Braille Zonder Grenzen nieuwe naam project Van Mil Herenmode 4sluit de deuren Ronde Tafel steunt Vincentiusvereniging iDldtimers stelen de show De Evenaar en De Bonte Koe vieren samen kermis KASTSYSTEMEN OP MAAT Vrijwilligers- centrale Synthese Kermis bij Omroep Venray eel en maas Donderdag 31 juli 2003 - Pagina 15 - Slaapkamer - Kantoor - Woonkamer - Keuken Industriestraat 17a, 5961 PH HORST KV*3lBl tel. 077-3980889 WielHermkes KFUKFN- FN I NTFRIFURROUW Fax 077-3980890 imm Blindenproject Venraynaar Paul Kronenberg (1) Een kleine 300 liefhebbers tarnen zondag deel aan de yenrayse Oldtimer Toertocht, die traditioneel op de zondag poor de Venrayse kermis ivordt gehouden. De heer Van den Berg uit jjuenen won met zijn prachtige HK9 Jaguar uit 1961, waarin de imbassadeur van Bulgarije jaren- ing reed, de eerste prijs. De heer joppus uit Venray werd met zijn Chevrolet 6-cillinder uit 1933, die •en hoofdrol vertolkt in de nieuw ste film Pietje Bell II, tweede. De derde prijs was voor de heer Cup pen uit Horst met zijn originele Messersmitt KR 200 uit 1964. Een eervolle vermelding kreeg de heer Verheijen, die met zijn 92 jaar de oudste deelnemer aan de toer tocht was. De organisatie toonde zich tevreden over het verloop van de toertocht, die jaarlijks vele honderden belangstellenden naar het Venrayse centrum trekt. Ook dit jaar was het de hele dag weer druk. Onder het motto 'Vooruit met Vincentius' heeft Ronde Tafel 126 Land van Cuijk en Noord-Limburg 12.500 euro >j)gehaald voor de zojuist opgerichte Vincentiusvereni ging in de regio. Zaterdag namen initiatiefnemer pas toor Janssen uit Bergen samen met enkele bestuursleden van de Vincentiusvereniging de cheque in ontvangst tijdens een speciaal daarvoor georga niseerd Blarenbal in Boxmeer. De Vincentiusvereniging is een wereldwijd netwerk aan plaatselij ke verenigingen die zich bekom mert om de hulpbehoevende medemens die. om wat voor reden dan ook, bij geen enkele instantie terecht kan. Tijdens de Nijmeegse Vierdaag se heeft de Ronde Tafel via shirt- sponsoring vanuit het bedrijfsle ven dit bedrag opgehaald. In het land van Cuijk en Noord-Limburg was de Vincentiusvereniging nog niet actief. Dat wil echter niet zeg gen dat er in de regio geen indivi duele knelgevallen bestaan. Om hulp aan deze mensen te structu reren heeft pastoor Janssen het initiatief genomen om ook in deze regio zo n plaatselijke vereniging op te richten. Hiervoor is geld nodig, aangezien dit gebeurt zon der enige subsidie van de over heid of andere instanties. De Vrijwilligerscentrale Venray vraagt voor Buddy Zorg Limburg vrijwilligers. Buddyzorg is een vorm van hulpverlening aan men sen met HIV en Aids. Een buddy is iemand die 'er is' voor de persoon met HIV of Aids. Hoe het contact er precies uit komt te zien is afhankelijk van de wensen en behoeften van beide kanten: het is mogelijk dat er een soort 'vriendschap-met-afstand' ont staat, maar het kan ook een meer oppervlakkig contact zijn. Bud dy's zijn mensen, man of vrouw, jong of oud, homo of hetero, die zich op vrijwillige basis inzetten. De vrijwilliger wordt geselecteerd op motivatie, levenservaring, capaciteiten en beschikbare tijd. De vrijwilliger moet een speciale buddytraining volgen en goed op de hoogte zijn van allerlei aspec ten rondom HIV en Aids. Als vrij williger krijg je begeleiding van professionele werkbegeleiders. Men moet affiniteit met de doel groep hebben: motivatie, levens ervaring en capaciteiten zijn belangrijk; volgen van een specia le buddy-training, eerstvolgende training start op 1 oktober 2003: minimaal een dagdeel beschik baar zijn. De werktijden zijn in overleg, minimaal één dagdeel per week. Meer informatie: Vrijwilligers centrale, Marktstraat 8, 5801 BM Venray, tel. 0478-516995, e-mail: vwcvenray@synthese.nl. Ope ningstijden: maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 11.00 tot 12.30 uur en van 13.15 tot 17.00 uur. In verband met