"Paf, zeggen wat op je hart ligt" Kia naar Venray? Pure onzin!' Commissie worstelt met bezuinigingsvoorstellen Agribusiness onderneemt ook buiten de landbouwsector Gemeente wil weer van woning Noordsingel af Gewonden Onderzoek naar dood Winkeldief stel je eigen DVD's samen 549; nmn De sector Maatschappelijke Diensten krijgt de zwaarste klappen te verwerken bij de bezuinigingswoede op het gemeentehuis. Maatschappe lijk werk, geestelijke bediena ren, minima, minderheden, gehandicapten, leerlingenver voer, onderwijshuisvesting, onderwijsbegeleiding, muziek school, bibliotheek, vrije aca demie en balletschool, schouwburg, emancipatie en mondiale vraagstukken. Op tal van onderwerpen en terrei nen zijn bezuinigingen aange kondigd. Voor de leden van de commis sie Maatschappelijke Diensten rest de ondankbare taak een keuze te maken in de schijnbare wirwar van bezuinigingsvoorstel len. Voordat volgende week de begroting 2004 aan de orde komt en echte keuzes gemaakt moeten worden, wilde de commissie eerst nog een aparte vergadering wij den aan de problematiek. Dat gebeurde dinsdagavond. De mees te politici worstelen met hetzelf de dilemma. "We willen de pijn zo verdelen dat het zo min mogelijk maatschappelijke gevolgen heeft", zo-verwoordde Martin Wijnhoven (Samenwerking). "Maar ik heb de -gevolgen van de bezuinigingen let in beeld. Er ontbreekt een tptaalplaatje waardoor we niet in., swat zijn om zorgvuldige keuzes te maken. Dit is heel erg lastig." De andere commissieléden zaten met hetzelfde euvel. Er vol gen nog een hele serie verdie- pingsonderzoeken naar nieuwe bezuinigingen waarvan de resulta ten nog niet bekend zijn. Wijnho ven wees erop dat sommige pos ten zijn gestegen zoals het historisch archief. "Dit wil ik ook in de afwegingen betrekken. En ik wil weten welke verschuivingen er in de ambtelijke uren komen als de bezuinigingen doorgaan. Daar hebben we geen enkel zicht op.' Piet Kroft (PvdA) vreesde dat er nu zelfs verkeerde keuzes gemaakt gaan worden. "Want als straks de verdiepingsonderzoeken bekend zijn, dan hadden we mis schien andere keuzes gemaakt." Jeanne Hendrix (CDA) en Tine ke Lamers (Samenwerking) von den de informatie te gebrekkig. Zij wilden meer uitleg waarom het college juist met deze voor stellen is gekomen. Een onder bouwing ervan is er niet of nau welijks. En de consequenties zijn eveneens niet te overzien. Er kwam ook kritiek op de gebrekkige communicatie met de instellingen en organisaties die getroffen worden. Frits Vossen, hoofd Welzijn, verklaarde dat iedereen schriftelijk geinformeerd is over de op handen zijnde bezui nigingen. "Er is inderdaad nog geen overleg geweest met deze partijen. Dat gaan we pas doen nadat de politiek erover beslist heeft." PvdA'er Kroft vond dit een ver keerde aanpak. "Overleg betekent geven en nemen. En dat doe je niet pas nadat alles al is ingevuld." Vossen zei dat het overleg niet meer over de hoogte van de bezuiniging gaat, maar over het zoeken naar alternatieven. CDA'er Hendrix hekelde de onevenwichtige bezuinigingen. "Maatschappelijke Diensten wordt extra zwaar belast. Er is geen evenwicht tussen de porte feuilles." De bibliotheek, die jaarlijks 40.000 euro moet inleveren, oog- ste veel bijval. "Dit betekent dat de contributie verhoogd wordt", zei Piet Kroft. "Een grote groep die het niet meer kan betalen wordt dan de dupe." De PvdA'er pleitte ervoor de minima buiten schot te houden. Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) vond dat de bezuiniging bij de schouwburg, 80.000 euro met ingang van 2006, al eerder moet Eind vorig jaar kocht de gemeente voor 226.890 euro de woning van de familie Beerkens aan de Noordsingel 11. Alhoewel de plannen voor de wijk Brabander inmiddels veranderd waren en de gemeente de woning eigenlijk niet meer nodig had, werd de koop toch doorgezet. De gemeente wil nu door een openbare verkoop weer snel van de woning af. Deze transactie zal de gemeen te alleen maar geld kosten. Er wordt voor een bedrag van 7000 euro aan advertenties geplaatst voor een openbare verkoop bij inschrijving. Bovendien moeten nog vier bijgebouwen