4 'Nooit geweten dat we zo geliefd zijn' Meerlo-Wanssum Ovivo Streekwinkel in de Tiendschuur "Kinderen worden jong Contactbijeenkomst mantelzorgers Service rubriek IV* Sportpark Meerlo Aanhoudingen Processie agirj pEEL EN MAAS lot? ln i wic i Missiezusters van het Kostbaar Bloed verlaten na bijna honderd jaar Tienray toten i oor« r'UE stfe -t Mi igeni assea dim Het eeuwfeest redden ze niet. In 2009 zouden de mis siezusters van het Kostbaar Bloed honderd jaar deel uit maken van de Tienrayse gemeenschap. Maar de gemiddelde leeftijd van 80 jaar, het feit dat steeds meer zusters hulpbehoevend zijn en het gegeven dat de aanwas van jonge zusters in Europa zeer gering is, nopen de mis siezusters om hun zelfstan digheid in Tienray op te geven. Begin oktober verlaten de laatste zusters de klooster gemeenschap. Het moeder huis in Aarle-Rixtel wordt hun nieuwe thuis. Al zal thuis niet zo aanvoelen als Tienray. Tien vragen aan de 'jonge' zusters Salomé (78) en Marije (76). 1. Wat is de achtergrond van de congregatie missiezusters van het Kostbaar Bloed? "De congregatie werd in 1885 in Zuid-Afrika gesticht door abt Franz Pfanner uit Oostenrijk. Vanwege de Kulturkampf van Bismarck konden de zusters zich niet in Duitsland vestigen. Zij waaiden uit en kwamen onder meer ook in Nederland terecht. Rond 1890 gingen de zusters vol gens de wens van de abt naar Helden-Panningen. Omdat het klooster in Helden-Panningen na verloop van tijd te klein werd, vertrokken de zusters naar een groter klooster in Aarle-Rixtel. De toen algemene overste van de orde wilde ook een klooster op het platteland in Limburg stich ten en zo kwamen wij in 1909 in Tienray terecht." 2. Welke taken hebben de mis siezusters van jullie congregatie op zich genomen? "Wij onderscheiden taken in missielanden en taken in Tienray. Onze voornaamste taak is roepin gen voor de missie winnen en zusters uitzenden naar landen en werelddelen waar onze inzet wenselijk is. Met name in Zuid- Korea en Afrika is onze congrega tie sterk vertegenwoordigd en springlevend. Ook in Tienray werden roepingen gewonnen en werden zusters voorbereid op hun missiewerk. Wij hebben ons ook ingezet voor de gemeen schap in Tienray, met name op het gebied van onderwijs en gezondheidszorg. In 1910 heb ben we de kleuterschool opge richt. Ook de eerste katholieke lagere school en de meisjes school kwamen door de zusters van de grond. De zusters gingen op huisbezoek en verzorgden de zieken Het eerste Groene Kruis van Tienray was in ons klooster gevestigd.' 3. De laatste decennia is de aanwas van jonge zusters sterk afgenomen? "Dat is logisch. Die ontwikke ling heeft zich in geheel Europa doorgezet. Europa telt amper missielanden. Onze roeping ligt elders in de wereld. En boven dien wordt tegenwoordig anders tegen missiezusters en het kloos terleven aangekeken dan hon derd jaar geleden. Jonge vrou wen die in Nederland voor het klooster kiezen, dat is een zeld zaamheid geworden." 4. Jullie vertrek uit Tienray is noodgedwongen? "Ja, absoluut. Niets ten dele van Aarle-Rixtel, maar het liefst waren we natuurlijk in Tienray gebleven. Tienray is voor de meeste zusters al decennia hun thuis. We zijn vergroeid met de gemeenschap, met het dorpje. Maar het is niet meer op te bren gen. Zowel in financiële zin, als in verzorgende zin. De gemiddel de leeftijd van de 20 zusters is 80.15 jaar. Steeds meer zusters worden hulpbehoevend, dat is niet vreemd op die leeftijd. En daardoor wordt de druk op de 'jongere zusters steeds groter. Zij moeten én voor het klooster, én voor de hulpbehoevende zus ters én voor zichzelf zorgen. Dat kun je verlangen van jonge, dyna mische zusters, maar niet meer van ons. Bovendien is het finan cieel ook bijna niet meer op te brengen. Een groot klooster onderhouden voor 20 zusters is eenvoudigweg niet rendabel. Als er veertig, vijftig zusters zouden zijn, dan was het financieel te doen. Maar met 20 zusters niet. Wij leven van een AOW, dus veel financiële armslag is er niet. En vergeet niet dat de regelgeving alleen maar is toegenomen. Al die wetten, voorschriften en regels, het wordt voor ons steeds moeilijker om dat allemaal te vol gen en bij te houden." 