Monumentenweekend in Venray Nationale Folkloredag erde Werelddag in Venray 1200 euro voor reumavereniging Veldeke verzorgt dialectmis Rendez-Vous Bedevaart naar Oostrum Liedjesfestival Jenniskens^^^ Honderdvierentwintigste jaargang - week 37 - donderdag 11 september 2003 EN MAAS Tijdens het landelijke Open Monumentenweekend is ook Museum 't Freulekeshuus geo pend, op zaterdag 13 en zon dag 14 september van 14.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Het landelijke thema dit jaar is: De boerderij. Museum 't Freulekeshuus sluit daarop aan met een kleine presentatie over boerderijen in Limburg. Door middel van foto's, tekeningen en uitleg erbij krijgen bezoekers een goede indruk van wat er zo bij zonder is aan diverse boerderijen in Limburg. De tentoonstelling Wat Venray bewaarde gaat zijn laatste week in. Hij is met een week verlengd in verband met de landelijke folk- loredag op 20 september van De Hakkespits. Wat is er te zien: Een greep uit de collectie van Museum 't Freulekeshuus. Aanwinsten uit de laatste jaren en bijzondere voorwerpen uit de col lectie die bijna nooit te zien zijn. Zoals bijvoorbeeld een selectie uit de tekeningen en aquarellen, die Giel Kusters en Eeltje de Vries maakten van vele hoekjes van Venray. Aan diverse oude ambachten zoals een zadelmaker en een koperslager zal speciale aandacht worden besteed. Verder zullen te zien zijn: schilderijen van Sjang van Bergen, Venravse kleding van vroeger, religieus beeldhouwwerk, recente archeo logische vondsten en vele andere aanwinsten van de Venravse museumcollectie. Als speciale activiteit is er een ontdekkings tocht gemaakt bij de tentoonstel ling voor het basissonderwijs (bovenbouw) en voortgezet onderwijs (klas 1 en 2). De activiteiten in Venray op een rijtje: Van 6 t/m 20 september Fototentoonstelling met foto's van Jan van Putten over Boerderijen in Venray in de Openbare Bibliotheek. Zaterdag 13 september Museum 't Freulekeshuus open 14.00 tot 17.00 uur. Zondag 14 september St. Petrus Banden Kerk Venray 11.00 uur H. Mis met intentie tot behoud van Venray's cultureel erf goed tevens inzegening van twee- nieuwe beelden van de Stichting Wegkruisen en Kapellen. Boerderij De Clockert, 12.00 - 14.00 uur, Raadhuisstraat 36 in Venray; officiële opening Open Monumentendag Venray door Wethouder F. Ruyten, lezing door Thijs Pubben over Boerderijen in Venray en Noord Limburg, optre den door Folkloristische Dansgroep De Hakkespits Museum 't Freulekeshuus open van 14.00 tot 17.00 uur Museum De Peelstreek opend van 14.00 - 17.00 uur, Ysselsteynseweg 113, Ysselsteyn; zeer uitgebreide collectie huis, hof en haard gebruiksvoorwerpen uit de streek - opgenomen in de monumentenroute Mariakapel, Kapelstraat 1 Holthees. In de gerestaureerde kapel een tentoonstelling van oude vaandels van het OLV Gilde Holthees Ter gelegenheid van de Open Monumentendag wordt in Venray een boekje uitgegeven met daarin een route die voert langs de op de Rijks- of Gemeentelijke Monumentenlijst opgenomen boerderijen en/of andere objec ten van boerenbouwkunst. Het boekje is vanaf 14 september ver krijgbaar bij de VW/ANBW, Museum 't Freulekeshuus en op het startpunt: Boerderij de Clockert - Raadhuisstraat 36 - Venray. De route is als volgt: 1. De Clockert, Raadhuisstraat 36 - openingshandeling 12.00 -14.00 u 2. Boerderij van St. Anna - Vincent van Gogh Instituut - Noordsingel 39 3. De Schaapskooi Overloonseweg 95 b 4. Bakhuisje en St. Antonius muurkapel 5. Stiene Plats, Grootdorp 85 Merselo 6. Windmolen Nooit Gedacht, Grootdorp 93, Merselo 7. Martineplats, Weverslo 3, Merselo 7.a Museum