Jack :ans op ongeval ipnieuw gedaald draaiorgel dreigt it Venray e verdwijnen Henriëtte Poels ^beschermvrouwe MMSK Subsidie voor ontmoetingsdag boeren en tuinders Stevens Hout, meer dan alleen hout Themabijeenkomst over thuiszorg Gerard de Beijer wint Venrays Lagerhuisdebat Efteling Venray's bedrijf genomineerd voor ETOP-Award (leurplatenactie De lij ANWB-kantoren VZO schenkt 500 euro Parka/lang model adviesprijs alleen bij Corridor Toko Malang steunt Lyvania Taxatiedag Hulpgoederen voor Albanië ekwaam personeel Prettige bediening Goede service ■In de afgelopen weken vond pi kleurwedstrijd plaats bij de ■verse ANWB-winkels met als lema De Efteling. Ook bij het ■VV/ANWB in Venray konden de Turplaten worden ingeleverd, fij hebben een heel aantal mooie laten in ontvangst mogen nemen |n hieruit drie prijswinnaars gese- ■ctcerd. De gelukkige winnaars aden hun mooie, door de Efte- g beschikbaar gestelde, prijs Jen bij de VW/ANWB op het seniusplein in Venray. De winnaars zijn; Lincy de Jonge, fe Smits en Robin Smits. De prij- 31 werden uitgereikt doorjanne- iHanssen, medewerkster van de W/ANWB Venray. Het risico om betrokken te ten bij een ongeval daalt in provincie Limburg. Dat is van de belangrijkste con- iies in het jaarverslag 2002 het Regionaal Orgaan Ver- eiligheid Limburg ROVL). Verder constateert het 1 10VL dat het aantal ernstige slachtoffers in Limburg een Balende trend vertoont. "We cru zitten op koers, maar het kan 3^ tltijd beter", aldus Mat Vest- jcns, voorzitter van het ROVL, 'We verleggen onze aandacht van het aanpassen van ver- keerssituaties naar educatie en het gedrag van mensen, daar Zit de winst voor de komende Se aren." Het aantal ernstige slachtoffers 1(1 binnen de Provincie Limburg ver- Dont een dalende trend. Als deze zich voortzet, kan het aantal slachtoffers in 2010 Ier de doelstelling van het lationaal Verkeers en Vervoers- (NWP) uitkomen. Hierbij is )hter nog geen rekening gehou- :n met eventuele effecten van ideringen in het aantal inwo- u ers en arbeidsplaatsen in Lim- i [burg en de daaraan gekoppelde lutonome mobiliteitsontwikke ling. Ondanks de trend is zowel in Nederland als in de Provincie Lim burg is het aantal ernstige slacht offers in 2002 ten opzicht van 2001 gestegen. Echter de daling van 2000 naar 2001 was in Lim burg sterker dan die van heel Nederland. In Limburg daalde in 2002, ten opzichte van 2001, het aantal verkeersdoden maar steeg het aantal ernstige slachtoffers. In 2003 waren er in Limburg in het eerste halfjaar 32 verkeersdoden te betreuren (opgave politie). In diezelfde periode vielen in 2001 40 dodelijke slachtoffers. De meeste slachtoffers vallen op gemeentelijke wegen (61%) (was in 2001 60%). Op provincia le wegen viel 23% van de slacht offers (blijft gelijk). Op rijkswe gen daalde het aantal met één procent van 17% in 2002 naar 16% in 2002. Ten opzichte van de gemiddelde situatie van Neder land is in de Provincie Limburg het aandeel ernstige slachtoffers onder bestuurders en inzittenden van personenauto's hoger. Bij brom/snorfietsers en fietsers is het aandeel ernstige slachtoffers in de Provincie Limburg ten opzichte van Nederland lager. De sterkst dalende trends van het aantal ernstige slachtoffers zijn te zien bij de vervoerwijzen perso nenauto en fiets. Het aandeel ern stige slachtoffers in de leeftijdsca tegorie 12 tot en met 15 en 16 tot en met 17 jaar is in de provincie Limburg wat lager dan in Neder land. De leeftijdsgroep 25 tot en met 59 jaar heeft het grootste aan deel ernstige slachtoffers. Binnen deze groep is het grootste deel (54%) van de ernstige slachtoffers tussen de 25 en de 39 jaar. Het ROVL presenteert voor het eerst risicocijfers in het jaarver slag. Het risicocijfer geeft de ver houding weer tussen het aantal ongevallen én de verkeersintensi teit. In het ene uiterste geval is het risicocijfer erg laag als op een hele drukke weg bijna geen onge vallen gebeuren, in het andere uiterste geval is het risicocijfer hoog op een rustige weg waar veel ongevallen gebeuren. De risi cobenadering houdt, in tegenstel ling tot de blackspot benadering, wel rekening met de verkeersin tensiteit. Het actueel risicocijfer van de provincie Limburg in 2002 is ten opzichte van 2001 licht gedaald. Deze daling is met name terug te zien in de regio's Venray, Weert, Sittard-Geleen en Heerlen. In de regio Venlo is daarentegen een lichte stijging te zien. Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387 g[, EH MAAS de provincie Limburg steunt met 7.500 euro het initiatief van de Vrijwilligerswerkgroep Herbloeid Leven in samenwer king met de Limburgse Land en Tuinbouwbond (LLTB) voor een 'Gezinsontmoetings dag voor Boeren en Tuinders'. "De varkenspest, mkz en vogelpest van de afgelopen tijd hebben een zware druk gelegd op de getroffen gezin nen. Daar komt de reconstruc tie in Noord- en Midden-Lim burg nog bij. Met deze ontmoetingsdag wordt die druk hopelijk wat weggeno men", aldus gedeputeerde Herman Vrehen. Bij afwezigheid van verant woordelijk gedeputeerde Odile Wolfs ontvangt hij de gezinnen op 27 september op Domein Bok rijk (B). Tijdens deze ontmoetingsdag op Domein Bokrijk staan de sleu telwoorden 'erkenning' en 'steun voor elkaar' centraal. De dag samen doorbrengen en praten met elkaar neemt de psychosocia le spanningen enigszins weg. De organisatoren hopen dat door deze dag de gezinnen weer wat weerbaarder worden en daardoor in staat zijn hun moeilijk bestaan te dragen. Gedeputeerde Herman Vrehen: "Het is een prima gele genheid voor het versterken van de onderlinge netwerken tussen boeren en tuinders op lokaal niveau. Deze mensen moeten voe len dat ze samen sterk staan en saamhorigheid kunnen uitstralen. Ik vind het een eer de mensen welkom te heten en ik zal bena drukken dat de Provincie de men sen steunt in hun crisistijd en de wederopbouw van hun bedrij ven". Veel boeren en tuinders heb ben het de laatste tijd zwaar gehad. Varkenspest, mkz. vogel pest en hoogwater hebben een zware druk op hen gelegd. Voor verschillende boeren en tuinders loopt het voortbestaan van hun bedrijven gevaar. De hierdoor ontstane sociale, financiële en emotionele spanningen hebben hun weerslag in de getroffen gezinnen. Veel gezinnen zijn psy chisch in de knel gekomen en leven in een sociaal isolement. In april van dit jaar stelde GS al 125.000 euro beschikbaar als Lim burgse bijdrage voor het 'nood fonds vogelpestcrisis'. Dit nood fonds is door het Kabinet begin dit jaar in het leven geroepen voor de bedrijven die geconfron teerd werden met de vogelpest. Daarnaast heeft GS in mei een bedrag van 39 000 euro beschik baar gesteld voor de agrariërs die met wateroverlast te maken heb ben gehad. Stevens Hout aan de Oude Oos- trumseweg staat van oudsher bekend als leverancier van alle soorten hout. Al ruim twintig jaar runnen Theo en Pia Stevens met veel succes deze onderneming. De laatste paar jaar is het niet alleen hout wat verkocht wordt. Deuren, kasten, dakvensters, deurbeslag en veel andere artike len op het gebied van doe-het-zel- ven zijn een vast onderdeel van het assortiment geworden. Tweeëneenhalf jaar geleden hebben Theo en Pia een showroom aan hun bedrijf toege voegd. Door een steeds groter wordende vraag naar kasten en deuren hebben zij op deze markt ingespeeld. In de showroom vindt u een keur aan interieurpanelen, schuifwandsystemen, afwerkings platen en panelen voor wanden en plafonds, luxe binnendeuren, fraai vormgegeven beslag en accessoires voor deuren zoals klinken, grepen, brievenbussen, sloten, deurbellen etc. etc. Daar naast is Stevens Hout leverancier van Velux dakvensters met de daarbij behorende raamdecora- ties, variërend van verduisterings gordijnen tot buitenzonweringen en rolluiken. Tenslotte vindt u bij Stevens een uitgebreid assorti