vakanties is de Vrijwilligerscentrale gesloten van 1 tot en met 24 augustus. Nieuwe naam "Als het maar Duits klinkt". Na vijf jaar tijd wordt het programma "Als het maar Duits klinkt verleden tijd want per augustus "03 gaat dit programma verder onder de naam "Volksmusik mit swung" maar de vaste items zoals artiest van de maand en de wekelijkse muziek van Ernst Mosch kunt u even goed verwachten in het uur "Volksmusik mit swung" op de donderdagavond tussen 19.00 en 20.00 uur bij Omroep Venray. Als u informatie heeft die gemeld kan worden in het programma dan kunt u dat sturen naar volksmusik- mitswung@omroepvenray.nl Kermis 2003 Vrijdag: 15.00-17.00 uur Opening Kermis Venray Zaterdag: 15.00-17.00 uur Prime time op de Kermis. Zondag: 14.00-17.00 uur Klojo Radio caravan tour vanaf de Kermis. Maandag: 17.00-18.00 uur Locaal centraal Kermis journaal. Woensdag: 17.00-18.00 uur Evalu atie van de kermis met Paul Ruben. Het Project for the Blind, Tibet van Venraynaar Paul Kronenberg heeft een nieuwe naam: Braille Zonder Gren zen project in Lhasa. In twee bijdragen legt Kronenberg het waarom van de nieuwe naam uit en doet verslag van het project Deze week deel 1. Paul Kronenberg: "Ja, de naam is nieuw en draagt drie belangrij ke betekenissen. Braille als basis voor de alfabetisering van blinde mensen. Zonder Grenzen, zodat we waar dan ook ter wereld kun nen werken en Zonder Grenzen omdat we geen grenzen voor blinde mensen willen vastleg gen. Ieder individu, blind of ziend, moet de kans krijgen om zelf zijn of haar grenzen te ver kennen en te vinden. Sinds sep tember 2002 varen we onder deze naam, internationaal gebrui ken we Braille Without Borders. Sabriye en ik zijn inmiddels alweer zo'n twee maanden in Lhasa. Het weerzien met de kinderen en de medewerkers was gewel dig. Iedereen is gezond de win ter doorgekomen en dat bete kent wat in het Tibetaanse hoogland! De weergoden schij nen last te hebben van de hoogte hier in Tibet, van lente is geen sprake, de ene dag worden we getrakteerd op koud weer gepaard met heftige sneeuwstor men terwijl de volgende dag de zon hoog aan een stralend blau we hemel de temperatuur tot zo'n 30 graden doet oplopen. De hele situatie in Lhasa is erg vreemd. Lhasa is de laatste maan den, zoals ook de rest van China volledig in de ban van SARS. Vijf weken geleden zijn alle toeristen Tibet uitgezet, alle vluchten van en naar Lhasa zijn gecancelled en indien iemand al een permit ont vangt om naar Lhasa te mogen reizen, dan wordt hij/zij bij aan komst erg gastvrij tien dagen in quarantaine gehouden. In de restaurants moeten alle medewerkers mondkapjes dra gen en er komt twee keer per dag een ontsmettingsploeg. Man netjes in buitenaardse pakken die een vreemde vloeistof over alles spuiten wat hen voor de voeten staat of loopt. De 1 Mei feestdagen werden voor het eerst in de geschiedenis verkort tot vier dagen zodat de mensen thuis bleven om zo het virus niet (nog) verder te verspreiden. Alle officiële meetings zijn afgezegd en de grens met Nepal is geslo ten. Wij zijn niet bang voor SARS maar als er iets met ons gebeurt, bijvoorbeeld een blindedarmont steking, waar moeten we dan naartoe? Het ontslag van de gezondheidsminister, de burge meester van Peking en een hoop andere hoge functionarissen, duizenden mensen die in quaran taine gestopt zijn, en zelfs drei ging met de doodstraf voor SARS- verdachten die zich weigeren in quarantaine te laten stoppen heeft er tot op de dag van van daag nog niet toe geleid dat de situatie onder controle kan wor den genoemd. Twee provincies in het westen van de Volksrepu bliek China zijn 'SARS-vrij': Tibet en Qinghai. De Tibetanen gelo ven dat het SARS-virus niet naar Tibet gekomen is omdat ze spe ciale zakjes om de hals dragen die gevuld zijn met een 'anti- SARS-geesten-poeder'. Tijdens de wekelijkse voetbalwedstrijd van de expats tegen een lokaal team is het een mooi gezicht hoe de anti-SARS poederzakjes