5. Wat wordt de bestemming van het klooster? - - "Dat is nog niet duidelijk. Wij hopen dat het oude deel van het klooster niet wordt gesloopt en dat het verzorgen van zieken en senioren de nieuwe bestemming wordt." 6. Jullie hebben altijd met twee benen midden in de Tienrayse gemeenschap gestaan. "Nog steeds. Hoewel we gemiddeld 80 jaar oud zijn, ver richten we nog sociaal werk. We zijn actief voor de Zonnebloem en voor de noodhulpdienst SOS, we leveren vrijwillige terminale zorg, we zijn gastvrouw voor ver schillende verenigingen en instel lingen. En twee zusters zingen in het zangkoor van de parochie." 7. Tienray gaat jullie missen "Daar lijkt het wel op. Nu de dag van het afscheid nadert, wor den we steeds sterker omarmd door de gemeenschap. Tal van mensen en verenigingen willen op een eigen manier afscheid van ons nemen. Prins Carnaval hing onlangs aan de telefoon. Ook hij wilde nog een keer op bezoek komen. We krijgen brieven, we worden op straat aangesproken. Uit alles blijkt dat de mensen ons gaan missen. We hebben nooit geweten dat we zo geliefd zijn in Tienray." 8. Aarle-Rixtel is een ver trouwd klooster voor jullie? "Ja en nee. Ja in de zin dat we er vaker zijn geweest en dat het tot onze congregatie behoort. In Aarle-Rixtel staat ons moeder huis. We trekken als het ware bij familie in, dat maakt het gemak kelijker. Nee in de zin dat we toch in een nieuwe omgeving belandenNTienray is immers ons thuis. Dus het zal toch wennen worden. Nu zijn wij als missiezus ters gewend geweest om vaak te verhuizen en kriskras in de wereld te werken, maar we mer ken dat naarmate we ouder wor den we meer waarde hechten aan een thuis. We zijn honkvast geworden en hebben ons in Tienray altijd op ons gemak gevoeld. Daarom is het ook best moeilijk om te vertrekken naar Aarle-Rixtel. Je kunt onze verhui zing het best vergelijken met een echtpaar dat na zestig jaar het ouderlijk huis van hem of haar moet verlaten omdat het niet meer gaat en ze in een verzor gingshuis moeten worden opge nomen. Dat afscheid doet pijn. Dat geldt ook voor ons vertrek." 9. Aarle-Rixtel wordt jullie laat ste bestemming? "Ja, daar gaan we wel van uit. We zijn te oud voor de missie, we zullen ons alleen nog inzetten voor instellingen en verenigingen in Aarle-Rixtel. Als wij allemaal zijn verhuisd, wonen in het De zuster Salomé en Marije verlaten Tienray met pijn in het hart klooster in Aarle-Rixtel ruim zeventig zusters. Dat is overigens een intematibnaal gezelschap. Er wonen zusters uit diverse landen. Er wordt Nederlands, Duits, Engels en Frans gesproken. Dat zal wel even wennen worden. Maar het is ook een nieuwe uitda ging. Wij scherpen onze talen kennis aan en de buitenlandse zusters vragen aan ons om hen de Nederlandse taal beter aan te leren. Ach, we zijn nooit te oud om te leren." 