Smakt mag negen in plaats van zeven woningen bouwen Weghalen ambulance is ezuinigingsmaatregel" Wij gaan weer naar school Ambtenaren en dorpsraden in één werkgroep www. kdvpoehbeer. nl DIVML^ MODE PREMIÈREDAGEN II Dingus kan vooruit met renovatie Motorrijder gewond Rijbewijs ingevorderd SfUeyeCtfe SfUeyett$e cuut cte ZO*™**" j jmode centrum ffilill T§i€ Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Breda, Oss Dorpsbewoners veroordelen grote loods vlakbij begraafplaats De bouwcommissie van de dorpsraad en de gemeente Venray zijn het in hoofdlijnen toch eens geworden over het uitbreidingplan aan de Rector Cremersstraat -in Smakt. In plaats van zeven worden er nu negen woningen gebouwd. Bovendien krijgen de inwo ners uit Smakt voorrang. Dat de gemeente een project ontwikkelaar had ingeschakeld vormde het grootste struikelblok. De dorpsraad vreesde dat de woningen te duur zouden wor den en aan de neus van de Smak- tenaren voorbij zouden gaan. De afgelopen twee weken is er koortsachtig overleg geweest om uit de impasse te komen. Want er is haast geboden. Wanneer begin 2004 het nieuwe bestemmings plan van kracht wordt dan valt liet uitbreidingsplan voortaan onder een stankcirkel en is woningbouw niet meer mogelijk. Sjaak Koopmans. lid van de bouw commissie, zegt dal zowel Smakt als de gemeente water bij de wijn heeft gedaan. Door de kavels iets kleiner te maken worden de woningen niet alleen beter bereikbaar voor starters maar kon den er ook twee woningen extra gebouwd worden. Aannemersbe drijf Teunissen koopt het gehele terrein en gaat de woningen bou wen. Er komen drie dubbele hui zen waarvan vier woningen voor starters en twee voor senioren. Daarnaast komen er drie vrije kavels. De gemeente had afspra ken lopen met een projectontwik kelaar die in het kader van het project rood-voor-groen een claim voor nog achttien te bouwen woningen had. Dat was onder meer in mil voor het ontwikkelen van natuur in het buitengebied van Leunen. Vier woningen van die claim zouden in Smakt gebouwd worden. "We hebben voorkomen dat deze claim ten koste gaat van de kopers of huur ders", zegt Koopmans. De winst is wel dat deze woningen niet ten laste gaan van het bouwcontin- gent dat Smakt anders geheel opgebruikt zou hebben. Koop mans geeft aan dat hij nu zelfs wil proberen om alle negen wonin gen onder de claim van de pro jectontwikkelaar te laten vallen. "Want dan houden we ons contin gent van nog drie te bouwen woningen voor de komende drie jaar over." Dat de mensen uit eigen dorp het eerst voor een woning in aan merking komen, het zogeheten autochioniieitsbeginsel, woog eveneens zwaar voor de dorps raad. Want uit een gehouden woningbehoefte-enquete bleek dat er veel vraag is naar woningen in Smakt. Wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) kon dinsdag in het Pel grimshuis, tijdens het collegebe- zoek aan Venrays kleinste kerk dorp, melden dat op enkele details na de zaak nu rond is. "Er komen woningen voor diverse categoriëen. We maken optimaal gebruik van de mogelijkheden die het oude bestemmingsplan biedt. Die kans mogen we niet verloren laten gaan. Anders gaat Smakt op slot." Liesbeth van Beek, directeur van Wonen Venray, meldde dat de woningstichting samen met de aannemer wil proberen ook woningen onder de sociale huur te laten vallen. Volgens haar wilde de gemeente daaraan niet mee werken. "Desnoods koopt Wonen Venray de starterswoningen zelf en verhuurt ze ze weer aan de starters met een optie tot koop." De bouw van een gigantische loods pal naast het kerkhof in Smakt is een ander heikel punt dat de gemoederen in het dorp