ouw-Talentenprijs oor Tom Voermans iets is eeuwiq, ok de Kelderoand niet Vele stemmen zingen voor Maria T Klompenmaker Carel Jeuken vice-kampioen van Nederland martin cuypers pcnsT Spectaculaire opruiming!! Pompoen wedstrijd bij Intratuin Geslaagd Honderdvierentwintigste jaargang - week 41 - donderdag 9 oktober 2003 EEL EN MAAS Voermans (oud-leer- van en inmiddels werk- i docent op het land College) uit Leunen maandag in Den Haag de fTalentenprijs ontvan- Deze prijs werd hem per- ilijk overhandigd door ister Van der Hoeven tij de feestelijke opening de Nationale Onderwijs Trouw-Talentenprijs is een kse prijs voor studenten die sterk hebben gemaakt voor euwende ideeën binnen het rlands onderwijs.De scriptie Voermans had als onder- het grammatica-onderwijs havo/vwo-onderbouw en leerde in een praktische ode voor het Raayland die nu al binnen het rwijs wordt toegepast. Tom Voermans heeft de metho de ontworpen op basis van onder zoek en eigen ervaring tijdens zijn stage onder begeleiding van Han van Empel op het Raayland College. De jury roemde het niveau van de scriptie en had er veel waarde ring voor dat een onderwerp als grammatica, dat de meeste leerlin gen als saai en lastig ervaren, op zo'n aansprekende wijze was uit gewerkt. Tom kon zijn verbazing nauwe lijks verhullen toen bleek dat hij de eerste prijs (een geldbedrag van 1000 euro, een beeldje en een jaarabonnement op de krant Trouw) had gewonnen. Tom Voermans ontvangt de prijs van minister Van der Hoeven lulaire blaaskapel stopt na bijna dertig jaar Et lijkt een trend. Bands uit wen zestig en zeventig die r samenkomen en gaan reden. Revival leeft. Maar Ijn ook groepen die het na ennia juist voor gezien iden. Zoals de Kelderband Oirlo. De blaaskapel zou in il 2004 haar dertigjarig taan vieren. Maar dat redt tand niet. Op 14 november en de muzikanten voor de ste keer op, tijdens de te avond van camavalsver- jing De Spurriemök. En rmee is de cirkel rond. nt het eerste optreden, in i vond ook plaats tijdens lonte avond van de cama- fereniging. Theo Peeters, van de oprichters, kijkt nu met weemoed terug op a dertig jaar de derband. "Ik ga de gezellig- I. de lol missen." iets is eeuwig, schrijven de n van de Kelderband. Dus de Kelderband zelf niet. En topt de band ermee. "Het is ons de laatste tijd steeds dijker geworden om voldoen den te krijgen en te houden de muziek te spelen die we vinden", legt Theo Peeters 'Natuurlijk zouden we in afge- foe vorm verder kunnen gaan, dan moeten we muziek en die ons niet bevalt. En daar en voor." Er is nog een reden torn de Kelderband het voor n houdt. "De oprichters zijn "den van elkaar geworden, treffen elkaar wekelijks meer- keren, we komen op eikaars aardagen. De verstandhou- in de band is altijd goed eest en is nu nog steeds goed. is mooi om in goede harmo de band op te doeken, beter dat we vanwege ruzie of one- jeid uit elkaar gaan." JEUGDSOOS le° Peeters en de medeo tters waren tieners toen ze in 1974 de Kelderband oprichtten. Genoemd naar 't Kelderke, de naam van de jeugdsoos destijds. In het late najaar van 1974 traden ze voor de eerste keer op, tijdens de bonte avond van carnavalsver eniging De Spurriemök in Oirlo. Het bleek de opmaat voor een lange carrière. Met veel plezier verzorgde de band muziek bij tal van activiteiten die in Oirlo, maar ook ver daarbuiten werden gehouden. De Kelderband groei de en verjongde. Op hoogtijdagen trad de band iedere twee, drie weken op. Momenteel telt de Kelderband 22 muzikanten. De verjonging liet de laatste tijd te wensen over. "Jongere leden heb ben tal