gesloopt worden op het perceel van 560 vierkante meter. De gemeente is er namelijk achter gekomen dat deze bijgebouwen door de vorige eigenaar zonder bouwvergunning - en dus illegaal - gebouwd zijn. De daken van de illegale bouwsels blijken tevens asbesthoudende golfplaten te bevatten. B en W vinden dat de gemeente het niet kan maken om illegale bouwwer ken te verkopen. Dus moeten ze eerst allemaal gesloopt worden. De sloopkosten komen ten lasten van de opbrengst die ten gunste komt van de exploitatie Braban der-rest. Tot aan de verkoop blijft de woning bewoond door een 'huizenoppasdienst' om te voor komen dat het pand gekraakt wordt. In het oorspronkelijke plan voor Brabander zouden de woningen aan de noordkant van de Noordsingel - tussen de Over- Ioonseweg en de rotonde West singel - moeten verdwijnen. Een belangrijk argument was ook dat deze veelal oudere huizen geen visitekaartje waren voor de entree van Venray vanaf de noord-west kant. In juni 2002 werd besloten dat de woningen toch gehand haafd konden worden. Op 3 december 2002 stemde het colle ge in met de aankoop van Noord singel 11. In maart 2003 is de eigendom verkregen en op 25 augustus is het pand met onder grond opgeleverd. De familie Beerkens is verhuisd naar Land- weert. De gemeente hoopt half januari 2004 weer van het huis af te zijn. Bij een aanrijding tussen perso nenauto en een bromfiets raakten vier mensen gewond. De aanrij ding ontstond zondagavond omst reeks 19.40 uur op de kruising van de Ericaweg en de Gunhoek- weg in Oirlo. De 17-jarige bestuurder van de bromfiets uit Blitterswijck verleende op het genoemde kruispunt geen voor rang aan een personenauto, bestuurd door een 51-jarige inwo ner van Horst. De bromfietser en zijn 16-jarige duopassagier -even- eens uit Blitterswijck- werden van hun voertuig geslingerd en liepen verwondingen op aan benen. De beide inzittenden van de auto, bestuurder en zijn vrouw, hadden verwondingen door rondvliegend glas. Alle vier zijn overgebracht naar het ziekenhuis van Venlo. De politie heeft met zijn toestem ming van de bromfietser een bloedproef laten afnemen, omdat de jongen gedronken bleek te hebben. PEEL EN MAAS een abonnement waard ingaan. "De bibliotheek kan dan ontzien worden. Want minder draagkrachtigen die toch niet naar de schouwburg kunnen, hoeven dan geen hogere contributie voor de bibliotheek te betalen." Jeanne Hendrix vreesde dat kin deren van de minima geremd worden in hun ontwikkeling, indien de bezuinigingen op de bibliotheek en de muziekschool doorgaan. Grebenjak wilde weten waarom de subsidies voor eman cipatie-(Vrouwenraad) en mon diale vraagstukken (Mondiaal Plat form) gestopt worden. "Wat is de reden? Functioneren ze soms niet." Vossen antwoordde dat deze subsidieverlening geen wet telijke plicht is maar een vrije beleidskeuze van de gemeente. Het stopzetten van de subsidies aan het Turks, Spaans en Marok kaans centrum wierp ook weer standen op. Martin Wijnhoven haalde het SMAC als voorbeeld aan waar Marokkaanse jongeren van de straat worden gehouden en veel vrijwilligers goed werk verrichten. "Het laatste wat we willen is dat deze centra de nek om worden gedraaid. Want als ze moeten slüiten vanwege de bezui nigingen dan komen deze jonge ren weer op straat te staan. Daar maken we ons grote zorgen over." Ambtenaar Vossen verklaarde dat de bezuinigingen zijn gedaan op plaatsen waar ze de minste 'pijn' zouden veroorzaken. Hij haalde als voorbeeld de korting op de geestelijke bedienaren aan. "Want er lijdt niemand onder als daar gekort wordt." Die opmer king schoot bij Tiny Grebenjak helemaal in het verkeerde keel gat. "Want de geestelijke bediena ren verrichten maatschappelijk werk dat wij niet zien. Zoals bij de varkenspest in Ysselsteyn." Jeanne Hendrix waarschuwde voor de gevaren van het verdwij nen van het maatschappelijk vangnet. "We moeten mensen die op de laagste trede staan probe ren een stapje omhoog te helpen. In plaats van ze door het vangnet te laten vallen. Want dan kost het de maatschappij nog veel meer Ook wees zij op de gevolgen van de extramuralisering. Patiënten verruilen de instituten voor gewo ne woningen. "Zij zullen dan ook van de reguliere zorg gebruik gaan maken. En een grote groep daarvan heeft extra zorg nodig." Op donderdag 2 oktober komen de bezuinigingsvoorstel len opnieuw aan de orde in de commissie Maatschappelijke Diensten als de begroting 2004 behandeld wordt. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venrav Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk jjammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenrnimckhof.ril Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. advertentie@vandenniunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18,00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Veispreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18.- (postcode 58..) 30,- (overige binnenland) Pa (EEL EN MAAS Donderdag 25 september 2003 - Pagina 3 :0e geruchten zingen al een dje rond. De Zuid-Koreaanse itofabrikant Kia zou in Ven- 0 een Research Develop- entcentrum willen bouwen werk moet komen voor riehonderd hoog opgeleide chnici. In het geruchtencircuit is ook vestigingslocatie al bekend it wordt het nieuwe bedrijven- Q-ein de Hulst II waar nu nog DOnboulevard Xenter gepland 1 Maar dit project zou van de jn zijn omdat 3W Vastgoed er geen brood meer in ziet. Een rondje langs de betrokke nen. "Pure onzin", zegt directeur Rogier Krebbekx van Maessen Bedrijven die de Koreanen naar Venray zou halen. "Ik ken deze geruchten ook al langer. We wor den zelfs al benaderd door aanne mers die vragen of zij het kantoor mogen bouwen. Maar ik moet alles ontkennen. Er is helemaal niets van waar." Het bedrijf van Harrie Maessen heeft in de tijd dat het Indycarcircuit speelde veel contacten opgebouwd in de auto- motive-industrie. Er is toen ook een keer contact geweest met Ka Nederland. "Daar is het ook bij gebleven. Blijkbaar vinden men sen het interessant om allerlei ver halen aan te dikken en ze de wereld in te slingeren." Volgens Nico Eurlings, direc teur van 3W Vastgoed, zijn de geruchten ook tot op zijn hoofd kantoor in Maastricht doorge drongen. Eurlings houdt zich op de vlakte. "Van Ka weet ik verder niets. Ik ga er nog steeds vanuit dat wij daar gewoon een woon boulevard gaan bouwen." Echt overtuigend klinkt het niet. Wan neer 3W gaat beginnen en in welke vorm - een half of toch het gehele gebouw - laat Eurlings in het midden. Hij wijst wel op de verslechterde economische omstandigheden voor een woon boulevard. Eigenlijk had 3W Vast goed volgens het contract half augustus met de bouw begonnen moeten zijn. "Wij zitten ook met de ontwikkeling van de Gouden Leeuw. Wat dat betreft hebben we dezelfde belangen als de gemeente", zegt Eurlings, die vooral doelt op de verhuizing van Praxis en Leenbakker naar de Hulst II. Deze twee winkels moe ten in 2005 wijken voor woning bouw in de Gouden Leeuw waar van 3W Vastgoed eveneens de projectontwikkelaar is. Voor ver der commentaar verwijst de 3W- directeur naar de gemeente Ven ray. In de wandelgangen van het gemeentehuis gaat het verhaal dat er binnenkort nieuws te melden is over de Hulst II. Er zouden 'positieve ontwikkelingen' zijn. Navraag bij de gemeente levert evenwel (nog) niks op. "Daar is niets over bekend", laat een woordvoerster weten. igeborg de Barbanson debator in Het Lagerhuis De politie onderzoekt of er een verband bestaat tussen de dood van een 46-jarige man uit Bergen en een mogelijke mishandeling enkele weken geleden in Venray waarbij de man betrokken zou zijn geweest. Vorige week don derdag werd de politie op de hoogte gesteld van het feit dat de Bergenaar in het ziekenhuis in Nij megen was overleden. Omdat de politie vervolgens informatie ont ving dat de man mogelijk betrok ken is geweest bij een ruzie op de Hoenderstraat ongeveer drie weken geleden, werd besloten een nader onderzoek in te stellen. Van deze ruzie is de politie niet eerder in kennis gesteld. In het belang van het onderzoek willen justitie en politie momenteel geen verdere mededelingen doen. Eventuele getuigen worden drin gend verzocht zich in verbinding te stellen met de politie Venray ook om in een