Brandweeroefening in Venray Provincie overlegt met directie RVA Prikkelende stellingen tijdens Lagerhuisdebat Selectie ambtenaren voor managementfuncties Nog geen uitrit parkeergarage Jerusalem Grondtransactie in Brabander nietig verklaard Passi Flora ZACHTE LENZEN ntactlenzen Twee nieuwe locaties voor vroegschoolse educatie Tienerdisco weer van start Thuiszorg vanuit Vredeskerk Ruyten trapt Jerusalem-bewoners op hun ziel' Afscheid deken Coenen Extra geld nodig voor daklozenopvang ins peel en maas Donderdag 18 september 2003 - Pagina 5 De reorganisatie in het etneentehuis gaat in per Ijanuari 2004. Het sectoren model wordt losgelaten en het aantal afdelingen wordt flink Terminderd waardoor grotere werkeenheden ontstaan. Er is een externe commissie |,enoemd die de ambtenaren selecteren voor de nieu we managementfuncties. De commissie bestaat uit drie personen. Vanuit de ambtenaren is gemeentesecretaris Van Etten uit Son en Breugel voorgedragen. De gemeente als werkgever heeft de heer Lemeer, directeur P&O van een grote zorginstelling in Maastricht, aangewezen. Deze twee leden hebben gemeentese cretaris Boonen uit Veldhoven als voorzitter benoemd. Er gaat veel veranderen in de ambtelijke top als straks de vier sectoren zijn opgeheven en de vijftien afdelingen zijn samenge voegd of verdwenen. De gemeen te heeft bewust naar een externe commissie gezocht die niet bekend is met de Venravse situ atie. Ze hoopt zo op een integere en objectieve selectieprocedure. 'De commissie heeft geen erva ringskennis over de kandidaten uit het verleden. En kijkt vanuit een externe blik blanco naar de kandidaten en is op de hoogte van de selectiecriteria", zo staat in de B en W-nota. De commissieleden hebben ervaring in het selecteren van medewerkers en zijn op de hoogte van het functioneren van een moderne gemeentelijke orga nisatie. De commissie voert gesprekken met alle kandiaten voor de vacante management functies. Ze brengt daarna advies uit aan de gemeentesecretaris die op zijn beurt een voordracht doet aan het college van B en W. Afgelopen maandag hield de Venravse brandweer een grote oefening. Vorig jaar werd nog een grootscheeps verkeersongeval nagebootst naar aanleiding van de illegale straatraces, dit jaar was het thema ongevallen met onbe kende gevaarlijke stoffen, afkom stig uit een XTC-laboratorium. Op de Brienshoekweg werd een verkeersongeval in scene gezet, waarbij een onder andere een auto met aanhangwagen betrokken was. Op deze aanhang wagen bevonden zich een aantal vaten met onbekende chemische stoffen. De hulpdiensten moesten rekening houden met de mogelij ke gasvorming en explosie van de vaten, de windrichting, maar evengoed de slachtoffers in veilig heid zien te brengen en te verzor gen. Gedurende de hele inzet werd rondom de rondgeslingerde vaten gecontroleerd op mogelijke gas vorming. Aan deze oefening namen de brandweerkorpsen van Venray en Horst, de ambulance dienst en de politie deel. Slachtoffers werden uitgebeeld door leden van de LOTUS, speci aal opgeleide slachtoffer-acteurs. Het is momenteel onmoge lijk een tweede uitrit aan te leggen voor de parkeergarage van Jerusalem. Het leegstaan de woonhuis van de familie Bexkens, in de hoek Raadhuis- straat-Gasstraat, is de grote stain-de-weg. De gemeente heeft onderzocht of linksom of rechtsom het huis toch een uitrit te realiseren was. Een aansluiting op zowel de Raad huissstraat als de Gasstraat bleek niet mogelijk. Dat meldde wet houder Ruyten (Lokaal Aktief) in de commissie Stedelijke Ontwik keling. "Bij een uitrit op de Raad huisstraat zou de bocht te scherp worden en de helling te hoog. De uitrit aan de andere kant is fysiek