bezighoudt. Een boomkweker uit Kronenberg kreeg al twee jaar geleden een vergunning om de loods van veertig bij twintig meter en een hoogte van acht meter te bouwen. Nu de dorpsbe woners het karkas zien verrijzen komen de protesten los. Werthouder Driessen (CDA) probeerde uit te leggen dat de rol van de gemeente is uitgespeeld. "Want de aanvrager heeft alle pro cedures doorlopen. Het voldoet volledig aan de eisen van het bestemmingsplan en ook de pro vincie heeft groen licht gegeven. We kunnen hier verder niets mee", zei Driessen die de dorps raad voorstelde om zelf in gesprek te gaan met de bouwer. "Bijvoorbeeld over een groene aankleding van de loods. Want de gemeente kan dit niet afdwin gen." De Smaktenaren in de zaal vonden dat Driessen er zich wel erg makkelijk vanaf wilde maken. Dorpsbewoner Van Loon vond het onbegrijpelijk dat dit bouw plan is goedgekeurd door de Wel standscommissie. Driessen meld de dat Welstand het plan tot twee keer toe had afgewezen en pas in derde instantie accoord was gegaan. Daarop heeft de gemeen te de bouwvergunning verleend. Enkele bewoners legden de fout bij de gemeente neer. Want de vergunning was gebaseerd op het bestemmingsplan uit 1978. "De gemeente had daar nooit een bouwblok mogen neerleggen: En jullie hadden moeten zorgen dat het bestemmingsplan geactuali seerd was. Het is een schande dat dit niet gebeurd is. En nu willen jullie de dorpsraad voor het kar retje spannen", zei Jan Koopmans. Wethouder Frits Ruyten kon zich de verontwaardiging wel enigszins voorstellen. "Want ook voor mij was het even schrikken toen ik dat bouwwerk zag. De gemeente had er wellicht een groenplan aan toe moeten voe gen. Met een paar snel groeiende bomen was het beter inpasbaar geweest. Maar dit is moeilijk afdwingbaar", aldus Ruyten die beloofde dat hij deze kwestie zou meenemen in de evaluatie met de commissie Welstand. Henk van Os, die ingezonden brieven over de ongewenste loods schreef, vond dat het pro bleem alleen met geld opgelost kon worden. "Ga maar praten en zet er maar wat bomen omheen, dat is het niet. Het is een gruwel en daar is iedereen het over eens. Dit gebouw moet weg en min stens verlaagd worden van acht naar vier meter. En dat is alleen met geld op te lossen. Als je vanaf de Maasheseweg naar Smakt rijdt is die kolos het eerste wat je ziet. Er wordt zo karaktermoord op het dorp gepleegd." Koopmans vond dat wethouder Ruyten samen met de dorpsraad in gesprek moest gaan met de ondernemer. "Want u kunt niet alleen achterover blijven leunen." Maar Ruyten was dit niet van plan omdat het bouwwerk aan alle regeltjes heeft voldaan. "Ik ben wethouder en ik houd me aan de wet", reageerde hij. Komt U een kijkje nemen op onze nieuwe website? Kinderdagverblijf Poeh-beer - Tel: (0478)569706 medio september opent DELICATESSEN Schouwburgplein 3 DONDERDAG, VRIJDAG, ZATERDAG A.S. VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken •Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus! 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandènmunckhof.nl Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Penodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur Abonnementen: 18.- (postcode 58. 