Een gezellig en aangenaam verblijf Kunst Cultuur Venray zoekt nieuwe Marco Borsato's Oesters van Nam Kee opent literair seizoen Derde editie theatershow Klatergold Nieuwe encyclopedie van de opera Muziekavond in Merselo Lei Alberigs prijs Fotowedstrijd Niets! 10 peel en maas geelden van Servaas (4) In maart 1974 bracht de toen malige Staatssecretaris Hendriks een werkbezoek aan Servaas en Sint Anna. De directies grepen deze gelegenheid aan om de onderminister uitgebreid te wij zen op de slechte woontoestan den in de inrichtingen. Met name op Servaas was de huisvesting ver beneden de maat. Een situatie die men alom aantrof in de oudere psychiatrische inrichtingen in ons land. De oude paviljoenen waren uitgeleefd en boden geen enkele privacy en comfort. Massale slaap zalen en dagzalen, ondermaatse voorzieningen op gebied van hygiëne en veiligheid en zo al meer Deze situatie stond in schril contrast met het moderne com fort uit de beginperiode van het gesticht. Men beschikte over elek trisch licht, koud en warm stro mend water en de woon- en slaap vertrekken werden centraal ver warmd. Moderne voorzieningen waarmee de inrichting haar tijd ver vooruit was. Ter vergelijking: het centrum van Venray werd pas in 1923 op het elektriciteitsnet aangesloten en warm en koud stromend water was al helemaal een wereldwonder voor een dorp waar de mensen voor de water voorziening nog waren aangewe zen op de put of de dorpspomp. We hebben het dan over Venray van honderd jaar terug. In een brochure uit de beginperiode van het gesticht schrijven de broeders vol trots over de riante en moder ne uitrusting van hun gesticht. "De verschillende gebouwen, als mede de omgevende tuinen, zijn electrisch verlicht, terwijl alle dag- en nachtverblijven eene cen trale verwarming hebben. Elke afdeeling bezit een afzonderlijk aangelegden tuin, terwijl boven dien de uitgestrekte tuinen ruim schoots gelegenheid bieden tot wandelingen, of aangename en gezonde ontspanningen voor lichaam en geest". De inrichting en aankleding van de paviljoenen was onderling nogal verschillend. De afdelingen voor de klasse patiënten waren aanmerkelijk fraaier gemeubileerd en ingericht dan de afdelingen voor de armlas tigen. De patiënten van de eerste klas hadden de beschikking over een eigen slaapkamer en een zitka mer. Daarnaast was er voor de klasse-patiënten een aparte con versatiezaal en een gezamenlijke eetsalon. De armlastigen sliepen op grote gemeenschappelijke slaapzalen en verbleven overdag met elkaar op de ruime dagverblij ven van het paviljoen. Maar ook Dagzaal van een afdeling voor armlastigen.. op deze afdelingen kon de huis vesting de toets der kritiek beslist doorstaan, al waren aankleding en meubilering heel eenvoudig. Vogelkooitjes en bloementafeltjes waren erg in trek om de inrich ting op te fleuren. De gebouwen waren ruim bemeten. Hoge pla fonds, hoge ramen, lange gangen, grote in elkaar overlopende dag zalen. 'Zoals blijkt, is niets nagela ten om deze inrichting zoo gezel lig en aangenaam mogelijk te maken, en is met behulp van vele en kostbare middelen al het mogelijke gedaan, wat tot herstel en welzijn der lijders kan strek ken. Aldus de eerder geciteerde brochure. Het Servaasgesticht, gezellig en aangenaam. Twan van Els Donderdag 4 september 2003 - Pagina 11 Cursus koorscholing Venray's Mannenkoor De Lei Alberigs Prijs is er speci aal voor de amateur-beeldhouw kunstenaar in de provincie Neder lands Limburg en in de provincie Belgisch Limburg. Voor de derde maal wordt deze wedstrijd georganiseerd door de Stichting Lei Alberigs Prijs, die probeert voor de beeldenmakers een volwaardig podium te creee- ren, iets wat voor de amateur schilder al vele jaren een vanzelf sprekend feit is. Aan Lei Alberigs (1921 - 1998) directeur van het Cultureel Cen trum Venlo en het Museum van Bommel van Dam Venlo (1966 - 1982), die zich tijdens zijn leven op een bevlogen manier