Bezuiniging betekent tariefsverhogingen' [Sfeervolle vieringen in Castenray 'Gevolgen voor Venray vallen mee' Politiek eist meer actie van college 'Gemeente kan geen vrijstelling geven voor terrasparasols" )pnieuw meer extern Personeel op gemeentehuis Verzet tegen verplaatsing Antoniuskapel Guinot Subsidie De Kemphaan afgewezen Dynamus Fietser gewond 'agil eel EN MAAS uonderaag II septemDer zoUi - Hagina s mtTITWr PA RIB OPEN DAG 26 september 10.00-17.00 uur i i f INTRODUCTIEBEHANDELINGEN Hydradermie Soin aromatic Beauté Neuve Er zijn nog enkele plaatsen vrij (tel. 0478-589295) De adviseuse van Guinot is aanwezig voor huidverzorgings- en productadviezen (maak wel even een afspraak) Onder alle bezoekers wordt een gratis Hydradermiebehandeling verloot t.w.v €55.- Merseloseweg 80 5801 CE Venray tel. 0478-589295 ,A_ [gelopen zaterdag is in Casten- ly op sfeervolle wijze het 70-jarig arochiejubileum gevierd. Met i buiti en plechtige heilige mis met aan- !'ke" epaste teksten werd de viering 'Z n een van prachtige bloemversie- iwocA ingen voorziene kerk ingezet, epias |et Dameskoor en het Kerkelijk angkoor brachten heel veel luis- er met hun zeer mooie gezangen. ,ecOT Ifd indrukwekkend werd het, 2e oen aan het einde van de mis de "9 anfare met een processiemars de erk binnentrok. De Castenrayse nv nuzikanten begeleidden met toe- k. psselijke muziek de kerkgangers buiten. Na de fanfare volgde aantal dames van ZijActief met hun verenigingsvlag en een fraai opgemaakte en goed gevulde oogstmand. De reden hiervan was het feit dat ZijActief Castenray dit jaar eveneens 70 jaar bestaat. Hun jubileumviering volgt in het najaar. Buiten bij het Heilig Hartbeeld verzamelden de kerkgangers zich, om te luisteren naar toespraken van de voorzitter van de Stichting Heemkundig Genootschap Cas tenray, Jan Strijbos, en van Pieter Maes, secretaris van het kerkbe stuur. De inzegening van het Hei lig Hartbeeld gebeurde door kape laan Van Dijck. De hele ceremonie werd muzikaal opge luisterd door de beide koren en de fanfare Dorpsklank. Na afloop van de plechtigheid toog het hele gezelschap naar de overkant van de straat, waar het gerenoveerde dorpsplein officieel in gebruik werd genomen. Na een toespraak van de voorzitter van de Dorpsraad, Louis Vroemen, was het de beurt aan loco-burge meester Jan Driessen, om het plein officieel te openen met het doorknippen van een lint. Tegelij kertijd hesen op vijf punten rond om het plein een aantal vrijwilli gers de Nederlandse driekleur. olitiek wil vaker en beter geinformeerd worden In 2002 heeft de gemeente ■mi fenray weer meer externe tochten ingezet op projectba- is. Er werd vorig jaar voor >ijna 2,8 miljoen euro perso- )eel ingehuurd. In 2001 was lat nog 2,4 miljoen euro. ujfi ^at W'jkt uit het jaarlijkse over wip licht dat de commissie Middelen v via Dnlangs heeft ontvangen. De com- nissieleden waren allerminst evreden over het beknopte over- icht. Ze willen ook vaker op de i> flWQgtt gehouden worden van de 5W van zaken. "We kunnen niet 'tel met dit uittreksel. We heb- er naar gekeken maar we torden er niet veel wijzer van' zei Ron van den Heuvel (VVD). Op het overzicht staan alleen eindbedragen maar geen tarieven of periodes van de inhuur. "Die stonden wel op het overzicht van 2001", merkte Toon Loonen (CDA) op. "Dat was veel gedetail leerder. Waarom is het nu anders gedaan", wilde hij weten. De commissieleden werd beloofd dat er een nieuw en uitge breider overzicht gemaakt wordt. In 2001 werd naast de projecten ook nog voor 2,5 miljoen euro aan externe krachten ingezet bij ziektes, vacatures of andere knel punten. Deze cijfers voor 2002 ontbraken op de lijst. Dat er vorig jaar meer perso- Bolchrysant Zet de ze fleurige najaars- bloeier