Expositie van kunstenaars Kunst Cultuur Casper ter Heerdt exposeert in Odapark aatste weekend Wat Venray bewaarde m nationale olkloredag Veest zoekt luchtgitaristen Het GestjCht, Van A tot Z Een liefde in Leningrad The Sheer in 't Podium Tomorrow People Koorscholing ^c/u/h/uh/ in 5EL EN MAAS Donderdag 18 september 2003 - Pagina 11 - i ^brahamArt houdt van don- «rdag 18 tot en met zondag september een grote expo- ie van hedendaagse Brazili- use kunstenaars in het oude adhuis op Grote Markt 1 in uray. Internationaal geves- Ide Braziliaanse kunstenaars nen hun werk. De opening ordt verricht door de deelne- icnde kunstenaar Nilton M. iSilva. Da Silva was tot voor kort co- cscntator van het TV-program- Your Kidding met Cindy Piel- 00m en toont momenteel een eciaculaire installatie die loopt nuit het Afrika Museum in Berg Dal naar het Modern Art Muse- li in Salvador (Brazilië). Da Silva jent op donderdag 18 septem- croni 20.00 uur de expositie die vrijdag tot en met zondag, nder het genot van Braziliaanse e muziek en een drankje, van ,00 tot 20.00 uur geopend is. In [.oudé raadhuis van Venray zul- bijna 500 schilderijen van edendaagse Braziliaanse kunste- ars te zien zijn. Hieronder bevinden zich kun- enaars die Internationaal furore :bben gemaakt. Zo is onder idere het werk van Sebastiao jdrigucs te zien. Rodrigues is ;q van de meest gerenommeer- ikunstenaars van Brazilië. In de langrijkste galerijen van het nd laat hij permanent zijn werk Met shows in de Verenigde aten. Frankrijk, Nederland en het eind van dit jaar een grote spositie in Italië is Rodrigues op eg zijn naam wereldwijd te ves- gcn. Sebastiao Rodrigues' werk mmerkt zich door een uitmun- nde schildertechniek gecombi neerd met een magische abstrac tie van mensfiguren. Hij speelt met de vorm van de doeken waar hij geen belemmeringen in ziet en werkt aan het overbrengen van zijn ritme naar het doek, zoals hij dat zelf omschrijft. Daarnaast zal in het Monumen tale Venrayse pand een collectie te zien zijn van Nisete Sampaio Deze legende in de Braziliaanse kunstscène toonde haar werk in vele individuele en collectieve exposities in Brazilië. Verenigde Staten. Chili. Italië, Portugal. Spanje, Frankrijk en Nederland. Haar werk behoort inmiddels tot collecties van musea, instituten, bedrijven en particulieren in Bra zilië en daarbuiten. Zij startte haar loopbaan tijdens het militaire regi me in 196T toen intellectuele, kunstenaars en links georiënteer de met grote regelmaat werden opgepakt of verdwenen. Zij speel de een actieve rol in het gevecht voor de intellectuele vrijheid in Brazilië. Ook in de jaren daarna zette ze zich in voor de sociale problemen van het land, organiseerde vele manifestaties tegen armoede en creatief verzet tegen de positie van Indianen. In haar abstracte schilderijen zal de kijker worden geconfronteerd met Sampaio's gevecht voor vrijheid en haar fun dament van spiritualiteit. Naast deze toppers zal ook een grote collectie werk te zien zijn van een kunstenaars collectief uit Rio de Janeiro welke haar werk niet eer der buiten de Braziliaanse lands grenzen toonde. Deze werken zijn licht verteer baar, toegankelijk en decoratief, zodat er voor zowel de getrainde kunstliefhebbers als voor de inci dentele expositiebezoeker naast het luisteren naar swingende Bra ziliaanse muziek, veel interessants te zien zal zijn. De werken zijn allemaal te zien en te downloaden op: www.AbrahamArt.com. Via Press kunt u op de site ook een groepsfoto van vijftien Braziliaan se