Meerlo-Wanssum Cursus koken voor senioren Pastoor De Klijn viert gouden priesterfeest "Ik heb al een vondeling in mijn handen gehad" €18, Mariafeesten in Tienray 700 euro voor jeugdbeweging Doema Service rubriek Via Ovivo Food kruipt het ei uit zijn schulp Swolgenseweg afgesloten PEEL en maas Donderdag 13 augustus 2003 - Pagina 9 Een jaarabonnement kost u slechts oo Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Naam: -y:: Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld VS)n miin hanlr. nf nirnrai/oninn of to holnn van mijn bank-.of girorekening af te halen. f handtekening: Senioren die graag willen leren koken. Of die al kunnen koken, maar zich culinair wil len verdiepen en verbreden. Omdat er steeds meer vraag van senioren naar koken is, start De Kookkelder in Meerlo in september met een cursus koken voor beginners en een j cursus koken voor gevorder den. Docente José Janssen legt - in beide cursussen het accent i oiet alleen op het 'inhoudelijk J koken'. "Ook het sociale aspect is belangrijk. Dat merk ik in alle kookgroepen, dat verwacht ik ook van de cur- j sussen voor senioren." I De Kookkelder in Meerlo bestaat ruim negen jaar. De J opmaat van De Kookkelder was j het faillissement van de Stichting 1 Huishoudelijke Voorlichting in a Nijmegen. Op 1 januari 1994 ging 2 de stichting failliet en stond José 3 Janssen op straat. Ze kocht haar I ouderlijk huis in Meerlo en richtte 4 daar een kookkelder in. Overdag werkte ze tussen de kippen, 's 1 avonds gaf ze in de kelder kook- J cursussen. Nu ze ook overdag ii meer ruimte krijgt om cursussen 2 te geven, start ze met koken voor senioren. "Dat gaf ik ook in Nijme gen bij de Stichting Huishoudelij ke Voorlichting. Er was veel vraag naar. Ik hanteer nagenoeg dezelf de formule. Dat betekent ook dat de cursussen om 11.00 uur begin nen en tot 13.00 uur duren. Dat blijkt een ideaal tijdstip. Senioren zijn veelal gewend om omstreeks het middaguur warm te eten. Dat doen ze in de cursus ook. Om 11.00 uur beginnen, een uurtje koken en vervolgens een uurtje eten. In twee uur heb je gekookt en gegeten. Een prima formule." DAGELIJKSE KOST Senioren kunnen kiezen uit twee cursussen: voor beginners en voor gevorderden. José Jans sen: "Er zijn nogal wat senioren die graag beter zouden willen Ieren koken. Omdat dat er in hun jonge jaren niet van is gekomen, omdat ze opeens alleen staan of omdat ze zich willen voorberei den op de jaren die komen. En ook omdat ze nu de tijd hebben om te leren koken. Ze zijn vaak gepensioneerd. De cursus voor beginners is bedoeld voor senio ren die nog niet kunnen koken, maar het bereiden van de dagelijk se maaltijd willen leren. Dan moet je denken aan het schillen en koken van aardappelen, het maken van een gehaktbal, bloem kool, prei, macaroni, dus dagelijk se kost." De cursus koken voor gevorder den mikt op senioren die kunnen koken, maar graag iets anders op tafel willen zetten. "En voor hun plezier met een aantal senioren willen kokkerellen en gezellig samen willen eten", vult José Jans sen aan. "Bij deze cursus wordt ervan uitgegaan dat de deelne mers de dagelijkse keuken kun nen bereiden. Tijdens de cursus worden onder meer gevarieerde gerechten klaargemaakt." GEZELLIGHEID Het aspect gezelligheid en sociale contact is volgens José Janssen belangrijk. "Ik geef al vele jaren cursussen en lessen. Gezel ligheid en leren koken gaan hand in hand. Mensen Ieren nieuwe kennissen kennen, er ontstaan vriendschapsbanden. En tegelij kertijd leren ze koken of leren ze meer diversiteit in het koken te brengen. En koken is een populai re hobby. Ik merk dat aan het aan tal groepjes dat in De Kookkelder kookt en aan de diversiteit in de Docente José Janssen: "Er zijn nogal wat senioren die beter zouden willen leren koken". lessen. Koken met vis, borrelhap jes bereiden, Indische gerechten, buitenlandse gerechten, ga zo maar door." Populair is ook het zogeheten