evenmin mogelijk", aldus Ruyten die zei dat de gemeente de ontei geningsprocedure voor het pand Bexkens snel in werking wil zet ten. "De titel voor onteigening is in een vergevorderd stadium." De uitlatingen die wethou der Frits Ruyten (Lokaal Aktief) zondagmiddag deed tij dens zijn openingswoord van de Open Monumentendag zijn verkeerd gevallen bij de bewo ners van het Jerusalem-com plex. Dat schrijft bewoner Twan van Els in een ingezonden brief. Vol gens hem heeft Ruyten hen op de ziel getrapt door te zeggen dat Jerusalem nooit gebouwd had mogen worden en dat hij per soonlijk tot het laatst gestreden heeft, om de bouw tegen te hou den. 'De mensen wonen hier in tevredenheid en het is voor hen bijzonder pijnlijk wanneer een publieke figuur in het openbaar za denigrerend over hun woning praat', aldus Van Els die erop wijst dat Ruyten als wethouder van Ste delijke Ontwikkeling ook verant woordelijk is voor het beleid van zijn voorgangers. Bovendien ont breekt nog steeds een veilige uit rit van de parkeerkelder. Volgens Van Els komt dat door de actie die Runen hiertegen gevoerd heeft. De opening van de monumen tendag vond zondag plaats op de binnenplaats van de monumenta le boerderij de Clockert aan de Raadhuisstraat pal tegenover het Jerusalemcomplex. Frits Ruyten zegt dat hij vooraf helemaal niet van plan was om tets over Jerusalem te zeggen. Hij heeft zondagmiddag alleen gere ageerd op de woorden die Leonie Cals. als voorzitter van de .Open Monumentendag, voor hem uit sprak. "Zij wees vanaf de binnen plaats op het grote contrast tus sen de boerderij en de nieuwbouw van Jerusalem. Dat dit niet goed aansloot bij de tradi tionele bebouwing en dat dit anders had gemoeten. Ik voelde mij toen uitgedaagd om daarop te reageren", verklaart Ruyten die ook aan de Raadhuisstraat woont. Enkele jaren geleden heeft hij geprobeerd de bouw van Jerusa lem te verhinderen. "Iedereen weet dat ik in mijn vorige leven in een vrije rol daartegen geageerd heb. Ik heb destijds ook veel bij val gekregen. Ik heb zondag ook gezegd: 'u kunt nu zien waarom' Maar ik heb eraan toegevoegd dat we het moeten relativeren omdat we over vijftig jaar wellicht wel weten waarom het toen zo gebouwd is." Ruyten beseft dat hij nu als wet houder in een heel andere rol zit. "Ik vond dit giga-gebouw te groot voor de Venrayse maat. Door de boombeplanting is het gewicht van het gebouw nu wat gerelati veerd. Daarmee heeft de gemeen te het maximale gedaan. Maar ik heb de bewoners niet willen kwetsen. Ik accepteer het gebouw zoals het er nu ligt." De overeenkomst tussen Derckx en Jansen Bouwont- wikkeling uit Wijchen over grondverkoop in de wijk Bra bander is door de rechtbank in Roermond nietig verklaard. De gemeente Venray deed met succes een beroep op de Wet Voorkeursrecht Gemeenten (WVG) die het in Brabander heeft gevestigd. De WVG verplicht de grondei genaren om hun eigendommen als eerste bij de gemeente te koop aan te bieden. Indien dit niet gebeurt en de eigenaar gaat met een andere partij in zee dan kan de gemeente zich beroepen op artikel 26 van de wet en de over eenkomst ongedaan laten maken. Zowel Derckx als Jansen Bouw- ontwikkeling heeft geen verweer schrift ingediend. De rechtbank heeft de gemeente in het gelijk gesteld. De WVG blijft geldig en de onteingeningsprocedure, over de percelen van Derckx die vallen binnen het plandeel Laagheide,, wordt doorgezet. Jansen Bouwontwikkeling was van plan er zelf bouwkavels uit te geven en de bijbehorende open bare voorzieningen aan te leggen. Het bedrijf uit Wijchen meende dat daardoor onteigening niet meer nodig was. Het wilde een exploitatieovereenkomst sluiten met de gemeente