rbeidsplaatsen verdwijnen bij Inalfa Metal Hartbeeld in Castenray Harold öf LENSSEN 'Circuit De Peel gedogen tot 2006' KMS DOOR KENNIS ONS Office QOutloo ternel Veritas frijetijdsfotografen an het werk Vrouwen 'berichten' KASTSYSTEMEN Afsluiting restauratie veldkapel Overloonseweg PEEL EN MAAS (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum Zorgen over vrijwilligerswerk Open dag Voer voor Dieren in Venray Keizersveld 47/B, 5803 AM Venray Aangehouden l en maas Donderdag 4 september 2003 - Pagina 7 en wlfa Metal Products met Igjngen in Venray, DOflt en Slowakije gaat iseefd een belangrijk deel ihaar activiteiten in Venray ifplaatsen naar de bestaan- Wei Belgische vestiging in 'Rjtaont. Naar verwachting len honderd mensen hun verliezen. e slechte gang van zaken in de e"r nonlje treft ook de automotive 896; IStrie, waar Inalfa voorname lijk haar klanten heeft. De resulta ten blijven hierdoor voornamelijk in Venray achter. Dit maakt het noodzakelijk om een belangrijk deel van de Metal activiteiten uit Venray onder dak te brengen in het ruim 60 km verderop gelegen Hamont. De herstructurering van activiteiten maakt het mogelijk de noodzakelijke kostenbesparingen te realiseren door met name de productieprocessen te stroomlij nen en te optimaliseren en de kennis te concentreren. Tevens zullen gefaseerd niet-kem en niet- renderende activiteiten afgesto ten worden. Met deze maatrege len zal de concurrentiepositie van Inalfa Metal Products aanmerke lijk verbeteren waardoor de conti nuïteit zeker gesteld en de maxi male werkgelegenheid behouden wordt. Inalfa Metal Products kan zich door de herstructurering nog verder specialiseren als toeleve rancier van hoogwaardige metaal componenten voor met name de automotive industrie. Bij de Metal vestigingen in Venray en Hamont werken momenteel ruim 630 medewerkers. Naar verwachting zullen met de herstructurering een hondertal arbeidsplaatsen verloren gaan. Er zal alles aan gedaan worden om voor het per soneel dat hierbij betrokken is, passende oplossingen te vinden, maar ook gedwongen ontslagen kunnen waarschijnlijk niet voor komen worden. Alle medewer kers zijn inmiddels persoonlijk geïnformeerd over de plannen. De sociale partners werden reeds vroegtijdig geïnformeerd over de herstructureringsplannen en bin nenkort zal gestart worden met het overleg over de sociale conse quenties. Het eveneens in Venray gevestigde bedrijf Inalfa Roof Sys tems, ontwikkelaar en producent van schuifdaken voor de auto industrie, is niet bij bovenge noemde herstructureringsopera tie betrokken. Dit moederbedrijf dat wereldwijd vestigingen heeft, biedt in Venray werk aan ruim 500 medewerkers en maakt momenteel een sterke groei door. Hierdoor zullen de arbeidsplaat sen in Venray fors toenemen. Van zelfsprekend wordt nauw overleg gevoerd over plaatsingsmogelijk heden voor Metal medewerkers die getroffen worden door de her structureringsplannen van Metal. '9.m iaterdag 6 september viert de tenrayse gemeenschap op 3iaIJcheiden wijze het feit dat het p 70 jaar een zelfstandige 3arpi) ochie is. Om 18.30 uur zal ter igenheid hiervan een plechti- 'y^leucharistieviering uit dank- .:W rheid plaatsvinden in de plaat je jjke parochiekerk van de H. Üiias. Aansluitend zal het bij de kerk geplaatste Hei- hartbeeld worden ingezegend Kapelaan van Dijck. Dit dient ter vervanging van het dat tijdens de Tweede irlog verwoest werd. De ilaatsing is een initiatief van lichting Heemkundig Genoot- ip Castenray. Na de inzege- g van het beeld zal bij aanwe- ieid van onder andere (houder Driessen het gereno- irde dorpsplein officieel in siw ruik worden genomen. Aan dert e plechtigheden zal medewer- g verleend worden door het neskoor van Castenray, het dn kelijkZangkoor en de Fanfare psklank. Na de plechtigheden Toi t in het gemeenschapshuis De >s& gelegenheid de expositie '70 riParochie Castenray' te bezoe kt i. Deze expositie, die op zater- '76- geopend is tot 23.00 uur, is nog op zondag 7 september 111.00 uur tot 15.00 uur te oeken. 