zo kort mogelijk zin je statement neer te leggen. Paf, zeggen wat op je hart ligt. Niet te moeilijk, kort en krachtig. Dat is niet altijd even makkelijk. Je krijgt ook niet de tijd om jouw mening uitgebreid te ventileren. Daar is de tijd te kort voor." HERSENEN De Venrayse debator heeft Paul Witteman hoog zitten. "Het is een sympathieke, intelligente man. Heel aardig en erg betrokken bij zijn werk. Hij wist meteen alle panelleden bij naam. Al die namen, dat is voor mij een drama. Gelukkig hoef je ze in een discus sie ook niet bij naam te noemen." Over Marcel van Dam laat ze niet het achterste van haar tong zien. "Hij is erg links, ik neig meer naar de rechterkant. Maar ook hij is erg betrokken bij het programma. Is buiten de uitzending ook wel aar dig hoor. Iedereen kreeg een handje, hij wenste ons succes. Maar voor het overige heb je ook weinig met hem te maken." Naar aanleiding van de eerste uitzen ding kreeg Inge tal van reacties. Met name maandag stond de tele foon van haar zaak. Surprise in Venray, roodgloeiend. Ze is dan ook heel tevreden over haar eer ste tv-optreden. "Het kan natuur lijk altijd beter Ik zie de deelname aan Het Lagerhuis ook niet als het moeten leveren van een prestatie. Het is leuk en een ontzettende uit daging om mee te doen. Boven dien leer je er ook van. Op ver baal vlak, maar ook doordat je gedwongen wordt je hersenen te laten werken. Dat is altijd gezond. Ik woon en werk hier op de Patersstraat, dan is het niet ver keerd om van tijd tot tijd je zin nen te verzetten." Tot en met 13 december is Het Lagerhuis nog dertien keer te zien op zaterdagavond op Nederland 3. Na een pauze van enkele weken wordt het programma in het voorjaar van 2004 vervolgd. Of Ingeborg dan nog steeds deel uitmaakt is koffiedik kijken: "Het ligt er gewoon aan of ik in hun plaatje pas en of ik het zelf leuk blijf vinden. Bovendien ben je toch iedere zaterdag kwijt. En rijk word je er niet van." De agribusiness, bedrijven die goederen en diensten leve ren aan de primaire land- en tuinbouw, zal in de toekomst steeds meer haar heil gaan zoeken buiten de sector. Door inkrimping en schaalvergro ting in de agrarische sector zal ook het aantal agribusinessbe- drijven afnemen. Dat staat in het woensdag gepresenteerde onderzoek 'Agri business Venray Meerlo-Wans- sum', dat werd uitgevoerd door Vivian Leppers en Sandra Peeters, twee studenten van HAS Kennis- Transfer. De agribusiness is sterk afhankelijk van de ontwikkelin gen in de primaire sector. Hoewel het aantal bedrijven in de komen de tien jaar afneemt, zal door overnames het productievolume minder sterk dalen. Naast schaal vergroting zal er ook verbreding en specialisatie in de landbouw sector plaatsvinden. Door overnames en fusies neemt eveneens het aantal agribu- sinessbedrijven af. Deze ondernemingen zullen zich steeds meer op andere mark ten gaan richten. Voor mengvoe- derbedrijven en loonbedrijven is dit het moeilijkste omdat zij bij zonder sterk afhankelijk zijn van de primaire sector. Zij zullen zich vooral gaan richten op specialisa tie. Bouw- en installatiebedrijven, die voorheen vooral van de land bouwsector afhankelijk waren, breiden hun activiteiten uit in de richting van utiliteitsbouw of de particuliere markt. In de advies sector en bij bedrijven in de stal- lenbouw komt steeds meer spe cialisatie De verwerkende industrie heeft vooral te maken met de internationale concurren tie. Keinere bedrijven zullen zich steeds meer bezighouden met streek- of biologische producten. STERKE REGIONALE POSITIE Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van Agri Business Groep Venray e.o. Naast de toe komstige ontwikkelingen werd ook de economische omvang in beeld gebracht. Tussen 1996 en 2001 steeg de omzet van de agri business in Venray en Meerlo- Wanssum van 404 naar 488 mil joen euro. Dit is een stijging van 3,9% per jaar De transportbedrij ven en de dienstverlenende sec tor realiseerden de hoogste omzetgroei. Er werken 1615 per sonen in de agribusiness, dit is acht procent van de totale werk gelegenheid in beide gemeenten. De meeste mensen werken in