Kapelletje verdeelt coalitie nJnieke prestatie Venray's Mannenkoor 1: Windmolenprojecten in gevaar MCXX Kinderrechteneducatie op basisscholen Visie over recreatie in de Diepeling ESPRIT Mcitmique Toestemming voor tweede woning op perceel Hardeweg Gemeente wijst schadevergoeding steenhandel af Starterswoningen aan de Vlierstraat Echt... Na zeven jaar een Rendez Vous MEN PA RT Two 9'n pEEL EN MAAS Donderdag 18 september 2003 - Pagina 3 üjj ^eerderheid voor verplaatsing St. Antoniuskapel pe verplaatsing van de St. iioniuskapel heeft verdeeld- jd gezaaid binnen de coali- In de commissie Stedelijke jtwikkeling stemden CDA lokaal Aktief in met de ver- itsing van de kapel vijftig Jneter van de huidige plek laflgs de Stationsweg. De kapel komt straks precies tegenover de weg Klaproos te liggen. De PvdA was pertinent tegen. ieff' )ert Linskens vond het 'van de nab otte' om hiervoor 11.790 euro ora iii te trekken. Hij sprak van 'pure uxe'. "Het is de wereld op zijn [0p Die kapel staat er al heel erg Alleen de omgeving erom- icen is veranderd. Als auto's er te lard rijden dan moeten er maar idere maatregelen genomen porden." De WD was eveneens Één voorstander van verplaats- fog. Leonie Cals wist dat de monumentencommissie ook tegen verplaatsing was. "We moe ten in de toekomst met de ont wikkeling van bouwplannen veel meer rekening houden met de bestaande situatie in de buurt", vond Cals die ervoor pleitte om op de huidige plek, waar de kapel al bijna driehonderd jaar staat, een herdenkingsteken te plaatsen. Namens de buurtbewoners maakte Thea Voermans gebruik van het spreekrecht voor het publiek. Zij maakte nogmaals ken baar dat de omwonenden willen dat de kapel blijft staan. Verkeers veiligheid en schade aan de kapel door regenwater en zout noemde zij 'gezochte argumenten'. De buurt vreest dat de toegankelijk heid verloren gaat indien de kapel verhuist richting de wijk Antoni- usveld. De bewoners willen dat dit rustpunt en baken voor de buurt behouden blijft. Ook Monu mentenzorg zou tegen verplaat sing zijn. Koos Swinkels, voorzitter van de stichting Kruisen en Kapellen, was een andere mening toege daan. "Handhaving is geen optie. De Stationsweg is steeds dichter bij de kapel gekomen. Er is geen ruimte meer voor een boom of een bankje." Doordat de weg is opgehoogd heeft de kapel veel last van water en vochtigheid gekregen waardoor de stenen zijn aangetast. Swinkels meldde dat sinds 1995 er twee keer een aan rijding heeft plaatsgevonden. "Als dit een vrachtauto was geweest dan had de kapel er al niet meer gestaan. Er moet iets gebeuren ook vanwege de verkeersveilig heid." Petra van Duijnhoven (Samen werking) vond verplaatsing een 'redelijk alternatief. "De kapel staat er niet florissant bij. Het ver keert in slechte staat en zal zo een keer omkiepen. Want de onderzij de is aangetast. Bovendien is de plek gevaarlijk. Door het te ver plaatsen en met een rustvolle aan kleding zoals een bankje en een boom is het op een goede manier te behouden." Tom van den Hoek (Lokaal Aktief) meende eveneens dat behoud op dezelfde plaats niet mogelijk is. "Want de kapel ligt in een gat en er loopt water onder. Het zal daarom toch omhoog geplaatst moeten worden en dat kost ook geld." Van den Hoek meldde ook dat er onder de kapel oude molenstenen begraven lig gen. Die zijn afkomstig van de voormalige molen van Van Aars- sen die 1944 in de oorlog gesneu veld is. Patrick van der Broeck (CDA) vond de ligging beroerd. Hij vreesde dat de kapel verder in verval zou raken en uit oogpunt van verkeersveiligheid kon hij instemmen met de verplaatsing. Wethouder Ruyten (Lokaal Akief) schaarde zich achter het advies van Kruisen en Kapellen. Hij zei