Snel woningbouw in Smakt Harold Sf LENSSEN tevreden fietsvierdaagse Kindervakantiewerk 'super' verlopen "Johannesburg stad met veel contrasten" VvGI heeft eigen website op Geen Peel en Maas evers (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum herdenking ran heling Dodelijk 'ongeval EL EN MAAS Donderdag 31 juli 2003 - Pagina 5 In Smakt kunnen op korte termijn zeven woningen gebouwd worden aan de Rec tor Cremersstraat. De gemeen te Venray wil in het kleine kerkdorp twee starterswonin- gen, drie in de vrije sector bouw en twee seniorenwonin gen realiseren. Voor 1 januari moeten de vergunningen zijn afgegeven, zodat de nieuwe stankcirkels het plan niet in de weg staan. Wethouder Ruyten ging vorige week op bezoek bij de plaatselij ke bouwcommissie. Volgens Sjaak Koopmans van de commissie wilde Venray vanwege de tijds druk voor het plan in zee gaan met een projectontwikkelaar, maar is er na het gesprek afge sproken dat het college van B en W ook het plan (met financiering, red.) van de bouwcommissie gaat bekijken. "Het wordt nu in ieder geval geen hamer-, maar een dis cussiestuk", legt Koopmans uit. "En daar zijn we erg blij om, want Op 1 augustus is de website van het Vincent van Gogh Instituut van start gegaan. Deze is te vinden op het adres wgi.nl en bevat inmiddels al zo'n 400 pagina's informatie. De website is bedoeld voor een brede groep van bezoekers. Belangstellenden kunnen op het algemene deel actuele nieuwbe- richten vinden, beleidsdocumen ten, vacatures, opleidingsmoge lijkheden, informatie over dienstverlening, geschiedenis, etc. Daarnaast is de wetenschap pelijke bibliotheek van het VvGI Traditioneel zal Nieuwsblad Peel en Maas in de week van de kermis niet verschijnen. In de kermisweek is ook boekhandel Van den Munckhof in de Gróte- straat op maandag en diasdag de hele dag gesloten. Op woensdag ochtend is de winkel wel geo pend, om s middags de deuren weer te sluiten. De drukkerij is in de ochtenduren van 9.00 tot 12.00 uur geopend voor spoedei send drukwerk zoals geboorte kaartjes e.d (ingang via School straat). De redactie van Peel en Maas en Kabelkrant Venray is tijdens de kermis in de middaguren te bereiken. De medewerkers van Van den Munckhof BV wensen u prettige kermisdagen! Eindstraat 12, tel. 581553 een opmerkelijke bron van infor matie. Duizenden items van de bibliotheek worden via de websi te toegankelijk gemaakt. Een belangrijke rubriek op de website is de zorgverlening, de kernactiviteit van het instituut. Verwijzers, cliënten en relaties van cliënten kunnen hier terecht voor informatie over de diverse vormen van zorg die het instituut kent. Van allerlei afdelingen treft men behandelprogramma's, werkwijze, huisregels, etc. Van het Informatiecentrum Geestelijke Gezondheidszorg (IGG) dat op het terrein van het VvGI gevestigd is, zal veel algeme ne informatie op de website beschikbaar komen over psychia trie, ziektebeelden, behandelmo- gelijkheden, wegwijzers, regelin gen en rechten. Met de zoekfunctie op de homepage kunnen bezoekers snel zoeken op onderwerp. Aan de website is ruim een jaar gewerkt. als een projectontwikkelaar het plan gaat uitvoeren, gaan we aan onze doelgroep voorbij. We wil len bouwen voor jongeren en senioren. Het moet betaalbaar blij ven, want bij die groepen is de woningbehoefte het grootst." De bouwcommissie wil dat er alleen kavels worden verkocht, zodat de eigenaren zelf -goedkoop- kunnen bouwen. NIEUW BESTEMMINGSPLAN De bouwvergunningen moeten zijn verleend voordat begin 2004 het ontwerp van het nieuwe bestemmingsplan