kunstenaars voor het raadhuis in Venray, downloaden. Abraha- mArt is een in Venray en Rio de Janeiro gevestigd bedrijf dat zich bezighoudt met de promotie, pro ductie en verkoop van heden daagse kunst uit Brazilië. Na deze expositie zullen de werken ver deeld worden naar de diverse Europese galerijen en kunstdistri buteurs waarmee het bedrijf samenwerkt. Contact: Bram Reijn- ders 0621566995 Welkom@AbrahamArt.com De Folkloristische dansgroep Hakkespits bestaat dit jaar 20 ar. Dat moet gevierd worden. groep is opgericht in 1983 :t als doel de oude dansen, kle- Irachten, sierraden en de iek van Noord Limburg (Ven en omgeving) van rond 1900 ils onze grootouders dat ken- :n, te laten herleven. De dans- roep wil dit jaar hier extra aan- icht aan schenken door middel het organiseren van de Natio- tle Folkloredag 2003. Dit evene- :nt wordt jaarlijks gehouden op derde zaterdag in september, jaar in een andere plaats. Dit jrvalt Venray die eer te beurt. Concert ■Zondag 21 september vanaf 1.30 uur geeft Blaaskapel Die phlichen Rübensammler uit punen een zondagochtendcon- i in de foyer van de Schouw- g Venray De toegang is gratis. Die Fröhli- Rübensammier brengen het merendeel Egcrlander en sjechische muziek, aangevuld t enkele feestnummers. Dansgroep De Hakkespits zal als gastheer optreden en ontvangt op zaterdag 20 september afgevaar digden van klederdrachtgroepen uit het hele land. Er zullen onge veer 200 mensen in originele kle derdracht uit alle delen van Nederland een bezoek aan Venray brengen. Het programma ziet er in grote lijnen als volgt uit: 9.30- 10.15 Binnenkomst groepen in de Schouwburg; 10.15-10.30 officië le ontvangst; 10.30-11.15 lezin gen: schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan; 11.15-11.45 korte pauze; 11.45-12.15 '100 jaar gestichten in Venray' door dhr. v. Els; 12.15- 16.30 bezoek aan de stands in de schouwburgfoyer van schutterij 't Zandakker; boekenverkoop door 't veldeke; streekproducten; VVV Venray; gemeente (film Aid Ven ray); Hakkespits. Bezoek aan: Grote Kerk Venray; Cultuur Histo risch museum 't Freulekeshuus; beide op loopafstand, onder bege leiding van Hakkespitsleden. Bezoek Vincent van Gogh muse um middels verzorgd vervoer; bezoek Kruizen en Kapellen mid dels verzorgd vervoer. 16.30- 17.30 gezamenlijke afsluiting en diner in het Raaylandcollege. ver trek naar huis. De Nijmeegse kunstenaar Casper ter Heerdt exposeert van 21 september tot en met l6 november in het Odapark te Venray. Met als thema Sen ses zijn beelden en installaties van deze 37-jarige kunstenaar te zien. Ter Heerdt heeft het Odapark leren kennen tijdens de Waan, de manifestatie van kunst en psychia trie die in 2002 in Venray werd gehouden. Onder de indruk van deze manifestatie toog ter Heerdt meerdere malen naar St. Annater- rein. Elementen uit de vroegere slachterij van dit voormalig psy chiatrisch centrum, gebruikt hij thans in zijn expositie "Senses" "Dit wordt mijn eerste echte museale tentoonstelling", zegt Ter Heerdt, wiens werk totnogtoe vooral te zien was in galeries. "Ik was er aan toe om eens zo groot uit te kunnen pakken als nu in het Theehuis, de expositieruimte van het Odapark, met ook ruimte voor mijn installaties. Fantas tisch." Ter Heerdt heeft - althans in zijn werk... - vrouwen afgezwo ren. Na de kunstacademie in Kam pen was hij tien jaar in de weer met beelden van vrouwen van vlees en bloed. Bronzen vrouwen. Ook niet volgens het gebruikelij ke modebeeld maar realistische, stevige dames. Door het leven getekende