van andere activiteiten, gaan ver weg studeren en buiten de dorpsgrenzen van Oirlo wonen of werken, waardoor het voor hen steeds moeilijker wordt om Computers, Randapparatuur Reparaties en Onderhoud Oude Oostrumseweg 19a Telefoon: 0478-569666 Internet: www.systemcaré.nl Geopend dinsdag t/m donderdag van 13.00 tot 21.00 uur Vrijdag van 13.00 tot 21.00 uur Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur Jenniskens_ installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl pmen Deuren Serres v/m' °V 9 bij de Kelderband te blijven spe len. Dat moeten we, hoe jammer en moeilijk het ook is, respecte ren. Maar het heeft wel de conse quentie dat we ermee stoppen. We hebben onvoldoende man kracht om de Kelderband over eind te houden en de muziek te spelen die we willen spelen. En ook kijkend naar de toekomst zou verjonging absoluut noodzakelijk zijn. De kern van de band bestaat uit dikke veertigers, die zelf vader zijn geworden en een ander leven leiden dan in de beginperiode. Er zal een moment komen dat ook zij gaan stoppen. Daarom stoppen we er nu gezamenlijk mee. Het is mooi geweest." JEUGDBAND Met een lach en een traan neemt de Kelderband vrijdag 14 november afscheid van haar publiek. Verloren voor de muziek gaan de muzikanten echter niet. Het gros speelt bij de fanfare en een klein groepje komt voor spe ciale gelegenheden nog bijeen. Maar de tijd van de Kelderband is na 14 november definitief voorbij. De leemte die ontstaat na het In april heeft Intratuin alle kin deren tot en met 12 jaar opgeroe pen mee te doen aan de jaarlijkse pompoenwedstrijd. Bij een wille keurige Intratuin-vestiging kon den zij een gratis zakje pompoen zaad ophalen en een wedstrijdformulier. De grootst gekweekte pom poen (in omvang) kunnen de kin deren donderdag 9, vrijdag 10 en zaterdag 11 oktober inleveren bij Intratuin. Zaterdag 25 oktober worden per Intratuin-vestiging drie kwekertjes bekend gemaakt die de grootste pompoen hebben ingeleverd. Op die dat wordt ook een prijs uitgereikt aan de kweker die landelijk de grootste pom poen heeft gekweekt. Deze win naar krijgt een weekend Disneyland Resort Parijs voor vier personen cadeau. wegvallen van de bekende blaas kapel, wordt misschien vrij snel opgevuld. Want in Oirlo oefent sinds een jaar een jeugdband die wellicht de Kelderband kan opvolgen. "Ik hoop het", glim lacht Peeters. "Maar dan zullen we toch nog wel geduld moeten heb ben. Het is echt nog een jeugd band, met muzikanten in de leef tijd van 13, 14 jaar. Wij waren destijds in 1974 enkele jaren ouder en konden zelfstandiger werken. Maar ik herken wel veel in de jeugdband. Met name de lol die de bandleden tijdens de repe tities hebben. Lekker ongedwon gen muziek maken en plezier beleven. Wij hebben in de bijna dertig jaar heel erg veel lol gehad. Dat ga ik het meest missen, dat weet ik nu al." Ieder jaar verzorgt de koorkring Dekenaat Venray voor de koren die zingen in de kerken van het Dekenaat Venray een korenhap pening (KIA). Oktober is Mariamaand, daarom is het thema voor dit jaar 'vele stemmen zingen voor Maria'. De KIA vindt plaats in de Onze Lieve Vrouw geboorte Kerk Oostrum op zondag 12 oktober van 14.30 tot 16.30 uur. Samen en met ondersteuning van de juryleden Harrie Spronken en Dian Ritten wordt er ingezongen en worden er stukken geoefend. Daarna presenteren alle koren zichzelf met enkele eigen liede ren. Het is fijn om te weten dat de kerk zal worden bevolkt door jong en oud. De kinderstemmen komen van: Kinderkoor Oostrum, kinderkoor Eige wijsjes uit Ysselsteyn en Kinderkoor de Bandelieren