Nieuwe serie kamermuziekconcerten in het Theehuis Kunst Cultuur lang en stand in het gesticht De Pruus kump Dinnershow en Zeg 'ns AAA Zingen bij de Bandelieren Koorscholing Ars Musica Flying Embryo's op Veest Onderweg met Sinterklaas Herdruk Venrays Verleden Expositie Kermis Oostrum Films Roald Dahl Nieuwe Marco Borsato's Expositie Once in 't Podium ieel en maas Donderdag 2003 - Pagina 13 Op zondag 14 september om 5 30 uur vindt in het Theehuis an het Odapark in Venray het eiste concert plaats in de nieuwe lie kamermuziekconcerten 03- H De serie bestaat uit zeven con- irten en brengt internationale lusici op het podium dat meer meer een pubbliek trekt uit de ijde regio ijohannes Leertouwer en de jgelse pianist Julian Reynolds oto) openen de reeks met een jncert waarin sonates voor viool n piano van Beethoven ten geho- I worden gebracht. Daarbij zal feker de beroemde Kreutzer-sona- de aandacht trekken. Op 12 ktober zal het Belgische Gru- liaux Trio optreden met vooral ranse muziek, een uit Oost-Euro- cse musici bestaande ensemble Classica speelt 18e eeuwse luziek in november, een Neder- hds gezelschap verzorgt in Ecember een concert in kerst- eer. Liefhebbers van blaasmu- ek worden bediend door het exagon Ensemble een van de KMiaangcvende blazersensem- |es in ons land, dat laat horen at er in een eeuw tijd zo aan luziek voor blazers is geschre- In februari spelen twee Neder- ndse musici die in de intematio- ale top al lang hun sporen heb- en verdiend: Lucy van Dael en van Aspercn spelen sonates voor viool en klavecimbel van J.S. Bach. De serie wordt besloten met een pianorecital door Arthur Schoonderwoerd. Hij wordt beschouwd als een van de meest verfijnde vertolkers van de muziek van Ravel en Debussy Het concert van Aura Classica is geheel uitverkocht, voor de ande re concerten zijn nog enkele kaar ten beschikbaar op tel. 0478 - 582472. Naast deze zondagmid dagserie gaat een reeks concerten die verzorgd worden door de beste Nederlandse strijkkwartet ten waaronder enkele die recent afgestudeerd zijn aan de Neder landse Strijkkwartetacademie in Amsterdam. Gespeeld worden werken uit de vroege jaren van het genre - Haydn, Mozart - tot en met zeer jonge werken als van Meijerink. Voor informatie 0478 - 582472. Once bestaat uit een vijftal muzikanten wiens hart veroverd is door een fantastische band die begin jaren negentig met het legendarische album Ten kwam. Sinds de eerste noot die we opvin gen van desbetreffende band, heeft de muziek van Pearl Jam hen nooit meer losgelaten. Deze band is voor het vijftal dan ook altijd een inspiratie bron geweest voor hetgeen zei zelf deden op muzikaal gebied. De meeste muzi kanten binnen Once spelen al meerdere jaren met elkaar in een band, er is dan ook sprake van een hechte eenheid. Begin 2002 besloot deze een heid om een tribute band op te richten ter verering voor hun grote voorbeeld. Na het succes van het optreden vorig jaar in 't Podium weet iedereen zeker dat ze zaterdag een fantastisch optre den zullen laten zien. Zaterdag 13 september live te zien in café 't Podium te Venray (vanaf 22.30 uur). Van 14 september tot en met 26 oktober is de eerste expositie van het nieuwe seizoen 2003- 2004 met de drie kunstenaars Ageeth Leemkuil, Patricia Hiele en Jeroen Gulmans in galerie De Lochting in Venray. Tijdens de openingsmiddag op 14 september zullen de kunstenaars tussen 14.30 en 17.00 uur aanwezig zijn. U kunt met hen praten over hun werk. Galerie De Lochting en beeldentuin (werk in brons, steen, keramiek en metaal) is gele gen aan de Laagheidseweg 16 in Venray en is open op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Van zaterdag 13 tot en met dinsdag 16 september