in de volle grond of in een leuke mand! v. Diverse kleuren, A 0 45 cm. Tuincentrum Overvecnt vindt u o.a. in Boxmeer - FYovincialeweg 5 (A77 - afslag I) Beuningen -Claudiuslaan 60 (A73 - afslag 1, Shoppingpark De Heuve) neel is ingehuurd is opmerkelijk. Want het eigen personeelsbe stand nam toe van 234,1 fte in 2001 naar 252,6 fte in 2002. Wet houder Heidens (CDA) verklaarde bij de presentatie van het jaarver slag 2002 dat deze stijging werd veroorzaakt doordat er minder personeel zou zijn ingehuurd. Dit blijkt nu dus niet het geval te zijn geweest. De sector Stedelijke Ontwikke ling deed met 1,46 miljoen euro het meeste beroep op externe krachten. Deze werden vooral ingezet voor grote bouwprojec ten zoals De Gouden Leeuw, St. Anna, St. Servaas en Brabander. Stedelijk Beheer trok ruim 1 mil joen euro uit voor ingehuurd per soneel dat hoofdzakelijk bij Open bare Werken werden ingezet. Bij een verkeersongeval op de Merseloseweg is vorige week donderdag een 12-jarige jongen uit Venray gewond geraakt. Het ongeval gebeurde rond 13.15 uur toen een 72-jarige auto mobilist uit Venray over de Merse loseweg richting Merselo reed. Nadat deze man een vuilnisauto in had gehaald stak de fietser de weg over. De automobilist kon de jon gen niet meer ontwijken. Door de daaropvolgende aanrijding viel de jongen op de grond. De auto kwam aan linkerzijde van de weg tegen een boom tot stilstand. De jongen is met onbekende verwondingen opgenomen in het ziekenhuis. jbliotheek doet dringend beroep op politiek pe Venrayse bibliotheek is én van de organisaties die etroffen worden door de ezulnigingsoperatie van de fineente Venray. In een brief ,n alle politieke partijen jarschuwen bestuur en jfectie voor de gevolgen van subsidievermindering van 0.0OO euro per jaar. Bovendien wordt er geen infla- fcorrectie meer doorberekend de jaarlijkse subsidie die voor 1 jaar 625.802 euro bedraagt, borzitter Paul Vriesekoop en irecteur Arnoud Bruijns wijzen ip dat de bibliotheek een open moet blijven die toegan kelijk en vooral laagdrempelig is. 'Ook de laagste inkomens moeten gebruik kunnen maken van de faciliteiten van de bibliotheek'. Indien de bezuinigingen doorgaan dan zullen de tarieven fors ver hoogd moeten worden. Daarnaast zal er bezuinigd worden op de kosten. De bibliotheek zal dan ondermeer stoppen met het gratis verzorgen van boekencollecties op de basisscholen in de Venrayse kerkdorpen. De bibliotheek telt 9133 leden waarvan 4000 volwassenen. Bruijns vermoedt dat de gemeen te aan het bezuinigingsbedrag komt door 10 euro bovenop het abonnementsgeld te zetten. Dit betekent een verhoging van vijftig procent. Volwassenen betalen nu 20 euro per jaar plus een leenver- goeding. Wat de directeur het meeste zorgen baart is het afschaf fen van de prijsindexering. "Want dat hakt er op termijn nog het hardste in. We zijn gebonden aan de CAO Openbare Bibliotheken. Voor 2004 ligt al een loonsverho ging van 2% vast. De bibliotheken zijn bezig de achterstand ten opzichte van andere bedrijfstak ken in te lopen. Daarnaast hebben we te maken met de prijsontwik keling van andere kosten." De bibliotheek vervult een belangrijke rol in de Venrayse samenleving. Als informatievoor ziening, op educatief en cultureel gebied en het heeft een ontmoe tingsfunctie. Een belangrijk speer punt is educatie en leesbevorde ring van de jeugd. Drie jaar geleden heeft de bibli otheek al 70.000 gulden moeten bezuinigen. Dit heeft zijn weer slag gehad op de collectie. Ten opzichte van vergelijkbare gemeenten als Uden, Weert, Tiel en Roermond beschikt Venray verreweg over het kleinste aan bod. De uitleenfrequentie is daar entegen in Venray het hoogste. Ook krijgt Venray de minste subsi die. Dit is gemiddeld 16, 41 euro per inwoner. Uden (17,20), Weert (22,09), Tiel (20,11) en Roermond (25,84) liggen veel hoger. Desondanks slaagt de Ven rayse bibliotheek erin relatief lang open te zijn (34 uur per week) met het laagste aantal formatie uren. Per jaar komen er ruim 239.000 bezoekers in de bieb waarmee Venray van de vijf gemeenten wederom het beste scoort. De bibliotheek wil met deze cijfers aantonen dat er geen enkele rek zit in het budget. 