de Peelstreek, Ysselsteynseweg 113, Ysselsteyn 8. Muijsersplats, Veulenseweg 37, Veulen 9. Maria Hoeve, Lorbaan 11, Veulen 10. De Landschrijvershof, Lollebeek 57, Castenray 11. Lollebeek 21, Castenray erf te bezichtigen 12. Schoor 2, Castenray gedeel telijk te bezichtigen 13. Engesteeg 6, Leunen (erf binnenplaats te bezichtigen 14. Bij de Wever, In de Wieën 8, Venray 15. St. Petrus Molen, Sportlaan 10, Venray 16. St. Annakapel, St, Servatiusweg H. Dunantstraat Venray 17. St. Servatiusweg 6, Venray 18. Klein Spraeland, Geysterseweg 33, Oostrum 19 De Rosmolen. De Rosmolen 1, Geysteren 20. St. Antoniuskapel, Antoniusveldweg Stationsweg Venray 21. Stationsweg 119, Venray gedeeltelijk te bezichtigen (bin nenplaats - met uitleg) 22. Dr. Poelshuis, Raadhuisstraat 2, Venray De meeste Venrayse Monumenten zijn herkenbaar aan het blauw-witte Venrayse Monumentenschildje. Dit schildje speciaal voor Venray ontworpen door dhr. C. Colsen kunt u aan treffen op zowel gemeentelijk - als rijksmonumenten. Op sommi ge panden zit ook het blauw-witte Rijksmonumentenschildje. Dit schildje is niet bedoeld als her kenningsteken voor alle rijksmo numenten maar wordt alleen aan gebracht op panden die in geval van oorlog en andere rampspoed in aanmerking komen voor extra bescherming (in onze omgeving voornamelijk de kerken). Op 14 september zijn de meeste panden van de route duidelijk herkenbaar door de geel/blauwe Open Monumentdag Banier. het Lokaal Historisch Platform Venray. Dit bestaat onder andere uit bijdragen van Schutterij het Zandakker, Veldeke en VW Venray, Kruizen en Kapellen, Gemeente, cultuur historisch museum 't Freulekeshuus en de Grote Kerk Venray. Ook zal een bezoek gebracht kunnen worden aan het Vincent van Gogh muse um. ONTVANGST GASTEN De gasten zullen ontvangen worden in de grote zaal van de schouwburg, waar burgemeester J. Waals deze folkloredag zal ope nen. Vervolgens zullen enkele sprekers een lezing houden onder andere over De Schutterij door Joep Kreijnen en 100-jaar gestich ten in Venray door Twan van Els. Bovendien zal op deze zaterdag middag in de foyer bij diverse stands informatie en uitleg gege ven worden over allerlei cultuur historische wetenswaardigheden uit het Venrayse. Geïnteresseerden op het gebied van de Venrayse cultuur kunnen hier hun hartje ophalen. De ten toonstelling Wat Venray Bewaarde in 't Freulekeshuus en de beeldenschat van de Grote Kerk zijn daarbij zeker een bezoek waard. Iedereen zal kunnen genieten van de vele klederdrachten, diè te zien zullen zijn, omdat de geno digden in hun mooie authentieke kostuums zullen rondflaneren in het centrum van Venray. Deze Nationale Folkloredag wordt mede mogelijk gemaakt met ondersteuning van de gemeente Venray, het Lokaal Historisch Platform, de Rabobank, het Bernardfonds en de Federatie van Folkloristische Groepen. Vier enthousiaste vrijetijds beeldhouwers uit de gemeente Venray hebben een kunstwerk gemaakt dat zij gaan schenken aan de Venrayse gemeenschap. Het kunstwerk wordt op zondag 21 september om 16.00 uur voor de schouwburg van Venray ont huld. Het werk bestaat uit zes reliëfs van hardsteen en is geplaatst in een zeshoek. De afbeeldingen geven een indruk van de activiteiten die in de schouwburg plaatsvinden, om zo het publiek meer bekend te maken met wat in de schouwburg te doen is. Het kunstwerk is gemaakt door Lenie Bartels, Eric van Grootel, Jos Mertens en Adriaan van Rossen. Op zondag 28 september i, er drie grote manifestaties Venray: de Derde trelddag Venray, georgani erd door en onder regie van !t bestuur van de Stichting mdiaal Platform