let oude hoofdgebouw, ialeis in het klein Streekproductenfestival Proef je Streek! Kunst Cultuur OJC Dingus Elka Oudenampsen exposeert in Odapark Dubbel Leven GEWOON DOEN! GEWOON DOEN! Doe mee met het Literair Café Niets! DUBBEL LEVEN EN MAAS In het weekend van 13 en 14 September wordt in het Noordlimburgse Arcen het -imburgs streekproductenfes- pval gehouden. Tijdens dit culinaire evenement, dat de naam Proef je Streek en als subtitel Lekker genieten in de Maasduinen heeft gekregen, presenteren de producenten, de tussenhandel alsmede ook de aanbieders, de restaurants en cateraars zich met een breed scala aan streekeigen {producten en gerechten aan de lokale bevolking en aan de toeristen en recreanten. Dit evenement is voor publiek gratis toegankelijk op zaterdag 13 september van 12.00 tot 23.00 uur en op zondag 14 september van 12.00 tot 21.00 uur. Op zater dag 13 september om 12.00 uur wordt Proef je Streek officieel eopend door de Commissaris der oningin van Limburg Gouver neur B.J. Van Voorst tot Voorst. De restaurants die zich presen teren met een keur aan bijzonde re gerechten op basis van streek producten zijn: Hostellerie De Hamert en Jachthut Op den Hamer uit Wellerlooi. Restaurant Valuas en Hotel/Restaurant Wil- beimina uit Venlo, Restaurant De Heerlijckheid uit Well, Veerhuys Tante Jet uit Blitterswijck. dotel/Restaurant De Maasparel, Brasserie Alt Arce, 't Zoete Genot en Graanbranderij de Ijsvogel uit peen. Grillrestaurant Adventure- orld of Taurus en restaurant De Chinese Muur uit Velden, Bierca- «e/Restaurant Old Inn uit Otter- jun, Herberg de Morgenstond uit Griendtsveen. Party Catering Tom Quicken uit Tegclen en de Mange le uit Milsbeek. Dp basis van het gevarieerde ttnbod van producten zoals scha- pen- en geitenkaas, soepen, ei- en appelproducten. Limburgs var kensvlees. Melicker ijs. forel en diverse likeuren worden diverse gerechten bereid. Onder andere bierkaassoep, Limburgs konijn met vuurmanmosterddressing of een heerlijke pannenkoek met schapenkaas en LIVARham. VERTIER Tijdens het gehele evenement is er veel vertier voor jong en oud. Beide dagen zijn er lopende acts op stelten te zien waaronder spektakelshow The Circle of life en de Super Hero Comic Parade. Tijdens deze parade nemen de superhelden Flatman, Bobin en Zuperman, het publiek mee naar de wereld van echte slechteriken en spannende acties. Ook zal er een optreden zijn van de kok Mare Muy Dificil. onder de naam Sopa de Fuego (vuursoep) plaats vinden. Terwijl hij zijn producten aan de man probeert te brengen haalt hij verschillende circuskun sten uit met borden, potten en pannen. De etenswaren worden door hem op culinair onverant woorde manier opgediend! Op zaterdag van 13 00 tot 15.00 uur en zondag van 14.00 tot 18.00 uur zal de Venlose dialectband Flink optreden. Deze band heeft diverse nummers uit jaren 60 en 70 nieuw leven ingeblazen door deze in het Venloos te zingen. Op zondag van 22.00 tot 01.00 uur zal de coverband Forza optreden. Forza is een frisse, unieke band metn uitgekiend en breed reper toire dat varieert van Rock, Funk, Reggae, Dance en Grunch. van de 70 s, 80 s, 90 s tot de actuele TOP 40 Lijst. Het orkest Phoenix zal op zondag van 17.00- 21.00 haar repertoire ten gehore brengen. Phoenix bestaat uit 14 muzikan ten en zorgt ervoor dat je ogen en oren te kort komt. Zeker wanneer de 5 man sterke ritmegroep aan de slag gaat en hits van K.C. and the Sunshine Band en Tina Turner voorbij laat komen. ARRANGEMENTEN Voor de bezoekers van Proef je Streek heeft de VW Noord- en Midden-Limburg, in samenwer king met het