erinneringen aan de usters van Tienray Meerlo-Wanssum Kritiek op burgerjaarverslag Subsidie voor itbreiding erkhof Meerlo Pret '78 viert zilveren jubileum sluit deuren Betonfabriek Service rubriek Stand-By elevisiekijken bracht geld op voor de missie Veel mensen in Tienray en ftjngeving hebben de afgelo pen eeuw op verschillende tonieren kennis gemaakt met [czusters van het Kostbaar |loed te Tienray. In Meerlo ikte de jeugd eind jaren ;ig op een bijzondere wijze Jennis met de zuster. Die am dan het missiebusje ^igen. Dat gebeurde einde van de en vijftig bij de familie Bertus Riek Poels-Vcrstappen aan de Hgr.Jenneskensstraai te Meerlo. jat was toen het enige gezin met aderen -twee dochters en vier pnen- in het dorp waar een tele- in huis stond. De eerste teken keek alleen het gezin Poels laar de televisie. Op de zaterdag- Ejddag rond de klok van vijf uur Ren ze voor de buis. Daarvoor (lad moeder Poels alle zes de kin- leren een wasbeurt gegeven in hetzelfde badwater. Met de jaren nog nat, maar keurig ckamd, en getooid in naar was- oeder ruikende pyjama's geno- en de kinderen van de Verrekij- cr en Dappere Dodo en later van pries als Swiebertje, Stiefbcen en oon, Pension Hommeles en Pipo i Clown. "I ln het dorp ging het verhaal Uitbanden van burgemeesterHahn van Meerlo-Wanssum kregen de zusters de zilveren penning en bijbehorend certificaat van de gemeente Meerlo-Wanssum overhandigd. Vanuil de parochie werd een schilderij van het klooster, gemaakt door de heer Kersten uit Wanssutn, aangeboden. Tijdens de drukbezochte receptie werden vete berinneringen aan de kloosterperiode opgehaald. Ondanks dat het ei' vrolijk en hartelijk aan toeging tijdens de receptie, was bet ver driet van het naderende afscheid van de kloosterzusters duidelijk voelbaar. snel rond dat ze bij de familie Poels een televisie hadden en dat moeder Poels er geen bezwaar tegen had als andere kinderen kwamen kijken. En zo geschied de. Elke woensdag- en zaterdag middag stond de deur wagenwijd open. Uit alle delen van het dorp liepen, stepten of fietsten de kin deren richting Mgr. Jenneskens- straat. Gemiddeld bezochten zo n vijftig kinderen de kinderuurtjes. Op gezag van moeder Poels deed iedereen de schoenen of laarzen uit en werden deze keurig in rijen buiten op de stoep gezet. En als Tante'Hannie. de eerste omroep- ster van ons land, in beeld kwam Nieuws uit Meerlo-Wanssum leest U in PEEL EN MAAS genoot iedereen. Voor de meeste kinderen was televisie iets heel aparts. Normaal zaten door de week twintig tot dertig kinderen naar het kindeniurtje te kijken. Als de intocht van Sinterklaas op de buis kwam zat de beste kamer bij de familie Poels vol met soms meer dan 120 kinderen. De klein ste aten vlak voor de buis de grootste hadden een plekje op de dressoir. CENTJES VOOR MISSIE De kinderen uit het dorp die bij Poels kwamen kijken namen tradi tiegetrouw centjes mee voor de missie. Dat geld werd in het brui ne rechthoekige missiebusje van de zusters van het Kostbaar Bloed uit Tienray gedaan. Als het busje niet meer te torsen was belde moeder Poels naar het klooster in Tienray. Een weck later kwam de zuster naar Meerlo om samen met de kinderen het missiebusje te openen en de centen te tellen. Het waren altijd spannende momenten voor de kinderen. De centen, stuivers en enkele dubbel tjes werden nauwkeurig geteld. Hoewel niemand nu nog weet hoeveel er in het busje zat riep de zuster na telling altijd: we kunnen weer een negerkindje vrijkomen Na de telling volgde nog een span nend moment. Alle kinderen kre gen van moeder Poels een gevou wen briefje. Op één stond "Het kindje magheten". Naar de gelukkige die dit briefje trok werd ergens in de Afrikaanse missie een kindje vernoemd. Om alle kinde ren mee te laten feesten kreeg iedereen een versnapering: een kleine zak snoep waaruit een lachend negerkopje van papier stak. In het missieblaadje van de zusters van Tienray, editie sep tember/oktober 1958, wordt in de rubriek "De kleine missionaris" in woord en beeld uitgebreid aan dacht geschonken aan deze tradi tie in Meerlo. De kop van het arti kel luidt: En het negerkindje moet Liesje heten. Dat was in dat jaar Liesbeth Peters, dochter van kleermaker Peters uit de Hoofd straat. De Meerlose jeugd hielp op bescheiden wijze de zusters van Tienray bij hun missionair werk in de Derde Wereld. 