vrolijk om de halzen van de tegenstan ders vliegen. In het project werd speciale wierook gebruikt om de boze SARS-geesten weg te jagen met als resultaat dat, even afklop pen, niemand met SARS besmet is geraakt maar wel iedereen een paar dagen met ontstoken ogen rond heeft gelopen. De verban ning van de toeristen uit de auto nome regio Tibet heeft vele gevolgen voor de lokale econo mie. De toeristenindustrie ligt helemaal plat. In de laatste jaren is deze bron van inkomsten erg gegroeid waardoor er nu vele mensen onder lijden. Vele hulp organisaties hebben hun geplan de projecten af moeten lassen omdat de consultants niet naar Lhasa konden reizen. Voor ons heeft het wegblijven van toeris ten een klein voordeel gehad en dat is dat we vele zaken hebben kunnen regelen die in het geval van vele bezoekers misschien waren blijven liggen." PLANNEN Enkele van die plannen zijn het uitwerken van het Braille Zonder Grenzen-concept, de ren overing van enkele ruimtes in het oude gebouw, belangrijke voorbereidingen voor het (re- )ïntegratieplan en de productie van lesmaterialen. Deze week zijn we begonnen met het uit werken van het Braille Zonder Grenzen-concept en de renove ring van enkele ruimtes in het oude gebouw. Volgende week starten de belangrijke voorberei dingen voor het (re-)ïntegratie plan en de productie van lesma terialen. Kronenberg: "Anders dan met vele andere projecten zijn er voor de start van het project Braille Zonder Grenzen geen grote haalbaarheidstudies, evalu aties of logframes uitgevoerd en/of opgezet waarop we ons konden oriënteren. Instinkt en flexibiliteit hebben ons daar gebracht waar het project zich op dit moment bevindt en na een opbouw fase van vijf jaar zien we de volgende structuur in het project: a) De voorbereidende schoolop leiding voor blinde kinderen, jongeren en volwassenen, een beroepsopleiding voor jonge ren en volwassenen en een bijbehorende voorbereiding op de re- en zelf-integratie. b) De productie van leermidde len c) Hulp voor re- en zelfintegratie In de voorbereidende school opleiding worden de volgen de vaardigheden getraind: brailleschrift in drie talen, Chi nees, Tibetaans, Engels, mobi liteit, Omdat de leeftijden van de leer lingen in het project nogal ver schillen en daardoor ook de con dities, is het project onderverdeeld in vier onderwijs groepen: 1) Early Childhood care: Een opleiding, die tot zelfstan digheid en zelfvertrouwen leidt, kan niet vroeg genoeg beginnen. Met deze gedachte en op ver zoek van de ouders hebben we in het project ook kinderen tus sen de 4 en 6 jaar opgenomen. In mei werd de 'Muizenklas' geopend. Vijf kinderen tussen 4 en 6 jaar leren de Engelse, Chine se en Tibetaanse omgangstaal, levenspraktische vaardigheden ep ontvangen een training in motoriek en een basistraining mobiliteit. Veel aandacht wordt besteedt aan de motoriek van de hand en vingers. Dit is belangrijk voor het leren van het Braille schrift. De zevenjarige Kjumi was de zesde leerling in de muis klas, maar omdat hij zelf vond dat hij daarvoor te goed was heeft hij gevraagd om een test te mogen doen om zo te kunnen bewijzen dat hij in de Tijgerklas, de oriënteringsklas. thuishoort. Na de test, het lezen en schrijven van het Engelse en Tibetaanse brailleschrift, die hij met bravou re meesterde, moesten we inder daad vaststellen dat hij een zeer pienter kereltje is dat terecht in de Tijgerklas thuishoort. Nadat hij het Follow me Engels leer boek in handen kreeg, heeft hij Kienzen uit de hazenklas gear rangeerd om met hem samen dit boek door te lezen en hem alle woorden die hij nog niet kende uit te leggen. Het is geweldig om te zien met welke ijver en door zettingsvermogen de leerlingen leren. 