kerkdorpen ter inzage wordt gelegd. Tot die tijd geldt nog het oude bestemmings plan van eind jaren zeventig.t Ondanks de aanwezigheid vang een stankcirkel is het toch moge-? lijk zeven woningen te bouwen in Smakt. De woningen in Smakt behoren tot een reeks van bouw plannen in Venay die in de geva renzone komen als gevolg van de grotere stankcirkels. Wethouder Ruyten laat desge vraagd weten dat het bedrijf niet op een zijspoor staat. De gemeen te Venray wil het plan echter eerst nog een keer goed laten doorberekenen voordat ze een besluit over de woningbouw in Smakt neemt. In ruil voor woningbouw in Smakt wil het bedrijf namelijk natuur ontwikkelen in Leunen. Daarover zijn al eerder afspraken gemaakt. Het college van B en W van de gemeente heeft vorige week in een aparte vergadering over de kwestie besloten dat, mocht het bedrijf genoegen nemen met minder woningen, de rest 'naar de inwoners van Smakt gaat'. Uit een onlangs gehouden enquête van de dorpsraad blijkt dat er een grote behoefte aan nieuwe woningen in Smakt is. I.V.M. VAKANTIE GESLOTEN VAN 11 T/M 17 AUGUSTUS Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKENINRICHTING advies aan huis, ook 's avonds ^De politie heeft dinsdagavond en 16-jarige en een 15-jarige Kroner van Venray aangehouden p verdenking van heling. Een Mtiepatrouille zag op de Leeuw- Iraat een jongen zonder helm let een bromfiets staan en merk- daarbij op dat er geen gele aat of verzekeringsplaatje op de ommer zat. De 16-jarige jongen :rklaarde dat de bromfiets toebe- oorde aan de 15-jarige die op het mouwburgplein stond. De ande- e jongen werd erbij gehaald, raarna bleek dat deze geen iapieren had die bij de bromfiets ioorde. Na een controle bleek Evens dat het een bromfiets die op 22 juli was gestolen Overloon. De jongens werden ngehouden op verdenking van Jling en er werd beslag gelegd de brommer. Na verhoor zijn jongens, in afwachting van de rdere afwikkeling van de zaak, vrijheid gesteld. >EEL EN MAAS %n abonnement waard Vrijdagavond heeft op de Raamweg in Cuijk een ernstig Verkeersongeval plaatsgevon den. Bij de aanrijding waren één dode en een zwaargewon- de te betreuren. De traumaheli c en de brandweer verleenden ter plaatse assistentie. Een trekker met oplegger, reed f_pver de Raamweg in de richting I/Katwijk en werd op gevaarlijke f wijze ingehaald door de onbeken- lp bestuurder van eenl ichtkleuri- ;e personenauto. Door de inhaal- nanoeuvre is de 26-jarige )verloonse bestuurder van een egemoetkomende personenauto de macht over het stuur kwijtge raakt en kwam op de weghelft voor het tegemoetkomende ver keer. De vrachtauto kon niet meer uitwijken en schoof de per- I^onenauto met de man uit Over- i loon en een 22-jarige vrouwelijke inzittende uit Horst in een droog Staande sloot. j De vrouw uit Horst bleek ter plaatse te zijn overleden, de man 'tjit Overloon is met ernstige ver wondingen per ambulance over- nl gebracht naar het Radboudzieken- huisin Nijmegen. De politie heeft ter plaatse een onderzoek inge steld. De politie verzoekt eventuele getuigen en de bestuurder van de lichtkleurige personenauto zich tè melden bij de politie District Land van Cuijk via telefoonnum mer 0900-8844 (lokaal tarief). Het gaat om een blanke man met een witbasebalpetje. De auto had vijf- spaaks verchroomde glimmende velgen. een dubbele uitlaat en op de motorkap van de auto was een VW-embleem in kleur gespoten. garag? Maurice Duijn uit Oostrum loop stage in Zuid-Afrika (1) Het Kindervakantiewerk Venray editie 2003 is 'super' verlopen. Contactpersoon Erik