die zich echter aan het voorkeursrecht vasthield. Traditiegetrouw wordt, na de derde dinsdag in septem ber, de derde vrijdag van sep tember de zevende editie van het Venrayse Lagerhuisdebat gehouden. Het debat in de Schouwburg Venray begint om 20.30 uur. De stellingen tijdens de avond hebben betrekking op de deelna me aan de Floriade, de sollicitatie plicht voor alleenstaande ouder met uitkering, het taalgebruik in de Venrayse gemeentekrant die 'burgers bij de tijd moet houden', het korten op de welzijnssubsi- dies, beleefheidslessen moeten terug in het lespakket op school en het (al dan niet vermeende) belang van vliegveld Niederrhein voor Venray. De debators worden uitgenodigd om precies te zeggen waar het op staat, zonder inge wikkelde formuleringen of poli tiek jargon, gewoon recht voor z'n raap in duidelijke (Venrayse) taal. Zoals altijd is de rode draad die door deze avond loopt: poli tiek is niet alles, maar alles is wel politiek. De vorm waarin gepre senteerd wordt is ontleend aan het Vara tvprogramma Lagerhuis waarin Paul Witteman en Marcel van Dam optreden. De discussie in Venray, aan de hand van een zestal stellingen, met bovenge- HOVENIERS TUIN ONTWERP, AANLEG EN ONDERHOUD noemde thema's wordt dit jaar geleid door Petra van Duynhoven. De jury wordt gevormd door de voorzitter van de Venrayse Vrou wenraad, Joke Phillipson, die dit jaar geassisteerd wordt door de winnaar van 2002: Carel Neer voort. Belangstellenden kunnen na afloop inschrijven om met de winnaar van het Venrayse Lager huis een bezoek te brengen aan de opname van een tv-uitzending van het Vara Lagerhuis in Amster dam, waar dit seizoen de Venray se Ingeborg de Barbanson mee doet. De zaal is voor publiek geopend vanaf 20.00 uur en de discussie start om 20.30 uur pre cies. De afsluiting is naar ver wachting rond 22.20 uur. De toe gang is gratis - u bent van harte welkom om uw instemming of afkeur te laten blijken bij de argu mentatie zoals die door de deba tors naar voren wordt gebracht. Gezien de onderwerpen die ter discussie gesteld worden, belooft het een interessante avond te worden. HOOG DRAAGCOMFORT EN SNEL WENNEN K U R S T J_E N S VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 UontactSs^cuustehi! Venrays statenlid: zorgen over verdwijnen ambulance De provincie Limburg gaat met de directie van het VieCu- ri Medisch Centrum voor Noord-Limburg en de Regiona le Ambulance Voorziening (RAV) in Noord-en Midden- Limburg aan tafel zitten om te overleggen over de bezuini gingen, waardoor zowel Venlo als Venray in de nacht- en avonduren één van de twee ambulances heeft verloren. Dat antwoordde gedeputeerde Odile Wolfs (PvdA) vrijdagmiddag tijdens de provinciale commissie Welzijn, Zorg en Cultuur op vra gen van het Venrayse Statenlid Martinet Roling (D66). Net als het platform Behoud Basiszorg Ziekenhuis Venray, de dorpsraden en de politiek in Ven ray maakt ook Roling zich grote zorgen over het verdwijnen van een ambulance in de nacht en avond. De bezuinigingen kunnen er namelijk toe leiden dat slacht offers in de regio Venray/Venlo langer moeten wachten op hulp. En dat is onacceptabel, vindt de Venrayse. "Cruciaal in het overleg bij de operatie Oversteek en vooral de acceptatie ervan was dat er een beter ambulancevervoer zou komen. De inrichting van de ambulances zou zelfs versterkt worden, opdat al direct enige intensive-care-hulp geboden zou kunnen worden. Ik maak me grote zorgen of momenteel nog wel aan de wettelijke 15-minuten- grens voor ambulances kan wor den voldaan. De genomen maatre gel staat lijnrecht op de gemaakte afspraak." OVERLEG PROVINCIE De Venrayse kreeg als ant woord van gedeputeerde Wolfs (PvdA) dat de provincie de regier ol op zich gaat nemen en samen met de andere partijen wil gaan bekijken hoe de ontstane proble matiek op een adequate manier opgelost kan worden, zowel feite lijk als financieel. "Professor Spreeuwenberg zei in de commissie 'het niet zo'n acceptabele situatie te vinden'", vertelt Roling. "De heer Van Dreu- mel, directeur van het ziekenhuis, verklaarde dat de RVA een zelf standige organisatie is die garan deert binnen de grens van vijftien minuten ter plekke te kunnen zijn. Hij wilde niet te vroeg con clusies trekken en afwachten of het RVA die belofte waar kan maken. Als blijkt dat de grens overschreden wordt, vindt ook Van Dreumel de situatie niet acceptabel. Ik ben benieuwd wat de uitkomst van het gesprek tus sen de betrokken partijen zal zijn." In de basisscholen Foekepot en de Toverbal komen twee nieuwe peuterspeelzalen voor Voor- en Vroegschoolse Edu catie (WE). De gemeente heeft hiervoor aan de stichting Peu terspeelzalen Venray een ver gunning voor vijf jaar ver leend. In 1999 startte in basisschool de Flierefluit een proefproject onder de naam Raffiki, tegen woordig 't Speelhuis geheten. Het doel van deze speciale peuter speelzaal was het wegwerken van achterstanden bij peuters. Ook was er extra aandacht voor de ouders zoals hulpverlening en opvoedingsondersteuning. De doelgroep was kinderen die nor maal niet naar een peuterspeel zaal zouden komen. Het project Raffiki heeft aan de verwachtingen voldaan en maakt vanaf 2002 deel uit van het gemeentelijk onderwijskansenbe- leid. De gemeente heeft extra rijksgeld gekregen waardoor twee nieuwe projecten kunnen wor den opgestart in bestaande schoollokalen. In de Toverbal aan de St. Ursulastraat en in de Foeke pot aan de Kiosk in Brukske. 't Speelhuis is gevestigd in noodlo- kalen die geplaatst zijn bij de Flierfluit in Brukske. De groepen mogen een maxi male grootte hebben van twintig kinderen. De gemeente wil niet meewerken aan het verzoek van Peuterspeelzalen Venray om de WE-locaties ook te gebruiken voor regulier peuterspeelzaal- werk. Na een korte onderbreking door de vakantieperiode gaat op vrijdag 19 september de tienerdis co weer van start. Jeugdigen van twaalf tot zestien jaar kunnen vanaf die dag weer iedere vrijdag avond van 20.00-23.00 uur swin gen en volledig uit hun dak gaan in discotheek De Steeg in Leunen. De entreeprijs bedraagt 1,20 euro en bij de ingang moet men zich kunnen legitimeren. Gedu rende de avond wordt geen alco hol geschonken. De tienerdisco is ontstaan naar aanleiding van de jeugddebatten in 2000 en 2001 en voorziet in een grote behoefte, getuige het gemiddelde aantal bezoekers van ca. 140 personen per week. Het is de bedoeling de tienerdisco zo snel mogelijk onder te brengen in het gebouw van Dingus, nadat dit pand aan de Hoenderstraat gerenoveerd is. De planvoorbereiding hiervoor verkeert in een eindstadium. Het bestuur van Dingus gaat echter niet accoord met de inhoud hier van en de voorwaarden die door gemeente aan de realisering wor den gekoppeld. Het nieuwe kantoor van Thuis zorg Noord-Limburg is klaar. De voormalige Vredeskerk in Venray is niet gesloopt, maar omge bouwd tot een modem, professio neel kantoor van Thuiszorg Noord-Limburg. De medewerkers van het hoofdkantoor en rayon kantoor Peel Maas zijn inmid dels verhuisd. Op vrijdag 24 okto ber vindt de officiële opening plaats. De volgende dag, 25 okto ber, wordt er een open dag geor ganiseerd voor iedereen die geïn teresseerd is om te komen kijken naar deze bijzondere verbouwing. Aan de buitenkant is de kerk nau welijks veranderd. Binnenin is alles verbouwd. Het gebouw telt inmiddels twee verdiepingen met