party koken. "Groepjes van minimaal acht en maximaal twintig mensen die als avondje uit samen gaan koken. Ideaal voor vriendengroepen, families, perso- neelsfeestjes. Vier uur lang zelf koken en gezamenlijk dineren. Is altijd een gezellige avond." De cursus koken voor begin ners start op maandag 8 septem ber van 11.00 tot 13 00 uur. De cursus bestaat uit twaalf lessen die gedurende twaalf opeenvol gende weken worden gegeven. De cursus koken voor gevorder den start dinsdag 9 september van 11.00 tot 13.00 uur en bestaat uit zes lessen. Deze cursus wordt iedere twee weken gegeven. Het aantal cursisten per les is acht. De cursus koken voor beginners kost 168 euro, de cursus koken voor gevorderden 88 euro. Meer informatie en inschrijven voor de kookcursussen: De Kook kelder, 0478-692803- De Kookkelder in Meerlo start met lessen voor beginners en gevorderden cv.' Pastoor Pierre de Klijn viert op zondag 17 augustus zijn gouden priesterfeest. In augustus-september 1980 werd hij tot pastoor benoemd in Tienray en Swolgen. Deze periode duurde acht jaar, tot september 1988, toen hij van uit Limburg verhuisde naar zijn geboorteplaats Waspik in Noord-Brabant. "Hij was een goede, sympathie ke pastoor, die goed met de men sen kon opschieten", weet J. Clab bers van het Tienrayse kerkbestuur zich nog goed te her inneren. De pastoor droeg de Maria-vere- ring en de bedevaart een warm hart toe. Hij was het die gehoor gaf aan het verlangen van een groepje mannen uit het dorp, om de grot van voor 1944 weer in oude luister te herstellen. In 1982 werd een maquette getoond en nadien kwamen er giften binnen tot een bedrag van dik 13-000 gul den. Een tiental mannen uit Tien ray ging pro deo aan de slag. Dat was in november 1982. Met hun inzet en met hun liefde voor wat geweest was, haalden ze de Lour- desgedachte uit haar sluimering om haar weer te maken tot een levende realiteit. De bouwwerk zaamheden begonnen in novem ber 1982 en met Pinksteren 1983 werd de grot plechtig door mgr. Castermans ingewijd. Een tweede hoogtepunt dat pastoor De Klijn meemaakte, was de viering van het 100-jarig bestaan van de Lour- desgrot in Tienray (1888-1988). De viering duurde de hele zomer, met vaak elk weekend een optre den van een gastkoor tijdens de plechtige eucharistieviering. Een nostalgisch aspect hierbij was de komst van de bedevaarttrein uit Tegelen-Steyl, die net als vroeger in Tienray halt hield. Vervolgens trokken de pelgrims in processie in de richting van de kerk. Op zondag 17 augustus begint de jubileumviering om 10.00 uur met de viering van een plechtige heilige mis, waarin pastoor De Klijn voorgaat, geassisteerd door zijn jaargenoten pater Piet Snij ders en pater Jan Schiks. De vie ring vindt plaats in de parochie kerk van de H. Bartolomeüs in Waspik. Aansluitend krijgt pas toor De Klijn door het kerkbe stuur een receptie aangeboden, die tot circa 14.00 uur zal duren. Iedereen is hierbij van harte wel kom. Het adres van pastoor De Klijn: De Riethorst kamer la, Kerkstraat 23, 5165 CE Waspik. Meerlo was in de jaren '50 een echt boerendorpje op de zand grond. Op elke hoek was er een gemengd boerenbedrijfje en een cafeetje. Het centrum werd gevormd door de kerk en het gemeentehuis. Hier ligt de baker mat van Ovivo Food. Ovivo Food is een dochter van Janssen Pluim vee; een bedrijf dat is uitgegroeid tot een modern legpluimveebe drijf voor witte en bruine eieren. Via Ovivo kruipt het ei uit zijn schulp. 