Jeter aansluiten op .eefwereld jonge senioren ansvoorstelling voor inderproject in Chili Harold LENSSEN Meerlo-Wanssum Gezelligheid leidmotief van 't Löbke Samen verantwoordelijk Marco wint schietwedstrijd Limburgse Aovend in Meerlo Goed voorbereid de narcose tegemoet (0478)539020 Stayerhofweg 2 b Wanssum Gezinsmissen in Tienray en Meerlo lira [.EN MAAS Donderdag 9 oktober 2003 - Pagina 13 rionaar Reinier Thiesen nieuwe voorzitter KBO Limburg latschappij is continu weging en verandert end. En dus horen r allerlei verenigingen, Hingen en belangenbe- joers zich aan te passen die dynamiek. Nieuwe fltters lanceren dan ook plannen en stellen 5 prioriteiten. Zo ook Jjer Thiesen. Sinds drie nden is de Meerlonaar rzitter van de Katholieke d voor Ouderen (KBO) burg. Thiesen (59), voor- ig directeur van zorgorga- lieDaelzicht Noord, wil de erenbond beter laten aan- len op de leefwereld van jonge senioren. "Want ind van 60 wil, met alle meer dynamiek dan rtje leggen." Tien vra- n Reinier Thiesen. ^libent 59. Zou u zich. als u voorzitter was geworden, en aangemeld als lid van de Meerlo van de KBO? weet ik niet. Sinds januari ei ik van mijn prépensioen en ik werd gevraagd om voorzit- an de KBO te worden, zat ik midden in de oriëntatiefase ijn nieuwe leven. Ik wist nog »recies wat ik wel en niet Dus ik weet niet of ik lid was geworden van de ïbond Laat het me zo stel- :t was in ieder geval geen wekendheid." Omdat het imago van de u niet meteen aanspreekt als senior? :eft er zeker mee te maken 'ouderen' kan afschrik- Ik ben 59. maar ik voel me |st niet oud. Bovendien heeft iderenbond een ietwat beza- imago, dat geef ik toe. Daar or mij meteen ook de uitda- ik wil de bond toegankelij- maken voor de jonge senio- Het activiteitenpallet moet den verbreed en dient ook te sluiten op de leef- en bele- rereld van jonge senioren, xf maar naar mezelf te kij- lk ben 59. ik ben een jonge ar. Vind ik bij de ouderen- een aanbod dat mij aan- ekt? Nog onvoldoende. Hoe- we daarin ook niet moeten rschieten. Want jonge senio- zijp veelal vitaal en zelfstandig Deg om zelf activiteiten te traemen. Daar hebben ze stal geen vereniging voor ig.Terwijl de oudere senioren er de behoefte hebben aan lijkse activiteiten. Dat bete dat er verschillende pro gramma's naast elkaar moeten komen." 3. Wat drijft u om voorzitter te worden van de KBO? Toch weer verplichtingen. "Vind ik niet erg. Toen ik stopte met werken, heb ik me voorgeno men om meer tijd voor mezelf vrij te maken, maar ook om me soci aal-maatschappelijk te blijven inzetten. Ik wist alleen nog niet hoe en waar. Een bevriend lid van de ouderenbond heeft me gepolst voor de functie van voorzitter van Limburg. Ik heb me eerst moeten oriënteren op de ouderenbond. Ik kende, op afstand, het werk van de afdeling Meerlo en daar had ik respect voor. Maar verder was de ouderenbond vrij onbekend voor mij. Tijdens mijn verkenning werd mij duidelijk dat het een dynamische bond met veel leden en veel ambitie is. Dat sprak mij aan." 4 Nederland vergrijst, dus de ouderenbond moet rap groeien. "De bond groeit inderdaad gestaag, maar het mag wat mij betreft wel iets sneller gaan. Dat heeft natuurlijk te maken met de aantrekkingskracht van de bond en het aanbod van activiteiten. En dan kom ik terug op de jonge senioren: dat zijn de leden van de toekomst, die moeten we meer aan ons proberen te binden dan tot nu toe het geval is geweest." 