Venray; de )te boekenmarkt van de ivanis en het is tevens koop- indag met enkele attracties jn de winkeliersvereniging nray Centraal. Op alle plei- 1 en in Venray staan stands en bten, waar verschillende l jiviteiten zullen plaatsvin- Veldeke Venray verzorgt op zaterdag 20 september een Heilige Mis in de Venrayse streek taal. De plechtige viering vindt plaats in de St. Petrus'Bandenkerk Het begint opnieuw een traditie te worden: wandelen van Venray naar Oostrum ter gelegenheid van het feest van Maria. Ook dit jaar weer en wel op zondag 14 sep tember. Het vertrek is vanaf de Grote Kerk om 09.00 uur. Iedereen die de korte afstand naar Oostrum te voet aan kan, wordt uitgenodigd zich aan te sluiten bij de leden van St.Caecilia, het dames- en herenkoor van de parochie St. Petrus 'Banden. Vanzelfsprekend kunt u ook per fiets of per auto naar Oostrum gaan om daar de H. Mis, die door Pastoor Piet Hoedemakers om half elf wordt opgedragen, bij te wonen. Tijdens deze mis zingt het koor uit Venray ter ere van het feest van Maria Geboorte. Pelgrims drinken na de mis een kopje koffie in het bowlingcen trum. in Venray om 19.15 uur. De mis wordt gecelebreerd door oud- Venraynaar Henk Janssen O.F.M., deken van Arnhem. De lezingen en de vaste gebe den zijn in het Venrays vertaald. Het Ysselsteynse koor Vivace, o.l.v. dirigent/organist Steven Wiché, luistert de dienst muzikaal op. Ook hier zijn de teksten gro tendeels in de streektaal omgezet. Een aparte werkgroep zal ook dit jaar de toch al zo magistrale Petrus'Bandenkerk letterlijk in de bloemen zetten. Bij binnenkomst wordt de bezoekers een boekje overhandigd met de teksten. De dienst van 20 september draagt als thema Heileg mar nie volmakt. Wie niet in de gelegenheid is de mis bij te wonen, kan via de Lokale Omroep de dialectmis vol gen en wel op zondag 21 septem ber tussen 9 30 en 10.30 uur. Omroep Venray. Op 20 september is ook de Nationale Folkloredag, georgani seerd in Venray door de Hakkespits. In de namiddag zijn er in dit verband enkele stands in de schouwburgfoyer. Ook Veldeke is daarbij vertegenwoor digd. Op zondag 28 september is Veldeke present op de jaarlijkse boekenmarkt van de Kiwanisclub. De folkloristische dans groep De Hakkespits bestaat dit jaar 20 jaar. Dat moet gevierd worden. De groep is opgericht in 1983 met als doel de oude dansen, klederdrach ten, sierraden en de muziek van Noord Limburg (Venray en omgeving) van rond 1900, te laten herleven. De dans groep wil dit jaar aan deze the ma's extra aandacht schenken door middel van het organise ren van de Nationale Folkloredag 2003. Dit evenement wordt jaarlijks gehouden op de derde zaterdag in september Elk jaar in een andere plaats. Dit jaar valt Venray die eer te beurt. Dansgroep De Hakkespits zal als gastheer optre den en ontvangt op zaterdag 20 september afgevaardigden van klederdrachtgroepen uit het hele land. Er zullen ongeveer 200 mensen in orginele klederdracht uit alle delen van Nederland een bezoek aan Venray brengen. De gasten krijgen een uitgebreid programma aangeboden, waarbij ze kennis maken met een breed aanbod van Venrayse folklore en cultuurhisto rie. De Hakkespits krijgt daarbij medewerking van vele leden van avond te worden, een van hoog niveau, met zowel bekende als nieuwe gezichten. Elf liedjes zul len er te horen zijn, vier daarvan komen op de cd. In de pauze is er een feestelijke act van een grote groep dames. Zij nemen u mee naar die mooie tijd vol mooie her inneringen. De presentatie wordt weer verzorgd door Mathieu Emonts. De fundering voor een spetterende vastelaovend 2003 2004 is gelegd. De