okale lasten flink omhoog in 2004 Organisaties presenteren zich p Derde Werelddag •o LENSSEN Gemeente krijgt plattere organisatie lerde Werelddag: )ok voor kinderen Boekenmarkt Kiwanis De Foekepot bestaat 30 jaar I' A vnéVeis Jh 'P de ro -OL0 <SS Op (0478) 539020 Stayerhofweg 2b Wanssum Stroomstoring Oostrum Zonnebloemloterij brengt bijna 18.000 euro op KASTSYSTEMEN WielHermkes Pa9 j, EN MAAS inieuw meer ambtenaren in dienst bij gemeente gemeentelijke belastin- "jn Venray gaan volgend met 8,4% omhoog. Dit is ffootste stijging van de jaren. De OZB (onroe- akbelasting) kent zelfs stijging van 9,5%. Een jaar ijen verzette de gemeente- Izich nog tegen een extra hoging van de OZB. Daar- r loopt de gemeente dit 363.OOO euro aan inkom- niis. Di1 bedrag wil het ^>e in 2004 alsnog binnen- waardoor de OZB extra hoogd wordt. afvalstoffenheffing (diftar) ji 5,6% duurder en de riool- «en stijgen met 8%. Alle huis- dens krijgen ook in 2004 de uitgekeerd. Dit is een jnalige korting van 45.38 euro jderd gulden) op de lokale las- Per saldo moet de Venrayse ger volgend jaar 8,4% meer gemeentelijke belastingen ilcn. Dat staat in de begroting die vorige week gepresen- dwerd en die eind oktober door de gemeenteraad wordt behandeld. Het financiële beeld ziet er voor de gemeente een stuk rooskleuri ger uit dan bij de presentatie van de Voorjaarsnota in mei. Toen kampte Venray - op de langere termijn - met een miljoenen tekort. Bij de Voorjaarsnota werd rekening gehouden met het nega- tiefste scenario dat het Rijk en de VNG (Vereniging Nederlandse Gemeenten) voorspiegelden. Enkele maanden later is dit beeld heel wat positiever. Waardoor de grootste tekorten in het meerja renperspectief vanzelf zijn opge lost. Daarnaast is er op het gemeentehuis een bezuinigings operatie in gang gezet die zijn vruchten moet gaan afwerpen. Voor de periode tot en met 2007 zijn de begrotingen nu allemaal sluitend. Daarbij is wel rekening gehouden met een laag inflatie percentage van 0,75% in plaats van eerder 3,75% wat jaarlijks enkele tonnen aan rentewinst oplevert. De begroting 2004 toonde in de Voorjaarsnota nog een tekort van 440.000 euro. Door de genoemde oorzaken sloeg dit om in een voordeel van 410.000 euro. Er is daarom 300.000 euro alvast gere serveerd voor de post Onvoorzien terwijl 110.000 euro aan de kant is gezet voor andere tegenvallers. De gemeenteraad beslist eind oktober of alle geplande bezuini gingen daadwerkelijk doorgaan. Naast vele concrete bezuinigings maatregelen lopen er nog een groot aantal verdiepingsonderzoe- ken. De resultaten hiervan zijn nog niet bekend maar zullen str aks eveneens een positief effect hebben op het financiële plaatje. Hoe groot deze voordelen zullen zijn, dat is nu nog niet te zeggen. En dat is een tegenvaller voor de gemeenteraad. Drie maanden geleden werd de Voorjaarsnota nog snel afgedaan omdat er een onvolledig financieel verhaal lag. De politieke discussie werd opge schoven naar de begrotingsbehan deling. Maar sinds het uitkomen van de Voorjaarsnota is er weinig of niets nieuws te melden van het bezuinigingsfront. De miljoenen minder aan rijksuitkering, die toen zo'n negatief beeld oplever den, zijn er nu bij de begroting weer grotendeels uitgehaald. Samen met vele tonnen aan rente- winsten zijn de meerjarenbegro tingen weer sluitend gemaakt. Naast de stijging van de lokale lasten is de sterke verhoging van de loonkosten opvallend. Als onderdeel van de bezuinigings operatie moeten de ambtenaren vanaf 2006 jaarlijks 1 miljoen euro inleveren. Voorlopig is daarvan nog niets te merken. In tegendeel want in 2004 worden de salaris sen op 15,4 miljoen euro geraamd. Dit was in 2002 