5. U werd in juni gekozen voor vier jaar. Waar wilt u over vier jaar met de KBO staan? "In wezen hoeft er niet ingrij pend veel te veranderen. De ouderenbond hoeft niet op de schop, integendeel. De trein stoomt flink door. er is alleen een nieuwe machinist aan boord gekomen En de vorige machinist heeft goed werk geleverd. Ik wil me in ieder geval sterk maken om de ouderenbond aantrekkelijk te houden voor de oudere senioren en aantrekkelijk te maken voor de jongere. Daarnaast het werven van meer leden en me te buigen over ons contributiestelsel 6. De ouderenbond telt in Lim burg nu 36.000 leden. Over vier jaar zijn dat er. "Zeker 40.000, dat lijkt mij een mooie doelstelling." 7. De contributie bedraagt nu gemiddeld tussen de 12 euro en 14 euro, per jaar Over vier jaar bedraagt de contributie... "Meer dan nu. Maar ik weet niet hoeveel. Dat heeft er enerzijds mee te maken dat er geen uni form contributiestelsel is. De afde lingen bepalen dat zelf, maar het ligt natuurlijk wel dicht bijeen. Anderzijds is het lastig om de con tributie meteen te verhogen naar een bepaald bedrag. Ik ben geneigd om te denken dat zeker de jonge senioren over voldoende financiële armslag beschikken. Ze hebben veelal een prima pen sioen en hoeven niet van een AOW rond te komen, zoals twin tig, dertig jaar geleden wel gemeengoed was. Tot die groep behoren echter wel onze oudere leden en daar moeten we zeker rekening mee blijven houden. Enkele euro's per jaar meer con tributie betalen, mag dus geen probleem zijn voor de jongere senioren, voor veel ouderen is het dat wel. Daarom is het een heikel discussiepunt binnen onze bond. Daar moeten we ons nog intensief over buigen. Maar dat de contri butie omhoog gaat en ook omhoog moet, staat voor mij bui ten kijf. Zeker als we op provinci aal en landelijk niveau voldoende willen blijven doen aan ledenon dersteuning en belangenbeharti ging" 8. Nederland moet de broek riem flink aanhalen. Wordt ook de ouderenbond geraakt door de bezuinigingen? "Nee, wij zijn tot dusver de bezuinigingsdans ontsprongen. Dat wil zeggen: de regering heeft niet kenbaar gemaakt dat wordt gesnoeid in de subsidie voor onze landelijke unie. Wij als provinciale ouderenbond krijgen subsidie van provincie en de plaatselijke afde lingen vaak van gemeenten. Maar het is meestal een veeg teken als de landelijke overheid zoiets doet. Ik heb er goede hoop op dat ook de provincies en gemeenten niet bezuinigen op hun subsidie aan de ouderenbond. Moeten ze ook niet doen, want er komen steeds meer senioren in ons land. De doelgroep wordt de komende jaren alleen maar groter." 9. Dat betekent ook meer belan genbehartiging voor de ouderen bond? "Absoluut. Dat is vaak onzicht baar werk voor de buitenwacht en voor de leden. De ^deren- bond is niet alleen een vereniging die activiteiten aanbiedt, maar ook zeker een club die achter de schermen de belangen van de senioren behartigt. En dat zijn er nogal wat. Denk maar aan gezond heid, wonen, mobiliteit, educatie, zorg. Er zijn heel veel terreinen waar de ouderenbond lobbyt en de belangen van haar leden behar tigt." 10. Gaat u met een gerust hart aan het roer staan van de oude renbond? "Ja, want ik weet me omringd door gemotiveerde bestuursle den, actieve commissies en kundi ge professionals. De structuur staat stevig, de kaders zijn duide lijk. Dat geeft rust. Ik kan me meteen focussen op de inhoud en dat vind ik erg prettig." fet foto-expositie van bandenkunstproject Floor Hermans let Venlose danstheater !M geeft op zondag 12 okto- een zeer bijzondere bene- roorstelling in sport- en stcomplex 't Brugeind in ïlo. De theatergroep gaat experiment aan met ande- ninstdisciplines. De voor- Uing is van zo'n bijzonder eau dat de provincie Lim- g en het Landelijke Cen- n voor Amateurdans er •sidie voor hebben gege- e opbrengst komt ten de van het kindertehuis |ar Esperanza in Chili moor de Stichting Ontwik- hgssamenwerking Meerlo- nssum zich inzet. e entree van de dansvoorstel- is slechts vijf euro. De andere weiten zijn