toeristisch bedrijfsle ven een aantal speciale streekar- rangementen samengesteld. Deze arrangementen kunnen rechtst reeks bij de accommodaties gere serveerd worden onder vermel ding van Proef je Streek. Voor meer informatie over deze arran gementen kan men terecht op www.proefjesteek.nl of www.lekkcr-genieten.nl Op zondag kan men tussen Ouderen onder ons herinneren :h nog het mooie hoofdgebouw m Servaas dat tijdens de oorlog indelingen door onvoorzichtig er van Engelse soldaten in vlam- en is opgegaan. Het gebouw 3ll het karakter van een klein ileis Een chique oprijlaan leidde narde deftige hoofdingang waar- jven in een nis het beeld prijkte an de schutspatroon van het sticht, Sint Servatius. de eerste sschop van Maastricht. Ik was Dg maar een jongen van een jaar 'zeven, toen ik voor het eerst mnismaakte met het gesticht. :n oom was daar werkzaam en ad mijn tante voor een bezoek genodigd. Samen met mijn neefjes mocht mee en onderweg naar het esticht deden we gek en maak- ;n dolle fratsen. Tot mijn tante ei: 'Hou maar op, want dadelijk buden ze je daar vast', waarop ve ogenblikkelijk bedaarden. Bij et gesticht aangekomen belden re aan en een dokter in witte jas eed open. Later pas begreep ik at het de portier was. Toen we e hal binnentraden, viel mijn tond open van verbazing. Zoiets toois had ik nog nooit gezien. Fat een rijkdom. Dit moest wel en paleis zijn. Marmeren bekle- ing. prachtige vloeren, kroon- ichters, borstbeelden van hoge ersonen De deur naar de aan reikende kapel stond open en ok daar was het een en al rijk- om Dit beeld staat onuitwisbaar in nijn geheugen gegrift. Helaas is het monumentale ebouw op 2 maart 1945 afge- rand De gehele gestichtsbevol- ingwas toen geëvacueerd, even- Is de duizenden vluchtelingen lie in de kelders van Servaas een chuilplaats hadden gevonden. )e Engelse bevrijders hadden lezit genomen van Servaas en gin- [en daarbij allerminst voorzichtig net gebouwen en inventarissen im. Looting is a serious crime', plunderen is een ernstig misdrijf) o meldde menig opschrift, maar Ie Tommies trokken zich daar liet veel van aan. Houten ledikan- en en ander meubilair dienden ils brandhout en dokter Haver- nans. de toenmalige geneeshecr- jrecteur schrijft in zijn oorlogsre- aas het volgende: 'Ik urn een der eersten die er (n slaagden althans enkele lagen in Venray terug te keren, ïelcias, woorden kunnen de ont- ilting niet schilderenwelke mij wing, toen ik de plundering en 'mieling van Venray aan- touwde. Huis aan huis zag ik stuk xlagen meubilair, opengesto ken laden waarvan de inhoud op de grond was uitgestortinge trapte panelenverbrijzelde mar meren schoorstenen, afgerukte en versplinterde lusters, een piano in de stromende regen. Ook de gestichtsinventaris had enorm geleden door het optre den van de Engelse soldaten. Om de maat te doen overlopen ging in maart 1945 door grove onvoorzichtigheid van Engelse soldaten ons administratiege bouw in vlammen op, waarbij een schat aan meubilair verlo ren ging'. De restapten van het gebouw bleven staan tot begin jaren vijftig toen de ruïne in eigen beheer en met behulp van de patiënten werd gesloopt. In 1957 ging de bouw van het huidige gebouw van start dat in 1958 feestelijk in gebruik werd genomen. Daarover een volgende keer. Twan van Els Presentatie Veerhuys Tante Jet uit Blitterswijck Donderdag 28 augustus 2003 - Pagina 11 Jongerencentrum Dingus in Venray pakt in het laatste weekend van augustus flink uit. Zaterdag 29 augustus: (hard)rock café in het café van Dingus. Alle soorten en stijlen rock en hardrockmuziek worden ten gehore gebracht