30,- (overige binnenland) ,eel en maas Pag ~~lehoud Basiszorg Venray en dorpsradenoverleg ondernemen actie ■j net platform Behoud Basis- W org Ziekenhuis Venray wil f „dl er niet bij neerleggen dat tweede ambulance 's ^nds en 's nachts zomaar uit 'enray verdwijnt. Voorzitter lieo Michiels vraagt ophelde- aan de directie van de (Regionale Ambulance Voorziening) in Limburg- (oord. Ook het dorpsraden- verleg maakt zich zorgen. Michiels stelt dat hij al enkele iveken op de hoogte was van dit besluit. Vorige week meldde deze krant nog dat het platform van liets wist. "Op 13 augustus heb- lenwij voor het laatst vergaderd. Toen was het nieuws over de imbulances inderdaad nog niet lekend. Maar vlak daarna werd ik ingeseind door personeel van het ziekenhuis", zegt Michiels die direct een gesprek aanvroeg met Pieter van Dreumel. de nieuwe directeur van Viecuri. "Van Dreu mel reageerde verbaasd en zei van niets té weten. Het is toch vreemd dat de RAV dit niet eerst met ziekenhuis overlegd heeft. Later vertelde hij dat hij dit maar moest accepteren." Volgens Michiels heeft RA V-directeur Engelen beweerd dat wethouder Emonts (PvdA/Volksgezondheid) zou hebben ingestemd met het weghalen van de ambulance. "Maar volgens mij klopt dat ver haal niet. Via de secretaresse van Emonts heb ik achterhaald dat hij pas afgelopen maandag is"terugge- keerd van vakantie." De voorzitter heeft namens het platform een brief gestuurd aan de directie van de RAV. Hij wil exact weten welke plannen aan het besluit ten grondslag hebben gelegen. Ook wil hij onderzoeken of in Venray nog wel aan de wet telijke 15 minuten-grens voor ambulances wordt voldaan. "Ik ga dit tot op de bodem uitzoeken en indien nodig gaan wij actie onder nemen", waarschuwt Michiels. De RAV werd per 1 januari 2003 opgericht. Voorheen vielen de ambulancediensten onder de hoede van het ziekenhuis. Naar verluidt kampt de geprivatiseerde instelling met grote tekorten. "Ze barsten van de verliezen", weet Michiels. "In de eerste vijf maan den bedroeg het verlies al een half miljoen euro. Het weghalen van ambulances is daarom puur een bezuinigingsoperatie. Het kan toch niet zo zijn dat er bij de start van de RAV zo verkeerd gecalcu leerd is." Ook maandag tijdens het dorps radenoverleg kwam het verdwij nen van de ambulance ter sprake. "Daar moeten we als dorpsraden op reageren. Want het is een slechte zaak voor de dorpen indien er nog maar één ambulan ce overblijft", zei Martien Derikx van de dorpsraad Heide. Volgens Wil Weijers, secretaris dorpsraad Merselo, betekent deze maatregel "een gevaar voor de gezondheid op de dorpen. Want de aanrijtijd van vijftien minuten is zo niet meer haalbaar.' Het dorpsraden- overleg uit haar zorgen in een brief aan het college van B en W. Het is de laatste maanden vrij stil geweest rondom het platform Behoud Basiszorg Venray. Vol gens voorzitter Michiels was dit zo met professor Spreeuwenberg afgesproken om in alle rust enke le nieuwe ontwikkelingen een kans te geven. Maar Michiels kon digt aan dat de radiostilte wat hem betreft verbroken kan wor den. "Ik lees nu allerlei verhalen in de krant waarin Van Dreumel het ziekenhuis staat op te heme len. Hij probeert zo een betere indruk achter te laten. Maar er moet in Venray een goede service terugkomen en die zit nu nog gedeeltelijk in Venlo. En wat er nu met de ambulances gebeurd dat kan natuurlijk niet. Dit staat haaks op Oversteek en het rap port van Spreeuwenberg." Donderdag 4 september 2003 - Pagina 3 Wethouder Jan Driessen heeft afgelopen maandag het startsein gegeven voor de actie Wij gaan weer naar school. Dit gebeurde met een ballonwed strijd voor de kinderen van basisschool Petrus Banden en het aanbieden van een educa- tief programma over verkeers la opvoeding aan de schoollei- ding. Met de actie Wij gaan weer naar school wijst de ver keersveiligheidsorganisatie 3V0 ieder jaar weer de wegge- a bruikers op het feit dat de kin deren van de basisscholen weer naar school gaan. Kinderen moeten volop wor den betrokken bij plannen voor een