Kunst Cultuur atangi Kwartet peelt in Theehuis Cabarestafette in schouwburg Opening muziekseizoen Mariakapel Swingavond in De Evenaar Tentoonstelling wordt voortgezet in Santé Craem )ialezing iver IJsland Mevrouw De Minister Ontdek de Geheimen van de Peel Doe mee met het Literair Café De Zonnebloem Blues-U-Hate-2-Lose in Veltum Gunz 'n Roses Boekrecensie in Peel en Maas Mevrouw De Minister-Het persoonlijke verhaal over de machtigste vrouw van de VS- Madeleine Albright, is onlangs verschenen bij uitgeverij Anthos/Standaard Uitgeverij. Naast haar ontmoetingen met de groten en beroemden der aarde lezen we in het boek ook alles over Albrights turbulente privé-leven: het alleen opvoeden van haar drie dochters, de pijnlij ke echtscheiding van een telg uit een van de belangrijkste Ameri kaanse krantenfamilies, de ont dekking-die ze op latere leeftijd deed- dat ze afstamt van joodse grootouders die omkwamen in de concentratiekampen van de nazi's. Mevrouw De Minister is een persoonlijk testament vol fascine rende toevoegingen aan de geschiedschrijving, waarin humor en diepgaande inzichten samen gaan. Het is een veelomvattende en tegelijk intieme autobiografie die ongetwijfeld tot de klassiekers van de eeneentwintigste eeuw zal gaan behoren. Madeleine Albright werd gebo ren in Praag en in 1997 benoemd tot de vierenzestigste minister van Buitenlandse Zaken van de Ver enigde Staten van Amerika. Daar- J. MEVROUW DE MINISTER MADELEINE naast was ze onder andere lid van de nationale veiligheidsraad en ambassadeur voor de VS bij de Verenigde Naties. Ze woont in Washington DC en Virginia. De schrijver van het boek. Bill Wood ward, is gespecialiseerd in buiten landse politiek en was adviseur en speechschrijver voor minister Albright en de Democratische presidentskandidaat Michael Dukakis. Hij woont op Capital Hill met zijn vrouw en dochter. Mevrouw De Minister is ook te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 19,90 euro. EN MAAS Donderdag 25 september 2003 - Pagina 13 Onderstaand fragment is de opgave voor de maand september. "Zoveel soorten van verdriet ik noem ze niet. Maar één, het afstand doen en scheiden. En niet het snijden doet zo'n pijn, maar het afgesneden zijn. Wie is de auteur van bovenstaand fragment en uit welk gedicht zijn de regels afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kunt u insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, tot vrijdag 24 oktober a s. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave. Poëzieliefhebbers kunnen dus weer aan hun trekken komen! Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaar wedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! De stand van de wedstrijd is nu als volgt: Alleen aan kop gaat nu mevr. L. Colsen met 70 punten, mevrouw R. van Daal heeft 60 punten en ere wie ere toekomt: Kreeg de heer J. Craghs de vorige maand niet zijn verdiende puntert erbij, nu haalt hij de schade in en krijgt hij er twintig bij! Met zijn 60 punten staat hij meteen op een gedeelde tweede plaats. Hulde! Mevrouw H. van Beek en "Repelsteeltje" hebben 20 pun ten en de heer Kfoft 10 punten. Het fragment van de vorige maand kwam uit het fSonnet van burger deugd" van Edgar du Perron. In het octaaf wordt op ironische wijze de burgerlijke rust beschreven: buiten is het leven, binnen is alles rustig en voornaam. Zelfgenoegzaamheid ten tóp, deugdzaamheid boven alles. In het sextet blijkt dat dit dag in. dag uit hetzelfde patroon is; de religie en het dagelijkse brood, alles kabbelt verder tot uiteindelijk de dood er op volgt E. du PerronSonnet van burgerdeugd De trammen tuimlen door de lange straten, al 't leven buiten en de ramen dicht, wat thee voor ons en de avond te verpraten de lamp streelt rustig