1mlopen weekend werd het mld vanuit Geijsteren overge- Bebt naar Castenray )p zondag 7 september zullen m 125-tal vrijetijds-fotografen in jOdapark in Venray bezig zijn t modelfotografie. De deelne- rs zijn lid van diverse fotoclubs Limburg of de Duitse grens- :ek en hebben in de eigen ken- ing modellen gezocht om iseren. Doel van de dag is het )envan ervaring in modelfo- rafie en je daarbij laten inspire- door de bijzondere ambiance het park en de kunstwerken, resultaten zullen eind dit jaar •r een professioneel fotograaf ttmmentarieerd worden. Een lelijk modellendag is een jaar lijkse terugkerend fenomeen bin nen de afdeling Limburg van de Fotobond. Daarbij wordt telkens een andere locatie gekozen. Vorig jaar was dat de Waan. Vanzelf sprekend is het Odapark op 7 sep tember ook voor andere bezoe kers gewoon toegankelijk. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in 'howroom bezoek iltsluitend afspraak KEUKENINRICHTING advies aan huis, ook 's avonds Als u als vrouw toe bent aan een nieuwe uitdaging komt u dan eens kennismaken met het KVG Venray, een inspirerend netwerk voor vrouwen van deze tijd. Dins dag 9 september is de openings avond; aanvang 19.30 uur. Woensdag 17 september kennis makingsavond voor alle geïnteres seerde vrouwen, aanvang 20.00 uur, in De Kemphaan. Het KVG is een vereniging van vrouwen voor vrouwen. In de periode van sep tember tot mei is er iedere maand een ledenbijeenkomst. Meestal wordt er dan een spreker uitgeno digd. Daarnaast is het mogelijk lid te worden van een of meerdere clubs en/of een cursus te volgen. Het nieuwe verenigingsjaar staat weer voor de deur en heeft als thema wij en de anderen, de anderen en wij een thema met een heel ruim kader. Er staan diverse interessante lezingen op het programma. Er zijn ook nieu we ideeën voor korte of langer lopende cursussen en de diverse clubs gaan in september weer van start. Dinsdag 9 september is de openingsavond, die begint met een korte inleiding van de voorzit ter. Daarna is er een lezing over het boeddhisme door de heer W. Veugelers. Hij vertelt over het ontstaan van het boeddhisme in India, karmaleer en reïncarnatie. Hij vertelt over het leven van de 14e Dalai Lama, de boeddhisti sche monnik die in 1959 uit Tibet vluchtte en in 1989 de Nobelprijs voor de Vrede ontving. Woens dag 17 september: kennisma kingsavond van 20.00 - 22.00 uur. De avond is voor alle mensen die het afgelopen jaar of heel recent lid zijn geworden, maar ook voor alle vrouwen die iets meer willen weten over het KVG. Na de ken nismaking met de voorzitter en de andere leden van het bestuur zal er in het kort iets verteld worden over de doelstelling en de organi satie van het KVG en speciaal over wat KVG Venray te bieden heeft. De contactpersonen of eventueel een vervanger van de diverse clubs zullen aanwezig zijn en de wetenswaardigheden van hun club vertellen en of en hoe u lid kunt worden van hun club. Daarna zal een bestuurslid uitleg geven over de cursussen en de geplande excursies. Hebt u naast werk en/of gezin ook nog interes se in andere zaken, woont u pas kort in Venray, hebt u wat meer tijd omdat de kinderen de deur uit zijn/groter worden of gaat u min der werken, komt u dan naar deze kennismakingsavond. Het verplicht u tot niets. Hebt u wel belangstelling maar bent u deze avond verhinderd, dan kunt u een folder aanvragen bij de secre taris mevr. E. Jöres, Reseda 7, 5803 KA Venray, of telefonisch contact opnemen met een bestuurslid van het KVG tel. 0478- 585136. De gemeente Venray wil racecircuit De Peel bij Vrede- peel gaan gedogen tot 2006, op voorwaarde dat eigenaar H. Maessen niets verandert op het terrein. Bij de gemeente is hiervoor een besluit in de maak dat nog door het