'Partijpropaganda' Truus Knoops valt verkeerd bij fracties Het burger jaarverslag 2002 van burgemeester Hahn deed maandagavond tijdens de raadsvergadering van de gemeente Meerlo-Wanssum behoorlijk wat stof opwaaien. Vooral Truus Knoops, raadslid van de PK Meerlo-Wanssum, kreeg van PvdA, CDA, VVD en GP'94 een veeg uit de pan. De Tienrayse stak in het verslag als woordvoerder van het gehandicaptenplatform in de ogen van de overige fracties iets teveel de loftrompet uit over 'het sociale beleid' en de positieve inzet van wethouder Beterams, toevalligerwijs ook wethouder van haar eigen PK- fractie. En dat stuitte de ande re partijen duidelijk tegen de borst. "De partij-politieke uit latingen van mevrouw Knoops passen niet in een burgerjaarverslag. Ook als spreekt ze uit naam van het gehandicaptenplatform. De eindredactie had hier moeten ingrijpen", stelde L. Cremers (WD). De andere partijen waren het volmondig met de WD'er eens. M. de Groot (PvdA) noemde het 'naïef en 'eens maar nooit weer' en ook R. van der Heijden (CDA) toonde zich gepikeerd over de gratis partijpropaganda. Volgens hen had burgemeester Hahn moe ten voorkomen dat de standpun ten van Knoops in de populaire versie van het burgerjaarverslag- waarin burgemeester Hahn in zeer eenvoudige taal uitlegt waar hijzelf en de gemeente mee bezig zijn en waarin enkele burgers iets zeggen over de gemeente- wer den opgenomen. Burgemeester Hahn nam het echter voor de politica op. "Ik ben er van overtuigd dat het niet haar bedoeling was om politieke uit spraken te doen." Volgens de bur gervader wilde de gemeente in het burgerjaarverslag drie 'gewo ne' burgers aan het woord laten over het beleid van en hun erva ringen met de gemeente Meerlo- Wanssum. "Ik wist niet wie er geïnterviewd werden. Achteraf kun je missschien zeggen: dat hadden we niet moeten plaatsen, omdat mevrouw Knoops ook raadslid is. Maar ik had eerlijk gezegd niet gedacht dat de raad hierover zou vallen, omdat het gewoon een uitspraak van een burger is. Iedereen heeft wel een mening over de wethouder en deze is daar een van." Truus Knoops nam maandag avond met stijgende verbazing kennis van de woorden van haar collega-politici. "Ik ben door een bureau benaderd voor een inter view voor het jaarverslag en heb gewoon als voorzitter van het gehandicaptenplatform antwoord gegeven op de vragen. Zoals ik dat altijd probeer te doen, open en eerlijk. Ik kan toch niet zeg gen dat ik slechte ervaringen met wethouder Leo Beterams heb als ik ze niet heb? Als ik als voorzitter van het gehandicaptenplatform veel te maken zou hebben met wethouder Derikx of wethouder Holl, had ik ook hen een pluim gegeven hoor!" TWEE VERSIES Na het gesteggel over de woor den van Truus Knoops kwam een ander discussiepunt aan de orde. Alle politieke partijen vonden het namelijk nogal vreemd dat er twee versies van het burgerjaar verslag werden verspreid. Eén populaire versie die bij iedereen in de brievenbus viel en een apar te, iets minder 'populair' geschre ven versie voor raadsleden. En verder misten de fracties in het burgerjaarverslag duidelijke, meetbare resultaten. De partijen zouden in een volgend burgerjaar verslag graag meer cijfers en sta tistieken zien, zodat de burgers zelf kunnen lezen waarmee de gemeente Meerlo-Wanssum bezig is en wat de resultaten zijn. Positief vonden de fracties wel dat in het verslag de burger duide lijk centraal staat. De WD vroeg zich nog wel af of het hele verhaal soms geschreven was voor scho lieren. Raadslid L. Cremers, gewend aan het lezen van inge wikkelde ambtelijke teksten, vond de teksten namelijk wel heel erg eenvoudig geschreven en 'iets te ver doorgeschoten'. Maar dat was burgemeester Hahn absoluut niet met hem eens. "De teksten (raads- en commissie stukken, red.) die hier op tafel komen, zijn gewoon heel erg moeilijk te lezen. Het gaat erom hoe je de burgers het beste kunt bereiken. De teksten zijn door een taaibureau beoordeeld en zijn acceptabel voor een hele hoop burgers. Bij een raadsvoorstel houden ze al na twee regels op met lezen. Om de burgers te bereiken hebben we twee versies van het jaarverslag gemaakt." CIJFERS Net als de politiek wil ook de burgemeester in de toekomst meer cijfers en statistieken gaan gebruiken in het jaarverslag. Meer specifieke onderwerpen moeten in het verslag aan de orde komen. Hij gaf toe dat het ook voor hem zoeken was naar de juiste vorm en inhoud, omdat het burgerjaar verslag nog moet 'inburgeren'. En ook moet er een gedrags- en cul tuurverandering plaats gaan vin den