nog 13 miljoen euro en een jaar eerder 11,7 miljoen. Het college, de bur gemeester en vier wethouders, staat voor 445-378 euro op de loonlijst. De gemeentesecretaris is met 103.811 euro de duurst betaalde ambtenaar. De 25 raads leden kosten samen 289.256 euro. Ook het aantal medewerkers neemt flink toe. Volgend jaar zijn er 270 fulltime banen (fte) op het gemeentehuis. Dit komt neer op ongeveer 335 ambtenaren. In 2002 waren er 252,6 fte en in het jaar daarvoor 234,1 fte. In tegen stelling tot eerdere uitspraken is de inhuur van externe krachten nog steeds niet afgenomen. Het bevriezen van de subsidies aan instellingen en maatschappe lijke organisaties is voorlopig van de baan. Bij de behandeling van de Voorjaarsnota drong de gemeenteraad erop aan om de prijsindexering gewoon te blijven doorberekenen in de subsidie. Deze bezuinigingsmaatregel is dan ook geschrapt uit de begro ting. Er moet nog een besluit val len over de korting van 468.000 euro die het rijk heeft opgelegd op het minimabeleid met ingang van 2004. De raad kan ervoor kie zen deze korting geheel op het bordje te leggen van de minima of voor een andere oplossing te kie zen. Wellicht dat door vooral te bezuinigen op de uitvoeringskos ten de bijzondere bijstand toch grotendeels intact kan blijven. ^28 september is in centrum van Venray veel en. Het is niet alleen indag, maar ook zijn er grote manifestaties. De Werelddag Venray, rganiseerd door en onder van het bestuur van de Mng Mondiaal Platform (kfcray, en de grote boeken- I rkt van de Kiwanis. Op alle I tpien in Venray staan en tenten, waar ver tillende activiteiten plaats- iden. ien grote groep kinderen met lcn trekt om 12.00 uur met een ndoek 'Kinderen trekken aan bel' van het oude Raadhuis op Grote Markt door de Grote- it naar de schouwburg. Ze rden voorafgegaan door een entle belhamel, die samen met anderen deze Derde Wereld- iv openen, füitend starten alle activi- 'de deelnemende twaalf igen en organisaties op alle :n en achter de grote kerk. [vier plaatsen in het centrum iVenray vinden alle activitei- i plaats tussen 12.00 uur en .00 uur: de foyer van de louwburg, het Henseniusplein, Grote Markt en het terrein ach- de Grote Kerk. In het kort iets tr de organisaties zich tijdens Derde Werelddag presenteren. Imnesty International is een reldwijde organisatie, die tS iiorat voor de mensenrechten, organisatie is niet politiek, afhankelijk en onpartijdig. Zij JJjJ strijdt mensenrechtenschendin- t'Jgra n overal ter wereld. Op het ardt fnseniusplein is een informatie- rnd opgesteld met een actiemo- kffl lijkheid voor het publiek. In de fcr van de schouwburg ver- (32j rgt Sasja van de Ven een pop- 3 nkast voor kleine kinderen; |Sa lor Albert Heijn kunnen de kin- rren stoepkrijttekenen en het ibliek kan met behulp van spel ls J kennismaken met de mensen- chtenproblematiek. Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Na het beëindi gen van de Tweede Wereldoorlog is door de Verenigde Naties een fonds opgericht dat ten doel had alle kinderen uit de oorlogsgebie den te helpen. Het was duidelijk een noodfonds, dat bestemd was voor alle kinderen, dus van vriend en vijand, Unicef heeft een ten toonstelling op vier grote pane len: de totstandkoming van het verdrag van De rechten van het kind, verder is er een Remember- me-spel, geheugentest voor jong en oud over kinderrechten en kin deren uit Soedan en Bangladesh en de Twister: onder het motto Sta op je recht houden spelers zich met handen en voeten staan de. Missie-Ontwikkeling-Vrede (MOV). In 2002 hebben zij in de foyer van de schouwburg en door andere activiteiten alle aandacht gevraagd voor hun project: de Aij- ense