dat de gemeente tevergeefs geprobeerd heeft om twintig vier kante meter grond rondom de kapel van Jeuken te kopen. "De kapel moet vrij komen staan want door vocht en zout ontstaat er veel schade. De oude greppel en de weg zijn al verdwenen. Daar om is het beter om het te verplaat sen zodat het hoger komt te lig gen. Het blijft dan een baken voor de buurt en het ligt er rustiger voor de bezoekers." De gemeenteraad neemt op 30 september een besluit. I Tweede koor van Nederland' mist koninklijk optreden Het Venray's Mannenkoor grcf fnocht helaas niet voor konin- iij(j gin Beatrix optreden, maar leverde zaterdag wel een unie ke prestatie door achter zang vereniging Oranje uit Schin- veld met 1411 punten als tweede te eindigen tijdens de finale van het Nationaal nfestival in Zutphen. JJtoen Het Venray's Mannenkoor mag zich 'het twee koor van Nederland' noemen Voor dirigent Anton Kropivsek kon de dag al helemaal niet meer stuk Hij is namelijk niet alleen van het Venray's Mannen koor maar ook van het gezelschap uit Schinveld. dat tijdens de gala- ivond, met als speciale gast koningin Beatrix, dus wel mocht optreden. Twee keer zelfs, want het koor won eerder al de regio nale voorronden. Na afloop van het galaconcert werd dirigent Kropivsek zelfs per soonlijk voorgesteld aan koningin Beatrix "Voor Anton was het natuurlijk een dag om nooit te vergeten. Maar ook voor het Ven ray's Mannenkoor was het een drukke maar vooral unieke week", zegt een trotse voorzitter Harrie francken, die erg verguld is met de tweede plek. Preses Francken wil echter niet alleen de huidige dirigent een pluim geven. "Want onze vorige dirigent Hans Noyens heeft de gelegd voor deze prestatie. Hij heeft als het ware de grond verf aangebracht en Anton heeft gezorgd voor de lak. Onder hem hebben we in korte tijd een enor me vooruitgang geboekt." Ook pr-man Ronald Mulders kijkt terug op 'een unieke presta tie'. "Het is natuurlijk ontzettend jammer dat we niet eerste zijn geworden, maar we mogen ons nu vice-kampioen van Nederland noemen. Daarmee toont het Ven ray's Mannenkoor wederom aan op een erg hoog niveau te zingen. Deze prestatie helpt uitstekend bij de werving van nieuwe, jonge leden." Het Venray's Mannenkoor plaatste zich vorige week onver wacht voor de grote finale van het Nationaal Mannenkoor Festival in de concertzaal van de Hanzehof in Zutphen. Na de regionale voor rondes plaatsten zich 34 koren in vijf klassen voor de halve finales, telkens twee per klasse. In de A- klasse, de hoogste klasse, waren dat Venray en. Schinveld. Van de vijf winnaars mocht het koor met het hoogste aantal punten in de halve finales, zaterdagavond een speciaal optreden voor de konin gin verzorgen. Het Limburgse onderonsje werd gewonnen door Schinveld, dat al jaren onder lei ding staat van dirigent Kropivsek. JUBILEUM Het festival werd georganiseerd in het kader van het 150-jarig jubi leum van het Koninklijk Neder lands Zangersverbond (KNZV), de mannenkoororganisatie, waarbij 245 mannenkoren zijn aangeslo ten. Koningin Beatrix is de beschermvrouwe van de 150-jari- ge KNVZ. De deelnemende koren maakten een keuze gemaakt uit vier te zingen categorieën (A. B. C, en D). Dit heeft te maken met de zwaarte van de te zingen wer ken. Alle koren zongen a capella. dus zonder instrumentale begelei ding. Het Venray's Mannenkoor telt ongeveer honderd leden. De gemiddelde leeftijd is vijftig-plus. Het koor is de laatste tijd druk bezig met het werven van jonge leden. Er is inmiddels een leden stop voor vijftigplussers ingesteld. In de afgelopen drie jaar meldden zich al circa twintig mannen tus sen de 23 en 44 jaar als nieuw lid aan. IH< vervolg voorpagina Ook het eerste