"Altijd Wanssumse dorpsjongen gebleven" Meerlo-Wanssum Nico Philipsen leidt in strijd om Europese titel parasailing €18, Productiehal Nehobo verwoest Historische motoren stralen.... Schiettoernooi Blitterswijck Service rubriek peel en maas Donderdag 31 juli 2003 - Pagina 9 pater Fidelis Wijnhoven viert 70-jarig jubileum "In het museum, daar hoor ik thuis." Met een ondeugende twinkeling in zijn ogen komt pater Fidelis Wijnhoven na het maken van de foto de huiska mer inlopen. Hij gaat grijn zend in een comfortabel fau teuil van de familie Franssen zitten. Nieuwsgierig monstert hij de verslagger van Peel en Maas, die speciaal voor hem naar Het Zonnelied, het muse um voor volksdevotie van Diny en Martien Franssen in Wanssum, is gekomen. De reden voor het bezoek? Pater Fidelis Wijnhoven vierde giste ren (30 juli) officieel zijn 70- jarig priesterfeest en zijn 75- jarig 'jubileum' als kloosterling. Een mijlpaal, die in september in het klooster van Tilburg wordt gevierd. Hoog tijd dus voor een portret je van een pater die in zijn hart altijd een dorpsjongen is gebleven. Pater Fidelis Wijnhoven draagt Wanssum nog altijd een warm hart toe, zo blijkt al snel. Vol vuur vertelt hij over zijn jeugdjaren, de Maas en zijn familie in Wans- sum.De laatste jaren kwam hij niet meer zo vaak in zijn geboorte dorp. Maar bij speciale gelegenhe den, zoals bruiloften en geboorten in de familie Wijnhoven, liet en laat hij in het dorp nog altijd graag zijn neus even zien Niet zo vreemd ook, want de familie Wijn hoven telt nog tal van familieleden die de krasse pater altijd graag even de hand komen schudden. Ook tijdens zijn bezoek aan het museum van de familie Franssen komen enkele achterneven, ach terkleinkinderen en andere verre familieleden een praatje maken met 'hun' pater. Wat meteen opvalt is dat de 93- jarige pater bijna iedereen bij naam kent, ook de allerkleinsten uit de familie. Maar Fidelis Wijnho ven vindt dat helemaal niet zo vreemd. "Die heb ik nog allemaal op de 'slup' gehad. Ik hoor en zie misschien niet zo goed meer, maar met mijn hersenen is niks mis", grijnst hij. En met zijn humor ook niet, zo blijkt. Want tijdens het gesprek laat hij er af en toe een humoristi sche of inspirerende limmerick op los. En schudt hij de ene na de andere leuke anekdote over vroe ger uit zijn mouw. Over zijn geboortedorp, het hooien van de boeren, zijn leven als jongetje en Pater Fidelis Wijnhoven: "Museum Het Zonnelied vertelt veel over de historie van het christelijke leven" natuurlijk de Maas. de rivier waar in hij als jongen zo vaak viste en die hem altijd in de greep heeft gehouden. Is er weer hoogwater, dan zit pater Wijnhoven aan de buis gekluisterd en volgt hij het nieuws op de voet. "De Maas heeft me altijd geboeid", zegt hij glunde rend als een kleine jongen. Als kereltje was Fidelis (geboren Sjeng, red.) Wijnhoven net als vele andere gezonde Nederlandse jon gens een deugniet. Hij was niet op zijn mondje gevallen en zat vol met kwajongenstreken. "Toen ome Nol stopte met zijn priester opleiding, zei ik tegen mijn vader (beter bekend als smidse Sjeng, red.) 'dan word ik wel priester'. Mijn vader moest hard lachen en zei 'zo'n kwajongen, wat moet jij nu in het klooster? Daar komt niks van in! Maar ik ging toch, op elfja rige leeftijd. Mijn vader en moeder zaten te schreien aan tafel. Maar ik bleef bij mijn woorden." WIJDING PRIESTER En dus verliet de dorpsjongen Sjeng Wijnhoven zijn veilige geboortegrond Wanssum om naar het klein seminarie in St. Oedenro- de te gaan. In 1933, op zijn 23ste/ werd hij in Valkenburg gewijd tot priester van de orde Paters van de Heilige Harten, waarna hij in het klooster in Nuland ging wonen en leven. Van daaruit heeft hij het grootste deel van zijn leven geope reerd. Allereerst was hij er een aantal jaren leraar, en vanaf 1940 doorkruiste de