)urf het avontuur te )eleven bij de scouts Meerlo-Wanssum Zusters nemen afscheid van Tienray Kinderen genieten 'op de vuilnisbelt' Open Huis LENSSEN €18, Bijdrage kerkhof voor Meerlo Aanpak bewoning vakantiehuizen Beweeg Bewust SIS op <1 oo Palingsterfte Service rubriek (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum 'agirkLEN MAAS Donderdag 28 augustus 2003 - Pagina 9 Meuleberg zoekt in ieder kerkdorp één nieuwe vrijwilliger j de bossen spelen. Hutten uwen. Op patrouille gaan. evenissen en avonturen die jeger vanzelfsprekend ren voor jongeren, moeten e0woordig worden georga- eerd. De animo voor deze o van avontuur beleven is fot Maar organisatie vraagt a vrijwilligers. Zonder hei- Ede handen geen activitei- i. Scouting de Meuleberg uit pterswijck weet daar alles «De tien leiders zijn naar- jgop zoek naar meer vrijwil- Cfs, zodat én het palet acti- jeiten voor de 45 scouts kan trden uitgebreid én meer hderen kunnen worden toe- baten tot de scoutingclub. li de hoogtijdagen van De Meu- ietg telde de scoutingclub ruim itig leden. Het aantal vrijwilli- s was navenant. Tegenwoordig t de vereniging drie bestuursle- ii, tien leiders en ruim veertig ,uts. De rek lijkt eruit. Tenmin- de rek bij de vrijwilligers, mt de animo onder de jeugd jft onverminderd groot. We hanteren geen lcdenstop", j voorzitter Wilbert Hendriks 'Maar we kleuren ook geen gebreide campagne in om nieu- leden te werven. We zijn bang i we dan teveel kinderen moe teleurstellen. Met tien leiders je maximaal veertig, vijftig ■ren begeleiden. Meer wordt [verantwoord Er is nu nog its voor enkele nieuwe leden, meer ook niet." dat is een gemiste kans, oor- :lt Hendriks. "Met meer vrijwil- «ers en leden wordt onze arm- ig natuurlijk veel groter. Niet een in financiële zin, maar ook a programma en mogelijkheden d verder te groeien. We kunnen eer activiteiten organiseren, kerop kamp gaan. meer initia- ven ontplooien. Niet dat we nu erk geremd zijn in onze moge heden. integendeel Er wordt :1 georganiseerd, veertig weken ir jaar. Maar met meer vrijwilli- kunnen we iets extra s doen de werkdruk beter verdelen." SOCIALE OMGANG Wilbert Hendriks, docent Duits _jn het college Den Hulster in 'Tenlo, is sinds de oprichting van j)e Meuleberg - zeventien jaar geleden - voorzitter van de scou- Jngdub. Hij beheert tevens het rgwutinggebouw, dat tien jaar :leden in eigen beheer werd ibouwd. Het scoutinggebouw, Belegen bij het sportpark in Blit- arswijek. wordt commercieel derden kunnen het gebouw huren. De Meuleberg is niet gefocust Blitterswijck alleen. "De scou- Ëngclub is een gemeentelijke torganisatie in de zin dat we ons Échten op de kinderen uit de lerkdorpen in de gemeente Meer- IvWanssum. De helft van onze leden komt uit Blitterswijck, de andere helft uit de overige kerk dorpen. Ook de leiders zijn uit diverse dorpen afkomstig." Veel leiders hebben, evenals Hendriks, een onderwijskundige achtergrond. Dat is geen voor waarde om als leider werkzaam te zijn, maar wel een belangrijk plus punt. "Onze leiders zijn of waren veelal werkzaam in het onderwijs, of zijn opgegroeid in het scouting- wezen. Leiders die jaren geleden instroomden als scout en het zo leuk vonden dat ze zijn gebleven als leider. Zij weten wat er leeft onder de jeugd en hoe je met kin deren moet omgaan. Want dat is natuurlijk wel belangrijk. Onze scoutingclub telt jongens en meis jes vanaf 7 jaar." Spelenderwijs wordt bij de kin deren het gevoel voor sociale omgang versterkt. "Ze leren dat ze elkaar nodig hebben om verder te komen. Of het nu gaat om een hut of vlot bouwen, of op kamp gaan, samen ben je sterker en kom je verder dan alleen. Kinderen leren hoe ze met elkaar moeten omgaan. Ze corrigeren elkaar, ze leren hoe ze samen een team vor