veiliger verkeer in de eigen woonbuurt en op schoolroutes. Met dit pleidooi startte 3VO vori ge maand haar campagne De scholen zijn weer begonnen. Nieuw is de samenwerking met jeugdzender Z@ppelin. Via tv- spots en andere acties werden kinderen opgeroepen actief mee te denken over hun eigen veilig heid in het verkeer. Op weg naar en van school krijgen kinderen lopend en fietsend weer te maken met gevaarlijke routes en onoplet tende automobilisten. Met name in de eerste maanden na de zomervakantie raken te veel kin deren betrokken bij een verkeers ongeval. Vorig jaar kwamen in totaal 50 kinderen tot en met 14 jaar in het verkeer om het leven en raakten er ruim 2000 ernstig gewond. "Toch valt het aantal ongelukken met name in de eerste weken van een nieuw schooljaar heel erg mee. Zeker in Venray waar we ontzettend veel doen aan voor lichting in de richting van kinde ren, ouders en andere weggebrui kers", zegt Martin Wijnhoven van 3VO. "Aan het begin van een nieuw schooljaar is iedereen zich bewust van het feit dat de kinde ren weer op de weg zijn en een kwetsbare groep in het verkeer vormen. Over enkele maanden, als het weer slechter wordt, is het risico voor de kinderen bedui dend groter." Volgens Martin Wijnhoven zijn vaak niet de medeweggebruikers de oorzaak van jeugdige verkeersslachtoffers, maar juist de kinderen zelf: "Het verkeersgedrag van de kinderen is in de meeste gevallen de oorzaak. Ze zijn nog te speels in het ver keer, zijn nog niet honderd pro cent met het verkeer bezig. Met als gevolg onoplettendheid en ongelukken, kleine en grote. Vaak blijft het bij een onschuldige val partij. maar erg genoeg vallen er soms ook (dodelijke) slacht offers." Dingus heeft de renovatie van zijn pand aan de Hoender straat 10 in gang gezet Vrijwil ligers van het jongerencen trum zijn al een paar maanden bezig met allerlei werkzaam heden in het gebouw. Voorzit ter Gijsbers verwacht dat bin nen enkele weken ook de aannemer aan de slag gaat. Het Dingus-bestuur laat het pand renoveren volgens scenario 3 uit 1997. Dit betekent dat het bestaande gebouw grotendeels gekopieerd wordt. "Maar wel in een iets aangepaste vorm want we willen de ruimtes efficiënter indelen", zegt voorzitter Pieter Gijsbers. De gemeente wil via een kort geding voorkomen dat Din gus de verbouwing zelf uitvoert. Alhoewel de rechter op 27 november 2002 het jongerencen trum daan-oor toestemming gaf. Vorige maand kreeg Dingus een brief van advocatenkantoor Hol land Van Gijzen, de huisadvocaat van de gemeente, waarin het jon- gerencentmm zelfs gesommeerd werd om géén uitvoering te geven aan het vonnis van de rechtbank. 'Want onze cliënt heeft immers zelf besloten om tot een adequate verbouwing over te gaan', zo schrijft mr. Smets van Holland Van Gijzen. Dingus heeft op zijn beurt laten weten de uit spraak van de rechter te zullen respecteren. "Het vonnis is over duidelijk", laat Gijsbers weten. De gemeenteraad heeft inge stemd met een renovatie die 1,85 miljoen euro kost. Volgens Gijs bers is het plan van Dingus zes of zeven ton goedkoper. Het jonge rencentrum kan snel aan de slag omdat het al over een bouwver gunning beschikt. Op 8 januari 1999 verleende de gemeente aan zichzelf een bouw- en monumen tenvergunning, maar die is toen nooit gebruikt. De vergunning verjaart na vijf jaar. "Deze vergun ning kunnen we dus nu mooi benutten. We kunnen direct aan de slag, in tegenstelling tot de gemeente w ant dat plan moet nog eerst door Welstand goedgekeurd worden. Het wordt ergens in november voordat de gemeente een vergunning heeft." Het Din gus-bestuur wil nu vaart maken. "Want door de