ment aan vloerdelen, massief hout en laminaat, geschikt voor woon- en slaapkamers. De doe-het-zelver kan bij Ste vens Hout natuurlijk ook terecht voor allerlei materialen zoals schroeven, lijm, kit maar ook gereedschappen en machines. Stevens Hout heeft momenteel enkele aantrekkelijke aanbiedin gen. Het is daarom de moeite waard om eens een kijkje in de showroom te komen nemen. Par keren? Geen probleem. Op de ruime parkeerplaats kunt u heel gemakkelijk laden en lossen. Ove rigens is aan huis leveren ook mogelijk. Zondag 28 september is Stevens Hout extra geopend. Tus sen 12.00 uur en 17.00 uur bent u van harte welkom in de showroom aan de Oude Oostrum- seweg 12. Stichting Thuiszorg Noord-Lim burg, Zorg aan Huis, onderdeel van Zorggroep Noord-Limburg en het Pluspakket Groene Kruis, geven gezamenlijk een presenta tie van hun diensten op 1 oktober van 14.00 - 15 00 uur in Wijkcen trum Veltum. Er verandert veel in zorgland. Namen van organisaties verande ren, regels veranderen. Boven dien is vaak niet meer duidelijk wanneer men een broep kan doen op welke zorg en wat deze zorg kost en wie deze betaalt. Veel mensen weten daardoor niet meer bij wié ze moeten aanklop pen met hun problemen. Het wijkinformatiepunt (WIP) Veltum wil daar wat aan doen en organi seert daarom een informatiebij eenkomst over de verschillende mogelijkheden van zorg en dien sten aan huis: Hulp in de huishou ding; Hulp bij lichamelijke verzor ging; Verpleging aan huis; Lidmaatschap Pluspakket Groene Kruis met de daaraan gekoppelde extra diensten; Mantelzorgonder steuning; Thuiszorgwinkel. U bent van harte uitgenodigd deze bijeenkomsten bij te wonen. Hieraan zijn geen kosten verbon den. Donderdag 25 september 2003 - Pagina 9 Het is al weer enige tijd geleden dat Toko Malang van de familie Van der Star in de Passage stopte met het verkopen van heerlijke gerechten. Tijdens de koopzon dag op 28 september krijgen de liefhebbers de kans om nog één keer de overheerlijke saté van de familie Van der Star te proeven. De opbrengst yan de verkoopacti viteiten gaat in z'n geheel naar de zieke Lyvania Maessen in Venray. Het geld is bedoeld om haar reis naar de Verenigde Staten te bekosten, waar artsen de oorzaak van de uitzonderlijke stofwisse lingsziekte willen achterhalen. De familie wordt tijdens de actie op koopzondag 28 septem ber gesponsord door slagerij Mau rice Verschuren, Manders Tenten verhuur, Nabben Koelwagens, poelier Philipsen, bakkerij Van Gassel, Het Diepvrieshuis, Van Gerven tankstation, A&A Accoun tants en de gemeente Venray. Veel mensen hebben thuis post zegels, munten, papiergeld, ansichtkaarten, penningen, etc. liggen (bijvoorbeeld uit een nala tenschap, oude verzameling, zelf gevonden, etc.), waarvan ze niet weten wat de waarde is. Tevens zijn er verzamelaars die door de jaren heen een mooie collectie hebben opgebouwd en die nu de waarde willen weten. Voor al deze mensen geldt: het is raad zaam om binnenkort uw stukken mee naar Venray te nemen. Het is dan namelijk mogelijk om gratis en deskundig uw munten, postze gels, etc. te laten taxeren. Deze dag vol verrassingen vindt plaats op woensdag 1 oktober in de Openbare Bibliotheek Venray, Merseloseweg 59 in Venray en duurt van 11.00 tot 16.00 uur, waarbij de taxaties geheel gratis zijn. Venraynaar Harrie Fijneman (65) wil in oktober voor de twaalfde maal met een hulpgoede rentransport naar de zusters van moeder Teresa in Albanië reizen. Een groot deel van de bevol king leeft nog altijd in grote armoede, weet Fijneman, die zich al jaren het lot van de Albanezen aantrekt. Al jaren is hij kind aan huis bij de zusters van moeder Teresa. In 2002 bracht hij bijvoor beeld de kerkbanken van de Vre- deskerk naar het 'armenhuis van Europa'. Hij is van zijn reizen echter afhankelijk van giften van bur gers. Ook dit jara weer gaat hij met een gehuurde vrachtwagen met talloze tweehands