Braziliaanse kunstenaars Exposeren in oud raadhuis €20,- - Powerman leeft niet in Venray" laquette bij monument onthuld Eendagslenzen! €10,- €15,- Dorpen willen eerder bladkorven LeerWerkTraject op Raayland College Een spoor dat blijft KURSTJENS CONTACTLENZEN Stelen snoepgoed Fietsverkoop bij politie Venray Winkeldieven Kunst na school Lest we forget Niets! SCHOUWBURG VENRAY MtBKKlEPING VOO» M«XIM«1|>1 25 tURO SPECIAAL VOOR SPORT EN VRIJE TIJD VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 IcONTAClSlUc^^: Henseniusplein 12-Venray Donderdag 4 september 2003 - Pagina 5 De tien dorpen hebben de gemeente gevraagd om de blad- korven dit jaar eerder te plaatsen. In veel dorpskernen met grote, hoge bomen is de herfst al vroeg ingezet vanwege de langdurige droogte. "Op het dorpsplein in Yssel- steyn ligt al heel veel blad. Als het een keer waait dan bezorgen de bladeren overlast bij de omwo nenden", zegt dorpsraad voorzitter Sieb Nijssen die de andere dorps raden voorstelde om gezamenlijk een verzoek bij de gemeente in te dienen. Normaal worden de korven pas eind oktober geplaatst. Toon Ewals, secretaris van het dorpsra- denoverleg, kon dinsdag nog een uitsluitsel krijgen bij de gemeen te. "Ze zouden ons verzoek mee nemen. Maar de gemeente moet eerst nog een contract afsluiten met de aannemer die de korven plaatst en leeghaalt." MERKKLEDING £C vanaf 3 tot maximaal An f jjl EN MAAS ichting verwijt gemeente Venray willekeur Het monument voor dood- eboren kinderen bij de Grote erk in Venray is eindelijk ote elemaal af. Woensdagmiddag 515 erd bij het gedenkteken, dat P zaterdag 28 december in et bijzijn van hulpbisschop ejong van het bisdom Roer mond en tal van genodigden feestelijk werd onthuld, een plaquette opgehangen. Daarmee komt een definitief einde aan het 'project' van Nel Aben en Jeanne Peters, de initia tiefnemers voor het monument. dat gratis werd gemaakt door kun stenaar Piet Hermans. De beide dames weten hoe het voelt om een doodgeboren, ongedoopt kind naamloos te begraven. In de jaren zestig was het de gewoonte om deze kinderen snel en naam loos te begraven in ongewijde grond. Het monument in Venray, bij de ingang van de Grote Kerk naast de kerkmuur waar de onge doopte baby's vroeger werden begraven, is een gedenkteken voor alle kinderen die stierven zonder naam. Een plek waar ouders, familie, vrienden en bekenden een bloemetje kunnen leggen en samen hun verdriet kunnen verwerken. Het kunst werk bestaat uit drie bronzen schalen op een hardstenen onder grond. Het is het eerste gedenkte ken voor doodgeboren kinderen in het bisdom Roermond. tale Venrayse pand een collectie te zien zijn van Nisete Sampaio. Deze legende in de Braziliaanse kunstscène toonde haar werk in vele individuele en collectieve exposities in Brazilië. Verenigde Staten, Chili. Italië, Portugal, Spanje, Frankrijk en Nederland. Haar werk behoort inmiddels tot collecties van musea, instituten, bedrijven en particulieren in Bra zilië en daarbuiten. Zij startte haar loopbaan tijdens het militaire regi me in 1967 toen intellectuele, kunstenaars en links georiënteer de met grote regelmaat werden opgepakt of verdwenen. Zij speel de een actieve rol in het gevecht voor de intellectuele vrijheid in Brazilië. Ook in de jaren daarna zette ze zich in voor de sociale problemen van het land. organi seerde vele manifestaties tegen armoede en creatief verzet tegen de positie van Indianen. In haar abstracte schilderijen zal de kijker worden geconfronteerd met Sam- paio s gevecht voor vrijheid en haar fundament van spiritualiteit. Naast deze toppers zal ook een grote collectie werk te zien zijn van een kunstenaars collectief uit Rio de Janeiro welke haar werk niet eerder