2) De oriënterings klas: De tweede trap van het onder wijssysteem in het project is de oriënterings klas. Alle leerlingen die nieuw in het project en ouder als 7 jaar zijn, worden in deze klas opgenomen. In deze klas leren de leerlingen alle spe ciale blindentechnieken die nodig zijn om zichzelf zo goed mogelijk te kunnen oriënteren en te redden: mobiliteitstraining, motorieke vaardigheden. Engels, Chinees en Tibetaans Braille schrift en omgangstaal. Na de eenjarige oriënteringsfase kun nen de leerlingen beslissen welke weg zij verder kunnen vol gen: - Re - zelfintegratie in een zelfge kozen omgeving. -Een overstap naar de staats school voor blinden en doven in Lhasa - Een overstap naar de beroeps opleiding van Braille Zonder Grenzen - Een overstap naar de voorberei dende basis school klas, de -hazen klas die als doel heeft integratie in een reguliere basis school. 3) Voorbereidende basisschool klas. In de hazenklas worden de leerlingen voorbereid op integra tie in een reguliere basisschool. Ze leren vloeiend lezen en schrij ven in het Tibetaans, Chinees en Engelse Brailleschrift. Niet alleen inhoudelijke vakken maar ook sociale en gedrags vaardigheden komen aan bod. Na afsluiting van deze éénjarige opleiding zullen de leerlingen in staat moeten zijn zichzelf in een normale basis school te integreren. 4) De beroepsopleiding: De beroepskeuze voor blinde jongeren en volwassenen moet niet worden beperkt door ons aanbod. Het aanbod dient alleen maar als een voorstel voor een mogelijk beroep, waar enerzijds in de Tibetaanse maatschappij vraag naar is, en anderzijds door blinde mensen kan worden uit gevoerd. De blinde jongeren en volwas senen, worden aangespoord om hun eigen ideeën en toekomst plannen in te vullen en te realise ren. Verschillende leerlingen wor den inmiddels al in de volgende beroepen opgeleid: - Medische Massage en fysiothe rapie - Muzikant - Computertraining In de trainingsboerderij zullen de volgende beroepen/vaardig heden woorden opgestart: kaas maken, landbouw, akkerbouw en veeteelt, kaarsen maken, man den vlechten, pottenbakken, breien etc. Om de nieuwe structuur ook naar buiten toe goed zichtbaar en duidelijk te maken hebben we besloten om het gebruik van de ruimtes aan te passen. Zo heb ben alle drie de klassen, de hazen, tijger en de muizen klas nu een eigen lokaal. De ruimte naast het bureau is voorzien van tegels en zal in de komende weken worden ingericht als trai ningskeuken waarin de leerlin gen leren koken en bakken. Om de hygiënische omstandigheden, zeker nu in de SARS periode, te verbeteren en om het schoon houden te vereenvoudigen zijn verschillende vloeren aangepast aan het gebruik van de ruimte. De eetzaal en de trainingskeuken zijn betegeld, de massage trai ningsruimte, de woonkamer en het bureau is voorzien van een laminaatvloer. De klaslokalen van de hazen, tijger en muizen klas zijn voor zien van een tactiel uit hout gesneden Masker. Op dit moment zijn we bezig om nog twee nieuwe ruimtes te creëren aan de zuidzijde van het oude gebouwr, een verlenging van het kantoor en een trainingsruimte voor verschillende handvaardig heden. Namens de kinderen en de medewerkers van het rehabilita tie en trainingscentrum voor blinden in Lhasa, willen we iedereen die" het project heeft ondersteund van harte bedan ken. Met vriendelijke groeten van uit Lhasa, Sabriye Tenberken en Paul Kronenberg. Braille Wit hout Borders. Ooit startte het bedrijf als kleermakerij aan de huidige Raadhuisstraat. Al ruim dertig jaar is van Mil Herenmode gevestigd aan het Hensenius- plejn. Vandaag, donderdag, sluit vestigingsmanager Hans op het Veldt de deuren defini- tief. Niet omdat het slecht I ging, maar omdat de eigenaar, 1 Max Donders uit Oosterbeek, geen opvolger had en al zijn 1 modezaken van de hand doet ofsluit. I j» ."prïdanks het feit dat de familie vaa Mil geen bemoeienissen meer hééft met het bedrijf, is de naam va£ Mil nog wel een begrip in Véhray. Toon en Annie van Mil namen de zaak destijds over van i Toon (zijn vader) en vestigden ach wervolgens in het centrum van Venray aan het Hensenius- plein. Nadat Toon van Mil vrij fyroèg overleed, zette Annie de