'Ovo' is ei, 'vivo' is leven. Ovivo verkoopt en bezorgt lekke re eieren en eiproducten. Nieuw in het assortiment is de vers-ei pasta. Deze pasta is gemaakt van tarwemeel en eieren en geeft een vollere smaak aan spaghetti- en macaronigerechten. Op de websi te van Ovivo www.ovivo.nl kunt u recepten vinden van lekkere streekproducten met vers-ei pasta. Als lid van Culinair Erfgoed presenteert Ovivo samen met andere agrarische ondernemers zijn producten in streekproduct- Van vrijdag 15 augustus t/m 17 augustus vinden in Tienray weer de jaarlijkse Mariafees ten plaats. Bent u ooit in Lour- des geweest, dan zult u zeker ook onder de indruk zijn geweest van de vieringen en processies. pakketten of te wel 'culinaire geschenken uit de regio'. Voor een leuk cadeau of presentje kunt u bij Ovivo terecht; bij tijdige bestelling kunnen pakketten door ons worden bezorgd. Een eigen tijdse presentatie, aansprekende verpakkingen, geverfde paasei eren, vers-ei pasta en cadeaus van streekproducten zijn nieuwe wegen om de klant te bereiken. Op de Heesweg in Meerlo kan de klant in de streekproducten win kel zijn eigen keuze maken. Samenwerking met Versspecialist Philipsen uit Horst geeft een nog betere bereikbaarheid voor de klant die op zoek is naar streekei gen producten. Gelukkig kunt u dat opnieuw weer beleven tijdens de Maria feesten. U hoeft er niet helemaal voor naar Lourdes, het kan ook in 'Klein-Lourdes' in Tienray. Tijdens de Mariafeesten vinden in het kerkdorp verschillende plechtige vieringen plaats, evenals een sacraments- en lichtprocessie. De kaarsjes hiervoor zijn in de kerk te verkrijgen. Het programma ziet er als volgt uit Vrijdag 15 augustus 20.00 uur: plechtige hoogmis met aan sluitend de lichtprocessie. Zater dag 16 augustus 18.00 uur: een H. Mis. Zondag 17 augustus 10.30 uur: Bedevaartsmis parochie Meerlo. Zondag 17 augustus 15.00 uur: Marialof met aanslui tend sacramentsprocessie. Op vrijdag en zondag is er na de vieringen de mogelijkheid om de relikwie van de H. Bemadette te vereren. Verder is ook een exposi tie geopend over de bijbel in het parochiecentrum de Winkel ach ter de kerk. Iedereen is van harte welkom. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon. Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3,5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la. 5864 AG Meer lo. tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13-00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 5313.46 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie). tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 08003)432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 In het kader van het wegenon- derhoud wordt binnen en buiten de bebouwde kom van Tienray. op de Swolgenseweg en de Molenstraat, de weg gerepareerd en een nieuwe asfaltlaag aange bracht: was ook zeer vermoeiend, maar we hebben nu al veel gezien van Chili! Tijdens de reis van Santiago naar Chilian zagen we veel recla meboden van bekende merken langs de weg en mooie Shell tank stations met daarnaast ook krot ten. Gewoon vier muren met daarop een golfplaat! Vandaag zijn we bij de kleinste kinderen van het tehuis geweest, daar waar Lucienne ook woont. Wij wonen bij de oudere kinde ren verderop in de straat. Het is hier in het stadje best crimineel. De zuster vertelde dat deze maand nog een jongen is ver moord. Ook moeten we 's avonds midden over de weg lopen zodat iedereen ons goed ziet. Want, zei de zuster, twee mooie en lange vrouwen zoals wij moeten oppas sen dat ze niet worden achter volgd. We kijken goed uit. Bij Lucienne woont een hele leuke jongen met de naam Ricardo. Hij spreekt een beetje Engels en heeft ons nu ook mee naar de stad genomen. We proberen zoveel mogelijk met Ricardo te doen, zo zien we nog wat van de stad en het is ook een stuk veiliger. Ook heeft hij ons vanmiddag door het gebouw van de kleinste kinderen geleid. Dit was heel leuk, toen we bij de kleinsten kwamen kregen we meteen een baby in onze handen gedrukt om de fles te geven. De Buddy Pouwels: "Ik zou de kinderen zo mee naar huis wil len nemen". kinderen krijgen echt veel aan dacht van de verzorgers. Er was ook een baby van een maand, die nog maar net binnen was. Het kindje was te vondeling gelegd. Deze baby heb ik ook in mijn han den gehad, echt een lieverd. Ook de andere kinderen zijn erg lief. Ik zou ze zo mee naar