door de beste metal dj's. ZATERDAG Van ongeveer 21.00 tot 22.30 uur zal er een band (grind/crunch of stevige metal) spelen. Het café gaat open om 19.00 uur en er is geen entree. ZONDAG Zondag 30 augustus: Hardcore Impact nr. 22 (special plus edi tion) we still know... last summer edition! Met - op veler verzoek - live Endymion. Deze drie-persoons act behoeft geen introductie meer in de hardcore wereld. Endvmion van Enzvme Records is een begrip in de hardcore en is letterlijk en figuurlijk toonaangevend aanwe zig op alle grote hardcore evene menten waar dan ook in Europa. Op de vorige Hardcore Impact Party, nummer 21 dus. met de Venrayse kermis, was Endymion in Dingus een megasucces. Verder zullen er deze avond en nacht maar liefst dertien andere hardcore-artiesten van het Hard core Impact Team van Dingus voor gaan: Area 2 (Chili Out): DJ Chromix, DJ Ramoniac, DJ Unta med, DJ X-Ception, DJ Poelik, Area 1 (Hardcore): Endymion (Enzyme Records), DJ Die - Moon versus DJ Chromix, DJ Basswei- ler, DJ Ruff Ryder, DJ Yesheads, DJ 2 Hard, DJ Schitzofrenic. Hos- led by MC O.S.A. and MC Viola tor. Café/kassa open: 19.00 uur; zaal open: 21.00 uur. Entree 7,50 euro. Minimumleef tijd 16 jaar (legitimatie verplicht). kunstencentrum Jerusalem Nu inschrijven voor een cursus I.V.M. Instrumentaal voorbereidend muziekonderwijs voor kinderen Er is nog plaats in de groepen op maandag, donderdag en vrijdag. Voor kinderen vanaf groep 4 van de basisschool. Instrumentaal voorbereidend muziekonderwijs voor volwassenen Er is nog plaats in de groepen op dinsdag (gevorderden) en donderdag (beginners). Vraag vrijblijvend informatie aan bij de muziekschool, Heuvelstraat 4 te Venray. Telefoon 0478 585320. Zonder ogen? Je ziet geen mond, geen neus. Geen oren 10.00 en 12.00 uur bij de Hertog Jan Brouwerij deelnemen aan een fietstocht, uitgezet door Jong Arcen. Deze fietstocht zal geheel door de Maasduinen voeren en alle mooie plekjes van deze regio laten zien. Men kan al fietsend genieten van een uniek stuk natuurschoon langs de Maas en van rozenvelden waar de konin gin der bloemen nog volop in bloei staat. Tevens hebben diver se agrarische bedrijven de deuren opengezet voor een kijkje achter de schermen. Op het einde van de fietsroute ontvangen de deel nemers een welverdiende medail le. Deelname aan deze fietsroute met een lengte van 50 km kost 5.- inclusief consumpties. ORGANISATIE Het evenement wordt georgani seerd met steun van het EOGFL (Europees Oriëntatie en Garantie fonds voor de Landbouw - Leader+,) de Provincie Limburg, de Kamer van Koophandel Lim burg Noord, Limburgs Land, Culi nair Erfgoed Peel en Maas, de WV Noord- en Midden-Limburg, diver se gemeenten en sponsoren. Het plan is dit evenement een structu reel karakter te geven en uit te laten groeien tot een bekend en kwalitatief hoogstaand, jaarlijks terugkerend evenement met als doel de toeristische sector, alsook de streekproducentensector bin nen deze regio te versterken. Het evenement vindt plaats op het Burgemeester van Soest-Jans- bekeplein. het plein dat in Arcen bekend is als hel ovaal, gelegen schuin tegenover de ingang van de Kasteeltuinen. Het evenement is gratis toegankelijk voor publiek. Zaterdag van 12.00 tot 23.00 uur en op zondag van 12.00 tot 21.00 uur. Tevens wordt er een buspendel ingezet die de bezoekers vanuit diverse locaties in de regio naar het evenement brengt. De buspendel vertrekt vanuit Heijen bij Centerparcs Heijderbos en rijdt via Afferden. Well. Wellerlooi en Arcen naar het evenement. Deze buspendel kost 1.