de dienstverlening, bouw of meng voederindustrie. De agribusiness heeft een ster ke positie in deze regio. De bedrij ven zijn innovatief en doen aan kennisontwikkeling. De infrast ructuur is in beide gemeenten goed en de aanwezigheid van een opslag- en overslagcentrum in de haven van Wanssum is van belang. De bedrijven zijn actief en betrokken bij de lokale gemeen schap en hebben daardoor een breed draagvlak. De primaire sector telt zeven honderd bedrijven in Venray en Meerlo-Wanssum, dit is 28% van het totaal aantal bedrijven. Van oudsher speelt de agrarische sec tor in deze regio een belangrijke rol. Als grondgebruiker, maar ook als economische motor. Verhoudingsgewijs bevinden zich in Venray en Meerlo-Wans sum grote bedrijven die door rela tief jonge ondernemers gerund worden. Een sterke primaire sec tor die blijft investeren in nieuwe producten en systemen heeft een positief effect op de agribusiness. De slechte concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland is een zwak punt. Vooral met het oog op de internationale handel sliberalisatie. Dit wordt mede ver oorzaakt door de strenge wet- en regelgeving in Nederland. In Venray werd vrijdagmiddag een 35-jarige inwoonster van Ysselsteyn betrapt op het stelen van vier busjes deodorant uit een winkel aan de Kosk. De vrouw werd overgedragen aan de politie en overgebracht naar het bureau. Boxmeer - ftwincialeweg 5 (A77 - afslag 1) Beuningen -Öaudiuslaan 60 (A73 - afslag 1, Shoppingpark De Heuve) Ingeborg de Barbanson is zeker nog tot december in Het Lagerhuis te zien meteen in de strijd in de discus sies over de bezuinigingen die het kabinet Balkenende voor ons in petto heeft en het niet vergoeden van een IVF-behandeling (kunst matige inseminatie) door het zie kenfonds. De dagen voorafgaand heeft ze zich voor kunnen berei den op de onderwerpen. "Maar", zegt ze, "Als de actualiteit er om vraagt, worden de onderwerpen aangepast." De bezuinigingen en de stelling over IVF zijn voor haar gesneden koek. "Ik heb me niet speciaal voorbereid. Wel kranten gelezen, het nieuws en actualitei tenrubrieken gevolgd. Maar dat doe ik altijd. Het werkt ook niet echt als je aan zo'n programma meedoet en je bent helemaal wereldvreemd. Dan staan je met je mond vol tanden. Het houdt mij bezig wat er in Nederland gebeurt. Dan kun je er ook over meepraten en een gefundeerde mening geven." Paul Witteman leidt het programma als een mees- terdirigent zijn orkest bespeelt. Hij leidt de discussies in goede banen, wjst de debators aan, noemt ze bij naam en toenaam. De discussies verzanden nooit in een Babylonische spraakverwar ring. Ingeborg: "De kunst is dan PHILIPS dvdr70 DVD-recorder DVD-recorder met geweldige geluids- en beeldkwaliteit. Maak digitale kopieën op dvd's vanaf tv en camcorder-tapes en speel dvd's, cd's, CD-R/RW's of MP3-cd's af. Het indexfotoscherm geeft u een visueel overzicht van de inhoud op uw discs. Maximaal 6 uur video-opnames op elke zijde van een dvd. Het profiel: een vrouw die je gezellig bij de bakkerij tegen- [omt, rechtsdenkend en afkomstig uit de provincie. Ingeborg de Barbanson uit Venray was enkele maanden geleden een van de twintig landidaten die een gooi deed naar een plaatsje in de nieuwe serie afleveringen van het Vara-programma Het Lager huis. Na een eerste schifting in Hilversum en een tweede screentest in Amsterdam kreeg ze vlak voor het zomer reces te horen dat ze een van zeven nieuwe debators was het discussieprogramma Paul Witteman. Afgelopen lerdag beleefde ze haar p op tv. e sfeer is vooraf heel gemoe- elijk. Een etentje met de panelle- 'n. de redactie. Paul Witteman jn Marcel van Dam. Daarna naar k schmink, het microfoontje op. even rondhangen en rond {wart voor negen naar binnen, i klein kwartiertje later live inuit De Rode Hoed in Amster- n de eerste aflevering van het agerhuis in het nieuwe seizoen, [igeborg de Barbanson is niet op mondje gevallen, dat is bekend. Ze gooit zich dan ook Narcissen Maar liefst 45 gemengde Narcissenbollen. Plant ze nu en geniet ervan in het voorjaar!

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3