vindt op het dorpsplein in Oostrum de jaarlijkse kermis plaats. De ope ningstijden van de kermis zijn: zaterdag van 16.00 tot 24.00 uur, zondag van 14.00 tot 24.00 uur en maandag en dinsdag van 15.00 tot 24.00 uur. De attracties zijn de autoscooter, boksbal, polyp, schietvermaak, lijntrekspel. holly cranes, snoepkraam, suikerspin/popcorn, viskraam, gebakkraam, draaimolen en aqua- blasta. De rit- en entreeprijzen voor specifieke kinder-vermaakza- ken mogen niet meer bedragen dan maximaal 0,75 en voor alle overige vermaakzaken niet meer dan maximaal 1,15 De boeken van Roald Dahl zijn razend populair. Zaterdag 13 sep tember is de landelijke Roald Dahl dag. De bibliotheek Venray speelt hier op in door op de woensdag middagen in september de films De GVR of Sjakie en de chocola defabriek van Roahl Dahl te verto nen op de jeugdafdeling. Alle kin deren zijn welkom om deze gratis voorstelling bij te wonen. De film start om 14.00 uur en duurt onge veer anderhalf uur. Op maandag 15 september houdt de Geschied- en Oudheid kundige Kring Venray e.o. (Kring Venray van het LGOG) in samen werking met de Kring Ter Horst een lezing met als onderwerp: De Pruus kump. Pruisisch Oppergel- re 1703/13 tot 1792. De lezing wordt verzorgd door H Steeger. Dit jaar is het driehonderd jaar geleden dat de Pruisen in het kader van de Spaanse Successie oorlog het Gelders Overkwartier binnenvielen. Het Niederrheini- sche Museum in Kevelaer, het Preussenmuseum in Wezel en het Museum 't Freulekeshuus in Ven ray hebben naar aanleiding van de beschieting in 1703 van de ves ting Gelder een tentoonstelling georganiseerd die binnenkort in Venray te zien zal zijn. De lezing informeert niet alleen over de militaire gebeurtenissen van 1703, maar ook over de gevolgen op lange termijn daarvan. De Spaanse Successieoorlog eindigde in 1713 met de Vrede van Utrecht. Bij de verdeling van de Spaanse erfenis kwam de vesting Venlo met het fort Sint-Michiel in handen van de Republiek In Ble- rick. Gelder, Horst, Kevelaer, Stra- elen en Venray werden de Pruisen landsheren. De Pruisische invloed op het maatschappelijke en religi euze leven in het Pruisisch gewor den gedeelte van Oppergelre bleef beperkt. Administratief werd het noordelijke Gelderse Overkwartier gedeeltelijk afhan kelijk van Berlijn, cultureel bleef het op Brussel. Mechelen en Ant werpen georiënteerd. Op den duur groeiden de conflicten tus sen de administratieve, economi sche en culturele belangen van de Geldersen enerzijds en de Pruisen anderzijds. De Pruisische koning was niet gewend zijn Gelderse onderdanen te permitteren 'über unsere Befehle viel (zu) riisonnie- ren'. De Geldersen wilden daaren tegen de oude constitutionele orde van de Spaanse tijd handha ven en hun zaken zelfstandig regelen. Pas de Franse bezetting van 1792/1794 maakte een (gedeeltelijk) einde aan de Pruisi sche tijd in het Gelderse Over kwartier. De herdenking van de beschieting van Gelder is natuur lijk een goede aanleiding niet alleen aan de gebeurtenissen van toen te herinneren, maar ook eens te vragen of de Pruisische bezetting van 1703 voor- of nade lig voor de getroffen gebieden was. In de jaren 1863 en 1913 werden door het Pruisische bestuur in Gelder nog 'Jubelfei- ern' gearrangeerd. Tegenwoordig wordt er genuanceerder over gedacht. De in Wetten (tussen Gelder en Kevelaer) woonachtige heer Steeger is lid van de Commis sie Studiereizen van het LGOG, coördinator van de Gelre- en de Pruisententoonstelling in het Nie- derrheinische Museum te Kevela er en auteur van vooral histori sche catalogusbijdragen. De lezing van Steeger in gemeenschapshuis De Wis in Cas- tenrav (Matthiasstraat 2, tel. 0478- 571719) begint om 20.00 