figuren, in zichzelf gekeerd. Rust uitstralend, verstild in hun gedachten. Een paar jaar geleden was Ter Heerdt, stam mend uit Babberich. aan een nieu we uitdaging toe Hij wilde zijn eigen grenzen verleggen. Na zove le vrouwenfiguren koos hij voor mannen, maar wel vrouwelijke, gevoelige mannen. En tegelijk ging Casper met ander dan het gebruikelijke degelijke beeldhou werspul - klei, gips en brons - aan de slag. "Spul dat je bij de Gamma kunt kopen." Siliconenkit en pur- schuim dus. Die materialen zor gen voor welhaast doorzichtige, aandoenlijke, dromerige mennek- es. 'Friend' bijvoorbeeld is een zaam op zijn zitje aan de muur met naast hem een leeg zitje. En is de man van 'Soul city' wel opge wassen tegen het om hem heen draaiende autoverkeer? Voor de Oda-expo heeft Casper toch twee bronzen mannen of lie ver jongens gemaakt. 'Bunny' en 'Classic beauty' zijn mooie, beval lige jongens, de een in de klassie ke pose maar wel op hoge hak ken. "Mijn werk is serieus maar ik hou ook wel van een grapje", aldus Casper. Wat hem drijft? "De zin van het leven. Ik zoek het wezenlijke. Maar dat kun je niet vinden zonder de weg ernaartoe te ervaren." Vorm gegeven bete kent dat bijvoorbeeld in 'Oh, what a beautiful day' een oude man in een kinderwagen. Of in 'Instant enlightenment' behalve een reiskoffer ook een dodelijke pil om het bewijs te krijgen dat het leven aan de andere kant doorgaat. Elementen die bij het leven aan deze kant horen, zijn verwerkt in de installatie 'Soul machine', verblijfplaats van de ziel. Alles draait om 'waar komen we vandaan, waar gaan we naar toe' in het zich herhalende proces van het leven dat eindigt en opnieuw begint. Casper toont dat met onder meer navelstrengen als levensader en lichaamsdelen in glazen potten in zijn installatie die hijzelf omschrijft als "tussen heftig en sereen". Ellis Schoonhoven, vrouw en compagnon van Casper ter Heerdt, werkt momenteel aan enkele installaties voor haar ten toonstelling in het Theehuis. Zij zal nl. in februari en maart komend jaar met haar werken in Venray exposeren. Beelden van Servaas (6) De organisatie van Veest is nog ren. Zij werken altijd met de 3 B's De organisatie van Veest is nog op zoek naar mensen die mee wil len strijden om de enige echte Leunse Luchtgitaar Kampioenstro- fee, 30,- aan prijzengeld en een heuse gesigneerde luchtgitaar. Dit win je op dit moment alleen al als je je opgeeft want daar ontbreekt het nog een beetje aan. Ze heb ben wel al veel reacties gehad van mensen die het te gek vonden alleen de laatste stap durven ze kennelijk niet te zetten. Het enige wat je hoeft te doen is 1,5 minuut bezopen op het podium gaan te staan en dan net doen alsof je gitaar speelt. Wie heeft er nu ooit in 1,5 minuut 30.-verdiend? Dit alles zal door een zeer deskundige jury beoordeeld worden. Ze heb ben zelfs een wereldberoemde gitarist weten te strikken voor de jury. Hij kwam op een voorwaar de en dat was dat hij zelf ook mee mocht doen. Voor verdere spelregels neem je een kijkje op www.veest.s5.com Daar kun je je tevens opgeven. Kan ook via e- mail naar jenneskens@tiscali.nl Er bestaat ook nog de mogelijkheid om te bellen met Frank, nummer 589095. Er zullen op Veest dit jaar drie bands spelen. Als eerste speelt de Achterbendt uit Gevste- ren. Zij werken altijd met de 3 B's namelijk Bier, Bus en Bitterballen. Met nummers als Naks dur de wasstroat, Woar ziede geej d'r enne van? en Ut vèrke van de kroeg kan iedereen na een rondje tekst al uit volle borst meezingen. Als