van de Leur blikt tevre den terug op de vijf activitei tendagen. "We hadden natuur lijk te maken met een recordaantal van 770 deelne mers, maar hadden precies genoeg leiding om alles in goede banen, te leiden. We hebben het opgestelde pro gramma zonder problemen kunnen afwerken, met dank aan het prachtige weer", zegt Van de Leur. Voor volgend jaar verwacht Van de Leur ongeveer hetzelfde aantal kinderen te mogen begroe ten. "In 2004 valt de laatste dag van het Kindervakantiewerk samen met de eerste dag van de kermis, Ik verwacht dat veel ouders die week in Venray blij ven." Het Kindervakantiewerk zit bijna aan zijn bovengrens qua aan tal deelnemers, meent Van de Leur. "Anders komen we denk ik in de problemen. Er moet toch genoeg leiding zijn om de week veilig te laten verlopen." Vorige week hebben ruim 770 kinderen, onder begeleiding van zo'n 116 Maurice Duijn (25) uit Oos trum verblijft vanwege zijn studie Internationale Bedrijfs communicatie momenteel in Zuid-Afrika, waar hij in het kader van zijn afstudeerscrip tie een onderzoek houdt naar de effectiviteit van de plaatse lijke, schriftelijke HIV- en AIDS- voorlichtingscampag nes. De komende weken zult u geregeld een bijdrage van hem in Peel en Maaas kunnen lezen. Vandaag deel 1. Maurice Duijn: "Aangezien dit het eerste artikel is van een reeks die ik zal publiceren, zal ik me even kort aan jullie voorstellen. Ik ben Maurice Duijn (25) uit Oos trum. In 1996 ben ik aan de Hoge school Maastricht begonnen met de opleiding Tolk-Vertaler Itali aans/Engels. waarin ik in 2000 ben afgestudeerd. In 1999 ben ik in het kader van mijn studie zeven maanden in Italië geweest. Ver volgens ben ik na mijn afstuderen in Maastricht naar Sevilla in Zuid- Spanje verhuisd, waar ik negen maanden heb gewoond. Na terug komst in Nederland ben ik in Nij megen begonnen aan het versnel de tweejarige doorstroom- programma Internationale Be drijfscommunicatie aan de Katho lieke Universiteit Nijmegen. Vanwege deze studie ben ik momenteel in Zuid-Afrika! Ik zal hier de komende maanden mijn afstudeeronderzoek houden over de effectiviteit van de plaatselijke schriftelijke voorlichtingscampag nes die gericht zijn om de mensen hier te informeren over HIV/AIDS. Gezien de statistieken die hierover in dit land bestaan (maar liefst 25% van de actieve beroepsbevolking is in Zuid-Afrika geïnfecteerd met het HIV-virus) is dit een zeer reeel probleem voor dit land. SAMENWERKING Mijn onderzoek maakt deel uit van een structurele samenwer kingsovereenkomst gedurende vijf jaar tussen enerzijds dc uni versiteiten van Tilburg, Enschede en Nijmegen in Nederland en anderzijds de universiteiten van Pretoria, Unisa (ook in Pretoria, er studeren maar liefst 150.000 stu denten) en Stellenbosch, alledrie in Zuid-Afrika. Ik verblijf nu dus in Pretoria in het noordoosten van Zuid-Afrika. Op 8 juli 2003 ben ik vanaf Schip hol vertrokken naar dc luchtha ven London Heatrow, waar ik mijn aansluitende vliegtuig naar Johannesburg International Air- port moest nemen. Na een rustige vlucht van 17 uur kwam ik 's mor gens om 7.30 in Johannesburg aan. Naarmate we dichter bij de plaats van bestemming kwamen was het ook uitermate bijzonder om vanuit de lucht te zien hoe de stad Johannesburg een stad met vele contrasten is: enerzijds waren er de eindeloze 'towns hips' (sloppenwijken waarin het voormalige apartheidsregime de lokale zwarte bevolking onder bracht) waarin totaal geen struc tuur te zien was, geen elektrici teit, infrastructuur, winkels, groenzones, niets! Slechts hon derdduizenden