'We zijn zeer efficiënt bezig en kunnen daar door ook minder bezuinigen op de kosten. Een groot deel van de subsidiekorting zal uit verhoging van de inkomsten moeten komen', zo staat in de brief aan de gemeenteraad. Brede toegankelijkheid en een laagdrempelige voorziening drei gen door de bezuinigingen in gevaar te komen. De leiding van de bibliotheek stelt voor de bezui niging van 40.000 euro te halve ren maar de prijsindexering te blijven doorberekenen in de sub sidie. Op dinsdag 23 september zal de bibliotheek ter sprake komen tijdens een ingelaste ver gadering van de commissie Maat schappelijke Diensten met één onderwerp: de bezuinigingsvoor stellen. medio september opent DELICATESSEN Schouwburgplein 3 Vijfhonderd militairen minder heeft amper invloed op woningbouw Toen twee maanden geleden bekend werd dat de uitbrei ding van vliegbasis De Peel flink beperkt zou worden, sloeg burgemeester Waals alarm. Van de geplande 1000 landmachtmilitairen uit Ede zouden er slechts 500 naar Vredepeel komen. "Vijfhon derd gezinnen minder bete kent een flinke klap voor Ven ray", zei Waals toen. De burgemeester vreesde grote gevolgen voor de economische ontwikkeling en het woning- bouwprogramma van Venray. Dit blijkt achteraf allemaal reuze mee te vallen. Uit een enquête, die gehouden is door het ministerie van Defensie onder de militairen in Ede, blijkt dat slechts een klein aantal bereid is te verhuizen naar de omgeving van vliegbasis De Peel. Op vragen van Toon Loonen (CDA) in de commissie Midde len zwakte ook wethouder Hei dens (CDA) de uitlatingen van Waals af. "Niet veel militairen zou den zich in Venray vestigen. Want er zijn altijd veel verschuivingen bij defensie. Het blijkt dat de meeste mensen ervoor kiezen om niet mee te verhuizen. Het aantal nieuwe inwoners voor Venray wordt daarom laag ingeschat", verklaarde- Heidens Vragensteller Loonen merkte op dat Waals op Ll-tv nogal een 'zwartgallig beeld' voor Venray had geschetst. "Met name over de woningbouw. Maar dat blijkt nu zo'n vaart niet te lopen", conclu deerde de CDA'er, die het college een berustende houding verweet. Want van de bestaande 1000 arbeidsplaatsen op De Peel wor den er ook nog eens vierhonderd geschrapt. Daarnaast is de grote verbouwing op de vliegbasis stil gelegd. Het CDA vernacht een meer actieve houding van het col lege en Loonen wilde weten welke stappen ondernomen zijn en wat nu precies de gevolgen voor Venray zijn. Wethouder Heidens wilde daar op nog niet reageren. Pas na Prinsjesdag (16 september) wordt duidelijk of de bezuiningingsope- ratie bij Defensie daadwerkelijk doorgaat. "Vlak daarna hebben we een afspraak met GGW De Peel. Ik wil eerst dat gesprek afwach ten omdat we dan meer informa tie krijgen. Pas dan kan ik de vra gen beantwoorden." Heidens zei ook dat de gemeen te niet van tevoren was ingelicht over de inkrimping van de vlieg basis. "Op dezelfde dag dat het persbericht verscheen zijn ook wij ervan in kennis gesteld. Wij wisten eerder van niets." Omwonenden van de Sint Antonius van Paduakapel aan de Stationsweg hebben bij het college van B en W geprotes teerd tegen de verplaatsing van de kapel. De 'buren van Antonius' willen dat de eeu wenoude kapel op haar plek blijft staan. De brief aan B en W is verge zeld met een handtekeningenlijst van buurtbewoners. De gemeente wil de kapel vijftig meter verder op plaatsen in de richting van de nieuwe wijk Antoniusveld. De buurtbewoners zeggen geschrok ken te zijn van dit voornemen. Ze wijzen op de historische waarde van de huidige plek pal langs de Stationsweg. Want al vanaf 1650 staat hier een kapel. Het markeert de grens tussen de plaatsen Oos trum en Venray. De huidige kapel stamt uit 1722. De omwonenden zien dat veel voorbijgangers er even blijven stil staan. Voor een moment van bezinning of uit belangstelling voor de historie. 