men, hoe ze sociaal met elkaar moeten omgaan. Dat gebeurt spe lenderwijs, maar is wel een belangrijk facet in het ontwikke lingsproces van kinderen." INTERNATIONAAL KAMP De scouts komen iedere zater dagmiddag, veertig weken per jaar, bijeen. Verder gaan ze tijdens Pinksteren naar een groot, inter nationaal kamp (Intercamp) en vullen ze een deel van de grote vakantie in met een zomerkamp. "Wij zitten veel in de vrije natuur en beleven daar onze avon turen. En avontuurlijk, dat is het zeker. De scouts maken veel mee, dat spreekt ze juist zo aan. Hutten bouwen, in de bossen spelen, sport en spel, op kamp gaan. Het is een en al avontuur." En voor dat avontuur heeft De Meuleberg meer leiders nodig. "Het aantal vrijwilligers is een con tinu agenda- en zorgenpunt. We hebben oproepen geplaatst in de Enkele scouts aan een stevig ontbijt (foto de Meuleberg). dorpsbladen, mensen persoonlijk benaderd, reclame gemaakt voor de scouting. Maar de respons was minimaal. Eens houdt het op. We merkten dat we continu in het kleine kringetje van dezelfde men sen aan het werven waren. Men sen die al bij meerdere verenigin gen vrijwilligerswerk verrichten en, logisch uiteraard, niet nog meer taken op zich wilden nemen. We hopen dat we een keer die groep kunnen aanspre ken die nog niet veel vrijwilligér- werk verricht, er iets bij wil doen en zich voelt aangetrokken door het avontuurlijke van een scou tingclub. De gemeente Meerlo- Wanssum telt zeven kerkdorpen. Als we uit ieder kerkdorp één nieuwe vrijwilliger zouden wer ven, waren we in één klap uit de personele zorgen en konden we meer kinderen toelaten tot de scoutingclub." Meer informatie: Wilbert Hend riks, 0478-532013. De gemeente Meerlo-Wans sum wil voor de uitbreiding ran de bijzondere begraafplaats ran Meerlo met circa honderd plaatsen voor nieuwe graven ran het kerkbestuur van Joan nes de Doper een financiële bij- t toekennen van vijftig irocent van de uitbreidings- tosten (met een maximumbe- van 51.000 euro). De gemeente verbindt hieraan wel de voorwaarde dat in een con venant de bereidheid van het kerkbestuur wordt vastgelegd dat de begraafplaats ook als algemene begraafplaats gebruikt mag worden. Op de begraafplaats in Meerlo zijn nu 316 plaatsen in gebruik. Er nog ruimte voor 29 graven. Om niet op het laatste moment gecon fronteerd te worden met een tekort aan ruimte is het kerkbe- stuur enige tijd geleden al begon nen met de uitbreiding van het kerkhof. De huidige begraafplaats ligt sinds 1936 aan de noord-oost- kant van de kerk in Meerlo. Daar voor lag het kerkhof nog voor de kerk. De kostenbegroting van de geplande uitbreiding bedraagt 101.877 euro. Het kerkbestuur had het gemeentebestuur om een 'sub stantiële' bijdrage gevraagd. Het kerkbestuur van Meerlo heeft zich bereid verklaard om de begraafplaats tevens te laten funge ren als algemene begraafplaats voor overledenen uit de gemeente en heeft er geen moeite mee deze voorwaarde vast te leggen in een convenant. De gemeenteraad neemt op maandag 8 september een defini tief besluit over de financiële bij drage voor de uitbreiding van het kerkhof in Meerlo. Meerlo-Wanssum wil met het vaststellen van de nota 'Hand havingsbeleid permanente bewoning van recreatieverblij ven' de bewoning van de 276 vakantiehuizen in de gemeente in goede banen gaan leiden. Dit beleid is erop gericht de perma nente bewoning van recreatie verblijven te voorkomen en te bestrijden. De gemeente maakt in haar nieu we beleid onderscheid tussen hui dige bewoners en nieuwelingen. Mensen die van hun recreatiever blijf op de Kooische Berg in Wans- sum, Zevenbergenpark in Swolgen of het Roekenbosch in Blitterswij ck hun vaste woonadres hebben gemaakt, kunnen onder voorwaar den toestemming krijgen deze bewoning