Van Godshuis tot Muziektempel Koninklijke stukken in het Freulekeshuus Kunst Cultuui Ons Genoegen zet muzikanten in het zonnetje! Beeldentuin galerie De Lochting Muziekcursus IVM Luna live in De Evenaar Hals over Kop I PEEL EN MAAS Donderdag 24 juli 2003 - Pagina 1*?® Toekomst kapel St. Anna erg onzeker Over de toekomst van de kapel van Sint Anna bestaat veel onzekerheid. De algeme ne verwachting is dat de slui ting van deze kerk niet lang meer op zich laat wachten. De keren dat er nog een dienst wordt gehouden, zijn op de vingers van één hand te tellen. Maar de hoogmis op zondag morgen is nog altijd gebleven, ook al komt er nog maar een handjevol bezoekers opdagen. Twan van Els was onlangs een van hen. Het is een warme, zomerse zon dagmorgen. Voorzichtig schuif elen enkele oudere Anna-bewo- ners richting kapel voor de hoogmis van tien uur. Er zijn niet veel kerkgangers meer op Anna. Het is lang geleden dat op zondag alle plaatsen in de kapel bezet waren. Nu komt er hooguit nog een dertigtal getrouwen opdagen. Ze behoren tot de laatste bewo ners van het gesticht, waar eens meer dan duizend vrouwen woonden; patiënten, verpleeg sters en nonnen. Binnenkort gaat de poort van het instituut voor goed op slot. De inrichting zal een metamorfose ondergaan. Gebou wen worden gesloopt of omge bouwd tot appartementen en ook de kapel zal een andere bestem ming krijgen. Hardop wordt gespeculeerd over de toekomst van dit Godshuis, waarbij de meest uiteenlopende mogelijkhe den worden opgesomd. Een meu belcentrum wordt genoemd, en een tapijtenhandel. Museum voor kerkelijke en religieuze kunst is ook een gewilde bestemming, evenals party- en ontvangstcen trum. Iedereen laat zijn fantasie graag de vrije loop. Overigens is die laatste suggestie nog niet zo gek. Reeds meerdere malen werd de kapel voor een of andere bijzon dere gelegenheid omgetoverd in een chique ontvangsthal, waarbij de wijn rijkelijk vloeide als ware het de bruiloft van Kanaan. Het deftige karakter van deze ontvang sten kon echter het gevoel van ontwijding niet geheel wegne men. In de kapel heeft inmiddels de dienst een aanvang genomen. Het zangkoor onder leiding van Zuster Anne-José kwijt zich met verve van haar taak, hoewel de organist vandaag verstek heeft moeten laten gaan, waardoor de zang somwijlen ietwat schriel klinkt. Pastor Guus van Loenen houdt een korte preek. Zijn zachte stem murmelt door de holle kerkruimte en is maar moeilijk te verstaan. Een enkele bezoeker zit te knikke bollen. Het is warm in de kerk. Ondanks de hoge zomerse buiten temperatuur is de verwarming in de kapel toch aan. Maar een knies oor die daar op let. "Wij prijzen u, oh Koningin, oh Maria", zingt het koor. "Salvé, salvé, salvé Regi- na". Herkenbaar gezang voor de overwegend bejaarde bewoners, herinneringen aan vroeger. Het kerkelijk leven heeft in de gestichtsgemeenschap altijd een belangrijke plaats ingenomen. Overeenkomstig de oorspronkelij ke bedoeling van het gesticht werden vroeger alleen patiënten opgenomen die rooms-katholiek waren. "Sint Anna, Geneeskundig Gesticht voor R.K. Vrouwelijke Krankzinnigen", aldus luidde de officiële titel van de inrichting. Uitvoerig werd in de jaarverslagen bericht over de godsdienstige ver zorging. Zo meldt het verslag over 1922 vol trots dat in dat jaar niet minder dan 30.000 communies aan de patiënten werden uitge reikt. Gemiddeld 320 patiënten woonden op zondag de hoogmis bij. Tien keer zoveel als thans het geval is. In latere jaren namen deze aantallen nog toe, wat onder andere te maken had met de uit breiding van de kapel in 1928 toen de oostelijke dwarsbeuk werd aangebouwd, waardoor nog meer patiënten de diensten kon den hijwonen. De oude kapel was uitbundig gedecoreerd. Glas-in-Iood ramen, muurschilderingen een neogo tisch altaar-met veel pracht en praal. In 1955 werd de kapel gemoderniseerd en veel van het oude vertrouwde verdween. Ook het altaar werd geruimd en ver vangen door de huidige moderne tombe van Niel Steenbergen. 