idee, een massief betonnen zuil, viel niet in de smaak jij de kunstenaars. Het werd een open staal constructie met een fiks liurder prijskaartje. Lenie Bartels: "Het heeft heel veel moeite gekost o het kunstwerk gefinancierd te krijgen. De bijdrage van de gemeen te was niet voldoende en zonder de steun van de Industriële Club Ven ray was het kunstwerk er nooit gekomen. In de aanloop naar hun 50- '"•ng jubileum, in 2004, kregen we een mooie financiële bijdrage aardoor we het project kostendekkend konden maken." Het resultaat mag er zijn. Donderdag (vandaag) wordt de installatie Bebruiksklaar gemaakt. De knalrode stalen constructie springt meteen 'n het oog. Zes spotjes werpen in de avonduren licht op de reliëfs en eef) grondspot geeft het totaalbeeld extra cachet. Lenie Bartels: "Het teuke is de constructie is dat de honingraat, een onderdeel van het •'meentewapen, terugkomt in het ontwerp. Her refereert tevens aan fc oude naam van de schouwburg, de Beejekurf." De beide kunstenaars a)n op voorhand al trots op het eindresultaat: "Het is toch geweldig dat iedereen het resultaat van je werk als amateurkunstenaar kan zien. En tekerop zo'n prominente plek in het centrum van Venray", glundert de Overloonse kunstenaar Van Rossen. De drie windmolenprojec ten in de gemeente Venray dreigen in gevaar te komen. Luchtmachtbasis De Peel ver andert van een 'slapende basis' in een actiever vliegveld dat in de toekomst in noodge vallen ook beschikbaar moet zijn voor burgerluchtvaart. De gemeente voert momenteel overleg met het ministerie van Defensie wat precies de gevolgen voor de windmolenprojecten zul len zijn. Waarschijnlijk dat de twee windmolenparken die het dichtste bij de vliegbasis liggen het meeste gevaar lopen. Dit zijn de initiatieven in Vredepeel en aan de Kempkensberg in Yssel- steyn. Er wordt zelfs gesugge reerd dat de windmolens in Ven ray helemaal van de baan zouden zijn. Gemeentelijk projectleider Mirei Pestel bevestigt dat 'door de nieuwe regels de windmolens bezwaarlijk kunnen zijn'. In de- huidige slapende toestand van het vliegveld zijn er geen belemme ringen voor windmolens die tach tig tot honderd meter hoog kun nen zijn. De basis wordt nu alleen gebruikt voor oefenvluchten maar dat gaat in de toekomst verande ren. "Het is nog niet duidelijk wat de nieuwe regels van de vliegba sis zijn. Maar daar moeten we wel rekening mee gaan houden", zegt Pestel die hoopt voor eind dit jaar meer te weten. De gemeente Venray gaat gewoon verder met het project windenergie. De Noord-Limburg- se gemeenten hebben samen een regionale beleidsvisie opgesteld die binnenkort door gemeente raad behandeld wordt. In deze beleidsvisie is een landschapsstu die verricht naar de inpassing en er is een adviesrapport, voor de MER-beoordeling. E A L E R men Steenstraat 73 Boxmeer t.o. de HEMA boxmeer mannenmode, jeans and casual wear for men venray casual wear for men Gommans De Echte Bakker Venlo (077) 352 0002 Sevenum (077) 467 4390 Venray (0478) 51 2628 Ons assortiment glutenvrije producten is www.versbrood.nl Op woensdag 24 september om 14.30 uur vindt de aftrap plaats van een groot kinder rechten educatieprogramma in Venray. De Stichting Mondi aal Platform Venray organi seert in het Theehuis in het Odapark voor de leraren, OR en MR van de basisscholen in Venray. Dit minisymposium Kinderrechteneducatie: ons- pakkie-an zal de eerste impuls hiertoe zijn. In Venray hebben zich hiervoor al vijftien basis scholen aangemeld. Er is gekozen voor een totaal nieuwe aanpak van educatie waarin, behalve op de kundigheid van de leerkracht, een groot beroep wordt gedaan óp de inventiviteit van het kind. Wan neer kinderen zelf en in dialoog