ons voornaam gezicht. Inbrekers, wurgers, rovers en piraten en de eerste zondvloed en het laatst gericht, elke onrust heeft ons deugdzaam hart verlaten. O thee! o vriendschap! o kalmerend licht! Straks 'f balsemende donker, morgen lopen wij opgefleurd te kopen of verkopen; God levert de eerzucht en het daaglijks brood. Genoeg vermoeienis om 's nachts te slapen, alle overgangen tussen lach en gapen, en aan het eind. de liefderijke dood. Een greep uit het nieuwe programma: Attentie: op zondag 5 oktober presenteert het Literair café Venray- regio zijn proza- en poëziekring. Een achttal leden zal dan eigen werk voorlezen. Daarnaast zullen twee leden werk van de 50 jaar geleden overleden dichter Martinus Nijhoft' voordragen. Een hommage aan Nij- hoff is in Venray op zijn plaats: Aan Nijhoft' ontleent het Literair café zijn devies "Een geur van hoger honing" en de naam van de jaarlijkse schrijfwedstrijd voor amateur schrijvers "De Raadselige Roos". Op diezelfde ochtend zal het Letterkundig Centrum Limburg de aanzet presenteren van een Limburgs Letterkundig Lexicon, een boekwerk waar straks alle namen van Limburgse auteurs in te vinden zullen zijn. Dat mag u niet missen! Theehuis, St. Odapark, 11.30 uur Verder vermeldt het programma de uitvoering van de Klucht van de Molenaar van Bredero in de Schouwburg op donderdag 18 december en wellicht een optreden van Rutger Kopland in samenwerking met de Universiteit van Amsterdam. Daarnaast zijn er ook de jaarlijks terugkerende activiteiten als "Litera tuur om te smullen" bij Tante Jet aan de Maas op 20 en 21 november, de avond voor de bewoners van Schuttersveld en de wedstrijd om de "Raadselige Roos". Wie donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio - tegen betaling van een minimale bijdrage van 16,00 euro per jaar - kan con tact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van het Venravse Literair Café. Hij krijgt het programma thuisgestuurd en bovendien ontvangt hij reductie op de entreekostén van de bijeen komsten. En dat is beslist de moeite waard! Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat I, 5801 RR Venray, Telefoon: 0478-582948 maar ook op onze vernieuwde websi te: www.Iiteraireafe-venray.nl Cabarestafette is een avondvul- 25 theatervoorstellingen voor vol lende voorstelling die langs de wassene. kinderen en kleuters uit- schouwburgen toert. De vorm gebracht. Hij mag wel dé specia- van de avonden is altijd hetzelfde, list in theater voor peuters en maar de bezetting is steeds weer kleuters genoemd worden. In De anders. Dat maakt iedere avond Luchtacrobaat het liefdesverhaal uniek. Uit het aanbod van zeven- van twee circusartiesten. Gré en tien nieuwe cabarettalenten Alberto trekken met hun circus- wordt een keuze gemaakt Deze tent van dorp naar dorp. Het cabaretiers spelen meestal een publiek komt speciaal voor hun avondvullend programma in de spectaculaire acrobatennummer. kleinere zalen en Cabarestafette Maar op een dag laat Alberto Gré biedt ze de gelegenheid om een vallen. Vanaf die dag heeft Gré deel van hun programma in de geen vertrouwen meer in Alberto, grote theaterzalen te brengen. De Ze weigert het beroemde acroba- avond bestaat uit drie optredens: tennummer nog te doen, bang om twee van een half uur voor de weer te vallen. Kwaad loopt pauze en een van drie kwartier Alberto weg en begint zijn eigen erna. Deze succesvolle formule is, circus. Gré is zonder Alberto in de bijna vijftien jaar dat Caba- doodongelukkig. restafette bestaat, altijd intact Opzwepende soulmuziek: Big gebleven. Enkele namen van vele Black Beautiful is een muzikaal cabaretiers die nu succesvol zijn en komisch eerbetoon aan de girl en in het verleden deelnamen aan groups van toen en nu. Lucretia, de