bruggenbouwer Pater Tjeu Haumann. Hij heeft voor de tien duizenden vluchtelingen in Zuid- Soedan de oude bailey-bruggen opgekocht en verscheept, om hen te laten terugkeren naar hun vaderland en om daar hun dorpen weer te kunnen opbouwen. MOV presenteert onder andere een fototentoonstelling over de Maya's en ook een tentoonstelling van kunstvoorwerpen, gemaakt door Maya's Stichting Ontwikke lingshulp Derde Wereldlanden geeft steun aan in nood verkeren de kinderen en ouderen, onge acht huidskleur of religie, onder wijsvoorzieningen voor wezen en kinderen uit de laagst geklasseer de/ armste bevolkingsgroepen en ecologische projecten. De stich tingsactiviteiten zijn voornamelijk gericht op het project Udavum Karangal (Helpende Handen) in India. Deze stichting presenteert onder andere een dansvoorstel ling, dansworkshop voor kinde ren, stands met culinaire Indiase hapjes en artikelen, een fototen toonstelling en informatie. INFORMATIESTANDS Stichting Venray-Divinolandia heeft vanaf 1987 veel tot stand gebracht in Brazilië. Divinolandia de Minas ligt in de binnenlanden van Brazilië, waar Jacqueline Eibers uit Overloon al meer dan 25 jaar het werk van haar heer oom, pater Hendriks, voortzet. In 1999 werden nog twintig huisjes voor de minderbedeelden in aan wezigheid van burgemeester Waals in gebruik genomen. Scholenproject - Kinderrechten in de klas. Het Mondiaal Platform Venray r. afdeling onderwijs - wil het thema De rechten van het kind heel gericht via de basisscho len een meer permanent karakter geven. Dit gebeurt o.a. door een minisymposium op woensdag 24 september in het Odapark voor leerkrachten, directies en ouder raden van Venrayse basisscholen. OORLOGSKINDEREN Vrienden van de Slowaakse Jeugd. Na de afschuwelijke oorlog op de Balkan heeft deze organisa tie zich het lot van de oorlogskin deren in Slowakije aangetrokken. Vele acties hebben ze georgani seerd en vele malen hebben ze de reis ondernomen om goederen naar weeshuizen te brengen. Zij hebben voor deze dag speciaal vier Slowaakse vrouwen uitgeno digd om samen met het publiek een workshop te verzorgen: zij beschilderen naar oud gebruik en traditie eieren en maken maïspop- jes. De 'vrienden' geven in infor matiestands uitleg over hun activi teiten. Stichting Bosnische Kinderen organiseert activiteiten en projec ten t.b.v. het (geestelijk) welzijn van de kinderen van Bosnië-Her- zegovina. Het motto is: Hulp door aandacht. De stichting presen teert informatie over de proble men met name van de kinderen, een videovoorstelling en bootst een mijnenveld na om het publiek te laten ervaren wat deze situatie betekent voor de kinderen. WERELDWINKEL Wereldwinkel Venray maakt deel uit van een internationale organisatie, die producten van kleine zelfstandigen zonder tus senhandel betrekt via importeurs. De producten mogen uiteraard niet door kinderarbeid tot stand komen. Daarom zal de wereld winkel juist over kinderarbeid in hun stand meer informatie vers trekken. Werkgroep Ontwikkelingssa menwerking LLTB is al jarenlang actief en probeert met gereviseer de en anderszins opgeknapte landbouwwerktuigen de boeren in ontwikkelingslanden en de Oost-europese landen te helpen. Nadere informatie krijgt u in hun stand. Stichting Kalipha zet zich al jaren in voor de kinderen in Gam bia en kiest bewust voor het onderwijs aan kinderen, waarvan de ouders niet in staat zijn om de kosten te betalen. In Gambia moe ten de ouders namelijk een groot gedeelte van het basisonderwijs zelf bekostigen. Zij hebben een stand met informatie over het pro ject. Multicultureel Platform Venray heeft tot taak de verschillende organisaties te faciliteren en een intermediair te zijn naar de diver se instellingen en de gemeente. Zij is het overlegorgaan voor de organisaties, die de mensen uit de verschillende landen vertegen woordigen. Het platform presen teert zes stands met verschillende nationaliteiten, organiseert een voetbaltoernooi, laat demonstra ties judo en taekwondo zien en heeft een kindervoorstelling De Acrobaat. tijdens de Derde Werelddag op ~'ig 28 september in het cen- un van Venray, is er ook veel te leven en te zien voor de kinde end ovan Venray. 