie, materi aal en grondstoffen, bedragen rond de vierduizend euro. De gift van de stichting Oldtimertoertocht werd dan ook met vreugde ontvangen. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Onze gemeentelijke en provin ciale bestuurders willen korte metten maken met de overtollige bureaucratie. Gedeputeerde Driessen wil zelfs, wanneer de overheid zijn voornemens dwars boomt, de regels met voeten tre den. Krijgt hij zijn zin niet, dan stapt hij stampvoetend op. Met andere woorden, dan dienen we het zelf maar uit te zoeken. De Limburgse burgemeesters, wet houders en ambtenaren zien deze aanval op de bureaucratie wel zit ten. Wie trouwens niet? Maar hoe is het in Gods hemelsnaam moge lijk dat diezelfde personen deze geldverslindende en tot wanhoop drijvende bureaucratie tot voor kort als hun eigen geloof verkon digden? In dit licht bezien kun je je afvragen of deze mensentergers überhaupt in staat zijn een andere WebsDesign is het geesteskind van een nieuwe generatie inter- nettalent. Er werken jonge men sen die met internet zijn opge groeid en dus precies weten wanneer een website kwaliteit heeft. Ze zijn het vage experiment voorbij. Het ontwerpen en bou wen van websites is bij WebsDesign ruim uit de zweeffa- se. En dat geldt ook voor de kos ten van een site. Die combinatie trekt opdrachtgevers uit het hele land. Jos Janssen, Camiel Freriks en Carl van Hal en nu ook Dorus van Keulen zijn de drijvende krachten achter WebsDesign. "Een goede site loopt altijd voor uit op de vragen van de bezoeker en biedt vervolgens nog net iets meer. Heeft altijd toegevoegde waarde. Dat dwingt ons", zegt Jos Janssen, de technische man van WebsDesign, "vooraan in de markt te staan. Wij kennen de nieuwste ontwikkelingen en zijn absoluut innovatief." Freriks doet 'the looks' van de websites van WebsDesign. "Vooraan in de markt staan is ook dat het grafisch ontwerp en het geluid van de site functioneel zijn. Presentatie en inhoud moeten met elkaar in balans zijn. Niets is zo fout als bezoekers met zinloze effecten het bos in te sturen. Bij ons is internet na de hype veilig geland. Het is een serieus communicatie middel. Een site mag alleen een speeltje zijn als de bezoeker een speeltje zoekt." De websites van WebsDesign zijn maatwerk. Van Hal: "Onze visie is dat in een web site, zeker ook gekoppeld aan intranet, een heel bedrijf met al zijn activiteiten kan worden ondergebracht. Vaak met bestaan de techniek, soms met techniek die we zelf ontwikkelen. In dat laatste zijn we echt heel goed. Wil de klant zelf zijn site onderhou den, dan leveren wij WebManage, Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS een in eigen huis ontwikkeld con tent management systeem. Daarnaast hebben we een module voor het versturen van nieuws brieven. Met een PDF-module kunnen bezoekers kleurenfolders uitprinten. We bouwen zoek-, bestel-, boekings- of reserverings modules in. Websites zijn zo com pleet als de klant het wil." Meer informatie? 0478 511054, mail naar info@websdesign.nl of neem contact op via de site: www.websdesign.nl WebsDesign voor ontwerp en bouw van web sites, voor hosting van corporate internet en bedrijfsintranet en voor WebManage content management. manier van denken en doen te ontwikkelen? Want laten we eer lijk zijn, het zijn niet alleen de regels die procedures onnodig lang maken. Nee, het is de manier waarop procedures worden uitge voerd, namelijk traag, gespeeld klantvriendelijk, weinig oplos singsgericht en overgoten met een bittere saus van hemeltergen de arrogantie. Een groeiend aantal ambtenaren en externe geldvers- linders kosten ons in Venray het volgend jaar wederom 8,4% meer gemeentelijke heffingen en drij ven de prijzen van de bouwgron den nog verder op. Juist ja, steeds meer voor steeds minder! Een plattere organisatiestructuur, een te kostbare klantenhal en heel veel mooie woorden en beloftes moeten het Venrayse gepeupel gunstig stemmen. Zullen we het dan toch nog mee mogen maken of blijft het een utopie? Klantgerichte ambtenaren die burgers een helpende hand bie den, betaalbare woningen, een college dat doet wat het belooft en wie weet Venrays eerstgeko- zen burgemeester in 2006: Jos Waals. Of moeten we, wanneer ook dit alles niet uitkomt, de orga nisatiestructuur van de gemeente nog platter maken, namelijk met de grond gelijk. Leo Reintjes Leunen Eindstraat 12, tel. 581553 oo o© L. minder-valide aanpassingen keukens Biedt meer dan een doorsnee oplossing. De allernieuwste trends op bodkamer- en keukengebied. Ook ruime keuze in minder- valide sanitair en keukens En natuurlijk deskundig advies! Voor als het goed moet zijn! tegels Heidseweg 33. 5812 Heide-Venray, tel. 0478 533000 Dag. geopend van 09.00-18.00 uur, za. van 09.00-16.0,0 uur www. comfortabel - wonen .com

Peel en Maas | 2003 | | pagina 23