1 Het oude altaar was door de zus ters op het terrein begraven en werd door Stichting Kruisen en Kapellen en leden van de archeo logische werkgroep vorig jaar weer opgegraven. Momenteel wordt hard gewerkt aan de restau ratie er van en men zoekt naarstig naar een geschikte plek waar het na de restauratie geplaatst zou kunnen worden. Daarbij wordt natuurlijk gedacht aan de Sint Annakapel, maar dat zal mede afhangen van de toekomstige bestemming van het gebouw. Er Op 18-jarige leeftijd werd prinses Wilhelmina koningin der Nederlanden. De over grootmoeder van prins Wil lem Alexander zou dat 50 jaar blijven. Het 25-jarig regerings jubileum van koningin Wilhel mina in 1923 was voor de kun stinrichting Bogaerts Co uit Boxtel aanleiding om een cir culaire te sturen naar Neder landse gemeenten. De briefwisseling tussen de kunstinrichting H. Bogaerts Co en de gemeente Venray is terug te vinden in het gemeente-archief. Op het briefpapier van bovenge noemde kunstinrichting staat ver nield dat de schilder H. Bogaerts de "Grand prix de Rome 1912" verwierf. Deze eer viel doorgaans veelbelovende jonge kunstenaars tefci deel. Maar ook in die tijd had dén kunstenaars het niet gemak kelijk en gingen soms over op éen fabrieksmatige aanpak, die boven dien, ook toen al zwaar gesubsi dieerd werd. Kwam het tot een opdracht, dan werden de kostén van een schilderij verdeeld over dé betreffende gemeente, die de opdracht verstrekte, en het rijk. wervende tekst luidde als v^lg: Door een portret van Hare Majesteit aan te schaffen onder steunt u niet alleen de kunst, maar o©k het koninklijk gezag, dat niet adders dan het nationaal gevoel tcjn goede kan komen." Boven dien werd ook nog beloofd dat hét portret op doek geschilderd, sprekend gelijkend, hoogst artis tiek en duurzaam uitgevoerd zou worden. De gemeente Venray ging akkoord en koos voor een kniestuk van 80 x 115 cm met daaromheen een palissander lijst. Kosten voor de gemeente fl 145.00 Dat dit schilderij op dc tentoonstelling Wat Venray bewaarde" te zien is betekent dat het met die duurzaamheid wel goed zit. Wat de rest betreft nodi gen wij u graag uit hier zelf een oordeel over te komen vellen. Nog een bijzonder voorwerp op deze tentoonstelling heeft te maken met de regeringsperiode van koningin Wilhelmina .Het betreft een vaandel, beschilderd Loes Hellegers, Auke Classens en Annemie Aerts Muziekvereniging Ons Genoegen hield vrijdagavond haar afsluitende repetitie voor de zomervakantie. Traditio neel wordt deze avond altijd wat anders ingevuld. Dit jaar stond er net als vorig jaar een kort gezamenlijk optreden van alle muzikanten van de vereniging op het program ma. In totaal bijna honderd muzikanten verzorgden een gezamenlijk optreden van ongeveer een uur op de par keerplaats van gemeenschaps huis De Linde in Oirlo. De drumband stond daarbij onder leiding van instructeur Hans Simons uit Well en de fanfa re onder leiding van Geert Jacobs uit Leunen. Tijdens deze avond werd Anne mie Aerts-Wijnhoven gehuldigd vanwege haar 25-jarig lidmaat schap van de fanfare. Ondanks dat Annemie na haar trouwen ver huisde naar Horst, is zij de fanfare altijd trouw gebleven. Ook de gezinsuitbreiding hield haar niet tegen. Door voorzitter Twan Jan sen kreeg zij het zilveren speldje van de Limburgse Bond van Muziekgezelschappen opgespeld en de bijbehorende oorkonde uit gereikt. Tevens, werd op deze avond de Frans Michels Wisseltrofee uitge reikt aan Auke Classens (sopraan saxofoon) en Loes Hellegers (alt saxofoon): Dit omdat beiden met 52.5 pun ten het hoogste aantal punten behaalden van de Oirlose deelne mers tijdens het gemeentelijk solistenconcours in april. Zij ont vingen de beker en een envelop pe met inhoud uit handen van mevrouw Michels-Van Rhee, de weduwe van oud-voorzitter Frans Michels van muziekvereniging Ons Genoegen. Ook werd er door de fanfare nog even stilgestaan bij het vele werk dat Math Drabbels voor de jeugdopleiding van de fanfare heeft gedaan; na veertien jaar stopt hij met zijn werkzaamhe den. Wel blijft hij als bestuurslid en muzikant van de fanfare actief. Hij mocht een mooi boeketje bloemen in ontvangst nemen. Loes Hellegers en Anke Classens ontvingen de Frans Michels Wisseltrofee. Twan van Els Over de kapel en de kerkelijke kunst op Sint Anna schreef Koos Swinkels een uitvoerig artikel in het boek Venrays Verleden dat onlangs is