uur. Voor iedereen die niet op eigen gelegenheid naar Castenray kan komen, regelt de Kring Venray vervoer. Daarom worden dege nen die geen vervoer hebben ver zocht uiterlijk 13 september con tact op te nemen met de secretaris van de kring (P. van Meegeren, tel. 047B-5j 12129). In Schouwburg Venray is op zaterdag 13 september een Lynn's Dinnershow. De Dinnershows zijn in korte tijd een begrip geworden bij vele theaterbezoe kers en eigenlijk niet meer weg te denken uit de programmering van de schouwburg. Een compliment voor de zang- en theaterpedagoge Lynn Steverink, die er in slaagt, ieder keer met een verrassende show te komen waarbij overigens de op niet geringe hoogte staande Het Venray's Mannenkoor start op 2 oktober voor de derde maal de cursus koorscholing. Het doel van deze cursus is om mannen tussen de 20 en 50 jaar kennis te laten maken met zingen. Tijdens de cursus zal worden ingegaan op het gebruik van de stem, ademha lingstechniek en vooral samen zingen. Het repertoire dat wordt aangeboden, zal heel divers zijn De cursus wordt gegeven door de 2e dirigent van het Venray's Man nenkoor. Jac Janssen. Deelname is geheel gratis. Men wil verder doorgroeien en verjongen. Dit is noodzakelijk om het huidige niveau van het koor te kunnen handhaven en tevens verder uit te bouwen. Ben je geïnteresseerd in de koorscholing van het VMK? Schroom niet en meld je vrijblij vend aan voor deze gezellige en leerzame ervaring. Bel 0487- 512438 of 0478-589646 of 0478- 587270 en geef u op. U kunt zich aanmelden voor de gratis cursus koorscholing tot 29 september. lat voor haar leerlingen, ieder jaar weer hoger wordt gelegd. Het uit eindelijk resultaat is, dat u naast genieten van een overheerlijk dinerbuffet, verzorgd door theaterrestaurant De Artiest, tus sen de verschillende gangen wordt getrakteerd op solo-, ensemble-, dans- en shownum mers van absolute klasse. U zult verbaasd staan over de vele talen ten die allen uit Venray en directe regio komen. Lex Steverink draagt zorg voor alle arrangementen en pianomuziek tijdens het diner. Deze najaarshow is een herhaling van de voorjaarshow 2003. De voorstelling begint om 19.00 uur. In het nieuwe theaterseizoen is Zeg 'ns AAA weer te zien in de Nederlandse theaters. Een nieuw toneelstuk, gebaseerd op de meest succesvolle Nederlandse comedyserie ooit en gespeeld door de originele cast. De televi sieserie Zeg 'ns AAA startte in 1980 en zou met totaal 220 afleve ringen tot 1993 jaarlijks op het scherm te zien blijven. Geen enkele andere Nederlandse come dyserie bereikte de populariteit die Zeg 'ns AAA ten deel viel. Vanaf september maken we opnieuw kennis met de inmiddels legendarische Mien Dobbelsteen, dokter Lydie van der ploeg, haar zoon Gcrt-Jan. haar echtgenoot Hans Lansberg, haar aangetrouw de nichte Wieb en twee verras sende nieuwe gezicht. Een spran kelende- en avondvullende komedie die garant staat voor dol komische situaties. De voorstellin gen op dinsdag 23 en woensdag 24 september beginnen om 20.00 Vind je het leuk om te zingen en hou je van gezelligheid'' Kom dan zingen bij kinderkoor de Ban delieren. Jongens en meisjes van 6 tot en met 12 jaar zijn welkom. Ze zingen zowel Nederlandse als anderstalige liedjes bijvoorbeeld Engels en Italiaans. Naast onbe kende liedjes zingen ze ook bekende liedjes van K3, kinderen voor kinderen enz. Ze zingen tij dens gezinsvieringen in de Grote kerk maar ook hebben ze verschil lende optredens buiten de deur zoals de schouwburg met kerst en carnaval. Ook treden ze op voor ouderen en gehandicapten en maken ze leuke uitstapjes en gaan op kamp. De repetities zijn op donderdagavond van 18.00 tot ongeveer 19.10 uur in het repeti tielokaal in de toren van de Grote Kerk. Voor aanmelding en infor matie kunt u bellen naar Jacintha de Graaff telnr. 