artikelen, zoals rolstoelen, fietsen, bedden, reparatiemateriaal, timmermans- kisten en kleding op weg. Evenals vorig jaar gaat Toon van Ham mee als chauffeur. De benodigde trans portkosten van circa 2500 voor onder meer dieselolie, veerboten en tol onbreken echter groten deel, laat Fijneman weten. U kunt de Venraynaar helpen bij de orga nisatie van zijn reis door een bij drage te storten op giro 3750990 t.n.v. F. Fijneman, Venray onder vermelding van 'Albanië'. i Hendrickx zoekt veilige opslagplaats Gerard de Beijer is winnaar geworden van de zevende editie van het Lagerhuisdebat in Venray. Onder leiding van Petra van Duyn- hoven kwamen vorige week vrij dag zes stellingen aan de orde, waarvan er drie door deskundigen werden ingeleid. Al met al waren alle ingrediën ten aanwezig om er een ontspan nen, spannende 'praoters-avond' van te maken. Conclusies werden na afloop van de stellingen niet getrokken, maar de discussies werden vlot en levendig gevoerd en de onderwerpen werden echt van diverse, soms verrassende kanten belicht en bediscussieerd. De jury, bestaande uit Joke Phil- lipson en Carel Neervoort, consta teerde dat er een goede mix tus sen oud, middelbaar en (nog redelijk) jong talent aanwezig was, maar merkte ook met spijt op dat er slechts een gering aantal dames (drie) had deelgenomen aan de discussie. Ondanks de goede leiding gingen deze soms ook nog ten onder in het verbale geweld van de mannelijke deba- tors. Arnold Theuws kreeg de derde prijs omdat hij de discussie vaak op humoristische wijze goed op gang wist te houden. Abdera Winnaar Gerard de Beijer Najja werd tweede vanwege zijn soms afwijkende maar standvasti ge inbreng in de discussie en Ger ard de Beijer kreeg de eerste plaats toebedeeld voor zijn inbreng in het debat: analytisch argumenterend, goed luisterend naar en reagerend op de medede- bators en ook voor de rustige wijze waarop hij vaak het debat weer terug naar de stelling wist te brengen. Elektro van Goch bv uit Venray is genomineerd voor de landelijke ETOP-Award 2003. een onder scheiding voor innovatie in de elektrotechniek, welke tweejaar lijks wordt uitgereikt, waarbij dit jaar voor het eerst ook een com petitie voor renovatieprojecten in het leven is geroepen. Het project waarmee Elektro van Goch de nominatie behaalde betreft de installatie van een aan tal domotica-toepassingen in een bestaande seniorenwoning in Vierlingsbeek. De door Elektro van Goch toegepaste technieken zorgen voor meer gemak, veilig heid en intelligentie in de woning, volgends de jury een pro ject met voorbeeldfunctie, waar mee ingespeeld wordt op de toe nemende vergrijzing. De bewoners kunnen dankzij deze technieken langer zelfstandig blij ven wonen, dor een integratie van huisautomatisering, een zorg- meldsysteem, een videofoon- intercom-installatie en deurauto matisering. In ongeveer anderhalve dag tijd is door de monteurs van Elektro van Goch de woning met een conventioneel (NEN 1010) elek- tra-installatie, zonder noemens waardig hak- en breekwerk opge waardeerd tot een zorgwoning met een'aantal essentiële 'zorg- functionaliteiten'. Door de inte gratie van de genoemde afzonder lijke systemen, is het onder andere mogelijk geworden om alle verlichting aan te schakelen in het geval de bewoner een alarmmelding maakt; bepaalde apparatuur en alle geluidsbron nen automatisch in te schakelen bij een alarmmelding; bij een alarmmelding automatisch een spreek-luisterverbinding te reali seren met een meldkamer; een eventuele hulpverlener toegang tot de woning te verschaffen zon der dat deze daarbij een sleutel of iets dergelijks bij zich moet dra gen; de videofoon bedienbaar te maken via een (draadloos) tele foontoestel en/of het televisietoe stel, waardoor deze in principe in de gehele woning bediend kan worden, ook als de bewoner aan bed gekluisterd mocht raken; een activiteitsmeting in de woning te doen, waarbij