inzette voor de kunst in het algemeen, in Limburg en Vlaanderen in het bij zonder. doch ook een bijzonder oog had voor de amateurkunste naar, is de naamstelling van deze prijs te danken. De Stichting Lei Alberigs Prijs wil dit jaar een nog grotere bekendheid geven aan de moge lijkheid om deel te nemen aan de diverse exposities, maar vooral aan de amateur-beeldhouwer de kans geven zijn werk, dat vaak in zijn eigen stilte is ontstaan, te tonen. De extra inschrijvingstermijn sluit uiterlijk 8 september. Neem snel contact op met het secretari aat van de Stichting Lei Alberigs Prijs: telefoon (077) 3510595. De door Baarlo.com georgani seerde fotowedstrijd, waarbij het erom ging te laten zien hoe mooi en/of bijzonder Baarlo is, is gewonnen door Joost Geeraedts, docent aan het Raavland College, uit Venlo. Uit meer dan 50 inzen dingen van opvallend hoog niveau koos een onafhankelijke jury de winnende foto. Vanwege het succes van de wedstrijd zal deze in de zomer van 2004 een vervolg krijgen. Een diashow van alle inzendingen en een overzicht van de prijswinnaars is te zien op http://baarlo.com. werd genomineerd voor de AKO- prijs en kwam al snel in diverse boeken top-10's terecht. In 1998 verscheen Van Beijnums goed besproken roman De Ordening. Eén van de hoofdpersonages ver toont gelijkenis met de weduwe Rost van Tonningen. De oesters van Nam Kee verscheen in 2000. Daarin belandt de hoofdpersoon in de gevangenis en blikt daar terug op zijn (dubbel)leven; een aaneenschakeling van leugens en bedrog. Dit boek is in 2002 ver filmd. met Katja Schuurman en Egbert-Jan Weber in de hoofdrol len. De film was zeer succesvol, al waren de recensies over het alge meen niet zo positief. In het najaar van 2002 verscheen De vrouw die alles had, een roman over de verstoorde verhouding tussen een moeder en een zoon, en over dë onmogelijkheid het verleden te begraven. SCENARIOSCHRIJVER Behalve romancier is Van Beijnum scenarioschrijver. Hij schreef onder andere De langste ik dus de eerste pianolessen. Maar je snapt het al, een vader die zijn zoon pianoles geeft, dat werkt niet goed. Na een paar lessen kwam daar niet veel meer van terecht. Ik ben toen zelf aan de slag gegaan, maar ook dat werkte niet goed. Omdat ik toch graag iets in de muziek wilde doen, ben ik maar gaan zingen. Dat kan toch iedereen! Nu weet ik dat een dag niet gezongen, een dag niet geleefd is. Waarom ben je naar het VMK gegaan? Ilarry Francken, die nu voorzit ter is van het mannenkoor, zong al een aantal jaren met het koor mee. Hij benaderde mij om ook eens mee te gaan. En na de eerste repetitie, zo'n 13 jaar geleden, vond ik het zo leuk ik sinds die tijd met hart en ziel zing in het Mannenkoor. Waarom ben je al zo lang lid van het VMK? Allereerst voor het zingen zelf. Als koor zingen we een breed repertoire en dat spreekt me enorm aan. Het is ook een uitda ging om in een goed koor te zin gen. Daarnaast de vriendenclub. De vele uitstapjes en concertrei zen zorgen ervoor dat je elkaar steeds beter leert kennen, met als gevolg hechte vriendschappen binnen het koor. Waarom moeten volgens jou mensen zich aanmelden voor de koorscholing? "Singen macht freude". Zoals ik al in het begin aangaf een dag niet gezongen is een dag niet geleefd. Wilbert Claessens 33 jaar) Wat vind je zo leuk aan zin gen? Zingen is gewoon leuk. Als ik de kans krijg om te zingen zal ik het niet laten. Ik heb gezongen op Amster damse avonden, tijdens de liedjes finale van de Pielhaas en karaoke. Dit jaar doen we met een aantal jongeren van het mannenkoor mee met de liedjesfinale. Waarom heb je je twee jaren geleden aangemeld voor de koorscholing? Ik wilde al best een keer gaan zingen bij het mannenkoor, maar ik twijfelde omdat er weinig jon geren bij het koor waren. Toen ik hoorde dat er een koorscholing werd gehouden, heb ik me samen met een aantal vrienden opgege ven. Achteraf hartstikke leuk. Nu gaan we