met elkaar ervaringen opdoen en uitwisselen, vindt een betere inbedding plaats dan via de tradi tionele kennisoverdracht. Om 14.30 zal de heer Frans Swartelee, oprichten van het Kinderrechten huis in Alken (België), op een speelse en motiverende manier een voorstelling geven over kin derrechten. Voor velen is de heer Frans Swartelee bekend als de bedenker van De wereld in een mand. Vervolgens zal de heer Jan Pouwels. onderw'ijsfilosoof en docent aan de Pabo Amhem-Nij- megen, de aanwezigen inwijden in de diverse vormen waarin kin derrechteneducatie gegoten kan worden. Verrassend is dat dit op eik niveau en in elk vak toe te passen is en ook stimulerend w erkt voor het betreffende vakgebied. Hierna gaan de leden van de Stichting Mondiaal Platform Venray over tot het uitreiken van de, speciaal voor deze gelegenheid samenge stelde. Kinderrechtenkoffer. In deze koffer zit materiaal van vele organisaties waarmee de kinderen kunnen kennismaken met de diverse invalshoeken naar kinder rechten van deze organisaties Met cjit materiaal kunnen de kin deren ook zelfstandig, aan de slag. De Kinderrechtenkoffer zelf is de eerste prikkelende binnenkomer. Hij is namelijk door kinderen geheel met de hand vervaardigd uit gerecycled materiaal. Met dit werk voorzien deze kinderen in hun levensonderhoud en komt onderwijs en gezondheidszorg binnen hun bereik. In verband met de organisatie vragen zij, indien u zich nog niet opgegeven heeft, om zich alsnog op te geven bij de ondergetekenden. Per email heeft de voorkeur: M. Wel- schen. tel: 0478 550235. email: m.welschen@planet.nl of H. van Weers, tel: 0478 584136, email: michelvanweers@hotmail.com De gemeente wil medewer king verlenen aan het verzoek van de familie Vullings om op haar perceel aan de Hardeweg een tweede woning met gara ge te bouwen. Het perceel heeft een omvang van 4500 m2. De bewoonster wil hulp bij het onderhoud en een woning in de nabijheid verhoogt tevens het veiligheidsgevoel. Een van haar kinderen zal het pand gaan bewonen. Volgens het bestemmingsplan is bebouwing niet toegstaan. De locatie heeft 'agrarische doelein den' als bestemming. Omdat een tweede huis er ruimtelijk toch goed inpasbaar is wil de gemeen te via een artikel 19 lid 1-procedu re vrijstelling verlenen van het bestemmingsplan. René Francken (VVD) vroeg in de commissie Stedelijke Ontwik keling aan wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) of hij geen prece dentwerking schept. "Als er meer mensen komen met een flinke lap grond gaat u daar dan ook mede werking aan verlenen", wilde de WD'er weten. Ruyten reageerde dat ieder verzoek in principe in behandeling wordt genomen. "We bekijken in alle redelijkheid of we aan het verzoek kunnen voldoen. De ruimtelijke onder bouwing van het plan geeft daar bij de doorslag." De gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum gaan samen een visie ontwikkelen op de vraag hoe en in w elke vorm recreatie straks wordt toege staan in de Diepeling. Het grote grindgat op de gemeentegrens tussen Castenray en Tienray krijgt natuur als hoofd functie. Daar is iedereen het over eens. In de Venrayse gemeenteraad zijn de meningen verdeeld in hoe verre recreatie moet worden toe gestaan. De gemeenteraad van Meerlo-Wanssum wijst grootscha lige en luidruchtige recreatie af. De wethouders Holl (Meerlo- Wanssum) en Ruyten (Venray) hebben het initiatief genomen om via een interactief proces te komen tot een inrichtings- en beheerplan dat straks moet gel den voor de eindtoestand voor de Diepeling. Het bedrijf Teunesen krijgt toe stemming om eerst nog de zand winningslocatie iets uit te brei den. Er is een klankbordgroep in het leven geroepen die bestaat uit