bouwvakvakanties is er veel vertraging opgelopen Onze organisatie kan verder uit stel echt niet hebben. Ook de kan tonrechter heeft gezegd dat Din gus alle belang heeft bij jj voortvarendheid. Bij een ongeval op de Witveld- weg in Horst is zaterdagmiddag een 30-jarige motorrijder uit die plaats gewond geraakt. Een 21- jarige automobilist uit Venray reed over de Witveldweg en sloeg linksaf om een parkeerplaats op te rijden. Vermoedelijk heeft hij daarbij de motorrijder die hem tegemoet reed over de Witveld- weg over het hoofd gezien. De motorrijder botste op de auto. waarbij deze gewond raakte. Het slachtoffer is per ambulance over gebracht naar het ziekenhuis, waar hij is opgenomen. De politie vraagt getuigen van de aanrijding zich te melden op het politiebu reau of via 0900-8844. Om snel te kunnen bouwen op dorpen Een werkgroep, bestaande uit twee ambtenaren en vijf leden van dorpsraden, gaat de bouwmogelijkheden op de dorpen onderzoeken die str aks ontstaan als de stankregel geving wordt versoepeld. Dat is het resultaat van het gesprek tussen wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) en het dorpsradenoverleg. "We moeten op tijd starten met de voorbereidingen om straks ook zaken te kunnen doen. Want er zijn veel nieuwe ontwikkelingen op komst. We moeten nu alvast zaken op de rails zien te krijgen", zegt Theo Zegers van het dorpsra denoverleg. Indien de cumulatie van stankcirkels wordt afgeschaft en het Reconstructieplan wordt ingevoerd ontstaan er op veel dor pen nieuwe situaties die wellicht weer bouwmogelijkheden schep pen. De dorpsraden willen niet afwachten totdat de nieuwe wet geving daadwerkelijk van kracht wordt. Ze willen alvast vooruitlo pen op de gewijzigde stankcirkels om straks ook snel woningen te kunnen bouwen. Zegers spreekt van een 'begeleidingsgroep' die maandelijks op het gemeentehuis op een vast tijdstip vergaderd. De vijf vertegenwoordigers komen uit dorpen die het meeste op slot zitten. Dit zijn Ysselsteyn, Heide, Merselo, Oirlo en Castenray. "Het is belangrijk dat deze dorpen met één standpunt naar buiten treden. De resultaten worden terugge koppeld naar het dorpsradenover leg. Ook andere dorpen kunnen zich er later bij aansluiten. Er kan tevens gebruik gemaakt worden van kennisondersteuning. Het doel is om zo snel mogelijk tot woningbouw te komen en het liefst in de dorpen waar de nood het hoogste is", verklaart Theo Zegers. Raadslid Toon Loonen (CDA) geeft aan dat zijn partijgenoten Twreede Kamerlid Ger Koopmans en gedeputeerde Ger Driessen bouwplannen vanuit de dorpen ondersteunen. "Zoals Ger Dries sen dat ook bij het wozoco in Ysselsteyn heeft gedaan. Maar dat geldt voor alle andere dorpen. Ze moeten dan wel met concrete bouwplannen komen. De provin cie is bereid om vooruitlopend op de afschaffing van cumulatie alvast een verklaring van geen bezwaar af te geven", zegt Toon Loonen die denkt dat het Yssel- steynse wozoco als breekijzer kan dienen voor andere kansrijke ini tiatieven. "Succes in niet verze kerd maar Koopmans merkt ook dat Den Haag de teugels wil laten vieren. Ik zie hier zeker kansen in. Want het kan eigenlijk toch niet dat in een dorp als Heide al vijf tien jaar geen woning meer gebouwd is." De politie heeft zaterdagmiddag het rijbewijs ingevorderd van een 31-jarige automobilist uit Venray. De man werd bij een snelheids controle op de Lorbaan in Ameri ca gesignaleerd met een snelheid van 140 kilometer per uur, terwijl daar 80 kilometer per uur is toe gestaan. i !Mooi de Mooiste Mode St Lambertusplein 12 Horst tel. 077 3986464

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3