met datzelfde groepje meedoen aan de liedjesfinale. Wat zijn je ervaringen tot nu toe met het zingen in het man nenkoor.? Heel goed. In het begin moeilijk om erin te komen omdat de ande ren het repertoire al kennen en ik nog niet. Maar dit liep redelijk goed. Zelfs de meeste barnum- mers ken ik nu al uit het hoofd. Waarom moeten volgens jou mensen zich aanmelden voor de koorscholing? Iedereen die op zoek is naar een hobby waar inspanning zorgt voor ontspanning, en zingen leuk vindt, moet dat gewoon doen. De koorscholing moet je zien als het proeven aan het daadwerkelijk zingen in het koor. Aan het repertoire hoeft het niet te liggen. Dat is namelijk heel breed van klassiek tot populair. Ben je geïnteresseerd in de koorscholing van het VMK? Schroom niet en meld je vrij blijvend aan voor deze gezelli ge en leerzame ervaring. Bel 0487-512438 of 0478-589646 of 0478-587270 en geef u op. U kunt zich aanmelden voor de gratis cursus koorscholing tot 29 september. De schrijversbijeenkomst met Kees van Beijnum vindt plaats op donderdag 11 september in het Theehuis in het Odapark aan de Merseloseweg in Venray. Aanvang 20.00 uur. De jeugd van Kees van Beijnum speelde zich af tegen het decor van de rosse buurt van Amsterdam, waar zijn familie cafés en hotels uitbaatte. Na het gymnasium volgde een lange periode van reizen en uiteenlo pende baantjes en beroepen, waaronder dat van freelance jour nalist. In 1991 verscheen zijn eer ste boek, Over het IJ. Reconstruc tie van een moord, een literaire reportage over een waargebeurde moord. "Een knap en indrukwek kend boek", schreef de Volkskrant daarover. In 1994 volgde Hier zijn leeu wen, Van Beijnums romandebuut. De roman speelt in Nederland, Afrika en de VS. Hoofdpersoon is een bejaarde man in een psychia trische inrichting die zich gaande weg traumatische gebeurtenissen uit zijn verleden herinnert. Het boek werd genomineerd voor de Debutantenprijs. De recensies waren gematigd positief. In 1995 verscheen de semi-autobiografi- sche roman Dichter op de Zee dijk. De roman speelt in het oud ste gedeelte van Amsterdam, de Zeedijk. De periode die beschreven wordt, begint in de jaren zestig en eindigt wanneer de buurt in ver val raakt door de komst van hard drugs. NRC Handelsblad schreef: "Ontroerend zuiver laat Van Beijnum zien hoe het jongetje in het norm- en cultuurloze milieu zijn onschuld bewaart en zijn fan tasieën in stand houdt." Het boek Boekrecensie in Peel en Maas Waarom ben je gaan zingen? Muziek heeft mij altijd geboeid, jk ben opgegroeid in een muzi kaal gezin. Mijn eerste liefde was niet het zingen. Mijn vader was Pianist/organist en van hem kreeg Het Literair Café Venray- regio opent het seizoen 2003- 2004 met Kees van Beijnum, auteur van onder andere Hier zijn leeuwen, De oesters van Nam Kee en De vrouw die alles had. Behalve romancier is Van Beijnum scenarioschrijver. Hij schreef onder andere De lang ste reis, een tv-film gebaseerd op de ontvoering van Gerrit- Jan Heijn. musici. Bijzonder is ook het optre den van de in deze regio wereld beroemde Boem Box Band onder leiding van de Venrayse Alex van Vliet. Overal waar deze band optreedt gaat het publiek uit het dak. Van een heel andere orde is het optreden van het duo Meus- en/Reijnders uit Venray en Broek- huizenvorst. Deze twee mannen zullen het publiek trakteren op Didgeridoo(van de Aboriginals uit Australië) en Djembe. De door het huwelijk van prins Willem Alexa nder en zijn Argentijnse vrouw- Maxima opgewaardeerde tango krijgt op het podium van Klaterg old ook alle aandacht. Het tango duo Tango Guapo geeft een wer velende en stijlvolle dansshow. Last but not least heeft de Klaterg- oldcommissie de beste Brabantse troubadour Gerard van Maasak kers weten te contracteren. Hij zingt solo gedurende twintig minuten liedjes "Ower ut Laeve" pp een manier zoals alleen van Maasakkers dat kan. Het creatieve team achter Kla tergold