- per persoon per enkele rit. Voor meer informatie kijk op www.proefjestreek.nl en www lekker-genieten.nl en geen ogen. Maar toch. Als je langs de monumentale mensfiguren van Elka Oude nampsen loopt, heb je toch het gevoel dat ze je aankijken, je volgen. Net zoals ogen op portretfoto's en affiches je altijd bekijken, waar je ook staat. Bij de niet ingevulde gezichten van de Arnhemse kun stenares hetzelfde effect. Zo blan co zijn ze dus niet. Lege gezichten zonder gelaatstrekken met toch een uitdrukking. "Elk schilderij geeft een ander gevoel of gemoedstoestand weer, een ande re uitdrukking", vertelt Elka. "Bij een portret zie je aan iemands ogen en gezicht dat hij bijvoor beeld verdrietig is. Bij mij moet het hele schilderij verdriet, uit bundigheid etc. verbeelden, en niet alleen het gezicht." De schil deres benadrukt dat het haar feite lijk wel om dat gezicht te doen is. "Maar ik gebruik de hele opper vlakte, het hele doek om een gezicht, een karakter uit te druk ken. ogen Ogen vangen meteen alle aan dacht. Mij gaat het om het hele beeld. Het totaal helpt mee om het gelaatuitdrukking te geven", zo licht Oudenampsen haar por tretten zonder gezicht toe. Ze woont en werkt in Arnhem maar is geboren (1967) en getogen in Stadskanaal. Ze knipt van alles uit modebladen en tijdschriften en stelt met die knipsels collages samen. "Ik leg me toe op de men selijke figuur. Die collages ver groot ik op het schilderdoek. Wat dat betreft heeft de laatste maanden een grote revolutie gebracht: ik kan collages nu pro jecteren, een hulpmiddel voor de vormen. De computer heeft het laatste jaar een nieuwe dimensie aan mijn werkwijze toegevoegd met het scannen van knipsels en samenstelling van collages." Het werk van Elka Oudenamp sen is nog te zien tot zondag 7 september 2003. Tevens vindt u in die periode in het Theehuis ook kunstwerken van de kunste naar E. Pietersen (Arnhem) Ope ningstijden van het Odapark zijn dinsdag t/m zondag van 11.00 tot 17.00 uur Voor meer informatie kunt u bellen met ons: 0478- 513690. Merseloseweg 117 in Venray. De augustusopgave luidt als volgt: Inbrekerswurgers, rovers en pin ten, en de eerste zondvloed en het laatst gericht, elke onrust heeft ons deugdzaam hart verlaten. O thee! o vriendschap! o kalmerend licht! Wie is de auteur van bovenstaand fragment en uit welk gedicht zijn de regels afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kunt u insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1. 5801 RR Venray, tot vrijdag 19 september a.s. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave. Poëzieliefhebbers kunnen dus weer aan hun trekken komen! Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaar wedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! De stand van de wedstrijd is nu als volgt: mevrouw R. van Daal en mevrouw I Colsen hebben de leiding met 60 punten. De heer J. Craghs volgt met 40 punten; mevrouw H. van Beek en "Repelsteeltje" hebben 20 punten en de heer Krolt 10 punten. Martinus Nijhoff, de dichter die dit jaar precies vijftig jaar geleden overleed, dichtte "De moeder de vrouw". Dat was dus het antwoord op de juli-opgave. De ik-figuur ligt in het gras bij de brug in (Zalt-)bommel en geniet van het wijde landschap. Hij hoort de welluidende stem van een vrouw op een voorbijvarend schip over het water klinken. Zij zingt psalmen. Hij denkt aan zijn moeder, nee sterker nog, hij wenste dat daar zijn moe der voorbijging. "Prijs God, zong zij. Zijn hand zal u bewarenHet is een prachtig gecomponeerd gedicht, een sonnet met interessante grammaticale zinsbouw. Een gedicht dat in het geheugen van elke