voort te zetten, De mate waarin de bewoner deelneemt aan het sociaal-maatschappelijke leven Een jaarabonnement kost u slechts Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd óver al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Naam: Adres: Postcode h Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld^^* van mijn bank- of girorekening af te halen. Woonplaats: handtekening: Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) in Meerlo-Wanssum speelt hierbij een belangrijke rol. Voldoen deze mensen aan de door de gemeente opgestelde criteria, dan mogen ze in hun vakantiehuis blijven wonen. Ze onvangen dan een gedoogbe- schikking, maar moeten wel zelf aantonen dat ze permanent in hun vakantiehuisje verblijven. Dit in tegenstelling tot nieuwelingen. Tegen mensen die na donderdag 28 augustus permanent in een vakantiehuis gaan wonen, wordt door de gemeente Meerlo-Wans sum zonder meer opgetreden. Als aangetoond wordt dat de nieuwe lingen er permanent wonen, dan krijgen ze het verzoek de woning te gebruiken waarvoor ze bedoeld is. Voldoen ze niet aan dat verzoek, dan volgt een boete. Bewoners kunnen bezwaar maken. De beleidsnota in concept ligt vanaf donderdag 28 augustus 2003 gedurende vier weken ter inzage bij de afdeling ROVB van het gemeentehuis in Meerlo. Receptie en mis op zaterdag 6 september Na bijna honderd jaar nemen de missiezusters van het Kostbaar Bloed afscheid van het klooster in Tienray om te verhuizen naar het moe derklooster in Aarle-Rixtel.De gemeente Meerlo-Wanssum en de parochie O.L. Vrouw, Troosteres der Bedrukten in Tienray willen de zusters graag een passend afscheid aanbieden. Dit afscheid vindt plaats op zaterdag 6 september. Die dag begint om 18.00 uur in de parochiekerk van Tienray een plechtige H. Mis. Aansluitend wordt de zusters in het parochie huis een receptie aangeboden. De congregatie is gesticht door Abt Franz Pfanner, die in Zuid- Afrika een groot missiegebied begon. Al gauw vroeg hij meisjes uit Europa om hem bij zijn werk te komen helpen. Om hen voor te bereiden op het werk, kwam er een opleidingshuis in Nederland. Eerst in Panningen, later in Aarle- Rixtel, waar nog steeds het moe derhuis gevestigd is. KLOOSTER TIENRAY In 1909 kwam er ook een kloos ter in Tienray. Tienray was een bedevaartsoord, waar ook veel Duitsers ter bedevaart kwamen. Op die wijze zouden ook vele Duitse meisjes kennis kunnen maken met de missieorde en met eventuele roepingen voor het kloosterleven. De Tienrayse zusters hebben zich enorm ingezet voor de regio Tienray en het missiewerk. Ze zijn vooral van onschatbare waarde geweest op het gebied van onder wijs, gezondheidszorg en de ver zorging van de kerk. In 1910 kwam er al een kleuterschool, gevolgd door de lagere school en de naaischool. En dat niet alleen in Tienray, maar bijvoorbeeld ook in Horst. Na de oorlog kwamen ze als leerkracht op diverse scholen in de gemeente en die taak vervul den ze tot 1981. Verder was er de gezondheids zorg. Vele zusters hebben onder meer jarenlang in de wijkverple ging gewerkt, maar ook in het zie kenhuis in Horst. Tegenwoordig doen nog vele zusters sociaal werk. Ze zetten zich o.a. in voor de Zonnebloem en de vrijwillige terminale zorg. Vele groepen vonden in de loop der jaren bij de Tienrayse zusters onderdak, zoals de Maria Materkring en het apostolaat van eerherstel, maar ook werden in het klooster kinderkampen van het bisdom Roermond en bijeen komsten van het dekenaat gehou den. Verder verzorgden de zus ters ook de nooddienst van het dekenaat. Volgende week kunt u in Peel en Maas een uitgebreid interview lezen met de zusters Salomé (78) en Marije (76). Aan de formule wordt al 23 jaar niet getornd. Kinderva kantiewerk in Wanssum en Geijsteren werkt