'De rechten van het kind, hier 2m loveral in de wereld' staan tij- ens deze manifestatie namelijk ntiaal. De kinderen kunnen bij- •orbeeld wierookstokjes en typetjes maken, schilderen, 'ren en schminken en mee- Kn aan workshops Indiase dans, 'krijten en diverse spellen, twister, remember me en bet land. Ook wordt door de isatie van de Derde Wereld- leen grote speurtocht op touw 'et en kunnen de kinderen 'leten van een poppenkast voorstelling en een voorleesactivi teit. Ook zijn er voetbalwedstrij den bij de Grote Kerk en demon straties judo en taekwondo. Eindstraat 12, tel. 581553 Kiwanisclub Schieëpersland houdt zondag 28 september weer haar inmiddels traditio nele boekenmarkt. Hoewel de club uit Venray al jaren actief is, weten velen nog niet welke missie achter deze serviceclub staat. Kiwanis International is een wereldwijde serviceorganisatie van ongeveer 9000 clubs, met meer dan 600.000 leden in 90 lan den, mannen, vrouwen en jonge ren. Nederland telt 120 clubs met 2.600 leden. De clubs vormen het hart van de Kiwanisorganisatie. Daar ontmoeten de leden elkaar, daar krijgt het internationale motto Serving the Children of the World vorm en inhoud. De clubs houden twee bijeenkomsten in een maand. De leden zetten zich op basis van onderlinge vriend schap en respect in om zwakke ren in onze maatschappij een hel pende hand te reiken. Daarnaast worden er voor de leden activitei ten. zoals lezingen, werkbezoe ken, evenementen met partners en kinderen, enzovoort georgani seerd. Lid zijn van Kiwanis bete kent niet alleen werken voor goede doelen maar ook vriend schap en gezelligheid. De Kiwa nisclub uit Venray bestaat uit 26 leden. Voorzitter van de boeken marktcommissie Jos Valks vertelt: "We hebben met bijzonder veel plezier als commissie dit jaar aan de voorbereidingen van de boe kenmarkt gewerkt. Zelfs een ver huizing van al onze boeken naar een nieuwe locatie in Venray heb ben we met vele leden gereali seerd. Daarnaast is een groot aan bod aan nieuwe boeken gesorteerd voor de komende markt. Gelukkig hebben we bin nen de club een deskundige die de boeken op hun waarde weet in te schatten. Ik heb gemerkt dat onze boekenmarkt langzamer hand zijn bekendheid en aantrek kingskracht heeft gekregen. Er is inmiddels een vrij vaste kern ont staan van externe kraamhuurders die met plezier naar Venray komt. Zelfs nog deze week werd om een kraam gevraagd. We proberen dan ook de persoonlijke noot niet uit het oog te verliezen. Wij bou wen voor hun de kramen op en verzorgen die dag de koffie." Op zondag 28 september zijn er nog twee grote manifestaties in Ven ray: de Derde Werelddag, georga niseerd door het bestuur van de Stichting Mondiaal Platvorm Ven ray en het is tevens koopzondag met enkele attracties van de win keliersvereniging Venray Cen traal. Valks: "De combinatie sprak ons vanaf het begin aan aangezien de derde werelddag zich dan spe ciaal richt op de rechten van het kind. Als Kiwanis zullen wij in totaal 40 kramen gaan opbouwen en een aantal van onze dames helpt met de verkoop. Belangrijk voor de koper van een boek is het feit dat de opbrengst weder om ten goede komt aan een goed doel, in dit