buiten de Braziliaanse landsgrenzen toonde. Deze wer ken zijn licht verteerbaar, toegan kelijk en decoratief, zodat er voor zowel de getrainde kunstliefheb bers als voor de incidentele expo sitiebezoeker naast het luisteren naar swingende Braziliaanse muziek, veel interessants te zien zal zijn. De werken zijn allemaal te zien op: www.AbrahamArt.com. Abra- hamArt is een in Venray en Rio de Janeiro gevestigd bedrijf dat zich bezighoudt met de promotie, pro ductie, en verkoop van heden daagse kunst uit Brazilië. Na deze expositie zullen de werken ver deeld worden naar de diverse Europese galerijen en kunstdistri buteurs waarmee het bedrijf samenwerkt. Contact: Bram Reijn- ders - 0621566995 Welkom@AbrahamArt.com Met ingang van het schooljaar 2003 - 2004 start op het Raayland College binnnen de sector VMBO een nieuwe leerweg: het Leer WerkTraject. Dit is eeri vorm bin nen de basisberoepsgerichte leer weg en bedoeld voor leerlingen die veel moeite hebben met het puur theoretisch leren en op basis daarvan slechts een zeer kleine kans hebben om een VMBO-diplo- ma te behalen. Deze leerlingen zijn wel erg praktisch ingesteld en kunnen via praktijkleren toch voldoende ken nis en vaardigheden opdoen om een diploma te halen en zich daar door te kwalificeren voor een opleiding in het MBO op niveau 2. Dit traject verschilt op enkele punten met het reguliere VMBO. Op de eerste plaats zullen de LWT-leerlingen vanaf eind okto ber twee dagen per week stage lopen en hierbij al werkend beroepsspecifieke kennis en vaar digheden leren. De overige dagen volgen zij een programma op school, waarbij meer dan de helft van de tijd wordt ingevuld met beroepsgerichte praktijklessen. De nog resterende theorielessen staan voornamelijk in het teken van sociale redzaamheid. Uitein delijk zullen zij examen doen, waarbij alleen het vak Nederlands en het beroepsvoorbereidend vak voldoende moeten zijn. Vervol gens kunnen zij hun opleiding voortzetten bij het ROC (wel in dezelfde richting). Dit traject heeft grote voordelen voor de praktisch ingestelde leerling die liever de handjes laat wapperen en daarbij ook de noodzakelijke achtergrondkennis opdoet. Nadeel van dit traject is wel dat de leerling al op zeer jeugdige leeftijd (rond 14 jaar) een beroepskeuze moet maken en daarbij een brede opleiding uit sluit. Omdat Raayland College met ingang van 1 augustus van dit jaar officieel gekwalificeerd is als leer-werkschool willen ze de start ook een officieel tintje geven. Afgelopen dinsdag werd, als start van het LeerWerkTraject, het pla- kaat leerwerkschool onthuld door Rita Brock van Zorggroep Noord- Limburg, in bijzijn van leerlingen, mentor, coordinator en sectordi recteur. De politie heeft in Venray een 9-jarige inwoner van die plaats in de kraag gegrepen nadat hij was betrapt op het stelen van snoep goed uit een winkel aan de Kiosk. Na een goed gesprek op het poli tiebureau is het jongetje doorver wezen voor een STOP-procedure. Monument in Venray herinnert aan Grote Kerkrazzia De grootste ramp die Noord en Midden-Limburg over kwam, is ongetwijfeld de Grote Kerkrazzia van het najaar van 1944. De toch al duistere oorlogsjaren werden inktzwart gekleurd door raz zia's, waarbij de Duitse bezet ter duizenden mannen en jon gens oppakte en deporteerde om in de Duitse oorlogsindus trie te gaan werken. De Grote Kerkrazzia dankt zijn naam aan het feit dat de meeste mannen gevangen werden geno men bij het verlaten van de hoog mis. Anderen werden thuis van het bed gelicht, of uit hun schuil plaatsen in velden en bossen gejaagd. De regio werd vrijwel compleet 'ontmand'. Dat was een traumatische ervaring voor de gedeporteerden én de achterblij vers, die tot op de dag van van daag - en