intig jaar Happy Sound e kerk in het midden Kunst Cultuur athilde, agie en dans Expositie in 't Freulekeshuus Sugar Mama en The Sparks De Maya profetieën Hofbende valt weer in de prijzen PEEL EN MAAS Schutterij 't Zandakker Rommelmarkt Restauratie van de beeldenschat Trio Grumiaux in het Theehuis Halloween Gryphus Speelgoedmarkt EN MAAS Donderdag 9 oktober 2003 - Pagina 17 itoptreden De Sjannelekes Happy Sound bestaat twintig kOm deze mijlpaal te vie- I treedt het koor op zater- fcvond 11 oktober op in pDen Tommes in Merselo. ing: 20.00 uur, gratis jdens deze feestelijke d staat ook het smartlap- ikoor De Sjannelekes uit y op de planken. k het najaar van 1982 besluit j groepje jongeren om een Icnkoor op te richten. Lekker pen zingen en de jongerenmis- muzikaal opluisteren is hun doel. Het eerste optreden, onder leiding van Martha Linssen-Van Ooi, vindt plaats in de kerk van Merselo. Enkele jaren later beslui ten de leden om de leeftijdsgrens wat ruimer te nemen, waardoor de naam jongerenkoor niet meer juist is. Er wordt een nieuwe naam bedacht: Happy Sound. Onder muzikale leiding van Heidi Vel- ders-Willems wordt het repertoire flink uitgebreid (vooral met moderne muziek) en worden voortaan ook buiten de kerk van Merselo optredens en concerten verzorgd. NIEUWE LEDEN Op dit moment staat het koor onder leiding van Angelique Pij nenburg en telt Happy Sound twintig leden. Er wordt niet alleen aandacht besteed aan zang. maar ook choreografie, make-up en kle ding spelen een belangrijke rol bij de uitvoeringen. Er is eigenlijk maar een minpuntje: het is erg moeilijk om mannelijke koorle den te strikken. De Sjannellekes uit Venray is het eerste Rooyse smartlappen koor. Het koor bestaat uit dertig dames en is vernoemd naar de ini tiatiefneemsters Sjan en Nelleke. Happy Sound bestaat twintig jaar, reden voor een feestje. Maar niet alleen de muziek van het smartlappenkoor is opvallend, ook de kostuums van de dames, zogenaamde 'Chanel'-pakjes in opvallende kleuren, zijn bijzonder om te zien. Happy Sound hoopt vele oud leden en belangstellenden te mogen begroeten op 11 oktober. Maar ook nieuwe leden -vooral mannen- zijn van harte welkom. Het koor repeteert wekelijks op dinsdagavond in café Den Tom mes in Merselo. pelden van Servaas (7) ir de Servaas-inrichting is lere keren een stedenbouw- ndigplan ontworpen. Het plan i nu op tafel ligt en dat zeer bin- nkort in uitvoering gaat, is de fde uitgave Alle voorgaande innen verdwenen ofwel in de ihsi of werden slechts ten dele itgevoerd. Dat laatste was o.a. :t geval met het tien-jarenplan it in 1978 van start ging. In het der van dit plan werden liefst tven monumentale paviljoenen sloopt. In drie fasen bouwde tPCV toen 450 nieuwe plaat- d, waarvan 272 op Servaas en Sint Anna. Daarnaast wer- n bestaande afdelingen gemo- miseerd en kwamen er nieuwe mpiegebouwen bij en andere lorzieningen. Het omvangrijke wwprogramma stond geheel in steken van de integratie van nna en Servaas, waarbij de tradi- inele scheiding van mannen en ouwen werd losgelaten. In '86 werd het bouwprogramma gesloten alhoewel niet alles was treaiiseerd wat oorspronkelijk in bedoeling lag. Zo bleef b.v. het ote paviljoen M, het centrale ekenhuis van Servaas, gehand- Men wilde dit gebouw eds in 1985 slopen maar om Wei redenen werd de sloop tel- nsweer uitgesteld. Uiteindelijk het gebouw in 2002 dan toch sloopt. Een