gratis. De voor lag is niet geschikt voor kin- Deze benefietvoorstelling is mogelijk gemaakt dankzij de belangeloze medewerking van Twan en Gertie Kleeven van 't Brugeind Meerlo. Floor Hermans van galerie Pacha Mama en radio van Lipzig, Meerlo. In de glazen hal van 't Brugeind is die dag ook een foto-expositie van het autobanden kunstproject van de kunstenaar Floor Hermans. Bovendien treedt het duo Hans Mcusen (Venray) en Hay Reijn- ders (Broekhuizenvorst) op met percussie en didgeridoo. Na de voorstelling is er in 't Tumpke, het café van 't Brugeind, een videodocumentaire van het ver wijderen van de autobanden bij Hermans door de provincie Lim burg en een bijzondere videopro ductie van een reis met een auto bus van Marija Poels: 'De weg naar Azië in 26'. Bovendien treedt het duo Atti tude (Peter van de Water en Annemiek Vullings) op. Het duo owroombezoek sluitend afspraak KEUKENINRICHTING advies aan huis, ook 's avonds heeft een brede muzikale bagage en schrijft eigen nummers in zowel Engels als dialect. In de regio is Attitude ondertussen een begrip in de regio AI met al een bijzondere manifestatie met dans, theater, kunst en video. Uiteraard is er ook informatie over het werk van SOS Meerlo-Wanssum. De Venlose choreograaf Grace Bellel heeft samen met de schrij ver Kor van Lier het thema 'levensweg van een mens' opge pakt en dit bewerkt tot gevoel- stoestanden: geest, liefde, onwe tendheid, kracht, haat, phyziek en dood. Het resultaat daarvan is een 55 minuten durende danstheater voorstelling. "Ik vind de voorstel ling mooi en soms heftig", zegt Grace Bellel. De productiekern van vijf danseressen van PIUM is speciaal voor deze voorstelling versterkt met vier acteur -in de leeftijd van 12 tot 74 jaar-, een performer en een action painter Tijdens het Venlose Zomerpark- feest stonden de mensen in de rij om de voorstellingen bij te kun nen wonen. Het Venlose danst heater kreeg de subsidies onder meer als ze in de regio ook een benefietvoorstelling verzorgde. Choreograaf Grace Bellel stapte naar de Meerlose kunstenaar Floor Hermans waar de provincie zojuist duizenden banden van zijn kunstproject had verwijderd. Ze bood hem deze benefietvoorstel ling aan en de opbrengst voor zijn galerie. Hermans voelde er niets voor om de opbrengsten van deze benefietvoorstelling voor hem persoonlijk aan te wenden en nam het initiatief om de opbreng sten beschikbaar te stellen aan het kindertehuis Hogar Esperanza in Chili van SOS Meerlo-Wanssum mede gelet op het gegeven dat deze stichting door een groot deel van de bevolking wordt gedragen. SOS Meerlo-Wanssum is blij met deze geste en dit soort initiatie ven. PROGRAMMA ZONDAG 15.00 uur: opening foto-exposi tie van het autobanden kunstpro ject van Floor Herman met muziek van het duo Hans Meusen. (Venray) en Hay Reijnders (Broek huizenvorst) op met percussie en didgeridoo. 16.00 uur: Aanvang dansvoorstelling Ixion (entree 5 euro voor het kinderproject in Chili). 17.00 uur: Videodocumen taire over het verwijderen van de autobanden; 17..30 uur: Optreden muzikaal duo Attitude (Peter van de Water en Annemiek Vullings); 18.00 uur: Videoproductie 'De weg naar Azie in 26 dagen' een filmverslag van Marijn Poels en Wietse van Dijk van een bijzonde re reis met een oude bus door 13 landen. Op zaterdag 11 oktober zijn in de kerken van Tienray en Meerlo gezinsmissen die in het teken staan van het kinderproject in ChiÜ Kinderen van de basisscho len werken daaraan mee. Boven dien verlenen ook de Chileense meisjes Linda en Ilona Denissen uit Well hun medewerking door hun eigen gedicht voor te dragen: Ons geboorteland is Chili. Voor zitter René Poels van SOS-Meerlo- Wanssum tekent voor de predika tie door te vertellen over