tweede band zal Puch Maxi haar kunsten gaan vertonen. Met nummers als de Puch Maxi Solex Song, Het Bijbelverhaal en Fritske d'n Olifant zullen zij gewoon ver der waar De Achterbendt geble ven was. Mede dankzij de mede werking van een wereldberoemde liedjeszanger zal dit optreden je nog lang heugen. De Flying Embryo's zullen een waardige afsluiter zijn van deze avond. De vier zijn altijd weer goed voor een avondje stemming verhogende melige muzikale uit spattingen, waarbij zeker ook de medewerking van het publiek niet wordt vergeten.Vooral de eigen nummers met niet alledaag se teksten over alledaagse gebeur tenissen maar ook de tot punk rock verbouwde smartlappen worden door heel Nederland en België meegezongen. Veest barst op zaterdag 20 september los in gemeenschapshuis De Brink. Aan vang 20.00 uur. De entree is gra tis. De expositie Wat Venray fcwaarde is komend weekend 'oor het laatst te bezichtigen in nuseum 't Freulekeshuus in Vcn- ay. Velen, waaronder honderden choolkinderen. zijn in 't Freulek- shuus geweest. Zij hebben diver- voorwerpen gezien die gewoonlijk -onttrokken voor de ogen van het publiek- in depot wn dagen slijten. Aan elk ten toongesteld voorwerp zit een ver haal, een historie, een geschied en is. Destijds is iets ontstaan, maar relicten/overblijfselen blij- aanwezig en actueel. Een heel 'eknopt geschetst voorbeeld. Van toperslager JP Tillemans (1881- '955) zijn twee wandborden te Zle°: een met een portret van Dr. Schaepman en een zelfportret. In '913 -90 jaar geleden- had hij toe stemming gevraagd om zijn werk plaats te mogen uitbreiden met onder anderen een aangepaste oven. Binnen enkele weken was de heer Tillemans de vergunning ferleend. Woonhuis en werk plaats waren gevestigd op de hoek Marktstraat/Eindstraat. Eerst perkte hij vooral voor brood op de plank. Later ging hij zich toe- op meer artistieke zaken v°or particulier en openbare gebouwen waaronder kerken. Her maakte hij zestig jaar geleden D°k een schitterend koperen feliëf 'De verrezen Heer' met de tekst 'Wie in Mij gelooft, zal 'even'. Dat sierde op het pal aan huis gelegen kerkhof het graf aanzijn vrouw J.M. Verbeeten. In '935 stierf ook J.P. Tillemans en pverd bijgezet Later werden zij samen overgebracht naar begraaf plaats Boschhuizen. Hun graf is ook daar een zeer origineel monu ment. Minder monumentaal zijn de restanten van het pand waar Het graf is een monument eer origineel J.P. Tillemans met noeste inzet en creativiteit zijn werk verrichtte.. Vind je het leuk om te zingen en hou je van gezelligheid? Kom dan zingen bij jeugdkoor Tomor row People in Venray. Jongens en meisjes vanaf 12 jaar zijn welkom. De repetities zijn op donderdag 19-30 tot ongeveer 21.00 uur in het repetitielokaal in de toren van de Grote Kerk. Vanaf donderdag 25 september is er de mogelijk heid om een kijkje te komen nemen. Voor aanmelding en infor matie kunt u bellen naar Jacintha de Graaff, telefoon (0478)580802 of mail naar rickdegraaff@home.nl Deze week start Ars Musica uit Venray in zijn 30-jarig jubileum jaar gedurende tien weken een cursus koorscholing, die verzorgd wordt door twee zangpedagogen. De koorscholing is bestemd voor iedereen die graag wil zingen en eens wil kennismaken met een gemengd koor. De doelstelling is de zangtechniek, houding en ademhalingstechnieken te verbe teren om zodoende een optimaal gebruik van de stem te bewerk stelligen. Elke zangpartij wordt apart getraind. Tijdens deze avonden volgt een groot aantal^ leden tevens individuele