uit Venray. Verder werken mee jeugdkoor Tomorrow People, de Zangers van St. Frans, koor het Zonnelied, gemengd dames en herenkoor St. Caecilia, koor Chrisko (allen uit Venray), herenkoor Leunen en dameskoor de Engelenbak uit Blitterswijk. Een blazersgroep zal de gezamenlijke liederen onder steunen. Vele stemmen zingen voor Maria en u bent van harte welkom daarbij aanwezig te zijn en mee te doen. Carel Jeuken won vrijdag op de 76ste Nationale Klompenbeurs in het Brabantse St. Oedenrode de tweede prijs in de klasse hand gemaakte klompen. De 55-jari- ge klompenmaker uit Leunen mag zich nu vice-kampioen van Nederland in de voor klompenmakers belangrijkste klasse noemen. En dus ging vrijdag de vlag in top. "In het dorp vroeg iedereen zich af wat er toch bij ons aan de hand was", zegt Carel Jeuken lachend. "Het was zaterdag de hele dag een komen en gaan van familie, vrienden en bekenden die me kwamen feli citeren met de tweede plaats." Carel Jeuken loopt thuis op klompen. Natuurlijk, zegt hij als erkend klompenmaker. "Klompen zijn gemakkelijk om te dragen, goedkoop en het belangrijkste: je hebt nooit last van koude voeten en zweetvoeten. Klompen luch ten nu eenmaal goed, er kan altijd frisse lucht bij je voeten komen." De Leunenaar spreekt uit erva ring, zo blijkt al snel. Want hij is al de vijfde generatie in de familie die klompen maakt. Hij leerde de fijne kneepjes van het vak van zijn vader Toon, die het weer van zijn Carel Jeuken: "Klompen luchten g je voeten komen" vader Hannes leerde. De liefde voor het vak wordt bij de Jeukens al meer dan tweehonderd jaar van vader op zoon doorgegeven. "Als klein jongetje stond ik al bij mijn vader in de werkplaats", ver telt Carel. "Die maakte klompen als broodwinning, een paar klom pen kostte toen drie kwartjes. Ik weet nog dat mijn opa Hannes een paar handgemaakte klompen voor 30 cent verkocht." De klomp in zijn tegenwoordi ge vorm wordt sinds de Middeleeuwen op vele plekken in Europa gedragen. Maar het meest in Nederland. Vooral veel boeren en tuinders lopen nog altijd op de 'houten schoen'. "Maar ook op campings zie je nog altijd veel klompen", weet Jeuken. "Je kan er gemakkelijk in- en uitstappen zon der veel te tijd te verknoeien en ze zijn veilig. Als je bijvoorbeeld per ongeluk in een spijker gaat staan, merk dat je meestal niet eens." Het oude ambacht van klom penmaken is anno 2003 zo goed als verdwenen. In Nederland zijn nog maar zo'n vijftig ambachtelij ke klompenmakers. Tegen- er kan altijd frisse lucht bij Vanaf donderdag 9 oktober start Martin Cuypers BV aan de A73 te Venray de jaarlijkse opruiming in kantoormeubilair en kunt u profiteren van SPECTACULAIRE KORTINGEN. Zaterdag 11 oktober zijn wij geopend van 10.00 uur tot 16.00 uur Bureau stoelen kasten bureau's rolblokken kantoor machines teveel om op te noemen Bij besteding vanaf 150,- geven wij u een gegraveerde parkerpen kadoü woordig rollen de meeste klom pen zo van de lopende band. In Nederland worden jaarlijks drie miljoen klompen gemaakt, waar van het merendeel bestemd is voor de toeristenindustrie. De helft van de gemaakte klompen gaat naar het buitenland. "Er zijn enkele 'grote jongens' die machinaal klompen in alle soorten, maten en kleuren maken", vertelt jeuken. "Maar bij mij thuis kloppen ook wel eens toeristen op de deur met de vraag of ze een paar klompen kunnen kopen." Niet alleen toeristen overigens, want de klompenmaker heeft ook vaste klanten die graag lopen op de klompen van de Leunenaar. Jeuken heeft in de loop der jaren een goede naam opgebouwd in klompenland