Cabarestafette zijn Brigitte Rocq-E en Michelle brengen Kaandorp, Bert Visscher, Hans onvergetelijke songs van wereld- Teeuwen, Theo Maasen, Lenette beroemde trio's als The Supremes van Dongen, Jeroen van Merwijk, en The Pointer Sisters. Maar ook Kees Tom, Sanne Wallis de Vries, voor hedendaagse hits van En Jochem Myjer en Sara Kroos. Vogue en Destiny's Child draaien Cabarestafette is op vrijdag 26 ze hun hand niet om. Deze drie september te zien in de schouw- Sisters of Soul weten de theater burg, aanvang 20.00 uur. van Nederland op z'n kop te zet- Cees Brandt is met zijn kinder- ten. Het is pure glitte en glamour, voorstelling De Luchtacrobaat op met schitterende kleding, heftige zondag 28 september te gast in de make-up en waanzinnige kapsels, schouwburg, aanvang 14.30 uur. Ze worden begeleid door de Brandt (Tilburgs Conseravatori- BB&B topband. Dinsdag 30 sep- um, Rotterdamse Dans Akademie, tember in de schouwburg, aan- Scapino Ballet) heeft al meer dan vang 20.00 uur. 4 10p vrijdag 26 september irden de concerten hervat «gegeven worden door de jie Nederlandse strijkkwar- tefl, Het initiatief is afkom- b van een Hilversumse hting die op de fraaiste aties in het gehele land concerten op touw zet. iëstal op een locatie per pro pje, behalve in Limburg iar naast het Odapark ook Kloosterbibliotheek in Wit- wordt aangedaan. Vrijdag 26 september om 20.00 r staat het Matangi-kwartet reed om de serie in Venray te enen met werk van Haydn, veringen Mendelsohn. De con- rten bevatten vaak een Neder- ds werk dat veelal nieuw is. ook Meyering's 'Bats from 1, een uitermate virtuoos en windend werk met lugubere jtjes. Het Matangi Kwartet erd in 1999 opgericht en it uit zeer jonge musici, de marius is Maria-Paula Majoor, tweede viool Daniel Torrico nacho. altist Karsten Kleijer en list Nander Cirkel. Het kwartet beluisteren in grote en kleine |en. bracht onlangs een cd uit der de titel Première en sleepte rds twee prijzen in de wacht: Kamermuziekprijs Almere en Kersjes van Groenekan Prijs. Het kwartet, pas afgestudeerd aan de Strijkkwartet Academie o.l.v. Stefan Metz toenmalig cellist van het Orlando Kwartet en organisa tor van het jaarlijkse Orlando Fes tival in Zuid Limburg) heeft zich gewijd aan een zeer breed reper toire wat terug te vinden is in de programmering. Hun brede belangstelling voert hen zelfs bui ten de klassieke muziekwereld, onder andere in een samenwer king met Herman van Veen. Voor meer informatie zie www.strijk- kwartetten.nl - waar ook abonne menten voor de serie van 5 con certen te koop zijn a 70 euro of de brochure in het Theehuis. Losse kaarten a 17 euro voor het concert van vrijdag zijn te koop voor aanvang van het concert of te reserveren bij het Theehuis (tel: 513690) of bij concertorgani satie Fred H. Renirie, tel: 582472. Heeft u ook altijd al willen weten hoe de Helenavaart is ontstaan, wie Gebbel de turf steker is of welk klein volkje er vroeger in de Peel leefde? De nieuwe fietsroutes Ontdek de geheimen van de Peel zor gen ervoor dat de Peel geen geheimen meer voor u heeft. De VW presenteerde deze nieuwe fietsroutes vorige week in Limburgs Openluchtmuseum Eyn- derhoof. Jos Caubo, directeur van VW Noord- en Midden-Limburg en Gebbel de Turfsteker hebben de brochure met routes letterlijk uit de turf gestoken. Vervolgens is in een presentatie toegelicht hoe de routes in de markt worden gezet. WV Noord- en Midden- Limburg heeft met ondersteuning van Ceres subsidie het toeristi sche project Ontdek de Gehei men van de Peel opgestart. Het Ceres-programma Noord-en Mid den-Limburg is een Europees Sti muleringsprogramma, waarvan de middelen afkomstig zijn uit het Europees Fonds voor Regionale Ontwikkeling. Het project is een concrete en directe manier