zangles. De koorscholing is voor de reguliere repetitie van 19.00 uur tot 20.00 uur en is voor belangstellenden kosteloos te volgen in vereni gingsgebouw De Opmaat aan de Oostsingel in Venray. Voor meer informatie en aanmelding kunt u contact opnemen met: Trees Cadirci. telefoon (0478)581238 of Marjo Kuypers, telefoon (0478)513191' De gebouwen van het oude Ser- vaasgesticht lagen vroeger ver scholen achter boomgaarden en weelderige tuinen. De foto dateert uit de beginperiode en toont ons de paviljoenen C (rechts vooraan) en paviljoen B (midden). Daarnaast het hoofdge bouw met de kapel, herkenbaar aan het ranke torentje. Tussen de kapel en paviljoen B is nog net een vleugel te zien van gebouw A. daarmee waren de beginletters van het alfabet compleet, ABC, want de gebouwen van het gesticht werden altijd met een let ter aangeduid alhoewel ze offi cieel vernoemd waren naar een of andere schutspatroon. De officiële naam van paviljoen C was Sint Anna, maar dat leidde tot allerlei misverstanden, omdat buitenstaanders dachten met het Venrayse gesticht St. Anna te maken te hebben. Paviljoen B heette eigenlijk St. Vincentius, maar ook dat gaf wel eens verwar ring met Huize Vincentius aan de Heuvelstraat. Nee, al die heiligen namen, men vond het maar niks. Paviljoen St. Johannes Berghmans bijvoorbeeld. Dat was de naam van paviljoen I. Veel te veel schrijfwerk en veel te lang om uit te spreken, dan lie ver kort en krachtig een letter. En zodoende wordt tot op de dag van vandaag vastgehouden aan het alfabet, van A tot Z. Werkelijk alle letters werden gebruikt en het waren er precies genoeg. Gebouw A omvatte het hoofdge bouw, de kapel, de centrale keu ken en de twee zijvleugels van het hoofdcomplex. Dan volgenden de verpleegpaviljoenen B-C-D-E-F-G- H-I-J-K-L-M. Vervolgens kwam de boerderij met de letter N. gevolgd door de gebouwen O en P, zijnde de werkplaats en de w asserij. De Q was gereserveerd voor de machinezaal, waar de elektriciteit werd opgewekt, en de watertoren die door de Duitse bezetter in 1944 werd opgeblazen. In de orde van het alfabet volgden dan het Lijkhuis en de Barak met de letters R en S. De Barak was bestemd voor de besmettelijk zie ken. maar heeft in de loop der jaren voor van alles en nog wat dienst gedaan. Omdat T ook de beginletter is van Toneelzaal werd deze letter toegekend aan de feestzaal die in 1926 werd gebouwd. Later werd deze zaal verbouwd tot verplegershuis Camillus, dat weer enkele jaren later verbouwd werd tot Den Kerkdijk. De verp legers verhuisden toen naar hun nieuwe stek, het huidige Camil- lushuis aan de Oostsingel. Maar laat ons verder gaan met het alfa betiseren. We zijn toe aan de let ters U, V en W. Helaas..., hier tas ten we in het duister. Gelukkig is dat niet het geval met de slotlet ters X-Y en Z. Zij werden toebe deeld aan de drie afdelingen van het bejaardencentrum dat Servaas in 1964 bouwde, een semi-perma- nente houtbouwr die in 1981 gro tendeels door brand verwoest werd. Ook de meeste andere gebouwen zijn in de loop der jaren verdwenen. Alleen de herin nering is gebleven en verhaalt ons van de Alfa en de Omega. De geschiedenis van een gesticht, van A tot Z. Twan van Els. Zaterdag 20 september wordt een British night in café 't Podi um. Twee bands met Britse invloeden staan op 't programma voor deze avond, te weten The Sheer en in het voorprogramma de band One in a Million. De hoofdact The Sheer behoort niet meer tot een van de onbekendere bands in Nederland. Middels het optreden op Lowlands 