er na een vooraf afgesproken tijd een automati sche alarmmelding gedaan wordt, als er binnen deze tijdsperiode geen activiteiten in de woning worden waargenomen; automa tisch brand- en/of inbraak signale ren; loopverlichting in te schake len als de bewoner 's nachts zijn/haar bed verlaat; de woning in de uit/thuis of dag/nacht stand te schakelen. Dit alles onder het motto: 'alles kan, en niets moet', daar de func tionaliteit op de wensen van iede re individuele bewoner kunnen worden afgestemd. Voor de bewoners ontstaat zo een veilige en vertrouwde leefomgeving, waarin zij zonder de noodzaak te moeten verhuizen, langer zelf standig kunnen blijven wonen. De winnaar van de ETOP- Award zal tijdens de beurs Elek trotechniek, welke plaatsvindt van 29 september t/m 3 oktober in de jaarbeurs hallen in Utrecht, bekend worden gemaakt. Cas Hendrickx is al jaren bekend gezicht in Venray. et zijn draaiorgel zorgt de in nJtbommel woonachtige Duzikant' al vier jaar lang op jterdag voor een vrolijk ach- .fgrondmuziekje in de Ven ose winkelstraten. Maar nu reigt het draaiorgel uit Ven- iy te verdwijnen. De reden: q de huidige stalling in de inde boerderij op het terrein StAnna staat het orgel jet meer veilig voor vanda- en. En dus is Hendrickx op oek naar een ander onderko len. Want het zou toch wel erg jam azijn als het draaiorgel na vier jaar uit hartje Venray zou verdwij nen, vindt Cas Hendrickx. Wat is er aan de hand? In de nacht van 4 en 5 mei werd in de stalling, de oude boerderij op het terrein van St. Anna, ingebroken en brand gesticht. Wat later was het gebouw weer enkele malen het doelwit van vandalen. "Er zijn in de afgelopen maanden diverse spullen vernield, onder andere van de Rotary Club, maar gelukkig is mijn orgel er steeds goed vanaf gekomen. Het is een kostbaar orgel, uit de jaren zeventig, met een bovengemiddelde klank. Ik durf het draaiorgel echter niet meer in de stalling onder te bren gen." Cas Hendrickx nam geen risico en bracht zijn draaiorgel onder in een veilige stalling in zijn woon plaats Zaltbommel. De orgelbou wer wil echter zo snel mogelijk weer in Venray zijn draai probe ren te vinden en zijn grote hobby oppakken. Hendrickx zette al tal van advertenties, zonder resultaat. De oproep in Peel en Maas is zijn laatste hoop. "Ik ben op zoek naar een veilige ruimte die minimaal 2,50 meter hoog is en 5 meter breed." Mensen die meer informatie willen of een ruimte voor het orgel beschikbaar hebben, kun nen contact opnemen met Cas Hendrickx, tel: 06-26580776. Henriëtte Poels-Peters werd tij- Ti81 dens de repetitie van MMSK St. xeJPetrus Banden officieel benoemd 'ot beschermvrouwe van het korps. Henriëtte Poels-Peters heeft vele verdiensten voor het korps en "de stichting de Opmaat, waarvan ze jarenlang bestuurslid en. voorzitter was. De Venrayse was onder meer nauw betrokken bij de oprichting en totstandko ming van clublokaal de Opmaat. Het mooie fietsweer heeft ervoor gezorgd dat de door de VZO vorige week zondag uitge zette fietstocht door de Peel uit stekend is verlopen. Ruim 300 deelnemers genoten van het stille platteland, de mooie bossen, het prachtige natuurgebied van de Peel en Griendtsveen en Helena- veen, en ook van de demonstratie siersmeden in Helenaveen. De antwoorden op de vragen: 1. Turf steker, 2 32 m.; 3. Genoemd naar tuinder van Bommel; 4. Het jaar 1853, dominee Swalue; 5. 21 dozen; 6. Eergisteren, gisteren, vandaag, morgen, overmorgen. De prijswinnaars zijn: Stijn van Soest; C. Kuystermans; P. Michels; P. Claessens Ysselsteyn; Jac van Enckevort Merselo; Mart Baltissen Venray; T. Steeghs Heide en W. van Osch Leunen. Zij hebben hun prijs inmiddels ontvangen. Het goede doel was dit jaar de Stich ting Lyvania. Dinsdagavond was Lyvania helaas verhinderd om de cheque van maar liefst 500 euro persoonlijk in ontvangst te nemen.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9