zwarten in armoe dige huizen (vaak gebouwd van golfplaten) die op een kluitje leven. Anderzijds lagen er regel matig ongelofelijk dikke villawij ken verspreid over de stad, temid den van torenhoge, luxe wolkenkrabbers. PRETORIA Na mijn bagage afgehaald te hebben, werd ik door een specia le taxiservice van de Universiteit van Pretoria naar mijn nieuwe onderkomen in Pretoria gereden. Het was ongeveer een uur rijden en onderweg werd nogmaals dui delijk dat dit land, ondanks de val van het apartheidsregime in 1994 en ondanks de vele goede inspan ningen van de regering Mbeki en daarvoor dc regering Mandela, nog steeds een zeer lange weg te bewandelen heeft voordat er überhaupt enigszins sprake kan zijn van gelijkheid tussen blank en zwart. Wat me ook opviel was dat op de snelweg - waar overigens af en toe kuilen van 30 cm in zaten - niet alleen een maximumsnel heid, maar tevens een minimum snelheid aangegeven stond: 60 km per uur. Al snel werd me dui delijk waarom dit was: regelmatig reden er op de vluchtstrook oude verrotte wagens die volgens mij de 60 kilometer per uur-limiet met geen mogelijkheid haalden. Dit soort auto's zouden in Neder land absoluut niet rijwaardig zijn met hun stinkende zwarte rook wolken! Het eerste wat me opviel toen we in mijn wijk in Pretoria aan kwamen, was dat er om vrijwel alle huizen heen een heel groot hek stond. Daarnaast lopen er overal beveiligingsmensen rond met walkie talkies en zijn alie ramen voorzien van tralies. Dat schrikt wel een beetje af moet ik zeggen. Het lijken wel gevange nissen waarin de mensen wonen! Maar goed, het schijnt echt nodig te zijn. Zuid-Afrika blijkt een van de landen te zijn waar de crimina liteit het hoogst is. Alhoewel ik er tot op heden persoonlijk gelukkig nog niets van heb gemerkt, ben ik wel altijd op mijn hoede. Ik neem bijvoorbeeld nooit mijn porte feuille mee, alleen wat los geld. STUDENTENHUIS Ik woon nu in een internatio naal studentenhuis met twee Nederlandse meiden uit Tilburg en een Duitse jongen die hier ook studeert. Wat opvallend is, is het aantal Nederlanders dat hier ver blijft. Van de internationale stu denten die in de studentenhuizen wonen, is denk ik 60% afkomstig uit Nederland. Het is best een vreemde gewaarwording als je op 9000 km van huis nog steeds zoveel Nederlands om je heen hoort. Naast Nederlanders heb ben we gezelschap van een Itali aanse, een Amerikaan, twee Zweedse, twee Tsjechen en een paar Duitsers. Vorige week vrij dag ben ik met de Tsjechen en een Duitser in een gehuurde auto naar een plaatselijk nationaal wildpark gegaan. Dat was een hele belevenis zeg! Je kon er gewoon met je eigen auto naar binnen, (was trouwens wel vreemd om links te rijden!). We hebben in dat park onwijs veel wilde beesten gezien, teveel om op te noemen: van nijlpaarden tot zebra's, van leeuwen tot struisvo gels en van neushoorns tot buf fels. echt schitterend! Zaterdag en zondag ben ik met de twee Tsjechen, een Italiaanse en een Nederlandse naar Pilanes- berg Nationaal Park geweest, een park op twee uur rijden van Pre toria. In dit park hebben we ook een aantal giraffen gezien, een grote familie bavianen die aan weerszijden van onze auto ineens in een boom klommen om daar allerlei vruchten op te peuzelen. Maar het meest indrukwekkende moment was zonder twijfel toen we opeens een kudde van zo'n veertig olifanten in de verte zagen. Ze liepen op ongeveer der tig meter van ons en ze verplaat sen zich parallel aan de weg waar op we reden. Na een tijdje stopten ze en was het lunchtijd: de grote olifanten haalden