zelfs door de naoorlogse generaties - nog niet verwerkt is. Meer dan een halve eeuw lang hing er een taboe op het thema 'arbeidsinzet'; de slachtoffers schaamden zich over hun slaven arbeid, mede omdat velen die de dans ontsprongen waren de werk zaamheden van de gedeporteer den als collaboratie beschouw den. In het najaar van 2004 is het zestig jaar geleden dat de rampza lige razzia's plaatsvonden. Tegen die tijd zullen nog slechts enkele ex-dwangarbeiders in leven zijn. Langzaam dreigt hun geschiede nis uit de herinnering van de bevolking te verdwijnen. De Stichting Deportatie okto ber 1994 Noord- en Midden-Lim burg is echter van mening dat een zo ingrijpende gebeurtenis in het straatbeeld vereeuwigd dient te worden, als een blijvend spoor. Daarom stelt zij pogingen in het werk om een reeks van vijftig monumenten op te richten, die de herinnering aan de Grote Kerk razzia levend houden. De stichting wil graag op iedere plek waar de mannen verzameld werden alvorens zij naar Duits land werden afgevoerd een zuiltje plaatsen, met daarop een korte tekst die aan (de gevolgen van) de razzia's herinnert. Samen zullen zij in het gebied tussen Wessem en Venray één groot, regionaal monument voor de gedeporteer den vormen. De monumenten zullen niet Op zaterdag 6 september is er in de basiseenheid Venray een fietsverkoopdag. Tussen 11.30 uur en 12.00 uur kan men een kijkje nemen en vanaf 12.00 uur worden de fietsen per opbod ver kocht. Het kopen van een fiets is alleen mogelijk voor gedupeerden van fietsendiefstal in de basiseen heid Venray, de fiets moet dus in de basiseenheid Venray gestolen zijn. Bij de koop is het tonen van de aangifte en een geldig legitima tiebewijs noodzakelijk. De politie heeft maandagmid dag in een winkel aan de Kiosk een 36-jarige vrouw en een 38- jarige man, beiden uit Polen, aan gehouden op verdenking van win keldiefstal. Het tweetal probeerde goederen ter waarde van 58,84 mee te nemen zonder te betalen. Zij werden meegenomen naar het politiebureau voor nader verhoor. Zij kregen in het kader van snel recht een dagvaarding uitgereikt. PEEL EN MAAS een abonnement waard alleen een herkenningspunt in de openbare ruimte van de regio gaan vormen, de Stichting Depor tatie wil de monumentenreeks ook anderszins verankeren in de streek. Om te beginnen ligt er het plan voor een bijbehorende streekkaart, waarop alle plaatsen waar een monument staat gemar keerd worden, aangevuld met de plaatsen waar tijdens de razzia's dodelijke slachtoffers zijn geval len en de routes die de gedepor teerden aflegden naar het algeme ne verzamelpunt, het station van Venlo. In een legenda zal ook informatie verstrekt worden over de precieze aantallen gedepor teerden en het aantal dodelijke slachtoffers per kerkdorp. Verder is het de bedoeling dat de school jeugd in samenwerking met de plaatselijke heemkundeverenigin- gen gaat onderzoeken wat hun dorpsgenoten tijdens de razzia's en deportaties hebben meege maakt. De Stichting Deportatie wil al die verslagen op een websi te bijeenbrengen. VERBONDENHEID De monumenten moeten in eer ste instantie geplaatst worden in de circa vijftig plaatsen die in Spo ren die bleven (het in opdracht van de Stichting Deportatie geschreven standaardwerk over de deportaties van dr. A. Camma- ert) beschreven zijn, maar de stichting realiseert zich dat ook op de andere Maas-oever razzia's hebben plaatsgevonden. De Ven- lose kunstenaar Franck Sonne- mans - zoon van een ex-dwangar beider - heeft inmiddels een prototype van het monument ont wikkeld, dat deze zomer tentoon gesteld staat in Helenaveen op de expositie ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het dorp. Helenaveen is overigens het enige Brabantse