'Als de kapel wordt verplaatst naar een anonie me plek op het plantsoen dan is de afstand te groot. De oorspron kelijke functie van stilstaan en weer doorgaan, is er niet meer. De ziel van de kapel is er dan uit en het wordt alleen maar gebruikt als decoratiestuk voor de nieuwe wijk", aldus de briefschrijvers. Veel buurtbewoners hebben, soms generaties lang, een emotio nele en persoonlijke binding met de kapel. 'De Antoniuskapel is een baken in onze buurt!', zo luidt de hartenkreet. Het college van B en W van de gemeente Venray heeft het subsidieverzoek van de Stich ting Ouderen voor Ouderen De Kemphaan voor de aanleg van een ringleiding voor de prijs van 1922 euro afgewe zen. Een ringleiding is volgens de gemeente weliswaar een voorzie ning die wordt aangebracht voor gehandicapten, maar die niet spe cifiek gericht is op het individu. Een subsidieaanvraag voor een gemeenschappelijke voorziening, waaronder ook de aanvraag voor een ringleiding voor de stereo installatie valt, is volgens de gemeente Venray niet mogelijk in het kader van de Wet Voorzienin gen Gehandicapten (WVG). Een andere subsidiemogelijk heid is in dit geval volgens de gemeente ook niet aan de orde, omdat in juni reeds een subsidie is verstrekt van maximaal 13.000 euro voor de aanleg van een vouwwand, inclusief de aanpas sing van de stereo-installatie. Het college heeft de stichting destijds al duidelijk gemaakt dat dit een maximumbedrag betrof. Wethouder Emonts: "Wij wisten niets van vermindering ambulances" Dat Venray vanaf 1 septem ber in de avonduren en 's nachts nog slechts over één ambulance beschikt is hard aangekomen bij de politiek. De commissieleden van Maat schappelijke Diensten eisen dat het college direct actie onderneemt Wethouder Emonts (PvdA) zei dat hij het nieuws via de pers had moeten vernemen. Ook burge meester Waals, die verantwoorde lijk portefeuillehouder is over ambulancevervoer, weet volgens Emonts nergens van. "We zijn niet geinformeerd. Zodra de burge meester terug is van vakantie zul len we bekijken welke actie we kunnen ondernemen", aldus Emonts die meldde dat er een gesprek gepland is met de direc tie van de RAV (Regionale Ambu lance Voorziening) die sinds 1 januari 2003 verzelfstandigd is van het ziekenhuis. Mathieu Emonts zei 'verrast', 'verontwaardigd' en 'verbaasd' te zijn. "Ook de communicatie is bij zonder slecht verlopen evenals het tempo waarin het besluit genomen wordt." Tiny Grebenjak (Lokaal Aktief) stelde de kwestie vorige week aan de orde. "De wettelijke grens van 15 minuten kan niet meer gega randeerd worden. Daar maken we ons grote zorgen over", aldus Gre benjak die wist dat de RAV met grote financiële tekorten kampt. Vandaar dat het weghalen van de tweede ambulance uit Venray niet op 1 januari maar al per direct is ingegaan. Martin Wijnhoven (Samenwer king) stelde dat bij een hartinfarct de tweede ambulance ook binnen een kwartier ter plekke moet zijn. Volgens hem is dat nu vrijwel onmogelijk. Leonie Cals (WD) vond het kwalijk dat het college nog geen actie had ondernomen. "Want de overheid is wel verantwoordelijk voor de veiligheid van haar bur gers. Er had allang iemand moe ten reageren." Henk de Klerk (CDA) wees