04-T8-580802 of mail naar rickdegraaff@home.nl. Op dinsdag 16 september start Ars Musica uit Venray in haar 30- jarig jubileumjaar gedurende tien weken een cursus koorscholing, die verzorgd wordt door twee zangpedagogen. De koorscholing is bestemd voor iedereen die graag wil zingen en eens wil ken nismaken met een gemengd koor De doelstelling is de zangtech niek, houding en ademhalings technieken te verbeteren om zodoende een optimaal gebruik van de stem te bewerkstelligen. Elke zangpartij wordt apart getraind. Gestart wordt met de bassen o.I.v. Nol Ardts en de alten o.l.v. Louise Rijs en na 5 weken wordt gewerkt met de tenoren en de sopranen. Tijdens deze avon den volgt een groot aantal leden tevens individuele zangles. De koorscholing is voor de reguliere repetitie van 19.00 uur tot 20.00 uur en is voor belangstellenden kosteloos te volgen. Deze vindt plaats in verenigingsgebouw De Opmaat aan de Oostsingel in Ven ray. Ars Musica is een gemengd koor bestaande uit 52 leden en staat o.l.v. Jos Ardts. De repetities vinden plaats op de dinsdagavond van 20.15 uur tot 22.30 uur. Na zeven jaar oratorio te hebben uit gevoerd, richt het koor zich momenteel op een breder reper toire en is druk doende dit op te bouwen. Dit bestaat momenteel uit licht klassiek en moderne wer ken. De muziekcommissie waarin naast de dirigent en bestuursaf- vaardiging tevens leden zitting hebben, bepalen in goed overleg welke muziekwerken worden uit gekozen. Ars Musica verzorgt enkele malen per jaar een heilige mis zowel in Venray als daarbui ten. Het eerstvolgende concert in samenwerking met drie andere koren vindt plaats in de kersttijd in de Paterskerk in Venray. Indien u interesse heeft om mee te doen aan dit project en eens kennis wil maken met Ars Musica en daar mee de weg naar een schitteren de hobby wilt vinden, wordt u daartoe van harte uitgenodigd Met name mensen die zangerva ring en jongeren worden gevraagd te reageren. Voor meer informatie en aan melding kunt u contact opnemen met: Trees Cadirci, secretaris tel 0478 581238 of Marjo Kuy- pers, voorzitter tel 0478- 513191. ma van The Flying Embryo's zul len De Achterbendt en Puch Maxi spelen. Bij de Achterbendt gaat het vooral om de kwats en dus zeker niet om de muziek, iets wat eigenlijk perfect bij Veest past. Met hun lijfspreuk 'hald owwe nek' zeggen ze iedereen waar het op staat. Hierna zal Puch Maxi het podium betreden. Zij zijn wereld beroemd geworden in de gemeente Venray dankzij de WC Experience Medley die zij voor de Traay Out van het Raayland in elkaar hadden gezet. Iedereen was meteen dolenthousiast en ze kregen dan ook gelijk enkele optredens aangeboden. Nu dus ook op Veest. Dit jaar zal er naast de bands een heuse Luchtgitaar wedstrijd gehouden worden waarbij het dus de bedoeling is dat je je voor doet als een gitarist maar je in werkelijkheid dus niks in je han den hebt. Je kunt je dus helemaal focussen op het showelement. Oftewel: doe zo mag als je kunt en degene met de beste show- wint de Leunse Luchtgitaar Kam pioenstrofee, 30,- en een gesig neerde luchtgitaar!Voor de pre cieze reglementen kun je terecht op www.veest.s5.com. Iedereen die zin heeft hier aan mee te doen kan zich opgeven bij Frank Jen- neskens, 0478-589095 of mailen naar Jenneskens@tiscali.nl. Inschrijven kan tot 19 september maar vol vol dus ben er op tijd bij. Dit alles zal net als afgelopen jaren plaatsvinden in gemeen schapshuis De Brink in Leunen. De zaal is om 20.00 uur open en de entree is gratis. In Leunen wordt op zaterdag 20 september voor de zesde keer Veest gehouden. De