gebouw dat ook uge tijd op de sloperslijst prijk- De kapel van Servaas na modernisering in 1956. te. was de kapel. In juli 1975 wer den plannen gepresenteerd voor een geheel nieuw psychiatrisch centrum dat in de plaats zou komen van Servaas en Sint Anna. Het huidige Servaasterrein zou volgens dit concept uitgebreid worden met het gebied oostelijk van de inrichting, de huidige wijk Antoniusveld dat grotendeels eigendom was van Servaas. Het was de bedoeling om vrijwel alle gebouwen op het gestichtsterrein te slopen, inclusief de kapel. Maar dit plan heeft de eindstreep nim mer gehaald. Nog voordat men een jaar verder was, lag er een geheel ander plan op tafel, dat uit ging van een forse inkrimping in plaats van een uitbreiding. En de kapel moest gehandhaafd blijven, daar waren alle partijen het snel over eens. Over de architectoni sche waarde van dit bouwwerk lopen de meningen uiteen. In 1956 werd het oude interieur ver vangen en werd de kapel gemo derniseerd. Petran Vermeulen schilderde in opdracht van de broeders de kruisweg. Hij beschouwde dit werk tevens als een voorstudie voor de kruisweg staties die hij later zou schilderen voor de Grote Kerk van Venray. De muurschilderingen in de Ser- vaaskapel vormen een kostbaar bezit en het daarom des te meer verheugend, dat de kapel voor de toekomst behouden blijft en mogelijk de nieuwe zetel wordt van het Venrayse museum. In de toekomstige stedenbouwkundige opzet van de Servaaslocatie blijft de kapel samen met de rest van gebouw A een centrale plaats innemen. Onder het motto: "De kerk in het midden". Twan van Els. rogramma Schouwburg Venray met Mathil- met Magie Kazan en dans met Steel. komende week drie verschillende voorstel- in Schouwburg Venray. ontmoeting met Mathilde in Schouwburg Venray op vrijdag 10 oktober, voorstelling de Ne9en Levens Mathilde heeft lichte, cabare- maar ook wrange autobio- momenten waarin zich realiseert dat van Negen Levens er al acht levens voorbij zijn en dat |het laatste, het boeiendste, het flijkste en het meest intense is ft leven van iemand die dacht pur te bekennen en nu beseft y de Zwevende Paradox (zoals pa Meijer haar noemde) toch Fn eenzame weg koos om zich- P'f te 'ont-moeten'. De voorstel- H.begint om 20.00 uur. MAGIC UNLIMITED [Uscar, Renzo Mara vormen f1 magische trio Magic Unlimi ted. Oscar, Renzo Mara zijn drie dynamische illusionisten die onder de naam Magic Unlimited furore maken in binnen- en bui tenland. In hoog tempo presente ren ze hun verbijsterende en hoogst originele illusies. Ze com bineren jeugdige dynamiek, uitge kiende muziek, theatrale effecten, dans en romantiek met ver bluffende magische effecten. Daarmee creëren zij een onwaar schijnlijke reis naar de onmogelij ke wereld van illusie. Tijdens de show zal een exclu sief optreden plaatsvinden van Nederlands meest bekende goo chelaarentertainer, Hans Kazan. Deze magie entertainer betrekt het publiek actief in zijn ver bluffende experimenten. Bijzon dere tip voor jeugdige bezoekers: kijk op www.hanskazan.nl Daar kun je je inschrijven voor het goo- chelpaspoort. Je krijgt dan uitleg over de trucs van Magic Unlimi ted, regelmatig een nieuwsbrief met daarin de goochelspreuk zodat ook jij achter het geheim kunt komen. De voorstelling op zondag 12 oktober begint om 14.30 uur. CHOREOGRAFEN Twee choreografen staan voor temperamentvolle dansvoorstel lingen, waarin