geval een schommel voor de Stichting Daelzicht, een instituut dat kinderen, jongeren, volwassenen en ouderen met een verstandelijke handicap en gedragsproblemen ondersteunt." a Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKEN INRICHTING advies aan huis, ook 's avonds Donderdag 25 september 2003 - Pagina 7 Circa 250 huishoudens en bedrijven in Oostrum zijn maan dag voor de tweede keer in vier dagen getroffen door een stroom storing die ongeveer een uur duurde. De storing in het Venray se kerkdorp werd volgens Essent veroorzaakt door graafwerkzaam heden in het dorp. Rond 11.30 uur maandagmorgen werd een kabel van een stroomstation tij dens de werkzaamheden kapot getrokken, waardoor ook grote bedrijven als Frans Maas, Nestlé en Pare De Witte Vennen zonder stroom kwamen te zitten. PEEL EN MAAS een abonnement waard Basisschool De Foekepot viert dit jaar haar 30-jarig jubi leum. Dit gebeurt op donder dag 25 en vrijdag 26 septem ber met een tweedaags feestprogramma. Donderdag (vandaag) zal er door alle grote en kleine mensen van De Foekepot een geweldige circusuitvoering worden ingestu deerd. Dit gebeurt onder leiding van echte circusartiesten, die heel veel materialen meebrengen, die in de uitvoering gebruikt gaan worden. Gedurende de dag wordt in de diverse klassen geoefend en worden er kostuums en eventuele decorstukken gemaakt. Op het einde van de schooldag is dan de circusvoorstelling, door en voor alle Foekepotters. Maar ook voor hun ouders en niet te vergeten de bedrijven, die met hun spon soring deze dag mogelijk maken. Er is zelfs een restaurant in Venray (met een naam, die met een M begint), die voor iedereen op de Foekepot een lunch verzorgt. Op vrijdag 26 september is er 's avonds is er een reünie voor alle leraren, die vanaf 1973 op school gewerkt hebben. En dat waren er in de loop van 30 jaar heel wat. Deze maand is het 30 jaar gele den dat basisschool de Foekepot in Venray voor het eerst haar deu ren opende om kinderen goed onderwijs te bieden. De planning was om te beginnen met twee klassen. Omdat het Brukske een jonge, snel groeiende wijk was kwamen er al op de eerste school dag zoveel kinderen bij, dat er snel naar nieuwe onderwijzers gezocht moest gaan worden. Het schoolgebouw was nog niet hele maal klaar en ook hier moest vlug doorgewerkt worden om ruimte te kunnen bieden aan alle kinde ren, die de klaslokalen in no time gingen vullen. De eerste jaren bleef de Foekepot groeien totdat er zo'n 650 kinderen zaten, ver deeld over 24 klassen. In die tijd was het team van leraren gegroeid naar 32 jonge enthou siaste mensen. Toen er nog twee andere scholen in het Brukske gevestigd werden, werden de kin deren door hun ouders niet alleen maar op de katholieke Foekepot aangemeld, maar hadden ze ook de keuze uit een openbare en christelijke school. Inmiddels zit ten er op de Foekepot kinderen uit de hele wereld (wel 20 natio naliteiten). Daarbij is een ruime meerderheid van kinderen uit Nederland. De school is een goede afspiegeling van onze mul ticulturele maatschappij. Ouders en leraren zien het als hun taak om de kinderen respect te leren hebben voor iedereen, verdraag zaam te zijn en om te leren gaan met mensen, die andere gewoon ten hebben. Binnen het onderwijs wordt veel aandacht besteed aan het kennen en kunnen van kinderen. Kinderen leren zelfstandig om het beste uit zichzelf te halen. Bij de een zal dat meer zijn als bij de ander. De leraren begeleiden alle kinderen zoveel mogelijk op hun eigen niveau. In de nieuwe organisatie structuur - die met ingang van 2004 ingaat - telt de gemeente Venray nog zeven afdelingen. Dat zijn er nu nog vijftien. Een externe commissie