schenkt ook aandacht aan het decor van Klatergold III. Op de bühne worden op een wel zeer aparte manier tegels met volkswijsheden verwerkt die uiteraard Ower ut Laeve gaan. Ten Duijf tenslotte"Ik denk dat we een afwisselend en heerlijk theaterprogramma gaan presente ren waarin weer diverse theater vormen aan bod komen. Wij heb ben er tijdens de voorbereidingen al erg veel plezier aan beleefd." De klatergold-commissie die het hele programma en de organisatie voor haar rekening neemt bestaat uit: Hans Spee, Jos van den Boom, Milton Cavis, Willy Voesten en Ten Duijf. Op zaterdag 13 september vindt in Merselo een muziek avond plaats met twee orkesten: Die Fidelen Rosentaler en de Rooyall City Band De avond in café Den Tommes begint om 21.00 uur en de entree is gratis. Vorig jaar werd deze muzikale happening voor de eerste keer gehouden, en het was zo^n suc ces dat beide orkesten besloten om er meteen een vervolg van te maken, door wederom samen voor een non-stop optreden te zorgen, twee gerenommeerde bands treden om beurten op. en zullen ieder op hun eigen wijze, proberen om iedereen aan het swingen te krijgen. Op muzikaal gebied hebben ze nog al wat te bieden, hebben ook beiden een naam wat meteen al een sfeer op roept, en zullen er alles aan doen om iedereen op deze avond te Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS laten mee genieten van hun geva rieerde repertoires. De Rooyall City Band is in Ven ray ook bekend als de Hofkapel, tijdens de vastenaovend zetten ze overal al de zalen op de kop, maar ook buiten de vastenaovend tre den ze meer en meer op en laten dan zien dat ze heel wat in hun bagage hebben om de toehoor ders te inspireren om niet stil te blijven staan, dit amusementsor kest brengt swingende muziek van Rowen Heze tot Frank Sina tra, en daarnaast swingende big band muziek met feestelijke polo naises, kortom de moeite waard om deze groep te komen beluiste ren in Merselo op 13 september. Die Fiedelen Rosentaler staan in de regio bekend om hun feest muziek. de inspirerende muzikan ten hebben de laatste jaren hun repertoire aangepast en dit kun je omschrijven als volksmuziek, als alpenrock, en naast de egelander muziek spelen ze ook nog bleus, pop. latin en rock muziek. Ze weten het publiek zo te bespelen dat die al mee swingend genieten van de muzikale kunsten van dit allround orkest. In het najaar brengen ze een nieuwe cd uit, en dat is de reden dat ze de laatste cd s van Grenzeloos op deze avond aanbieden voor vijf euro. de opera is een onmisbaar naslag werk voor iedere operaliefheb ber, of hij nu tot de vaste theater bezoekers behoort of thuis van opera geniet. Door zijn uitge breidheid is het boek ook uiter mate geschikt voor muziekstuden ten en andere professionele gebruikers. Paul Korenhof is de schrijver van het prachtige boek, een uitga ve van Anthos Standaard Uitgever ij. I)it boek is ook te koop in boekhandel Van den Munckhof Prijs: 49,90 euro. Wist u dat zingen in de top tien staat van meeste beoefen de hobby's in Nederland? Ster ker nog, het staat op nummer een. Op 2 oktober houdt het Venray's Mannenkoor voor de derde maal de cursus koor scholing. Het doel van deze cursus is om mannen tussen de 20 en 50 jaar kennis te laten maken met zingen. Tijdens de cursus zal worden ingegaan op het gebruik van de stem, ademhalingstechniek en vooral samen zingen. Het reper toire dat wordt aangeboden, zal heel divers zijn De cursus wordt gegeven door de tweede dirigent van het Venray's Mannenkoor, Jac Janssen. Deelname is geheel gra tis. De laatste twee jaar is het VMK erg actief om vooral jonge mensen aan te trekken. Dat het koor daarin geslaagd is, blijkt uit de aanmelding van vijftien jonge zangers van 23 tot 38 jaar. Met deze groei en verjonging onder scheidt het mannenkoor zich van alle andere mannenkoren. En men is hiermee nog niet tevreden. Men wil verder doorgroeien en verjon gen. Dit is noodzakelijk