op het rapport Oversteek waardoor veel specialistisch functies in Ven ray zijn vervallen. Als compensa tie zouden de ambulances veel beter uitgerust worden, zoals het stabiliseren van patiënten, waar door de afstand tot het ziekenhuis er niet zoveel meer toe doet. "Daarom is dit besluit ook zo ver wonderlijk. Kan de RAV dit zom aar eenzijdig beslissen", vroeg De Klerk zich af. "Ik dring er bij de wethouder op aan om er samen met het ziekenhuis en professor Spreeuwenberg snel werk van te maken. Want anders wordt het 'ik stond erbij en ik keek erna'." Deze vrijwilligers hadden zich de afgelopen maanden met veel enthousiasme ingezet bij de werk zaamheden aan het plein. De ceremonie werd afgesloten met het spelen en zingen van het Cas tenrayse dorpslied 'Och Casele, mien Casele'. Aan het einde van de plechtigheid trok het hele gezelschap onder feestelijk klok kengebeier naar het gemeen schapshuis, waar de koffie klaar stond en de expositie 70 Jaar Parochie bezichtigd kon worden. Ondanks het feit dat het Heem kundig Genootschap zich beperkt had tot strikt kerkelijke zaken, was het toch nog een vrij uitge breide tentoonstelling geworden, waarbij de door Wim Duijkers gemaakte maquette van de Cas tenrayse kerk evenals twintig jaar geleden weer veel bekijks trok. Ook op zondag was de tentoon stelling nog te bezichtigen en daar werd door zeer velen gebruik van gemaakt. Al met al een heel mooi feest en Castenray is een fraai dorpsplein en een mooi Heilig Hartbeeld rijker. s Avonds baadt het beeld in een zee van licht, dat door een enkeling wat fel, maar door anderen juist heel mooi gevonden wordt. Wellicht is het ook nog even wennen. Het probleem met de terras parasols bij café De Klokken luider is nog steeds niet opge lost. Omdat de parasols een totale omvang hebben van meer dan 25 meter en vaker dan 31 dagen per jaar gebruikt worden, vallen ze onder de Bouwwet waardoor een bouw vergunning vereist is. Dit geldt eveneens voor de nieuwe parasols bij theatercafé De Artiest. Het probleem is dat het bestem mingsplan voor de openbare ruimte in Venrays centrum sterk verouderd is. "Helaas", zei wet houder Driessen (CDA) maandag in de commissie Stedelijk Beheer. "Daardoor kunnen we geen vrij stelling verlenen voor deze terras- parasols. Het bestemmingsplan biedt hier geen enkele ruimte voor. Dat kan alleen via de provin cie met een artikel 19.1 procedu re." Dit kost de eigenaar liefst 3400 euro. Paul Franssen van De Klokkenluider liet al weten het niet eens te zijn met de gang van zaken. Hij bezit immers al twee jaar over een terrasvergunning inclusief parasols. Gerda van Stelten (CDA) stelde maandag vragen tijdens de com missievergadering naar aanleiding van berichtgeving in deze krant. "Wat is er aan de hand? Het is toch van de gekke dat dit zo moet. We willen graag het cen trum opwaarderen en nu krijgen we dit weer. Ik krijg reacties van burgers die er ook niets van begrijpen", aldus Van Stelten. Driessen liet weten dat de gemeente momenteel onderzoekt of er toch mogelijkheden zijn om de Bouwwet te omzeilen en de kwestie op een andere manier op te lossen. "Het terrasbeleid mag niet strijdig zijn met de Bouw wet", aldus Driessen die zei dat er nu sprake is van een 'status quo' totdat er meer duidelijkheid is. Gerda van Stelten vroeg zich af 'of we er geen ellende mee krijgen omdat de parasols illegaal zijn'. De CDA-wethouder hoopt dat hij de parasolkwestie 'tot normale proporties kan terugbrengen' zodat de dure en tijdrovende vrij stellingsprocedure via het provin ciehuis niet nodig is. WielHermkes KEUKEN- EN INTERiEURBOUW Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 «afi Hoogveld www.wielhermkes.nl

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5