verschenen. Dit najaar verschijnt een herdruk van het boek, dat in korte tijd was uitver kocht. door Sjang van Bergen in 1918.Hij was de meest artistieke van de; Gebr.van Bergen, die een aanne-j mersbedrijf hadden in Venray.1 Onlangs werden er nog twee karakteristieke huizen, gebouwd door de broers van Bergen, aan de Langstraat gesloopt. In 1918, de eerste wereldoorlog was net voor bij, probeerde Jelle Troelstra, lei der van de Sociale Democratische Partij een revolutie tegen het koningshuis te ontketenen. Dé Tweede Kamer wilde dit voorko men en deed een oproep aan Gemeenten om vrijwilligers naar Den Haag te sturen om zo Troels-j tra op andere gedachten te bren-j gen. Er meldden zich 50 dapperej plaatsgenoten die per trein naarj de residentie vertrokken. Het vaandel met de tekst: "ALS HEl] MOET- Vrijwilligers 1918 - Venray - Den Haag." In Den Haag aange komen bleek het allemaal nogal mee te vallen, er hoefde niet! gedemonstreerd en/of gevochten te worden en na door koningin Wilhelmina te zijn toegesproken! keerde de groep op 19 november 1918 per trein weer terug naaij Oostrum om als helden ingehaald te worden. In 1990 dook het vaandel op tij-i dens een verbouwing van de| HEMA aan de Grotestraat. Hoe lang het daar op zolder heeft gele gen is niet bekend, maar het heeft: nu een mooie plaats op de ten-j toonstelling "Wat Venray bewaar-j de" in het Freulekeshuus. Tot 22j september, geopend op woens-j dag, zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur. Marianne Wils Tijdens de zomermaanden wordt de beeldentuin op de Laagheidseweg geregeld uitge breid met nieuw werk van kunstenaars. U kunt weer genieten van het werk van Mien Paridaans met haar zetels, waarin ze de discrepan tie tussen thuis zijn en aldoor onderweg zijn verbeeldt. Haar werk bestaat uit ijzeren stoelen, zetels met daarop een hardstenen tas.Ze symboliseren het huis, het thuis zijn, in tegen stelling tot het onderweg willen zijn. De stoel is statisch, terwijl de tas dynamisch is. De uitgevoerde beelden zetten je echter op het verkeerde been, de stoelen zijn luchtig qua vormgeving, de tassen zwaar qua vorm en door het mate riaal. Ton van Baar een beeldhou wer met een heel eigen vormtaal. Hij exposeerde eerder in De Lochting, maar als lid van de kun stenaarsvereniging St. Lucas ook in het Stedelijk museum in Amsterdam. Uit de weerbarstigheid van het metaal weet hij steeds weer een nieuw beeld met eigen dynamiek en zeggingskracht te scheppen. De beelden in brons, ijzer en roestvrij staal vallen op door hun zeer verschillende bewerkingen van het materiaal en als gevolg daarvan roepen zij een heel eigen sfeer oproepen. Edith Moses was aanvankelijk alleen bezig met schilderen en keramiek. Sinds ze zes jaar gele den met beeldhouwen begon is steen haar favoriete uitdrukkings middel geworden. Zij laat zich inspireren door de steen en ze maakt bij voorkeur ronde, organische harmonieuze vormen. Zij is gefascineerd door het 'andersom' denken en wer ken: weghakken in plaats van opbouwen of toevoegen; met als uiteindelijk kado de kleur en de tekening van de steen. U bent van harte welkom in beelden en galerie De Lochting. Geopend op zaterdag en zon dag van 13-OOu tot 17.00u en tele fonische afspraak. Laagheidseweg 16 Venray Kinderen kunnen zich nog altijd opgeven voor een cursus I.V.M.( Instrumentaal Voorbe reidend Muziekonderwijs. Tij dens deze cursus leren de kin deren in één of twee jaar op een speelse manier de eerste beginselen van muziek. Zo wordt er ruim aandacht besteed aan het gevoel voor ritme, de kinderen leren blokfluit spelen, ze Ieren zingen en bewe gen op muziek. Aan het eind van de cursus krijgen de kinderen een getuigschrift, terwijl diegenen die I.V.M. gevolg hebben voorrang hebben bij plaatsing voor een ins trument. Kortom: I.V.M. is de ideale voorbereiding op een instrumen tale opleiding. Voor kinderen uit de basisschoolgroep 6,7 en 8 is er nog plaats op maandag om 18.00 uur. Voor de kinderen uit de basisschoolgroep 4 en 5 is er nog plaats op Donderdag en Vrijdag. IVM voor volwassenen Ook volwassenen kunnen zich in algemene zin de eerste beginse len van muziek eigen maken. Er wordt in de lessen aandacht besteed aan