Wanssumse pater vrijwel heel het land om retraites, bezinningsdagen, preken en later ook Maria-weken te verzorgen. Vooral in Limburg en Brabant werd de Wanssumse pater een bekende predikant, die overigens niet alleen op zieltjes joeg. "Naast het echte Latijn heb ik me ook bezondigd aan vissers-, jagers- en imkerslatijn. Daarmee heb ik meer het vagevuur dan de hemel verdiend", zegt hij met een knipoog. Enkele jaren was hij ook betrok ken bij de redactie van enkele tijd schriften voor het gezin en drie jaar was hij novicenmeester in Bavel. Teruggekeerd in Nuland zette pater Wijnhoven, die bin nenkort naar een klooster in Til burg verhuisd, zich nog jarenlang in voor het bejaardenpastoraat. Hij assisteerde pastoors in de regio bij het parochie- en bejaardenwerk BINDING MET WANSSUM Als de pater maar even tijd over had ging hij echter terug naar Wanssum, om zijn familie te ont moeten en vakantie te vieren. Ook zijn zestigjarig priesterjubileum vierde hij in zijn geboortedorp, samen met familie en vele vrien den en bekenden. Ook de binding met de familie Franssen is erg hecht, "Fidelis is eigenlijk de eerste huwelijksmake laar geweest", zegt Diny Franssen lachend. "Hij heeft er namelijk voor gezorgd dat mijn vader na het overlijden van zijn vrouw Maria Lemmens in contact kwam met mijn tweede moeder Gonny Vink. Mijn eerste moeder stierf al op jonge leeftijd en via Fidelis maakte mijn vader kennis met Gonny. Die had hij via een pastoor leren kennen in Dreumel, tijdens een missieweek. Hij zei tegen Gonny: 'Ben een goede moeder want dat gezin heeft al veel mee gemaakt'. En ze is altijd een goede moeder geweest!" HISTORIE Pater Fidelis geniet met volle teugen bij de familie Franssen. Hij haalt graag oude herinneringen, op, maar ook het museum voor volksdevotie kan hem wel beko ren. In zijn leven als priester schonk hij de familie regelmatig schilderijen, kazuifels en andere christelijke spullen. Een speciaal plekje in het museum heeft bij voorbeeld de Romaanse kelk gekregen die hij gebruikte tijdens zijn priesterwijding in 1933- "Het is onvoorstelbaar wat voor spullen Diny en Martien hebben verzameld voor hun museum", vindt Fidelis Wijnhoven. "Dat gewone mensen tot zoiets prach tigs in staat zijn. Ja, ik kom hier graag, want het museum vertelt veel over de historie van het chris telijke leven." En die historie is rijk, de toe komst van het christelijke geloof echter ongewis. Natuurlijk gaat het ook pater Fidelis Wijnhoven na aan het hart dat steeds minder mensen naar de kerk komen. Maar hij ziet de toekomst van het rooms-katolieke geloof zonnig in en heeft zijn hoop vooral geves tigd op de kerkvernieuwing. "De nieuwe kerk moet in de toekomst de nadruk leggen op de individu ele geest, hoe een mens het geloof zelf beleefd. Niet de oude wetten en verplichtingen van de kerk zijn belangrijk, maar saamhorigheid en verdraagzaamheid. Precies zoals Jezus zelf altijd geleefd en gedacht heeft." De Europees kampioen parasailing zou dit jaar wel eens een Tienrayse tongval kunnen hebben. Na twee van de vier krachtmetingen om de Europese titel voert Nico Phi lipsen met de maximale score het klassement aan. Philipsen (34) is bovendien de regerend Nederlands kampioen. Tien vragen aan de lasser uit Tien- ray die zijn zinnen heeft gezet op de Europese titel en de adrenaline van het avontuur nog altijd koestert. 