dans met video beelden en live-muziek wordt gecombineerd. De twee choreografen Suzy Blok en Christopher Steel staan voor temperamentvolle voorstel lingen, waarin dans met video beelden en live-muziek wordt gecombineerd. In Looking up at down staan gebeurtenissen cen traal die een onuitwisbare indruk maken en daarmee de levensloop van mensen bepalen. Vier dansers vertolken deze emotionele herin neringen en worden daarbij bege leid door het Balanescu Kwartet, accordeonist Miny Dekkers en cellist Eduard van Regteren Alte- na. Speciaal voor jongeren een aantrekkelijk programma. Blok Steel komen op maandag 13 okto ber naar Schouwburg Venray, aanvang 20.00 uur. niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Zaterdag 11 oktober gaan zij naar de heilige mis ter gelegen heid van het afscheid van Deken Coenen als deken van het Deke naat Venray. Verzamelen om 18.45 uur bij de parkeerweide aan de Raadhuisstraat. Zondag wordt er geoefend op de schutterswei- de. aanvang 10.30 uur. Het muziekconcours staat voor de deur. Op zondag 23 november gaan zij proberen de eerste divisie te bereiken, hiervoor is de drum band al enkele weken bezig om met een gedegen voorbereiding in Noordwijkerhout goed voor de dag te komen. Diegene die een kijkje willen nemen kunnen elke dinsdagavond vanaf 20.00 uur terecht op het Trumke. Inmiddels is de wintercompetitie ook alweer begonnen in het Trumke, elke woensdagavond vanaf 20.00 uur kunt u deelnemen met het schieten, het darten, het kaarten of het gewoonweg gezellig aan wezig zijn. Zaterdag 18 oktober houden de voetbalclub en de carnavalsver eniging van Holthees/Smakt hun jaarlijkse oudijzeractie. Vanaf 9.00 uur wordt het oud ijzer opge haald. Zondag 19 oktober 2003 is de rommelmarkt in zaal 't Trefpunt in Holthees. Aanvang van de rom melmarkt is om 10.30 uur. Einde Op maandag 13 oktober houdt de Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray een dialezing met als onderwerp: de restauratie van de beeldenschat van de Sint Pet rus' Bandenkerk in Venray. De lezing wordt verzorgd door A. Truyen, medewerker van de Stichting Restauratie Atelier Lim burg. In het eerste deel van de lezing staat het vervaardigen van beelden in de Middeleeuwen cen traal. Dit verhaal begint bij het kappen van de boom in het bos tot en met het snijden in het ate lier van de beeldensnijder. Na de pauze zal de spreker enkele beel den uit de Grote Kerk van Venray belichten die hij gerestaureerd heeft. Het betreft de restauratie van Jacobus Maior, Lucia, Cathari- na en het imposante beeld van Petrus Paus. Begin april 2003 is dit laatste beeld in nieuwe (oude) glorie in de kerk van Venray teruggekomen. De lezing vindt plaats in zaal 'Het Trefpunt' van verpleeghuis Beukenrode (Beu kenlaan 1). Aanvang: 19.30. Zoals gebruikelijk is de lezing ook voor belangstellende niet-leden gratis toegankelijk. Drie musici uit België komen op zondag 12 oktober in Venray het tweede concert verzorgen in de zondagmiddagserie. Het con cert begint om 15.30 uur. Het trio draagt de naam van de legendari sche violist Arthur Grumiaux waarvoor zij toestemming verkre gen van de Stichting die de belan gen van de overleden violist verte genwoordigt. De drie musici zijn Luc Devos, de pianist, Philippe Koch, violist en de cellist Luc Dewez. Kaarten zijn verkrijgbaar a 15.