voorverkoop is op zaterdag 13 september van 12.00 tot 14.00 uur in De Witte Hoeve. De entree is zes euro per persoon. Met een grootse manifestatie wordt aandacht gevraagd voor de situatie in de Derde Wereld we ons heel speciaal op de rech ten van het kind, vastgelegd in een verdrag van de Verenigde Naties en ook door Nederland ondertekend. Daarom starten we ook een scholenproject voor de basisscholen in Venray. Wij zijn blij, dat zoveel basisscholen in Venray enthousiast gereageerd hebben. We starten met een mini symposium op 24 september in het theehuis van het Odapark voor de leerkrachten, directies en ouderraden van de scholen. Zij krijgen daar onder andere een Kinderrechten-koffer uitgereikt met allerlei educatieve materialen en video's, om het project De rechten van het kind in hun pro gramma te integreren, zodat het niet een eenmalige activiteit wordt. Het programma wordt vol gende week in een speciaal arti kel gepubliceerd." De andere leden van het bestuur, Antonie Hoftijzer en Pierre Wittenbols, geven een nadere toelichting op de taak van het bestuur: "Als bestuur hebben we onder andere de taak om de subsidie, die de gemeente Venray ter beschikking stelt, toe te wij zen aan de organisatie of stich ting, die om een bijdrage vraagt voor de organisatiekosten, wan neer zij een manifestatie op touw zet. Uiteraard altijd op basis van de werkelijke kosten. Maar bij deze grote activiteit hebben we uiteraard ook andere subsidie bronnen aangeboord. Al het werk - ook van alle deelnemende stich tingen - wordt gedaan door tal van vrijwilligers, die zich belangeloos inzetten en dat mag ook wel eens in de krant." De penningmeester, Cindy Fassotte vult aan: "We krij gen van de gemeente Venray een naar verhouding klein bedrag, waar we wel blij mee zijn. De NCDO (Nationale Commissie voor Internationale Samenwerking en Duurzame Ontwikkeling) in Amsterdam heeft ons een subsidie van 2000 euro toegekend, mits we aan de gestelde voorwaarden kunnen voldoen. Alle facilitaire onderde len van het scholenproject en met name van deze zondag, zoals huur van stands en tenten, geluid en dergelijke komen voor onze reke ning. Maar het is juist de inzet van al die vrijwilligers, die zich enthousiast en niet alleen op deze zondag met die vraagstukken bezighouden, die een dergelijk evenement mogelijk maakt." In de afgelopen jaren heeft het Mondiaal Platform en de werk groep van het bestuur reeds ver schillende activiteiten op touw gezet. Zo heeft de werkgroep Mondiale Vorming in 2001 nog een scholenproject opgezet over vluchtelingen met als titel Een kinderstem in de klas met een les pakket en een cabaretvoorstelling in het Odapark. In 1995 was er een grote manifestatie met als thema: Wereldwijs: Handelswijs - Waterwijs met veel activiteiten op het Schouwburgplein, een caba retvoorstelling Waterzooi en les pakketten voor het basisonder wijs met als motto Water om te leven, een onderwerp, dat steeds belangrijker wordt. Het zijn slechts enkele voorbeelden. De verschillende aangesloten organi saties en stichtingen organiseren ieder jaar activiteiten voor hun projecten, maar nu richten ze zich gezamenlijk op het thema De rechten van het kind en hopen, dat ze veel aandacht van het publiek zullen krijgen op deze zondag. "Ik moet nog even wat rechtzetten. In een eerdere publi catie stond, dat het Multicultureel Platform Venray samen met ons deze Derde Werelddag organi seerde, maar zij zijn een van de twaalf stichtingen. En wat ik ook nog wel even wil zeggen is, dat ik onder de indruk ben van die tien tallen vrijwilligers, die zich hier in Venray inzetten. Ik