10. Op zaterdag 6 september is het grote afscheid van Tienray? "Het officiële afscheid. Het kerk- en gemeentebestuur nemen zaterdag 6 september afscheid van ons met een heilige mis in de kerk en een afscheids receptie in het parochiehuis. De mis begint om 18.00 uur, aanslui tend vindt de afscheidsreceptie plaats. Niet alle zusters vertrek ken overigens begin september. We verhuizen in groepjes. Het eerste groepje is al naar Aarle- Rixtel, de laatste zusters sluiten begin oktober definitief de deur van het klooster in Tienrav." Van maandag 15 september t/m vrijdag 26 september wordt een gedeelte van de Bergweg (richting Moleneind) in Meerlo opgeknapt. Dit gedeelte is dan afgesloten voor alle verkeer. Het verkeer wordt ter plaatse omge leid. Het sportpark in Meerlo is tijdens deze werkzaamheden te bereiken via de Pluisbergweg. De politie heeft maandagmid dag naar aanleiding van een getui genverklaring drie mannen aange houden op de Venrayseweg in Horst op verdenking van bedrijfs- inbraak. De mannen van 30, 40 en 41 jaar afkomstig uit Heemkerk, Molenhoek en Mook hadden inge broken in een loods aan de Kre kelkamp in Wanssum en reden weg in een rode Fiat Tipo. De gewaarschuwde politie hield het drietal aan en zij werden overge bracht naar het politiebureau waar zij voor nader verhoor in verzekering zijn gesteld. De auto werd voor nader onderzoek in beslag genomen. Het is nog niet bekend of er goederen zijn ont vreemd. Donderdag 23 januari 2003 - Pagina 9 Ovivo heeft een tweede streekwinkel geopend tegenover de Kasteeltuinen in Arcen. De winkel is gevestigd in de Tiend schuur, een schuur waar in vroe gere tijden granen werden opge slagen ten behoeve van de kasteelheren. Deze uitstraling is behouden gebleven bij de inrich ting van de streekwinkel. In de fraaie streekwinkel vindt de bezoeker/toerist een uitgebreid assortiment streekproducten die hun oorsprong hebben in het Limburgse en Brabantse land. Lekkere vers-ei pasta en eieren van Ovivo en daarnaast ook kaas, worst, bier, snoep, champig nons, asperges, jam. thee enz. Een leuk aandenken uit de streek of iets te vieren? Iets origineels? Al het lekkers uit de streek is los verkrijgbaar maar ook gecombi neerd in een cadeaupakket. Naast producten zelf heeft Ovivo ook informatie over die streek producten en de bedrijven die ze maken en kunt u er terecht voor informatie over de streek. De combinatie Tiendschuur Ovivo Kasteeltuinen geeft de moge lijkheid om de bezoekers van de Kasteeltuinen tevens te laten kennis maken met al het moois en lekkers wat in Limburg gepro duceerd wordt. Menigeen zal verrast zijn wat onze streek alle maal te bieden heeft. Maar ook de toerfietser, de sfeermarktbe- zoeker en niet te vergeten inwo ners van Arcen en omstreken zijn van harte welkom om nader kennis te maken met streekpro ducten en culinaire geschenken. De openingstijden zijn dagelijks van 12.00 uur tot 18.00 uur. Bij diverse activiteiten in en rondom Arcen gelden aangepaste tijden. In streekwinkel de Tiendschuur worden diverse samengestelde pakketten aangeboden zoals een Kasteelpakket, een pakketje Arcen, pakket Limburg etc. Wilt u naar eigen inzicht een cadeau pakket samenstellen dan kan dit besteld worden. Mede als gevolg van vogelpest is de streekwinkel van Ovivo tij delijk gehuisvest geweest in de winkel van de Schoester. Nu meer en meer duidelijk wordt dat de crisis overwonnen is heeft Ovivo besloten om weer 'terug naar huis te gaan'. Huisvesting op de Heesweg geeft meer mogelijkheden om de klanten op termijn optimaal te kunnen blij ven bedienen. De combinatie streekwinkel en informatie over streek, verblijfsmogelijkheden en ideeën kunnen op locatie Heesweg in Meerlo volop benut worden. In het najaar zullen ze ook wederom de groepsrondlei dingen met toepassing van de juiste hygiënemaatregelen opstarten. Ze brengen u dan op de hoogte van de ontwikkeling van de landbouw door de jaren heen, vertellen heel veel kip en eiweetjes. Een kijkje op het bedrijf en een