zijn bezoek aan het kindertehuis. De gezinsmis wordt gecelebreerd door pastoor Ruud Verheggen van de cluster Meerlo-Tienray- Swolgen. Voor en tijdens de mis worden dia's van de kinderen van Chili vertoond. Zaterdag 11 okto- 'ber om 18.00 uur: gezinsmis in Tienray en om 19.15 uur: gezins mis in Meerlo Tennisvereniging houdt 12 oktober sluitingstoernooi De tennissers van 't Löbke uit Swolgen maken zich op voor hun sluitingstoernooi, aankomende zondag, en het uitwisselingstoernooi met Ysselsteyn en Broekhuizen- vorst twee weken later. Toer nooien waarin gezelligheid en prestaties met elkaar in balans horen te zijn. En dat is ook het leidmotief van de club zelf. Prestatief tennissen onder de vlag van de landelijke tennisbond promoot 't Löbke niet. Het legt een te grote claim op de drie banen. Liever eigen toernooien, onderlinge krachtme tingen en clubkampioenschap pen. En 't Löbke vaart er wel bij. Met ruim 260 leden is de tennis club één van de grootste sportver enigingen in de gemeente. Een traditie leek in het geding te komen. Het uitwisselingstoer nooi met Ysselsteyn en Broekhui zenvorst stond op losse schroe ven. Een communicatiefoutje, zo blijkt "We kregen verleden week een telefoontje van Ysselsteyn", legt Theo van de Water uit. "Waar om ze nog niets hadden gehoord van het uitwisselingstoernooi. Want het zou zondag 5 oktober toch worden gehouden. Zondag 5 oktober? Nee, zeiden wij, twee weken later, op zondag 19 okto ber. En dat was een probleempje, want de tennisvereniging in Yssel steyn had haar leden aangegeven dat het toernooi 5 oktober zou worden gehouden. Gelukkig heb ben we in een goed overleg een nieuwe datum gevonden: zondag 26 oktober. Met Ysselsteyn en Broekhuizenvorst van de partij." ANIMO Het sluitingstoernooi staat syno niem voor de beleving binnen 't Löbke. Presteren is prima, maar het moet zeker ook gezellig zijn. De deelnemers tennissen drie wedstrijden met telkens wisselen de partners en tegenstanders. Een soort stoelendans binnen dezelfde speelsterkte. 't Löbke promoot de competitie van de KNLTB niet. "De bondscompetitie levert prak tische problemen op. We hebben maar drie banen en op een competitiedag zou dat betekenen dat alle banen bezet zijn en anderen dus niet kunnen tennissen. Wij hebben veel jeugd leden en die trainen meestal op zaterdag. Dan zouden we in de knel komen met onze accommo datie. Bovendien heeft de praktijk geleerd dat de animo gering is voor de bondscompetitie. Een competitiedag kost veel tijd, spe lers moeten een eind reizen en Theo van de Water: 'De praktijk heeft geleerd dat de animo gering is voor de bondscompetitie. Een competitiedag kost veel tijd, spelers moeten een eind reizen en daar heeft niet iedereen trek in. daar heeft niet iedereen trek in." Om toch prestatief te kunnen tennissen, zet de technische com missie van de vereniging zelf jaar lijks tien toernooien op, variërend van clubkampioenschappen tot een uitwisselingstoernooi. De animo voor de krachtmetingen is groot. Waar bij andere verenigin gen toernooien worden afgelast vanwege gebrek aan inschrijvin gen, is er bij 't Löbke volop inte resse. "Met name de toernooien op zaterdagavond zijn populair. Is natuurlijk ook een ideale avond om gezelligheid en sport met elkaar te combineren." 't Löbke is met ruim 260 leden één van de grootste sportvereni gingen in de gemeente. De club kende de voorbije jaren een stevi ge groei, maar is nu stabiel. "We hebben veel Tienraynaren als lid erbij gekregen. Tienray heeft zelf geen tennisclub en de afstand naar Swolgen is gering. Boven dien hebben we enkele jaren gele den onze twee betonnen banen ingeruild voor drie kunstgrasba- nen en is er een gloednieuwe lichtinstallatie gekomen. Daar door kunnen we in principe twaalf maanden per jaar tennis sen. Ook dat heeft veel nieuwe leden opgeleverd." In maart 2004 bestaat 't Löbke 25 jaar. Dat wordt gevierd tijdens Pinksteren. Met een prestatief gezelligheidstoemooi, dat spreekt voor zich. Met het carnavalseizoen in aan tocht heeft carnavalsvereniging De Vöskes in samenwerking met sport- en feestzalencomplex 't Brugeind in Meerlo weer een Lim burgse Aovend op touw gezet. Deze Limburgse Aovend wordt voor de derde keer in successie georganiseerd. Dit jaar hebben de organisatoren diverse Limburg se topartiesten kunnen contracte ren, zoals De Bakkelieten Grieten, Big Benny en als afsluiter Beppie Kraft. De muziek tussen de optre dens door wordt verzorgd door Rainbow Entertainment. Deze Limburgse Aovend wordt gehou den op zaterdag 8 november. Aan vang: 20:30 uur. Een kaartje kost aan de dagkassa 8 euro en in de voorverkoop 7 euro. De voorver koopadressen zijn: Peters Textiel en Woninginrichting in Meerlo. sport- en feestzalencomplex 't Brugeind in Meerlo en bakkerij Sijbers in Meerlo. Marco Wijnands uit Blitterswij- ck won op zondag 28 september de dagprijs tijdens de laatste schietwedstrijd wipschieten van de Kleine Kring in Blitterswijck. Aan deze drie wedstrijden deden mee de gildes van Geijsteren, Maashees, Holthees, Well en Blit terswijck. De dagprijs: eerste prijs Marco Wijnands, 31 punten Blitterswij ck; tweede prijs Carla Claessen, 30 punten Blitterswijck; derde prijs Berry Vink, 28 punten Geys- teren; vierde prijs Giesela van Boekei, 27 punten Maashees. De algehele kampioen over de drie geschoten wedstrijden werd ook Marco Wijnands uit Blitterswijck. Bij de jeugd ging de eerste prijs naar Ward van de Water (Blitters wijck), tweede werd Geert Zegers uit Well en derde Jeroen Vink uit Geijsteren. De Korpsprijs over drie wedstrijden werd gewonnen door het gilde van Well. Uniek concept Landelijke Politiedag 2003 De politie in de regio Lim burg-Noord wil een positieve confrontatie aangaan met de bezoekers van de open dag op zaterdag 11 oktober. Door de gasten van die dag letterlijk aan te spreken wil de politie het landelijke thema 'Samen verantwoordelijk' over het voetlicht brengen. Met een aantal professionele toneel voorstellingen, optredens van de Nederlandse Politie Steel- band, een politiemarkt en een filmvoorstelling zal de dag een heel eigen karakter krijgen. De Landelijke Politie Dag wordt dit jaar op 11 oktober gehouden in alle politieregio's in het land. De politie Limburg-Noord kiest voor een Open Dag in Venlo. De hekken en deuren van het regio bureau aan de Rijnbeekstraat zul len van 10.00 tot 16.00 uur open staan. Bezoekers krijgen de gele genheid veel onderdelen van het politiewerk van dichtbij te zien. Politiemensen geven uitleg en zowel binnen als buiten worden presentaties gegeven. In een aan tal toneelvoorstellingen zullen de bezoekers op aansprekelijke manier alledaagse gebeurtenissen te zien krijgen, waarbij de politie een taak heeft. Met name de 'Voorstelling' zal een confrontatie met de bezoeker niet uit de weg gaan. Het thema van de landelijke politiedag is 'Samen Verantwoor delijk'. Het doet een appèl op de burger om een bijdrage te leveren aan de veiligheid in zijn directe omgeving. De lokatie voor Lim burg-Noord is het regiobureau aan de Rijnbeekstraat te Venlo. Op basis van vier activiteiten: de 'Politiemarkt', de 'Voorstelling', de 'Cinema' en het 'Café' zal de dag vorm krijgen. In het restau rant zal de Nederlandse Politie Steelband optredens verzorgen. WERK EN MATERIAAL De politiemarkt vormt de rode draad van de dag. De markt moet gezien worden als het meer tradi tionele gedeelte van het program ma. Op de markt, die zowel bin nen als buiten rondom