organisatie heeft dit jaar als hoofdact The Flving Embryo's weten te strik ken. The Flving Embryo's door kruisen al een tijdje het land en zetten iedere zaal op z'n kop met een mengeling van harde feestmu ziek en satire. De vier mafkezen zijn altijd weer goed voor een avondje stemmingverhogende melige muzikale uitspattingen, waarbij zeker ook de medewer king van het publiek niet wordt vergeten.Vooral de eigen num mers met niet alledaagse teksten over alledaagse gebeurtenissen maar ook de tot punkrock ver bouwde smartlappen worden door heel Nederland en België meegezongen. Na een tijdje afwe zig te zijn geweest melden The Flving Embryo's zich weer! Bereid je voor op onverwachte melig heid en een potje stevige harde feestmuziek! In het voorprogram- Van 28 september tot 2 novem ber is er in het Koningskerkje, Spoorstraat 17 in Vierlingsbeek een expositie van Ruth van de Pol 'hoe dingen samen worden'. De expositie bestaat uit schilderijen en aquarellen. De opening is op zondag 28 september om 15.00 uur met een inleiding door de filosoof Charles Vergeer, docent wijsbegeerte en ethiek. De openingsmiddag zal muzikaal worden opgeluisterd door Tieke Jansen op de keltische harp. Boekrecensie in Peel en Maas In het jaar 2001 maakten Francine Frencken en José Vercoulen uit Grubbenvorst een voettocht van meer dan 2300 kilometer van Amster dam naar het graf van Sint Nicolaas in Bari, Zuid-Italië. Het was een sponsorloop ten bate van 'Ninos Unidos Peru- anos', een project voor zwerf kinderen van de Nederlandse Jolanda van den Berg in Peru. Omdat Francine en José de kos ten van de vier maanden durende reis zelf wilden dragen (het spon sorgeld ging geheel naar de kinde ren), moesten ze 'low-budget' rei zen. Daardoor werd de voettocht een zeer avontuurlijke onderne ming. Gedurende de tocht hiel den ze een dagboek bij dat in boekvorm is uitgebracht. Ze liepen door zes landen- slie pen in een kleine tent geplaagd door zwermen muggen- soms genoten ze van de gastvrijheid in kloosters en bij gezinnen- in de Zwitserse Alpen beleefden ze gevaarlijke. bloedstollende momenten- omdat ze verdacht werden van maffiapraktijken moesten ze hondsmoe hun tocht voortzetten- bij zwaar noodweer klopten ze aan bij de bisschop van Isernia- José lag doodziek van de warmte enkele dagen in een in een klooster in Italië- in Bari wachtte hen een feestelijk ont haal- en dat alles onder de hoede van hun grote vriend Sint Nico laas. die hen vergezelde en beschermde op hun lange, moei lijke tocht. Hun reiservaringen worden geïllustreerd met vele kleurenfo to's en (onderweg geschilderde) aquarellen en aangevuld met wetenswaardigheden over Sim Nicolaas. de Sinterklaas-traditie in Nederland en het feest van San Nicola in Bari. De sponsorloop bracht 40.000 gulden op. Ook met het kopen van dit boek steunt u het project voor zwerfkinderen van Jolanda van den Berg in Peru. De verkoopprijs van het boek 'Onderweg met Sinterklaas' bedraagt 17,50 euro. Het boek is verkrijgbaar in boekhandel Van den Munckhof in Venrav. jeelden van Servaas (5) Dagverblijf van een afdeling voor armlastigen. slaapkamer met daaraan gren zende zitkamer (salon)", zo meldt ons een brochure uit de beginperiode van het gesticht. Ook wat de voeding betreft was er een groot verschil tussen de klasse-afdelingen en de armlasti gen. In de eerste klasse kwam deze overeen "met die van personen uit boogere standen: in de tweede klasse met die van personen uit den deftige burgerstand". Dat betekende b.v. een glas wijn bij het middagmaal waarbij meer dere gerechten werden geser veerd. Voor de armlastigen bestond het middagmaal vaak uit stamppot met kiepkap, spek of worst of een maaltijdsoep met brood. "Eenvoudige, doch