binnen de gemeentelijke organisatie, zodat cijfers en statis tieken snel en eenvoudig te ach terhalen zijn. Het burgerjaarverslag moet bij voorbeeld duidelijkheid geven aan burgers en raad over hoe het ervoor staat met de gemeente. Met name wat betreft de kwaliteit van de dienstverlening, het func tioneren van bestuur en ambtelij ke organisatie, de relatie met de burgers, de inspraak en de verbe teringen, prestaties, doelen en ambities van de gemeente op deze terreinen. "Maar het voornaamste is dat de burger centraal staat. Dat is de enige manier om het vertrouwen van de burger terug te winnen. Vertellen dat we met een verbe terproces bezig zijn, uitleggen wat het beleid van de gemeente Meerlo-Wanssum is. In het burger jaarverslag kunnen we de burger vertellen welke stappen we al genomen hebben en welke stap pen we nog gaan ondernemen." Burgemeester Hahn, aan het eind van de discussie, schertsend: "Ik heb geen beter burgerjaarver slag gezien als dit! Zo goed lees baar. Nee hoor, er zullen vast betere zijn." Bijzondere vriendenclub in Meerlo Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder- dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, FJ.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13 00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fy siotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7. 5864 BJ Meerlo. tel: 691726, fax: 692626, e mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg. Legert 15, 5866 CG. Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@woridonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg. Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg. Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Donderdag 11 september 2003 - Pagina 11 J-Betonfabriek Nehobo in :nray sluit over een half jaar -Jar deuren. f Vorige week kregen de Ffknemers van het bedrijf idens een personeelsbijeen- "Mnst van directeur Jos Dij- r Jïs horen dat moederbe- - Heijmans de stekker uit n de Tienrayse dochter trekt. Van de 85 werknemers krijgen tn F *70 ontslag. |Nehobo al jaren vérliesge- en heeft in dc ogen van de fectie van bouwbedrijf pijmans geen bestaansrecht "eer. Forse investeringen in 1999 P" een reorganisatie in 2000 kon- idcn het tij niet keren. Het beurs genoteerde bedrijf leidt onder de slechte eéonomische situatie in de bouw en presenteerde vorige week teleurstellende halfjaarcij fers. Eind juli werd de productiehal van betonfabriek Nehobo nog door een felle brand totaal ver- e-mail: redactie: redactie@vandenmunckhof.nl advertentie-afdeling: advertentie@vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS woest. Naast dc schade aan de fabriek lag ook de productie enke le maanden stil. De schade van de brand, die uitbrak tijdens de bedrijfsvakantic toen de fabriek stil lag, liep in de miljoenen euro's. De verwoeste hal werd pas vier jaar geleden in gebruik genomen. De oorzaak van de brand is nooit opgehelderd, maar gedacht werd aan kortsluiting of broei in poetslappen. Brandstich ting werd door de brandweer uit gesloten. omdat er geen sporen van braak waren. Nehobo. de grootste werkgever in een dorp van 1100 inwoners, maakt in dc fabriek prefab beton en is marktleider in baksteen- en betonlateien. De Meerlose vriendenclub Pret '78 viert dit weekend haar zilveren jubileum. Pret'78 is niet zomaar een vriendenclub, maar een heel bijzondere gezelschap dat vijfentwintig jaar geleden het levenslicht zag. De club is ontstaan bin nen de muren van 't Brugeind in Meerlo, dat destijds een bekend danscentrum was in de regio. In de zaal kwamen allerlei vrienden- en vriendin- nengroepen bijeen. Diverse vrienden van de ene groep hadden weer vrienden bij de andere groep. Sommige vrien dengroepen vielen uit elkaar omdat de jongens en meisjes gin gen trouwen of elders gingen wonen. Om de onderlinge vriend schap te blijven houden, werd in 1978 door die verschillende nog overgebleven (kleine) vrienden groepen de club Pret'78 opge richt. De pretvereniging telt der tig leden (vijftien echtparen en hun kinderen). Er werd zelfs een bestuur gefor meerd dat zorg draagt voor de jaarlijkse activiteiten. De belang rijkste doelstelling van Pret '78 is 'plezier maken met z'n allen'. Jaar lijks is er een jaarvergadering, er is een heus huishoudelijk regle ment en er werden geregeld acti viteiten gehouden, zoals de jaar lijkse dropping, barbecue, volleybal, zwemmen, schaatsen en golven. Elk jaar is er een, inmiddels