bezoek aan de streekwinkel is een onderdeel van de rondleiding. Op verzoek van vele mantelzor gers zal met ingang van 16 sep tember het steunpunt in Horst elke derde dinsdag van de maand van 19.30-21.30 uur zijn geopend. Vanaf 16 september zijn er elke derde dinsdag van de maand twee contactbijeenkomsten en wel van 09-45-12.00 uur en van 19.30- 21.30 uur. Het Steunpunt beschikt over heel veel informatie over zorg en diensten en werkt samen met de LOT. De LOT is de landelijke vereniging van Mantel zorgers die belangenbehartiging van Mantelzorgers hoog in het vaandel heeft. Ook voor informa tie over de LOT kimt u terecht bij het steunpunt. Het steunpunt is gevestigd bij Synthese, Bemmelstraat 2, 5861 HN Horst. Telefoon 077-3978500. fax 077-3978505 e-mail: uni- thorst@synthese.nl. Contactgroep 1 begint haar maandelijkse bijeenkomst op dinsdag 16 september van 09.45- 12.00 uur bij Synthese (le etage k. 15), Bemmelstraat 2 Horst. Thema: Thuiszorg en Eigen Bij drage. Gastspreker: T. Engelfriet van het CAK Den Haag. Contactgroep 2. Open inloop: eveneens op 16 september tijdens de avondopenstelling van het steunpunt. Geen thema en geen gastspre ker. Voor beide bijeenkomsten zijn alle mantelzorgers welkom, dus ook zij die zorgen voor een hulpvrager die woont in een ver pleeg- of verzorgingshuis. Voor meer informatie over de contactgroep kunt u eveneens contact opnemen met Synthese Horst of met de contactpersoon van de groep, mevrouw Roelofs, telefoon 077-3982544. Meer informatie: Contactper soon mevrouw Roelofs tel 077- 398 25 44 of Synthese, mevrouwr R. van Eijk-Bastiaansen, telefoon 077-3978500. Nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum leest U in PEEL EN MAAS Swolgense Buddy Pouwels bericht uit Chilian (Chili) (3) M Buddy Pouwels, de 21-jarige Swolgense studente aan de Sociaal Pedagogische Hulpver lening in Eindhoven, loopt de komende maanden samen met haar schoolvriendin Sabi ne Janssen stage in het kinder tehuis Hogar Esperanza, in de Chileense stad Chilian. Dat kindertehuis is voor drie jaren geadopteerd door de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum. Ze zal de komende maanden af en toe in Peel en Maas haar ervarin gen publiceren. Vandaag deel 3. Buddy Pouwels: "Vandaag wil ik iets vertellen over mijn taken in het Chileense kindertehuis Hogar Esperanza, dat bestaat uit drie kin dertehuizen, twee huizen op de locatie waar wij wonen en één huis waarin zuster Lucienne woont, even verderop in de straat. Bij Lucienne wonen de allerkleinsten van 0 tot 6 jaar, de rest (tot 20 jaar) woont bij ons. Wij lopen stage bij de 'social assis tent'. Zij doet de huisbezoeken bij gezinnen waarvan de kinderen in het kindertehuis zitten, of bij gezinnen die niet goed voor de kinderen zorgen. Daarvan moet dan een sociaal rapport worden gemaakt. Het is de bedoeling dat wij met haar meegaan en dat wij in de toekomst ook zelf zo n rap port gaan opmaken in het Spaans! Volgens Lucienne zijn de ouders soms wel kwaad of zelfs agressief, omdat het tehuis als het ware de kinderen van hen afpakt. Maar dat gebeurt alleen maar op grond van goede adviezen en na een uitspraak van de rechtbank. Het belang van het kind staat immers voorop. Het sociaal rap port is er voor de rechter, zodat hij kan zien dat het niet goed gaat in het gezin en vaak (9 van de 10 keer) gaan de kinderen dan ook niet meer terug naar het gezin. Moeders die kinderen ter adop tie aanbieden moeten daarvoor wel tekenen. Daar gaat vaak een hele lange tijd overheen, maar soms tekenen de moeders meteen bij het brengen van het kind naar het kindertehuis. Zo is er onlangs een baby van een paar dagen bin nengekomen, waarvan