1. Hoe is het Europees kampioenschap opgebouwd? "Het EK bestaat uit vier wed strijden: één in Engeland, één in Frankrijk en twee in Nederland. Dat wij er twee hebben, heeft te maken met het feit dat België er geen meer heeft. De Vlaamse Bond is opgeheven en nu is er in België alleen een Waalse bond. En die beslaat uit een apart slag men sen, waarmee wij moeilijk uit de voeten kunnen. Het gevolg is dat de Waalse Bond niet participeert in de reeks wedstrijden om het Europees Kampioenschap en Nederland daarom een tweede wedstrijd houdt. Eén wedstrijd in Nederland is geweest en ook de krachtmeting in Frankrijk hebben wc achter de rug." 2. Twee wedstrijden, twee zeges voor jou. "Ja, ik heb twee keer de maxi male score gesprongen. En wat ook aardig is met de Nederlandse ploeg staan we eveneens aan kop. Ons team telt buiten mij nog twee parasailers: Huub Cóumans uit Boxtel, al vele jaren mijn vaste springmaat, en Victor Remmers uit Alphen aan de Rijn." 3. Uit welke disciplines bestaat parasailing? "Parasailing kent twee discipli nes: vliegen met bergschermen en met gewone parachutes. Het vliegen met bergschermen gebeurt veelal in de bergen. Je kent die beelden wel. Van een hoge berg omlaag, uren vliegen en genieten van het fascinerende panorama. Met de gewone val schermen worden precisielandin- gen gemaakt Je wordt met een lier omhoog getrokken tot ruim 250 meter hoogte, losgelaten en vervolgens is het zaak om op een schijf die op een kussen ligt, te landen. Het gaat dan om centime ters. Precisielandingen waarbij je op meer dan tien centimeter van het middelpunt van de schijf landt, stellen internationaal gezien niets voor. Met andere woorden: je moet binnen tien centimeter van het middelpunt landen. En dat vanaf een hoogte van enkele honderden meters." 4. Dat is een kwestie van ervaring? "Absoluut. Je moet met een aan tal factoren rekening houden. zoals windrichting, windkracht, temperatuur. Op basis daarvan bepaal ik mijn strategie. Hoe vlieg ik aan, hoe land ik zo precies mogelijk? Dat is veelal een kwes tie van ervaring. Situaties herken nen, goede inschattingen maken, de juiste beslissingen nemen. Je moet altijd de baas blijven over de situatie, volledige beheersing is alles." 5. Is parasailing gevaarlijk? "Dat zal ik niet ontkennen. Van uit enkele honderden meters hoogte met een scherm omlaag vliegen is niet ongevaarlijk. Er gebeuren ongelukken, er vallen doden. Dat is nu eenmaal zo. Ik heb zelf twee keer mijn rug gebroken. Pure pech eigenlijk, omdat ik net verkeerd landde. Niet omdat ik onverantwoorde risico's nam of door een rukwind werd meegenomen. Nee, ik kwam ongelukkig terecht bij de landing. Dat hoort bij parasailing. Ik zal ook niet ontkennen dat ik wel eens bang ben geweest. Er zijn omstandigheden dat het gevaarlijk is om te springen en te vliegen. Maar de adrenaline van het avontuur is bij mij nog altijd sterker dan de angst." 6. Hoe ben jij met parasailing in contact gekomen? "Bij toeval eigenlijk. In 1989 maakte ik een keer een tandem- vlucht. Een ervaren parasailer vloog en ik mocht als passagier mee. Dat maakte zo'n indruk op me, dat ik zelf wilde leren vliegen. Ik werd lid van een Belgische ver eniging, leerde daar vliegen en ik ontmoette daar mijn huidige vrouw. Vervolgens stapte ik over naar de vereniging Cumulus in Horst. Vanuit die club kwam er een commerciële afsplitsing: Fal- conair. Dat is een club die demon straties verzorgt, die tandem- vluchten organiseert en parasai ling promoot. Ik ben lid van Falconair. Ik kom in wedstrijden uit voor Falconair en ik verzorg tandemvluchten. Heel erg leuk. Jong en oud, man en vrouw, getrainde mensen, dikke mensen, mensen met een verstandelijke beperking, de hele maatschappij heb ik al 'gevlogen'. Zelfs mijn zoontje van 4 is al mee geweest. En mijn vader." 7. Is parasailing duur? "Als ik je vertel dat mijn scherm 4.5 pond kostte, dan denk je dat de kosten meevallen. Maar ik heb mijn parachute bij een loterij gewonnen. Normaliter kost een scherm om en nabij de 5000 gul den, zeg maar een 2400 euro. Het scherm is met afstand de grootste kostenpost." 8. En verzekeringen? "Dat valt reuze mee. Ik ben op jaarbasis 150 euro kwijt voor mijn verzekeringspakket. En daartoe behoort ook een doorlopende reisverzekering." 