het LBT (Limburgs bureau voor Toerisme), stichting Innovatief Platteland, Staatsbosbeheer, waterschap Peel en Maasvallei, provincie Limburg, Teunesen zand en grint en de beide gemeenten. De visie over het recreatief gebruik van de Diepe ling is half november klaar. Het wordt op 24 november bespro ken in de commissie Finaz van Meerlo-Wanssum en op 10 december in de commissie Stede lijke Ontw ikkeling van Venray. De gemeente wil goedkope koopwoningen voor starters gaan bouwen aan de Vlier straat in Venray-zuid op het terrein van het garagebedrijf Young Cars Venray. Dat antwoordde wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) op vragen van Gerrit Verkoeijen (Samenwer king) in de commissie Stedelijke Ontwikkeling. Gedeputeerde van volkshuisvesting Ger Driessen heeft onlangs bekendgemaakt dat de Limburgse gemeenten duizend starterswoningen mogen bou wen. Het gaat om huizen in de prijsklasse tot 140.000 euro met een kavelgrootte van maximaal 200 vierkante meter. Verkoeijen drong er bij Ruyten op aan om vaart te maken met de plannen. De wethouder zei dat hij het ini tiatief toejuichte omdat er een grote behoefte is aan goedkopere woningen. Bovendien gaan ze niet ten koste van het bouwcon- tingent voor Venray. Naast de locatie aan de Vlierstraat, tegen over het in aanbouw zijnde appar tementencomplex voor ouderen, is ook het braakliggende terrein van de voormalige biologische school aan de Eikenlaan een optie voor starterswoningen, zo laat Runen weten. De provincie heeft Venray gevraagd om voor 10 oktober met concrete plannen te komen. PEEL EN MAAS een abonnement waard De gemeente vindt dat bes- tratingsbedrijf/steenhandel Willems geen recht heeft op een planschadevergoeding. Ook wordt het verzoek om nadeelcompensatie vanwege exploitatieschade afgewezen. De commissie Stedelijke Ont wikkeling stemde woensdag met de afwijzing in. Bij het vaststellen van het bestemmingsplan Smakterheide in 1997 heeft een gedeelte van het perceel aan de Smakterweg een andere bestemming gekre gen: verkeer in plaats van bedrijfs doeleinden. Want de gemeente was van plan de Nieuwhuisweg door te trekken, Willems kocht later het terrein van Mebin. De nieuwe eigenaar zegt dat hij investeringen achterwege heeft gelaten omdat op zijn perceel een weg zou worden aangelegd. Wil lems heeft daarom een tijdelijke bedrijfsruimte geplaatst in plaats van er een nieuw gebouw neer te zetten. Hij wil de geleden exploi tatieschade vergoed zien. De gemeente schakelde twee bureaus. SAOZ en Van Montfoort, in die een onderzoek deden naar de vermeende schade. Zij vinden dat Willems geen vermogensscha de heeft geleden omdat hij pas eigenaar werd van de grond nadat het bestemmingsplan van kracht werd. De ondernemer had dus kunnen weten dat een gedeelte van de grond bestemd was als 'verkeersdoeleinden'. De gepro jecteerde weg op zijn terrein is nog steeds niet aangelegd. En dit zal wellicht ook nooit gebeuren omdat de gemeente voor een ander tracé van de Nieuwhuisweg heeft gekozen. De gemeente wijst erop dat Willems wél voor een vergoeding in aanmerking was gekomen indien de weg toch zou zijn aangelegd op zijn perceel. Naast de aankoop van de grond zou hij dan een vergoeding voor exploitatieschade hebben gekre gen. Het bedrijf kan tegen de afwijzing in beroep gaan. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA. Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertentietarieven Op aanvraag verkrijgbaar. adverientie@randenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uu: Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur Abonnementen: 18.- (postcode 58. 30,- (overige binnenland)

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3