college van B en W goedgekeurd moet worden. "Uitgangspunt is dat de huidige status quo gehandhaafd blijft", vertelde ambtenaar J. Zanders maandagmiddag tijdens de behan deling van het bezwaarschrift van de Stichting MMS de Peel. De stichting maakte bezwaar tegen het feit dat het gedoogbesluit aan het einde van dit jaar afloopt. "Om druk op de ketel te zetten en snel tot een oplossing voor het circuit te komen. Dat wij hier nu zitten moeten jullie zien als een signaal functie", liet woordvoerder R. Krebbekx namens de stichting Motor Sport Stichting De Peel de gemeente en de leden van de commissie bezwaarschriften tij dens de zitting weten. Want natuurlijk wil de stichting niet dat het huidige gedoogbesluit, dat duurt tot en met eind 2003, van tafel gaat. ONDERZOEK Volgens woordvoerder Zanders van de gemeente Venray gaat de gemeente op het terrein van De Peel een onderzoek verrichten. Op het circuit zouden de afgelo pen maanden namelijk illegaal tri bunes zijn gebouwd. Opmerke lijk, want het circuit ligt er illegaal en moet verdwijnen. Volgens directeur R. Krebbekx van Maessen Bedrijven gaat het echter om twee verplaatsbare tri bunes waarvoor geen aparte ver gunningen nodig zijn. "Die tribu nes blijven alleen in het seizoen staan en gaan tijdelijk weg als andere evenementenorganisaties ze nodig hebben." Volgens Maes sen vallen de tribunes onder de evenementenvergunningen die hij op zak heeft. Hij vindt de tribu nes vergelijkbaar met toiletten en cafetaria's die naast de racebaan staan. Die zijn wel legaal. BESTEMMINGSPLAN De gemeente Venray wil het huidige circuit het liefste inpassen in het nieuwe bestemmingsplan buitengebied. Venray wil verder het circuit onderbrengen in de reconstructieplannen voor het platteland, zo heeft ze de provin cie en de VROM-inspectie laten weten. Venray kiest daarmee een extra spoor, naast de zoektocht naar een alternatieve locatie ergens in de regio ten noorden van Venlo. Eerder conformeerde Venray zich aan de regels en de visie van de provincie en het Rijk. Die zeggen: het circuit ligt in een ecologische hoofdstructuur (EHS) en beschikt niet over de benodigde vergun ningen en dus moet het weg. De gemeenteraad heeft het college eerder al opgedragen alles te doen om het circuit te behouden. De medewerkers van de Vrijwilligerscentrale Synthese Venray en de Werkgroep Ondersteuning Vrijwilligers organisaties Venray (WOV) maken zich zorgen over het vrijwilligerswerk in de gemeente Venray. In een brief een burgemeester en wethou ders van Venray vragen zij steun aan het college om het vrijwilligerswerk in stand te houden. "De regelmatig terugkerende bezuinigingsvoorstellen van de gemeentelijke overheid en signa len in die richting zorgen ervoor dat er bij een enthousiaste en gemotiveerde groep medewer kers onzekerheid groeit of de gemeente daadwerkelijk de bereidheid heeft om te komen tot een hecht en gestructureerd vrij willigerswerk", aldus Kees Moer kerk, coördinator van de Vrijwilli gerscentrale. De angst wordt gevoed door de bezuinigingsron de zoals die in juli door het colle ge van b en w is aangekondigd. Om het financiële plaatje van de gemeente Venray rond te krijgen, werd een derde bezuinigingsron de gepresenteerd waarbij onder andere welzijnsinstelling Synthese jaarlijks 120.000 euro moet inle veren. Moerkerk: "In plaats van stimulerend wordt het beleid van de gemeente eerder als remmend ervaren. Het vrijwilligerswerk in Venray is gebaat bij een positieve bijdrage van de lokale overheid. Wij willen dan ook dat deze sec tor bij de komende bezuinigings maatregelen worden ontzien in het belang van een groeiende par ticipatie van de burger." In de brief stellen de Vrijwilli gerscentrale en de WOV drie con crete vragen aan het Venrayse col lege. Zo dient de Vrijwilligerscentrale te kunnen blijven functioneren en zich in de toekomst verder te kunnen ont