- bij het Theehuis of per telefoon 0478 582472. Pruisen tussen Peel, Maas en Niers is een nieuwe tentoon stelling over het Gelderse Overkwartier in de 18e eeuw in museum 't Freulekeshuus in Venray. De expositie is te bezichtigen van 10 oktober tot en met 18 januari 2004. Het oude Gelderse Overkwar tier met de hoofdstad Roermond maakte in de 17e eeuw deel uit van de Spaanse Nederlanden. Tij dens de Spaanse Successieoorlog (1701-1713/14) werden in 1703 de stad Gelder (Duitsland) en het noordelijke gedeelte van het Gel derse Overkwartier door de Prui sen bezet en vervolgens in 1713 na het verdrag van Utrecht gean nexeerd. Het bestuurlijke cen trum van dit Pruisisch bestuurde Gelderse gebied werd de stad Gel der. Bijna één eeuw lang heersten de Pruisen vanuit Gelder over 55 dorpen in de omgeving. De stad Gelder zelf werd verder versterkt en tot een van de modernste vesti gingen tussen Maas en Rijn gemaakt. Deze belangrijke periode van de Pruisische geschiedenis in de Peel en aan Maas en Niers wordt in 2003/4 in een tentoonstelling in de musea van Kevelaer, Wezel (beide te Duitsland) en Venray herdacht. De bevolking in de regio tussen Venray en Sint- Anthonisberg en tussen Afferden en Viersen moest zich toen aan de nieuwe heersers aanpassen, maar kon vele oude rechten, de eigen taal en regionale tradities handha ven. De tegenwoordige staatsgrens tussen Nederland en Duitsland dateert pas v ;n het Congres van Wenen in 1814/15. Zij doorsneed een regio die eeuwenlang poli tiek, taalkundig en cultureel één was. De tentoonstelling herinnert aan de laatste periode in de geschiedenis- van het Gelderse Overkwartier. waarin de latere Nederlands-Duitse grens nog niet aanwezig was. De toenmalige conflicten tussen de oude rechten op zelfbestuur en de autochtone cultuur enerzijds en de Pruisische centralisatie- en aanpassingspoli tiek anderzijds waren een voorbo de van de gebeurtenissen in de 19e eeuw. De tegenwoordige politieke en culturele structuren in de regio gaan in vele gevallen terug op de 18e eeuwse situatie. De tentoonstelling in Venray, die ongeveer tweehonderd voorwer pen omvat en de catalogus geven een beeld van de geschiedenis en cultuur in het noordelijke Pruisi sche gedeelte van het Gelderse Overkwartier. De volgende onder werpen komen aan bod: De vero vering van de stad Gelder en het Gelderse Overkwartier door de Pruisen in 1703; De vesting Gel der in de 18e eeuw; Het Pruisisch gedeelte van het Overkwartier onder vier Pruisische koningen; Bestuur en instituties; Gerechten, ambtenaren en adel; Recht en wetgeving; Religie; School en taal; Landbouw; Handel, ambachten en nijverheid; Alledaags leven en cultuur; Het einde van de Pruisi sche tijd in 1794; Nawerkingen in de 19e en 20e eeuw. Zaterdag 12 oktober, aanvang 16.30 uur in café De Evenaar: Sugar Mama. Sugar Mama speelt sinds '86 hun eigen stijl boogie en blues. Muzikanten met ieder hun eigen verleden in 'roots muziek' bundelden hun krachten in een band met als motto 'We play rock 'n roll music with a Bo Diddley beat'. Sugar Mama (de naam is ontleend aan een bluespstandard) brengt muziek met een drive. Men zou hierbij kunnen denken aan Howlin'Wolf, George Thoro- good of John Lee Hooker. De band bewerkt ook graag akoesti sche nummers, zonder hierbij het origineel uit het oog te verliezen. Naast vele, vele kroegen heeft Sugar Mama gespeeld op festivals van Terschelling tot aan Maast richt, op motortreffens gestaan, is