om het huidige niveau van het koor te kunnen handhaven en tevens ver der uit te bouwen. Om een indruk te krijgen van het Venray's Mannenkoor en de cursus koor scholing komen twee zangers uit Venray aan het woord. Deze zan gers zijn: Hans Arts (56 jaar) en Wilbert Claessens (33 jaar). Hans Arts 56 jaar) Nog voordat de vaste toe schouwers iets hebben verno men over de inhoud van het totale programma van de derde editie van de regionale theatershow Klatergold heeft de directie van Schouwburg Venray vanwege de grote belangstelling al moeten besluiten om een derde avond te programmeren. In een mum van tijd waren de kaar ten voor de show van 31 okto ber en 1 november uitver kocht. De derde voorstelling vindt plaats op 2 november. "Het is natuurlijk een fantas tisch gevoel dat het publiek zo massaal reageert op deze theater- produktie. Onze formule is op het lijf geschreven voor de trouwe regionale theaterbezoekers", legt artistiek leider van Klatergold Ten Duijf uit. Volgens Duijf is de derde editie van Klatergold qua programma nog beter en verras sender dan de andere twee ook al succesvolle uitgaven. De Klaterg- oldcommissie heeft deze week het programma bekend gemaakt. Als thema voor deze show is gekozen voor: Ower Laeve. Dat thema is door de Venrayse theaterboys Willy Voesten, Rob van Lieshout, Henk Deters en Mil ton Cavis heel knap uitgewerkt in de vorm van verassende acts en gevoelige liedjes. Deze Venrayse theatergroep, die muzikaal wordt begeleid door een zeven perso nen tellend orkest, neemt tussen de acts door het programma voor haar rekening. Broekhuizenvorstenaar Nard Reijnders neemt samen met zijn muzikale vriend John Gubbels(xylofonist, drummer) uit Lottum een bijzonder onderdeel van het programma voor zijn rekening. Het duo begeleidt namelijk de Franse artieste en acrobate Valerie van het wereld beroemde Cirque Plume. Hoog staande acrobatiek en theater show in combinatie met topmuziek van twee virtuoze Opera mag zich al jarenlang verheugen in een groeiende belangstelling van een kunst minnend publiek. Voorstellin gen zijn snel uitverkocht en beroemde solisten genieten de status van internationale supersterren. Om optimaal van opera te kunnen genieten is achtergrondkennis onton- beerlijk. Dit standaardwerk komt ruimschoots aan die behoefte tegemoet. De nieuwe encyclopedie bevat een schat aan wetenswaardighe den over componisten, librettis ten, zangers en zangeressen, muziek- en theaterthermen en mythologische figuren. De van ouds tot het ijzeren repertoire behorende opera's worden naar ontstaanswijze en inhoud behan deld, maar ook de minder beken de werken en componisten krij gen aandacht. De encyclopedie is rijk geïllus treerd in kleur en zwart-wit en bevat een speciale inleiding over de operatradities in Nederland en België. De toegankelijkheid wordt nog vergroot door twee erg bruik bare registers. De nieuwe encyclopedie van reis (1996). een door Pieter Ver- hoeff geregisseerde en door de VPRO uitgezonden tv-film, losjes gebaseerd op de ontvoering van Gerrit-Jan Heijn. Deze film werd genomineerd voor het Gouden Kalf voor beste tv-drama van het jaar. Ook schreef hij het filmsce nario voor Maten, regie wederom Pieter Verhoeff. Onderwerp van die film is het Dutchbat-wange- drag in Bosnië. Verder schreef Van Beijnum het scenario voor de speelfilm De zwarte meteoor (naar het boek van Tom Egbers) en de verfilming van zijn eigen boek Dichter op de Zeedijk. Deze film won het Gouden Kalf voor het beste tv-drama van het jaar 1999. De schrijversavond met Kees van Beijnum wordt muzikaal omlijst door de close harmonv- groep Musica Amanti o.I.v. Patric Driessen. De zangers brengen tij dens de bijeenkomst een aantal nummers uit hun jazzrepertoire in close harmony ten gehore. De entree voor de schrijversbijeen komst met Kees van Beijnum kost 8 euro, voor donateurs 6 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 11