in het midden een patio. Enkele typische kenmerken van de kerk, zoals de preekstoel en de kruis weg, zijn behouden. Alle verdie pingen zijn open ruimtes; werk plekken zijn slechts gescheiden door kasten. Dit concept sluit aan op het principe van een open, transparant kantoorgebouw. Ongeveer tweeënhalf jaar geleden ging de thuiszorgorganisatie op zoek naar een nieuw onderko men. De oude panden op de Westsingel en de Merseloseweg werden te klein. Op dat moment waren er plannen om de Vredes kerk te slopen. Thuiszorg Noord- Limburg liet onderzoeken of deze kerk geschikt was voor een nieuw kantoor. Ruim een jaar later vond de koop plaats, tot grote opluch ting van betrokken inwoners van Venray. In november benoeming opvolger verwacht De afscheidsdienst van deken Coenen vindt plaats op zondag 19 oktober om 11.00 uur in de Grote Kerk. Coenen vertrekt naar Weert waar hij de opvolger wordt van deken Van der Valk. In Venray worden zijn taken voorlopig waargenomen door aalmoezenier De Graaf Wou- tering van de Paterskerk. Het kerkbestuur heeft een eerste gesprek gevoerd met de vicaris- generaal van het bisdom over de opvolging van Coenen. Persvoorlich ter Dieteren laat weten dat de opvolger zeer waarschijnlijk uit het bis dom Roermond komt. De voorlichter van het bisdom verwacht dat in november de nieuwe deken voor Venray bekend zal zijn. De opvang van daklozen, verslaafden, zwervers, (ex)- psychiatrische patiënten en gedetineerden kost de gemeenten in Noord-Limburg veel meer geld. De doeluitke ring van het rijk is bij lange na niet meer toereikend. Om alle voorzieningen voor maat schappelijke opvang in stand te houden en om knelpunten te kunnen oplossen is voor volgend jaar 850.000 euro extra nodig. Venlo als centrumgemeente voor maatschappelijke opvang draagt 350.000 euro bij. De rest moeten de andere gemeenten bij passen. Venray betaalt al 22.639 euro voor opstapwoningen en moet daar bovenop nog 18.000 euro extra betalen. Vanaf 1 januari 2001 is Venlo aangewezen als centrumgemeen te voor Noord- en Midden-Lim burg. Voorheen was dit Roer mond. De laatste jaren is de doeluitkering van het rijk bij lange na niet toereikend. De gemeente Venlo heeft de noodklok geluid omdat het voor 2002 en 2003 een half miljoen euro uit eigen midde len heeft moeten bijpassen. De regiogemeenten hebben zich soli dair verklaard want ze zien het als hun gezamenlijke verantwoorde lijkheid om de voorzieningen voor opvang te kunnen behou- den.Het probleem is dat de doel groep alsmaar toeneemt. Dit wordt mede veroorzaakt door de extramuralisering. De zorginstel lingen ontmantelen hun langduri ge zorgafdelingen. De bewoners worden in kleine wooneenheden her en der gehuisvest met lichte of ambulante zorg. Een deel van de cliënten redt het niet in de minder beschermde omgeving en komt in het daklozencircuit terecht. Ook neemt de ernst van de problematiek toe waardoor meer zorg geboden moet worden. Het vereist ook een grotere inzet van geschoolde beroepskrachten in plaats van het werken met lou ter vrijwilligers. Omdat er geen vervolgopvang is, is er ook geen doorstroming. De kosten nemen toe omdat er steeds mee eisen worden gesteld aan de huisvesting, zoals veilig heid en hygiëne. Er zijn steeds meer opvangplaatsen nodig en uit het oogpunt van veiligheid en arbo-eisen moet er 's nachts een dubbele personeelsbezetting aan wezig zijn in plaats van bewaking op afstand. In de loop van dit jaar en in 2004 worden alle voorzieningen voor maatschappelijke opvang onderzocht. Uit dit onderzoek zal blijken of de opvanghuizen in de huidige vorm en omvang gehand haafd zullen blijven.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5