2002, een 2metersessie, TMF en vele radio programma's is The Sheer uitge groeid tot een landelijk bekende en gewilde band. The Sheer is een Noord Hol landse band die frisse gitaarpop speelt met een flinke Britse inslag. In het voorprogramma staat de Tilburgse band One in a Million. Een sterk punt van One in a Mil lion is dat de instrumenten geheel in dienst staan van de liedjes, waardoor deze puntig, effectief en schijnbaar eenvoudig van opzet zijn. Schijnbaar want de arrangementen zitten knap in elkaar en vormen een afgerond geheel. Opvallend is ook de harmonieu ze samenzang, dat de losse melan cholieke sfeer van de 60's oproept. De zangstem, die af en toe een scherp, venijnig randje heeft, voorkomt echter dat de songs al te zoet klinken. Alhoewel het punkrandje bijna helemaal uit de muziek is verdwenen, is de punkachtergrond van de bandle den nog wel goed voelbaar in de energie en kracht van het materi aal, vooral tijdens de strakke live shows van One in a Million. Ook aan de presentatie van de band valt niets af te dingen de heren steken zich voor foto 's en optredens strak in het pak. Het geeft gewoon iets extra 's, dat uni forme idee. Vooral omdat het plaatje niet helemaal klopt in de context van de muziek. Er komen van die brace mannen met strop dassen het podium op en dan knalt het ineens enorm. Dat vormt een leuke tegenstelling. One in a Million heeft op kracht van hun energieke liveshows al een aardige groep volgelingen opgebouwd. Nu de rest van Nederland nog, te beginnen in Café t Podium. Met hun sterke formule zal het succes niet lang meer op zich laten wachten. Met One in a Million heeft Nederland er een band uit duizen den bij! Boekrecensie in Peel en Maas Leningrad, 1941. In deze stad van vervallen grandeur, vroeger bekend als St. Peters- burg, lijkt de oorlog in Europa ver weg. De jonge Tatiana Metanov woont samen met haar familie in een krap appartement. De harde reali teit van het communistische Rusland maakt het leven van alledag niet genakkelijk. Maar wanneer Hitier zijn pact met Stalin verbreekt en het land binnenvalt, wordt de situatie vele malen ernstiger. Diep geschokt en volledig ver rast proberen de Metanovs, zoals al hun landgenoten, te redden wat er te redden valt. Tegen deze chaotische achtergrond van bom bardementen, hongersnood en onzekerheid, ontmoet Tatiana de knappe Alexander, officier in het Rode Leger. Hij heeft een licht accent dat zij niet kan plaatsen en verbergt met zijn charmante zelf verzekerdheid een geheimzinnig verleden. Wanneer de onbarmhar tige winter en de blokkade van het Duitse leger de stad in hun greep krijgen, wordt de familie Metanov gedwongen tot wanho pige maatregelen om te overle ven. Daarom proberen Tatiana en Alexander hun onmogelijke liefde -even tragisch, ondraaglijk en ver woestend als de oorlog zelf- geheim te houden. Maar de aan- Cm /tt/m- i" trekkingskracht blijkt te sterk. Een liefde in Leningrad is een onvergetelijke roman, rijk aan sfeer, drama en historische details, die tot tranen roert en de harten van lezers overal ter wereld zal veroveren. Indien u gegrepen werd door De Doomvo- gels, Dokter Zjivago en Gejaagd door dee wind, zult u ook verliefd worden op het verhaal van Tatia na en Alexander- en op de onna volgbare vertelkunst van Paullina Simons. Zij schreef Een liefde uit Leningrad als eerbetoon aan haar grootouders. Dit boek is ook te koop in boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs: 17,50 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 11