te horen en zien geweest op radio en tv en is support geweest voor acts als Feelgood en Rory Gallag her. Regelmatig toert de band in bin nen- en buitenland, in 1993 vond een stop van een jaar plaars waar in enkele léden in Ierland met de King Bees speelden. De huidige formatie bestaat uit: Bas de Jong, Marcel Berveling en Jan v.d. Esker. Eventueel speelt de band ook akoesties met minimaal ins trumentarium, ook deze variant blijkt goed aan te slaan. Het bestaat nog: groepen die in nagenoeg de originele bezetting blijven muziek maken. The Sparks zijn daar zo'n voorbeeld van. Sinds 1963 maken zij al muziek en een wisseling in de groep vond slechts plaats door medische omstandigheden van een van de leden. Hoewel men na 1972 een tijdje maar zeer sporadisch optrad werd de draad weer intensief opgenomen na de eerste beat- night in Horst. The Sparks traden hier reeds enkele malen op tij dens dit evenement. Vanaf 1990 wordt er jaarlijks weer zo'n acht tot tien keer opgetreden en dat met veel plezier. Ook wordt er nog driftig geoefend om nieuwe nummers in te studeren. Num mers van o.a. The Shadows, Them, Bob Dylan, Buddy Holly worden op geheel eigen wijze gearrangeerd en gespeeld. Laat u verrassen en The Sparks, 40 jaar bij elkaar and still going strong. Het concert op zaterdag 18 okto ber in café De Evenaar begint om 21.30 uur. Ook voor de kinderen heeft Intratuin Venray een mooi assor timent speelgoed voor de komen de feestdagen of als verjaardags cadeau. Zaterdagavond 25 oktober van 19 00 tot 21.00 uur zal de jaarlijkse Intratuin Hallo- weenavond weer plaatsvinden bij Intratuin Venray. Alle kinde ren zijn van harte welkom samen met hun ouders, grootouders, familie en kennissen (in Hallo- weenkledij). De avond staat in het teken van griezelen, spoken, heksen, waarzegster, schminken, kinderworkshops en diverse ver rassingen. Als voorloper op Hal loween zal er op zaterdagmiddag vanaf 13-30 uur een demonstratie pompoen snijden plaatsvinden. De koudere dagen zijn weer in aantocht en de vogels stellen het zeer op prijs als ze verwend wor den met doppinda's, vetbolletjes of overige lekkernijen. Bij Intra tuin is een compleet vogeltjesbos ingericht zodat ook de vogels de koudere dagen goed doorkomen. van de rommelmarkt is om 13.00 uur. De entree is 1 euro per per soon. Zijn er mensen die spullen, die nog goed geschikt zijn yoor de verkoop, kwijt willen, of heeft u oud ijzer dat weg moet, dan kunt u bellen met P. Derckx, tel. 0478- 636937. Op vrijdag 10 oktober aanstaan de vindt er in het Vierlingsbeekse jongerencentrum Gryphus een cabaretvoorstelling plaats van Ernst van der Pasch. In Gryphus speelt Van der Pasch zijn avondvullende voor stelling Weg. Ernst van der Pasch verdiende zijn sporen met eerde re programma's als Een Zakdoek Vol Verdriet en Schuren. In zijn derde programma Weg toont hij zich een prachtig verteller en een sterk musicus met een fraaie stem. Dat laatste is ook te horen op zijn vorig jaar verschenen debuut-cd Verdwalen, 'een juweeltje' volgens het Algemeen Dagblad. Gryphus is geopend vanaf 20.30 uur. De voorstelling begint om 21.00 uur. Op zondag 12 oktober houdt Stichting Jeugdwerk Machutus Oirlo haar jaarlijkse speelgoed- markt. Uiteraard is er weer van alles te koop. Een prachtige gele genheid om al te kunnen shoppen voor de decemberdagen. De speelgoedmarkt vindt plaats in gemeenschapshuis De Linde