legendarisch geworden, pre- tweekend. Twee dagen en een nacht met z'n allen op stap: kam peren. kampvuren, boottochten en noem maar op. Dikke pret. zeggen de pretleden daarover. De foto's die in het speciaal gemaakte jubileumboek staan afgedrukt bewijzen dat. Jaarlijks doet een team van Pret '78 ook mee aan de open Meerlose kampioenschap pen van schietsportvereniging EMS. BALLOTAGE Bijzonder is ook dat elk kind dat geboren is bij een van de vijftien families bij de geboorte een 'Delfts-blauw' geboortebord kreeg, compleet met de naam van de baby en de afzender: Pret '78. Ook de kinderen raakten besmet met het pret-virus en waren altijd van de partij. Maar de meeste jonge pretleden zijn inmiddels uitgezwaaid omdat ze zijn gaan samenwonen of elders in het land studeren. Dat de vriendenclub niet zomaar een vereniging is, bewijst het feit dat de helft van de mannelijke leden prins carnaval bij De Vöskes is geweest. De hete Pret'78 bijeen langs de Molenbeek en voor 't Kasteelke in Meerlo. Lid worden van Pret '78 is mogelijk, maar daarover beslist de hele groep. Een heuse ballotage dus! Als twee leden het maar niets vinden, wordt de aangemelde per soon op een nette manier te ver staan gegeven dat het feest niet doorgaat. "Dat kun je zelfs met een vat bier de club niet omko pen". laat een pretlid weten. Komend weekend gaat het zil veren jubileumfeest in elk geval wel door. De leden gaan een weekend mei de hele dub naar La Roche in de Belgische Ardennen. Het bestuur van dc jubilerende vriendenclub bestaat uit Mart Rei- jntjes (Well), Paulien Mooren (Well), Trudy Poels (Meerlo), Frans Coenders (Meerlo) en Toon van Lipzig. De vakantie is voorbij. Vanaf 1 september staan de vrijwilligers van het team Stand-By weer voor u klaar. Stand-By is een werk groep voor mensen met een bij standsuitkering en voor mensen met bijzondere bijstand. De vrij willigers helpen mensen verder als ze vragen hebben omtrent hun uitkering. Stand-By organiseert ook een paar keer per jaar thema ochtenden en andere activiteiten. Elke dinsdagochtend is er een inloopochtend voor mensen dip vragen hebben of een kopje koffie willen drinken. De deuren staan open van 9.00 tot 11.30 uur. Adres: Het Gasthoes. Gasthui$- straat 25. kamer 1.03, 5961 GA Horst. U kunt Stand-BY ook telefo nisch bereiken voor inlichtingen of een afspraak, tel: 077-3987805. De gemeenteraad van Meer lo-Wanssum besloot maandag- bond om 51.000 euro subsi die beschikbaar te stellen voor e uitbreiding met honderd plaatsen van de bijzondere •egraafplaats van de St. Joan- ies de Doperparochie in Meerlo. De gemeente verbindt hieraan wel de voorwaarde 1"! in een convenant de lereidheid van het kerkbstuur wordt vastgelegd dat de begraafplaats ook als algeme ne begraafplaats voor niet- Igelovigen gebruikt mag wor sen. De gemeente hoeft nu zelf geen algemene begraaf- •plaats aan te leggen. Alle partijen steunden het voor stel van het college van B en W maandagavond. Wel vonden ze dat ook andere parochies die met eenzelfde vraag komen, steun moeten krijgen voor hun plannen. Door Meerlo een subsidie te verle nen. kunnen andere parochies die hun kerkhof in de toekomst wil len uitbreiden en bereid zijn niet- gelovigen op hun kerkhof te begraven, niet buitengesloten worden, meenden alle fracties. Het onderhoud van het kerkhof in Meerlo blijft wel een taak die het kerkbestuur zelf moet invul len. Op de begraafplaats in Meer lo zijn nu 316 plaatsen in gebruik. Er zijn op dit moment minder dan twintig vrije plaatsen. Om niet op het laatste moment geconfronteerd te worden met een tekort aan ruimte, is het kerk bestuur enige tijd geleden al begonnen met dc uitbreiding van het kerkhof in de richting van de Bergboslaan. De huidige begraaf plaats ligt sinds 1936 aan de noord oostkant van de kerk in Meerlo. Daarvoor lag het kerkhof nog voor de kerk. Op het nieuwe gedeelte komt plek voor honderd graven en ook komt er een twee de columbarium met veertig nis sen voor urnen. De kostenbegro- ting van de geplande uitbreiding bedraagt 101.877 euro. De helft van dat bedrag wordt nu dus betaald door de gemeente. Het resterende geld zal bijeen gebracht moeten worden door het kerkbestuur en de parochia nen zelf. Tandartsen: S. H. Tan. De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 08004)432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en, Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112

Peel en Maas | 2003 | | pagina 11