dorp dat door de Grote Kerkrazzia getroffen werd. De Stichting Deportatie beseft dat het monumentenplan ambitieus is. Maar als de monumenten een maal geplaatst zijn, zal er een indrukwekkend netwerk van regionale verbondenheid in een traumatische ervaring gereali seerd zijn. Om een en ander te kunnen realiseren, zijn inmiddels contacten gelegd met heemkun- deverenigingen, gemeentes en de provincie. Mocht u meer willen weten over de plannen of over de Stich ting Deportatie, dan kunt u bellen met het bestuur, tel. 0485- 520109. Is uw kind tussen de 6 en 10 jaar? Wilt u uw kind graag kennis laten maken met diverse vormen van kunst en expressie? Dan kunt u uw kind aan te melden voor de cursus Kunst na school. Streetdance, muziek drama/toneel. Een fantasti sche mogelijkheid om uw kind ken nis te laten maken met uitingen op muzikaal, creatief en expressief vlak, gegeven door professionele docenten. De cursus wordt gegeven in twaalf lessen, vier per onderdeel. De kleine Boomhut en Het kleine Luchtkasteel, de twee locaties voor buitenschoolse opvang in Venray. organiseren deze cursus in samen werking met Kunstencentrum Jerusalem. Zowel kinderen van de BSO, als andere kinderen in de leef tijd van 6-10 jaar zijn welkom. Kos ten van deze cursus bedragen 75 voor 12 lessen. De lessen worden gegeven in Het kleine Luchtkasteel aan de Ursulastraat 15a in Venray. Aanmelden kan via ivangils@ssi^ venray.nl. Voor nadere informatie kunt u terecht bij De kleine Boom hut 0478-514737. Op 4 en 5 oktober wordt no| eens stil gestaan bij de donkere dagen die de bevrijding van Ven ray inluidde. De stichting Consoli dation laat samen met een groep vrijwilligers op een educatieve manier zien wat er gebeurde en met welke middelen de geallieer de troepen deze uitputtingsslag streden. Gebruiks voorwerpen, tenten en een verscheidenheid aan voertuigen zowel rups als wiel, ingepast in een landschap wat de sporen van wel eer nog vertoond vertellen samen met de vrijwilligers de geschiedenis van deze streek. Hoe zag de front sol daat het vanuit z'n stelling, hoe kookte hij z'n potje dit en nog veel meer op een educatieve manier in beeld gebracht. Dit alles te zien op een unieke locatie te bereiken vanaf de Maasheseweg. vanwaar de route door borden wordt aangegeven. Beide dagen is het kamp met de naam Lest we forget (opdat wij niet vergeten) te bezoeken vanaf 09 00 uur tot 17.00 uur. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS 8 september Schouwburg Venray staat weer klaar met een schitterend programma boordevol verrassende professionele én amateurkunstvoorstellingen. De vrije kaartverkoop start vanaf maandag 8 september a s. Raadpleeg onze website www.schouwburgvenray.nl waarop u het totale aanbod met uitgebreide informatie over alle voorstellingen kunt vinden. 0 kunt vanaf 8 september ook on line bestellen! Openingstijden kassa ma. t/m vr. 10.00-15.00 uur Bezoekadres Schouwburgplein 1 Venray Info en bestellingen 0478-530999 AbrahamArt houdt van don- erdag 18 tot en met zondag 1 september een expositie an hedendaagse Braziliaanse unstenaars in het oude raad- nis op Grote Markt 1 in Ven- ty. Hierbij zullen zowel inter- ationaal gevestigde raziliaanse kunstenaars hun rerk tonen als ook een kun- lenaars collectief uit Rio de 5/ inelro dat voor het eerst de l\iïi Iraziliaanse grens overgaat. De opening vindt plaats op don- erdag 18 september om 20.00 tur en vrijdag tot en met zondag il de expositie, onder het genot in Braziliaanse muziek en een Jr rankje, van 13.00 tot 20.00 uur ïopend zijn. In het oude raad- luis van Venray zullen bijna 500 childerijen van hedendaagse Bra- fliaanse kunstenaars te zien zijn. lieronder bevinden zich kunste naars die Internationaal