het bureau zal worden opgezet, laten ver schillende onderdelen van de politie hun werk en hun materiaal zien. Hierbij valt te denken aan de technische ondersteuning, het meld- en servicecentrum, het Ver- keers Handhavings Team, de speurhonden, en natuurlijk de Mobiele Eenheid. Vanuit het oog punt van samenwerking zijn ook de Duitse collega's aanwezig en zal de Koninklijke Marechaussee zich presenteren. De markt zal de hele dag voor het publiek toegan kelijk zijn. Op de parkeerplaats van het regiobureau wordt een overdekte tribune voor ongeveer 300 men sen gebouwd. Het publiek zal in een voorstelling van anderhalf uur verschillende onderdelen voorge schoteld krijgen. De Mobiele Een heid zal in een demonstratie laten zien hoe zij optreedt tijdens rel len. In drie a vier interactieve voorstellingen spelen professione le acteurs sketches uit het dage lijks leven, waarbij het thema 'samen verantwoordelijk' heel nadrukkelijk, aan de orde komt. De voorstelling wordt afgesloten met een demonstratie door de hondengeleiders van de politie, waarbij surveillancehonden laten zien hoe zij hun baas in moeilijke omstandigheden te hulp komen In een zaal in het bureau zal gedurende de hele dag een door lopende filmvoorstelling gegeven worden. De deur zal gewoon open blijven zodat iedereen des gewenst in en uit kan lopen. De cinema moet een soort rustpunt in het programma vormen. In de cinema worden verschillende films over het politiewerk ver toond. Speciaal voor de landelijke politiedag zijn twee politiemen sen met een camera in de hand aan het werk gegaan. Zij hebben een korte film gemaakt in de vorm van een documentaire over het werk van de gebiedsmentor en de mentor jeugdzorg in inter actie met zijn omgeving. De film laat op heldere manier zien hoe de politie samen met anderen werkt aan een veilige leefomge ving. Het restaurant van het bureau zal gebruikt worden als sociaal café. In het café worden enkele optredens gegeven door de Nederlandse Politie Steelband Deze uit twaalf leden bestaande band heeft een uniek concept, omdat het helemaal uit blanke politiemensen bestaat. Deze steel band die uniek is in Nederland, bestaat helemaal uit politiemen sen die geïnstrueerd worden door de bekende Cura^aose musicus Felix Walroud. Onderdeel van hun optreden is een samenspel met de kinderen in het publiek. Er is koffie en limonade en in het res taurant kan de bezoeker een een voudige lunch genieten. Kinderen die in VieCuri Medisch Centrum voor Noord- Limburg een ingreep of behande ling krijgen onder algehele anest hesie (narcose), kunnen sinds kort voor informatie terecht tij dens de speciale voorlichtings middag voor kinderen en hun ouders/verzorgers. Deze bijeen komst vindt plaats op elke woens dagmiddag en is bestemd voor kinderen en ouders/verzorgers uit zowel de regio Venlo als Venray. Tijdens deze middag informeert de pedagogisch medewerkster van de kinderafdeling met behulp van een diapresentatie het kind en de ouder/verzorger op een begrijpelijke manier over de gang van zaken voor, tijdens en na de anesthesie. Er wordt ingespeeld op vragen die er leven en na afloop kunnen de kinderen alvast vertrouwd raken met attributen zoals narcosekapje, stethoscoop, infuus en operatiekleding. Deze ziekenhuismaterialen liggen uitge stald en de kinderen krijgen de gelegenheid hiermee te spelen. Verder krijgen de ouders/verzor gers nog informatie en adviezen om de dag van opname zo goed mogelijk te laten verlopen. De voorlichtingsmiddag vindt elke woensdagmiddag plaats van 14.00 tot 15.00 uur in de lounge van VieCuri Venlo, maar is ook bedoeld voor kinderen uit de regio Venray. Aanmelden: tele foon 077 3205830.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13