luisteren, aan ritme terwijl ook het leren blokfluit spe len aan de orde is. Deze klassen zijn donderdagavond voor begin ners en op dinsdagavond voor de gevorderden. Informatie is te verkrijgen bij de administratie van de muziek school: 0478 585320. is al eens geopperd om de kapel te bestemmen voor de plaatselijke muziekverenigingen, de zangko ren en wat dies meer. Zangpedag ogen die de kapel kennen, waar deren de bijzondere akoestiek van de ruimte. Maar voor een orkest is die akoestiek weer veel te ruim. Toch denkt men dat met de nodi ge aanpassingen hier een multi functionele ruimte van gemaakt zou kunnen worden, geschikt voor het houden van ontvangsten, recepties en exposities, waar ook gerepeteerd en geconcerteerd zou kunnen worden. Van Gods huis tot Muziektempel De hoogmis is intussen op zijn eind gekomen. Pastor Guus van Loenen spreekt een heilwens uit en heeft nog een laatste medede ling. De komende drie weken zul len er geen diensten zijn vanwege de vakanties. Ook kerkdienaren zijn op hun tijd aan de broodnodi ge rust toe. Langzaam schuifelen de bezoekers de kerk uit. Koster Geert Olislagers dooft de kaarsen en draait de lampen uit. Een laat ste bezoeker steekt een kaarsje op bij het Mariabeeld en doét een kort gebed. Een serene stilte daalt neer die de komende weken door niets zal worden doorbroken. Als het maar geen stilte is voor de storm. Zaterdag 25 juli om 21.30 uur is de Venrayse band Luna te gast in café De Evenaar in Ven ray. Dit optreden is bijzonder omdat drummer/zanger Ben Hermsen voor de laatste keer met Luna op het podium staat. Drukte met zijn andere band, de Sparks en andere werk zaamheden deden hem beslui ten te stoppen met Luna. De muzikanten van Luna heb ben een uiteenlopende muzikale achtergrond. De zangeres heeft onmiskenbaar haar eigen stijl en eigen geluid. Een gitarist komt uit de (hard)-rockscène. de andere speelde blues en veel eigen werk. De percussionist speelde funk en was lid van een big-band en de drummer speelde in bands, die de muziek uit de vijftiger en zestiger jaren vertolkt. De bassist speelde diverse genres. Op het eerste oog een vreemde mengeling van muzi kanten van jong tot oud. Wat hen bindt is het steeds weer zoeken naar nieuwe wegen in de muziek. De sfeer van de nummers is alles bepalend. Mystiek, vreemd, maar met herkenbare vleugjes van artie sten als Neil Young, Vaya Con Dios en Dr. John. Gezamenlijk worden de meeste nummers geschreven A en de uiteenlopende muzikale ach tergronden zorgen steeds weer voor een nieuw geluid. Het is moeilijk een stempel op deze muziek te plakken. Dit verklaart ook de titel van de laatste cd die No Grip heet. Een mix van folk, jazz, blues, roch in een stijl die zeer eigen(wijs) en verfrissend is. De hoes van de cd No Grip symbo liseert treffend de muzikale roots en inspiraties van Luna: een palet muzikanten dat bruist van de cre ativiteit. Live worden de nummers H semi-akoestisch en elektrisch gebracht wat verfrissend werkt. Luna bestaat uit: Nelleke Rijs (zang), Roy Bistervelts (gitaar, mandoline en zang). Jan Fleurkens (gitaar), Ben Hermsen (drums en zang). Marcel Barents (percussie en zang) en Jan Engels (bas). t Boekrecensie in Peel en Maas 'Hals over Kop' is het humo ristisch, vlot geschreven en vooral erg romatische boek van de bekende schrijfster Jill Mansel. Jessie Roscoe is single en heeft een zoon. Niemand weet wie Olivers vader is. Tot de man in kwestie, de aantrek kelijke acteur Toby Gillespie, met zijn gezin naast Jessie komt wonen. Toby hoeft maar een blik op Oliver te werpen en een klein rekensommetje te maken om te weten hoe de zaken ervoor staan.... Intriges, verhoudingen, ontlui kende pubers en roddelende vrouwen: in 'Hals over Kop' vol gen de hilarische gebeurtenissen elkaar in een hoog tempo op. De Engelse bestsellerauteur Jill Man- sell kreeg internationale bekend heid met haar eigentijdse, vrolijke en sexie boeken als 'Millie's Flirt', 'Geknipt voor Miranda' en 'De Boot Gemist'. Dit boek, dat wordt uitgegeven door uitgeverij Luitingh-Sijthof, is ook te koop bij boekhandel Van den Munckhof in de Grotestraat in Venray. Prijs: 7.98 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 10