de moeder meteen heeft getekend. Zo kan het kind ook zo snel mogelijk ter adoptie worden afgestaan. Als een kind ter adoptie aange boden wordt kan dit beter op jonge leeftijd gebeuren dan als het kind al wat ouder is. Binnen kort worden zes kinderen uit het tehuis geadopteerd. De toekom stige ouders komen het kind zelf ophalen (moet van de staat). Vroeger werden veel kinderen Kinderen van het kindertehuis Hogar Esperanza geadopteerd door Nederlandse en Belgische adoptie-ouders, maar tegenwoordig probeert Lucienne zoveel mogelijk om de kinderen door Chileense ouderparen te laten adopteren. De dagen dat wij geen huisbe zoeken afleggen -met zo 'n huisbe zoek zijn we een hele dag bezig vanwege de lange afstanden- hel pen we in de tehuizen met de kin deren. Ook kunnen we al een begin maken aan het project dat we hier willen opzetten. We wil len iets opzetten waardoor de kin deren zichzelf beter leren kennen en heri met begrippen als verdriet en geluk laten omgaan. We willen dit gaan doen met de grote kinde ren. Ik hou jullie op de hoogte." Buddy Pouwels, Swolgen/Chillan Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren. Almut Raaijma- kers. Marie-Therese van Loon, Mar lon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdagmorgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: J.F.H. van Arensbergen. F.J.P- van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: BeatrLxstraat la, 5864 AG Meerlo. tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13.00 uur, spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stations straat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30. 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meerlo- Wanssum, Constantijnstraat 7. 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smoren- burg, Legert 15, 5866 CG, Swol- gen, tel: 692532. e-mail: tnieg- hem@worldonline.nl. Spreekuur, volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg. Hoge weg 99. Postbus 242, 5900 AE Venlo. tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 0774632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Limburg. Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens i kantooruren (inclusief ledenadmi nistratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a. 5864 CP Meerlo, tel. 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur, vol- gens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 08004)432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 1 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 0"- 3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 0"T7-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 1-t, 5804 BV Venray. tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo. tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Tradities zijn er om te koesteren. En wat je afschaft, is voor altijd verdwenen. Voor een aantal inwoners van Blitterswijck aanlei ding om verleden jaar het comité Heractivering Processies op te i richten. En met succes: de proces sies trekken sindsdien beduidend meer toeschouwers en deelne mers. Het comité hoopt de stijgende lijn door te zetten. Op zondag 7 september staat de aloude sacra mentsprocessie weer op de agen da in Blitterswijck. Het comité rekent ook nu weer op de mede werking van bijvoorbeeld de flam bouw- en hemeldragers. St. Anto- nius Abt Gilde, fanfare Moéd en IJver, kerkkoor, zangverenigin gen, bloemsierverwerkers voor de rustaltaren en kerkentree en bloemen strooiende jongeren. Alle inwoners van het dorp zijn van harte uitgenodigd om in de processie, dit keer 'de lange route', mee te lopen.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9