hele takken met hun slurf naar bene den, wat een sterke beesten zeg! Toen we daar een tijdje stonden te kijken, zagen we opeens een olifant op drie meter van de auto staan. Wow, wat een beesten zeg! En plotseling, voordat we er erg in hadden, waren we omringd door olifanten! In een straal van twintig meter van onze auto ston den denk ik ineens twintig olifan ten te grazen! We waren wel een beetje bang, want die beesten zijn echt indrukwekkend groot als ze zo voor je wagen staan! We heb ben daar ongeveer een half uur omringd tussen olifanten gestaan en toen gingen ze ervandoor en konden ook wij weer verder. Okay mensen, ik zal het hierbij laten wat betreft deze keer, over een aantal weken zal ik jullie weer berichten over mijn meest recen te ervaringen hier in het machtig mooie Zuid-Afrika! Baaie groete uit die land van die reënboog!" •1994 n scha uxe'iri garag* mbixis begeleiders, allerlei activiteiten gedaan rondom het thema pira ten. Zo gingen de kinderen maan dag na allerlei kennismakingsacti viteiten aan de gang met diverse activiteiten, zoals een stormbaan, levend ganzebord en barbecuen. Dinsdags hebben de kinderen, naast een bezoek aan de bio scoop, zich uitgeleefd met een sportdag. Op woensdag konden ze hun creatieve kant gebruiken met knutselen, waarna ze hun energie kwijt konden in een bos- spel waarin ze op zoek gingen naar de goede piraten. Na een mooi uitstapje op donderdag naar -De Fietsvierdaagse Venray t er weer op! De fiets kan >or een jaar de garage in en Fietsvierdaagse Venray - aggetjes kunnen in het plak- Tüek. Vier dagen lang namen öizenden enthousiaste fiets- gfhebbers deel aan het popu- ire evenement. Vrijdagmid- ag werd de fietsvierdaagse sestelijk afgesloten met k rfder andere de verloting van pn fiets onder de voorin schrijvers. De fiets werd gewonnen door Toos van Mierlo uit Venray. In totaal mocht de organisatie dit jaar bijna 3200 fietsers begroeten. Iets minder dan vorig jaar, maar desondanks is de organisatie erg tevreden over' de editie 2003. Gezien de grote concurrentie van andere fietsevenementen, had Venray niet gerekend op zo'n groot deelnemersveld. Het goede weer en de uitstekende naam die het evenement in de loop der jaren heeft opgebouwd, zorgden er echter voor dat wederom vele fietsers naar Venray kwamen. Vorige week dinsdag ging de fietsvierdaagse van start en elke dag groeide dat aantal met zo'n driehonderd. Vorig jaar namen 3700 mensen aan het evenement deel. Johan Philipsen, de afscheid nemende pr-man: "Ik wil namens de organisatie alle deelnemers, vrijwilligers en sponsoren van harte bedanken voor de fantas tisch week. Het is wederom een perfecte week geweest." Overi gens gaat het met de bejaarde deelneemster uit Oirlo, die woensdag tijdens de rit naar Sint Anthonis vrij ernstig ten val kwam en met een hersenschudding en enkele gebroken ribben naar het ziekenhuis in Nijmegen werd gebracht, naar omstandigheden redelijk. Noteer alvast: Fietsvier daagse 2004: 20 t/m 23 juli! De Bergen in Wanroy was het op vrijdag al weer de laatste dag. Na een flinke vossenjacht in het cen trum, met als beloning een lekker ijsje, mochten de kinderen aan schuiven voor een toneelstuk over piraten. Aan het einde van deze dag werden zo voor hun inzet beloond met een echt pira- tendiploma! Indien kinderen kledingstuk ken, of wellicht andere zaken, tij dens Kindervakantiewerk kwijt zijn geraakt, kan er tot en met 8 augustus contact opgenomen worden met Karin Manders via telefoonnummer 0478-584687.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5