om toerisme en recreatie in de Peelre- gio te bevorderen. Met Ontdek de Geheimen van de Peel ontdekt u al fietsend de Peel. De routes zijn gebaseerd op het knooppuntensysteem en heb ben ieder een eigen thema. Deze thema's hebben betrekking op het leven in de Peel van zowel het heden als het verleden. Er ont staat een beleving doordat deze rijke cultuurhistorie van de streek verbonden is met de mogelijkheid om bij een groot aantal bedrijven deel te nemen aan excursies. Onderweg kunt u bijvoorbeeld een kijkje nemen in Streekmuse um De Locht of Openluchtmuse um Eijnderhoof en kan men een bezoek brengen aan het Zoo Pare of het Aardbeienland. De themaroutes zijn gratis ver krijgbaar bij aankoop of op ver toon van een knooppuntenkaart bij de VW vestigingen in de Peel. te weten; Baarlo, Horst, Kessel, Lottum, Meijel, Panningen, Seven- um, Venray en Weert. Zondag 28 september start het nieuwe muziekseizoen in de Mariakapel Holthees met en uit bundig en swingend optreden van het gospelkoor Desire uit Am- hem. Zoals gewoonlijk start het concert om 15.30 uur. Gospel koor Desire is opgericht in 1988. De leden komen uit de buurt van Arnhem. Al vijftien jaar heeft het koor met name in die regio vele concerten verzorgd. Het koor is niet aan een kerk verbonden, maar het is een groep van zo'n vijfentwintig enthousiaste, swin gende zangers en zangeressen, die veel lol hebben in wat ze samen doen, en die tegelijkertijd toch streven naar zangkunst op niveau. Het repertoire bestaat uit kerkelijk getinte liederen tot meer rock getint repertoire. Uiteraard vormden de gospels en negrospi rituals uit de Amerikaanse traditie de hoofdmoot van het repertoire van het koor, maar ook liederen uit musicals van Andrew Lloyd Webber, zoals Jesus Christ Super star en een kraker als The Rose van Bette Middler, worden met enthousiasme vertolkt. Het koor wordt begeleid door een klein ensemble, samengesteld uit gitaar, fluit, klarinet en piano en staat onder leiding van Mieke Hydra. Toegangskaarten voor dit concert kosten acht euro per per soon, voor kinderen tot en met twaalf jaar vier euro. Kaarten zijn te verkrijgen en te reserveren bij de vaste voorverkoopadressen in Holthees: de familie Ermers, Kapelstraat 3, tel. 0478-636480 en de familie Wijenberg, Gildestraat 6, tel. 0478-636390. Kaarten zijn ook weer te bestellen via de web site van de Mariakapel: www.mariakapel.nl. Tenslotte kunnen vanaf een half uur voor aanvang van het concert nog kaar ten gekocht worden aan de ingang van de kapel (op=op). De Zonnebloem Overloon-Holt- hees-Smakt heeft haar gouden jubileum gevierd met een ten toonstelling over vijftig jaar de Zonnebloem. Zij willen geïnteres seerden in de gelegenheid stellen om deze tentoonstelling alsnog te komen bekijken. Dat is mogelijk in Huize Loon. Engelseweg 2 in Overloon. U bent daar enkele weken welkom op dinsdag, woensdag en donderdag van 10.00-12.00 uur. Wijkvereniging Veltum houdt op zaterdag 27 september weer een live muziekavond in cafe 't Schöpke. Ditmaal is het de beurt aan de mannen van Blues-U-Hate- 2-Lose. Het optreden begin op 21.30 uur en is voor iedereen vanaf 16 jaar (gratis) toegankelijk. De vijftnansformatle van Blues-U- hate-2-Lose bestaat uit: Grad Dijk- mans (drums), Thijs Verberk (bass), Theej van Gend (alt saxo foon), Arie Wester (solo- en siide- gitaar) en Johan Philipsen (lead- zang gitaar). Zo heel af en toe komt het nog eens voor dat de juiste mensen elkaar op de juiste plek en op het juiste moment ont moeten. In deze situatie kwam het vijftal van Blues-U-Hate-2-Lose ruim een jaar geleden terecht. Johan ontmoette tijdens een radio-uitzending Thijs en Grad. Alledrie hadden ze al de nodige ervaring in verschillende (blues- of andere) bands opgedaan. Aan