gezonde en variëerende spijzen" zo deelt de brochure mee. Geme ten naar de maatstaven van des tijds waren huisvesting en voe ding van de armlastigen beslist goed te noemen, vaak veel beter dan men voorheen gewend was. Maar de verschillen met vandaag de dag zijn groot. De grote massa le paviljoenen maakten geleidelijk aan plaats voor kleinschalige woningbouw, de voeding is op een geheel andere leest geschoeid. Keuzemenu's zijn een vanzelfsprekendheid geworden. Het standsverschil tussen de arm lastigen en de klasse-patiënten kwam ook in de kleding en uiter lijke verzorging tot uitdrukking. Een kaal geknipt hoofd, leren pan toffelschoenen met riempjes, zware gestichtskleding van man chester of loodgrijze keperstof, dat was het beeld van de groep armlastigen. Ze werden ook wel "de mensen" genoemd, terwijl de andere categorie met "heren" werd aangesproken. Rang en stand in het gesticht. Twan van Els De uitgave van het eerste deel an Venray Verleden, een serie ver de Venrayse cultuurhistorie h het culturele erfgoed, uitge- 'flcht door het Lokaal Historisch atform Venray, blijkt een schot Je roos. De oplage van 300 'ks was in zeer korte tijd uitver- ^ht en vele gegadigden moes- worden teleurgesteld. Om aan de vraag te kunnen Idoen heeft het bestuur van het 'tforni besloten tot de uitgave een herdruk Het boek is •tts weer verkrijgbaar op onder tóere de volgende verkoop- hessen: museum 't Freulekes- mus Venray. Boekhandel van den tonckhof. Grotestraat Venray en jtkantoor VVV/ANWB. Hcnscni- 'lein Venray. De prijs van het k bedraagt 12.50. Twaalf auteurs schreven cul- listorisch bijdragen over Ven- Fl en omgeving. De bijdragen bestrijken de prehistorie tot de jongste geschiedenis en handelen onder andere over geologie, archeologie, het wereldlijk en ker kelijk gebeuren, onderwijs, cul tuur en politiek. De artikelen zijn voorzien van bron- en literatuur vermelding. zodat het werk als naslagwerk kan worden beschouwd. De redactie was in handen van een team o.l.v.Paul van Meegeren, bijgestaan dopr Rien van den Brand. Maria van Dorst. Anton Kroft en Eduard Messemaeckers Inmiddels zijn de voorbereidin gen gestart voor de uitgave van het volgende deel van de serie- De presentatie van deel II wordt verwacht eind 2004. Voor nadere informatie: secretariaat LHPV, Jerusalem 53, 5801 ML Venrav. Telefoon 0478-581191. E-mai'l: tw.els@wxs.nl klasse-patiënten en die van de armlastigen of behoeftigen. Arm lastigen werden verpleegd voor rekening van de gemeente van herkomst. Voor deze categorie bedroeg de verpleegprijs 325 gul den per jaar ofwel 90 cent per dag. Het tarief voor de eerste klas daarentegen bedroeg 1825 gulden per jaar ofwel vijf gulden per dag. Dat was een hele som geld. De chef kleermakerij bijvoorbeeld verdiende negen gulden per week. De geneesheer directeur genoot een aanvangssalaris van 2600 gulden per jaar. Dit ter ver gelijking met het tarief voor de eerste klas. "Deze klasse kenmerkt zich door hare deftige inrichting en biedt voor eiken daarin verpleeg de een prachtige afzonderlijke In het artikel van vorige week. aangenaam en gezellig ver- is een storende fout geslo- en ik haast me om die te her- Bij het opmaken van de is bij de gepubliceerde foto verkeerde tekst geplaatst. Het een foto van de eetkamer van heren eerste klas en niet van voor armlastigen. De klasse-afdelingen rijkelijk gemeubileerd en De afdelingen voor armlastigen egen waren uiterst sober zoals bovenstaande foto zien. Grote dagzalen en een- meubilair.Voor de ramen koof met "valsche stoor- ■n", geen gordijnen en vitrages. r was een groot verschil in de przorging en huisvesting van

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13