huis willen nemen. Ze vinden de aandacht en liefde die ze krijgen in het tehuis erg leuk. Logisch, want daarvoor kregen ze die aandacht niet. Lucienne is heel open naar ons toe. Ze vertelt ons veel over de achtergronden en de geschiede nis van de kinderen die zij onder haar hoede heeft. Van sommige kinderen zit de vader in de gevan genis. De gevangenissen hier zijn net varkensstallen, zegt de zuster. De huizen aan de straat waar wij wonen hebben allen een groot hek. Lucienne vertelde dat vorige week nog twee keer is ingebro ken in het huis waar wij wonen, maar toen was er voor vier dagen niemand thuis. Weet je wat ook opvalt: er zijn hier erg veel zwerf honden. Maar we passen wel op hoor! Lucienne vertelde ons dat ze voor een groot deel afhankelijk is van sponsorgeld uit België en Nederland en erg blij is dat ze nu ook vanuit Meerlo-Wanssum wordt gesteund. En wij hebben nu al gezien dat die steun goed terechtkomt. Zuster Lucienne komt deze maand voor een paar weken naar België en Nederland. Tot een volgende keer!" Merlinner stunten door de straten van Meerlo Swolgense Buddy Pouwels, bericht uit Chilian (1) Buddy Pouwels, de 21-jarige Swolgense studente aan de Sociaal Pedagogische Hulpver lening in Eindhoven, loopt de komende maanden samen met haar schoolvriendin Sabi ne Janssen stage in het kinder tehuis Hogar Esperanza, in de Chileense stad Chilian. Dat kindertehuis is voor drie jaren geadopteerd door de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wans sum. Via haar broertje Django, die jeugdambassadeur van SOS Meerlo-Wanssum is op de basisschool in Swolgen, kwam Buddy in contact met SOS en het Chileense project. Onlangs is ze gearriveerd in Chili. Ze zal de komende maanden af en toe in Peel en Maas haar ervaringen publiceren. Van daag deel 1. "We, mijn schoolvriendin Sabi ne en ik, zijn goed aangekomen in Chilian (Chili) waar ik stage loop bij het kindertehuis Hogar Espe ranza van de Belgische zuster Lucienne Hardy. Dit project wordt al drie jaar lang door de Stichting Ontwikke lingssamenwerking Meerlo-Wans sum gesteund. De vliegreis was toch best vermoeiend. En toen moesten we per bus van Santiago naar Chilian, 400 km! De busreis De organisatoren en vooral de deelnemers aan de jaarlijk se stunt- en recordpogingdag van jongerencentrum Merlin hebben er het afgelopen 1 weekend van geweten. Vooral de deelnemers. Onder een bloedhete zon op een smel tend wegdek moesten enkele tientallen jongeren allerlei recordpogingen van de voor bije jaren nogmaals prolonge- ren. Om twaalf uur vertrokken de deelnemers vanaf de soos aan de l Peschweg voor een kilometer ski- ppyballen richting café Aid Meer- J lo waar de eerste stop zou zijn. Maar het was onderweg zo heet dat de dames en heren onderweg af en toe halt hielden om op adem te komen. OJC Merlin deed in het S verleden verschillende stuntpo- r; gingen zoals 500 meter skippy bliklopen, kruipen, steltlopen en 4 langlaufen op latten. En al deze elementen werden afgelopen zondag weer eens 4 beproefd. Behalve het kruipen: dat werd vanwege het smeltend asfalt afgelast. En terwijl de stun- ters door de straten van Meerlo stuntten collecteerden andere Merlin-boys en girls huis-aan-huis. De opbrengst, een bedrag van rond de 700 euro, gaat dit jaar naar jeugdbeweging Doema. Andere jaren ging de opbrengst naar goede doelen als de gehandi captensport. Lucas Mooren en Jan van Lipzig jr. presenteerden het spektakel, zittend op een bak- stel boven op een busje van Elec tro Kusters. Achter deze bus hing een aanhangwagen waarop vier oud-Merlinners nog eens de geslaagde wereldrecordpoging mens-erger-je-niet overdeden. Die stunt flikten de vier in 1990 door 74 uur achter elkaar te 'erge ren'. Deze keer was het korter, maar de lol was er niet minder om. Na afloop was bij de soos een zwembadje opgesteld en volgde nog een gezellige feestavond.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9