Nederland. Regelmatig demonstreert hij het oude ambacht ergens in het land. Of in het buitenland, zoals in 1996, toen hij ter gelegenheid van het 3000-jarig bestaan van de stad Jerusalem op uitnodiging van de organisatie drie weken in Israël verbleef. "Ik heb daar als klom penmaker een grote manifestatie geopend. Nederland heeft al jarenlang een goede band met Israël en ze wilden wat typisch Nederlands op de manifestatie laten zien. Ja, dat was wel een heel bijzondere ervaring." VAKKENNIS Om van een blok hout een klomp te maken is veel vakkennis nodig. Deze kennis krijgt de klom penmaker vooral uit ervaring, maar ook enige aanleg voor het werk is vereist. Er is veel inzicht nodig bij het maken van een paar klompen. De linkerklomp moet precies het spiegelbeeld van de rechterklomp zijn en dit moet op de millimeter nauwkeurig zijn. Natuurlijk speelt ook goed gereedschap en belangrijke rol. En dus onderhoudt ook Jeuken zijn gereedschap zeer goed en slijpt hij de messen en bijlen, die al decennia lang in het bezit zijn van de familie Jeuken, dan ook voortdurend tussen het werken door. Meestal worden klompen gemaakt van populieren- of wil genhout. Om de kans op splijten en scheuren tijdens het verwer ken van het hout zo klein moge lijk te houden, gebruikt de klom penmaker het hout groen (dit is nog niet gedroogd). Daarna gaat hij onder meer met de hamer, kloofbeitel, dissel en paalmes (groot langwerpig mes) aan het werk. AFWERKING Voor de afwerking aan de bin nenkant gebruikt de klompenma ker een bodenmes, een hakhaak en een krulmes. De messen zijn aan beide zijden vlijmscherp gemaakt, zodat de binnenkant gelijkmatig glad wordt. Als de bin nenzijde van de klomp klaar is volgt het fijnsnijden, waarvoor (afhankelijk van de streek) een paalmes, trekmes of boordmes wordt gebruikt. Niet alle klompen zijn hetzelf de. Ook in de werkplaats van Jeuken staan honderden klompen in diverse vormen en maten. En met verschillende beschilderin gen. De versiering is eigenlijk de bekroning van een fijn klompen makersproduct, legt Jeuken uit, terwijl hij een paar klompen uit het schap pakt. "De klompen van mij zijn her kenbaar aan de stompe, ronde neus en het schildersmotief. Mijn opa begon met dit motief zo'n honderd jaar geleden. Deze klom pen noemen ze ook wel het Venrayse model." Zijn vader maakte zo'n vijf paar klompen per dag. Voor een paar handgemaakte klompen is ook Carel Jeuken al gauw 2,5 uur kwijt. Het is voor hem puur een liefhebberij, want de Leunenaar is timmerman van beroep. Een voor deel? Lachend: "Toch niet. Als timmerman ben je toch gewend aan rechte latten, terwijl je bij het maken van een goede klomp juist alles rond moet maken." Carel Jeuken deed dit jaar voor het eerst mee aan de nationale titelstrijd klompenmaken. "Ik ging al jaren kijken op de contacu dag van de Stichting Nationale Klompenbeurs in St. Oedenrode, maar schreef me nooit in voor de wedstrijd. Ik voelde me niet goed genoeg." Op aandringen van andere klompenmakers leverde de Leunenaar toch maar twee paar klompen in bij de jury. En zijn 'niveau' bleek honderd procent mee te vallen. Want in de belang rijkste klasse, de handgemaakte klompen, pakte de Leunenaar tot zijn eigen grote verrassing 'zilver'. "Uit de 32 paar klompen werd een paar van mij als tweede besje beoordeeld. De jury kijkt onder meer naar de kwaliteit en de vorm, maar de pasvorm is het belangrijkste." PEEL EN MAAS een abonnement waard Judith Hendriks uit Venray is geslaagd aan de Hoge Hotelschool te Maastricht.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 15