wikkelen. De gemeente moet zich verder sterk maken om sociale activering, gericht op vrijwilli gerswerk, mogelijk te maken. En als laatste moet ook de WOV zich verder kunnen ontwikkelen en gezien worden als een belangrijke gesprekspartner voor wat betreft de ontwikkeling van vrijwilligers- beleid voor de gemeente. MAATWERK IN - Slaapkamer - Kantoor - Woonkamer - Keuken Industriestraat 17a, 5961 PH HORST e8a Hoogveld tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 WielHermkes KFUKFN FN I N T F R I F IJ R B O U W, Op zondag 14 september zullen twee heiligenbeelden in de kapel aan de Overloonse weg in Venray worden terug geplaatst. Op die dag worden de beelden gezegend in de mis van 11 uur in de Grote Kerk. In de viering zal extra aan dacht worden gevraagd voor het monumentale erfgoed van Venray. De rest van de dag is het heili- genhuisje opengesteld ter bezich tiging, net overigens als de tegen overliggende monumentale schaapskooi. In 2002 is het pan nendak van de kapel gratis ver vangen door een leien dak. Enkele leden van de Stichting Kruisen en Kapellen in de gemeente Venray zijn voor de zomer begonnen met het versleten voegwerk te verwij deren en loszittend stucwerk van de muren te halen. Ze hebben ook gezorgd voor het verversen van vier kubieke meter grind rondom het heiligenhuisje om op die manier de drainage te verbete ren. Samen met het nieuwe voeg werk moet het ervoor zorgen, dat de vochtproblemen in het kapel letje tot het verleden behoren. De beelden van de heiligen Martinus en Barbara zijn in 1982 in kera miek uitgevoerd door de Venray- er Frans Herens. De afgelopen weken zijn ze in het atelier van de stichting voorzien van fraaie pas sende kleuren. De kapel is gebouwd in 1920 in opdracht van Jan Poels, schaaps koopman in Venray. Zijn vader heette Martien, vandaar de heilige Martinus. Toen Poels in 1934 plot seling overleed, werd er een beeld van de heilige Barbara bij geplaatst. Zij is de patrones tegen een plotselinge dood. De gipsen beelden zijn later vernield. De kapel leed ook oorlogsschade. Bij het verwijderen van het oude grind kwam een hoek van de ach tergevel tevoorschijn, die in okto ber 1944 eraf geschoten werd. In 1982 is de kapel door de stichting hersteld en voorzien van een pas send hekwerk. Nu het heiligen huisje weer ingericht wordt, is het met de erbij geplaatste zit bank een mooi rustpunt langs de knooppuntenfietsroute van deze streek. Men viert de feestdag van St.- Martinus op 11 november. Hij was een Hongaar, die diende in In het kader van de landelijke Open Dag voer voor dieren zet Boerenbond Ysselsteyn op zater dag 13 september ook haar deu ren open voor belangstellenden. Voor u de gelegenheid om eens een kijkje te nemen in de keuken van een moderne veevoeder fabriek. U krijgt dan gelegenheid nader kennis te maken met het hele productieproces. Ook kunt u kennismaken met de diverse 1 v m focevce /muj grondstoffen welke verwerkt worden tot kwaliteitskorrels of meel voor de diverse diersoorten zoals varkens, kippen, kuikens, kalkoenen paarden etc. Ruim aan dacht zal ook geschonken wor den aan de kwaliteitszorg welke heden ten dage geschonken wordt aan de produktie van dier- voer. Zo is Boerenbond Yssel steyn naast GMP ook Haccp en Nen Iso 9001 gecertificeerd. In de huidige diervoederindustrie wor den heden ten dage veel grond stoffen tot waarde gebracht wel ker anders gedumpt zouden moeten worden doordat ze een restprodukt zijn van de producten die wij als mensen ge- of verbrui ken. In plaats van dat ze geld kos ten brengen ze nu geld op omdat ze omgezet worden tot gezond voedsel. Ook krijgt u de gelegen heid helemaal naar de top van de Boerenbond te klimmen vanwaar u een prachtig uitzicht heeft over de weidse Peel. Belangstellenden zijn van harte welkom aan de Peter Janssenweg 11 in Ysselsteyn van 10.00 tot 16.00 uur. .4* bedrijfsopleidingen ■T/VJ SCHRIJF JE IN VOOR EEN CURSUS Basis Windows, startdatum: 23/25/29 sept. Basis Windows, Word, Excel en Access. startdatum: 24 sept. ELKE CURSUS BESTAAT UIT 4 DAGDELEN Uiterste inschrijfdatum 20 sept. 2003 Bel of mail voor meer informatie over de cursussen en inschrijfdatums: Tel. 0478-555888 e-mail: info@veritasvenray.nl het Romeinse leger. Bekend is het verhaal, dat hij de helft van zijn officiersmantel aan een bedelaar schonk bij de poorten van Amiens. Die bedelaar was nie mand minder dan Jezus. In 371 werd hij bisschop van Tours. Hij stichtte er een klooster gemeenschap en bestuurde zijn bisdom voorbeeldig. Boven zijn graf werd een kolossale kerk gebouwd en pelgrims stroomden toe. In het Venrayse kapelletje is hij afgebeeld als een staande bis schop, compleet met mijter en staf. In zijn linkerhand heeft hij een opengeslagen boek, dat wijst op het door hem gestichte kloos ter. Venray kent geen oude tradi tie in de folklore rond de heilige. Op 11 november begon de slacht maand en ging het vee op stal.Nog in de jaren '50 sneden kinderen een gezicht uit een uit geholde voederbiet en zetten er een kaars in. Het Sint-Maartens vuur was meer iets voor de over kant van de Maas. Sinds ongeveer 20 jaren echter trekt er een optocht door de jeugd op de avond van zijn feestdag. De heilige Barbara is ook een winterheilige. Haar feestdag is 4 december. Volgens de overleve ring leefde ze rond 300 in het hui dige Turkije als dochter van een aanzienlijke heiden. Barbara bekeerde zich tot het christen dom, wat haar vader niet aan stond. Hij sloot haar op in een toren van drie verdiepingen, waarmee ze vaak is afgebeeld. Die drie verdiepingen staan overigens voor de Vader, de Zoon en de Hei lige Geest. In het jaar 306 sloeg haar vader haar het hoofd af, toen ze bleef weigeren terug te keren naar het heidendom. Vanwege haar levenseinde wordt Barbara aangeroepen tegen een plotselinge dood of dreigend levensgevaar. Behalve met de toren, wordt zij ook afgebeeld met de martelaarspalm en het zwaard, waarmee zij om het leven kwam. In het Venrayse kapelletje staat naast een mijntoren. Dat heeft te maken met het feit, dat Barbara ook de patrones is van de mijnwerkers. Vanuit Venray trok ken tot de sluiting van de zuid- Limburgse mijnen dagelijks bus sen op en neer met werkmensen. In deze streek kende Barbara een merkwaardige traditie. Zij figu reerde als de huishoudster van sinterklaas. In de weken vóór 6 december trok zij met de sint en de duivel in de gedaante van zwarte piet in grootmoeders jeugd langs de deuren om met veel lawaai en bangmakerij de jeugd aan het schrikken te maken. Langs de Deumeseweg ligt een veldkapel, toegewijd aan St.-Anto- nius Abt en de heilige Alfonsus. Zij is een evenbeeld van het gebouwtje aan de Overloonse weg, ook gebouwd door Poels. Eind september gaat de Stichting Kruisen en Kapellen daar aan de slag om op dezelfde manier groot onderhoud te doen. De verwach ting is, dat vóór het einde van het jaar er voor gezorgd kan worden, dat die kapel er ook weer tot in lengte van jaren prima bij komt te liggen. De politie heeft donderdag avond drie vrouwen van 22 en 45 jaar uit Zeist en van 36 jaar uit Almere aangehouden in een auto op de Stayerhofweg in Wanssum. Zij worden ervan verdacht een poging tot diefstal te hebben gepleegd bij een bedrijf aan de Horsterdijk in Lottum. De vrou wen kwamen de zaak binnen en terwijl de verkoper werd afgeleid door een van de verdachten, keken de andere twee vrouwen rond op het kantoor. Toen de ver koper dit in de gaten kreeg verd wenen de drie vrouwen, een man en een kind en reden weg in de richting van Lottum. De verkoper heeft hen gevolgd zodat de politie hen in Wanssum kon aanhouden. Zij werden overgebracht naar het politiebureau. De drie vrouwen zijn voor nader onderzoek in ver zekering gesteld.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 7