selecteert de komende maanden kandi daten voor de zeven vacante functies van afdelingshoofd. De zeven afdelingen heten: Publieksdiensten, Zorg en Wel zijn, Wonen en Werken, Openba re Ruimte, Middelen, Projecten en Bestuurszaken. De afdeling Publieksdiensten betrekt medio 2004 de nieuwe publieksbalie die in de binnentuin van het gemeentehuis wordt gebouwd. Bij deze balie kunnen de burgers voortaan met al hun vragen terecht. Indien nodig wordt de hulp ingeroepen van de vakafdelingen. Onder Zorg en Welzijn vallen uitkeringen, bemiddeling naar werk, gehandicapten, sport, cul tuur, onderwijs, maatschappelijk werk, jongeren en ouderenbeleid. Wonen en Werken gaat zich bezighouden met vergunningen, bouwen en milieu, ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, grondbeleid, economie en recre atie. Openbare Ruimte behelst wegen, riolering, verkeer, afval, groen en landschap, markten en evenementen. De afdeling Middelen onder steunt en adviseert de andere afdelingen op het gebied van financiën, automatisering en faci liteiten. Personeel en organisatie (P&O) en communicatie vallen onder Bestuurszaken, dat onder steunend is voor het manage mentteam en het college. De afde ling Bestuurszaken bekleedt een onafhankelijke positie in de orga nisatie, wordt aangestuurd door de directie en zorgt voor het stra tegisch beleid. Door de afdeling Projecten wor den de afdelingsoverstijgende activiteiten uitgevoerd. Projecten kent deels een vaste bezetting en wordt deels flexibel bezet door medewerkers uit andere afdelin gen. De brandweer heeft nog geen plek gekregen in de nieuwe struc tuur. Daarover wordt eerst nog een onafhankelijk advies inge wonnen. Naast de vijftien bestaande afde lingen worden ook de vier bestaande sectoren (Algemene Zaken, Maatschappelijke Dien sten, Stedelijke Ontwikkeling en Stedelijk Beheer) met ingang van 1 januari 2004 opgeheven. Ook de functie van sectordirecteur wordt daarmee afgeschaft. De gemeente wil toegroeien naar een meer flexibele organisa tie. Met een beperkte hiërarchie die nog slechts drie lagen telt: directie, afdelingshoofden en medewerkers. De nieuwe structuur zal niet jarenlang vastliggen. Het zal tel kens worden bijgesteld aan de veranderende omstandigheden. De plattere organisatie zal voor de burgers herkenbaar moeten wor den in klantgerichtheid, slagvaar digheid, korte procedures en een korte doorlooptijd. De opbrengst van de Zonne bloemloterij heeft in de regio Venray door de grote inzet van vele vrijwilligers, dit jaar het prachtige bedrag van 17.714 opgebracht. Dat is 4.640 meer dan in 2002. De Zonnebloem dankt dan ook alle lotenverkopers en trouwe ondersteuners. De lote rij is een van de belangrijkste bronnen van inkomsten voor de totale vereniging.De opbrengst komt zowel het plaatselijke, regio nale als het landelijke Zonne- bloemwerk ten goede. Met de opbrengst financiert de Zonne bloem tal van vakanties, excursies en andere activiteiten, waaraan jaarlijks tienduizenden langdurig zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoevende ouderen deelnemen. Op maandag 17 november wordt de trekking van de Nationale Zonnebloemloterij 2003- Er zullen 5020 geldprijzen getrokken worden .De trekkings- lijst wordt via het ANP bekend gemaakt in de landelijke en regio nale dagbladen. Ook zal de uitslag enkele dagen op teletekst worden geplaatst. Bovendien wordt de uit slag, zo snel mogelijk na de trek king, op het internet gezet op www.zonnebIoem.nl X r\/V A AX W E R K N KEUKEN- EN IN1ERIEURROUW Slaapkamer Kantoor Woonkamer Keuken Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 ufi Hoogveld www.wielhermkes.nl

Peel en Maas | 2003 | | pagina 7