volgens een blauwdruk die vanaf het begin succesvol was. Dit jaar nemen liefst 161 kinderen van de groepen 3 tot en met 8 van de basisscholen in Wans sum en Geijsteren deel aan een week lol, ontspanning, creativiteit en sport. loopt als een rode draad door het programma van kindervakantie werk, dat in Wanssum en Geijste ren traditiegetrouw in de laatste week van de schoolvakantie wordt gehouden. Volgens een beproefd programma: op dinsdag een creatieve invulling, woens dag is de bosdag, donderdag de sportdag, en op vrijdag creativi teit, zang, de optocht met de fan fare, en de afsluiting. Het thema 'op de vuilnisbelt' Op vrijdagochtend schuiven ook de allerjongsten tot 5 jaar aan, om ze alvast te laten proe ven van de activiteiten. Circa honderd vrijwilligers zorgen er ook dit jaar weer voor dat de kin deren voor 10 euro per kind kun nen genieten van een week die bol staat van de activiteiten. Dins dagmorgen ging de 23ste editie van kindervakantiewerk van start met het oplaten van tientallen kleurige ballonnen. De activitei- tenweek wordt vrijdagavond feestelijk afgesloten. De vakantie is weer voorbij en de dagelijkse dingen wor den weer opgepakt. Ook het programma van 'Beweeg Bewust' gaat weer van start. 'Beweeg Bewust' is een pro ject dat 55- tot 65-jarigen de mogelijkheid biedt om spor tief actief te blijven of wor den. Sommige senioren willen wel graag meer bewegen of sporten, maar kunnen de draad niet uit zichzelf oppakken. Daarom bie den de gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum, Syn these en de GGD Noord- en Mid den-Limburg, het sportstimule- ringsproject 'Beweeg Bewust' aan voor 55- tot 65-jarigen. In Horst, America. Lottum, Grub- benvorst en Meerlo zijn diverse Beweeg Bewust-groepen actief. Iedereen van 55 tot 65 jaar kan zich hierbij aansluiten en zo op eigen niveau in groepsverband sporten. Belangstellenden kun nen vrijblijvend een kijkje nemen in een van de groepen, maar beter nog: het is mogelijk om direct mee te doen! Heeft u belangstelling voor een uurtje sportief-actief zijn of wilt u graag meer weten? Neem dan contact op met Synthese, tele foonnummer 0478-517317 of stuur een e-mail naar: unitvenray@synthese.nl. bruidswerk, versieringen, boeketten, rouwbloemwerk, bloemstukken, bloemenobonnementen, workshops Presentatie en inschrijving workshops Vernieuwende bloemdecoraties 1 Expositie: beeldend kunstenaar Frans Cox U bent van harte welkom op: vrijdag 29 augustus zaterdag 30 augustus zondag 31 augustus van 16.00 tot 21.00 uur van 11.00 tot 18.00 uur van 11.00 tot 16.00 uur Francien Verbiesen en Rïa Litjens Kamillepad 17, 5861 EAWanssum Telefoon 0478-502679 Fax 533228 Door het warme weer en de lage waterstanden sterven momenteel erg veel palingen in de Maas. Het Zuiveringschap Limburg raadt men sen aan paling uit de Maas niet te consumeren en de dode dieren niet uit het water te vissen. Dode vissen kunnen botulisme veroorzaken en dat kan schadelijk zijn voor de mens. Vorige week zijn tientallen dode palingen uit de Maas gevist. De dieren kunnen niet goed tegen de hoge temperaturen in het water en raken daardoor verzwakt door bacteriële infecties en parasieten. Het probleem dóet zich vooral voor in de Noord-Limburgse wateren. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7. 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg. Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: miegliem@ worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a. 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219. 5913 ST Venlo. tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 ■Q Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKENINRICHTING advies aan huis, ook 's avonds

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9