9. Je bent ook Nederlands kampioen? "Ja. Die wedstrijd vond onlangs plaats in America, op de velden achter Loohorst. Een thuiswed strijd voor mij. Het NK werd gevlogen met zowel bergscher men als gewone parachutes, over vijf ronden. In die vijf ronden realiseerde ik precisielandingen van 9, 10, 3, 2 en 1 centimeter. Het was overigens niet mijn eer ste nationale titel. Ik ben al drie keer eerder Nederlands kampioen geweest." 10. Wanneer valt de beslissing in het Europees kampioenschap? "Er zijn nog twee wedstrijden: op 23, 24 en 25 augustus in Enge land en op 6 en 7 september in Arnhem. Daar, in Arnhem, valt denk ik de beslissing om de Euro pese titel." De productiehal van beton bedrijf Nehobo in Tienray is zondagmiddag door een felle brand totaal verwoest. De schade loopt in de miljoenen De brandweer ontving de mel ding om 12.30 uur 's middags en rukte meteen met groot materieel uit. In korte tijd sloegen de vlam men links en rechts uit de daken, maar de spuitgasten slaagden er toch in de brand binnen het uur meester te zijn. Ze hebben wel nog enkele uren moeten nablus sen. Er zijn bij deze brand vier tank autospuiten ingezet. Korpsen van omliggende gemeenten zijn inge zet. Dit waren naast de brand weer Meerlo-Wanssum, het korps van de gemeente Venray, Horst aan de Maas en Lottum. De politic heeft een technisch onderzoek aangevraagd om de oorzaak van de brand te achterhalen. De brandweer heeft metingen gedaan naar gevaarlijke stoffen, die niet werden aangetroffen. Het dak van de productiehal bleek geen asbest te bevatten. Naast de schade aan de fabriek ligt ook de productie een tijd stil. De ver woeste hal is vier jaar geleden in gebruik genomen. Nehobo maakt in de fabriek prefab beton en is marktleider in baksteen- en beton- lateien. Bij het bedrijf werken honderd mensen, die een week geleden met vakantie gingen. In Blitterswijck vond zondag de start plaats van een histori sche toertocht. Van start gin gen motorfietsen met een bouwjaar van voor 1941. Tientallen hobbyisten versche nen met hun trots aan de start. Een deskundige speaker gaf het publiek tekst en uitleg over de motoren en hun berijders. Rond 11.00 uur vertrokken de eerste motorrijders vanaf café-restaurant Tante Jet aan de Veerweg in Blit terswijck voor een tocht van ongeveer 85 kilometer. Halverwe ge de rit hielden de rijders een pauze van circa één uur bij restau rant Kronenbergerhof in Kronen berg. Vervolgens werd de toertocht voortgezet met Blitterswijck als eindpunt. De toertocht werd ver reden onder de vlag van de lande lijke Veteraan Motoren Club. Hon derden belangstellenden kwamen een kijkje nemen bij de start in Blitterswijck. Vriendenclub Bokkenpiemels won zaterdag bij het door het Sint Antonius-Abt Gilde in Blitterswijck op touw gezette schiettoernooi de eerste prijs bij de viertallen. De tweede en derde prijs was een prooi voor vriendenclub Ajonen Bij de tweetallen wonnen Marco Wijnands en Carla Claessens, tweede werden Jan Langenkamp en Johan Theeuwen en derde Tom Willems en Johan Theeuwen. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder- Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen. Beatrixstraat la. 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 urn en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13.00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7. 5864 BJ Meerlo, tel: 691726. fax: 692626, e-mail: fysiomeerIo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG. Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242. 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a. 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Een jaarabonnement kost u slechts Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld^^ van mijn bank- of girorekening af te halen. r handtekening: V J Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig)

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9