furore hebben gemaakt. Zo is onder andere het werk van Sebastiao Rodrigues te zien. Rodrigues is een van de meest gerenommeer de kunstenaars van Brazilië. In de belangrijkste galerijen van het land laat hij permanent zijn werk zien. Met shows in de Verenigde Staten, Frankrijk, Nederland en aan het eind van dit jaar een grote expositie in Italië is Rodrigues op weg zijn naam wereldwijd te ves tigen. Sebastiao Rodriguess werk kenmerkt zich door een uitmun tende schildertechniek gecombi neerd met een magische abstrac tie van mensfiguren. Hij speelt met de vorm van de doeken waar hij geen belemmeringen in ziet en werkt aan het overbrengen van zijn ritme naar het doek, zoals hij dat zelf omschrijft. Daarnaast zal in het Monumen- (e gemeentelijke Bezwaar- jfliissie behandelde maan- morgen het bezwaar van stichting Powerman Hol- Die stichting is er bij de deling van de evenemen- subsidie in eigen ogen te aaid vanaf gekomen, rerflian had voor de orga- jtie van de internationale jjilonwedstrijd in 2003 een Irage van 2300 euro gekre- De organisatie vindt dat weinig en vindt dat de meente Venray de subsidie 1 erg rigoureus afbouwt: fig jaar ontving Powerman g 11.000 euro, het jaar daar- or 32.000 euro voor de orga- satie van het wereldkam- De stichting had voor 2003 8900 euro gevraagd aan de gemeente Venray. Maar dit subsi dieverzoek werd niet door het college van B en W gehonoreerd. Reden voor de organisatie om naar de commissie Bezwaarschrif ten te stappen. De laatste jaren gaat het hard achteruit met de gemeentelijke subsidie voor het evenement. In 1999 werd voor de de run-bike- runwedstrijd 22.600 euro beschikbaar gesteld, in 2000 zat Powerman op 15.800 euro, vorig jaar moest de organisatie het met 11.000 euro doen. In het jaar van het WK stelde het college voor om de subsidie in 2002 terug te schroeven van 15.800 euro naar 2300 euro. Uit eindelijk rolde een compromis uit de bus: in enkele jaren afbouwen tot 2300 euro. Volgens de gemeente Venray trekt het evene ment namelijk te weinig publiek en is duathlon internationaal een te kleine sport om daarmee 'de naam van Venray op de kaart te zetten'. En dat was voor de gemeente jarenlang de voornaam ste reden om flink te investeren in Powerman. Bovendien kan het evenement niet op 'voldoende draagvlak bij de bevolking reke nen'. aldus woordvoerder Helmi Reen van de gemeente Venray maandagmorgen. Ook zijn volgens de gemeente Venray de omleidingen, afsluitin gen en dranghekken de meeste Venraynaren een doorn in het oog. "De economische spin-off wordt niet bereikt. Volgens tellin gen van de politie komt het aantal toeschouwers niet boven de tweeduizend. Het is jammer, maar het evenement leeft niet in Ven ray", liet Reen weten. NAAMSBEKENDHEID Dat het aantal bezoekers niet in de tienduizenden loopt, wordt door de organisatie van het evene ment niet betwist. Maar volgens voorzitter John Raadschelders heeft Powerman Venray wel degelijk naamsbekendheid gebracht. Hij verwees maandag morgen naar een dikke map met krantenberichten in lokale, natio nale en internationale media. Ver der wordt de wedstrijd volgens de voorzitter op tal van internationa le tv-stations uitgezonden. Ook vindt hij het vreemd dat in opzet, organisatie en begroting veel kleinschaligere evenementen net zoveel subsidie krijgen als een internationaal getint evenement als Powerman. Raadschelders verweet de gemeente Venray willekeur en maakte om die reden bezwaar tegen de subsidieregeling voor 2003. Voor de begroting van dit jaar heeft dat weinig effect meer, want de wedstrijd werd op zon dag 27 april al gehouden. De commissie Bezwaarschriften doet binnenkort uitspraak in de kwestie.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5