ben nu ruim een jaar voorzitter, maar dat zoveel mensen zich belangeloos inspannen. Echt petje af', aldus Martin Kuijpers. Muziek is de basis van een goed feest en dat geldt dus ook voor het vastelaovendfeest. Bij een temperatuur van 27 graden zijn dan ook dit jaar weer in juni bij Café Hulsman de liedjes in ont vangst genomen door de Kemissie Liedje. En op het einde van de middag was de buit van zeventien liedjes binnen. Een grote groep zangers, zangeressen, tekstschrijvers en componisten zijn hier verantwoordelijk voor en daar mogen we trots op zijn. Dit jaar zal op zaterdag 2"7 september de liedjesfinale weer plaatsvinden in De Witte Hoeve, aanvang 20.11 uur. Het belooft een prachtige Voorzitter Jan Kreutz van de ïctsvierdaagse Venray over- indigde op woensdag 3 sep- pber in De Kemphaan op ludieke manier een che ater waarde van 3200 euro n de Reumapatiëntenver- dging Venray e.o. Het goede doel is een initiatief 11 de Stichting Fietsvierdaagse. vereniging of stichting kan tij- '!s de populaire fietsvierdaagse 'd inzamelen via het Rad van tour en tal van andere activi- Dit jaar was de Reuma patiëntenvereniging Venray e.o. het goede doel dat door de fiets vierdaagse gesteund werd. De zaal van De Kemphaan was opgesierd met dertig ballonnen met daarop de naam van de ver eniging. Na een gedegen inleiding van voorzitter Kreutz werden de ballonnen één voor één stuk gestoken en uit iedere ballon dwarrelde een waardecheque. De totale opbrengst was 3134,76 euro, dit bedrag werd door de sponsor van het goede doel (ESG) afgerond op precies nicnsT \o\ anien Deuren Serres orsterweq 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl 3200 euro. "Als je dan ook nog de opbrengst van de verkoop in de kraam, te weten 337,33 euro, hierbij optelt, dan hebben we toch wel erg veel geld ingeza meld, waarmee we weer veel extra's kunnen doen voor de leden van onze patiëntenvereni ging", laat Nelly Stoffele van de reumapatiëntenvereniging weten. installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl De Derde Werelddag Venray is p initiatief van het bestuur van I Mondiaal Platform Venray, arbij alle stichtingen en organi- lies uit de gemeente als leden P [aangesloten, die zich inzetten Drde derde wereld en projec- I daarvoor uitvoeren. Zij zullen h presenteren in de foyer van schouwburg met tentoonstel- gen en een poppenkast voor de Kleren, met 28 stands en tenten de schouwburg en op het ïseniusplein en de Grote rkt Op het terrein achter de ite Kerk vindt een internatio- l minivoetbaltoernooi met lname van acht teams plaats er is een judo- en taekwando- aonstratie De opening is om 00 uur en de sluiting van de l )pzondag om 1~.0() uur is ook I einde van deze manifestatie IJ belangrijkste taak van het I [form is de mensen bewust te ken van de problematiek in de I de wereld Ach, we weten alle- I tl wel zo ongeveer hoe de situ- J| t is Bijna iedere dag worden 9 op de tv en in de kranten 1 onfronteerd met schrijnende f jelden. We zetten ze als het i re 'achter de deur' en het leven t verder. De bedoeling van te dag is dan ook om deze deur fcreens wagenwijd open te zet- t Martin Kuijpers, de ijirtitter van het bestuur. Sinds 0 jaar zijn de voorbereidingen volle gang. In Venray zijn een alïtal organisaties en stichtin- l. die allemaal hun eigen pro lten hebben. Maria Welschen Han van Weers, beiden lid van SMPV-bestuur, onderstrepen woorden van de voorzitter: p? willen door een grote mani- itatie de aandacht van de men- 1 vragen voor onze medemen- i in nood. Op deze dag richten etsvierdaagse Venray 2003:

Peel en Maas | 2003 | | pagina 15