gevuld met Theej en Arie, die de blues al jaren als hun favoriete muziekstijl koesterden, bleek dit vijftal elkaar zo goed aan te voelen dat al snel besloten werd Blues-U- Hate-2-Lose op te richten. Bewust werd voor deze naam gekozen omdat de blues die gespeeld wordt erg authentiek is en veelal bestaat uit historische, originele bluessongs. De saxofoon was en is daarbij nog steeds een van de meest originele blues-instrumen ten. Composities van onder ande ren Elmore James, Robert Johns on en Muddy Waters behoren tot het standaard-repertoire. Uiter aard wordt dit in een redelijk ste vig electrisch jasje gestoken en mede door het toch wel redelijk doorleefde stemgeluid van Johan, de steady ritmesectie van Grad en Thijs, de slide van Arie en natuur lijk de altsax van Theej tot een energiek geheel gesmeed. Een optreden van deze band is dan ook al een belevenis op zich. U kimt ook eens de website van BIues-U-Hate-2-Lose bezoeken voor wat meer info: www.bluesu- hate21ose.tk. Muzikanten uit de wijk Veltum. die tijdens de wintermaanden eveneens met hun band (ook met niet-Veltumnaren) een optreden in 't Schöpke live willen verzor gen, kunnen voor nadere info terecht bij Hans Beterams tel. 587007 of André Spevcken. tel. 589185. De band Gunz 'n Roses speelt zaterdag 27 september live in café 't Podium in Venray. Iedereen die deze tribute-act van supergroep Guns 'n Roses gezien heeft, zal het er mee eens zijn dat deze professionals zorgen voor een van de opwindendste rockshows in het huidige tribu te circuit. Hun ontembare energie en beangstigend dichte benadering van de originele podium show maakt deze band tot., de gevaarlijkste tribute ter wereld. Telefonisch reserveren is mogelijk bij café 't Podi um. Kruisstraat 2b in Venray, telefoon 0478-581143. Gezien het succes van de eerste fc'ingavond zal er iedere zes reken bij De Evenaar op de Mer- ielosewcg in Venray een Afrikaan se swingavond plaatsvinden. De eerst volgende is vrijdag 26 sep- tember. De zaal gaat open om 22 00 en de avond begint rond !3.00 uur met een optreden van ambo Jazz, Kossilat en Koko uit Benin en Togo geven een uniek optreden weg waarbij traditionele Mrikaanse percussie wordt ïecombineerd met zang saxofoon en gitaar. Hierna zal de d.j. het overnemen en kan er geswingt worden op zouk, juju, soukous, salsa en highlife. Verder bestaat er de mogelijkheid om mee te genie ten van een Afrikaans buffet. We hopen op net zo'n grote opkomst als vorige keer De entree bedraagt 5 euro en als u mee wilt eten dan kan dat voor 7,50 euro. Voor informatie kunt u bellen met Mirjam Koenen- Quenum, tel. 024-3541161. Braziliaanse mega-expositie groot succes De AbrahamArt Mega Expo sitie van afgelopen weekeinde was met 1200 bezoekers in het oude raadhuis in Venray een groot succes en wordt voortge zet in de kunstgalerie van Santé Craem in Venray. In totaal heeft de vier dagen durende expositie in het oude Raadhuis meer dan 1200 bezoe kers getrokken. Uit enthousiaste reacties van bezoekers en kopers van de schilderijen bleek er grote belangstelling te zijn voor een voortzetting van de expositie die slechts vier dagen duurde. De kunstgalerie van Santé Craem aan de Wilhelm inastraat in Venray zal nu voor enkele weken een gedeel te van de vijfhonderd kunstwer ken die te zien waren, exposeren in haar galerie op de eerste ver dieping. Organisator Bram Reijn- ders spreekt van een 'stoute droom' die is uitgekomen qua bezoekers aantallen, sfeer en ver kochte schilderijen. De unieke locatie, uitgebreide media aan dacht maar met name het hoge niveau van de kunstwerken, waren de reden dat het publiek dat uit heel Nederland naar Ven ray kwam om de topkunst uit Bra zilië te leren kennen. Diverse gale riehouders uit Nederland zijn