van 10.30 tot 12.00 uur. De entree is 1 euro vanaf 14 jaar. Na eerder dit jaar in IJsselstein bij Utrecht een tweede prijs in de wacht te hebben gesleept, is de Hofbende uit Venray er opnieuw in geslaagd om met een prijs thuis te komen. Deze keer werd er in het Bra bantse Bakel ter gelegenheid van het 10-jarig jubileum en tevens cd- presentatie van het uit deze plaats afkomstige dweilorkest Doe mar wa een bruisend feestweekeinde gehouden. Tijdens de zondagmid dag had dit dweilorkest, dat uit maar liefst 36 muzikanten bestaat, een uniek dweilfestival georgani seerd. Van een zestal deelnemende kapellen werd de Hofbende door het publiek uitgeroepen tot win naar van dit dweilfestival. Aan de Hofbende viel de eer te beurt om als eerste te beginnen van de in totaal zes kapellen. De sfeer in de zaal was in het begin nog wat koeltjes want het was nog vroeg op de zondagmiddag maar na enkele bekende deuntjes begon de stemming er al snel in te komen. Nadat alle orkesten een keer gespeeld hadden, kreeg iedereen nogmaals de kans om hun muzikale kunnen te laten horen. Tijdens de tweede set van de Hofbende was de zaal veel uitbun diger en liep bijna iedereen mee in de spontaan begonnen polonai se. Afgemeten aan de uitbundige reactie van het publiek werd toen al snel duidelijk dat de Hofbende grote kans maakte op de eindze ge. "Het is natuurlijk nog veel mooier om door het publiek als winnaar aangewezen te worden als door een deskundige jury. We doen het tenslotte voor de men sen en natuurlijk ook voor ons eigen plezier maar zeker niet voor het oordeel van een vakjury of voor de punten", aldus een ape trotse Arno Gommans die de prijs uit naam van de Hofbende in ont vangst mocht nemen. Boekrecensie in Peel en Maas Columbia, ergens diep in het Amazonewoud. Op een bij eenkomst van meer dan 400 medicijnmannen, medicijn vrouwen en stamoudsten van indianenstammen uit het gehele Amerikaanse conti nent, krijgt filmmaker Wiek Lenssen uit Swolgen de 'opdracht' om de boodschap pen van deze verzamelde indianen in de buitenwereld bekend te maken. Boodschappen over ophanden zijnde wereldwijde natuurrampen tot aan het jaar 2012, maar ook over wereldwijde bewustwording als de opmaat naar een harmoni sche wereldgemeenschap. Hij besluit dat zijn film voornamelijk zal gaan over de duizenden jaren oude geheimzinnige kalender van de Maya-indianen uit Guatemala, een kalender die deze boodschap pen uit een mystiek verleden in zich draagt. De film werd onder de naam 'The Year Zero' voor het eerst in 2001 uitgebracht- een lange documentaire bioscoopfilm over de indiaanse visie op onze zeer nabije toekomst. Wiel Lenssen (1964) studeerde fotografie en vrije letteren aan de Universiteit van Nijmegen. Vanaf 1992 houdt hij zich intensief bezig met het vastleggen van De Maya-profetieën Hfit verhnoi othler ie film The Year lero Wiek Lenssen inheemse culturen, zoals die van de Papoea's, de Masai, Sindi en de Maya's. In 'De Maya-profetieën' beschrijft hij de bizarre, 'toevalli ge' gebeurtenissen, die het maken van zijn film steevast begeleid hebben, en hoe deze ervaringen een onuitwisbare indruk achter lieten op zijn eigen oersoonlijke ontwikkeling. Dit boek, een uitgave van uit geverij Petiet. is te koop bij boek handel Van den Munckof in de Grotestraat in Venray. ISBN: 90-75636-45-8. Prijs: 19.75 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 17