zaak een aantal jaren voort. Daar- hijVerd ze bijgestaan door Hans j oj) het Veldt. die dus bijna 25 jaar I >jj dienst is geweest. ^Tussentijds werd de zaak over- I gedragen aan Donders en bleef Ajmie nog wel tot haar 65e in de zaak werken. "Donders heeft mij nog wel gevraagd of ik de zaak wilde over nemen. Ik heb dat goed overwo gen, maar kwam uiteindelijk tot de conclusie dat ik over enkele jaren voor hetzelfde probleem zou komen te staan als mijn voor gangers. nl. de bedrijfsopvolging", aldus de 53-jarige Op het Veldt. Volgens hem heeft de eigenaar van de zaak er alles aan gedaan om de sluiting zo goed mogelijk te begeleiden, zowel voor Op het Veldt als voor de andere mede werksters, Riekie Smits en Jeanne Willems. "Het is een fantastische baas, maar hij gaat nu zelf ook afbouwen", legt Op het Veldt uit. Op het Veldt is blij dat hij de zaak op een waardige manier kan sluiten. Bovendien staat hij te springen om bij zijn nieuwe baas te starten. Vanaf vrijdag staat Hans nl. bij Berden Mode op de heren afdeling. "Ik ken de familie Bloe men met name van beurzen e.d. Toen de sluiting speelde kwam bij hen een vacature op de herenaf deling vrij en waren we het vrij snel met elkaar eens." De klanten van Van Mil Heren mode waren in het begin tcleur- Hans op het Veldt sluit vandaag (donderdag) voor de laaste keer de deur van Van Mil Herenmode. gesteld dat de zaak sluit. "Toen ze echter hoorde dat ik bij Berden aan de slag ging, waren de mees ten weer enigszins gerustgesteld. Ik hoop ook vele van hen bij Ber den terug te zien", aldus Op het Veldt, die aangeeft dat dat ver trouwen hem wel goed doet. Vertrouwen waarvan Hans ove rigens wel wist dat dat er was. "In 1997 hebben wij meegedaan aan de Klantvriendelijkheidsprijs van Nederland. Een onderzoek onder middenstanders waaraan we mee deden om eens te kijken wat we nu precies goed en fout deden. We wonnen die prijs, dus schijn baar deden we het heel goed. En dat gaf wel een lekker gevoel", aldus Op het Veldt. Het pand blijft overigens niet leeg. In verband met de verbou wing van de zuidoosthoek van hét Henseniusplein zal Life Style tijde lijk naar deze plek verhuizen. Na die verbouwing is ondernemer Van Dijck van plan om op deze locatie een derde modezaak te starten. De kermis bij café de Bonte Koe zal dit jaar helaas geen doorgang kunnen vinden als gevolg van de brand in april. Maar niet getreurd, want van zaterdag 3 t/m dinsdag 6 augustus zal het café in samenwerking met café-zaal de Evenaar een programma organiseren dat klinkt als een klok. Zaterdag om 21.00 uur begint de kermis spetterend met de Ven rayse top 40 band April Fools. Het repertoire van deze band bestaat voornamelijk uit spetterende nummers uit de jaren 70 en 80, aangevuld met toppers van nu. Je kunt nummers verwachten van onder meer Anouk, Bon Jovi, Kane Blof en Boney M. Rene Smeds zal zondagmiddag vanaf 15.00 op zijn eigen manier de kermis openen met muziek voor jong en oud. Daarna is het de beurt aan de Limburgse band Chaindogz, waarbij echte blues- rock-liefhebbers gegarandeert compleet uit hun bol zullen gaan. Prachtige covers van o.a. Guy For syth en Stevie Ray Vaughen zor gen voor een swingend, stevig optreden. Maandag speelt in de Evenaar voor de achttiende keer de Végé Band tijdens de kermis. Met deze muziek, die voornamelijk dateert uit de jaren '60, zullen alle liefheb bers aan hun trekken komen. Vanaf 17.00 uur zullen Frans, Henk, Bas en Grad de bezoekers trakteren op een ouderwets gezel lig oldies-matinee met nummers van b.v.The Shadows en The Mas kers. Een leuke namiddag waar je nog zeker bekenden uit die tijd tegen kunt komen. De dinsdag staat in het teken van oude en nieuwe Nederlandse muziek. Kroeguitbater Wim Sij- bers zal op zijn manier tijden laten herleven zoals ze waren, in de periode van zaal Wilhelmina en het Prinsenhof. Aanvang 21.00 uur verrassend??????). Alle dagen vrij entree!

Peel en Maas | 2003 | | pagina 15