al aan de slag om de 'Venray' s-Brazi- liaanse' kunstenaars verder te pro moten. De werken van onder anderen Sebastiao Rodrigues en Nisete Sampaio zullen te zien zijn tijdens winkeltijden in Venray en op de koopavond (vrijdag). De werken zijn altijd te zien op www.AbrahamArt.com Voor informatie: 0621566995 of Abra- ham@AbrahamArt.com gebergten rond Landmannalau- gar. Bijzonder ruig zijn de diep ingesneden ravijnen bij Thorsmörk. Opvallend is dat zich in as en lava woestijnen al snel plantjes zoals alpiene Wilgjes, Alpenhoormbloem, Tijm, Bergzu- ring en Zeesilene vestigen. Op oudere en zonnige zuidhellingen hebben zich Alpenweiden ont wikkeld waar diverse Orchideen, soorten Steenbreek en Gentianen groeien. In het noordwesten van IJsland, het schiereiland Hornstrandir, vind je het oudste land. 12 mil joen jaar oud. IJsland is al erg dun bevolkt maar gebieden als Horn strandir zijn bijna volledig ont volkt. Boeren en vissers hebben dit gebied verlaten. Nu wordt het alleen zomers door natuurliefheb- bende toeristen en oud-bewoners bezocht. Zelfs schapen komen hier al 40 jaar niet meer voor. Reden voor een aantal IJslandse biologen in dit gebied te onder zoeken hoe snel de vegetatie zich van overbegrazing door schapen kan herstellen. Alles groeit hier in het noorden erg langzaam. Water vallen. bergbeken, alpiene flora, uitgestrekte Zegge en Veenpluis moerassen en steenwoestijnen kom je hier tegen. En prachtig licht om te fotograferen natuur lijk. De zon gaat zomers maar net onder, waardoor het voldoende licht blijft om ook om 12 uur 's nachts nog een mooie foto te maken. Tientallen fjorden zijn er, maar dan zonder de voor Noorwegen kenmerkende bomen Bij Breida- vik en buurbaaien liggen zelfs goudgele stranden Prachtige vogelrotsen ontbreken hier niet. Gewone alk, Zwarte zeekoet. Gewone zeekoet, Papagaaiduiker, en Drieteenmeeuw lieten zich van dichtbij fotograferen. In het noorden van IJsland, bij Blónduös, grazen IJslandse paarden de eer ste vier jaar van hun leven in het wild. Mooi om de kuddes door een groene vallei te zien trekken. Vanavond 25 september )udt de Kring Venray van H Natuurhistorisch Genoot- hap Limburg een dialezing er IJsland. Peter Eenshuis- zal in een boeiende diale- ng zijn belevenissen delen jdens deze dialezing. De ind begint om 20.00 uur in :t Gemeenschapshuis van ostrum. Watermolenstraat 1 egenover de Rabobank). De egang is gratis en ook geïn- resseerden zijn van harte relkom. ide is een land van vulkanen igletsjers in het noorden van de hntische oceaan. Het ligt op de igenaamde Midatlantische rug. igma komt onder de oceaan odera omhoog en stolt vervol- spel ens. De continu opwellende agma drijft de zeebodem Iang- lam uiteen: westwaarts naar mcrika en oostwaarts naar Euro- Op IJsland gebeurt dit boven zeespiegel. Met name bij lingvellir. daar waar in 900 de rste Europese democratie ont- ond, kun je deze breuk goed en Thingvellir zelf ligt in/op eze breuk in een kilometer :de vallei In noordwestelijke chting kijk je tegen basaltkliffen die in feite een stukje Amerika Urmen. In de zuidoostelijke verte I kijk je tegen gebergtes aan die ich richting Europa bewegen. IJs- II and is geologisch gezien erg jong. Langs de diverse breuken heb- rn in het verleden vulkaanuit- irstingen en aardbevingen aatsgevonden. Diverse geisers, ete stoom-, modder- en zwavel- ronnen zijn ook het gevolg van it vulkanisme. Op sommige iaatsen zijn grote hoge vulkanen ntstaan waarop zich gletsjers ebben gevormd. Voorbeelden ijn de Snaefellsjökull in het wes- i, de Myrdalsjökull in het zui- enen.de Vatnajokull, met Euro- Ias grootste gletsjer, in het uidoosten. Opvallend fraai bruin, ood en geel gekleurd zijn de

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13