lezer blijft hangen! Af. Nijhoff: De moeder de vrouw Ik ging naar Bommel om de brug te zien. Ik zag de nieuwe brug. Twee overzijden die elkaar vroeger schenen te vermijden worden weer buren. Een minuut of tien dat ik daar lag, in t gras, mijn thee gedronken, mijn hoofd vol van het landschap wijd en zijd - laat mij daar midden uit de oneindigheid een stem vernemen dat mijn oren klonken. Het was een vrouw. Het schip dat zij bevoer kwam langzaam stroomaf door de brug gevaren. Zij was alleen aan dekzij stond bij 't roer. en wat zij zong hoorde ik dat psalmen waren. O, dacht ik, o dat daar mijn moeder voer. Prijs God, zong zij, Zijn hand zal u bewaren. Het nieuwe programma is er! Volgende week, donderdag 11 septem ber brengt Kees van Bevnum, auteur van onder andere "De vrouw die alles had" een'frezoek aan het Literair Café, 20.00 uur in het theehuis van het St Odapark! Deze maand krijgen alle donateurs het programma toegestuurd. Een greep daaruit: Zondag 9 november, Arthur Japin, 11.30 uur. Zondag 8 februari, Jan Marlet vertelt over eigen werk, 11.30 uur. Zondag 28 maart, Herman Brusselmans, 11.30 uur. Donderdag 27 mei, Margriet de Moor, 20.00 uur. AI deze bijeenkomsten zijn in het Theehuis. Verder vermeldt het programma de uitvoering van de Klucht van de Molenaar van Bredero in de Schouwburg op donderdag 18 december en wellicht een optreden van Rutger Kopland in samenwerking met de Universiteit van Amsterdam Daarnaast zijn er ook de jaarlijks terugkerende activiteiten als "Litera tuur om te smullen" bij Tante Jet aan de Maas op 20 en 21 november, de avond voor de bewoners van Schuttersveld en de wedstrijd om de "Raadselige Roos' Op 5 oktober verzorgt de amateurschrijverskring van het Literair café een ochtend met als thema het werk van Martinus Nijhoff, de auteur van het juli gedicht! Plaats van handeling: Theehuis. Odapark. Aan vang 11.30 uur. Wie donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio - tegen betaling van een minimale bijdrage van 16,00 euro per jaar - kan con tact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de activiteiten van het Venrayse Literair Café. Hij krijgt het programma thuisgestuurd en bovendien ontvangt hij reductie op de entreekosten van de bijeen komsten. En dat is beslist de moeite waard! Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, Telefoon: 0478-582948 maar ook op onze vernieuwde websi te: www.literair-cafe-venrav.nl Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Boekrecensie in Peel en Maas Dubbel Leven: In een rustige wijk in Londen drijft Inez Ferry een antiekwinkel. Boven haar zaak verhuurt ze apparte menten. De huurders hebben ieder zo hun eigenaardighe den. Wanneer de buurt wordt opgschrikt door een aantal brute moorden op jonge vrou wen, komt de politie bij Inez en haar medebewoners langs. En dan blijkt dat deze niet zo onschuldig en naïef zijn als Inez altijd had gedacht.... De naam Jack de Ripper valt zelfs. Zijn Inez' huurders echt onschuldig? Van schrijfster Ruth Rendell verschijnen regelmatig nieuwe thrillers. Van dezelfde auteur zijn bijvoorbeeld ook de thrillers Ver borgen nalatenschap', Het der tiende jaar'. Ongewenst weer zien', Zielsverduistering' en De Prinses' Ook schrijft ze psychologische thrülers onder haar pseudoniem Barbara Vine. Ze wordt regelma i -1 J-- -St- V\\ 'q; r 1; Urartu ejk kacsseÜnédtScr tig de 'koningin van de misdaad' genoemd. Het boek Dubbel Leven', een uitgave van Bruna Uitgevers in Utrecht, is ook te koop bij boek handel Van den Munckhof. Prijs: 18.95 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 11